l Erepenning voor eerste burger CARNAVAL IN LEIDEN De Tien geboden kritisch beschouwd Karei van Ark (Jahn) winnaar met 0,1 punt Meer afvloeiingen bij Leidse Rotogravure Mij - AFSCHEID VAN BURGMEESTER v. d. ÏÏTLLIGEN Derde kunst en antiekmarkt ATTENTIE Ontslag-geruchten ontkend GM4FISCHE DIPLOMA'S Nieuwe Imperiumproduktie in het Microtheater Jaarvergadering De Bataven Gezinsverzorgster ontvreemdde geld MA „KiAio 11 f tBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 lza :ho MENKEN Leiden groet u. Leiden dankt u LEIDEN "In de vanmiddag gehouden raadsvergadering, waarmee het afscheid van burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen werd ingeluid, heeft loco-burgemeester Menken meege deeld, dat de wethouders met instemming van de fractievoor zitters hebben besloten de scheidende eerste burger de zilveren erepenning van de stad toe te kennen. Voorts bood hij als ca deau een antieke gouden horloge aan. v. d. WILLIGEN pijp altijd mee Wethouder Menken besloot zijn af scheidsrede met woorden van dank aan de heer en mevr. Van der Wil- ligen voor de toewijding aan de -Ijf stad en haar bevolking: ..Leiden groet u. Leiden dankt u." Hij schetste wat er gebeurd is in de eenjarige periode v. d. Willigen. Als belangrijkste feiten noemde hij het bereiken van 100.000 inwoners, de grenswijziging en de vorming van het gewest. De stad veranderde. Er werd gebro ken en gebouwd. In de afgelopen Ja ren kwamen er 2639 woningen bij. Het wegenpatroon onderging belang rijke verbeteringen. Het verkeers beeld veranderde, o.m. in de bin nenstad, -aar restauraties doorgin gen. Menken over het Witte Singelplan: Het besluit tot de bouw van een uni versiteitstoren is in reikwijdte slechts te vergelijken met het besluit tot demping van de Lange Mare tijdens het bewind van mr. v. d. Willigens voorganger: toen en nu niet te ver enigen opvattingen. Het onderwijs was in beweging, de sport groeide uit en het maatschap pelijk v onderging de nodige impulse economische toestand van de gaf vaak reden tot zorg. Er waren catogorieën, die duidelijk fioeerden, ondere echter (textiel- en voedingsmiddelenindustrievertoon den een duidelijke neergang. Uit dit alles kwam geen werkloosheid voort. De woningnood was een bron van telkens terugkerende zorg. Menken LEIDEN Komend weekeinde (vrijdag, zaterdag en zondag) wordt in de Stadsgehoorzaal te Leiden de derde kunst- en antiekmarkt gehou den door de heren G. Langezaal en P. Bosman. Ook van deze markt gaat de opbrengst naar een goed doel. De burgemeester heeft hiervoor clubhuis De Zevenspring in Leiden Noord aan gewezen. Er doen nu 42 standhouders mee. De eerste twee keren waren dat er respectievelijk 20 en 28. Deze beur zen leverden een netto bedrag van 2000 gulden op. die ten goede kwa men aan de mytylschool en de Leid- se passagiers op de Henri Dunant. advertentie Parkeergelegenheid heeft U bij »ns voor de deur. Of op een ninuut afstand v. d. Werf- itraat, Oude Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir Oriessenstraat)Het loont de noeite om onze grote collectie m de beste merken in te zien Onze traditie is „altijd voor- ieliger" geen valse leuze „van :oveel voor zoveel" maar het :eheel Jaar „voor zoveel". En och vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze Mgen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. De oeste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 tot de burgemeester: Vaak werd u persoonlijk benaderd door mensen- in-nood. Het hinderde u, dat u zo vaak niets kon doen. De zorg en het medeleven met uw „Leienaars" bracht u op tal van plaatsen in de stad. De onafscheidelijke pijp mocht altijd mee. Juist dan kon u de bur gervader zijn. En over de Leidse ambtsperiode Misschien vinden we weieens, dat het niet genoeg was en naar uw maat staven is zelfs het dubbele nog niet genoeg. Toch is er heel veel tot stand gebracht. Daarin hebt u uw aandeel gehad. U hebt de buitenzij de (representatie) en de binnenzijde (besluitvorming) van uw ambt in het oog gehouden en dit heeft kracht ge vergd, te veel kracht