p negen dagen met rijke buit terug lfs na puntgave landing og pech voor Apollo-14 u PALESTIJNS VERZET IN EEN CRISIS \rdbevingsramp treft Los Angeles Susan Atkins bekent n a Israël wil doorgaan met gesprek over kanaal ENOCH POWELL GAAT TEGEN DE E.E.G. AGEREN zoek naar het BELOOFDE LAND 10 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze redacteur ruimtevaart) ntgave landing in de Pacific ten zuiden van Sa- tot gisteravond om 22.05 uur Nederlandse tijd gsvlucht van de Apollo-14. Technische moeilijk- (tervolgden de maanreizigers Shepard, Mitchell zelfs tot na de landing. De berging van astronau- imteschip verliepen echter bijzonder snel, mede et feit, dat de capsule op slechts enkele kilome- het bergingsschip New Orleans in de Pacific >ollo-trio zal morgen met een helikopter naar irden gevlogen en van daar in een andere afzon- tine naar Houston, waar hen een quarantaine tot |i wacht. brengen. Zelfs na de landing liep er iets mis. Na het neerkomen van de capsule op zee weigerde het mecha nisme. waarmee de lijnen van de enorme parachutes gekapt hadden moeten worden. Die lijnen moesten n"u eerst door kikvorsmannen worden doorgesneden alvorens aan de ber ging kon worden begonnen. Boven dien veroorzaakten die lijnen een on stabiliteit van' het ruimteschip, dat het in de ruimte heel goed doet maar op aarde toch al niet erg zeewaardig is. De astronauten hebben tijdens het laatste deel van hun vlucht veel tijd moeten besteden aan het vastsjorren van het koppelingsmechanisme, dat in het begin van de vlucht nogal wat moeilijkheden heeft opgeleverd. Ge woonlijk wordt deze apparatuur niet mee teruggenomen naar de aarde. Nu wilden technici het geval echter in specteren. Het moest, echter stevig worden verankerd om te voorkomen, dat het bij de terugkeer in de damp kring los zou raken en de capsule zou kunnen beschadigen of de stabiliteit tijdens de val door dg atmosfeer be ïnvloeden. De vlucht van de Apollo-14 heeft negen etmalen en 2 minuten geduurd. Daarmee hebben de Amerikanen in 24 bemande vluchten hun aantal man-uren ruimte-ervaring gebracht op 6911 uur en 52 minuten. De Rus sen hebben in 16 bemande vluchten 2554 uur en 5 minuten volgemaakt. In totaal was er nu 50 maal een Amerikaan in de ruimte en 26 maal een Rus. Tijdens de vlucht werd een ruimte record, dat reeds in Amerikaanse honden was, verbeterd. Shepard, die het eerst uit de maanlander stapte en er het laatst in terugkeerde, maakte op de maan het langdurigste ruimte-uitstapje, namelijk ruim vier en een half uur. Het Russische record staat op bijna een uur voor Jelisjejew en Chroenow, die in januari 1969 overstapten van de Sojoez-5 naar het zusterschip nummer 4. De Apollo-14 heeft meer maanma- teriaal meegebracht dan de voor gaande Apollo's: ruim 50 kg, waar onder stenen, die uit wetenschappe lijk oogpunt van bijzonder grote waarde zijn. In wetenschappelijk op zicht zal waarschijnlijk de jongste Apollovlucht vruchtbaarder blijken dan de voorgaande tezamen. Op 25 juli start volgens het hui dige schema de Apollo-15 voor een maanlandingsvlucht. „We hebben nog genoeg stenen voor ze overge laten" grapte Shepard vanuit zijn quarantaine-cabine op de New Or leans. Het is niet waarschijnlijk, dat de gebleken mankementen aan de Apollo-14 de lancering van de vol gende maanvlucht zullen vertagen. Precies op doel nuten voor tien stortte i in de atmosfeer op een ^2700 kilometer van de De snelheid van bijna uur moest toen' door Iran de lucht in enkele vrijwel nul worden gere- \eze periode viel de ge- diostilte, doordat de lucht om