VOORWAARDELIJKE BOETE „WITTE" CAMPINGHOUDER VVD, ARP en KVP willen debatteren over formateur lavona heeft de kleur, waar hij dol op is Voor Nederland grote rol in milieubeheer Gratis kamperen mag niet Miljoen „papieren ledenin N.H. Kerk Probeer toch 's één keer een MVOI1B haarkleurspoeling reen voorrang wor mannen bij troonopvolging A Vv- t ^VySWmTH VAN ONZE WEttEN&UNHSlR 'i. WANt ZQ BElÜQNt NE i GAstyayE BOER mmMmrimm Voor de veiligheid l( .QENSDAG 17 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DtfOOf; (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over et initiatiefvoorstel van PvdA, D'66 en PPR over de ge- ozen kabinetsformateur en het beperkte districtenstelsel gisteravond door drie van de vier regeringsfracties ge- ruikt om een andere wijze van kabinetsformatie voor te [ellen. De KVP-er E. J. M. Kolfschoten lende een motie in, waarin staat at het wenselijk is dat de nieuwe (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Een meerderheid >an de Tweede Kamer meent dat nannen geen voorrang behoren te lebben boven vrouwen bij de opvol- [ïng van de koning (in). Een motie an deze strekking van mevrouw ladt—Jansen (PvdA) werd gisteren lanvaard. Tegen de motie stemden de fracties van de VVD, Boerenpartij, 5GP. GPV, ARP en de Groep- Harmsen. In de motie wordt herinnerd aan het op 31 maart 1953 te New York gesloten verdrag betreffende de po litieke rechten van de vrouw. Op grond van het verdrag heeft de meerderheid van de Tweede Kamer uitgesproken het te betreuren, dat bij erfopvolging van de Kroon in Ne derland op de regel: gelijke rechten voor mannen en vrouwen, een uit- wndering wordt gemaakt. Prinsen gaan hier voor prinsessen. Over deze kwestie is een nota in de maak by de staatscommissie Cals Donner over Grond- en Kieswet. Voor een aantal tegenstemmers was dit aanleiding om thans hun stem aan de motie te onthouden. I Tweede Kamer vlak na de verkie zingen bijeenkomt om in 't open baar te beraadslagen over de vraag of een oordeel kan worden uitgesproken over een door het staatshoofd te benoemen kabi netsformateur. De motie is mede ondertekend door de KVP-ers Schmelzer en Van Schalk en de Kamerleden Geertsema (VVD) en Veerman (ARP). De vier de regeringsfractie, de CHU, steunt de motie maar ten dele. Een aantal CHU-kamerleden is het eens met freule Wttwaall van Stoetwegen, die een openbaar debat over een ka binetsformateur een aantasting vindt van het recht van de Koning deze formateur aan te wijzen. De woordvoerders van de regerings fracties gebruikten opmerkelijk vee) tijd om de gedachte die in de motie is neergelegd te verdedigen. In ver houding besteedden zij weinig aan dacht aan het aan de orde zijnde initiatiefvoorstel van de drie linkse oppositiepartijen. Indieners drs. E. van Thijn (PvdA) riep op een zeker moment van ach ter de regeringstafel dan ook: „Wij fungeren als gelegenheidsgevers". Mede-initiatiefneemster mej. mr. A. M. Goudsmit (D '66) noemde het gisteravond „schandelijk" dat de meeste sprekers het oppositie-werk stuk zo oppervlakkig behandelden. Mieren De fractieleider van D'66, mr. H A. F. M. O. van Mierlo deed opval lend veel pogingen via interrupties de sprekers tot stellingneming te dwingen. Toen dat niet al te best gelukte riep hij geprikkeld uit: „Wat zitten we hier eigenlijk te mieren. In feite wilt u alles overlaten aan de nieuwe Kamer". Het initiatiefvoorstel beoogt twee wijzigingen in de grondwet aan te brengen. In de eerste plaats wordt voorgesteld een toevoeging op te ne men, waarin staat dat bij de verkie zing van de Tweede Kamer tevens wordt gestemd over de vraag „wie zal worden belast met de leiding van het te vormen kabinet". De ini tiatiefnemers korten deze omschrij ving af met „de gekozen kabinetsfor mateur". In de tweede plaats willen PvdA, D'66 en PPR in de grondwet déze zin opnemen: ,De wet kan het land in