icrgio Almirante: Italië's iiieuwe fascistische leider )nrust in Parijs over arrestatie van lyceïst Zware gevechten in Reggio Maanwandelaars zijn verdwaald OOK VOOR HOGE SPMRRENTE ènderlalf miljoen kiezers in 1968 achter de MSI dal 3 lalan-Delmas roept gaullist op het matje gumdmvtyimee-giinmrieimb „Beschuldigingen tegen Zuid-Afrika (inzake Zuidwest) zijn onoprecht" Geen concessies VS jegens Europa in de ruimte Bewoners nemen geen genoegen met besluit over hoofdstad fSDAG 17 FEBRARI 1971 LE1DSCB DAGBLAD PAGINA 0 ewijs ik, v, chte ADVERTENTIE klaj he Dag ME (GPD De Italiaanse jeugd van is h{ opereert iet benzinebommen, die van vufle' s met stilfto's en fietskettingen. Die van ie1 we draagt lag haar, open hemden en span- hari n, die *n rechts allang geen zwarte echte en met -oppels meer, maar wel helmen rgeeft ^er as een n^euw soort explosieven di apier enorme klappen produceren, 'ïeget jeugd van links begint altijd met een B^lan" itoptoht en die loopt dan niet zelden uit bewo- r °k bi; ,ffiCië' communisten in Italië eraa keurig in de regering ontkennen elke relatie ,aoïcn en andere ,,-isten' ^un linkerflank. De officiële »D|Jie ook op een plaats in erjg hopen, al weten ze dat kans hebben, ontkennen jjper luid dat ze ook maar in fbinding met de opstandelin- uiterst rechts zouden staan. de hand, vooral als een ontmoeting met rechts tot stand komen. Maar het grote gevaar van rechts is niet zozeer de openlijke ontmoeting. De linksen zijn pas echt bang voor de recht- sen als ze in de avond op weg zijn naar huis, of als ze 's ochtends vroeg naar buiten komen. Dan worden de linksen door kleine beweeg lijke groepjes van rechts snel en geruisloos in elkaar geslagen en dat heeft dan natuurlijk weer wraakoefeningen tengevolge. praktijk maakt het weinig als student of pseudo-stu- van links dan wel van rechts aat. De bedoeling van beide is een chaos te veroorzaken, aruit de ideaalstaat des te glorierijker zal oprijzen. Maar wie dient de chaos beter? De rechtsen hoopten door agitatie de linksen tot daden te verleiden die het stemvolk in de rechtse hoek zal drijven. Op het ogenblik zijn de rechtsen zo in tens aan de gang de linksen dwars te zitten dat de chaos die zij daarmee zelf veroorzaken alleen maar de communistische partij ten goede komt. Al jaren slaat ook rechts erop los, maar een gewoonte wil nu eenmaal dat publiek en ordebewakers het hardst schreeuwen als links in actie is. Rond de recente strijd om de vraag of Reggio dan wel Catanzaro Door Rudolph Bakker hoofdstad van het donkere zuiden van Italië moet worden, hebben de fascisten zich echter luider dan ooit gemanifesteerd. Zij zijn waarschijn lijk zelf de bron van alle onrust in Reggio. In elk geval hield deze on rust een paar dagen geleden ineens op nadat de regering een aantal mil jonairs uit Reggio, die met de fascis tische partij (de MSI) waren verbon den, in een cel had gezet. Natuurlijk had de regering deze ingreep al veel eerder moeten doen, maar dat durf de ze voor haar klandizie niet. Het was onder de druk van de commu nistische „kroonprins" en oppositie leider Belinguer dat premier Colom bo tenslotte tot de maatregel over ging. Ineens flink geworden, arresteerde de politie in Cattanzaro toen ook nog vier verdachten van rechtse zijde in verband met de bomaanslag op een linkse betoging tegen rechts, waar bij een metselaar om het leven kwam. Het viertal (kleine partijfunc tionarissen van de MSI) werd veer tien uur aaneen ondervraagd en toen weer vrijgelaten. Bij deze gelegen heid brachten ze de fascistengroet. Niet te verwaarlozen Door dit alles is de kleine neo- fascistische MSI ineens in de be langstelling komen te staan. De se cretaris-generaal van de partij de 56- jarige Giorgio