Oud-Leidenaar sticht in ^eiden vleeswarenfabriek Leidse city in verdrukking (3) F Henk haalde toch in PvdA „VIERDE" 25-JARIG BESTAAN 'rachttapijt! en ter Hoogkamer(30) uit Oude Wetering >t langgekoesterde wens in vervulling gaan ven Panden voor werkende jeugd VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Koopavond(2 Opscheppen Gepensioneerd Koopavond (3) rEBR] JAG 17 FEBRUARI 1971 tot d hoe t. spo: n geit op d, LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 heeft ïeid baar ig 26 bj rp te :ar li DEN/OUDE WETERING Peter Hoogkamer (30, ge- in Leiden en wonende in Oude Wetering) heeft zijn zin en. Als jongetje al droomde hij er van eens een grote 0e en ite bezitten- Nu vijftien, twintig jaar later is hij direc- p de n enië eigenaar van het steeds groeiende slagerij- en ntduj -arenbedrijf Lucky Meat N.V. Hij heeft het pand van de ;ven N.V. Leidsche Wasserij aan de Haarlemmerweg ge- Met man en macht wordt er thans gewerkt om daarvan dèwn tra moderne vleeswarenfabriek te maken. Wanneer alles hoopt Peter zijn nieuwe bedrijf 1 maart te kunnen ope- be la Pvd (C Janse okrati den do Hoogkamer slaat zich niet op 'p4t, over zijn succesvolle loop- veelo raat hij het liefst zo weinig ^ur< k, Zijn vrouw Rina heeft hem moeilijke periode van zelf- zaken gaan doen in het be de Veerkade in Oude We- altijd van de vroege morgen late avond geholpen. En over f1 edewerkers: "Een leuk stel, rzêti 1 wanten wee^ en dat voor Je zegt t vuur gaat",, moge heeft Peter Hoogkamer heel ofdbrekens gekost voor hij een t pand kon vinden voor z'n renbedrijf. Of, zo hij het zelf voor de fabriek, waarin alle trtikelen worden gemaakt: (lellen, saté, allerlei worstsoor - mburgers, croquetten, bitter- Jen noem maar verder op. Hij erst gespeeld met het plan iele nieuwe fabriek te laten I. Zijn gedachten gingen uit leiderdorp, Alkemade en nog andere plaatsen in de omge- n Leiden. Naar Leiden viel z'n oog op het pand van d'Leidsche Wasserij aan de midi nunerweg. Wegens om. ge- 44 jan opvolging staakte de heer i Eek de produktie van dit uit niel aterende wasserijbedrijf. Men 7W0! snel tot overeenstemming over to to fsom' alle I contracten werden getekend en •ugd i g daarna kon aannemer W. o pman uit Leiderdorp beginnen verbouwen van de ongeveer ;rkante meter bedrijfsruimte rarenfabriek. Met grond en :t Peter Hoogkamer daar Haarlemmerweg over 2000 ite meter, zodat er voor de nog uitbreidingsmogelijkhe- ist heel wat aan worden ge- "t Is heus niet zo eenvoudig bedrijf te beginnen, waarin worden gemaakt. Er 1 terecht zeer hoge eisen ge- laan de inrichting. Om maar i voorbeeld te noemen: alle l worden betegeld en ook de [moest van grote tegels worden met daartussendoor goten, het water snel kan weg- :r men nu in Hoogkamers bedrijf rondloopt vraagt men of de aannemer Hennipman itricien A. de Lage uit Leider- tijdig gereed zullen komen. Hennipman: "Al zullen we avonden en zaterdagen over werken, de fabriek gaat op in. Daar zorgen we met z'n wel voor". Als de bouwers r zijn moeten de machines er in worden geplaatst. Grote koel- automatische kookkasten, •el k( kasten en allerlei andere nieu- >o|pufjes op machinaal gebied. Zelfstandig ud-Leidenaar Peter Hoogkamer: Kan vreemd gaan. Als jongen n on nu n vi Nof •inde loop; ïoten advertentie mm iaar| n de Mo erd zi oom over de vloer te hebben. i jaar slijtage garantie Door Gees Combee zwierf ik al rond in een slagerij bij ons in de buurt. Toen ik de ulo ver liet ging ik naar de slagersvakschool in Den Haag en daarna was ik een Jaar of drie werkzaam bij een slager in Rijnsburg en daarna ging ik naar Teekens. 