oudkoorts asseters batten herleeft naar Joods Wereld congres staat voor moeilijke problemen KAAG CONCOURS 1971 ™:ooorlingen: pogingen zijn vervloekt Rabbi Kahane door Brussel uitgewezen Ziekenverpleging Wegafsluiting Brass Band in Katwijk Eierprijzen blijven laag Nieuws van de universiteit Positie van koopvaardij loopt gevaar Gewond in Leids verkeer Tegenspraak BOERDERIJ MEERRUST Ie WARMOND adverb bU o >/iu -o FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 voorru TT* TT 000 km apri 19 lortina 196 irtcoup Luxe 19( Jagst 196 1 Coml 196 adett adett Coup adett adett 35.000 196 Ghia Spor Glider 90 196 T R8, '00 km 197 gsreizigers hebben hun le- r 404 ren tijdens speurtochten 196 nnenlanden op zoek naar ILKO :m 300 ASIOl - 1* open. deze n ig w ct op (Van onze correspondent) type per 90 196 1LL-VI 196 TL dak '6 ir 1300 EY Een Engelse groentekweker. Reginald Stonier, r 1300 ^jn bedrijf en bungalow in Cheadle, nabij Sto- 193 ent in Staffordshire, verlaten en is er met een expedi- itgetrokken om in Australië te zoeken naar de legen- goudschat van Harold Lasseter. Precies veertig jaar is Lasseter namelijk in het smoorhete en onherberg- GUdei rt van het vijfde werelddeel omgekomen van honger 1961. Zijn lichaam werd later in een grot teruggevonden, met aantekeningen aangebracht op een schetskaart en ieven waaruit een vage aanduiding was op te maken ligging van een geheimzinnig goudveld. Volgens Las- iz4'fl[i daar goud te vinden zijn ter waarde van rond één 300 gulden. 300 LJ i ig een iand Vol mysteries een stuk linnen was bestigd met het woord „graal De rest van de tekst was onleesbaar geworden. De legende van Lasseters goud veld wordt in Australië zo serieus genomen dat er een schok door het land ging toen de politie van Perth in 1956 aanwijzingen meende te heb ben gevonden voor de veronderstel ling dat Lasseter nog leefde. Inter pol werd ingeschakeld met het ver zoek te onderzoeken of de verdwe nen goudzoeker misschien in het bui tenland vertoefde. Na zijn verdwij ning was namelijk wel eens het ver moeden geopperd, dat Lasseter Au stralië in alle stilte had verlaten om zo te voorkomen dat hij voor fantast zou worden versleten. Maar dit on derzoek leverde niets op. In 1958 zond de Australian Televi sion Enterprises een expeditie naar „het dode hart" van het vijfde we relddeel. Na terugkeer beweerde Lee Robinson, de leider van de filmex peditie. dat hij op aanwijzingen van er weer terug naar de be- de bevolking het graf van Lasseter f erel Lasseter was niet had gevonden ln de Petermans berg keten Hij had een skelet meegeno men naar Alice Springs Voor een rechtbank verklaarde Robinson dat hij een inheemse man had ontmoet de in 1960 op 81-jarige die ten tijde van de begrafnis van 'n .verleden woudioper Bob j blanke in de buurt van het graf w e verklaarde op een tocht g van talloze geheimen, hen was Lasseten, die in •ende een geologische ex- •dwaalde en later bij te- n de bewoonde wereld ver- goudveld te hebben ont- GEBI ewijs had hij een monster leegenomen. dat volgens RIJNén inderdaad een hoog bevatte. Door allerlei leden was Lasseter pas ig jaar later, in 1930. in heid een nieuwe expeditie ege de tocht nam Lasseter an de overige expeditiele- n met en man trok hij woestijn in Enkele dagen Trelok Lasseters metgezel weer 3, Ka'telde dat hij de koppige in zijn eentje verder had De expeditie keerde eni- :r weer terug naar de be- •erel. Lasseter was niet en opdagen en bleef spoor- seter in de woestijn is om- alt af te leiden uit het ge- raal-Australië het lichaam er te hebben gevonden in nabij Winter's Glen. Als toonde hij het valse gebit ter. diens trouwring en re- beweerde bovendien loe- eemse vrouwen) te hebben stukken film uit Lasseters ceintuur om het middel Ik heb", aldus Buck, „zijn at op inlandse wijze, half- lf-liggend in een rond eat