„De vrouw moet zich thuis voelen in de maatschappij ondernemende Nederlandse meisjes Goed en goedkoop kopen: leuke sport! Amerikaanse Betty Friedan enthousiast over onze Dolle Mina 9s 000 km dwars door Afrika IBRUA JiïRUARI 1971 UODSCfi DAGBLAD PAGINA 11 Betty Friedan klein, kordaat, ongecontroleerde grijzen de haardos is gekleed in een midi-overhemdjurk van grijze jersey. Het lijkt alsof ze hem speciaal heeft aange trokken voor de onderneming die haar 's middags te wach ten staat: Amsterdamse Dolle Mina's, met kussentjes on der hun jurken ter hoogte van hun veelbesproken buiken, houden een expeditie deels per rondvaartboot, deels te voet naar een kroeg in het centrum van de hoofdstad waar vrouwen ongewenst zijn. Friedan, de En Betty Friedan, belichaming van de strijd der Amerikaanse vrouwen voor gelijke rechten en ge lijke plichten, zal van de partij zijn. Compleet met kussen onder haar loshangende jurk. Bezig aan haar verkenningstocht langs alles wat de Nederlandse versie van de vrouwen-vrijheidstrijd heeft teweeg gebracht, mag ze dit spektakel een voudig niet missen. Het is vroeg in de morgen. In haar ,JCarl Marx van de feministische revo- kamer in het Amsterdamse Apollo- hotel toont Betty Friedan, schrijf- ie. itg.; >dike. maand, op 23 februari, beginnen vier Nederlandse aan een nieuwe fase in hun leven. Een fase van twintig :av*n die n Afrika wordt doorgebracht. Op zich geen gek aar wel als men bedenkt dat minstens acht van die maanden in een auto worden versleten. mels; >oek. VSB xjrd-naar Zuid-Afrika in vier Op de foto rechts: twee van de vier ondernemende Nederland se meisjes: Ellen Stoelinga (links) en Emie Roelvink gebogen over de kaart van Afrika, waar het avon tuur hun lokt. ster van „The Feminine Mystique", het boek dat miljoenen Amerikaan se vrouwen de ogen opende, en ex- presidente van de machtige Ameri kaanse vrouwenvereniging National Women's Organization, zich enthou siast over onze vaderlandse Mina- beweging. Geen wonder: legalisering van abortus, creche-voorzleningen, gelijke lonen en gelijke opleidings kansen vormen het gemeenschappe lijk program van eisen van Betty en Mina. Reële aanpak Maar Mrs Friedan's enthousiasme geldt ook de reële aanpak van Mi na's emancipatiestrijd. „Ik heb ge zien dat bij Dolle Mina vrouwen en mannen zich inspannen voor gelij ke rechten voor de vrouw. Zij heb ben begrepen, dat het hier om een „two-sex revolution" gaat. Dat zo wel mannen als vrouwen erbij be trokken zijn. In Amerika zijn veel vrouwen in woede ontstoken toen zij zich hun onderdrukking door de man gingen realiseren. Een begrij pelijke woede, maar Je moet er niet in blijven steken en mannen gaan uitsluiten. Weg met de mannen, weg met de babies, weg met de sex. dat is geen oplossing. Dat is niet reëel". Overigens gelooft Betty Friedan dat het met die „feminine mystique" in Amerika veel erger gesteld was dan in ons land en dat dat wellicht in het begin een broederlijk hand in hand gaan van mannen en vrou wen in de strijd voor gelijkheid in de weg heeft gestaan. „Maar nu zie Je ook in Amerika, dat steeds meer mannen zich achter ons stellen". Volgens Betty Friedan verdient Dolle Mina ook een pluim op haar hoed omdat zij onder de vlagvan Neerlands eer6te emancipatiestrijd ster Wilhelmina Drucker vaart. (Hoofddoel van Betty's bezoek aan ons land was overigens de Wilhel mina Druckerprijs aan Nel Tege laar. die zich volgens damesblad Li- belle in 1970 het meest heeft inge zet voor de gelijkstelling van man en vrouw» „Het is goed die namen en met die namen het prille begin van onze strijd in de herinnering te brengen. Onze voorgangsters waren gewoon uit