Sa Franse piloten staken nu ok de luchtvaartdirecties Meningsverschil in Kremlin over Brandts Oost-politiek Generaal Amin nu president Oeganda Braziliaanse consul in Uruguay vrijgelaten Origineel besluit van getergde maatschappijen Grens van Ierland met Ulster kan niet worden weggeschoten Overgenomen >ud-minister an Bengalen oodgestoken GESTOLEN SCHILDERIJEN ZIJN TERECHT I oortvluchtige treinrover wil n nieuw gebit Alarmsysteem in VS kwam bij vergissing in werking... Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. Wervelstormen over Zuidelijke staten van V.S. Russen helpen Soedan in de burgeroorlog jNDAG 22 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Nadat eerst de piloten van Air France al I gedurende drie dagen het werk hadden neergelegd, hebben de directies van de drie grootste Franse luchtvaartmaatschappijen zaterdag bekendgemaakt op hun beurt alle binnen- en buiten landse diensten voor onbepaalde tijd te willen staken. Door de ze beslissing is volgens beide partijen nu de zwaarste crisis i en misschien ook nog de langdurigste staking uitgebroken, waarmee tot dusver het Franse luchtverkeer ooit werd gecon- Ironteerd. digd zijn gebleken! Bovendien zijn in het experimentele stadium voor de aanbouw van nieuwe vliegtuigen verscheidene catastrofale misrekenin gen gemaakt, waardoor de perspec tieven nu nog zorgwekkender wor den. Het spectaculairste voorbeeld in dat nog De Jaguar XJ6. Wie meent dat geld niet gelukkig maaktzoudezer dagen eens moeten Binnenstappen m wat wij noemen ,,tne private world ot the Jaguar XJ6". B| de pr.;s inbegrepen: de technische know-how die British Leyland in al z'n auto's stopt - van Jaguar tot Rover, van Triumph Het is in elk geval een originele be slissing. Want dat de directies de staking van hun eige personeel nu dus welbeschouwd hebben overgeno men door een „lock-out" af te kon- I verband blijft natuurlijk altijd IPALA (AFP) Generaal Idi heeft gisteren de titel van pre- van de tweede Oegandese re- aanvaard. Het leger, en het kabinet, hadden hem gd deze functie op zich te ne eraal Amin heeft zich uit- iken voor terugkeer naar da van het stoffelijk over- van de kabaka "koning» Moe- ^fcpn Boeganda. die vorig jaar in J9q overleed. De kabaka zal dan een staatsbegrafenis krijgen. I alk van Boeganda, het groot- l ninkrijk in de voormalige ko- heeft de staatsgreep van Amin nd, omdat de afgezette presi- lilton Obote hun hun voorrech itnain door van Oeganda een dsstaat te maken, eraal Amin heeft voorts be- gemaakt, dat het militaire be- tenminste vijf jaar zal blijven, tgaansverobd is opgeheven zo de noodtoestand, die in be delen van het land reeds vyf fstond. ident Julius Nyerere van Tan- CUTTA (Reuter Hemanta oud-minister van West-Benga- kandidaat voor de parlernents- zingen die volgende maand in taat gehouden worden, is za- op straat in Calcutta door innen doodgestoken, zo heeft litie meegedeeld. De 76-jarige ras voorzitter van de linkse „Vooruitstrevend Blok", de moord op Bose hebben de teiten de verkiezingen in diens in Noord-Calcutta, afgelast de zesde kandidaat of adspi- andidaat voor de Indiase ver en van 10 maart, die zijn kan- ur met zijn leven heeft moe- talen. politie heeft na de moord een itle verricht. Toen het nieuws aanslag bekend werd, gingen en trambestuurders in sta- Bose was voorzitter van de id van buspersoneel. fen gewapend treffen schoot Itie in Calcutta zaterdagoch- twee extremisten dood. Een tn, die gearresteerd was, had oep politiemannen meegelokt iet zuiden van de stad. voor- enige geheime schuilplaatsen en aanwijzen. Zes politieman erden daar gewond toen zij er latse door een serie bommen bestookt. De politie schoot estant dood. evenals een man ar verscheidene moorden werd I zania kondigde gisteren op een mas- sabijeenkomst van de Tana-partij de I vorming van een volksmilitie aan om het