IEDERE HEEFT NEDERLANDER Z'N EIGEN RAT 'PvdA is krachtig genoeg' Particuliere dierentuinen vragen hulp van overheid Hervormde Kerk wil geen bijzondere leden Uitspraak KVP over samengaan voor april JU Voor een rattenplaag behoeven we alleen maar iets slordiger te zijn Kamer eens met openbaar debat over formateur Zeventien prominenten menen: Bankoverval in Goirle buit: 40 mille MONTEUR(25) VERMOORDDE ECHTGENOTE WEEK GEEIST TEGEN „DAM- MARINIER" Eigenaar van woningbureaus gearresteerd Veringa: DONDERDAG 18 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 WAGENINGEN We willen geen pa- iek zaaien, maar dit moeten we toch wel ren kwijt: ons land telt evenveel ratten lis inwoners dat zijn er dus zo'n twaalf ^(liljoen! En, stel het (theoretisch) geval DRIEBERGEN (ANP) De ervormde synode heeft gisteren Driebergen beraadslaagd over e vraag, of aan leden van an dere kerken een bijzonder lid- laatschap kan worden aangebo- en. "IN(i, 9,- I,- IC- dat er twaalf maanden lang niets aan hun bestrijding wordt gedaan: dan rennen er volgend jaar omstreeks deze tijd anderhalf miljard ratten rond. Je moet er voor het slapen gaan niet aan denken. Hoewel: een beetje schrik kan geen kwaad. Iedere Nederlander heeft zijn eigen rat, en als het daar maar bij blijft, loopt het allemaal nog niet zo'n vaart. Maar laten we niet vergeten dat er weinig, heel weinig voor nodig is een ratten plaag van ongekende omvang te ontketenen. Bij wijze van spreken hoeven we daarvoor met zijn allen alleen nog maar een béétje slordi ger te worden dan we nu al zijn. Neerlands Rattenbestrijder Nummer Eén, ir. A. J. Ophof (van de Hoofd inspectie voor de Hygiënische Milieu van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid), is huiverig om het schrikbeeld van een alles over spoelende ratteninvasie te schetsen ofschoon hij dat met de uitslag van een eenvoudig rekensommetje tóch doet. Globaal kan men zeggen dat er op het ogenblik op elke hectare gemiddeld vier ratten wonen; als ze hun voortplantingsdriften zelfs on der voor hen ongunstige omstandig heden kunnen uitleven (én, als zij niet door de mens worden bestre den), zijn het er over één Jaar vijf honderd. De laatste Jaren komt deze kwes- e steeds vaker naar voren, vooral oor de toeneming van het aantal erkelijk gemengde huwelijken. Ook ijn er jongeren, met name in de stu- lentenwereld, die de huidige ver- cheidenheid van kerken niet meer rensen te aanvaarden. Een groep Itrechtse studenten bijvoorbeeld leeft te kennen gegeven tegelijker- ijd lid te willen worden van zeven erken, die samenwerken in het stu- lentenpastoraat. Deze zeven kerken ijn: de hervormde, de gereformeer- de r. katholieke, de evangelisch- lutherse kerk, de remonstrantse broe- nJ ierschap, de doopsgezinde sociëteit, ie baptistengemeente en de evan- [elische broedergemeente. In de Hervormde Kerk is het lerkordelijk niet mogelijk om als ïervormde tegelijk lid van een an- iere kerk te zijn. Wel kunnen niet- lervormden onder bepaalde voor waarden als gastlid bij de Hervormde 25°/jKerk worden ingeschreven. In een nota over het bijzonder Idmaatschap werd aan de synode 'oorgesteld om het kerkordelijk mo gelijk te maken om leden van ande re kerken toe te laten tot het bij zondere lidmaatschap van de Her vormde Kerk. Deze bijzondere leden zouden dezelfde rechten en plichten moeten hebben als gewone lidmaten. De synode wilde er niet aan. Na lan- ,ge discussies werd het voorstel ver- worpen. De synode had het meeste oog voor hen die kerkelijk gemengd zijn gehuwd, maar om het mogelijk te maken dat men bijvoorbeeld van zeven kerken tegelijk lid zou kunnen zijn vond de synode een ontwikke ling, die de oecumenische ontwikke ling eerder zou vertragen dan be vorderen. Wel gastleden Op voorstel van ds. F. H. Landsma secretaris-generaal van de Hervorm de Kerk, stemde de synode wel met overgrote meerderheid vóór de uit breiding van de mogelijkheid om als gastlid tot de Hervormde Kerk te worden geregend. Ook als men in de zelfde woonplaats lid is van een an dere kerk. Deze oecumenische uitbrei ding van het hervormde gastlidmaat- schap zal overigens uitvoerig met de Raad van Kerken en de daarbij aangesloten kerken worden bespro ken. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer is er voor, dat vlak na de parlementsverkiezingen de nieuwe Tweede Kamer btfeen komt om zich uit te spreken over de kabinetsformatie: Dit is gisteren duidelijk geworden bij de voortzetting van de behande ling van het initiatiefvoorstel van PvdA, D'66 en PPR over de recht streekse verkiezing van een kabinets formateur en de invoering van een beperkt districtenstelsel. De Tweede Kamer wees dit initia tiefvoorstel van de hand en concen treerde zich op de motie van de KVP-er Kolfschoten, waarin een openbaar debat na de verkiezingen wenselijk wordt genoemd. KVP-fractieleider Schmelzer vond, dat de Kamer hiermee „een gezond stuk openbaarheid" bracht in de ka binetsformaties. Enkele leden van ARP en CHU zijn tegen een openbaar debat over de ka binetsformateur. Bij de KVP valt J. B. M. Meijer uit de boot, hij is het eens met de linkse oppositie. De klei ne protestants-christelijke fracties, SGP en GPV, delen de bezwaren van de minderheden in ARP en CHU een openbaar debat tast het recht van de Koning aan. Van de kleinere oppositie-partyen zijn de PSP en de Groep Goedhart voor een openbaar debat. Rattenplaag Cijfers die de fantasie prikkelen cijfers ook die in feite elke propa ganda voor de rattenbestrijding overbodig maken. Ir. Ophof zegt het zo: „Een rattenplaag bedreigt ons eigenlijk voortdurend. En daarom is het bittere noodzaak dat we paraat blijven, en omdat dat het geval is, is er niets aan de hand. Maar op vele plaatsen elders in de wereld zie je dat de pest toeneemt bijvoor beeld in Vietnam doordat ze daar de ratten niet de baas kunnen blijven". Twaalf miljoen ratten op 33.000 vierkante kilometer, zijnde de op pervlakte van ons land. „Een accep tabel aantal", vindt de heer Ophof. „Dankzij de bestrijdingsmaatregelen zijn we erin geslaagd, de zwarte (scheeps)rat byna geheel uit te roeien en de populatie van de brui ne of rioolrat binnen de perken te houden. Dat betekent echter geens zins dat we het lek nu boven water hebben. Zodra de aandacht voor de rattenbestrijding verslapt, komen ze terug, en in nóg grotere aantallen. Het blijft een eindeloze strijd waar bij iedereen de rijksoverheid, ge meenten en alle bewoners steeds gemobiliseerd moet zijn". Het wordt, zo leert de praktijk, de bruine rat aan het einde van de achttiende eeuw uit Rusland ons land binnengekomen gewoonlijk gemakkelijk gemaakt zich een com fortabele schuilplaats te maken in woningen en boerderijen. Een gat In een muur, deur, raam of riool buis, onzorgvuldig bewaard voedsel, weggegooid afval het zijn door gaans die slordigheden van de be woners zelf die ratten (en muizen) aantrekken. Acht ton Ir. Ophof „Het is moeilijk te bere kenen, maar ruwweg kun Je zeggen dat de rattenbestrijding de gemeen schap jaarlijks acht ton kost. Maar zij hoeft helemaal niets te kosten als iedereen die maatregelen in acht neemt die moeten voorkomen dat ratten zich ergens nestelen". Hij noemt voorbeelden: als er eens iets minder slordig werd gebouwd, als architecten er eens voor zorgden dat gebouwen echt ratvrij werden geconstrueerd, als de bewoners eens met meer zorg met hun voedsel en hun afval omgingen! De heer Ophof beweert zonder blo zen dat er over zes maanden geen rat meer in Nederland is te beken nen indien iedereen maar dan ook iedereen aan de algemene preventie meedoet. „Veel of weinig ratten? Het hangt helemaal van de mensen zelf af". Kolonies De omgeving van flatgebouwen hoe modern ook is in vele geval len domein van talrijke rattenkolo- nies: in Rotterdam en Den Haag zijn daar voorbeelden genoeg van te noemen. En alweer: de bewoners nodigen de ratten als het ware zelf uit. Deels uit dierenliefde, deels uit gemakzucht worden dagelijks stuk jes brood, kaas en andere overblijf selen van de ontbijttafel naar bui ten gegooid: voor de vogels. Maar lang niet alles verdwijnt in de ma gen van onze gevederde vrienden broodresten die tussen de struiken aan de voet van de flat terechtko men, worden ingepikt door ratten die tamelijk veilig onder het struikgewas in de rulle grond een hol graven. Een soortgelijk voorbeeld is dat van het „eendjes voeren" in de singels, dat hoe pedagogisch verantwoord ook! eveneens ratten aantrekt. De eenden krijgen namelijk zoveel toegeworpen dat ze lang niet alles op kunnen. In het water en op de kant blijft veel achter: de ratten willen niet beter. Het ratten en muizenleger knaagt en kennelijk met smaak aan onze economie. Schattingen spreken over een dagelij ke schade van 140.000 gulden in elk etmaal een verlies van 375.000 kg graan. Er is overigens geen boer die er wak ker van ligt, maar dat komt omdat alleen slechts bij wijze van uitzon dering de verliesposten over een ge heel Jaar worden becijferd. Als dat wél zou gebeuren, zouden vele boe ren versteld staan van de kosten waarop hun „gastvrijheid" aan het ongedierte komt te staan. Ziekten Toch is het niet de economische schade die de rattenbestrijders sti muleert. Dat is wel de bedreiging van de volksgezondheid. Ir. Ophof, geruststellend: „Thans is dat nog geen probleem, maar het kan het wél worden als de populatie van ratten toeneemt. Ratten kunnen vele ziekten overbrengen. De pest was vroeger de beruchtste. In Euro pa komt nu geen pest meer voor. Maar ratten zijn nog wel steeds verantwoordelijk voor nieuwe geval len van de Ziekte van Weil. Wist u dat aan die ziekte tien vijftien mensen per Jaar overlijden?" De rattenbestrijding is in ons land goed georganiseerd. Elke gemeente heeft haar rattenbestrijder (s) die door iedereen te ontbieden zijn. Hun maatregelen zijn effectief; het (Van onze politieke redactie) z DEN HAAG Zeventien promi nente leden van de PvdA hebben gis teren verklaard dat hun partij „nog steeds krachtig genoeg is om leiding te geven aan een vernieuwing van de samenleving in democratische en soicalistische zin". De verklaring is ondertekend dooi de staatsraden mr. J. A. W. Burger en ir H. Vos, alsmede door dr. S. L Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. I. Samkal- den, burgemeester van Amsterdam en prof. dr. J. Tinbergen, hoogleraar te Rotterdam. De verklaring is uitgegaan van prof. dr. B. W. Schaper, hoogleraar geschiedenis te Leiden, en ds. L. 'H. Ruitenberg, oud-hoofdredacteur van Hervormd Nederland. „De ontwikke ling in en rondom de Partij van de Arbeid geven ons aanleiding in het openbaar te verklaren, dat wij de verwachting hebben, dat de PvdA ook in de toekomst een goede bij drage zal leveren tot verbetering van de politieke, sociaal-economische en culturele verhoudingen in Neder land" De verklaring is voorts onderte kend door prof. dr. A. van Biemen, directeur van de Arbeidsgemeenschap Woodbrookers te Bentveld, prof. dt J. C. Brandt Cortius, hoofdbestuur der van het Humanistisch Verbono prof. mr. H. Drion, raadsheer by de Hoge Raad der Nederlanden, prof mr. H. J. Hofstra, hoogleraar belas tingrecht te Leiden, dr. H. M. Lange, voorzitter sociale commissie Raad van Kerken, mr. G. E. Langemeyer procureur-generaal by de Hoge Raad drs. H. Peschar, voorzitter Algemene Rekenkamer, J. W. Rengelink, pro gramma-commissaris NOS te Hilver sum, dr. E. J. W. Verwey, curator Rijksuniversiteit Leiden, mevrouw dr H. Venvey-Jonker, lid van de So ciaal-Economische Raad. lokaas van haver en (giftig) cuma- rinepoeder garandeert de uitroeiing van hele rattenfamilies op zolders, in kelders of in bergplaatsen. Maar