de geschiedenis ge schrapt. Ze werden niet serieus ge nomen of als hysterica beschouwd. Daarom moeten we die namen weer opgraven", aldus Betty Friedan. Van essentieel belang voor een goed evenwicht in de manvrouw relatie vindt de Amerikaanse schrijfster gelijke opleidingskansen voor bei de seksen. Fout uitgangspunt „Nog steeds wordt tegen de school gaande meisjes gezegd: zorg maar dat Je er lief en hulpeloos uitziet, dan krijg Je zo een sterke kerel en daar gaat het toch om. Dat is' een fout uitgangspunt. Die meisjes moe ten zich net als de Jongens afvra gen: wat wil ik later worden? Vrouwen hebben evenveel recht op arbeid als mannen. En om te voor komen dat er een overschot aan ar beidskrachten komt, is het inder daad noodzakelijk dat de vrouw baas in eigen buik wordt". Onder gelijke opleidingskansen ver staat Betty Friedan ook: een iden tieke opleiding voor beide seksen. Dus ook hogere wiskunde voor de vrouw en omgekeerd ook kook- en naailessen voor de man. Want thuis, in het gezin, horen ae dezelf de verantwoordelijkheid te hebben. „Voor de man houdt dat in dat zijn maatschappelijke verplichtingen ver licht worden en dat hij dus op die manier bevrijd wordt van de zware economische last die hij tot nu toe heeft moeten dragen. Maatschappelijk verkeer Voor de vrouw betekent het dat slj kan deelnemen aan het maatschap pelijk verkeer. Zij moet zich ook thuis voelen in de maatschappij. Voor de kinderen tenslotte heeft het tot gevolg, dat hun vader zich eindelijk met hun opvoeding gaat bemoeien. Kinderen hebben op het ogenblik teveel moeder en te weinig vader". De achterstelling van de vrouw is ook het gevolg van haar gebrek aan economische onafhankelijkheid. „Als wij niet kunnen werken, dan blij ven wij even onzelfstandig als onze Victoriaanse grootmoeders", zegt de bijna 50-Jarige Friedan. De meest ideale man-vrouw verhouding heeft ze in Zweden aangetroffen: „Daar is het onderwijs helemaal geïnte greerd. Mannen en vrouwen werken samen, voeden samen op. Van een „vrouwelijke mystiek" is daar abso luut geen sprake meer". „Karl Marx" Betty Friedan noemde zich, toen ze haar vrijheidsstrijd begon, „de Karl Marx van de feministische re volutie". Nu zegt ze: „We moeten allemaal onze eigen Karl Marx zijn, onze eigen ideologie opstellen voor een gemeenschappelijke strijd, een revolutie, die uniek is in de ge schiedenis. Ik hoop alleen dat onze revolutie zich meer vreugdevol en sneller zal manifesteren dan die van Marx". Wereldstaking Als het aan Betty Friedan ligt, zal die revolutie niet lang op zich laten wachten. In augustus zal in Kopen- hagen een groot aantal vrouwenbe wegingen deelnemen aan een inter nationaal congres, waar de plannen voor een wereldstaking van vrouwen besproken zullen worden. Betty Friedan, de doqr haar aangevoerde algehele vrouwenstaking in de VS. op 26 augustus van het vorig Jaar nog vers in het geheugen, glundert als ze zegt: „Een massale staking van vrouwen in alle delen van de wereld, in communistische landen en kapitalistische landen, die alle maal de straat opgaan televisie- satellieten zorgen voor de communi catie om te laten zien: hier zijn we, we zijn machtig met ons allen en we vragen nu waar we recht op hebben: een gelijke behandeling. Het zal wel mei 1972 worden voor dat het zover is, want negen maan den een symbolische tijd heb ben we toch wel nodig om onze re volutie gebaren te laten worden". i; een Jaar in Zuid-Afrika en vier maanden terug, óf door f door Azië, maar in ieder auto. elsjes; een uit Den Haag. Joekelo, een uit Hoogkerk en uidborn (Gr.) willen alle ont- Mfpn|Joorstaan om dit avontuur te Per Ford Transit zal de iocht