land te beschermen tegen een militaire staatsgreep als in Oegan- da is gepleegd. Hij ontkende opnieuw dat Tanzania een invasie zou voorbe- I reiden om Milton Obote weer aan de macht te brengen. Genraal Amin ..zal door het volk van Oeganda zelf afgezet worden", zo zei hij. Nyere re beschuldigde Engeland van pogin gen om van Afrikaanse leiders „een nieuw soort stamhoofd" te maken, door wie Engeland indirect zijn voor malige kolonies blijft besturen. „We moeten ons voorbereiden op een con frontatie met de imperialisten", al dus de Tanzaniaanse president. Op de Kennedy-luchthaven in New York arriveerde gisteren de dertigjarige Leonid Riggerman, vergezeld van zijn moeder, na een rechtstreekse vlucht uit Moskou. Riggerman was in de Sowjet-Unie een actieve Zionist en streed daar voor de rechten van de Joden op emigratie naar Israël. Na erken ning van z'n Amerikaanse staats burgerschap en langdurige pogin gen om de Sowjet-Unie te mogen verlaten stond het Kremlin hem toe naar Amerika te gaan. waar hij zich een bestaan ivil opbou wen. 1 VENETIE Reuter i De poli- j tie van Venetië heeft 15 moderne i schilderijen, gestolen uit het paleis van de Amerikaanse Peggy Guggen- j heim in die stad. teruggevonden. Zij i waren naast een spoorlijn begraven, i De doeken waren ruim twee weken geleden ontvreemd De waarde wordt op ruim twee miljoen gulden ge schat. Slechts één van de schilde rijen was licht beschadigd LONDEN (REUTER» Scotland Yard heeft een belangrijke nieuwe 1 aanwijzing gekregen voor de Jacht1 op de voortvluchtige treinrover Ro nald Biggs. Deze tip kwam van een Engelse plattelandstandarts, die er van overtuigd is. dat hij kort gele- j den de 41Jarige Biggs in het dorp Eye, 130 km ten noordoosten van Londen, heeft behandeld. De tandarts Sarginson nam con tact op met de politie nadat de man die op Biggs leek hem vroeg al zijn tanden te trekken. Hij weigerde dit om beroepsredenen en vroeg de man te vertrekken. Pas na het vertrek van de patiënt realiseerde de tand arts zich de gelijkenis met Biggs, die in 1965 uit de gevangenis ontsnapte na twee Jaar te hebben uitgezeten van zijn straf van 30 Jaar voor zijn aandeel in de grote treinroof in 1963. De politie toonde Sarginson een foto van het gebit van Biggs. die een Australische tandarts maakte toen hfj Biggs in diens onderduikperiode iin Australië behandelde. Er bleek 'n groot aantal gelijkenissen te bestaan WASHINGTON (Reuter) Het nationale alarmsysteem om de Amerikanen te waarschuwen voor een komende atoomwapen- aanval is zaterdag bij vergissing II in werking gesteld. Maar hon derden radiostations in het land reageerden er niet op en zet ten hun uitzendingen normaal voort Volgens de vastgestelde proce dure worden alle radiostations verondersteld hun uitzendingen onmiddellijk af te breken om de autoriteiten de gelegenheid te geven dringende inlichtingen te verstrekken. Alleen de pre sident kan daartoe opdracht ge ven. Het alarmsysteem wordt ge regeld beproefd door de lucht macht en radiostations. Maar volgens woordvoerders heeft de luchtmacht in Cheyenne Moun tain in Colorado zaterdag een verkeerde band met de alarm- boodschap ingezet. Tal van ra diostations staakten hun uitzen dingen. Daartoe behoorden vier in het gebied van Washington. Daar kreeg men veel telefoon tjes, om. van verschrikte luiste raars. Tal van omroepen zetten de programma's echter nogmaal voort. Een woordvoerder van een radiostation zei. dat men de alarmboodschap pas had gezien, nadat deze achttien minuten later was ingetrokken De vergissing werd ontdekt, toen aan het Witte Huis ge vraagd werd, waarom president Nixon de noodmaatregel had genomen, 'n Woordvoerder ant woordde. dat Nixon dit niet ge daan had en kort daarop werd de waarschuwing ingetrokken. digen was in Frankrijk nog nooit eerder vertoond. De genationaliseer de Air France rechtvaardigt