et openbaar ille sectoren noodlijdend vervoer is in open: toch nog probleem x Gebruik bedden in de hotels voor nakuren ziekenhuis patiënten DORPSRAAD ABBENES HEEFT HE T TE DRUK Helikopter- vluchten boven de bollenvelden DAG 18 FEBRUARI 1970 ^cJDSCH DAGBLAD PAGINA 13 AAR „De N.A.L. is nog p de weinige autobusdien- ie zelfstandig is. Het liefst zo lang mogelijk op deze oor. Maar. de tijd komt oepelijk, dat het niet meer k is zelfstandig zo'n be voeren. Gelukkig is het nog niet. We ontvangen »t in leven houden van on- jjnen een behoorlijke rijks- e. Deze subsidie, om het zo ens te noemen, valt name- Ue vervoersondernemingen 1. Het openbaar vervoer is i) in alle sectoren noodlij- Dat zegt Piet Langhout lirecteur-eigenaar van de (onderneming N.A.L. koop, Alphen, Leiden). iombee Dijkman A.L. is een bijna vijftig Jaar d bedrijf. Het werd 4 septem- gesticht door Piet Langhout was het die dit gebied uit zijn it verloste. In 1956 kwam O Piet in het bedrijf en in erd hij mede-firmant. Piet ut Jr., die het bedrijf 1 Ja- an dit jaar van zijn vader vindt in zün schaarse vrije gelegenheid te fungeren als er van de Alphense carna- Ikniging "De Cascarvieten". Ilmijn lust en mijn leven", ver lij, "Het is een uitermate ge- vereniging en er heerst een iendschapsband". Zelfstandig we zitten met de heer Lang- het N.A.L.-kantoor aan de iseweg in Ter Aar niet te over carnaval. Het autobus- is het onderwerp van ge- Langhout: „Niet alleen zijn van de laatste zelfstandige mingen, we zijn ook één van ste, die zün overgestapt op slingersysteem bü de kaart- Vorige week hebben we in issen Beckson-plaatskaarten- ten laten plaatsen. Tot dat verkochten de chauffeurs kaartjes. Het was in het be moeilijk en toen we maan- r de eerste keer vijf-retouren- gingen verkopen leverde dat ilijke vertragingen op. Ik ge el, dat mijn chauffeurs nu tje zijn ingespeeld, zodat al- ende week vlugger gaat". lL. heeft ook met ingang te week de routes in Alphen i Rijn en Woerden gewijzigd, tegemoet te komen aan de van de passagiers. De dienst phen naar Woubrugge begon bij de Eikenlaan in Alphen lis Rijn reed daarna naar het en begon dan pas de dienst naar Woubrugge. Daarin is nu veran dering gekomen. Vanaf deze week wordt de dienst direct bij de Eikenlaan begonnen, waarna de volgende route door Al phen wordt genomen: Haven. Wil genlaan, Goudenregenplantsoen «hal te). Hazelaarstraat, Europasingel «halte bij bejaardencentrum Prins Bernhardlaan. Station N.S. en ver volgens naar Woubrugge, waarbij het gebied aan de andere zü'de van de Oude Rün en het centrum worden meegenomen om tenslotte langs het streekziekenhuis "Rijnoord" naar Woubrugge te rijden. Door deze ge wijzigde route vervalt de halte Van Foreestlaan. Piet Langhout: "Er hebben zich ten aanzien van de lijnen ook nog enige veranderingen voorgedaan: de lijnen (1 en 2 zijn gecombineerd tot lijn 1 (Leiden, Hoogmade, Woubrugge. Ter Aar, Langeraar, Nieuwveen). lijn 3 en 5 tot lijn 2 (Alphen, Ter Aar, Aar- landerveen. Nieuwkoop. Noorden. Woerdense Verlaat, Woerden), lijn 4 is lijn 3 geworden (Alphen—Nieuw koop), lijn 6 heet nu lijn 4 «Ter Aar —Zevenhoven) en lijn 7 rijdt nu als lijn 5 (Woubrugge—Alphen). Boven dien zijn de diensten tussen Ter Aar en Zevenhoven op zondag vervallen, alsmede enkele ritten op andere lij nen. Daarvoor moet men de dienst regeling raadplegen". Over het tourwagenbedrijf is de heer Langhout niet ontevreden. Men heeft daarvoor acht bussen beschik baar. Er wordt meestal voor gezel schappen, clubs en scholen gereden. De NAL heeft geen reisbureau, 't Opmerkelijke is, dat 75 a 80 procent van alle toerv.agenreizen in het bin nenland worden gemaakt. Waaronder veel meerdaagse. Er wordt ook op het buitenland ge reden. In het bijzonder met scholen. Het Leidse St. Bona"enture Lyceum maakte met de leerlingen van de hoogstp klassen al eens een trip naar Polen en nu gaat men 21 da gen naar Roemenië. Vijf Jaar geleden beschikte de N.A.L. over vier tour- wagenvergunningen en nu over acht. Toch is de winst op de tourwagens niet voldoende om het verlies op de lijndiensten goed te maken. Twintig procent N.A.L.