'k Bracht het daar tot be drijfsleider van de winkels in Lel den. Een reuze leuke tijd, die ruim vijf jaar bij dit Leidse grootslagers- bedrijf was. Maar ik wil de meer. Zelfstandig worden na melijk. Daarin slaagde ik door een slagerijtje in Oude Wetering te ko pen. 't Liep goed. De meeste fijne vleeswaren maakte ik zelf. Later ben ik me naast die slagerij gaan werpen op het maken van saté. 't Liep als een trein en toen ben ik in een verbouwd oud boerderijtje een fabriek begonnen. Die slagerij bleef Alleen begonnen werkt hij nu met een man of twintig en als het bedrijf in Leiden eenmaal goed draait, zul len het er zo'n veertig worden met een eigen verkoopapparaat. Hoogka mer heeft echter meer. Hij bezit ook vier slagerijen: Oude Wetering, Was senaar, Voorschoten en Bodegraven. Er zijn thans onderhandelingen gaande voor nieuwe vestigingen in Leiden en omgeving en in de Duin en Bollenstreek waar precies kan hij nog niet zeggen. LEIDEN De stichting Huisves ting Werkende jongeren heeft acht panden in Leiden op het oog, die kunnen worden aangekooht om te worden ingericht als woonruimte voor werkende jongeren. Het gaat om de huizen Magdalena Moonsstraat 70, de Mey van Streefkerkstraat 34, Lijster straat 19 en 22, Groenhovenstraat 6, Volmolengracht 19, Plantsoen 93 en Rijn- en Schiekade 37. Voor de aan koop hiervan is ruim een half mil joen gulden nodig. B. en W. willen de gemeente vragen, zich garant te verklaren voor de betaling van rente en aflossing van een door de stich ting te sluiten lening. Deze maand wordt dit voorstel behandeld in de commissie voor openbare werken. Deze commissie zal zich tevens uit spreken over een aantal andere voor stellen aan de raad. Puntsgewijze gaat dat om de volgende zaken: beschikbaarstelling van een twee de krediet van 25.000 gulden om de sloop van buiten de sanerings- gebieden gelegen en voor afbraak bestemde panden te bekostigen. Het eerste krediet is thans opge soupeerd. O beschikbaarstelling van aanvul lende kredieten voor een speel- leerklas voor Humeloord (César Frankstraat 7) en Pinkeltje (Va- leriusstraat 75). Boven de al verleende kredieten blij ken nu nog eens 24.000 en 28.000 gul den nodig. aanvullende kredieten zijn ook be nodigd voor de stichting van de openbare ulo-scholen aan de Su- matrastraat 201 en Vijf Meilaan 2 en de r.k. ulo aan de Suriname straat 1. Respectievelijk worden gevraagd f 175.416, f 63.248 en f 42.884. (Foto LD/Holvast) Goede morgen! Dat is tegen u, he ren winkeliers in de Leidse binnen stad. Enkele weken geleden 'n stuk van de heer Langezaal, nu van de heren Van Cleef en VriJenhoek. Dat zegt. dat de winkeliers aan het wak ker worden zijn. Er ontwaakt iets. De tijd gaat dringen om de winkels zon der parkeerruimte rendabel te hou den. Daarom vraag ik me af waarom de winkeliers niet de handen ineen slaan en met elkaar parkeerruimte gaan creëren in de vorm van bijv. aankoop van het oude postkantoor. Als begin kunnen ze daar met z'n al len een parkeergarage bouwen. Een holdingmaatschappij oprichten, ieder het zijne bijdragen, waardoor er ge makkelijker krediet te krijgen is, en dan in de samenwerkende winkels parkeerbonnen v oor gereduceerd parkeren uitreiken. Honoreer iedere aankoop met een kwartier gratis parkeren. Door in verschillende win kels te kopen, kan de klant goedkoop parkeren. Het mes snijdt aan twee kanten. Als men wacht tot grote onderne mingen aLs Shell garages gaan ex ploiteren, gebeurt dit toch te veel uit winstoogmerk. Nu probeert men de klanten te trekken zonder dat er ruimte voor de auto's is. Met uitvoering van mijn plan zal de aantrekkingskracht van de bin nenstad groter worden. Er komen meer