verdelging geeft in negen van de tien gevallen slechts een tijdelijk resultaat. Als het de ratten niet de finitief onmogelijk wordt gemaakt, zich opnieuw te nestelen (gaten dichtmaken, meer zorg voor voed sel- en afvalberging enz.), heeft het werk van de rattenbestrijders wei nig blijvend nut. Het klinkt als een hartekreet als ir. Ophof zegt: „Als niet iedereen mee- GOIRLE Twee met een ma chinepistool en een revolver gewa pende mannen hebben gistermiddag omstreeks kwart voor vier een over val gepleegd op de Amro-bank in Goirle en daarby 40.000 gulden buit gemaakt. Terwyi een van hen het personeel onder schot hield door zocht de ander tien minuten lang het kantoor. By hun vlucht met een in het Belgisohe Sint Joost gestolen Fiat 125 werden de overvallers ach tervolgd door een bankemployé, maar de man moest zyn poging sta ken toen er op hem werd geschoten. Hy bleef ongedeerd. De rijkspolitie heeft zelfs een vliegtuig gebruikt om de rond Goirle liggende bossen af te zoeken, maar van de overvallers ontbreekt nog ieder spoor. Ruim een jaar geleden werd dezelfde Amro-bank ook over vallen. De buit was toen ongeveer een ton. werkt, voortdurend attent is berei ken we niets! Tot nu toe zijn we erin geslaagd de rattenpopulatie tot een bepaald niveau te houden. Maar we moeten er wel voor op onze tenen gaan staan". De Russische schryver Leonid Sobolew is na een langdurige ziekte op 73-jarige leeftyd gestorven. Sobolew, die lange tyd ziek is ge weest, was tijdens de Tweede We reldoorlog oorlogscorrespondent van de Prawda by de Russische marine. Hy was een van de stichters van de Unie van Sowjetschryvers. Van 1958 tot 1970 was hy voorzitter van de bond. AMSTERDAM Twee eigenaars van woonbemiddelingbureaus zyn in Amsterdam gearresteerd. Zy worden ervan verdacht geld te hebben aan genomen van woningzoekenden die zy aan een woning hebben geholpen. Het zou daarby gaan om woningen, waai-voor een vergunning van het Centraal Bureau Huisvesting was vereist. De woningzoekenden kwamen nog niet voor de woning in aanmer king en hadden dus geen vergun ning. Zy werden uit de woningen gezet door het CBH. Hun geld waren ze kwijt. Het te betalen bedrag liep per geval uiteen tussen de tweeduizend en vijfduizend gulden. RIJSWIJK (ANP) - De Ryswykse politie heeft de 25-jarige monteur A. L. de B„ wonende Paulus Potter- laan te Rijswijk, aangehouden. De man heeft bekend zijn 26-jarige vrouw H. de B.H. drie weken ge leden door wurging van het leven te hebben beroofd. Tegenover de poli tie verklaarde hy in drift te hebben gehandeld. De politie heeft inmiddels het stoffelijk overschot van de vrouw ge vonden. De man had na zyn daad het lichaam van zyn vrouw per auto naar het in aanleg zynde recreatie gebied De Merwedelanden te Dor drecht gebracht en het daar in een pas aangelegd plantsoen begraven. Dr. J. Zeldenrust, patholoog ana toom, heeft inmiddels sectie ver richt, waarby wurging werd gecon stateerd. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De KVP streeft er naar vóór de verkie zingen een intentieverklaring te geven of publieke conclusies te trekken ten aanzien van de sa menwerking van de christelijke partijen met een andere partij. Als het zover komt zal dat spoe dig na de 20ste maart gebeuren, de dag waarop de Partijraad van de KVP bijeenkomt. Deze voorzichtige belofte voor wat meer duidelijkheid deed gis termiddag de KVP-lijsttrekker dr. G. H. Veringa. Ongeveer een uur had hij zijn functie van mi nister van Onderwijs verwisseld voor die van politieke voorman om de verkiezingscampagne van de Katholieke Volkspartij in Nieuwspoort bij de pers te in troduceren. Overigens, zo zei hij, zal hij zich nauwkeurig hou den aan de afspraak, dat zitten de ministers zich tot zes weken voor de verkiezingen niet in het strijdgewoel de kiezersgunst zullen begeven. Zijn uitspraak wijkt nogal af van de