de capsule iigen onmogelijk maak- h contact werd hersteld, jrachutes zich reeds te oid. De bemanning, die {temming verkeerde, kon t alles perfect verliep, fantastische precisie van ;onden even later hon- >nen over de gehele aar- elevisieschermen oogge- ii de laatste afdalings- Bding in het rustige wa- s zou men kunnen zeg- landing een dag te laat ^ollo kwam iets „achter" As terecht, waardoor het Voensdag in plaats van srst na een maanvlucht io bij de landing in' de met het verschroeide aar beneden. Bij voor den kapseisde het ge- Kfc, waardoor ballonnen ït ruimtevaartuig over- ri trekken. Vorsmannen, die onmid- ur; i Apollo in zee werden (anuit helikopters, eerst irj» de parachutes moesten verliep de berging in re- )m 22.40 uur kroop de r tut uit de capsule in de bgevoerde rubberbootjes, rqiur landde de helikopter ital op het dek van de IcdiJ. Daarmee was een' bij- htbare maar niet van r. Jeende vlucht van negen r 1,72 miljoen kilometer Tegenslagen vlucht van de Apollo-14 herkt door tegenslagen 'CHfcden', die stuk voor stuk lolgen hadden kunnen de terugreis naar de s.OOiie reeks tegenslagen te maar tegen het einde i moeilijkheden' opniew. tg in het gebied van Los de nabijheid waarvan ijkste verbindingsstation gelegen, beschadigde lations waardoor de ver- .Bsen capsule en Houston .40fen uit viel. Een reeks ^hgen moest redding JERUZALEM (AP, Reuter) De Israëlische premier Golda Meir heeft een voorstel gedaan tot Israëlisch- Egyptisch overleg over de herope ning van het Suezkanaal. De Iraëlische premier zei dat haar regering een voorstander is van de opening van het kanaal voor "vrije scheepvaart", waaraan ook Israël kan deelnemen, en verklaarde zich bereid tot "positieve discussie van voorstellen die ten doel hebben de normalisering van het leven van de burgers in dit gebied en de weder zijdse de-escalatie van de militaire versterkingen mogelijk te maken en tot stand te brengen". Mevrouw Meir gaf echter te ken nen dat haar regering niet zou in stemmen met een Egyptisch voor stel over de heropening van het ka naal, dat zou inhouden dat Israël zich eenzijdig van de waterweg zou moeten terugtrekken zonder dat een vredesovereenkomst zou worden af gesloten. In een voorzichtig gestelde toe spraak tot de Knesset, liet de pre mier twijfel bestaan over de bedoe lingen van Cairo. Toch riep zij op tot uitgebreide besprekingen over de kanaalkwestie, zoals die door de Egyptische president Anwar Sadat te berde is gebracht. Egypte beschouwt de reactie van mevrouw Meir op het Jongste vre desinitiatief van president Sadat als WBÊ; een duidelijke afwijzing. Dit heeft i de officiële regeringswoordvoerder in Cairo verklaard. Op de foto: premier Meir in knesset. LOS ANGELES (Reuter) Susan Atkins, een van de leden van de Manson-groep, heeft gisteren voor de rechtbank bekend dat zij op de avond van de moordpartij in het huis van Sharon Tate was en dat zij de zwan gere filmactrice had doodgestoken onder druk van' Charles Watson, een lid van de Manson-groep. Ook beken de ze de moord op de musicus Gary Hinman. „De hele zaak waarvoor ik hier terecht sta begon toen ik Gary Hinman doodde omdat hij mijn lief de (Charles Manson) pijn zou doen", zo snikte ze. Een ander lid van de Manson-"fa- milie". Bobby Beausoleil, is al ter dood veroordeeld wegens de moord op Hinman. Deze moord was ook aan Susan Atkins en Charles Man son ten laste gelegd. Susan Atkins, Manson en twee an dere jonge vrouwen zijn door een Ju ry reeds schuldig bevonden aan de moord op Sharon Tate en vier an deren. Ook zijn zij schuldig