wellicht. Nadat de nestor van de raad, mr. Portheine, en Katwijks burgemees ter Vermeulen het woord hadden ge voerd, sprak mr. v. d. Willigen een dankwoord, waarin hij stelde, dat het stimulerend was om te werken voor de Leidse bevolking, die niet alleen bekend is door haar soms zangerige maar door allerlei ande re eigenschappen, o.a. goedwillend. De scheidende burgemeester ging uitvoerig in op de financiële positie van de gemeenten en Leiden in het bijzonder. Hij uitte kritiek op het feit, dat de gemeentelijke financiën de afgelopen jaren de sluitpost in het financiëel-economische beleid van de regering hebben gevormd, „een der gelijke politiek kan niet blijvend wor den gevolgd. De hand over hand toe nemende gemeentelijke tekorten wij zen daar reeds op. De gemeenten kunnen hiermee geen genoegen blij ven nemen. Dankzij de snelle ont wikkeling van onze maatschappij kunnen de gemeenten niet achteraan komen, maar in de voorste voorhoe de staan om in het voorzieningenpak ket van welstands- en welzijnseisen te voorzien". Een bouwsteen voor deze mening zal hopelijk opleveren een door het sociologisch instituut van de Leidse universiteit in te stellen onderzoek, waaruit zal blijken, dat Leiden door zijn typische sociale en geografische structuur meer moet doen dan som mige vergelijkbare steden. V. d. Willigen: „Het onderzoek zal niet al leen daarvoor dienen. Ik hoop dat de duidelijk menselijk en bestuur lijke verbondenheid van stad en uni versiteit hieruit heel duidelijk naar voren zal komen". Gewestelijk Ingaande op het gewest stelde de scheidende burgemeester, dat „van onderop laten groeien" aardig klinkt maar dat we wel tot Sint Juttemis kunnen wachten als we oplossing van vele bestuurlijke problemen voor dit gewest en in het bijzonder voor Leiden op deze manier zien. Naar mijn persoonlijke idee zal men in Nederland veel meer zijn oog moe ten laten gaan naar de Engelse be stuursvorm, waar naast de gemeen ten ook de goed geëquipeerde coun ties een belangrijke rol spelen. Het gewest kan verschillende gemeente lijke taken overnemen: politie, brand weer, utiliteitsbedrijven. ruimtelijke ordening, een deel van het onderwijs, reiniging, geneeskundige dienst. Mr. v. d. Willigen bracht dank voor de steun. „Een oude vriend zei eens: Een mens weet zelf nooit wat hij voor een ander betekent, dat we ten alleen de anderen. Ik wil dit in de eerste plaats op de raad toepas sen: steun is prettig, kritiek op posi tie kan inspirerend zijn, maar beide moeten niet chronisch worden". Na afloop was er een receptie voor raad, genodigden en hoofdamb tenaren. Woensdagavond is het af scheid voor de burgerij. LEIDEN De geruchten dat er bij de Ned. Rotogravure Mij. 150 man personeel zou worden ontslagen als gevolg van de verhuizing naar Haarlem, berusten niet op waarheid Directeur Jansen van Rosendaal heeft dit meegedeeld aan de onder nemingsraad van het bedrijf Wel zullen er ruim 50 man méér moe ten afvloeien dan aanvankelijk was gesteld. Bij de bekendmaking van de fusie plannen werd gesproken van 'n per- soneelsafvloeiing van 80 man, door middel van het natuurlijk verloop. Als gevolg van de gewijzigde markt situatie (zowel het werk voor derden als voor de uitgeverij) zullen dat er volgens 'n eerste taxatie thans ruim 130 moeten zijn op het totale per soneelsbestand van Haarlem (Haar lemse Diepdrukindustrie) en Leiden Bij deze afvloeiing is het natur lijk verloop de belangrijkst fac tor, aldus de directie van de Rotogr- vure, maar de mogelijkheid van in cidentele ontslagen is niet uitgeslo ten. LEIDEN Leiden is geen carnavalsstad. Toch wordt er ook hier gefeest. Zaterdagavond was het bekende carnavalsfeest van „Nut en Vermaak", 's Middags hielden de kinderen van de Alphons Arriensschool in Noord een carnavalsoptocht, waarvan bovenstaande foto (LD/Holvast» een feestelijk beeld geeft. Tot buiten Den Burcht" was 's avonds „Mien waar is je feestneuste horen. Carnaval van „Nut en Vermaak", muziek en toneelvereniging waarvan het toneel in de laatste jaren in 't slop is geraakt en nu het accent op