elegd opgegraven en het de voor ons blanken nor- opnieuw begraven in een g graf aan de oever van k". verklaring vertoont een iet het verhaal van een 'ebleven woudloper, die er ig dat hij de eerste blanke contact kwam met de in- volking van centraal-Au- olgens diens zeggen bezit- >oorlingen rituele gronden ?r betreden mogen worden van de dood. Vermoede- deze man heeft Lasseter etendheid rituele grond be- aardoor hij omkwam van dorst. Vlak voor z'n dood en grot hebben gevonden nboorlingen zijn stoffelijk tenslotte aantroffen. Zij hem op de boven omschre- nse wijze. ontdekte de schrijver Mi- tijdens een zwerftocht land van de Never, ruim wensten van Alice Springs die door Lasseter zou zijn Bovendien vond hij een bodem van het nabijgele- topher zoutmeer, waaraan ieters expeditie bij haar net kamelen en 'n vlieg- geweest Uit een onderzoek bleek het skelet toe te behoren aan een man van ongeveer 27 jaar oud, wat over eenkwam met de veronderstelde leef tijd van Lasseter toen deze spoorloos verdween. Bovendien kwam vast te staan, dat de schedel inderdaad aan een blanke had toebehoord Neville Harding, een voormalige burgemeester van Sydney, rustte in 1951 een expeditie uit en keerde maanden daarna terug met films die volgens zjn bewering door Lasse ter waren gemaakt. Harding trok er zestien Jaar later opnieuw op uit. dit maal in gezelschap van veertien as sistenten en met een karavaan van vijf Jeeps. Ook had de expeditie de beschikking over een vliegtuig. Maar het vliegtuig raakte onklaar en de expeditie vond een vroeg einde. Nog werd de moed niet opgegeven, want in 1969 besloot Robert Muir zijn kans te wagen. Hij kwam met lege handen terug en kon alleen maar vertellen dat de inboorlingen hem ver zekerd hadden dat elke speurtocht naar het goudveld van Lasseter ..verdoemd' was omdat de blanke avonturier indertijd „rituele grond" had betreden. Intussen trekt groentekweker Sto nier zilh niets aan van deze vloek. Aan de hand van de documenten van Lasseter heeft hij berekend dat het goudveld 200 vierkante kilometer moet beslaan en gelegen is langs de grens van het Noordelijk Territorium met West-Australië. Hij beweert ook over de originele aantekeningen van Lasseter te beschikken. Enkele we ken geleden vertrok hij samen met zijn vrouw en vier helpers uit Alice Springs in de richting van de plaats waar hij de legendarische goudschat vermoedt. Sindsdien is er niets meer van de expeditie vernomen. In span ning wacht men op een levensteken, want zelfs als de vloek van de in boorlingen niet werkt, bestaat de kans Australische inboorling: Las seter is ..vervloekt". dat het gezelschap zal omkomen door ontberingen. Alleen al de tempera tuurschommelingen zijn hels: over dag stijgt het kwik in de schaduw vijfendertig graden, terwijl het 's nachts in bepaalde streken kan vriezen. LEIDEN In het St. Elizabeth- ziekenhuis zijn geslaagd voor het di ploma A: M. M. de Baar. M. J. Berbee. A. M. Gerritsen, M. G. M. van Luyk, G. E. H. Paddenburg-Visser, C. van Rantwijk, M. B. Roozenburg, J. M. J. van Haasteren. E. M Kamphuys, M P. J. Koek, Y. G. W. Kramp. M. v.d Ruit, A. J. Seisveld-v. Rooyen, A A M. Vroonhof en M. P. M. Wa genaar. LEIDEN Wegens werkzaamhe den op rijksweg 4 Amsterdam—Den Haag) zal de verbindingsweg tussen secundaire weg 5 en de oostelijke rij baan van rijksweg 4 bij Roelof- arendsveen voor het verkeer komen de uit de richting Leiden en gaande in de richting Amsterdam worden af gesloten. Deze maatregel gaat in op 1 maart en zal gelden tot 23 april. In het Rijksmuseum in Am sterdam zal van 5 maart t/m 23 mei een tentoonstelling worden ge houden vam 70 Hollandse schilderij en afkomstig uit Franse musea. Zy hebben deel uitgemaakt van de ten toonstelling De siecle de Rembrandt' die op 15 februari in Parijs ge sloten werd. Het Rijksmuseum heeft hieruit een keuze gemaakt van 70 doeken, waaronder 6 schilderijen van Rembrandt, 1 van Frans Hals. 2 van Jan Steen. 