„Een lach uit leed geboren" Verhaal over Japanse bezetting vol nostalgie en teleurstelling «M Voor liefhebbers van „lekker informeel eten" Paul Corène introduceert nieuwe serie Skin Balance s BOEK VAN SCHRIJFSTER ■I OOR. VAN EN OVER VROUWEN Een nieuw groot fondueboek elgoedh#-" leer Jj c ■rnsllngei Ier mool met ht ïur M( LEIDSCH DAGBLAD X W]« uynetf langeb. aide ül Vindsor nr. 3 zitsbi e dondi rluspltm In 1968 kreeg de schrijfster Jo Manders, bestuurslid van de Stichting Nederlandse slachtoffers Japanse vrou wenkampen, het idee een boek te schrijven over die kampen om de zin van een monument voor hen die het niet overleefden duidelijk te maken. Bronnenonderzoek kostte haar een jaar, het verwerken van de honderden gegevens uit particulier bezit een tweede. Waarschijn lijk komt dit gedenkboek „Een lach uit leed geboren" uitgegeven door drukkerij Thieme in Nijmegen, binnen afzienbare tijd in de handel. Voorlopig is het slechts verkrijgbaar bij inschrijving via de AMRO-bank aan de Haagse Laan van Meerdervoort (f 15,met vermelding „Voor het gedenkboek"). DEN HAAG (GPD) „Houdt moed, houdt moed. kamp vrouwen houdt u goed? Het hoofd omhoog gericht, 'n lach op het gezicht. Dan zijn de zorgen niet zo zwaar. Dan zijn de zor gen heus minder naar". Aldus een opbeurend lied uit de bezettingstijd in wijlen Ne derlands Indië (te zingen als de Zilvervloot), gelijk een souve nir humoresque aan een tijd met „een lach en een traan". ïakrej ad', an ikhoul „WIJ hopen dat er bewondering zal groeien voor de vrouwen, die ondanks haar tragisch lot de kracht tot een lach wisten op te brengen". Dat is de taal van de schrijfster Jo Manders, die uit 600 bijdragen aan (kreupel) rijmen, verhalen en tekeningen van vroegere lotgenoten een gedenkboek over de Japanse vrouwenkampen heeft gedistilleerd„Een lach uit leed geboren". Want „door de lach hebben wij alle ellende kunnen dragen". Een boek als een aan één kant opgepoets te herinneringsmedaille, zonder al teveel „akeligheden". Het eerste (voor deze gelegenheid in leer gebonden) exemplaar werd aan koningin Julia na aangeboden. 'Op de foto van links naar rechts: mevrouw J. H. Helfferich- Kochmevr. S. C. Gideonsen en de schrijfster Jo Manders, vor mende het comité „Hulde aan omgekomen vrouwen en kinderen in de Japanse kampen". Herinneringen Jo Manders. veelgelezen schrijfster van boeken voor kinderen en him ouders, vertelt in haar huis in de verstilde contreien van het Noord brabantse Rijsbergen, het verhaal van boek en achtergrond: haar ge schiedenis vol zoete en bittere her inneringen, nostalgie en teleurstel ling. „Wij (de „Indiëgangers") vormen een groep apart in Nederland. Ik kan bijna met niemand over die tijd praten. De lotsverbondenheid van hulp, steun en troost in het kamp verbindt ons nu nog. Het is een mys terieus verbondEr heest hier zoveel onwetendheid over Indië en wat daar is gebeurd. Ik weet niet of het opzet telijke onwetendheid is of gebrek aan yoorlichting. Ik vind het zelfs in mijn familie. Als Je over die Jaren vertelt komen ze onmiddellijk met de Joden aan. Dat is ook heel erg wat er met hen is gebeurd, maar vergeet u niet dat ook wij het gevaar van genocide hebben gelopen. Wij heb ben verschrikkelijke angsten door k9l n roe Tt« Wel of geen beha Vierentachtig procent van de Fran- vrouwen draagt altijd een beha. •re"6 edenen: vijfenveertig procent voelt kinde Ich „op haar gemak" met zo'n kle- gg?n£ ingstuk en bijna dertig procent wtnki enkt dat die beha bijdraagt tot het ehouden van een goed gevormde al u uste. Weekblad Elle weet deze bij- lachii &nderheden te vertellen naar aan- v' fidin8 van een onlangs onder der- lenhonderd Franse vrouwen gehou- huizl en enquête. Dit verwachten de da- bianl ies van de toekomst: Ruim veertig irocent denlct dat de beft*1 steeds een Ichter een transparanter van ma- 'autei eriaal zal worden. Slechts vier pro- ent