Almirante ontvangt de hele dag door journalisten uit al ler heren landen en hij legt nog ge duldig uit dat zijn MSI nergens iets mee te maken heeft. De MSI is in Italië niet helemaal te verwaarlozen. Zij is de leverancier van 24 afge vaardigden aan de Kamer en van elf senatoren. Anderhalf miljoen kiezers hebben in mei 1968 hun stem op de MSI uitgebracht. Dit betekent rond vijf procent van het totaal aantal Prinses Anne van Engeland en haat broer Prins Charles heb ben een bezoek gebracht aan de Oostafrikaanse staat Kenia en o.m. gelogeerd in Treetops hotel Boomtophoteldat vermaard is omdat het een uitkijktoren bezit om wilde dieren te observeren. Toen Prinses Anne's moeder, toen nog Prinses Elizabeth, in 1952 fnj" eveneens een bezoek aan Tree- tops hotel bracht, bereikte haar ,m daar het bericht, dat haar vader Tm was overleden. i| Foto: de prinses in gezelschap van het hoofd der jagers kolonel Eric Hayes Newington in de om geving van Treetops hotel. (Van cnze correspondent) i.|RIJS (JPD) Het gevangen var de 18-jarige Parijse ly- Gilles Guiod, die op 9 februari gearresteerd op beschuldiging ijn bj bij betogingen een politie- een hnd uit de mond zou heb- f«ilag;n, heeft de laatste dagen tankrqk in brede kringen grote tring verwekt. !t alleen zijn op vele lycea soli- eitsstakingen uitgebroken die op beuit weer tot nieuwe botsingen de politie hebben geleid, maar ep arrestatie en voorlopige veroor- 'an de Jongeman, die vrijdag ja* beroep opnieuw voor de 'terzal moeten verschijnen, heb- glsteren ook nog op regeringsni- ernstig politiek conflict rekt waarbij de minister van JtiePléven premier Chaban Del ende nieuwe secretaris-generaal de jaullistische partij, Tomasinl, besrokken. Tomasini had zich Khtends openlijk beklaagd over lankmoedigheid en zelfs de laf- waarvan hij verschillende rech- betichtte die de jeugdige revolu- atren, naar zijn smaak nog altijd te zachtzinnig aanpakken. Te- dle beschuldiging, waarvoor het aent dus wel heel ongelukkig was jzen, verzette zich in een com- liqué onmiddellijk de liberale mi er van Justitie René Pléven, die de regerüig het „Democratische Itrum" vertegenwoordigt, 's Mid- riep premier Chaban Delmas de gaullistische secretaris-generaal, die geen vriendje van hem is, bij zich op het matje met de eis zijn beschuldiging weer ijlings in te slik ken. Maar voordat het zover was, hadden de linkse partijen en de vak verenigingen zich al van de rel meester gemaakt met het doel soli- dariteitsmanifestaties ten behoeve van de Jeugdige lyceïst te organise ren. Niet alleen Zijn geval staat dan ook niet al leen. Volgens zijn ouders, vrienden en ook leraren had Gilles Guiod zich nooit met politieke acties ingelaten en zou hij op volkomen fictieve gron den zijn gearresteerd. Nog afgezien van de schuldvraag neemt de indruk toch wel algemeen toe dat de gespe cialiseerde politiebrigades, die se dert kort tegen de jeugdige extre misten worden gebruikt, bij hun sys tematische Jacht op jonge revolutio nairen of alleen maar langharigen, steeds willekeuriger en driester te werk gaan. Zo is zondag bij een ach tervolging bij de Sacré Coeur op Montmartre een Jonge manifestant door agenten zo zwaar toegetakeld dat hij nu zijn beide ogen dreigt te zullen verliezen. Zestien Jonge revo lutionairen, van wie drie minderjari gen, zijn na die Jongste acties opge pakt. Zeker is dat een soort gewelds- psychose zich de laatste weken met toenemende kracht doet gelden en dat, nu de meimaand nadert, ook de politiek uit vrees voor een herhaling van 1968 opnieuw het karakter van een drama lijkt te gaan aannemen. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. stemmen (hetzelfde percentage be haalt gemiddeld de Westduitse NPD). De MSI werd al meteen na de oorlog opgericht. Almirante be hoorde tot de oprichters. Hij stamt uit een familie van Siciliaanse to neelspelers en hij werd in de buurt van Parma geboren, toen zijn ouders daar op toernee waren. Giorgio werd leraar Italiaanse letteren en in 1940 journalist. Hij was met de Italiaanse legers in Noord-Afrika nog vóór Adolf Hitler maarschalk Rommel moest sturen om zijn vriend Musso lini uit de moeilijkheden te halen. Tot 1943 was Almirante thuis in Rome na een verwonding, maar in dat jaar kwam hij in dienst. Op 8 sep tember van datzelfde jaar gaf de Italiaanse maarschalk Badöglio zich aan de geallieerden over. Almirante moest zijn wapens in de buurt van Rome aan de Duitsers smadelijk af dragen. Ze vroegen of hij met hen mee wilde gaan naar het noorden, maar Giorgio wilde zijn manschap pen niet verlaten. Dit was de ge beurtenis die op Giorgio Almirante in zijn leven de grootste indruk heeft gemaakt. De volgende was toen hij Mussolini voor het eerst ontmoette, dat was in 1944. Almirante had het Gardameer weten te bereiken waar hij zich aansloot bij de fascisten van het laatste uur, die met steun van en flink bewaakt door de Duitsers een miniatuurrepubliek in Salo had den gevestigd, waar de ware fascis tische theorieën met de laatste moed der wanhoop nog eens in praktijk werden gebracht. Naast Quirinaal Almirante werd in Saló kabinets chef van de „minister voor Volkse cultuur." Dat betekende minis ter van Voorlichting. De MSI-leider van nu vertelt hoe hij de gevallen Duce achter een oud bureau in een klein kamertje in Saló voor het eerst ontmoette. „Ik was zo door sympa thie voor de man bevangen, dat ik geen woord kon uitbrengen en me als een idioot gedroeg. Mussolini had een uniform aan zonder ereteke nen of ordes en zijn gezicht was ver schrikkelijk bleek en ingevallen." Samen met Mussolini en een paar anderen werd ook Almirante's mi nister voor Volkse cultuur door de partizanen op 28 april 1945 bij Dongo gefusilleerd. Almirante wist te ont snappen en hij dook achttien maan den met valse papieren onder als verkoper en als manusje-van-alles. Zijn derde grote ervaring was toen hij in Milaan op de Piazzale Loredo naar het lijk van zijn Duce ging kij ken dat met zijn vriendin en zijn trawanten ondersteboven was opge hangen bij een benzinepomp. Het hoofdkwartier van de MSI was later een verwaarloosd hoog „palazzo" op een steenworp-afstand van het Quirinaal, het paleis van de Italiaanse staatspresident. Er is van binnen al zeker geen 25 jaar meer geld in een potje verf gestoken en de paperassen liggen in de gangen en tot in de badkamers opgetast. Er wordt enthousiast gewerkt door man nen en vrouwen, wie men graag het verbeten geduld zou toedichten van degenen die weten gelijk te hebben maar die door niemand worden ge loofd. Het kan ook hallucinatie zijn. Nergens een portret van de gefusil leerde Duce, ook in de werkkamer van Almirante niet. Ook hier is alles vaal en met resten van wat eens in drukwekkend kan zijn geweest. An ders dan de Duce die zijn gasten een hele zaal door liet wandelen, waarbij hij hen vanachter zijn bu reau van top tot teen opnam komt Almirante met uitgestoken hand op de deur af. Een kleine vermoeide man, een verouderd acteur eerder. Op zijn bureau een foto van zijn voorganger in de partij, de in 1969 overleden Arturo Michelini, en een foto van zijn kleindochter. Almirante's laatste grote ervaring was zo vertelt hij toen hij op 18 april van het vorig jaar in Genua was en een jongen die hem iets wil de vragen door een communist de schedel met een fles werd ingesla gen. HOUSTON (AP) Na feilloos over 400.000 km de weg gevonden te hebben naar hun landingsplaats op de maan, zijn de maanwandelaars Shepard en