gezelligheid ligt, vol gens voorzitter Oudshoorn. De muziek, door de Perdido's uit Haarlem en de Boerenkapel ten gehore gebracht, was pas laa in de avond opzwepend genoeg om iedereen aan 't hossen te krijgen. Voordien vergaapten de on- gekostumeerden („er hadden wel meer gekostu- meerden mogen zijn", zei één van de bestuursle den) zich liever achter hun glaasje aan de hos sende groep. Alleen als er een 'beschaafde' fox trot of ivals gespeeld werd, waagde de laatstge noemden zich op de vloer. Het aantal bezoekers van dit carnaval was min der dan dat van vorig jaar (één van de vrouwe lijke bestuursleden„Het is ons weer gelukt, maar h.et hadden er best meer mogen wezen.) Toch hadden sommigen de moeite genomen helemaal lit België en Dordrecht te komen. De vereniging heeft het indertijd erg moeilijk gehad met de 'comst van de televisie, maar nu staat ze op een constant aantal leden van ongeveer 100. Om een uur of twaalf werd bekendgemaakt, wie in de prijzen gevallen_ was van het fraaiste of origineelste kostuum ALPHEN AAN DEN RIJN Af gelopen zaterdag werden in de Rijn streekhal te Alphen a. d. Rijn de gymnastiekkampioenschappen van het district West n van het KNCGV gehouden. Kampioenschappen, die dit Jaar voor het eerst in een andere organisatievorm werden uitgevoerd. De publieke belangstelling was matig, 's Middag6 verschenen de da mes op de werkvloer; 's avonds was het de beurt aan de heren. Via de kampioenschappen in de kringen Maasmond. Rotterdam. Den Haag en Rijnstreek hadden de deelnemers- (sters) zich voor deze strijd ge plaatst. Via deze wedstrijden kon men een plaats veroveren voor de bondskampioenschappen die in maart zullen worden gehouden. Na een aanvankelijk trage start ontspon zich een hevige strijd bij de dames tussen de favorieten y. Drop en I. Kloet. Mooie en beheerste oefe ningen aan de brug met ongelijke leggers, de ringen en de evenwichts- balk moesten uiteindelijk de winna res opleveren. Y. Drop sleepte de eerste prijs in de wacht. De adsp. dames van 14-16 Jaar konden goed met de dames meeko men. alhoewel de nodige wedstrijd ervaring no# ontbrak. M. Martijn van K en V Rotterdam turnde zich naar de hoogste plaats. De adsp. heren en heren hadden eveneens een zware strijd te voeren. Naar aanleiding van de resultaten van de bondskampioenschappen van vorig Jaar kon slechts één adsp. heer worden afgevaardigd. Bij de heren konden zich vier gymnasten plaatsen voor de eind strijd, doch vijf kandidaten van ge lijk niveau stonden op het werkter rein. Geen van deze heren kon zich daardoor een mislukking veroorlo ven. Het Leidse Jahnlid, Karei van Ark, stond na de onderdelen, ringen, lange mat en rekstok, 0,5 punt vóór op de Hagenaar Ton Kars. Een zeer goed uitgevoerde brugoefening deed de aanvoering van de ranglijst wijzi gen. Met nog één onderdeel te verwer ken stond Ton Kars 0,1 punt voor op van Ark. De paardsprong moest de beslissing brengen. Beiden voerden dezelfde sprong uit, maar de waar dering was verschillend. Karei van Ark werd winnaar met slechts 0,1 punt verschil. Roberto Ram (Adven- do Den Haag) onderstreepte defini tief met de hoogst gewaardeerde sprong zijn derde plaats met 1,3 punt verschil op de winnaar. Het Leidse Jahnlid John v. d. Burg turnde zich bij de adsp. heren met beheerste oefeningen gestadig naar de derde plaats. Mislukkingen deden zichin deze categorie nog veelvuldig voor. Slechts enkelen draaiden hun oefeningen met zeker heid en souplesse. Van den Burg ver overde deze derde plaats met een Adsp. dames: 1. M. Martijn, Rot terdam, 38.7 punt, 2. L t Wout. Den Haag, 38,4 punt. 3. G. Koopman. Voorburg, 36,7 punt. Dames: 1. Y. Drop, Pijnacker. 43,2 punt, 2. I. Kloet, Rotterdam. 42,6 punt. 3. C. Roodenburg. Pijn acker, 38,2 punt. Adsp. heren: 1. P. Moerman. Maassluis, 35,3 punt. 2. B. Spuy, Maassluis, 34,5 punt, 3. J. t. d. Burg, Leiden. 33,8 punt, Heren: 1. K. van Ark. Leiden. 