voorziet een volkomen beha-loos 4 75 IJdperk. De overige ondervraagden vérci inden de beha een onvervangbaar nop n onsmisbaar kledingstuk. Terecht, dehJ ezien het feit dat van alle 18-jarige Hog Touwen veertig procent een mooie loezem heeft, een percentage dat ondom het vijfendertigste levensjaar U'S"' vijf s teruggelopen. Ui tel Gelukbrcngert.jc Onder het oorverdovend geloei van duizenden toeschouwers brengt hij „zijn" elftal met een onverstoorbaar gezicht naar het middenveld. Aan Woman's Own bekent hij dat hij één koer erg zenuwachtig is geweest, namelijk toen hij na de ceremonie van handjesschudden met aanvoer ders en scheidsrechter aan de ver keerde kant het veld afging. Het spel werd opgehouden terwijl David ra deloos rondrende om de uitgangstun nel te vinden. Nog iets waar zijn vriendjes geweldig Jaloers op zijn: David bekijkt alle wedstrijden van uit de ereloge. Kampioene „De obsessie van het huwelijk is de kinderziekte van de liefde. Deze ferme uitspraak mogen we volgens ijnki Op de achtjarige David House zijn tngelse schooljongetjes jaloers. Da- ra, rid is de levende mascotte van een staai |rote Londense voetbalclub en mag thuiswedstrijden voorop marche ren als het elftal het veld opkomt. spw .iraui nky oys, Ie bra Je 0 bo az. V raerd aal. rnnk kind Pit .170, ln aaj ntaf' tel it 7J. ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR A AT I08a-H2 LEIDEN Paris Match toeschrijven aan Kiki Caron, de beroemde Franse zwem- kampioene die drie Jaar geleden uit de competitie stapte met de medede ling. dat ze al „een oudje" was, zwemtechnisch gezien dan altijd. Sinds kort is ze terug in de zwem- sport, ze traint weer geregeld en is volgens ooggetuigen „onherkenbaar" met haar modieuze kapsel, geraffi neerde bikini's en harmonieuze lichaamsmaten: ze is elf kilo afge vallen. Met dat alles heeft ze volgens P.M. een voor een zwemster bijzon der grote prestatie geleverd, namelijk vrouwelijk blijven. Hemdje aan Wat doen meisjes die een doorkijk- bloes willen dragen, toch niet „bloot" erbij willen lopen, maar zich realiseren dat een beha onder zulke kleren afschuwelijk staat? Maand blad Nova signaleert een heel één voudige oplossing: men trekt gewoon het jarenlang verguisde hemdje weer aan. In Londense boetieks zijn zulke „singlets voor doorkijkkleren" in twee modellen te koop: eentje voor de vrouwen die het zonder beha kunnen stellen en eentje voor de be ha-draagsters. Ze zijn er in diverse kleuren, waarbij het mooiste effect wordt bereikt als het hemd dezelfde kleur heeft als de transparante bo venkleding. Paul Corène, top-visagist van Helena Rubinstein deed ook Nederland weer even aan. Hij kwam beslist niet met lege handen. Uit de ont wikkelingslaboratoria in Pa rijs bracht hij een nieuwe se rie cosmetische produkten mee. „Een serie waar alle vrouwen op hebben ge wacht", zegt Paul Corène. Uit zijn mond is dat beslist geen loze kreet want hij krijgt per dag zo ongeveer 150 verschil lende vrouwengezichten on derhanden. Hij is dus één van de mannen die wel moet weten wat de huid van de vrouio werkelijk nodig heeft. Paul Corène is met in de eerste plaats verkoper van een produkt, hij is kenner van de vrouwelijke schoon heid. Nu zullen er heel wat mannen zijn die zeggen: nou dat ben ik eigenlijk ook ivel", maar dat gaat niet op. Paul Corène weet uit ieder gezicht het mooie, expressieve naar voren te halen. Hij helpt de vrouw als het ware bij de op bouw van haar persoonlijk heid. Wie volgens de aanwij zingen van Paul Corène is Op de foto: Paul Corène met miss Mala Rubinstein. opgemaakt, voelt zich een heel ander mens. Het is eigenlijk jammer dat er niet een legertje mannen als Paul Corène bestaat, zo om even voor een feestje op te bellen en te zeggen „maak me mooi", want dan zou ieder feestje door louter schoonhe den worden bezocht. De Fransman, die eigenlijk meer weg heeft van een be dachtzame