worden ondernomen: 00 idverstuivingen, onvoorstel- e, ijzige kou, over onbegaan- oor fcen. Maar ook door prachti- irreservaten. Afrikaanse dor- steden en langs enorme wa- on L Hun eerste opzet blijft ech- bevolking leren kennen, van Be n tot bosjesneger. Br ngste, Ellen Stoelinga is 30 d. Ze woont in Mariahoeve. ►ot deel van haar leven heeft het buitenland doorgebracht riste in verschillende hotels, ft de Middelbare Tuinbouw- in Rijswijk doorlopen. Sinds »r werkt Ellen in hotel de Brug. Haar droomwens, een loor Afrika gaat echter boven erk, vandaar dat ze heeft op- Jaar ouder is Natasja Senne- Zuidhorn. Zij is verpleegster st op avontuur. Een tijdlang »1 in Amerika en op Curasao t. '•Jarige Els Hommes woont in erk en heeft als beroep fysio- eute. Zij en de 35-Jarige Emie ik uit Boekelo hebben elkaar ël ontmoet en hebben in de- een advertentie in een week- gezet: "Verpleegster 35 Jaar, 1 of 2 ondernemende reisgeno- per Ford Transit naar Afri- njden en daar plusminus 1 werken". en Natasja reageerden daar- een kennismaking werd gear- Ird. Uitrusting fard Transit Is eigendom van Er komen vier bedden in, spe- oorzieningen aan de onderkant opspringende stenen, extra (de auto verbruikt in de woes- tee maal zoveel benzine) en na- k extra banden, informatie en goede raad kre- van de avonturiers van Opera- Olraffe die begin 1970 weer in rland terugkwamen na hun langs de gehele Afrikaanse •maal in Zuid-Afrika aangeko- probeert ieder meisje werk te to in haar eigen branche. Een blijven Els, Ellen Emie en Na- daar tot ze genoeg geld hebben te terugreis te aanvaarden. Voor •varen onderweg zijn ze geen vieren bang. "Daar zit iedereen te zeuren. Je moet gewoon zien uit de moeilijkheden komt". 1 voorbereidingen nemen op het (blik een heel belangrijke plaats komt ontzettend veel kijken tet de nodige papieren binnen bijna ieder land is een visum Ook bepaalde inentingen zijn licht: pokken, cholera, gele koorts, tetanus, geelzucht. polio, typhus en Route De ongeveer 30.000 kilometer lan ge route hebben ze met behulp van grote kaarten en ANWB-boekjes vastgesteld. Waarschijnlijk is de ver trekplaats Den Haag, vanwaar het viertal over Duitsland en Zwitser land naar Spanje rijdt. Dan steken ze over naar Tanger en trekken langs de noordelijke kust naar Al giers. Vervolgens dwars door de Sa hara, naar het zuiden. Ze zullen dan in konvooi moeten rijden met het oog op pech (gebroken as motorsto ringen of lekke banden). Van Tamanrasset gaat de tocht naar Agadez, de grens over naar Ni- gerië. Dit is het donkerste gedeelte van Centraal Afrika. Ze doen dan Fort Lamy aan en trekken verder naar de grensplaats Bangui. Door de Kongo en Oeganda komt het viertal in Kenia. Evenals de vier Jongens van Operatie Giraffe willen Ellen, Emia, Els en Natasja daar de 6000 meter hoge Kilimandjaroe beklim men. Hoewel zij niet ervaren zijn gaan ze het toch proberen. Het is mogelijk om in vijf dagen weer be neden te zijn. Het laatste gedeelte van de tocht gaat door Tanzania, Zambia, Rhode- sië naar het einddoel: Zuid-Afrika. In welke plaats ze een jaar blijven is nog niet bekend. Ook Azië? Ook over de terugreis kunnen de meisjes niets zeggen. De kans zit er echter in dat ze van Mombassa (Ke nia) oversteken naar Bombay in In dia en dan een nog langere tocht door Azië maken om uiteindelijk weer in Mariahoeve aan te komen. Het is het eerste vrouwelijke team uit Nederland dat iets dergelijks on derneemt. Een tocht waar moed voor nodig is om er aan te beginnen, want eenmaal middenin de woestijn kan je niet zeggen: Ik wil toch maar liever thuis blijven OYER EN mniiiiiiiiiiiiitti iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii YAN VROUWEN Kroes In Engeland duikt de zeer kortge knipte „rattekop" weer op, in Ame rika wordt de romantische Rita Hay- worth-coiffure gepropageerd, maar volgens Marie Claire houden voor aanstaande Parijse coiffeurs het voorlopig nog op in hippie-achtlge kringen favoriete kroeskop. Voor de kortharigen betekent dat een (sterk gepermanent» kort kapsel met lokjes van hooguit drie centimeter lengte, voor langharigen een kapsel met lok ken van zo'n centimeter of dertig, die bovenop de kruin glad zijn en ver volgens overgaan in kurketrekker- ^chtige krulletjes. Noot bij de korte kapsels: ze worden niet met de kam maar met de tien vingers in „natuur lijke wanorde" gebracht. Broekpaki ja of nee? Het lijkt haast onvoorstelbaar, maar in Amerika wordt nog steeds gedis cussieerd over de vraag of het pan- talonpak voor de vrouw een formele dracht mag zijn. Etiquette-specialist Amy Vanderbilt wijdt er in Ladles' Home Journal een hele pagina aan en vertelt dat verscheidene bekende Amerikaanse restaurants nog altijd de toegang weigeren aan vrouwen in pantalonpak. In sommige hotels mo gen wel pantalonpakken en avond- pyama's maar geen „gewone sport- pantalons" worden gedragen. Ande re etablissementen accepteren de Watergolf- niet- attractie De Franse kapper Jean-Yves El- rhodes gelooft dat zijn klanten meer verlangen dan alleen een perfecte „kap-technische" behandeling. Daar om brengt hij tweemaal per week een variété-programma in zijn salons Musicerende en zingende artiesten huppelen, gewapend met microfoon tjes. door het gangpad tussen de kap tafels. Deze artistieke vorm van ser vice wordt, volgens Elle. aangeboden zonder enigerlei prijsverhoging. De prijzen van de voedingsmidde len gaan omhoog. Weliswaar in veel gevallen slechts met centen tegelijk, maar over een hele maand gerekend voelen grote gezinnen dat toch in de portemonee. Bezuinigen op de post voeding? „Kan niet", roepen de huisvrouwen die vrijwel dagelijks ge confronteerd worden met nieuwe pro- dukten die allemaal 'onmisbaar' voor de gezondheid van de moderne mens worden genoemd. „Kan wel", meent het Voorlich tingsbureau voor de voeding. Bezui nigen op de post voeding is moge lijk, maar het wordt de hulsvrouwen wel erg moeilijk gemaakt door de re clame die haar onafgebroken sugge reert dat het bijna misdadig is om man en kinderen bepaalde voedings middelen te onthouden. Aan al die dwingerige reclames zouden we eens wat minder geloof moeten hechten, vindt het Voorlich tingsbureau. Temeer daar er tussen die zogenaamd onmisbare produkten heel wat snoep en andere zoetigheid wordt aangeprezen. En die zijn be slist niet noodzakelijk, eerder scha delijk voor de gezondheid. Om te beginnen mogen we dus ge rust nog veel kritischer worden te genover de alsmaar voortkabbelende stromen van speciale aanbiedingen en steeds weer nieuwe produkten Vervolgens kunnen we dan trachten, het duurtespook te lijf te gaan met 'n aantal door het Voorlichtingsbureau voor de voeding bedachte .goedkoop- tefoefjes". Hier zijn ze Gebruik eens vaker coetikope vlees soorten zoals gehakt, doorregen lap pen, nier, lever, bakoloedw jrst er diepvrieskip. Wees zuinig met margarine, voor al bij het braden van de goedkope re vleessoorten, die dikwijls van zich zelf al vetter zijn. Probeer eens produkten als half vette en magere melk, karnemelk, magere yoghurt, magere kwark (alle maal qua voedingswaarde even goed als gewone melkprodukten, maar minder vet en daardoor goedkoper). Eet vooral bruin- of volkorenbrood, want de gewone donkere broodsoor ten zijn niet alleen goedkoper dan de lichtere, ze bevatten bovendien meer vitamines