1 van Ruisdael en 2 van Van Goyen. In verband met het optreden van de Nationale Brass Band uit Am sterdam as. vrijdag om 8.15 uur nam. in de Katwijkse Triumfator- kerk een concert onder auspi ciën van het gemeentebestuur is het wellicht nuttig te weten, dat een ieder die van genoemd muziekgezel schap deel wil uit te maken, zich in de kerk kan opgeven om terza ke getest te worden. Men dient er echter wel van door drongen te zijn dat de toelatings eisen niet mis zijn, alleen amateurs een plaats krijgen, een fikse contri butie plus eenmaal een entreebe drag te wachten staat en met de be lofte om alle repetities bij te wo nen niet gesold kan worden. Het in strumentarium is in prima staat, nieuw van verleden Jaar. Dirigent is Meindert Boekei. ZEIST (ANP) Vorige week. toen al bekend was dat Duitsland en de meeste andere EEG-landen hun grenzen maandag weer voor Ne derlandse eieren zouden openstellen. kregen de eierproducenten f 1,58 per kilo eieren «ongeveer 9 cent per stuk), terwijl ze de twee weken daar- I voor f 1,72 hadden ontvangen. De f 1,58 lag maar 2 cent boven de ge- middelde opbrengst in Januari. Op de vergadering van het Produkr- schap voor Pluimvee en Eieren in Zeist bleek woensdag, dat men al gemeen betere resultaten had ver wacht. Wel noemden de bestuursle den verschillende factoren die d t- genvaller kunnen hebben ver oorzaakt: de angst in Duitsland, dat men met grote hoeveelheden Neder landse eieren zou worden overspoeld, het carnaval (minder handel en dus lagere prijzen), het importverbod dat Spanje dinsdag heeft afgekon digd, het nog voortduren van de Importstop in Italië en het feit dat verschillende traditionele Duitse af nemers zich in de periode waarin ze geen Nederlandse eieren konden krijgen voor enige maanden aan Duitse leveranciers hebben moeten binden. Voor de komende periode zien de exporteurs de ontwikkelingen echter optimistisch tgemoet. Zij verwach ten een geleidelijk herstel van de prijzen. De export naar West-Duits- land is maandag heropend met een prijs van f 11,50 per 100 eieren. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer S. Emid, wetenschap pelijk medewerker aan de Techni sche Hogeschool Delft, Afdeling Technische Natuurkunde, werkgroep Magnetische Resonantie, tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen gepromoveerd op een proefschrift, getiteld "On the relati- vistic dynamics of systems of dipo- les and quadrupoles". Promotor was prof. dr. P. Mazur. De heer H. J. Takken promoveer de tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift, getiteld "Het evenwicht pre calciferolcalciforol. Bereiding en eigenschappen 'van enige D-homo- en D-norsteroïden" Promotor was prof. dr. E. Havinga. Voor het doet. examen Kunstge schiedenis slaagde mevr. P. Friede- rich-Kuenen c.l. (Hilversum)Voor het doet. ex. psychologie slaagden mej. Ch. C. M Bouland (Oegst- geest», mej. M. G. Steenland (Wad- dinxveent, mej. E. M. H. Diekman (Leiden) en de heren K. A. Beinte- ma (Den Haag) en J C. de Brujjne (Leiden). Het doet. ex. pedagogiek behaalde Mej. L. E. Vis (Wasse naar). DEN HAAG (ANP) De Konin klijke Nederlandse Redersvereniging iKNRV) en de Raad van bestuur voor de Zeevaart hebben gisteren in een gezamenlijke ledenvergadering ln Den Haag besloten tot bundeling van de oeide organisaties. Op deze wijze hopen beide instellingen doel treffende maatregelen te kunnen ne men om de verzwakte concurrentie positie van de Nederlandse koop vaardijvloot te versterken. Nederlands grote handelsvaart is ln de afgelopen tien Jaar van de zeven de naar de twaalfde plaats op de we reldranglijst verschoven. Beide orga nisaties bepleiten met klem een snel le en zo ruim mogelijke invoering van de verleden jaar door