winkels, waardoor men bereid zal zijn de auto iets verder uit het centrum te parkeren, omdat de aan loopwegen gezellig zijn. Het één is 't gevolg van het ander Men moet bij 't begin beginnen. Het heeft pas nut over promenades te spreken als er i mensen komen en die komen al- I leen als ze hun auto kwijt kunnen. I Als ik mezelf naga. dan winkel ik j graag in Leiden, liefst elke zater dag. We rijden dan Leiden binnen, toeren 'n uur rond, steeds meer kan kerend op die volle parkeerplaatsen. Moegereden zwaaien we af naar win- In zijn ingezonden stuk vraagt de heer Dusoswa zich af waarom de vakbonden zo weinig activiteiten aan de dag leggen nu het winkelpersoneel met een koopavond wordt gecon fronteerd. Dit is niet de schuld van de vakbonden, doch van het winkel personeel zelf. Dit personeel is zeer slecht georganiseerd. Men denkt dat alles wel vanzelf gaat. De tijd dringt, dat ook dit personeel zich hecht or ganiseert. En hiervoor staan de vak organisaties open. P. de Bruin Bestuurslid Vakbond A. V. G. Julius Röntgenstraat 8 Leiden er<3 óckryveH LEIDEN „Toen ik merkte, dat hy niet afremde maar d;e tankauto wilde gaan inhalen, riep ik nog: „Doe dat niet. Henk". Deze zin kwam voor in de verklaring van de verloofde van de 27-jarige Henk, chef-schoonmaker uit Den Haag. Maar Henk was eigenwijs, en pro beerde de tankauto op rijksweg 14 toch in te halen met een snelheid van ongeveer 100 km/u. Hij raakte in een slip en botste tegen de tank auto en de vangrail op. Hij en zijn verloofde kwamen er met enkele lich te verwondingen beter af dan de auto. die rijp was voor de schroot hoop. De schoonmaker liet maandag op de zitting van de Leidse kanton rechter. mr. W. de Koning, verstek gaan. De officier, mr. A. G. Pos zei in zijn requisitoir onder meer: „Het is onbegrijpelijk, dat een automobi- bilist zo iets kan uithalen Waarschijnlijk heeft alcohol hier weer een grote rol gespeeld". Omdat verdachte veel (auto(scha de leed. beperkte hij zijn eis tot een boete van f 100 of 10 dagen. Mr. De Koning vond dat te weinig, ge zien zijn vonnis f 150 of 15 dagen. Verblind Een 27-jarige chauffeur uit Rot terdam verleende met zijn auto op het voorrangskruispunt Gooweg- Schiestraat te Noordwijk geen voor rang aan een bromfietser. De hieruit volgende botsing had weer tot ge volg. dat de bromfietser een hersen schudding, een gebroken kaak en een gebroken voet opliep. „Ik kon er echt niets aan doen edelachtbare, want ik werd even ver blind door de zon en zag hem daar door niet aankomen", aldus de chauf feur. maar dit vond weinig geloof. Temeer, daar één der getuigen ver klaarde: „Hij stopte even voor dat kruispunt en reed daarna vol gas door" De officier eiste een geldboete van f 100 of 10 dagen. De kanton rechter was het hiermee volkomen eens en vonniste conform. Een 19-jarige machinist uit Sas- senheim liet eveneens verstek gaan. Hij moest terecht staan, omdat hij met zijn uato op de Julianalaan te Sassenheim tegen een lantaarn paal was opgereden. De gevolgen had hij niet afgewacht, maar hij was er ijlings vandoor gegaan. Waarom hij wegreed? Wel, hij was bang voor zijn vader Hij had namelijk tevoren al enkele overtre dingen begaan en was bang, dat hij na deze nieuwe stunt door zijn va der onder handen zou worden geno men. Hij ging dan ook niet naar huis. maar naar zijn oma. Die lichtte va der nader in en vader was op zijn beurt zo verstandig om de politie op de hoogte te stellen. Hierdoor ontliep zoonlief een extra vervolging wegens doorrijden na een ongeval. Of de machinist inderdaad het slachtoffer werd van een overste kende hond kon, bij gebrek aan ge tuigen, niet worden