afzonderlijke kiesgebleden verde len. in elk waarvan tenminste tien worden gekozen". Leider Veruit de meeste bezwaren werden ingebracht tegen de gekozen kabi netsformateur. Bakker (CPN) sprak over „de gekozen kabinetsleider", die veel weg heeft van de Amerikaanse president. Hij had er bezwaar tegen dat deze „leider" zijn mandaat ont leent aan de kiezers en niet aan het parlement. „Een Gaullistisch sys teem". oordeelde Bakker. Geertsema «VVD) zag een „levens groot" verschil met een gekoezn mi nister-president, maar dan wel pas na de formatie als de formateur zijn kabinet presenteert aan de Tweede Kamer. Mej. Haars (CHU) kwam tot de conclusie, dat „indien Nederland naast het gekozen parlement ook een gekozen formateur-minister-presi dent zou krygen, er nauweiyks plaats over blijft voor het staatshoofd". Vol gens mej. Haars heeft de gekozen formateur „geen boodschap meer aan het eigen oordeel van de Koning" en daar heeft de CHU-fractie zeer ernstige bezwaren tegen. De KVP-er Kolfschoten maakte zich vooral zorgen over de mogelijk heid. dat geen van de kandidaten voor het formateurschap een meer derheid van 50 van de stemmen zou halen. Eenheidsworst De koppeling van de gekozen for mateur aan het beperkte districten stelsel gaf mr. Geertsema de Indruk, dat de intlatiefnemers „de kiezer met alle geweld een eenheidsworst in het keelgat willen duwen". Naar zijn me ning ontkomt men er in de gedach- tengang van de oppositiepartijen niet aan voor de verkiezingen een vrijwel panklaar kabinet en regeringspro gramma aan te bieden. Hij zei dat de VVD voorstander is van een globaal stembusakkoord, over enkele essentiële punten, waar de toekomstige regeringspartners zich aan binden. Na de verkiezingen kan dan op basis van de uitslag een meer gedetailleerd programma worden op gesteld. Vandaag hebben Jansen (PPR), Jongeling (GPV), Veerman (ARP), Wiebenga (PSP), Goedhart (Groep- Goedhart) en Van der Bergh «Na mens vier tegenstanders in de PvdA- fractie) het woord gevoerd, fractie) het woord gevoerd. De behandeling wordt morgen voortgezet. Het is al geruime tijd dui delijk, dat het voorstel geen kans maakt aangenomen te worden. Alleen de KVP-er J. B. M. Meijer uit Schoorl zal uit het kamp van de nlet-indieners het voorstel 6teunen. ADVERTENTIE Doe het eens. Het is fantastisch. Lavona maakt u jaren jonger en mooier. Herstelt de natuurlijke glans van uw haar. En: u kunt kiezen uit maar liefst 25 kleuren. Prachtige kleuren. Lavona haarkleurspoelingen zijn op een crèmebasis gemaakt waardoor het resultaat volkómen egaal van dekking is. U zult het zien: Lavona is fantastisch! Grote kans dat u dezelfde avond nog uitgaat, want: DRIEBERGEN (ANPl Hetblijdschap te leven en te werken in grote aantal „papieren leden" van de ^ereld daarin uw Heer te volgen en Hem zo voor de mensen te be de Ned. Herv. Kerk baart de her vormde synode zorgen. Op een to taal van drie miljoen leden telt de NH Kerk één miljoen geboor teleden (leden die uit hervormde ouders geboren zijn). De meeste van deze geboorteleden, zo werd gisteren op de Synodever gadering vastgesteld, geven geen blyk van enige interesse in de kerk Zij staan echter als hervormd in de burgerlijke stand en de kerkelijke registers. Door het omvangrijke aan tal „papieren leden" si de admini stratie van de N.H. Kerk onevenre dig groot en dat kost tyd en geld. De kerk kan de mensen echter niet eigenmachtig schrappen. Dat kan alleen als de betrokenen zelf by de burgerlyke stand te kennen geven de vermelding N.H achter hun naam niet te wensen. Velen trachten tijdens de discus sies een antwoord te vinden op de vraag hoe er van kerkelijke zydedan gehandeld diende te worden. Dat ge beurde aan de hand van drie rap porten over dit thema De theologi sche commissie stelde voor een for mulering in artikel 2 van de her vormde kerkorde te wijzigen Dez.r gaat er van uit dat „tot Gods ge- nadeverbond" ook gerekend worden „zy die uit hervormde ouders gebo ren zyn" Voor- en tegenstanders van dh voorstel spraken zich uit. In één van rapporten werd de suggestie naar voren gebracht om tot sanering van het kerkelyk bevolkingsregister te komen, door degenen te bezoeken die als hervormd te boek staan. An dere soortgelijke voorstellen <o.a.: de papieren leden voor een keus te plaatsen) werden ook breedvoerig besproken. Tot beslissingen is het echter niet gekomen en dat lag ook niet in de bedoeling Besloten werd slechts tot nadere studie door com missies De synode heeft oesloten om dooi Jongeren ontworpen nieuwe bely de- nis vragen in de gemeenten toe te staan als de adspirant-lidmaten ei om vragen en de kerkeraden er mee akkoord gaan dat de alternatieve vragen worden gebruikt. De alternatieve beiydenis vragen luiden: 1. Verlangt u als lid van de heilige wereldwyde en apostolische kerk haar geloof in God de Vader, de Zoon en de Heilige Geest mede te bely den? 2 Wilt u daartoe trouw zyn en naar de u geschonken gaven mede werken aan de opbouw van Christus gemeente? -3. Aanvaardt, u de roeping met lijden?' Prinses Christina viert mor- feit maakte hof fotograaf Max gen haar vierentwintigste ver- Koot deze foto. jaardag. Ter gelegenheid van dat I DEN HAAG (ANP» De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, H. J de Koster, zal 23 fe bruari in Eindhoven een drie daags congres over luchtveront reiniging door auto's openen. Deze conferentie wordt op ini tiatief van de Amerikaanse rege ring georganiseerd met steun van de Nederlandse overheid, Philips en DAF. Zij vloeit voort uit een initiatief van president Nixon, de NAVO ook een rol te laten vervul len op niet-militair terrein. Aanvankelyk stond de Nederlandse regering enigszins aarzelend tegen over dit Initiatief, maar gezien het belang van het vraagstuk van milieu hygiëne besloot zy toch er aan mee te werken. Overigens is de gekozen werkwyze. namehjk een land in het bijzonder te belasten met de studie van een bepaald probleem, by zonder doeltreffend gebleken. Nederland is niet een zgn ..pilot country" (zoals België voor de kust wateren. Canada voor de binnenwa teren etc.). maar het neemt wel deel aan alle commissie-werkzaamheden. Aan de conferentie in Eindhoven zullen, behalve afgevaardigden uit NA" O-landen, ook vertegenwoordi gers van Japan en Zweden deelne men, en van de EEG, de OESO en de ECE (de Economische Commissie voor Europa). De Nederlandse regering, zo ver klaarde staatssecretaris De Koster, streeft naar een handvest voor het menseiyk leefklimaat. De staatssecretaris, die in het ka binet voorlopig is belast met coördi natie van maatregelen op het gebied van de milieuhygiëne t.o.v. het bui tenland. meent dat Nederland op dit terrein een belangrijke rol kan spe len. Het heeft, als land met het hoog ste bruto nationaal produkt per vier kante kilometer, ervaringen opgedaan die nuttig kunnen zyn voor byv. ont wikkelingslanden. Het heeft dan ook zitting in vier commissies ter voorbe reiding voor de VN-conferentie over het leefmilieu, die volgend Jaar in Stockholm wordt gehouden. Staatssecretaris De Koster ver wacht dat het, zy het met enorme kosten, nog wel mogelyk zal zyn de lucht betrekkelyk zuiver te houden. Hy is aanzienlyk meer pessimistisch over de vervuiling van de zeeën, waarvan het zelfreinigend vermogen steeds ls overschat. Diepzeeonderzoe kers als Cousteau en Heierdahl heb ben geconstateerd dat het leven in de zee reeds aanzienlyk is teruggelopen. GORKUM In het zaaltje van de Gorkumse kantonrechter, dat vele malen te klein was voor alle belang stellenden, is Nederlands eerste witte campinghouder, de Meerkerkse boer Wim van der Berg 29veroordeeld tot een voorwaardelijke boete van 50 gulden met een proeftyd van twee jaar, omdat hij zonder vergunning gelegenheid heeft geboden tenten