Mitchell tijdens hun tweede uitstapje op weg naar de Cone-krater verdwaald, waardoor ze de top gemist hebben. Bestudering van de foto's, die zij naar de aarde meebrachten, heeft aangetoond dat zij een vlakke helling naar de top DEN HAAG (ANP) „De absolu te holheid van de beschuldigingen die tegen Zuid-Afrika zijn ingebracht met betrekking tot het welzijn en de zelfbeschikking van de inwoners in Zuidwest-Afrika, is ontmaskerd door het Zuidafrikaanse voorstel tot een volksstemming en de reacties, die er tot nu toe op zijn ontvangen." Dit verklaarde de Zuidafrikaanse verte genwoordiger D. P. de Villiers giste ren voor het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Het Internationale Hof behan delt momenteel een adviesaanvraag van de Veiligheidsraad over de juri dische consequenties voor de andere landen van Zuid-Afrika's blijvende aanwezigheid in Zuidwest-Afrika. Zuid-Afrika kreeg in 1920 van de Volkenbond het gebied in mandaat. Na 't ontbinden van de Volkenbond in 1946 hebben de VN dat mandaat in 1966 beëindigd verklaard. Zuid-A frika betwist dat de VN hiertoe het recht hadden. Kort voor de aanvang van de mon delinge behandeling door het hof van de adviesaanvraag van de Vei ligheidsraad, vorige week, stelde Zuid-Afrika voor een volksstemming in het betwiste gebied te houden, waarbij de inwoners zouden kunnen kiezen tussen het huidig bestuur en beheer door de V.N. „Als de beschuldigers oprecht in hun aanklachten hadden geloofd." zei de Zuidafrikaanse pleitbezorger ver der, „zouden zij dan niet het voorstel hebben begroet als een middel om hun zaak te bewijzen, zodat Zuid-A frika geen been meer zou hebben om op te staan? Maar in werkelijkheid ontmoeten wij volledige afwijzing, gepaard met uiterst onbenullige zo genaamde technische bezwaren en excuses." net hebben gemist. Zij sloegen (Pe verkeerde weg in door een rotsach tig terrein, in plaats van 22 meter deze helling naar de top te volgen. Aangenomen wordt, dat zij moei lijkheden hebben gehad met de afstandschatting en de richtingbepa ling op de maan. Beide zijn daar zeer moeilijk. Belichting en lichtsterkte zijn anders dan op aarde, de krom ming van het maanoppervlak is veel sterker dan die op aarde, vergelijkend afstand schatten is er niet mogelijk omdat er geen voorwerpen van her kenbare grootte zijn, en door de zwaar gekleurde vizieren van de hel men ter bescherming tegen het scherpe zonlicht kan men zich niet op de sterren orienteren. Overigens staat wel vast, dat zij desondanks, wetenschappelijk zeer waardevol maanmateriaal hebben meege bracht. BRUSSEL (AP) De Belgische minister voor het wetenschapsbeleid Lefèvre is ontgoocheld teruggekeerd uit Amerika, waar hij heeft gespro ken over mogelijke samenwerking tussen Europa en Amerika op ruim- tevaartgebied. Amerika blijkt niet bereid om in ruil voor Europese deelneming in het post-Apollo-pro- gramma lanceerraketten voor Euro pese satellieten (o.a. voor communi catie) beschikbaar te stellen zonder onaanvaardbare economische en po litieke voorwaarden. De VS beroepen zich in het bijzonder op het akkoord Inzake Intelsat. Europa legt de be treffende bepalingen zo uit, dat tweederde meerderheid van de stem men nodig is om een regionaal stel sel van communicatiesatellieten te gen te houden. Amerika meent, dat tweederde nodig is om de vestiging van zo'n stelsel goed te keuren. Die laatste meerderheid is niet haalbaar. Europa zou daardoor gedwongen worden, eigen lanceerraketten te produceren. Lefèvre meent, dat thans snel een nieuwe Europese mi nisterconferentie nodig zal zijn om deze impasse te doorbreken. Een Europese deelneming in het post- Apollo-programma is niet denkbaar zonder behoorlijke Amerikaanse con cessies. die Europa