die be slissing met de opmerking dat de j voortdurend hogere eisen die het per soneel de laatste maanden stelt, 'n gezonde exploitatie onmogelijk drei gen te maken, zodat het nu eindelijk maar eens met al die agitaties moet zijn afgelopen. Een reactie die zeker minder uit humeurigheid verklaard moet worden dan uit de inderdaad allerminst rooskleurige vooruitzich- ten waarvoor niet alleen de Franse doch de hele internationale lucht vaart zich tegenwoordig ziet ge- I plaatst. Zelfs de twee grootste Ame- rikaanse maatschappijen Panam en TWA die door hun overheid niet wor den gesteund hebben vorig jaar gi gantische verliezen geleden die hen j i 'U eveneens verplichting de ..Cost" 1 wat nauwkeuriger af te stemmen op de „baetAir France, die naar de omvang van het vervoer als nr. 2 op de Europese en als nr. 10 op de Internationale lijst van luchtvaarton- j dernemingen staat, verkeert thans in een overeenkomstige toestand. Om de technische vooruitgang die steeds sneller gaat te kunnen bijbenen, zien de directies zich ver plicht steeds hogere investeringen in British Leyland Nederland, Gouda LÜ*L Austin-Jaguar-Triumph-Leylend-MG-Morrls-Rovef wel de Frans-Britse Concorde die tot nu toe al ruim vier maal meer heeft gekost dan aanvankelijk berekend j was en waarvoor het „uur van de waarheid" binnenkort wel eens zou DUBLIN 'AP» De Ierse pre-heeft gezworen Ierland te zullen kunnen slaan. In Amerika staat op mier Jack Lynch heeft zijn verdeel- herenigen Het IRA heeft de schuld dit moment een nieuwe wet op sta- de Fianna Fail-partij zaterdagavond gekregen voor een groot deel van de pel die, indien goedgekeurd, de Con- gewaarschuwd dat de grens die de corde wegens zijn luidruchtigheid Ierse republiek en Noord-Ierland en de eisen der milieubescherming gescheiden houdt, „niet kan worden verbieden zal in New York ooit weggeschoten". nog eens te mogen landen. Waarmee Tijdens een stormachtige partijbij- de Concorde uiteraard bij voorbaat helemaal ten dode zal zijn opge schreven. Te hoog te paard Maar bij die rampzalige fi nanciële kopzorgen waarmee ook Air France nu te maken heeft, voegt zich voor de directie ook de overwe ging dat de piloten met hun nieuwe looneisen het paard nu toch wel héél hoog bestijgen. Een piloot, die on getwijfeld aan uitzonderlijk zware lichamelijke- en verstandelijke eisen moet voldoen alvorens de verant woordelijkheid van een passagiers vliegtuig op zich te kunnen nemen, verdient gemiddeld tussen de 10.000 en 17.000 gulden per maand, en een hongerloon kan dat toch nauwelijks eenkomst deed hij een aanval op „het uiterst kleine percentage van ons volk dat de traditie van geweld levend wenst te houden". Dit sloeg op het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) dat voortdurend snellere en grotere worden genoemd Hun vakbond luchtreuzen te steken, zonder dat aan de verwachtingen van een pa rallelle uitbreiding van de pas- sagiersklandizie tot dusver beant woord werd Terwijl die beleggingen, in het gunstigste geval, pas renda bel worden als die nieuwe luchtreu zen a la 707 of 747 doorlopend geheel of bijna volledig zijn volgeboekt, komt het steeds vaker voor dat met werpt de directie tegen dat inwilli ging van hun nieuwe verlangens ge durende een heel Jaar niet meer dan de gederfde inkomsten van één enke le stakingsdag ongeveer tien mil joen Franse Francs beroeft te kos ten. De Air France-directie bestrijdt die voorstelling van zaken, want voor haar ligt het probleem in elk geval elders: ze wenst een punt te een passagiersbezetting van slechts zetten achter de voortdurende stij- de helft van het aantal plaatsen ge- ging der loon- en andere kosten om- vlogen wordt. 