en mineralen. Vergeet niet dat gesneden en ver pakt broed duurder is dan het ouge sneden en onverpakte proaukt. Zaalhandbal Het Neder landse zaalhandbalteam (heren) heeft gisteren in Praag met 1427 (rust 714) verloren van Tsjecho- Slowaklje. De beste spelers aan Ne derlandse zijde waren Piet Kivlt en Nico Loeffen, die ieder vier maal scoorden. Goedkope en gezonde broodbeleg gingen zijn groente en fruit (radijs, sterrekers, tomaat, geraspte wortel en ramenas, plakken komkommer, ap pel, peer en banaan). Groenten en fruit zijn natuurlijk nooit goedkoop op de momenten dat ze slechts in kleine hoeveelheden worden aange voerd! Het kernpunt bij dit alles is na tuurlijk of de huisvrouw tijd kan vinden (of maken) voor de „sport" van het goed en voordelig inkopen. Hoe meer tijd, hoe meer koopjes, want het napluizen van allerlei voor delige aanbiedingen of het (vaak voordelig) inkopen op de markt kost nu eenmaal extra tijd. Geen bezig heid dus voor vrouwen die vóór alles tijd willen (of moeten) sparen via het winkelen in de dichtstbijzijnde gelegenheid en het zoveel mogelijk, kopen van voorbewerkte en kant-en- klare produkten. vrouw in broekpak wel op lunchtijd, maar niet tijdens het diner, ofwel in bar en lobby maar niet in het res taurant. Het Witte Huis heeft laten weten geen bezwaar te hebben te gen pantalonpakken. hoewel tot nu toe alleen nog maar avondpyama's in het Witte Huis zijn gesignaleerd. Maar Beatrice Joyce, de grote vrouw achter het „International Debutante Ball" zegt dat ze op dit evenement absoluut geen pantalonpakken wil zien. Coco Chanel „Ze heeft niet geleefd, ze heeft ge regeerd", schrijft Paris Match bij een verzameling foto's uit het leven van Coco Chanel, de medio januari over leden mode-ontwerpster. Op een gro te kleurenfoto is ze gekleed in een van haar eigen onsterfelijke pakken: beige met blauwe biezen, gecombi neerd met de onvermijdelijke parels, tweekleurige hoed en dito pumps. Foto's ook van „de elegantste man nequins van Parijs" (onder wie de ook al haast legendarische Suzy Parker), die Chanel tijdens haar carrière in haar salons wist te ver zamelen. Ze had een bepaald beeld van „de vrouw" en heeft dat nooit verloochend. De eerste fantasiesie raden van glas met gekleurde stenen staan op haar naam, evenals da „garconne," de korte haarmode. Te midden van de modes, die op de voor - en najaarswind kwamen en gingen keerde „le style Chanel" vroeg of laat steeds weer terug. Mariene Die trich, Fabiola van België en de Her togin van Windsor behoorden tot haar beroemde klantenkring. Jacque line Onassis, die naar men zegt haar detailleurs per twintig stuks bestelt, droeg op „de dag van Dallas" een roze Chanel-tailleur. Volgens haar naaste medewerkers was Chanel nooit pessimistisch of moe. Aan het einde van een drukke werkdag zou ze hoogstens zeggen: „Ik geloof dat ik moe ben". Vlinders en Tarzans De eerste vrouwen die zich op de fiete waagden speldden grote metalen vlinders op hun rokzomen om op waaien te voorkomen. Zulke Vlinders liggen nu weer in de etalages van Parijse boetieks en warenhuizen, maar in de huidige mode worden ze als ceintuurgesp gebruikt. De voor raad accessoires HJkt trouwens ook dit seizoen weer onuitputtelijk. Le ren plaquettes worden aan leren ve- tertjes om de hals gedragen, puntige leren halsbanden en manchetten aversieren de mouwen van truien. Smalle en brede arm- en enkelban den van metaal worden met motle ven in vrolijke kleuren beschilderd. Toppunt van pret: dubbele leren ceintuur met "n grote metalen buik- gesp, waarop een portretje van de on verwoestbare Tarzan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11