nagegaan. De of ficier vond in elk geval het verkeer in ernstig gevaar was gebracht en eiste een boete van f 100 of 10 dagen. De kantonrechter vonniste uiteinde lijk met f 80 of 8 dagen. Een 22-jarige metselaar uit War mond wilde voor een habbekrats een tweedehands karretje om op vakan tie te gaan. Kort na de aankoop werd hij op de Rijksstraatweg door de politie aangehouden, waarbij aan 't licht kwam dat de wagen geen deugdelijke stuurinrichting, dito rem men en een totaal versleten achter band bezat. „Niet bepaald een auto om mee op vakantie te gaan", vond de rech ter. „Nee maar ik liet de gebreken re pareren en toonde dit daarna ook aan de politie", reageerde de War- monder. Dit stond ook in het proces verbaal. Omdat de metselaar zoveel extra kosten moest betalen, liet de officier het bij een eis van f 90 of 9 dagen. „Toch nog veel geld", vond de War- monder, maar de kantonrechter deed er niets af. Tweelingzus „Ik was het niet. Ik had toen nog niet eens m'n rijbewijs", verklaarde een 20-jarige automobiliste uit De Kaag, die met een snelheid van 80 km/u met haar auto op de Rijns- burgerweg zou hebben gereden. De kantonrechter vond het vreemd, dat zij dat dan niet bij de politie had ontkend. „Dat heb ik wel gedaan", verzekerde de Katwijkse De kantonrechter ging zich hier na afvragen wie de overtreding dan wel had begaan. „Verdachte" wist het antwoord wel: „M'n tweelingzus. Wij lijken sprekend op elkaar. Het eni ge verschil zit in onze voornamen. De rechter besloot deze zaak aan te houden voor nader onderzoek. Ondergetekende, zich steeds erge rend aan het vele vuil dat honden op de stoepen of in het gras depo neren, meestal in het bijzijn van hun baas of bazin, vraagt zich af: is het niet dé oplossing dat de baas of bazin de onverteerbare resten van het heerlijke maal van hun «lieve hond opscheppen en in een plastic zakje of emmertje doen en thuis te bestemder plaatse brengen? (schepje, plastic zakje of emmertje wordt elke wandeling met de hond meege nomen in een speciaal daarvoor te houden tas) Dan kunnen we gestand doen aan het devies: „houd uw stad rein", J. J. C. Brandt-Schuit Bllderdljkstraat 12 Lelden Restauratie van oud-Batavia Op initiatief van gouverneur Ali Sadakln van Djakarta zal binnenkort worden begonnen met de restauratie van het historische stadsgedeelte van het voormalige Batavia (thans Djakarta i In de komende anderhalf jaar zullen het uit 1710 daterende stadhuis en andere gebouwen rond het vroegere Stadhuysplein (thans Kotaplein) in de oude staat worden hersteld. De restauratie zal zich ook uitstrekken tot de vroegere haveningang van Ba tavia en een voor de kust gelegen oud-Hollands fort. Aan het plein komt een historisch museum meteen tentoonstelling over de Verenigde Oostlndische Compagnie en de spe cerijenhand el. LEIDEN Max van der Stoel, de buitenlandspecialist en tweede-ka merlid van de Partij van de Arbeid, is nog steeds voorstander van een Nederlands lidmaatschap van de NAVO. bij gebrek aan betere wegen om ontspanning in de verhouding tussen Oost en West te bewerkstelli gen. Portugal en Griekenland zouden de NAVO echter "moeten verlaten en m een quarantaine-situatie geplaatst j moeten worden. Humanitaire en fi nanciële hulp aan bevrijdingsbewe- gingen in dictatoriale ontwikkelings- landen juicht hij toe; hij aarzelt ech ter met gewapende hulp aan een guerrilla, want "dat is wellicht het pad van de internationale anarchie. Stel. dat Frankrijk een guerilla in Quebec in Canada gaat steunen". Aldus enkele uitspraken van Van der Stoel, die gisterenavond sprak op een bijeenkomst in Leiden t.g.v. het 25-Jarig bestaan van