1 dat de zaken muurvast dreigen te lo- Zeer kostbaar De staking kan dus nog lang duren De burgerluchtvaart is altijd een en het publiek heeft de verdere ge- hoogst kostbaar en bovendien wissel- beurtenissen maar af te wachten, vallig object van exploitatie feeweest. Waarschijnlijk met een zeer ruime dat de neiging vertoont onmiddelijk dosis geduld, zeer gevoelig op een globale econo mische conjunctuur te reageren. En de situatie van het Amerikaanse za kenleven is thans nauwelijks ge schikt om de internationale lucht vaartdirecties veel hoop op verbete ring op korte termijn te kunnen ge ven. Het is intussen wel zeker dat in de jaren 1960 de futurologen veel te optimist isch zijn geweest, waardoor de luchtvaartmaatschappijen zich tot beleggingen hebben laten verleiden die achteraf geenszins gerechtvaar- NEW YORK (AP) Wervelstor men hebben zondag in de Ver. Sta ten het noord-oosten van de staat Louisiana en het westen van Missis sippi getroffen. Volgens burgerlijke verdedigingsorganisaties zijn 47 per sonen omgekomen en nog veel meer gewond. Tot de ergst getroffen plaatsen in Mississippi behoren Cary (8 doden), Inverness (6). Delta City (7), Rome (2), Little Yazoo <3), Bovina (.2) .Rolling Fog (3) en het district Flora 15). In Louisiana zouden nabij Nelhi 6 personen uit het gezin van een land- bouwarbeider zijn omgekomen. Zes personen worden vermist en zeker een is gewond. De verwoestende tor nado's in het deltagebied waren voorafgegaan door winden van min der ernstige omvang in Texas, waar in de stad Athens vijf mensen wer den gewond. MONTEVIDEO (AFP» De Bra ziliaanse consul Aloysio Dias Gomi- 1 de, die de Tupamaro-guerrilleros bij- na zeven maanden geleden in Mon- Maleisië heeft nieuwe koning - tevideo hadden ontvoerd, is gisteren in de hoofdstad van Uruguay vrij- Sultan Abdoel Halim Sjah. prins van Kedah '44». is zaterdag uitgeroepen tot de vijfde koning van Maleisië tij dens een feestelijke plechtigheid. Incidenten In Ankara kenden hebben zondagnacht in An kara de auto van de Russische as sistent-marine-attaché in brand ge stoken. Het was de eerste maal. dat een dergelijke aanslag was gericht te- Tevoren waren de burgerrechten in Uruguay hersteld. Deze waren veertig dagen geleden opgeschort om Onbe- I zoeken naar Gomide en andere ontvoerde buitenlandse diplomaten te vergemakkelijken. Een door pre sident Jorge Pacheco gevraagde ver lenging van de opschorting was door het Parlement geweigerd. De Tupa- maros hadden het herstel van de gen het bezit van een Oosteuropese burgerrechten geëist als voorwaarde diplomaat. De Rus weigerde 'n klacht I voor de vrijlating van de Braziliaan- in te dienen. se consul. Dias Gomide arriveerde zondag nacht per taxi by zijn woning. Hij zag er vermoeid, maar gezond uit. Vóór zyn vrijlating had zijn vrouw undehandeld met de Tupamaros. Er rijn berichten geweest over betaling van een losprijs van 300.000 dollar (meer dan één miljoen gulden). Dias Gomide werd op 31 juli jl. ontvoerd. Na hem verdween op 7 augustus de Amerikaanse landbouw deskundige Claude Fly. op 8 januari gevolgd door de Britse ambassadeur Geoffrey Jackson. Van deze twee diplomaten is nog geen spoor ge vonden. De autoriteiten van Uru guay hebben steeds geweigerd ge vangen verzetsstrijders tegen hen uit te wisselen. schietpartijen die de laatste maanden In Ulster zijn voorgekomen. Lynch zei dat het absurd zou zijn als Ulster zou menen, dat Ierland de vernietiging van het noorden voorbe reidt. „Wij willen het noorden de olijf tak toesteken en wij willen dat het noorden dat accepteert", zo zei hij. „Als wij het noorden nu zeggen dat hun plaats bij ons is, in een natie die door ons alleen wordt gevormd, bieden wij iets waar wij trots op zijn en waarin wij vertrouwen". Premier Lynch kwam als overwin naar tevoorschijn uit het storm achtige congres van partij. Zijn te genstanders onder leiding van oud minister Kevin Boland slaagden er niet in steun van enige betekenis te krijgen. Boland en Blaney, een an dere oud-minister die Lynch vorig