staatssec retaris van Verkeer en Waterstaat, M. J. Keyzer, aangekondigde maat regelen voor de financieel verant woorde bouw van nieuwe, moder ne. grote en gespecialiseerde sche pen. LEIDEN In Leiden hebben zich gisteren twee verkeersongelukken met ernstige letsel voorgedaan. Op de Vondellaan nabfj de Pesthuislaan kwamen gistermiddag een 20-Jarige Leidse bromfietster en 'n vrachtwa gen met elkaar in botsing. De jonge vrouw kreeg een hersenschudding en een hoofdwond en ze brak bovendien zowel haar linkerbovenbeen als haar linkeronderbeen. Het ongeluk zou zijn ontstaan door een verkeerde manoeuvre van de vrachtwagenchauffeur. Op de hoek Brandts Buyskade Churchilllaan had een botsing plaats tussen een 59-jarige fietser en een 54-jarige bromfietster. Het ongeluk gebeurde toen de fietser komende van de Brandts Buyskade linksaf de Churchilllaan in sloeg op het moment dat de bromfietster al dicht was ge naderd. De bromfietster maakte een lelijke val, als gevolg waarvan ze een hersenschudding, een grote wond boven haar oog en een armfractuur kreeg In beide gevallen zorgde de EHD voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. HILLEGOM Burgemeester J.Ch. I. van Niekerk en de drie Hillegomse wethouders W. F. van Dam, Jac. van der Vinne en C. van Rede zullen van avond de hearing van de Wijkraad Meer en Dorp in de bedrijfskantine van N.V. de Ringvaart aan de Meer- laan bijwonen. De volgende onder werpen komen aan de orde: bestem mingsplan, scholenbouw, recreatie, verkeer en wegen aanleg, ontmoe tingscentrum. De vergadering on der voorzitterschap van Ir. P. Clig- nett begint om 20.15 uur. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Het Wereldcongres van de Joodse ge meenschappen over het lot van de Russische Joden heeft gis teren een crisis beleefd. Niet door een vals bomalarm dat 's middags de commissievergadering opschrikte, maar omdat aan de leider van de militante Jewish Defense League (Joodse Verdedigingsliga) in de V.S., rabbi Meir Kahane. toegang tot het congres werd geweigerd. Kahane werd daarop bij het ver laten van het Congrespaleis door de Belgische veiligheidspoli tie gearresteerd en 's avonds om negen uur op een vliegtuig naar Londen gezet. Volgens de Belgische justitie zijn arrestatie en uitwijzing geschied op verzoek van de organisatoren van 't congres die zijn aanwezigheid onge wenst achten. Het presidium evenwel heeft een verklaring het licht doen zien waarin zulks ten stelligste werd ontkend, naar de woordvoerders van de Belgische politie bleven volhouden dat de congresorganisatie om de ar restatie had verzocht. Naar verluidt zouden de veiligheidsmaatregelen rond de bijeenkomst van het begin af aan zijn gericht tegen acties van communistische zijde, van Palestijn se kant en van leden van genoemde Joodse verdedigingsliga, die zoals be kend in Amerika behoorlijk op felle wijze bij de Russen in de VS heeft geprotesteerd. Dat althans verklaar de de Amerikaan Sam Shoshan, pu- bliciteitsmanager van de J.D.L die tegelijk met Kahane werd aangehou den doch niet werd uitgewezen De opschudding rond Kahane heeft mmiddels binnen het congres tot grote meningsverschillen geleid. Van verscheidene kanten oa door film regisseur Otto Preminger, zijn pro- testen ingediend en een groep Jonge afgevaardigden uit diverse landen had het plan de avondvergadering demonstratief te verlaten Vandaag zou een motie worden ingediend te gen rabbijn Herschel Schachter uit New York, die eergisteren nog met zoveel pathos het congres opende als hoofd van de grootste delegatie en voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres dat zich met de Jo den in de Sowjet-Unie bezig houdt. Geen vijandschap De uitwijzing van Kahane. wiens organisatie verantwoordelijk is voor talrijke aanslagen op Sowjet-russi- sche bezittingen in de VS., past ove rigens