de Partij van de Arbeid. De verjaardag werd niet gevierd met feest, wel met een be schouwing over het "Buitenlands be leid van een progressief kabinet". Van der Stoel droeg daarvoor ver schillende accenten aan Zo wilde hij met Scandinavië, België en Duits land een hechter front tegen Grie kenland en Portugal opbouwen, ste vige contacten leggen met de illega le opposities daar en beide landen in een isolement dringen Daarvoor achtte hij lidmaatschap van de NAVO noodzakelijk. Mocht de NAVO barsten, dan voor ziet Van der Stoel twee weinig aan- trekkelljke alternatievenof er komt I een Duits-Amerikaans pact. of er 1 komt een gezamenlijke kernmacht van Duitsland, Engeland en Frank rijk. Nederland zal in beide situa ties niet neutraal kunnen blijven, ter wijl de spanningen toegenomen zul len zijn. "Onderschat vooral niet de angst die in andere Europese landen meer dan bij ons leeft, de angst voor een eventueel Russisch expansionis me". Als weg om tot ontspanning in de Oost-West-verhouding te komen, gaf hij aan de ruil van westerse bereid heid meer handel en know-how ter beschikking te stellen tegen serieuze onderhandelingen van de kant van het Oostblok over wapenverminde ring. Na zijn laatste bezoek aan Po len was hij niet optimistisch, maar hij bleef voorstander van regelm&Mg contact met de communistiscne lan den. De economische eenwording van Europa kan vrede en welvaart bevor deren. maar er zijn ook gevaren, meent Van der Stoel: de EEG is het grootste handelsblok van de wereld en kent protectionistische tendenzen, die handel met ontwikkelingslanden belemmeren. "Nederland heeft hier een taak om voor het voorkeursrecht van de ontwikkelingslanden te vech ten. Kleine landen kunnen alléén weinig of niets uitrichten in de buitenland se politiek, meent Van der Stoel. Maar gezamelljk optreden in en buiten de (tegenvallende) Verenigde Naties kan effect hebben voor ont spanning. De V.N. zouden actiever tegen rascisme moeten optreden en beter toezien op het naleven van de bepalingen van het Handvest. Com munistisch China zou de plaats van Formosa moeten innemen, nu n iet beide China's samen zitting willen hebber En: "Nederland zou zijn be leid er duidelijk op moeten richten bestaande remmende sociale struc turen in de arme landen te doorbre ken". Als te verwachten, viel Van der Stoel minister Luns vrij sterk aan. "Een dergelijk beleid, gebaseerd op Fingerspitzengefühl, is niet voort te zetten". De socialist meent, dat de intelligentsia van Buitenlandse Za ken en de diplomatie onvoldoende worden gebruikt: "Er wordt niet vooruitgedacttt. Vóór alles is er een planningsstaf nodig op B.Z." Het liefst ziet Van der Stoel een coalitie van PvdA, PPR en D '66. "De bereidheid bestaat de mogelijk heid te onderzoeken met de confes sionelen samen te werken, maar dat acht ik niet zeer waarschijnlijk. Maar Schmelzer, Biesheuvel en Udlnk geven de voorkeur aan de hui dige coalitie". keicentra in Amstelveen of Rijswijk en binnenkort wellicht naar Leidsen- hage in Leidschendam. Winkeliers en gemeente, sla de ban den ineen. Het is de hoogste tijd! W. H. Verbrugge Oranje Nassaulaan 89 Warmond Ik heb in Januari AOW-verhoging gerkegen van 36 gulden per maand. Daar wordt door 40 Jaar rijksdienst 80 procent afgetrokken. Dus van de 36 gulden AOW gaat 26 gulden af De ambtenaren hebben in Januari 3 procent verhoging gehad en de 400 gulden zijn ook in de salarissen verrekend. Daar mijn pensioen- grondsdlag boven de 12.000 per jaar ligt, had ik gedacht dat die aftrek van 26 gulden wel overbrugd zou worden. Maar tot mijn schrik kreeg ik een schrijven van de pensioenraad dat mijn maandpensioen