Brit. heeft zich ook in Nederland veel goede vriendinnen gemaakt. Zijn clientèle komt voor een ge sprekje met hem van Am sterdam naar Den Haag om zijn advies voor het komend seizoen in te winnen. Die vriendinnen moeten we dan wel in de meer kapitaal krachtige klasse zoeken want bepaald goedkoop zijn de produkten van Helena Ru binstein nietEen tiener zal zich de preparaten van het bescheiden zakgeld niet kun nen veroorloven. Voor deze categorie vrouwen blijft He lena Rubinstein een duur verjaardagsgeschenk Voor de wat ouderen, die het niet meer van een zak geld behoeven te bekostigen, is de nieuwe serie Skin Ba lance produkten misschien een reden om het vertrouw de merk eens om te wisselen. De nieuwe serie, is geschikt voor ieder gecombineerd huidtype. Rubinstein heeft aan de ontwikkeling van dit produkt gewerkt omdat een onderzoek heeft uitgewezen dat 84% van de vrouwen een gecombineerd droog-vette huid heeft. Om het even wicht in de huid te herstellen heeft men deze serie nieuwe produkten op de markt ge bracht. De serie bestaat uit zeven produkten: Cleanser, toner, granules (korrels die een melkachtig schuim vormen Dit schuim wast de dode cellen weg). Pre-make-up Normalizer (spuitbus met schuim dat de huid matter doet lijken en de kleur van de opgebrachte make-up echt houdt) clearing cream, mas ker, en een shampoo, speciaal tegen vet haar. Het aanschaffen van deze serie zal een tamelijk grote investering zijn, maar van de andere kant. met het voor jaar in het vooruitzicht, is een mooie, gezonde huid toch wel iets waard. Ai is de grote fondue-rage van een Daar Jaar geleden een beetje geluwd, bil de echtelief hebbers van „lekker Informeel eten" worden de fondue- Ltjehj pannen nog altijd in staat van pa raatheid gehouden. Voor die liefheb bers van deze ongedwongen vorm van groepsgewijs eten brengt uitge- modjverij Gottmer een nieuw recepten boek op de markt. Toussie Salomon- son. schrijfster van diverse kookboek jes, tekende voor het schrijven en samenstellen van „Het groot fondue- boek" waarin het culinair verschijn sel „fondue" van diverse kanten wordt belicht. Eerst een uitgebreid voorwoord over materialen, ingre diënten en wijnen die bij de ceremo nie horen (goed idee: speciale fon- due-slabbers voor dit soort eetpartij- en). Voorts recepten voor een groot aan tal variaties op de Zwitserse kaasfon due, zoals de „fondue erotique", die met champagne, wodka en room wordt bereid. Bij de vleesfondue niet alleen aandacht voor de bekende „bourguignonne" maar ook voor fon due's met Aziatische, zigeunerach tige en exotische aspecten en voor een „slank-fondue" (kokende bouil lon gebruiken in plaats m o'Je; het vlees wordt de*» zachter en bevat veel minder calorieën). Bij it alles een groot aantal tips voor lekkere sauzen en bijgerechten en voor luchtige desserts. Kortom: een frisse kijk op het culinaire feest je dat fondue heet en dat veel meer mogelijkheden blijkt te hebben dan de doorsnee-fondueliefhebber kan be denken. Het groot fondue-boek ziet er bovendien goed uit, de recepten zijn overzichtelijk gedrukt met mok - kakleurige lettertjes op veel wit) en j de kleurenfoto's zijn ongewoon-mooi. Eén recept uit het groot fondue- boek: de Welsh fondue. Heeft een pikante smaak en wordt niet met wijn maar met bier en gin gemaakt. Hoeveelheden voor twee personen: tweehonderd gram Cheddar of Ches ter of oude Hollandr- kaas, drie de ciliter pale ale (lichtbruin Engels bier), een koffielepel maizena, twee theelepels gin, een scheutje Engelse saus worden pas toegevoegd als de fondue smeuïg is. Behalve stokbroc kan er roggebrood of bruinbrood bij worden gegeten. Er wordt Rijn- of Moezelwijn, rosé of bier bij gedron ken. staan. En no9 steeds ondervinden wij de nawerking van het kample ven. Veel vrouwen hebben nu rug klachten door het zware werk dat zij toen hebben moeten doen. Daar over zou ik eigenlijk een