bevon den aan de moord op Leon la Bianca en zijn vrouw op de avond van 10 augsutus. Het proces tegen hen is Amerika over Baltische staten De Verenigde Staten zullen ook in de toekomst de inlijving van de Balti sche staten Estland, Letland en Li- tauen door de Sowjet-Unie niet er kennen, aldus het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken naar aanleiding van het besluit om de hoofdplaatsen van genoemde staten, resp. Tallin. Riga en Wilna, voortaan te laten ressorteren onder het in Leningrad te vestigen Amerikaanse consulaat-generaal. Tot dusver vie len genoemde steden onder de consu laire afdeling van de Amerikaanse ambassade in Moskou. nu in de fase waarin de Jury moet beslissen of zij de doodstraf zullen krijgen of tot levenslang moeten worden veroordeeld. i „Hij heeft het idee dat het 1917 is maar het is pas 1905". Met de ze vergelijking over de Russische revolutie kritiseerde een gematigde Palestijn in september j.l. vlak voor de burgeroorlog tegen het Jor daanse leger de denkbeeld van dr. Hawatmeh, leider van één van de radicaalste Palestijnse actiegroe pen. Hawatmeh meende dat Ko ning Hoessein de Palestijnen niet zou durven aanvallen omdat dat het sein zou zijn tot een algemene volksopstand tegen het bewind van de Hasjemitische vorst en zijn be doeïenen. Het tegenovergestelde gebeurde. De Palestijnse hoop op een defini tief aan banden leggen van Hoes sein werd niet bewaarheid. Hoewel de vorst onder druk van de Arabi sche broederlanden genoegen moest nemen met een voor hem op het eerste gezicht vrij ongunstig ak koord van Cairo heeft hij sinds september zijn positie steeds verder kunnen verbeteren en zijn het niet langer de fedajin die in Amman de lakens uitdelen maar de bedoeïe nen. De Palestijnse bevrijdingsbeweging verkeert sinds september in een van de belangrijkste crises van 5jaar bestaan. Niet alleen verloor zij in Jordanië terrein op Koning Hoes sein, maar door de plotselinge dood van Nasser en, het aan de macht komen van de betrekkelijk gematigde Assad in Syrië haar machtigste beschermers en daar mee de zekerheid voor een betrek kelijk ongestoorde toekomst. De uiterlijke kenmerken voor de ze crisis zijn natuurlijk niet uitge bleven. De interne strijd in de beweging tussen gematigden en uiterst-links is weer opnieuw in al le felheid opgelaaid. Hoewel Al Fa tah de andere organisaties blijft do mineren schuwen leden van het Volksfront en het Democratische Volskfront het niet meer om in het openbaar verklaringen af te leggen die in belangrijke mate afwijken van de door het centrale comité ge propageerde visie. Zo weigerde het Democratische Vloksfront de wa pens in te leveren voor zijn para militaire organisaties. Het laat ste akkoord dat de Palestijnen met Hoessein sloten vooragz daarin. Herwaardering Het is begrijpelijk dat de Pales tijnse bevrijdingsbeweging is be gonnen met een herwaardering van haar positie. In de afgelopen tijd Noodtoestand in Nicaragua Pre sident Somoza heeft gisteren in Ni caragua de nationale noodtoestand afgekondigd met het oog op de uit barsting van de vulkaan de „Cerro i Negro" (Zwarte Berg). Er is naar schatting voor 15 miljoen dollar schade aangericht aan de katoen- oogst. India waarschuwt Pakistan In dia heeft gisteren Pakistan er voor gewaarschuwd dat de gespannen si tuatie tussen beide landen nog ver der kan verslechteren als het geen vergoeding betaalt voor het gekaapte Indiase vliegtuig dat in Lahore opgeblazen en de twee kapers niet uitlevert. LONDEN (Reuter, DPA) Het conservatieve Britse parlementslid Enoch