NAASTE TOEKOMST GROTER •MFORT VOOR DE HUISVROUW %etsier KEUKEN VAN DE TOEKOMST tspanning in bad w Industriële vormgeving LEIDSCH DAGBLAD ^yas in het Bouwcentrum te Rotterdam de „Cosmotron" een door Royal Sphinx te Maastricht en Venlo Sanitair medewerking van een groot aantal andere bedrijven ont- •ontspanningsruimte, waarin talrijke elektronische en fjes verwerkt zijn. (Foto hiernaast). (ische hart van de Cosmotron is de sanitaire kolom, die ruimte staat opgesteld. In deze zuil bevinden zich alle voor aan- en afvoer van water, luchtverversing, ver een complete elektronische waterbesturing. De binnen- e zuil vormt een met warmrode tegels beklede douche- n heel programma van was- en droogmogelijkheden. nitaire kolom zijn ook de andere sanitaire toestellen zo- zitwasbekken een closet bevestigd. Zij zijn alle uitge- -aanraak-schakelaars (sensors), die als ze tot op ongeveer ter benaderd worden zorgen voor water- en zeeptoevoer jcht voor het drogen. Handdoeken zijn in de Cosmotron Zen van de zijwanden van de sanitaire zuil is uitklapbaar een massagebed te bevatten. Tot en met 16 februari is in het Bouwcentrum te Rotterdam een opmerkelijke keuken te zien, waarin een stukje toekomst zichtbaar wordt (foto links). De keuken is in opdracht van de Duitse fabrikant Poggen- pohl ontworpen door de Italiaan Luigi Colani. De keuken past in een door deze ontwerper gecreëerde „woonboom" die verder overigens alleen nog maar op papier bestaat. Colani dacht zich aan een stam. waarin zich leidingen en liften bevinden, een soort schotels met uitsnijdingen. In die uitsnijdingen kunnen dan weer allerlei uitwisselbare bollen en elipsen worden aan gebracht. In elk van die bollen en elipsen is een bepaald on derdeel van een woning ondergebracht, zoals een eetruimte; een woonruimte; een slaapruimte, een sanitaire ruimte; een badontspanningsruimte en een keukenruimte. De kogelvormige keuken, die in het Bouwcentrum te zien is is een van die uitwisselbare onderdelen. De nieuwste ideeën m technieken kregen in deze keuken een kans. Bij de indeling van de keuken en de daarin toegepaste appa raten werd ervan uitgegaan, dat in de nabije toekomst eten klaar maken nog maar weinig tijd zal vragen. Panklare en diepvriesprodukten zullen een groot deel van het huidige werk in de keuken overbodig maken. In de kogelkeuken hoeft de huisvrouw alleen nog maar de maaltijd van haar keuze uit de diepvries te halen en in de microgolfoven warm te maken of net elektronen gaar te bombarderen. De huisvrouw heeft vanuit de centraal in de kogelkeuken aangebrachte zitplaats alle apparaten en materiaal onder handbereik. Haar bewegin gen en handelingen worden op die manier tot een minimum gereduceerd. Door middel van een monitor kan ze, terwijl ze in de keuken bezig is. alle andere ruimten van haar woon- boom-appartement in de gaten houden. Als het eten klaar is, wordt het op een verhitte draaischijf naar de eetruimte ge transporteerd. Plaats aan één persoon of een paartje biedt de zitkogel uit het Westduitse Selb. Het is 't eer ste avant-gardistische meubel stuk uit het studie- en ontwikke lingsprogramma van de Rosen thal AG. Overeenkomstig de wens van de ideeënrijke glas- en por- eeleinfabrikant Philip Rosenthal, die in de meubelsector met de SUB3® firma Wilkhahn samenwerkt, zal meubilair worden ontwikkelt dat beantwoordt aan het toekomstige woon- en levensgevoel. De doel matigheid zal op de voorgrond staan. De hierboven afgebeelde I zitkogel kan op vele manieren worden gebruikt: aan het strand. in de tuin. op het terras en in de kamerWie dat wil, kan er zich akoestisch of ook optisch in op sluiten en blijft er ondanks dat toch bjj. De kogel is uitgerust met een bergplaats voor kleding, een afsluitbaar vak voor kostbaarhe den. een leeslamp. tijdschriften standaard. schrijf plaatmini-bar, bandrecorder en ventilator. (D.a.D.) er en meer zal de mens in de nabije toekomst J n de woning aan zijn eigen wensen aan te pas-1 Hen is dit nog niet mogelijk. nu worden ge- den van de ka- itect vastgesteld tn. Een verande- sommige geval- en: in een be- thuizen en sinds urhuizen kunnen jnken en meebe- I GLjeling Alleen de