met 9 gul den verminderd wordt. Is dat nou waardevast pensioen? Ik heb naar de pensioenraad ge schreven hoe dat kan, omdat het pensioen toch ook met 3 procent plus 400 gulden verhoogd zou moeten worden, anders is het niet waarde vast. Ik kreeg een brief terug, met tien tallen getallen en cijfers en deelsom men, daar komt een advocaat nog niet uit. Doordat ik bruto even boven het bejaarden ziekenfonds-inkomen zit, moet ik de volle premie betalen. Dat is sinds 1 Januari met 20 gulden (ruim 28 procent) verhoogd. Nu houd ik van al mijn verhoging per maand over: 36-20-9=7 gulden. Daar moeten wij de duurte mee bestrijden Na '45 waren we allemaal arm. Wij bejaarden hebben de welvaart met 6 lange werkdagen en karig loon hel pen opbouwen. Toen de AOW werd ingevoerd hebben wij ook de AOW- premie betaald. Toen ook van het pensioen 80 procent werd afgetrok ken in '63, vond de regering dit toch niet eerlijk en werd de AOW-pre- mie vrij. Dus hadden wij 6 7 Jaren premie betaald. Daar hebben we niets van teruggekregen. Dat is toch verkapte diefstal geweest, zodat we er toen ook al geld hebben bijgelegd. Ik gun de Jonge ambtenaren van harte dat zij nu van de welvaart profiteren, maar d»t de gepensioneerden nu de dupe zijn, is toch niet rechtvaardig. Nog een staaltje: in september vo rig Jaar kregen wij 3 procent va kantiegeld van de AOW. Dat was 161 gulden. Maar schrik niet: er werd weer 80 procent plus 8 gulden belasting afgehouden van het pen sioen. Bleef over 30 gulden. Fijne va kantie... J. Rietkerken Grevenstraat 8 Leiden De samenwerkende organisaties van het winkelpersoneel zijn het ge heel eens met de heer Dusoswa. waar hij zegt. dat het instellen van een koopavond een stap terug is naar de vooroorlogse toestanden in 't winkel bedrijf. Ook voor het winkelpersoneel zou het nog langere werktijden beteke nen. terwijl zij toch al gedeeltelijk de vrije zaterdag (middag) missen. Het gevolg hiervan zou dan weer zijn, dat het nog moeilijker zal worden goed winkelpersoneel te krijgen. Dit beroep Is nu reeds niet bepaald meer in trek. Ook de vergroting van de aantrek kingskracht van Leiden als koopstad door het instellen van een koopavond is nog steeds niet bewezen. Hiervoor zijn heel andere zaken nodig, zoals behoorlijke parkeerterreinen e.d. In de brief aan B en W stelt de raad voor het grootwinkelbedrijf, dat de belangen van het winkelpersoneel volkomen gewaarborgd zijn door di verse wettelijke regelingen en c.a.o.'s. Toepassing van hetgeen daarin is bepaald zal voor het grootwinkelbe drijf met het grotere aantal perso neelsleden niet moeilijk zijn iroule- jringsysteem e. d.) Maar in kleinere zaken met minder personeel zal het invoeren van een rouleringsysteem, zo niet onmogelijk toch zeer moeilijk zijn, met alle gevolgen van dien voor het winkelpersoneel. De samenwerkende bonden staan gereed voor hun verzet tegen de koopavond. Hun standpunt hierover is bij B en W en een aantal van de raadsleden terdege bekend. Ook aan de bovengenoemde raad en de mid denstandsbonden is ons standpunt bekend. j Bovendien dienen B en W nog aan 'de Kamer van Koophandel «waarin ook wy onze vertegenwoordigers heb ben) advies te vragen terwijl ook de j desbetreffende organisaties nog moe ten worden gehoord. De heer Dusoswa kan er dan ook van overtuigd zijn, dat wij, zoals steeds, voor de belangen van het winkelper soneel zullen opkomen, waarbij wij rekenen op de steun van de winke liers. die tegen een koopavond zijn. namens de samenwerkende organi saties Alg. Bond .Mercurius" k.b.p h. B.V.A. G. Stammers Lammenschansweg 89 Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3