-directeur Piet Langhout na- dru'^wHir- "Onze 11 liinbuscen heb ben een gemiddelde bezetting van ongeveer twintig procent, wat dus wil zeggen, dat de bussen voor een vijfde gevuld zün. Echt, het zit niet in het gebied, dat wij bestrijken. In het hele land is dat zo. Het steeds toenemende eigen vervoer is daarvan de oorzaak. Mensen, die een auto hebben en bijvoorbeeld dagelijks van Ter Aar naar Leiden moeten, zoe ken drie "meerijders". Deze betalen aan de eigenaar dan meestal de kos ten, die zij wekelijks voor een bus- kaart kwijt zouden zijn. Misschien, dat door de ophanden zijnde verho ging van de benzineprijs en de kos ten van verzekering en belasting, 'n aantal autobezitters de wagen van de hand doet. Dat zou betekenen, dat de lijndiensten beter bezet zijn. Ik zie het echter nog niet". Tijdens het gesprek staat de 'tele foon niet stil. Heel veel van die ge sprekken bestaan uit het informeren van de prijs van bijvoorbeeld een re tour Nieuwkoop-Leiden of Alphen- Ter Aar. "Kijk", zegt de heer Lang hout, "dat zijn nu mensen, die met hun auto naar het werk gaan en slechts de kosten van het openbaar vervoer in rekening kunnen brengen. Dan vragen ze aan ons hoeveel dat is". Piet Langhout (37) voor de I garage aan de Aardamseweg in Ter Aar. Eén van de bussen staat gereed om uit te rijden. (Foto LD/Wim Dijkman) ABBENES De dorps raad van Abbenes heeft het te druk. Bü de bewoners leeft te veel de gedachte dat hü de or ganisatie van alle evenementen wel in orde zal maken. Tüdens 'n gehouden vergaedring zei dhr. van de Grien dat men veel meer tot een taakverdeling moet ko men. Maar daarvoor heeft men de hulp van de bewoners van het dorp nodig. Binnenkort zal daarom 'n algemene dorpsverga dering worden gehouden waar in deze problemen aan de orde zullen worden gesteld. De inwoners van Abbenes krij gen over enige tijd een folder in de bus waarin alles over het dorpshuiswerk zal worden opge nomen. Hierin zal duidelijk naar voren komen dat dit werk niet alleen een taak van enke- len is die dit uit liefhebberü doen. Vanuit Noordvvijk SCHIPHOL NOORDWIJK - Wanneer men de beschikking kan krijgen over een landingsstrip, die aan de vereiste voorschriften van de rijksluchtvaartdienst voldoet, zullen de in Noordwijk vertoevende binnen en buitenlandse gasten tijdens het seizoen helikoptervluchten boven de bloeiende bollenveden kunnen ma ken. Dit idee is uitgegaan van LM Helicopters en de VW Noordwijk. Er wordt druk aan de verwezen lijking van de plannen gewerkt. De i gedachten gaan uit deze helkiopter- vluchten te organiseren tijdens het weekeinde «24 april) en het weekein de van 1 mei. Alles hangt echter af van het verkrügen van de vex-gun- ningen. Het is niet de eerste keer, dat er vanuit Noordwük a. Zee helikop tervluchten worden gemaakt. De heer TEN GEMEENTEHUIZE in Alphen is men op het ogenblik druk doende de scherpe kantjes af te vijlen van de moeilijkhe den die het gevolg zijn van het incident rond de jeugdsoos Joint House Zappa dinsdag j.I. twee weken geleden. De soos is afge lopen zaterdag weer openge gaan en draait nu weer. De Zuidmolukse jongeren die betrok ken waren bij het incident zijn voorgeleid en er zijn processen verbaal opgemaakt. Ze hebben normaal weer toegang