Verzet Democraten tegen oorlog Laos PLEISTERPLAATSEN vandaag ppositie ubliceert P'germgs- ogramma LEIDEN Twee man in nood op berg BINNENHUIS7IÜ 3INNENHIIÏS7IÜ P. ii Populariteit cl Plaatselijk w een bui -jn Tegenstrijdige berichten over gevechten David ïïoning bij ongeval omgekomen Automatisch fouilleren op schiphol Oud Qtiei leuivs ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 FEBRUARI 1971 No. 33333 *NI EIDSCH DAGBLAD ■ur: G. Koopman [redacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur, tel 30600 (sat 18 uur) NIu N HAAG Drie oppositiepar- PvdA, D'66 en PPR hebben avond hun gezamenlijke ont- voor een regeringsprogramma iliceerd. De belangrijkste punten it programma zijn: iJging van het aantal jaarlijks wen huizen tot 140.00 in 1975; jging van de aow- en aww- »enen in vier jaar tot het te- oordige netto-minimumloon; uiteindelijke vervanging van lestaande stelsel van kinderbij - n en kinderaftrek door een rege- van gezinssubsidie; trekken van de ontwikkelings in vier jaar tot anderhalf pro van het nationaal inkomen; enwichtige vermindering van de krachten tussen NAVO en War- ipakt; t waarborgen van het stakings bij de wet. ook voor ambtena- MfÉei n beleid gericht tegen de geld- tarding; iheffing van de strafbaarheid abortus. ■fractievoorzitter drs. Schmelzer dat de Partij van de Ar- met dit programma de prijs heeft en betalen aan D'66 voor diens dheid om een coalitie aan te met PvdA en PPR. „Het ziet aar uit dat PvdA-D'66 en PPR ekomstige coalitie gaat worden" Schmelzer verklaarde geen mo- heid te zien met D'66 samen te in wanneer het komende con- van deze partij het nu gepre- erde programma onderschrijft, "in ons eigen programma heb- wij daarover heel andere op- ngen weergegeven", er nieuws over het programma ag. 7. Natuurlijk niag men aan de ge gevens van de Brandpunt-enquê te over de politiek geen absolute waarde toekennen. Maar de po pulariteit van de huidige premier De Jong is toch wel een gegeven dat sterk opvalt. Een gegeven ook, dat de leiding van de KVP te denken moet geven. Want de KVP, de grootste regeringspartij, heeft als lijsttrekker minister Ve- ringa gekozen. Een bewindsman, die een vleug moderniteit in de politiek leek te brengen. Een man ook met een gering politiek ver leden. Voordat hij minister werd, was dr. Veringa een topambtenaar op het departement van Justitie en hoogleraar in Nijmegen. Nu blijkt, dat hij politiek ook in 1971 een tamelijk onbekende figuur is. De grote vraag is of de minister in de komende verkiezingsstrijd hieraan een eind weet te maken Tix.ee uur lang auurae cle ondraaglijke spanning voor een Deense chauffeur van een trekker met oplegger, die gisteren met zijn voertuig op de Skepesund-brug tussen Orust en Tjörn, aan de Zweedse westkust, door de brugleuning reed en wonder boven wonder 35 meter boven het ijskoude water in zijn cabine bleef hangen. Het trekkergedeelte van de combi natie ivas namelijk op de brugrand blijven steken. De be stuurder durfde nauwelijks adem te halen uit vrees dat hij toch nog in zijn zivaar gehavende cabine in het water terecht zou komen. De redders moesten eerst de resten van de op legger verankeren alvorens begonnen kon worden met het omhoog takelen van de cabine-met-chauffeur. Tenslotte slaagde men erin de trekker op het wegdek van de brug te krijgen en de hevig geschrokken bestuurder uit zijn benarde positie te bevrijden. l/ ito Bilt verwacht van heden- tot enavond enkele zonnige perio maar ook plaatselijk een bui Jvegend matige wind uit west tot Iwest Minimumtemperaturen reeks 2, maxima ongeveer 7 (Opgemaakt om 11.15 uur) op: 7.36 uur; onder: 18.11 uur op: 7.33 uur; onder: 18.38 uur. water te Katwijk te 3.11 en 15.25 laagwater te 11.21 en 23.44 uur 25 februari ADVERTENTIE (Van onze correspondent) i Hulp WASHINGTON, SAIGON (GPD, Mlkg Mansfieid lelder van de De_ Reuter. AFP, AP) President mocratische meerderheid in de Se- Nixon zal morgenmiddag (om 17 naat, gaf naar aanleiding van ge- uur Ned. tijd) in een rede van een half uur de zienswijze van de Amerikaanse regering vertolken op het punt van de toestand in de wereld. Nixons rede is een toelich ting op zijn rapport over de Ame rikaanse buitenlandse politiek, welk rapport morgen bij het Con gres zal worden ingediend. In tussen hebben Democratische se natoren gisteren met 31 tegen 8 stemmen gekozen voor actie in het Congres om alle troepen in Indo-China voor eind volgend jaar te laten terugtrekken. Flora, Avifauna, Cleyburgh, Zeerust, De Bontekoe, Stella Maris, De Malle Jan, De Kruik, Taveerne, De Witte Hen. Pleisterplaatsen in het gebied waar het Leidsch Dagblad ver schijnt. Op één na. Als U die er uit haalt bent U rijp om het Leidsch Dagblad te lezen. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 11 maart '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld eh noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: w plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. U bent van harte welkom bi) de nieuwe GWK-vestiging in het N.S.-station. Geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 uur 's och tends tot 8 uur 's avonds en op zondag van 9 tot 5 uur. Telefoon 01710-44 55 8. Aan- en verkoop van alle buitenlands bankpapieren munt tegen de officiële, dagelijks in de grote dag bladen gepubliceerde koersen. Het honoreren van reis- cheques, betaalcheques, Eurocheques, kascheques van de P.C.G.D. en van de Gemeentegiro Amsterdam. Afsluiten van reisongeval- len- en bagageverzeke ringen. Spaar- en depositoreke ningen. Handel in gouden en zil veren munten, penningen en' baren. 0E GRENSWISSELKANTOREN N.V. Hoofdkantoor Amsterdam Sinds 1927 58 vestigingen 1 noemd besluit te kennen, dat het niet de bedoeling is de president te dwarsbomen maar dat men hem wil helpen een einde te maken aan de oorlog in Indo-China. Felle kritiek op de regering leverde gisteravond senator Edmund Muskie, die in een rede in Philadelphia terugtrekking van alle troepen tegen het einde van 1971 bepleitte. Muskie wil eerst een definitieve datum voor de terug trekking vaststellen en op basis daar van over vrijlating van de krijgsge vangenen onderhandelen en over vei lige terugtrekking van alle Amerika nen Bommen Vanochtend maakte het Amerikaan se opperbevel in Saigon bekend, dat vannacht drie bombardementen zijn uitgevoerd op Noordvietnamese ra ketinstallaties. Volgens officiële be kendmaking zijn tot dusver in Laos achttien Amerikaanse helikopters neergehaald waarbij 25 Amerikaan se militairen zijn omgekomen. Aan de Vietnamese zijde van de grens zijn verder tijdens ondersteunings acties elf Amerikaanse helikopters neergehaald. Hierdoor kwamen vijf tien Amerikanen om het leven. In noord-Laos zijn de communistische aanvallen toegenomen, vooral in de buurt van het steunpunt Long Tsjen, waar een aanval op de koninklijke residentie Loeang Prabang in voor bereiding zou zijn. In Washington zijn de berichten over de ge vechten tegenstrijdig. Het Witte Huis het Pentagon (ministerie van Defen- i sie) en Nixons adviseur Voor buiten- landse politiek Kissinger zijn allen i optimistisch. Minister van Defensie Laird verklaarde, dat de operatie in Laos „geheel volgens plan verloopt" Niettemin staat vast. dat het Zuid- vietnamese leger na twee weken van hevige gevechten niet verder dan 25 km in Laos is doorgedrongen. Het stadje Sepone, dat als doelwit van de Zuid Vietnamese tegenaanval is genoemd, ligt echter 65 km van de grens. Daartegenover verklaarde minister Laird. dat het niet de bedoe ling is gebied in Laos te bezetten maar om de Invasieroutes uit het noorden af te snijden. „En dat doel wordt bereikt", aldus Laird. Scepti ci In Washington zijn echter van me ning, dat de Noordvietnamese com munisten erin zullen slagen het web van Invasieroutes naar het zuiden. de z.g. Ho Tsji-minh-route, open te houden. HILVERSUM (ANP» Bij een verkeersongeluk op Rijksweg 1 tussen Amsterdam en Hoevelaken onder de gemeente Laren is vanmorgen de 51-jarige dramateurg van de NCRV, David Koning uit Hilversum om het leven gekomen. Zijn secretaresse, de 30-jarige mej. B. J. de Jong werd zeer ernstig gewond. De heer Koning miste op de rijks weg de afslag naar Hilversum. HIJ bracht zijn wagen tot stilstand en reed achteruit terug, maar kwam toen in botsing met een uit dezelf de richting komende vrachtwagen. De heer Koning was op slag dood Als hoofd van de afdeling drama van de NCRV was David Koning on der meer verantwoordelijk voor de televisieproducties „De boeken der kleine zielen" van Louis Couperus, „De glazen stad" en de thans aan de gang zijnde serie „De kleine waar heid" van Jan Mens. I SCHIPHOL Op de luchthaven Schiphol Is gisteren een magneto-de- tector opgesteld, waarop lampjes gaan branden als een passagier met metalen voorwerpen het apparaat passeert. De luchtreizigers geven uiteraard eerst alle voorwerpen van metaal af. Potentiële kapers wordt het echter op deze manier onmogelijk gemaakt j een wapen aan boord van 'n vliegtuig te smokkelen. Het apparaat heeft de NV Luchthaven Schiphol 22.000 gul- den gekost. Schiphol heeft het ter I beschikking gesteld van de rijkspoll- tie, die belast is met de fouillering van de passagiers. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft bekend ge maakt. dat voortaan ook diplomatie ke bagage op vliegreizen onderzocht zal worden op wapenbezit. Het mi nisterie acht dit niet in strijd met de diplomatieke onschendbaarheid. Men heeft verscheidene malen geconsta teerd, dat diplomatieke onschend- ebaarheid misbruikt is. Buitenlandse diplomaten hebben gisteren trou wens toch een slechte dag gehad in de residentie. Zij hebben, zo werd gisteren meegedeeld, voortaan geen privileges meer in het Nederlandse verkeer. Voor overtredingen worden zij in de toekomst gewoon beboet. en of hij de kiezers voldoende vertrouwen weet in te boezemen. I Maar het valt voor de KVP te verwachten dat de populariteit van de huidige minister-president nog wel sneller zal groeien. Want I ook hij zal zich in de verkiezings- stroom begeven en het valt niet te verwachten, dat hij zich zon der meer voor het karretje van Veringa laat spannen. ADVERTENTIF 5" internationale beurs voor woninginrichting: 12000nf woonideeën (toekomst) keuken het tweede'huis SC tuincentrum win een prijs met tafeldekken vele noviteiten 19tm28febr aboy'hal rotterdam -zuid dag.: 11-17 uur/19-22.30 uur zondags: 12-18 uur CHAMONIX (AP) Twee Franse bergbeklimmers zitten sinds een week zonder voedsel en In zware sneeuwstormen op honderd meter onder de top van de Grandes Joras- ses bij de Mont Blanc. Veertien da gen geleden begon het tweetal een van hen. René Desmalson, behoort tot Frankrijks beste bergbeklimmers aan de eerste winterbestijging van deze moeilijk te beklimmen berg. Desmalson is geen vreemdeling op de gevaarlijke bergwand, maar zijn verwachting, dat de tocht zes dagen zou duren, is niet in vervulling ge gaan. Veertien dagen geleden begon het duo met de beklimming, die sindsdien zwaar gehinderd ls door slecht weer. Gisteren zag een hell- kopterpiloot door een opening ln de wolken Iets roods wapperen, waaruit geconcludeerd ls dat Desmalson en z(Jn metgezel ln ernstige moeilijkhe den verkeren. In een week tijd zijn zij slechts honderd meter gevorderd op de weg naar de top en het ls waarschijnlijk dat hun rantsoenen vrijwel uitgeput zijn Helikopters uit Frankrijk, Italië en Zwitserland staan gereed om bij de eerste de bes te opklaring reddingsploegen af te zetten, zo mogelijk op de top. Die zullen zich dan met touwen naar het benarde duo laten afzakken. Senator Harold Hughes van lowa heeft zich niet officieel kandidaat gesteld voor het Amerikaanse presidentschap, maar hij brengt wel alles alvast in gereedheid. Zijn merkwaardige levensloop laat zich lezen als een roman. Bij zijn leven is hij reeds een legende PAGINA 9 Uw volksteller komt vandaag of morgen bij u langs PAGINA 7 De populariteit van de regerings partijen is wat teruggelopen PAGINA 10 Onze bekendste redacteur gaat ju bileren. Sam Platteel zit veertig jaar in de journalistiek STADSPAGINA Wally van Schooten volgt Plet Kantebeen als trainer van UVS op. HU ls erg gelukkig met diens erfenis PAGINA 15 De coach van het Luxemburgse voetbalelftal ziet een kleine neder laag vanavond in Rotterdam als een morele zege PAGINA 17 Uit het Leidsch Dagblad van 23 Februari 1871: 's Gravenhage. Z. M. heeft den weleerw. heer A. M. C Cramer, Hero. Predikant, op zijn verzoek gepensionneerd Een pensioen verleend van f400 per jaar in te gaan 1 Mei 1871. AdvertentieLeidsche Schouwburg, Hoogduitsche Opera. Maandag 27 Februari 1871. Martha odei der Markt zu Richmond. Grosse Oper in 4 Acten Aanvang der voor stelling ten 7 ure precies Prijzen der plaatsen: Loges f 2,- Baignoires f 1.50, Par terre f 120. Galerij f 0,60,-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1