Groei bevolking van Nederland in 1970 minder Dado kan weer zien VERVROEGING PRINSJESDAG MAAKT KANS Ja 18 jaar blind te zijn geweest J nsje naar school Abortus geen gevolg van avontuurtje Weer altaren uit Schelde opgevist DEN HAAG (ANP) De na tuurlijke bevolkingsgroei in Ne derland is in het afgelopen Jaar duidelijk verminderd, zo consta teert het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het geboorte-over schot (geboorte minus sterfte» bedroeg nog slechts 129.000 of 0 99 0/0 tegen 140.000 of 1.08 0/0 ta 1989. In absolute zin is hiermede het laagste cijfer bereikt van de gehele periode na de Tweede Wereldoorlog. Relatief gezien is deze daling van de natuurlijke groeikracht beneden een procent nog uitzonderlijker, aldus het CBS. in het verleden heeft deze situatie zich in ons land slechts regelmatig voorgedaan in de pre-industriële periode onder in vloed van Jaren met excessieve sterfte van een epidemisch ka rakter en in het industriële tijd vak konden slechts de Spaanse griep van 1918 en de hongerwin ter van 1945 de bevolkingsaan was door geboorte minus sterf te beneden de grens van een procent brengen. Met de huidige overschrijding van de een procent grens in be nedenwaartse richting is nu een geheel nieuwe situatie ontstaan. De daling van de natuurlijke groeikracht van onze bevolking staat thans niet zozeer in ver band met de omvang van de sterfte, maar het is vooral de daling van het aantal geboorten dat van invloed is geweest. Per duizend inwoners werden er in 1970 nog maar 18.3 kinderen ge boren tegen 19.2 in 1969. De sterfte per 1.000 inwoners lag in beide Jaren op eenzelfde niveau van 8.4 0/0. De daling van het geboortecij fer is voor een deel toe te schrij ven aan de pil. Staatssecretaris Kruisinga heeft in de toelichting op de jongste begroting van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid hierover het een en ander meegedeeld. C idanks de achteruitgang van de liatuurlijke bevolkingsgroei is de Nederlandse bevolking in het afgelopen Jaar toch nog sterker gegroeid dan in 1969. Het Inwonertal nam namelijk met 162.000 (1.25 0/0) toe verge leken met een toeneming van 159.000 (1.24 0/0; in 1969. Op 31 december 1970 telde de Neder landse bevolking ruim 13.119.000 zielen. Dat het groeitempo toch nog ongeveer gelijk bleef werd veroorzaakt door de immigratie (voornamelijk van buitenlandse arbeidskrachten). De totale bui tenlandse migratie resulteerde in 1970 in een immigratie van 91.000 personen tegenover een aantal van 76.000 in 1969. Bij Wehkamp kunt u uw autoverzekering per maand betalen Voorbeelden van maandpremies, bij hoofdzakelijk privé- gebruik van uw auto en na aftrek van max. no-claim korting: Personenauto w.a. all risks all risks eigen risiko geen f. 150.- f. 550.- nieuwwaardo t.m. f. 5000.- 10.30 26.65 14,65 f. 6000.- 10,80 28.50 15,15 f. 7000.- 11,20 30,10 16,75 f. 8000.- 11.35 31,50 18,15 f.9000.- 11,60 33,- 19,65 Uw auto bij Wehkamp verzekeren heeft meer voordelen: o snelle afwikkeling in geval van schade o overname van uw no-claim korting tot max. 40% o gratis groene kaart Extra mogelijkheden: - aanvullende verzekering voor ongevallen inzittenden en rechtsbijstand voor maar f. 6.- per maand. - voordelige caravan/aanhangwagen verzekering Inlichtingen Wehkamp Postorders, afd.LD ass. Antwoordnummer 400 te Zwolle, tel. 05200-73444, toestel 342. Vraag ook inlichtingen als u nog verzekerd bent. Verzekering is ondergebracht bij N.V. Verzekering Maatschappij Saturnus. ADVERTENTIE PAGINA 7 AG 10 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD peens zag hij mijhij legde z n hand tegen m'n wang ie bent mooi E/PURMEREND „Mijn man was toen hij zag weer kon kijken met stomheid geslagen. Ik ook is. Toen begon hij te huilen. En te roepen, rofessore, geweldig professor riep hij alsmaar. En het duidelijk dat er ook heel wat eigen geld in het „Romeinse avon tuur" is gegaan. Een avontuur dat ao geweldig is