tot de soos, maar zijn niet meer ge weest. Zappa open, de schuldigen ge pakt. maar daarmee is de kern van het probleem niet uit de we reld geholpen. Die kern vormt niet een eventuele discriminatie van de Zuidmolukse Jongeren op het persoonlijke vlak, zo wordt van alle kanten beweerd. Waar het om gaat, is het opnemen van deze groep in het geheel van Al phense jongeren. Hierbij doen zich moeilijkheden voor waar mee men ook op landelijk ni veau geconfronteerd wordt. De Zuidmolukse politieke or ganisaties als de Badan Persa- tuan spreken zich duidelijk uit tegen samensmelting met de Nederlandse volksgemeenschap. Zij blijven er voor alles van uit gaan dat het verbij if van de Zuidmolukkers in Nederland tij delijk is en dat een terugkeer naar Ambon het grote doel is. Tegen het integratiebeleid van CRM hebben de Badan Persatu- an en andere groeperingen zich dan ook altijd verzet. Toen enige jaren geleden de Ambonezen kampen ontruimd werden, leid de dat al tot lüfelüke confronta ties tussen politie en Zuidmo lukkers. Een compromis tussen het ministerie en de Zuidmoluk se leiders voor de woonsituatie vormen woonwüken als de Al phense Bomenwük waar de ge meenschappen intact kunnen blüven. Discussie Volgens een definitie van de Oostenrijkse socioloog Adler is »en volk een historische lotsge- meenschap. In zoverre zou men van de Zuidmolukkers in Neder land duidelijk kunnen spreken van een volk. Een ander belang rijk punt is echter dat deze lot- gemeenschap in staat moet zijn haar eigen instituten - waardoor de leden van de gemeenschap tot ontplooiing kunnen komen - te creëren en te onderhouden. Of dat bij de Zuidmolukkers het ge val is valt te betwijfelen. Het na tionaal ontwaken van het Zuid molukse volk in september J.I. was in ieder geval niet te dan ken aan zün leidei-s maar aan 'n militante groepering binnen zijn gelederen die met Wassenaar 'n monument zetten, waardoor een nieuwe injectie tot eenheid werd gegeven. De Zuidmolukkers in Alphen worden overkoepeld door een wijkraad. Hoever de bevoegdhe den van deze raad zich binnen de gemeenschap uitstrekken valt moeilijk na te gaan. Bij wrij vingspunten treedt de raad wel op als forum. Het is tevens het overlegorgaan tussen gemeente en Zuidmolukkers. Lot Het Ambonese volk is een erg gelovig volk. In de Bomenwijk staat dan ook een veelgebruikte kerk. De Zuidmolukse jongeren zijn evenals de Nederlandse be trokken bij de totale mentali teitsverandering onder de Jeugd. Hun ontmoetingsplaatsen zijn niet langer die van de oude ren. De Zuidmolukse vertegen woordigende lichamen faalden in het scheppen van nieuwe mo gelijkheden voor deze jongeren. Dit is dan ook het punt waar op de moeilijkheden als met de het Alphense jeugdwerk De Jeugdhaven en de sociëteit Joint Door Hein Elbrink House Zappa hun begin vinden. Het Zappa-bestuur klaagt er over dat de Zuidmolukkers niet in het grote geheel van de be zoekers wilden opgaan; dat ze niet tot individuele relaties kwa men met andere bezoekers en in de werkgroepen nauwelijks deelnamen aan de activiteiten. Vanuit de achtergrond van de Zuidmolukse Jongeren kan men zo men dat wil begrip hebben voor deze houding, maar binnen het klimaat van de Jeugdsocië- teit Zappa, gericht op vergaande individualiteit, lykt een der gelijk optreden gemakkelijk tot conflicten te kunnen leiden. Gelegenheid Op het ogenblik wordt gepro beerd om binnen de Zuidmoluk se gemeenschap tot de oprichtin te komen van een Jongerengele- genheid. De keus viel aanvanke lijk op het zaaltje van de aan wezige kerk, maar daar verzet ten volgens onze informatie de gelovigen zich tegen. Aan een an dere oplossing wordt eveneens gedokterd, maar het ziet er 