vervolg op dit boek moeten schrijven". Trouw tot het uiterste Om volgens haar maar te zwijgen van wat over de verhouding Neder landersIndonesiërs wordt gede biteerd. Jo Manders: „Die uitzendin gen van de VARA („Indisch ABC") hebben ons tegen het plafond doen springen. Het wordt voorgesteld als of we tegen de Indiërs zeiden: Slaaf, daar lig Je. Wij Nederlanders waren niet gehaat, maar geliefd. De Indiërs hebben ons in de kampen zo veel mogelijk geholpen, met levensgevaar stopten ze ons een pisang of een loempia toe. Mijn bedienden bij voorbeeld, die zijn me tot het uiters te trouw gebleven.. Na de oorlog hebben wij nog zeven Jaar in In donesië gewoond. Wij hebben nooit persoonlijke haat ondervonden". Wij, dat zijn in dit geval de schrijfster en haar man, artillerie-officier, die met hun vertrek naar Nederland een slechts door de Jap verstoorde tempo doeloe van 28 Jaar afsloten. Doodziek Pas een Jaar na de capitulatie ging Jo Manders zelf het kamp in. „Aan die korte gevangenschap heb ik mijn leven te danken", zegt zij nu. „Want ik ben doodziek geweest in het kamp. Ja. ik heb wel eens gedacht dat ik het niet zou overleven.." zoals zove- len andere, ook kinderen. Jo Man ders: „De Jeugd kan tegenwoordig krijgen wat ze hebben «wil, ze kan studeren, ze heeft het zo goed. En dan denk ik aan die kinderen, die daarvan uitgesloten zijn, die zinloos gestorven zijn. Waarom hebben zij niet mogen genieten van al dit goeds? Misschien is het sentimenteel gedacht, ik noem het echt vrouwe lijk". Uit het boek: „Kleine kampbe woner, sluit Je klamboe; weer een dag voorbij., kleine kampbewoner, sluit Je ogen; weer een dag voorbij". Jo Manders: „Ik wil de mensen daar voor de ogen openen". Absurd Humor en leed in deze situatie vat zij in één woord samen: absurd. „Dat was de toestand. Eerst denk Je dat het aan Je zelf ligt, maar het is me gaandeweg duidelijk geworden dat de absurditeit een algemene gedachte was. Neem bijvoorbeeld het .eit dat wij vrouwen in de kampen alles zelf moesten doen, tot de smerigste kar weitjes toe. terwijl wij voor de oorlog toch zeker twee bediendes hadden. En dan het verschil tussen de inner lijk beschaafde Indiër en de groffe Japanners. Er wordt gezegd dat Ja pan zo'n beschaafde natie is. Dan hebben ze ons zeker het schuim van de natie gestuurd. Zoals een In diër tegen me zei: Mevrouw. Toean Allah kan zo'n bezetter niet gedo gen". Uit het boek: „De Japanners trokken Java binnen. Met ongelovi ge ogen. verbijsterd, staarden wij naar het armoedige zoodje, dat sjo fel en slordig gekleed, op gym nastiekschoenen, schuifelend en sjokkend in lange, onregelmatige rij en zijn intocht hield. Waren dit onze overwinnaars?" Herdenking Grenzeloze minachting voor de „kleine krombeen uit Japan", zoals de bezetter in een bijdrage aan het boek wordt genoemd, alias „twee sjoffende sloffen en een grote uile- bril" oftewel paardebek, Jan de Mepper, de morgenstond, het emmer tje, om andere bijnamen de citeren. Jo Manders was er niet bij toen in augustus massaal herinneringen werden opgehaald bij de Nassi Rames tante Truus op de „eerste en laatste" herdenking in het Haagse Congres gebouw. „Ik zou daar het woord heb ben gevoerd. Maar ik lag met rug klachten in het ziekenhuis. (Daar door is het boek een paar maanden later dan verwacht uitgekomen). Ik weet niet of vaste herdenkingen zoals de vierde mei en reünies zin hebben Je krijgt om allerlei redenen men sen steeds moeilijker bij elkaar. Als er maar eens Nederlanders bijkwa men. Jo Manders stelde haar boek sa men voor het .Nederlandse volk als geheel. Opdat wij gezamenlijk dit eerbetoon delen". Maar de enkele dui zenden inschrijvers op „Een lach uit leed geboren" behoren allemaal tot die „groep apart", een aantal biblio theken uitgezonderd. Jo Manders: ..De Nederlander ia van het eigen leed vervuld".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11