Zien stelen deed stelen in Katwijk inti Manegeplannen Rijnlandse Molenstichtin koopt de Vrouwgeestmolen Alphen en stads vervoer Koopman maakte de Rijnstreek onveilig Jaap Jonker heeft het oog op de noordduinen bij ingang naar camping 1 na Moordenaar van drie agenten in Dallas gepakt Vrijspraak voor motorhandela 9 Rectificatie Doorgereden na botsing PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 FEBRUARI r DEN HAAG, BODEGRAVEN ..Zien stelen, doet stelen", aldus fa briceerde een 28-Jarige chauffeur een parodie op het bekende gezegde, vol gens hetwelk zien eten. doet eten. Nu hield in dit geval beide spreekwoor den wel verband met elkaar, al zou daar bv. ook nog aan toegevoegd kun nen worden: „Wie appelen vaart, die appelen eet". Want zo ongeveer was het standpunt van de chauffeur, die DALLAS (DPA, AFP) In Dal las, in de Amerikaanse staat Texas, is de politie erin geslaagd een man te arresteren, die maan dag samen met zijn broer drie agenten had doodgeschoten De 33-jarige nog voortvluchtige broer zal waarschijnlijk proberen de Mexicaanse grens te passeren. Duizend politiemannen zijn be last met zijn opsporing. Maandag hadden zich drie po litiemannen naar de woning van het duo begeven om de mannen, die van inbraak verdacht werden, te arreste ren De agenten hadden geen arres tatiebevel en belden het politiebu reau om er een te brengen. Twee agenten die het arrestatiebevel kwa men brengen zagen tot hun schrik dat hun drie collega's door de ver dachten geboeid en onder schot wer den gehouden. Dit lot viel ook de twee later gekomen agenten ten deel. De gangsters namen de vyf gij zelaars in een auto mee naar een rivier Daar aangekomen moesten de vijf uitstappen. Drie van hen wer den doodgeschoten en een vierde werd gewond. De vijfde wist te ont komen en sloeg alarm. Scheel in Washington De West- duitse ipinister van Buitenlandse Za ken Walter Scheel heeft in Wash ington met zijn Amerikaanse ambt genoot Rogers de kwestie-BerUjn be sproken. zich in Bodegraven bezig hield met transport van levensmiddelen in i de opslagplaats van een groothandel en die de kans had benut er zo één en ander bij te stelen. De dagvaarding vermeldde o.a. vijf blikken knakworst twee blikken j hamburgers, zes blikken leverpastei, I vijftien pak eierpsnnekoekenmeel Volgens het gezegde van verdach te had hij moeten constateren, dat ook andere personeelsleden zich ver grepen aan de goederen van de werk gever, en „dus" had hij het ook ge- daan „Maar het valt natuurlijk niet goed te praten", gaf hij volmon dig aan de rechter toe. „Ik heb het gedaan, dat is dus klaar". Zo gauw was de rechter er niet mee klaar, want die constateerde, dat hier toch wel ernstig misbruik van vertrouwen was gemaakt en ook daar was ver dachte het mee eens. „En het heeft me ook ai mijn baan gekost, .in formeerde verdachte. Daar wilde de officier dan wel rekening mee hou den en ook, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld. De eis luidde daarom f 80 boete, j „Dat valt me geweldig mee", beken de verdachte „Maar een vol gende keer zal het u niet zo meeval len". kondigde de rechter aan. die ditmaal overeenkomstig de eis ver oordeelde. Zo gaat de manege van Jaap Jonker er uit zien. Boven de noordgevel, in het midden de westgevel en onder een doorsnede met links de binnenmanege. ALPHEN AAN DEN RIJN Het gemeentebestuur van Alphen aan den Rijn doet al het mogelijke om te ko men tot een goed "stadsvervoer" in deze groeiende gemeente. Daartoe wordt geregeld overleg gevoerd met de autobusondernemingen, die Alphen in hun dienstregeling hebben opgenomen: West-Nederland, Maar- se en Kroon en N.A.L. Men is er wel van overtuigd, dat het invoeren van een zogenaamde staddienst