afgelopen. En dat mogelijk nog een geweldig vervolg krijgt want profes sor Trampelli gaat nog dit Jaar pro beren ook Dado's rechteroog te laten zien. t-m 1 e >uw Dado, echtgenote van die na achttien jaar blind geweest sinds vorige week weer kan zien, moet er wennen dat haar man ze eruit ziet. al zes Jaar blind toen we Ook onze vier kin- (10), Ruben (9), Bar en Gideon (4) heeft hij dus Ik heb hem onmiddel- foto gegeven waar ze alle en hij blijft er maar nicen. Hij kan het nog niet [dat hij hen, als hij over een feken mee naar huis mag, in kheid zal zien". Blijf Je van een hoektand met leen lensje dat in het linker- Id geplaatst, de heer Dado het ïicnt Aan achttien is een einde geko- Strampelli die de ope- een privé-kliniek in Rome is, aldus mevrouw Dado, erg verrast over het resul- wist wel dat het moest maar dat mijn man weer kan zien heeft de professor blij gemaakt". Ontploffing Dado was blind sinds hij in Nieuw Guinea aan werd gewond doos. een door Kees Haak 'gasgenerator, die wérd bij het vullen van een Dado werkte destijds in aan de oprichting van een hij was in dienst bij wat KNMI heet. medische hulp, eerst in en later in Holland, blind. In 1959 keerde Dado Nieuw-Guinea, waar hij Het echtpaar kreeg vier In 1963 kwamen de Dado's Nederland. Via omscho- aan een blindeninsti- Fred Dado een baan als bij de gemeen- Het beviel hem uitstekend maar hij bleef hopen dat hij ooit weer eens zou kunnen zien. Vorige week woensdag is die hoop in vervulling gegaan. Mevrouw Da- do: „Hij was al vaker geopereerd maar steeds zonder succes. Vorig jaar augustus kwamen wij in con tact met professor Strampelli en die kwam vrij snel tot de conclusiS dat hij het zou proberen. Het gekke is dat we er toen in gingen geloven, hoe wel professor Strampelli zich nooit heeft uitgelaten over het mogelijke resultaat". Niet moe Pas gistermorgen, toen het ver band definitief van zijn linkeroog werd verwijderd, kwam vast te staan dat de operatie voor de volle 100 pet. was geslaagd. Gistermiddag vertelde mevrouw Dado: „Hij heeft al de hele dag gekeken en het mèg gewoon. Hij is er niet eens zo erg moe van. Is het niet geweldig!" Rebecca, Ruben, Barbara en Gi deon die het nog niet helemaal kun nen verwerken dat hun vader nu kan kijken, hopen dat hij snel thuis komt. „En dan gaan we overal visi tes afleggen want je begrijpt dat iedereen met ons heeft meegeleefd". Wens Door het raam van zijn kamertje in de kliniek heeft Fred Dado intus sen gezien dat „de natuur ver schrikkelijk mooi is". „Wat zal ik straks wandelen", zegt hij om de vijf minuten. Een van zijn grootste wensen is om zijn in Austra lië wonende moeder te kunnen zien. Het geld voor de reis is echter een probleem, want ofschoon het Insti tuut Ziekteksten Ambtenaren de kosten van de operatie betaalt, is .Ijn honderdduizenden jonge- een warrige haardos, een jcoat en een paar stevige L Maar niet voor ieder jon- (ggen fotografen uit binnen- enland op de loer. frme baasje op deze foto's Willem-Alexaner. Elke wordt hij met de hof auto van kasteel Drake- mensen met de neus speurhond en de argwa- van het gezag volgen weg naar de terreinen van Domeinen naast pa- waar een speelschooltje kleuters, het schooltje bevinden zich ikeldraadversperringen ten- voorkomen dat ongewenste het pad van de kleine kruisen. In een opzicht onderscheidt Wil- I lem-Alexander zich van zijn vriend- I jes. Hij draagt eeh echte koffer in plaats van een tas. Men zou zich kunnen afvragen wat de inhoud is j van die koffer. Vermoedelijk twee sneetjes bruin brood met suiker en een met jam, een glanzend gewre ven appel, een speelgoedbeer en twee speelgoedautootjes. Toen onze fotograaf hem zwaar stappend voorbij zag gaan en deswege zijn camera in stelling bracht, slaakte de prins een blije kreet van her- i kenning. Meneren met fototoestellen hebben nu eenmaal zijn belangstelling. Een hevig ontdane rechercheur ver scheen daarop ten tonele, die ver geefs probeerde