jaar naar huis had gestuurd, wer den niet herkozen in belangrijke par tijfuncties. Na zijn slotrede kreeg de eerste-minister een staande ovatie van de ongeveer 4.000 afgevaardig den. NEW YORK (REUTER» Naar het Amerikaanse weekblad „Time" meldt helpen ongeveer honderd Rus sische „adviseurs" de overwegend A- rabische regering van Soedan recht streeks in haar strijd tegen de zei miljoen negers tellende bevolking van het zuiden. Deze Russen zouden sinds september J.l. betrokken zijn bij grondoperaties in de drie zuide lijke provincies. Bij een bomaanval op 'n zuidelijke basis nabij de grens met Oeganda zouden bijna duizend burgers om het leven zijn gekomen. Het blad acht 't vrijwel zeker, dat de Russen in de strijd helikopters besturen. Ook zou den zij wellicht bom ba rdemen te- vluchten maken. „Time" schat het aantal Sowjet- russische adviseurs in Soedan op 500. terwijl er 325 adviseurs in So malië zouden zijn. Het blad weet ten slotte ook te melden, dat de opstan delingen in zuid-Soed&n Israëlische wapens ontvangen, die door een DC- 3 zonder kentekens met parachute* worden neergelaten. Keizer Ilirohito naar Europa De Japanse keizer Hirohito zal de ko mende herfst een bezoek aan Euro pa brengen, zijn tweede rei» naar Europa sinds 1921. Er staat ook een niet-officieel bezoek aan Nederland op het programma. Weekblad wordt maandblad Het geïllustreerde Engelse weekblad „The illustrated London News" gaat een maandblad worden. Tot de redenen behoren het stijgen der kosten, het zakken der inkomsten en de invloed van „de revolutie der televisie". WENEN iGPDl - Het communi- wacht Gezien de aarzelende houding qué na afloop van de vergadering van de NAVO, die een toestemming van de ministers van Buitenland- voor de Europese veliigheidsconferen- se Zaken van het Warschau-pact in "I Boekarest, eind vorige week. is min der drastisch van toon dan was ver- ADVERTENTIE tie koppelt aan een oplossing voor West-Berlijn, had men aangenomen, dat in Boekarest luide verwijten over dit „traineren" zouden worden geuit, dat er een nieuwe datum voor een spoedig begin van de veiligheidscon ferentie zou worden voorgesteld en dat er insinuaties zouden worden vernomen aan het adres van de te genstander van een volkenrechtelijke erkenning van Oost-Berlijn. Niets van dit alles kwam in het communiqué tot uiting Wel werd er in gematigde termen op een spoedig begin van althans een voorbereiden de conferentie aangedrongen. Ook werd gewezen op de oude eis voor het opnemen van gelijkgerechtigde be trekkingen van alle landen met de DDR Het Finse voorstel om na de tweezijdige voorbereidingen over te gaan op meerzijdige besprekingen en aansluitend daaraan een conferentie te houden, werd begroet. Deze weinig agressieve houding wijst op een tactiek van uitstellen. Het oostblok heeft met dit communiqué zijn eigen positie afgebakend en het gesprek met de NAVO over de vei ligheidsconferentie gaande willen houden zonder op de recente NAVO- voorstellen in te gaan of zelf een nieuwe zet te doen. Het inhouden van het tempo na de stormachtige aanloop in de afgelopen Jaren heeft drie oorzaken: het Kremlin is enigszins verrast door de hardnekkige houding van hét Westen inzake Berlijn; in het Kremlin zelf schijnt over de „Ost-politik" van Brandt en over de graad van eigen concessies on enigheid te heersen, welke onenig heid op zijn vroegst op het Rus sisch partijcongres eind maart uit ds weg kan worden geruimd; het verzet van Ulbricht tegenover elke vorm van tegemoetkomendheid Jegens het Westen is een chronische rem. Om deze redenen is ook Moskou thans niet in een al te snel tempo bij de voorbereidingen geïnteres seerd. Men wil het initiatief gaande houden, maar schakelt een pauze in om eerst een uniform concept op te stellen voor de toekomstige strategie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15