onrendabel is en heel wat geld zal kosten aan de gemeente. Daarom wordt gestreefd naar sa menwerking tussen de drie maat schappijen in dit vervoersgebied. Men wil tot een zodanige routesprei ding in Alphen komen, dat alle wij ken worden aangedaan. Ook de nieu we, zoals Ridderveid. Hoewel de uitbreiding Alphen-Zuid nog in een voorbereidend stadium verkeert zijn er nu reeds besprekin gen geweest met de directies van de drie busondernemingen over het be palen van de routes door deze wijk, die nog in ontwikkeling moet komen. Dat getuigt van een vooruitziende blik. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN/WASSENAAR Een 20-Jari- ge koopman die zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden had, maakte een slechte beurt. De officier van justitie had een heel waslijstje samengesteld van kwade daden door de koopman uit Den Haag in verschillende plaatsen van de provincie begaan. Daar was b.v. de mishandeling ge pleegd in Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Verdachte en zijn vriendin wa ren in het winkelcentrum in de Nleuvstraat aan het winkelen ge weest en zouden in een auto wegrij den. Daarbij kwamen moeilijkheden met een andere autobestuurder, die volgens de koopman geen voorrang verleende. Er ontstond een woorden wisseling. waarop de koopman de andere autobestuurder een forse vuistslag toediende. Dat was één punt. Dan was er nog iets aan de hand geweest met een caravan, die in Wassenaar werd gestolen en in Al phen aan den Rijn verkocht het geen in dit geval heling opleverde. Voorts zou verdachte bij nog een andere vechtpartij betrokken zijn. „Hij maakte de Rijnstreek op die manier onveilig", aldus het oordeel van de officier van Justitie, die tegen verdachte 12 maanden j*evangenis- st: waarvan 3 voorwaardelijk eiste De rechtbank veroordeelde verdach te tot 7 maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. KATWIJK AAN ZEE In zijn woning aan de E. A. Borgerstraat in Katwijk aan Zee staat Jaap Jonker (53) gebogen over enige op tafel liggende tekeningen. Hij kijkt er trots naar. Die tekenin gen zijn de ontwerpen van de ma nege, die hij wanneer het Kat- wijkse gemeentebestuur en het Hoogheemraadschap voor Rijn land toestemming verlenen wil laten bouwen in de noordduinen. Eén van zijn paardensportvrien den, die verbonden is aan het Amsterdamse bureau Oyevaar. Stolk en Van Gooi, architecten B.N.A., heeft het ontwerp ge maakt. Met de autoriteiten is Jonker thans in bespreking of hij beslag kan leggen op dat voor het doel zo unieke stukje duingrond. De Jonkers hebben in het recrea tieve leven van Katwijks badgasten al zo'n veertig Jaar een belangrijke rol gespeeld. Veel ouderen onder de gasten kennen Jaaps vader Jacob Jonker (81 die ver voor de tweede wereldoorlog met z'n ezels een beken de figuur op het Katwijkse strand was en die. na die vijf moeilijke jaren, met pony's en paarden begon Wanneer het zomer is kan men deze krasse Katwijker. staande in z'n tweewielige kar. en getrokken door een paard, nog menigmaal over het strand zien rijden. Hij is dan wel niet meer bij het strandbedrijf be trokken, maar hij komt er toch nog graag. Zo maar om wat in de frisse zeelucht te rijden of een babbeltje te maken met hen. die vroeger als kind bij hem een ritje op de ezel maakten DEN HAAG De Haagse politie rechter vond, dat een handelaar uit Leiderdorp wel loon naar werken had gekregen. De rechter kon er niet toe komen, de handelaar die terecht stond wegens heling van een buiten boordmotor te veroordelen. Deze mo tor, volgens de bestolene f 2500 waard, al wilde de rechter daar wel iets van afdingen, werd door de Lei derdorper gekocht voor f1300 en verkocht voor f 2200. "Wanneer het er zo in