verklaringen van de voorzitters van de confessionele bondgenoten, de AR en de CHU, die geen aanstalten maken om zich over mogelijke samenwer kingsverbanden vóór de verkie zingen uit te laten. Nogmaals noemde hij „chris telijke inspiratie" als de grond slag, die samenwerking met AR en CHU „op de beslissend ogenblikken" vanzelfspre' maakt. Of hij bereid is ir president te worden? „J wel, expliciet niet." Ol moet tot na de veri wachten met het trekk harde conclusies." Dr. Veringa, die zich uiter aard optimistisch toonde, zal al le 16 KVP-kringen bezoeken. De campagne van de KVP gaat 4 5 ton kosten, welk bedrag vooral aan affiches, lucifer- en plakplaatjes wordt besteed. De KVP-ministers zijn allen bereid aan de campagne deel te ne men. DEN HAAG (ANP) De fiscaal by de Zeekrygsraad, mr. H. A. van Ee, eiste gisteren in een uitvoerig re- quisitor tegen de 17-jarige Waltherus IJ., een van de vyf „Dam-mariniers", een gevangenisstraf van een week wegens openlyke geweldpleging met verenigde krachten tegen een perso nenauto. Tegen de vier anderen vor derde hy vryspraak van het tenlas- tegelegde. Wel vroeg hy de zeekrygs raad om deze vier krygstuchtelyk te straffen wegens „het in uniform deelnemen aan het eigenmachtig op treden tegen een maatschappelyke misstand". Hy vroeg Robert B., Mar- tinus V. en Marinus H. drie dagen verzwaard arrest op te leggen en Ronald K., die in burger aan de Damactie had meegedaan, twee da gen verzwaard arrest. René Simon, die in 1925 in Parys een toneelschool stichtte en de mees te moderne toneelspelers in Frank rijk het vak leerde, is op 72-jarige leeftyd overleden. Hy begon zyn loopbaan als lid vian de befaamde Comedie Fran?aise. Tot zyn leerlin gen behoorden groten van toneel en film als Gerard Philippe, Edwige Feuillere, Michele Morgan en Maria Casares. RHENEN (ANP) De directies van de Nederlandse particuliere dierentuinen hebben gisteren hun ernstige bezorgdheid uitgesproken over hun kansen op voortbestaan. Zij wensen dat de overheid hen te hulp komt. Het kostencijfer van deze dierentuinen die in Amersfoort, Rhenen, Tilburg en Wassenaar overtreft steeds meer de inkomsten, terwijl verho ging van de entreegelden niet verantwoord is. De heer Van Hooff van het Bur gers dierenpark in Arnhem verklaar de in Rhenen dat de belangstelling voor de particuliere dierentuinen wat dreigt te vervagen door de grote aandacht, die Artis en Biy- dorp ontvangen, de twee dierentui nen die overheidssteun genieten. Noodzakelyk voor het voortbestaan van de particuliere dierentuinen en dat staat ook in een rapport aan geboden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer is een vermin dering van de fiscale druk (de btw en de vermakeiykheidsbelasting). De directeuren van deze dierentuinen vertrouwen erop dat er by de bespre king van de volgende crm-begroting voorzieningen worden getroffen ten aanzien van belastingwetten. Dierentuinen in Duitsland bijvoor beeld werken al geheel of gedeelteiyk onbelast door belastingtarieven. De directies staan steun voor by opvoed kundige taken en hulp by investe ringen, zodat giften fiscaal aftrek- baai* zoudenkurmen worden verstrekt. Hoewel de cyfers van betalende bezoekers in Artis en Biydorp die van de overige dierentuinen ver over- schryden, is alleen van de particu liere dierentuinen 12 procent btw ge vorderd over 1970, hetgeen thans 14 procent is geworden, waarby Rhenen en Wassenaar ook vermakeiykheids belasting betalen. De conclusie is, dat een faillisse ment dreigt temeer daar Amers foort, Rhenen, Arnhem, Tilburg en Wassenaar nog kosten zullen moeten gaan maken voor achterstallig on derhoud en nieuwbouw wanneer de ryksoverheid en de overheidsor ganen het belang van deze vyf par ticuliere dierentuinen op het gebied van recreatie, toerisme, onderwys en voorlichting niet inzien.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7