'vanwege interne twisten) niet naar uit dat op korte termijn hier iets bereikt zal worden. Ook is gesuggereerd dat het stichtingsbestuur van Joint Hou se Zappa uitgebreid zou worden met enkele Zuidmolukse Jonge ren waardoor een blijvende ba sis voor samenwerking zou ont staan. Inmiddels staat de enige Al phense jeuegdsociëteit op brede basis nog stee<3s in het centrum van de interne gemeentehjke discussie. Het Stichtingsbestuur is erg verbolgen over de wijze, zo blijkt uit mededelingen tegen over ons, waarop het van de ge meente de wet voorgeschreven zou krijgen. Vooral de noodzaak om de openingstijd te verleggen tot 5 uur in de namiddag heeft veel kwaad bloed gezet. Mevr. A. F. R. HardüzerNeef, raads lid voor D '66. heeft zich opge worpen als behartigster van de belangen van de ongeorgani seerde Jongeren die Zappa als hun tehuis beschouwen. Volgen de week zal ze over de kwestie een gesprek hebben met de be trokken wethouder. Mocht dit ge sprek niet positief uitvallen dan zal ze de kwestie in de raad brengen. De Zappa-Jongeren wil len eventueel verder gaan en met acties hun wil tot zelfstan digheid onderstrepen. De vraag blüft of dergelüke ac ties in het belang zijn van het klimaat waarbinnen zich in Al phen Jeugdactiviteiten ontplooi en. Eén conclusie is in ieder ge val gewettigd dat er in Alphen een enorme behoefte bestaat aan gelegenheden voor jongeren, niet alleen voor de Zuidmolukse. maar ook voor de Alphense Jeugd. ORDWIJK Toen drs. A. secretaris van het Bedrijf- liei P Horeca, een klein jaar ge il i het plan lanceerde om ho- irijven in te schakelen bij 1 nakuren van ziekenhuispa- 104 en om daardoor in de zie- luizen de zo noodzakelijke S len voor urgente gevallen vrij m laken was Noordwijks VW- teur Wim Rovers een van de ten uit de Nederlandse bad- 08 t8en, die positief reageerde. laaide drs. Merk zelfs naar de nenbadplaats om daar zijn _J voor leidinggevende figuren uit de vreemdelingen- en horeca- sector toe te lichten. Ook burge meester mr. J. M. Bonnike en zijn mede-gemeentebestuurders wa ren enthousiast ove r dit plan. Wim Rovers zei toen in een LD interview: „Een reuze idee. Zeer be langrijk voor badplaatsen als Noord wijk. Het grootste deel van het jaar staan hier hotels renteloos leeg. Het zou een oplossing zijn als de beschikbare bedden door dit nakuren produktief werden gemaakt. Het verblijf aan zee heeft een heilzame werking. Dat heb ik wel gehoord uit de mond van Duitse Kur-artsen, die ik hier heb ontmoet. In Duitsland is dat nakuren voor rekening van het Het overdekte zwembad met solarium bij badhotel Zeerust (Foto LD/Holvast) Door Cees Combee ziekenfonds trouwens een heel ge woon en zeer veel voorkomend ver schijnsel. Helaas zijn we in Neder land nog niet zover. Om de kosten behoeft men het niet te doen. Een zie kenhuisbed kost belangrijk meer dan een hotelbed". Argusorgen Medisch Nederland denkt cehter nog niet in deze richting. Wat in Duitsland al Jarenlang de gewoonste zaak van de wereld is wordt hier met argusogen bekeken. Men art sen, verzekeringsmaatschappijen en ziekenfondsen is noet niet tot de overtuiging gekomen, dat dit naku ren heel erg belangrijk is voor de pa tiënt en dat het de genezing bevor dert. Er wordt (gelukkig) wel over ge sproken, maar men heeft de drem pel niet kunnen „nemen". Wim Rovers: „Ik ben er nog steeds een voorstander van. Medisch kan ik de zaak niet beoordelen. Ik ga dus af op wat artsen, verbonden aan Duitse kuur-oorden zeggen. Het klimaat aan onze Noordzeekust is bijzonder gunstig voor mensen met •hart-, vaat- en longziekten. Het beste bewijs daarvan is. dat Je bij voorbeeld hier in Noordwijk alle winterseizoenen Duitse gasten kunt