rbaaiken. toilet en traweel, zijn onwrik- |-yy et naar behoeven f Het zelf bepalen i de woning wordt ■W na 1980 erg be kijf 1 zullen de huizen yjQOrichting krijgen. ilano k de hand van de jrden gezet. Een het totaal van br. al kan deze |«ln geheel worden Jubels ondergaan idering. Door toe- jchniek zullen ze VAIjp de huidige llj- tibels zullen met elektromotoren in and kunnen wor- en van het peil ontwikkeling en het toenemen van kennis op ieder gebied, is er de oorzaak van dat men steeds meer wil weten. Daar om zal de woning met steeds meer communicatiemiddelen worden uit gerust. Het is zeker dat er over zo'n tien jaar heel wat meer tv-ap- paraten in huis zullen zijn dan nu. Dat betekent: ieder zijn programma naar eigen keuze, geeii verschil van mening over het net dat moet wor den ingeschakeld. De woning zal ook meer op ontspanning worden inge richt dan nu het geval is. Dit is no dig om de spanningen kwijt te raken van het werken met een hoge con centratie. i Meubelen Hoe zullen de meubelen er onge veer uit gaan zien? Hout en spaan derplaat zullen voor een groot gedeel te niet meer worden toegepast. Kunststof zorgt ervoor dat de meu bels niet meer zo'n stijve, starre vorm hoeven te hebben als nu nog veelal het geval is. De technische apparaten, die er veel zullen zijn, worden verwerkt in een draaibare „toren," vanwaar de bediening kan plaatsvinden. Harde vloerbedekking als parket en vloerzeil zal moeten wijken voor zachte vloerbedekking. Vorm en kleur zullen ten nauwste met elkaar samenhangen; de wisse lende modekleuren werken eerdere vervanging van meubilair en vloer bedekking in de hand. De meubelindustrie gaat een moei lijke tijd tegemoet. De techniek wordt zeer belangrijk en de bereid willigheid van de meubelgabrikanten samen te werken met de apparaten- j industrie zal naar verwachting niet i groot zijn. Bepalend voor het succes zal vooral de technische know-how en de financiële draagkracht zijn. j iets wat bij de meubelindustrie niet in overstelpende hoeveelheid voor handen is. Het blijft de vraag of de mens op den duur deze totaallnrich- j ting wil blijven aanvaarden. Reeds nu zien wij in onze westerse landen een vlucht in de non-consumptie, als gevolg van verzadiging. Het is ech ter zeer te betwijfelen of deze hou ding tot een algemene wordt. Voor waarde voor de geschetste ontwikke ling is een opleiding op hoger, alge meen niveau, zodat pas in de Jaren na 1980 de invloed duidelijk merk baar zal worden. Vloerbedekking De harde vloerbedekking zal plaats moeten gaan maken voor de zachte. Dit zou wel eens in zo'n sterke ma te kunnen gebeuren dat de linoleum- fabrieken rond 1980 geen reden van bestaan meer hebben. Een van de redenen dat men voorkeur geeft aan zachte vloerbedekking is de dalende prijs ervan. Dit wordt veroorzaakt door rationalisatie van de produktie, onveranderende prijs van de grond stoffen en scherpere concurrentie. Er zjjn nog meer redenen om over te schakelen op zachte vloerbedek king: stijgend inkomen, stijgende le vensstandaard. intensiever wonen, ho gere eisen aan de inrichting van de woning, "status", demping van het geluid, eenvoudige reiniging, warme re indruk. Het zal niet meer voorko men dat een echtpaar de zilveren bruiloft viert op dezelfde vloerbedek king als waarmee het huwelijk be gon Ook de vloerbedekking wordt een modeartikel. Niet alleen omdat de fabrikanten dat graag willen, en nieuwe kleuren en dessins op de markt brengen, maar ook omdat de meubels eerder zullen worden ver vangen. Door het stijgend inkomen zal men dan ook eerder toekomen tot vervanging bij nog slechts ge deeltelijke slijtage. Tapijt zal meer en meer worden toegepast. Niet al leen in de woonkamer, maar ook ln de slaapkamer, omdat deze bij het "wonen" zal worden betrokken. Daarnaast heeft de komende huis vrouw niet meer de bezwaren tegen zachte vloerbedekking in keuken en badkamer als de huidige, zodat ook daar prettig behaaglijke vloerbedek king zal komen. Keuken De keuken zal een grondige veran dering ondergaan, zowel in inrichting als uitrusting De techniek zal hier van een groot gedeelte voor rekening nemen. Wat staat de huisvrouw te wachten? Door het