41.4 punt, 2. t. Kars, Den Haag, 41.3 punt, 3. R. Ram, Den Haag, 40,3 punt. LEIDEN In restaurant Bern- sen is zaterdagmiddag, na een studie van vier jaar zowel in bedrijven (praktijk) als op de Haagse Grafi sche School (theorie», aan een zeven tal Jongeren een vakdiploma uitge reikt. Het diploma handzetten ont vingen J. Chr. van Diest; G. Kuyt. Katwijk a. d. Rijn; F. G. J. Paans, Noordwljk; Sam van Heljningen; M. Uppenkamp, en P. J. J. van der Waals te Leiden. Het diploma boekdrukken werd uitgereikt aan a. M. van Dijk, Lei den. De voorzitter van de districts-op- leidings-commissie voor Lelden en omstreken, de heer H. Schoonder- woerd. wees er in zijn openingswoord op dat de graftoche industrie behoort tot de 10 belangrijkste industrietak ken van ons land. waarbij hij enige cijfers noemde. Ter ondersteuning van zijn betoog memoreerde hij o.a. dat van de plm. 2000 drukkerijen in Nederland er een kleine 1000 in Noord- en Zuid-Holland gevestigd zijn. In die 2000 bedrijven zijn 40.000 personen werkzaam en de om zet bedroeg in 1969 f 1.8 miljard (waarvan voor export f 315 miljoen). Na de diploma-uitreiking kreeg de heer O. Croiset het woord om na mens de werkgeversorganisatie de ge slaagden te feliciteren met het be haalde succes en om hen die. meestal belangeloos, medewerkten om dit resultaat mogelijk te maken, te danken. Verder spraken nog de heer C. Klein, namens de werknemersorga nisaties. de heer J. Steen consulent voor de vakopleiding en de heer H. G. Meijer namens de Haagse Gra fische School, de zojuist gediplomeer den. die over het algemeen vergezeld waren van hun ouders en/of meis jes, veel succes bij hun levensloop toewenste en wees op de mogelijk heid tot verdere studie. Voordat de ze geanimeerde bijeenkomst besloten werd kwam de heer J. J. Sjardin, bijna 25 Jaar secretaris van de dis- tricts-opleldings-commlssie en daar- De eerste prijs in de groep fraai ging naar „de nieuwe kleren van de keizer". die eveneens de wisselbeker kreeg. De tweede prijs achterstand van 1,5 punt op de win wérd niet toegekend. In de groep origineel ging naar. de eerste prijs naar „de commune" (die 'stikkies' Karei van Ark zal nu op 20 maart rookte op het toneel). Verder gingen prijzen in j in Hoogeveen uitkomen in de bonds- mede de spil van de grafische vak- de categorie „fraai" o.a. naar „Las Cubanos" en I kampioenschappen van het KNCGV. opleiding In Leiden en omgeving, in „goeie Mie" en in de categorie origineel naar o.a. De belangrijkste uitslagen en de het zonnetje te staan, omdat hij dit „zon en maan", „danseres op schaatsen"en de afgevaardigden naar deze kampioen- Jaar voor het laatst de diploma's uit- hippe Schot". schappen: reikte. LEIDEN Net iets teveel ca- ,gageerd' omdat het een uiting wil baret en net iets te weinig collage. I zijn van betrokkenheid mét de Die indruk ivekt Imperiums hedendaagse, voor vele verande- nieuwste toneelpr'oduktie die on der de verzameltitel 'De Tien Ge boden' wordt uitgebracht en die zaterdagavond in het intieme Mi cro-theater aan de Vestestraat haar première beleefde. Deze Tien Geboden hebberi wat de uitvoe ring ervan betreft dezelfde speels heid als de eind vorig jaar op gediende HutSpot maar zij zijn lang zo vrijblijvend niet. Dit in de vorm van muziektoneel, mime en beweging gegoten spel is 'geën- ^EIDEN Tijdens de algemene le denvergadering van „De Bataven" memoreerde vice-voorzitter Bresser in het kort het jaaovezioht. Teleur stellend vond hij de degradatie van de damesploeg en de matige presta tie van de herenploeg. Hierna wer den de prestatiebekers uitgereikt door de voorzitter van de Techni sche Commissie G. Hoope, achtereen volgend aan: E. Heikoop CD meisjes (kogelstoten), R. Dessens CD jongens (100 m», M. Bouckaert AB meisjes -hoogspringen). A. van Rooden AB jongens <1500 m«, M. van der Hare al, te ongebreideld op losge- .f schreeuwd, ringen vatbare maatschappij. De cabareteske teksten komen zo op het eerste gehoor nogal hard aan hoewel er in het op de bijbel geba seerde stuk ook enkele scènes voor komen waarvan het onderwerp tot op het bot is uitgekauwd en die bo vendien het effect van een smartlap hebben. Wie echter de Tien Geboden goed op zich laat inwerken moet ten slotte wel tot de