Powell heeft gisteren aange kondigd dat hij zijn campagne te- j gen de Britse toetreding tot de EEG gaat uitbreiden tot het Europese con tinent. Vrijdag begint hij zijn anti- EEG-toernee met een toespraak in het Franse Lyon, in maart bezoekt hij West-Duitsland en in mei Ita lië. Zo'n campagne van een parle mentslid tegen het beleid van de con servatieve regering, die immers toe treding tot de EEG nastreeft, is in Engeland zonder precedent. Regeringskringen bestempelen de toernee als een typische gril van de omstreden Powell, maar politieke waarnemers in Londen speculeren op een krachtmeting over de EEG met de rechtervleugel van de con- servatieve partij. SLES (Reuter) Een eving heeft gisteroch- n het gebied van Los T 34 personen het leven ote verwoestingen aan- zwaarst getroffen is de o-vallei ten noorden van waar in Sylmar een istortte. Daar zijn elf en. itrum van Los Angeles, Jlaatsen op een slagveld ten bezaaid met glas en ter twee doden gevallen, evonden onder het puin stort gebouw. Vele tien den zijn naar ziekenhui- acht. Gouverneur Rea- fornië heeft de noodtoe- ndigd en 11.000 man van Garde in staat van pa- racht. zware schok deed zich ten over zes in de och- wierp veel bewoners uit lama kwam een reeks >kken, gevolgd door een re beving om acht uur. vluchtten in nachtge- raat op. De beving had le kracht van 6.3 tot 6.7 erschaal. Prof. Charles litvinder van de schaal, kon ditmaal van nabij metingen ver richten. Hij bevond zich in de buurt van het epicentrum van de beving, in zijn woning te Awtadena. Kraken De verkeersviaducten van Los Angeles werden over grote afstanden gekraakt, in de omgeving van de stad deden zich aardverschuivingen voor die wegen versperden, bruggen stortten in en een dam van het Nor man-meer werd zodanig beschadigd, dat de politie de evacuatie van laag gelegen gebieden gelastte. Radiosta tions verdwenen tijdelijk uit de lucht. Een ervan meldde wat later, dat het gebouw van acht verdiepin gen waarin het gevestigd is, „zwaai de als een bamboestengel." Dé be woners werden aangespoord hun hui zen te verlaten. Gemeentefunctiona rissen ramen de schade op „miljoe nen en miljoenen dollars," maar zeggen dat het nog wel dagen kan duren voordat de volledige omvang van de verwoestingen is vastgesteld. Op verscheidene plaatsen braken na de beving branden uit, o.a. door het barsten van gasbuizen. In Syl mar werd een winkelcentrum ge deeltelijk in as gelegd. Hollywood en andere luxueuze wijken zijn er ta melijk goed afgekomen. De aardbeving was de hevigste in dit gebied sinds 1933, toen 115 men sen om het leven kwamen, en riep ook hèrinneringen op aan de ramp die San Francisco in 1906 trof, waar bij naar schatting 700 doden vielen. Breuk Geleerden voorspelden al sinds lang een zware aardbeving in Cali- fornië, maar dan op de plaats van de San Andreas-breuk die van noord naar zuid door mldden-Californië loopt, dicht langs San Francisco. Het is een duizend km lange grillige scheur in de aardkorst die wellicht ruim 30 km diep is. Sommige ge leerden menen dat deze scheur „ge blokkeerd" is en dat er een geweldi ge spanning is ontstaan die op het punt staat tot uitbarsting te komen. De beving die nu Los Angeles heeft geteisterd, houdt daar mogelijk geen rechtstreeks verband mee. Het epi centrum bevond zich zeven mijl van de stad San Fernando. In Los Ange les en omgeving wonen bijna acht miljoen mensen, in de eigenlijke stad bijna drie miljoen. President Nixon heeft de staat Ca- lifornië tot rampgebied verklaard, waardoor het gebied in aanmerking komt voor diverse