wel in het patroon dat gedu rende de congresbijeenkomst met zo veel nadruk is geschetst: geen da den van vijandschap tegen de Sow jet-Unie En uiterst levendig is de veronderstelling geworden dat de Belgische regering met rabbi Kaha ne zo n korte metten heeft gemaakt om de Russen te bewijzen dat pre mier Harmei de waarheid sprak toen hij de Russische ambassadeur erop wees dat het congres geen vijandige daden jegens de Sowjet-Unie be raamde Kahane heeft, als vertegen woordiger van een Joodse organisa tie. in de VS geen plaats kunnen krijgen binnen de zo n tweehonderd man sterke Amerikaanse delegatie. Hij werd weggestemd en gisteroch tend is dat opnieuw gebeurd op een herhaald verzoek om alsnog toege laten te worden. Bertram Zweibon, Jurist en rechterhand van Kahane. heeft toegelicht waarom de J.D.L. tegenwoordig wilde zijn. „Wij zijn niet tegen dit congres," zei hij. „in tegendeel. Wij wilden geen demon straties organiseren. We willen uit sluitend allerlei actisten in ac ties tegen Sow jet-Rusland verenigen Wij achten het noodzakelijk dat vuor Russen het leven in het Westen ondraaglijk wordt gemaakt zodat zij tenslotte gevangenen zullen worden ln de paleizen die ze hier hebben neergezet. De methodes van dit con gres wijzen op een beoordelingsfout, liet is noodzakelijk Sowjet-Rus- land economisch en cultureel af te snijden van de rest van de wereld en openbare actie te voeren tegen alle besprekingen die met het oog op toenadering tot de Sowjet-Unie worden gevoerd. Wij wilden een be roep doen op de Joodse gemeen schappen om daarmee him solidari teit te betuigen. Wij willen actie en 't congres moet de tactiek voor de ze oorlog met de Sowjet-Unie be spreken." Hij deelde voorts mee dat Kahane naar Europa was gekomen met de bedoeling Jonge activisten in andere landen (Engeland en Frank rijk werden genoemd) te organiseren teneinde de activiteiten tegen Rus sische vestigingen in het buitenland te coördineren Medelijden Het presidium van het congres on derschrijft echter de Amerikaanse afwijzing van Kahane en zegt in al le opzichten de filosofie en praktijk van geweld die de J.D.L. aanhangt te veroordelen en af te wijzen. Een lid van de Amerikaanse dele gatie nadat hij van de uitwijzing kennis had genomen, „als dit een vrij land is dan heb ik medelij den met de Belgen." Arthur J. Goldberg (voormalig A- merikaans afgevaardigde bij de Verenigde Naties, ex-minister en oud-lid van het Hooggerechtshof) heeft de- Russische regering uitge daagd haar grenzen te openen als proef op de som voor de bewe ring dat alle Joden in de Sowjet- Unie gelukkig zijn en slechts weini gen hunner het land zouden willen verlaten. Gisteren sprak Wiesenthal, hoofd van het Joodse Documentatiecen trum in Wenen, die zei dat de Sow jet-Unie tijdens de tweede wereld oorlog een Amerikaans verzoek had geweigerd om met de Duitsers in contact te treden in een poging om te voorkomen dat Joden in Duitse kampen werden vergast. Dat Amerikaanse verzoek was aan de Sowjet-russisehe regering doorge geven door de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou Averell Harriman, hetgeen gebeurde in 1944. Het initia tief tot het verzoek was afkomstig van de raad voor oorlogsvluchtelin- I gen in de Verenigde Staten. „Wis- jinski. toen de Sowjet-russische on derminister van Buitenlandse Zaken weigerde het verzoek te aanvaarden.' maakte Wiesenthal bekend. „Het was zei Wisjinski, „niet „opportuun" om met de Duitsers te gaan praten." ADVERTENTIE >resenteert a.s. VRIJDAGAVOND wederom z'n wekelijkse grote talentenjacht: Toegang gratis. Aanvang 20.30 uur. Na afloop dansen met het Meteoorkwartet tot 3 uur 's nachts. Uw reserveringen voor uw recepties, bruiloften, diners en feest avonden zien wU gaarne tegemoet onder tel. no. 01751—2851.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15