overtuiging komen dat achter dit hekwerk van harde waarheden alleen maar eerlijke en op rechte bedoelingen schuil gaan. Wat moet Je tegenwoordig nou over be geren. doodslaan en al die dagelijkse dingen nog zeggen, laat staan uit beelden. vraagt Tien-Geboden re gisseur Bert Dronkert zich in het leuk verzorgde Imperiumkrantje zelf af. Het antwoord daarop wordt door de zes spelers, die op één na leerlingen zijn van de Christelijk Pedagogi sche Akademie in Oegstgeest, op 'n sympatieke manier gegeven. Ook al is de presentatie vooral bewegings- technisch nog wat aan de stroeve kant en minder effectvol dan wat de eigen Imperium-groep destijds met die licht verteerbare Huts-Spot pres teerde. de kritische kweekschoolleer lingen verdienen in elk geval lof voor de benadering van hun eigen bijbelse (lees sociaal christelijke» boodschap. Zeker, er wordt in "De Tien Gebo den" een enkele maal misschien wat Dames (hoogspringen) en R. Strik Heren (1500 m). Aan N. van der Hoorn werd de beker van verdienste uitgereikt en H. van Noort kreeg een wisselbeker voor de meest uitspringende prestatie. Tijdens de rondvraag ontstond een vurige discussie over fusiegedachten. Het bestuur stelde echter samenwer king primai.r Th. Verplancke sprak zijn voldoening uit over de tot stand gekomen samenwerking bij de indoor wedstrijden in de Groenoordhal. Hierna werd de vergadering geslo- ten. maar tegenover die la waaierige passages staan weer enke le hele fijne scènes, waarin aan het "Gij zult niet" een tot nadenken stemmende en ook discutabele be tekenis wordt gegeven. En het is de verdienste van dit in het rond ge speelde satirische spel dat het de toe schouwer de gelegenheid biedt om tot een geheel eigen interpretatie van de geponeerde stellingen te ko men. De spelers hebben overigens als hulpmiddel naast het gebruik van hun stem en lichaam niet veel meer rtodig dan een paar gekleurde blok ken, waar bijvoorbeeld een hele to ren van Babel mee kan worden op gebouwd. Tot de hoogtepunten van 't geboden spel behoren de scherpe, in predikatievorm gebrachte persifla ge op het rumoer rond de zondags heiliging en de verstild gespeelde scène rond het. gebod dat het echt breken verbiedt. Geslaagd Is ook de parodie op de aanbidding van de gouden god, die zich met een Doro thy Malone glimlach vanuit Peyton Place of met een feestpet op het hoofd vanaf het voetbalveld aan ons openbaart. Minder geslaagd daaren tegen is de vertoning rond het "GIJ zult Gods naam niet ijdel gebrui ken". waarin wat al te zoetsappig met het rassenprobleem (dat er ove rigens met de haren is bijgesleept) wordt gestoeid. Maar hoe het ook zij het geheel is indringend genoeg om er met veel aandacht kennis van te nemen. In dit serieus bedoelde en van protest doortrokken spektakel is een aantal op de Leidse markt afgenomen en op de band vast gelegde interviews verwerkt, waaruit de onbekendheid van de "gewone" man met de bij belse geboden zou moeten blijken. Ze verlenen, ofschoon er over juist heid van het verkregen beeld gere detwist kan worden, aan deze ver zorgde voorstelling een extra dimen sie. Kortom Jan van Delft, Eric Guns, Just Vink, Janneke Eijgen, Danielle Bond en Josine Burgerjon, die zich muzikaal laten begeleiden door Rino Izeboud (piano) en Wout Pera (gi taar), willen hun visie op de bijbelse boodschap graag aan U voorleggen op de eerstvolgende donderdag-, vrij dag- en zaterdagavonden tot en met 27 maart. In de pauze kan er aan Imperiums gezellige bar gepraat worden hetzij over de betekenis van dit voor sommigen wat contro versiële stuk hetzij over de prijs van de witlof. PIETER C. ROSIER. Een spelmoment uit Imperi ums ,J)e tien geboden". (Foto LD/Holv&st) LEIDEIN Een 21-Jarige Leidse gezinsverzorgster stond voor de Haagse rechtbank terecht omdat zij in diverse woningen waar zij assis teerde, geld had ontvreemd. Er wer den bedragen genoemd van f 270 f 155 en f 50. De rechtbank veroor deelde verdachte tot f 100 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar. 6

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3