soorten federale hulp. Vice-president Spiro Agnew vliegt op verzoek van Nixon naar Los Angeles om zich er van de toe stand op de hoogte te stellen. Op Door Hein Elbrink Het ziekenhuis voor oorlogsveteranen in Sylmar na de ramp. viel een aantal verrassende beslui ten. Het is de vraag in hoeverre de besluiten van het centrlae comité van het Palestijnse verzet door de groeperingen zullen worden overge nomen. Een van deze belangrijke besluiten heeft te maken met de organisatie van het Palestijnse ver zet. In navolging van de theorie van ook andere guerrillabewegin gen elders in de wereld ging Al Fatach er toe over haar bureaus in Libanon te sluiten. Deze beslis sing was gebaseerd op de redenering dat elke strijdorganisatie, die zich conformeert met de gevestigde or de door op hetzelfde niveau te ope reren. haar uiteindelijk doel uit het oog verliest, een Instituut op zich zelf wordt en de sympathie van haar aanhangers verliest. Volgens een analyse van enke- le vooraanstaande Palestijnen was dat gebeurd met de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie en moest de huidige crisis in haar gelederen teruggebracht worden tot een tac tische fout, veroorzaakt door een verkeerd inzicht in de verhoudin gen. Ondergronds Door de sluiting van haar bu reaus werd Al Fatah in Libanon in feite ondergronds, had de orga nisatie geen aangrijpingspun ten meer met de bestaande orde en keerde zij terug naar de basis:de brede massa van de Arabische pau pers die de Palestijnse gedachte niet beschouwen als een fictie maar als de enige reële mogelijk heid tot herstel van rechtvaardige verhoudingen. Het zijn de leiders die de Pales tijnen verraden hebben, niet het volk, aldus de verbitterde conclusie. Een andere beslissing, duidelijk meer genomen uit „realpolitische" dan ideologische motieven, trok sterk de aandacht toen het centra le comité van het Palestijnse ver zet besloot zijn standpunt ten aan zien van de pogingen van de VN- bemiddelaar Gunnar Jarring te wijzigen. Het 27 man tellende comi té besloot toen eenstemming da Egyptische politiek te steunen om tot een regeling met Israël te ko men. Een uiterst belangrijk* koerswijziging als men bedenkt dat het uiteindelijke Palestijnse doel de omverwerping van de staat Israël is. Daarvoor moet volgens de Pa lestijnse visie een gemengde Pa lestijns-Joodse democratische staat in de plaats komen. Een staat dus gebaseerd op het vreedzaam samen leven van Joden en Palestijnen. Realiteit De staat Israël en zijn duidelij ke Joodse karakter is echter een realiteit. Hoewel de missie-Jarring nog maar in een beginstadium ver keert en haar welslagen nog twij felachtig is is het niet moeilijk nu al te voorspellen dat ook de Ara bische landen de staat volkenrech telijk moeten erkennen. In dat licht heeft de Palestijnse droom een bijzonder onrealistisch pers pectief. Immers bij een vredesver drag tussen Arabieren en Israël moeten de Palestijnen zich, wil len zij hun ideaal volvoeren, ook tegen hun Arabische broeders ke ren. Een conflict als in septem ber in een interview met „Time" lijkt dan niet te vermijden. Ret Is daarom niet verwonderlijk dat velen, en onder hen vooraan staande Palestijnen, zoeken naar een compromis. Jasslr Arafat doelde daar op toen hij in decem ber in een interveiw met „Tomé" verklaarde: „Er staat iets te koken op het vuur van de internationale diplomatie". Arafat bedoelde de creatie van een Palestijnse staat waarbij Israels grondgebied onaan getast zou blijven. WORDT VERVOLOD.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9