en caravans te plaatsen op zyn land. Na afloop van de zitting deelde Van der Berg mee ermee door te zullen gaan. Lang voordat de rechter zich over deze zaak boog, verzamelden zich minstens tweehonderd kampeerboe- ren en kampeerders voor het Gor kumse gemeentehuis. Ze droegen spandoeken en riepen leuzen als „gra tis kamperen mag niet van de grote heren", "wy leven vry, wy leven bly", "tussen boerdery en woud laten ons de wetten koud", "wees vry, kam peer by my". Voor de zitting begon, verklaarde Van der Berg: "De wetgevers hante ren nog steeds wetten uit het jaar nul. Daar moet verandering in ko men. Vele mensen zyn niet in staat tijdens hun vakantie dure staangel den te betalen voor tent of caravan. By ons kunnen ze gratis terecht. Daarom hoop ik dat de rechter zyn menselyke en sociale gevoelens zal laten meespreken". De officier van Justitie, mr. J. W. van Leeuwen, zei tydens de zitting: "In de afgelopen maanden heeft het Nederlandse volk kunnen lezen en horen wat voor weldoeners Van der Berg en zyn mensen zyn. Natuurlyk is het voor een groot aantal mensen prettig als ze ergens gratis kunnen kamperen. Dat ls heerlyk voor de on bemiddelde kampeerder. Maar het mag nu eenmaal niet zonder vergun ning. Dat heeft te maken met voor zieningen, die een kampeergelegen heid moet hebben". De officier van Justitie liet wel doorschemeren dat de voorschriften gewyzigd zouden kunnen worden. Nu mag er niemand een tent of caravan neerzetten, al wordt dat soms oog luikend toegestaan. Maar tot een be paald aantal zou dat officieel kunnen worden toegestaan. Voorlopig is dat nog niet zover. De heer Van der Berg moet zich als goed democraat aan de voorschriften houden. Mr Van Leeuwen zei het niet een? te zyn met de gang van zaken rond de vervolging van boer Van der Ber* In augustus vorig jaar werd name lijk 's morgens om half zes, toen alle boeren onder de koelen zaten, een overrompelingsactie uitgevoerd door burgemeester E. Berens van Meer kerk en zeven politiemannen die na men en adressen noteerden van de aanwezige kampeerders. De officier zei liever gezien te hebben dat de be trokken partyen rond de tafel waren gaan zitten Sympathiek Raadsman mr C. Sikkel wees erop dat zyn cliënt voorzitter is van de Stichting Vrye Recreatie. "Doel is minder draagkrachtigen een goede recreatie te bieden". Een sympathiek doel hoewel het hier om een overtre ding gaat. De raadsman was het niet eens met de officier van Justitie, dat de vrye recreatie uit de hand zou lopen als het voorschrift zou verdwynen. "Er kan toestemming worden verleend voor een bepaald aantal gasten. Con trole is altyd mogelyk". Kantonrechter mr. J. van Gulik: "Wat u doet is sympathiek, maar er zyn nu eenmaal bepalingen. Die zyn niet overbodig. Nederland is "■mm xistmamssimr mam mmm tts wmia '(LAAT! VOL®tirln, tfCfJH Cü'dli'l ADVERTENTIE Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat n sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterrnit. U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) overbevolkt. Wanneer het kamperen wordt vrygelaten, ontstaan er onmo- geiyke dingen. Ik heb overal in Ne derland gekampeerd. Steeds heb ik het prettig gevonden als er normale voorzieningen waren. Dat is nu een maal nodig." .Maar zelfs als by een boer vyf of zes mensen mogen kamperen, dan is dat nog te weinig. Vele duizenden minder draagkrachtigen moeten wor den geholpen. Waarom probeert u niet deze zaak door hoorzittingen aan de orde te stellen. By de rechter bent u met deze zaak aan het verkeerde adres". By het weggaan zei iemand tegen de kantonrechter: "Als u zo graag Voor het stadhuis van Go- rinchem, waarin het kantonge recht is gevestigd werd gisteren gedemonstreerd door de voor- standers van "vrij kamperen". kampeert meneer kunt u by my te recht. Gratis." Uitspraak?

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7