niet alleen kos ten maar ook baten uit die samen werking zullen opleveren. REGGIO (Reuter) Het feit dat Catanzaro en niet Reggio is geko zen tot hoofdstad van het gewest Calabrië heeft gisteren in Reggio geleid tot hevige vuurgevechten met de politie na massale betogingen. Ook vandaag kwam het weer tot on geregeldheden. „Het wordt een per manente guerrilla en zij hebben het zo gewild", zei een jonge stakende functionaris nadat het besluit van de regionale raad van Calabrië be kend was geworden. Aanvankelijk leek het aantal inci denten in de stad beperkt te blijven. Terwijl hier en daar schoten vie len en op enkele plaatsen straatge vechten tussen burgers en politie werden geleverd treurde Reggio als een kind dat zijn zin niet heeft ge kregen. De winkels sloten de deuren en lieten de rolluiken zakken. Op veel winkeldeuren stond de medede ling „wegens officiële rouw gesloten" Later liep echter in het centrum een rouwmars uit in een botsing met de politie, die de betogers met traan gas uiteenjoeg. Sluipschutters na men vervolgens politiemannen onder vuur die barricaden opruimden. Een gemaskerde man die vanaf de daken opereerde was daarbij bijzonder, actief. Heviger Het conflict nam in de loop van de dag heviger vormen aan. Gister avond toonde Reggio weer het lang zamerhand bekende beeld van bran dende auto's en overal voortdurende straatgevechten. Een groot aan tal demonstranten slaagde erin met een hagel van stenen en bezinebom- men de politie tot de terugtocht te dwingen. Twee bruggen waarover de ordebewaarders de wijk Sbarre, het centrum van de ongeregeldheden trachtten binnen te dringen wer den versperd door brandende auto's. Van een van de bruggen hing een spandoek waarop stond „Burgers van Reggio te wapen". Enkele uren eerder had de politie al vergeefs ge probeerd de wijk binnen te dringen. Ook toen werd ze beschoten door sluipschutters. Een spoorwegarbei der werd daarbij aan het hoofd ge troffen. De politie antwoordde het schieten met machinegeweren, maar trok zich later terug om een bloed bad te voorkomen. Het ziet er niet naar uit dat de moeilijkheden over deze zaak die in een half Jaar tijds uitgroeide tot een ware burgeroorlog, waarin de neo-fascisten de toon aangeven, voorlopig niet van de baan zijn. Vol gens de autoriteiten in Rome hebben de neo-fascisten hun uiterste best ge daan het conflict over Reggio te ge bruiken als hefboom in de regerings coalitie tussen socialisten en chris ten-democraten. Reggio is voorna melijk christen-democratisch het concurrerende Catanzaro socia listisch. Het besluit dat de geweste lijke raad van Calabrië nam om hoewel Catanzaro hoofdstad wordt de zetel van het gewestelijk parle ment aan Reggio toe te wijzen wordt gezien als een pleister op de won de, want het parlement kan ook in Catanzaro of in Cosenza bijeenko men. Reggio's inwoners voorzien dat de volksvertegenwoordigers spo radisch naar hun stad zullen komen en dat kan ze in feite ook niet zo veel schelen. Het voornaamste feit is dat 't nieuwe halfautonome geweste lijke bestuur nu In Catanzaro zit en dat deze stad waarschijnlijk de vet ste brokken zal krijgen uit de ont wikkelingspot. Het hele con flict draait er namelijk om een zo goed mogelijk uitgangspunt te krij gen bij het realiseren van de ontwik kelingsplannen voor deze armste pro vincie van Italië Het jaarlijks inko men per volwassen inwoner ligt er omstreeks de tweeduizend gul den. Voor de ontwikkeling van het gebied heeft de regering in Rome enkele plannen opgesteld, die o.a. de verwezenlijking van industriële pro jecten, aanleg van wegen en vlieg velden, bevordering van toerisme en de vestiging van een universiteit be helzen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9