onze handel naar toe gaat, dan heb ik daar weinig respect voor", zei de rechter, mr. A. J. Berkhout. "Dat is toch wel een winstbedrag buiten proporties". Volgens verdachte had hij, toen ont dekt werd dat de motor van diefstal afkomstig was, de f 2200 weer terug betaald. "Maar dat veranderd niets aan de zaak zelf," stelde de Officier vast. Er waren enkele getuigen a decharge, die meedeelden, dat ver dachte een gunstige reputatie geniet. Het feit, dat de draad van de motor was losgesneden, vonden zij een ge woon feit, hoewel de rechter van oor deel was, dat dit verdachte tot na denken had kunnen stemmen. De Of ficier achtte wel schuldheling bewe zen en eiste f 400 boete. De ree was van mening dat het bewijs niet was geleverd en sprak, zeld van zijn kritiek, verdachte vrij. e I ALPHEN AAN DEN RIJN 1 In he£ artikel "Het is werkeUj om te huilen", waarin een aai tal Riddervelders van de "oud< re" laagbouw in de zogenaam I de bloemen/struikenwijk klaaj L-B-* over de slechte bestrating, he ontbreken van een busverbit ding enz., dat het Leidsch Da,(ME (C blad gisteren publiceerde, is he nperei fotoonderschrift weggevallei JCt c Hierdoor zou de indruk kunne; worden gewekt dat aan de we draagt gen in genoemde wijk al hari n, die wordt gewerkt. Niets is echte en me minder waar. De werkzaamhe j, den, zoals de foto die weergeed worden in het tegenover di apier bloemen/struikenwijk geleget jeugd Ericapark uitgevoerd Verlan. stonto^ gend zien eerstgenoemde bewo ners uit naar de dag dat ook bi tfficië' hen de straten en tuinen zullen gras worden opgehoogd Binnenmanege Z'n zoon Jaap heeft het bedrijf van de rijpaarden voortgezet. Dat is nu beslist geen zomerse attractie meer. Ook in de winter wordt er vol op gereden, evenals in het voorjaar en de herfst. Over strand en door het duin. De stallen voor de 16 paarden van Jaap Jonker zijn nu nog aan het Duinpad. In het sa- neringsgebied. Eigenlijk een on voldoende gelegenheid voor een ma nege. Daarbij komt nog. dat de vraag naar een binnen manege meer en meer duidelijk naar voren komt. Dat heeft Jaa.p Jonker aan het denken en rekenen gezet. Zelf zegt hij er dit van: „Vroe ger was de paardensport alleen maar een aangelegenheid voor mensen die over geld beschikten. Voor hem met de kleine beurs was het een onbe taalbare zaak. Gelukkig is daar nu, door de betere levensomstandighe den. verandering in gekomen. De paardensport is populair geworden. Bij jong en oud. Elke dag. weer of geen weer. ga ik er met mensen op uit. Behalve zondags. Een uur of langer en zaterdags maak ik ritten van een uur of vier naar Meijendel tussen Wassenaar en Den Haag of naar Noordwijkerhóut. 't Gaat alle maal goed Gelukkig wel Dat ik niet over een binnenmanege beschik voel ik toch wel als een bezwaar en daar om ook mijn plan in de noorddui nen een paardensportcentrum te creëren, 't Gemeentebestuur wil daar namelijk een recreatiegebied voor de gasten maken. Toen ik dat hoorde dacht ik: Jaap. daar moet jij een bijdrage in leveren. Als je dat doet. dan beschik je meteen over een bin nenmanege, waarin aan beginners instructie kan worden gegeven Dat moet nu op het strand gebeuren". Welwillend Ruim een Jaar loopt Jaap Jonker al rond met het plan bij de Hoor- neslaan zo'n hippisch centrum te stichten. Hij heeft al gesprekken ge had met wethouder Kees -v. d Plas en met andere gemeentelijke au toriteiten. Ze staan er welwillend te genover. Ook burgemeester A. G Vermeulen. Uit de beantwoording door B en W. van de vragen over de gemeentebegroting voor 1971 bleek voorts, dat enige raadsleden in die richting vragen hebben gesteld. „Er stond", merkt Jaap op. „dat er meer gegadigden waren om iets dergelijks te beginnen. Wie dat zijn weet ik niet. 