wijzigen van de koopgewoonten éénmaal per week naar de supermarkt worden de koelkasten groter. Het fornuis gaat veranderen in een kookplaat-gedeelte en een ovengedeelte. De ovens ko men op grijphoogte, de elektronen ovens gaan voor een groot gedeel te de kookplaten vervangen De af zuigkap wordt een onontbeerlijk ap paraat, omdat keuken, eethoek en woonkamer niet meer zo streng zul len zijn gescheiden als nu het geval is. De opslagruimte zal belangrijk toenemen, door toepassing van afval- vemietigers wordt het opruimen een stuk eenvoudiger Het is helemaal niet ondenkbaar dat het dagelijks servies buiten gebruik raakt en een persautomaat zorgt voor kunststof servies, dat kan worden weggegooid na gebruik. Ondanks al deze techni sche ontwikkelingen zal het labora torium-karakter van de keuken ver dwijnen. Ook hier moet wooncomfort komen; als er kunststof wordt ge bruikt zal dit niet het steriele wit. zijn en de ontwikkeling leert dat men weer terugkeert naar houten bo venbladen voor keukenmeubels. Baden Belangrijk voor het menselijk li chaam is dat de badkuip een meer aangepaste vorm gaat krijgen. In de eerste plaats houdt men meer reke ning met de rug, daarnaast wordt de zit dieper zodat een steviger zit- positie mogelijk is. Kunststof maakt deze veranderingen vrij eenvoudig mogelijk. Omdat het baden norma ler zal worden en niet beperkt blijft tot de "vrijdagse wasbeurt" èn om dat het inkomen stijgt stapt men af van de nuchtere inrichting. Dat be tekent dat de badruimte, met onge veer 2 vierkante meter, groter gaat i worden. Dan komt er een elegante, zelfs wat luxueuze en bewoonbare I badkamer, een ontspannings-oord i voor de hele familie. De gebruikelij ke voorwerpen kunnen een betere plaats krijgen in de grotere ruimte, andere zullen er bijkomen, zoals de plantenbakken en een gemakkelijke stoel. Het welbehagen dat de bad kamer de mens geeft, zal nog groter worden door de zachte, wollen vloer bedekking. De verzonken badkuip zal een esthetische inrichting goed mo gelijk maken. Met het stijgen van de bad-cultuur, die doet denken aan de Romeinse tijd maar dan met meer comfort, zal ook de populariteit van de huissauna toenemen. Over een jaar of vijf zal het vrij normaal zijn over een eigen sauna te beschikken, waar men gebruik van kan maken op het moment dat men dat wil. zon- „Zwart slapen" Voor de fans van Fran?oise Har dy dit ietwat lugubere nieuwtje: De Franse zangeres slaapt in een ge heel zwarte slaapkamer. Elle mocht foto's maken van het interieur van haar apartement en zette ook het slaapvertrek op de 'kleuren»plaat: zwarte vloerbedekking, zwarte mu ren. zwart plafond, zwarte gordijnen. Temidden van dit alles een geheel uit stalen buizen opgetrokken hemel bed, gestoffeerd met een hardblauwe geborduurde sprei ADVERTENTIE ADVERTENTIE Haute Coiffure Pruiken Hairstyles Hogewoerd 21 Leiden Telefoon 01710-20560 der eerst het huis te moeten verla ten. Bron: "tfer Markt für Produkte und Materialien zur Wohnungs- und Objektausstatfung bis 1980", uitgave Europaische Zentrum für angewandte Wirtschaftsforschung "Prognos", Bazel In I V.-nieuws, het maandblad van de Stichting industriële vormgeving, staan uitspraken van twee bekende Nederlanders over industriële vorm geving. De vice-president van de raad van bestuur van Philips, jhr. H. A. C. van Riemsdijk, heeft ge zegd: „Hoe welvarender we worden, hoe meer aandacht we schenken aan de vormgeving van produkten. De geschiedenis laat ons zien hoe in tij denvan welvaart kunst opbloeide en hoe produkten voor dagelijks gebruik niet uisluitend werden gekocht op basis van hun technischee specifica- tisch. Vandaag-de-dag moeten onze produkten niet alleen excelleren vanwege hun goede technische kwa liteiten. maar zij dienen ook aan trekkelijk te zijn vanwege hun ont werp". En deze is van de Groninger hoogleraar prof. J. Pen: „Momenteel schat ik het bedrag dat in Neder land wordt uitgegeven aan nonsens- reclame op een half miljard gulden. Als dit bedrag ten goede zou komen I aan de industriële vormgeving, zou het conflict tussen producenten en consumenten zijn opgelost".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27