aantreffen. Het geeft niet wat voor weer het is. Zonder onderscheid hoor Je van hen, dat zo'n verblijf, aan zee van hen een heel ander, mens maakt. Wil het plan van drs. Merk slagen, dan zullen er natuur lijk wel wat voorzieningen moeten worden getroffen. Bij slagen is dat meer dan de moeite waard". Ontlasten Drs. Merk, die het aan het hart gaat, dat gedurende een zeer belang rijk deel van het Jaar, talloze ho tels hun deuren gesloten houden en er van overtuigd is, dat deze sluiting van half september tot half mei veel geld kost, stelde tijdens de vorig Jaar in Noordwük gehouden voorlichtings bijeenkomst over zijn plan: „Wan neer men mijn idee zou overnemen zou dat een enorme ontlasting voor de ziekenhuizen betekenen. Men kampt daar voortdurend met een te kort aan bedden. Door patiënten, die op last van de medici moeten naku ren. onder te brengen in hotels in die plaatsen moet natuurlijk een bekwame medische staf aanwezig zijn komen er bedden vrij voor zieken, die onmogelijk buiten behandeling in een ziekenhuis kunnen. Kosten kunnen naar mijn mening geen be zwaar zijn. Een hotelbed met alles, wat er bij hoort kost zeker niet meer, maar vast belangrijk minder dan een bed in een ziekenhuis. Vooral bepaalde plaatsen aan onze kust ko men mij bijzonder geschikt voor. Het is het overwegen meer dan waard. Laten de medici zich eens uitspreken". Het blijkt nu, dat niet alleen Noordwijkse VW-directeur Wim Ro vers positief staat tegenover dit plan. Hij is ook benaderd door collega's uit andere badplaatsen en ook ho telexploitanten voelen veel voor dit idee. Zolang er geen positieve gelui den worden gehoord van medische zijde durven de hotelliers het doen van investeringen niet zo heel erg goed aan: het aanleggen van een sauna en een solarium en de bouw van een overdekt en verwarmd zee- waterbad. Dat laatste is niet ieder een gegeven. Doodeenvoudig omdat de beschikbare grond ontbreekt en omdat het te kostbaar is. Men zou echter in overleg met collega's en met steun van de overheid kun nen komen tot het gezamenlijk la ten bouwen van zo'n bad. Wat dat betreft zit Noodrwijk in de lift. Het bezit al zo'n kuuroord met sauna, solarium en zwembad. Hotel Zeerust-directeur Jo M. P. I. Droog was zijn tijd ver vooruit. Het begon het LD schreef daar na een ge sprek met hem reeds uitvoerig over Jaren geleden met een overdekt bad, 2 jaar geleden zorgde hü voor een Nederlandse primeur door het laten aanleggen van een zonneterras en dit Jaar kwam er een suana met massagegelegenheid bij. Hij merkt, het duidelijk. Zomer en winter is zijn hotel zeer goed bezet met bui tenlandse gasten en ook talrijke Ne derlanders maken thans reeds van deze unieke gelegenheid gebruik. Grand Hotel „Huls ter Duin" be schikt ook over een sauna en het Rembrandt-Hotel heeft een ver warmd zeewaterbad, dat helaas nog niet overdekt is. Een grote wens van VW-directeur Wim Rovers is, dat de directie van dit hotel daartoe spoedig zal overgaan. Het zou in het belang van de badplaats zün. Wan neer 't plan-Merk in de toekomst ge realiseerd zou worden zouden waar- schijnlük meer nakurende gasten in andere hotels van dat dan overdekte bad gebruik kunnen maken. Vast staat, dat Wim Rovers zijn stokpaardje van Noordwijk als kuuroord zal blijven berijden. Hij is ervan doordrongen, dat realiseren al leen mogelijk is door goede samen werking. Ook met artsen, want zon der een goede medische begeleiding is het Dlan gedoemd te mislukken. Het is echter geen zaak voor de bloe- menbadplaats alleen. Want.ook in andere badplaatsen zal men er wel iets voor voelen op deze wijze een hele-jaar-door-seizoen te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13