'k Geloof, dat ik toch wel een heel goeie kans maak als Katwijker zijnde en als man, die al jarenlang in het zeedorp een manege heeft. Mensen, die zomers tijdens hun va kantie bij mij rijden, komen vaak zaterdags terug om eei rit te ma ken: Rotterdammers. Leidenaars. Al- phenaren, Amsterdammers, Leider dorpers en noem maar op. 'k Heb wat die vergunning betreft het volste ver trouwen in het gemeentebestuur". Wanneer de plannen doorgaan be looft het daar aan de zuidzijde van de weg naar de camping in Katwijks noordduinen en het grote parkeerter rein een fraai complex te worden van zo'n 66 x 50 meter. Het zal gaan bestaan uit een woonhuis en een ma nege. De grond waarop het huis komt te staan is eigendom van de gemeente en die waarop de manege is gesitueerd behoort tot het terri toir van 't Hoogheemraadschap voor Rijnland. Het gehele complex komt te liggen in een duinpan en boven dien zijn er prachtige uitvalswegen naar strand en duinen, onder an dere de weg langs de binnenwate- ring. Een „bak" De binnenmanege krijgt een „bak" van 15 bij 30 meter. Aan de noord zijde komt over de hele lengte een i tribune en aan de zuidzijde komen de boxen voor ongeveer 35 paarden: j 15 open stands (stallen) en 24 boxen, waarin ook pensionpaarden een plaats kunnen krijgen. Westelijk van de binnenmanege komt een bar, waar de rijders een kopje koffie of een drankje kunnen nuttigen of een har tig hapje eten. Deze bar is door een glazen wand gescheiden van de .bak' Voorts komen er een kantoor, een zadelruimte en een opslagplaats voor het voer. Rond de manege is genoeg terrein om de paarden even van de buiten lucht te laten genieten als de stal len schoongemaakt moeten worden Kortom een complex, dat er zijn mag en dat voor Katwijk een belangrijke recreatieve aanwinst betekent. Jaap Jonker tenslotte: 't Is mijn bedoeling het plan zo snel mogelijk te realiseren. Eerst moet er echter overeenstemming met het gemeen tebestuur en „Rijnland" zijn over de grond en moet ik toestemming heb ben voor het bouwen van de mane ge. 'k Hoop. dat het niet te lang duurt, 'k Wil er wel een beetje vaart achter te zetten. De plannen zijn kant en klaar. Aan my ligt het dus niet". Jnd kar «Iner lu uit er prakt als s van li) iat. D is eer iruit De vrouw geestmolen ALPHEN AAN DEN RIJN LEI DEN Onlangs heeft de Polder Vrouwgeest onder Alphen aan den Rijn zijn buiten gebruik gestelde windwatermolen in eigendom over gedragen aan de in Leiden gevestig de Rijnlandse Molenstichting De Polder Vrouwgeest is een z.g. droog makerij. die ontstaan is uit een vroe gere polder Vrouwgeest en een deel van de Polder Gnephoek De Vrouwgeestmolen is gelegen aan de westzijde van de Heimanswe tering, tussen Woubrugge en 's Mo- lenaarsbrug. Het is een forse, in 1797 gebouwde, houten achtkante, met riet gedekte molen op veldmu- ren. met een vlucht van 27,10 me ter en uitgerust met een vijzel, die een opvoerhoogte van 4.20 meter heeft. De binnenroede heeft het sys teem van ir. Pauël met automatische centrifugaal geregelde remkleppen en de buitenroede het systeem van ir. Havinga. Daarvóór waren de wie ken gestroomlijnd volgens het sys teem van de bekende Leidse molen bouwer A. J. Dekker Op de fraaie baard staat geschilderd: „Anno 1797" en de initialen „H.Kd." De vader van de tegenwoordige molenaar deelde ons indertijd mee, dat de initialen zouden zijn van de bouwer van de molen Hendrik Ko(oiperdraadiT» Bij onderzoek in het archief van Rijnland bleek dit juist te zijn. Op 14 april 1797 werd het bouwen van de molen aanbe steed. waarna het werk werd ge gund aan Hendrik Kooperdraat voor f 19 800 Eerste molenaar De eerste molenaar op de Vrouw geestmolen was Cornells Vrolijk, die