te voorkomen dat de lezers van ons blad met dit tafe- I reeltje worden geconfronteerd. Domper Toch is er ook iets dat een dom per zet op de feestvreugde van de Dado's: Jan de Waal, een 32-jarige blinde machine-bankwerker uit Am sterdam, die eveneens vorige week door professor Strampelli werd ge opereerd, is ook nu nog blind. Zijn operatie is mislukt. DEN HAAG Ongewenste zwan gerschap is slechts in 22 pet. van de gevallen het gevolg van een avon tuurtje. Volgens de Amsterdamse sexuoloog, dr. F. J. H. Wong Lun Hing, die een enquête onder 450 on gewenst zwangere vrouwen hield, waren meer dan driekwart van alle abortus-aanvraagsters gehuwd of hadden een vaste vriend. Ook de veronderstelling dat vrou wen, die hun zwangerschap willen la ten afbreken, uit een onvolledig gezin I afkomstig zijn is volgens de Amster- damse sexuoloog op niets gebaseerd. Ruim 84 pet. van de door hem onder-1 vraagde vrouwen werden door eigen 1 ouders opgevoed en van neurotische afwijkingen was geen sprake. Het gaat bij de abortusaanvragen, aldus dr. Wong Lun Hing, om de I gemiddelde Nederlandse vrouw die ge- woon pech heeft gehad doordat een i bepaald voorbehoedsmiddel faalde of i dat er uit onervarendheid helemaal niets werd gebruikt. Uit de verkoopcijfers van voorbe hoedsmiddelen in Nederland blijkt volgens hem dat van de 2,4 miljoen vrouwen die in ons land geregeld ge slachtsverkeer hebben er minstens 1 miljoen in het geheel geen anticon- oeptie toepassen. De overgelukkige Fred Dado en zijn vrouw in het ziekenhuis in Rome. MIDDELBURG Uit de O os ter- schelde zyn weer 21 altaren opgevist, die gewijd zijn aan de welvaarts godin Nehalennia. Tot nu toe zijn er in totaal ongeveer 120 altaren ge vonden. Bij de gisteren gevonden altaren is er een van rood kalksteen, de an deren zijn van gewoon kalksteen. Bij de vondsten was ook een gaaf kopje van de godin. Meestal worden beelden zonder hoofd opgevist. Uit de nieuwe vondst blijkt dat Neha- lenia geen jonge, maar een al Iéts rijpere vrouw voorstelt. De mooiste altaarvondsten zullen op 18 juni op een tentoonstelling in Middelburg te zien zijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De beslissing over vervroeging van Prinsjesdag' valt volgende week dins da" Tet lie+ _1ch gisteren in de Tweede Kamer aan- i zien dat een meerderheid zich ach ter het voorstel zal scharen. Indieners zijn zes leden van de i Tweede Kamer. V/esterterp (KVP), Wiegel (WD), Van Thijn (PvdA).) Boersma (ARP). Vian Mierlo (D'68> i en De Boo :CHU). Zij stellen de laatste dinsdag voor van augustus in de plaats van de derde dinsdag in september. De ARP zal met uitzondering van Boersma tegen stemmen omdat zij bij monde van professor Diepenhorst meent: "Men is hier wat incidenteel aan het sleutelen geslagen". Daar heeft de ARP bezwaar tegen, want de grondwet moet er voor worden gewijzigd. De CHU is verdeeld, en het stand punt van de VVD ligt pog niet vast. Geertsema br r'1. a meer naar voren dat in verkiezings- i Jaren bij een lange kabinetsformatie de invloed van de nieuwe regering I op de nieuwe begrotingen wel erg in het gedrang komt als Prinsjesdag vroeger wordt gehouden. Wel was hij gelukkig met het voorstel om de sluiting en de opening van het nieu we parlementaire Jaar samen te la ten vallen. De indieners meenden dat niet ge- wacht zou moeten worden tot binnen de Europese Gemeenschap de tijd stippen waarop de begrotingen wor- j den ingediend zullen zijn geharmoni- seerd. Dat kan nog jaren duren. Een belangrijk punt voor hen is, dat de controlemogelükhsder. va e. p - lenient worden verbeterd. Want de kans stijgt dat voor het eind van een jaar de begrotingen voor het nieuwe jaar kunnen worden afgehandeld. Geertsema merkte daarover op, dat welk systeem men ook gebruikt, de werkwijze van dé Kamer kan niet verbeteren als de Kamerleden en de fracties geen betere zelfdisicipline opbrengen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7