daarvóór molenaar was op de molen j van de Langeweydsepolder onder Bodegraven. Hij bemaalde de j Vrouwgeestmolen tot 1829 en sinds- 1 dien hebben steeds rechtstreekse af- stammelingen van hem de molen bemalen, Jan Vrolijk van 1829 tot 1872, Aart Vrolijk tot 1915, vervol- gens Cornelis Willem Vrolijk tot 6 april 1950 en sindsdien Karei P. Vro lijk. De familie Vrolijk bezit een brief, waarin dijkgraaf en hoog heemraden van de Gnephoekse- en Vrouwgeestpolder onder Oudshoorn d.d. 25 november 1797 aan Cornelis Vrolijk meedeelden, dat hij met Kerstmis als molenaar op de water molen werd verwacht. De Polder Vrouwgeest behoorde in maart 1944 tot de z.g. inundatiepol ders, polders, die op last van de be zettende macht onder water moesten worden gezet, zodat de Vrouwgeest molen in die tijd werkloos stond. Daarvoor had de Vrouwgeestmolen tijdelijk de naast gelegen Gnephoek- sepolder met windkracht leeggema- len daar de stroomvoorziening van het elektrische gemaal van deze pol- j der was uitgevallen. Elektrisch gemaal I In 1966 werd een nieuw bemalings- J plan voor de Oudendijksepolder en de Polder Vrouwgeest aanvaard, waarbij een nieuw te bouwen elek trisch gemaal van de Polder Ouden- I dijk ook de Polder Vrouwgeest zou I bemalen. Het is nu de taak van de Rijnlandse Molenstichting de Vrouw- j geestmolen in goede maalvaardige I staat te onderhouden Mocht ooit weer eens de elektrische stroom om welke reden dan ook uitvallen dan zal molenaar Vrolijk, die op de mo len blijft wonen, deze extra veel be malen om de beide polders droog te houden. De Rijnlandse Molenstichting heeft thans 18 molens in eigendom of be heer, verspreid over 9 gemeenten, n.l 4 molens in de gemeente Alke made, 3 in Warmond, 3 in Woubrug ge. in de gemeenten Hazerswoude en Zoeterwoude ieder 2 en voorts in Al phen aan den Rijn, Koudekerk aan den Rijn. Leiderdorp en Noordwijk l molen De nieuwe aanwinst, voor de aan- koop waarvan het Anjerfonds Zuid- Holland een belangrijke bijdragi verleende, behoort tot de all< fraaiste molens van Rijnland. DEN HAAG KATWIJK "H j dacht dat ik tegen een paaltje had gereden", zo deelde een 21-jarige I chauffeur uit Leidschendam aan de Haagse politierechter mee. "On danks dat. had u toch dienen te stop- e° pen", zo repliceerde de rechter, dai had verdachte niet gedaan. Boven- dien bleek het geen paaltje te zijn Nj waartegen verdachte was gebotst, doch een bromfietser, die bovendieng® I verwondingen had opgelopen I Verdachte was na de aanrijding doorgereden naar Katwijk om een vriend thuis te brengen. Daarna keerde hij terug naar de Duinweg in Katwijk waar de aanrij- ding was gebeurd en zag een groep j mensen staan. Hij ging zich toen niet als de dader melden. f |R1 tn G r "Dat kan ik me nog wel voorstel len". gaf de rechter te kennen. Doch verdachte had later wel de politie kunnen waarschuwen en ook dat had hij nagelaten. De officier van Justitie vond het dan ook een schandelijk stukje dat verdachte had uitgehaald' en eiste daarom f 70 boete, een week gevangenisstraf en zes maanden in trekking van het rijbewijs. De rechter waagde te veronder stellen, dat de "paar biertjes" wel ke verdachte die avond had gedron ken. wel van invloed zal zijn ge weest op het gebeurde en veroordeel de tot f 150 boete, zes maanden in trekking van het rijbewijs en een week gevangenisstraf voorwaarde» lijk met proeftijd van twee Jaar. Door Cees Com bee Foto's Jaap van Duijn plattegrond geeft de plnats aan waar Jaap Jonker zijn manege heeft gedacht. Wanneer de plan nen doorgaan komt dit paarden sportcentrum vlak naast de in gang naar de camping Noord en het grotq parkeerterrein te lig gen. HOOHOGtVtt

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8