Onzekerheid heerst nu in Sassenheim Al Grote dikke dingen'' a.m.c. 3w Japanse 'groeistuipen TSJECHEN UIT VOORSCHOTEN skoda ftPAG 10 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD - ANTII bedrijf van Hart Nibbrig en Greeve N.V. ligt wat lolen aan de voet van het viaduct op de grens van JRLUSPl/011^ Cn Sassenheim. ^en toevallige passant heeft felijks in de gaten, dat achter die glanzende show- N •leen imposant gebouwencomplex schuil gaat, waarin fe modernste middelen wordt getracht de groei zonder ken op te vangen. de ranglijst van de meest verkochte automobielen in Ne- is het merk Audi in vier jaar tijds van de 22ste plaats \e 14de opgeklommen. Ten opzichte van 1969 is de ver- orig jaar met 32 procent gestegen en met rond 6000 if gesloten. De prognose voor 1971 bedraagt 8.000 eenhe- o stond te lezen in een persbericht. consequenties zou hebben. Dit merk heeft de laatste jaren een groot deel van onze omzet uitgemaakt. Wat er gaat gebeuren als wij onverhoopt Audi kwijtraken, daarover kunnen wij nu natuurlijk ook nog niets zin nigs zeggen. We hebben het de laat ste dagen enorm druk gehad met allerlei besprekingen, zodat we daar over het hoofd nog niet hebben ge broken". Zou de fabriek in Neckarsulm de voorkeur geven aan Van Oor schot (maar waarom dan toch? Een zoveel kleiner bedrijf tegenover het solide en gedegen H.N.G.) dan zou dat voor de tweede maal binnen een aantal Jaren een gevoelige slag bete kenen voor H.N.G. ..In het begin van de Jaren zestig werden wij het slacht offer van de EEG. Van 1955 af. toen wij in Sassenheim kwamen, assem bleerden we namelijk DKW-automo- bielen voor de Benelux. Door de af braak van de invoerrechten loonde dat de moeite niet meer. We moesten toen omzwaaien. Van een produktie- maatschappij werden we een distri butiecentrum". Overigens, een distributiecentrum, eiding van een verhaal, dat weken geleden over het leimse bedrijf schreven heb- onveranderd gelaten. Het te- t succes, dat H.N.G. ln de Jaren heeft gehad met het en van de verkoop van de voor dpe rest van ons verhaal heb- grotendeels naar de prullen- - i^cten verwijzen, omdat daarin timisme van de directie werd l|aj|X ld ten aanzien van de ontwik- 'l' op langere termijn. En die |st is vorige week ineens onze- worden. Binnenkort komt de t van Auto Union naar Neder- m de situatie te bekijken en treken. Pas dan valt de be- of Hart Nibbrig en Greeve iporteurschap van de Audi- ibielen houdt of dat het over- handen van de Rotterdam- ta Van Oorschot. ;an er op het moment helaas eer over zeggen, hoe graag ik rel. 01 fk 2011 willen ze®t directeur Karl. „Natuurlijk hoop ik, dat ^^^■taande situatie wordt geconti- i maar zoals u in ons persbe- 'an vorige week kunt lezen in beslissing daarover pas la- Iet is logisch, dat een verlies .udi voor ons bedrijf flinke TREKEr A. G. Karl dochter van Piat. met aparte pro- duktie en verkoop». In 1961 ver scheen de eerste O.M.-truck op de Nederlandse markt. H.N.G. brengt nu de volledige serie, van licht tot heel zwaar. Vorig jaar werden er 370 O.M.'s aan de (transport)man gebracht. Voor dit jaar rekent men op zo'n 500. Verder heeft men aan het leger nog zo'n 2000 Munga's ge leverd. een terreinvoertuig, dat men als een jeep zou kwalificeren als het geen beschermde merknaam was. H.N G. zorgt voor de service. Verder voert het Sassenheim se bedrijf mo toren BMW. BSA. DKW en JA WA' CZ) en bromfietsen (DKW). Van de markt van motoren kan het weinig spectaculairs verwachten. Met uit zondering van BMW. „We hebben er vorig Jaar 500 verkocht, maar we hadden het dubbele kunnen halen niet alleen voor de Audi's. Ook voor j als de fabriek maar had willen' le de O.M.-Trucks OM. staat voor veren meent de heer Karl. Hij re Officine Meccaniche. een volledige j kent dit jaar op 800 stuks. De DKW-br om flets heeft in de wat duurdere klasse een moeilijke tijd doorgemaakt. Kinderziektes hebben deze tweewieler danig in de wielen gereden. Maar de genezing is nu vol ledig. Men verwacht de verkoop dit Jaar te kunnen opjagen van 2200 naar 4000. Maar de grootste uitbreiding zou toch van de Audi moeten komen. Een groeiende verkoop tot 8.000 auto mobielen per Jaar vraagt om voor zieningen. Daarom werd een terrein van 5.000 vierkante meter achter het bedrijf verhard voor opslag. Dat werk gaat gewoon door. Maar verdere plannen 'uitbreiding kantoorruim ten. mogelijke doortrekking van spoorlijn) zijn voorlopig even in de ijskast tot opheldering van de situa tie is verkregen. Intern werd er de laatste Jaren al veel veranderd. Het feit, dat het bedrijf aanvankelijk op assemblage was ingesteld, blijft echter duidelijk zichtbaar. Het is nog steeds tech nisch volledig geoutilleerd. Dat men dat zo wil houden om een zo groot mogelijke service te kunnen verle nen blijkt uit de hypermoderne lakstraat, welke is ingericht. Met vijf cabines, waarin niet alleen be schadigingen aan het lak kunnen worden geklaard, maar gemakkelijk ook volledige auto's kunnen worden gespoten. Het troetelkindje van de heer Karl is echter de computer, die het be drijf sinds enige tijd in gebruik heeft. Een logische consequentie van de noodzaak tot rationaliseren. Het Het complex van Hart Nibbrig en Greeve tn Sassenheim. stratie moest worden vereenvoudigd. Het gaat immers niet alleen om auto's, motoren en bromfietsen, maar ook om de vele duizenden on derdelen van die vervoermiddelen. Per dag zo'n duizend mutaties. Dat moet worden geregistreerd, geadmi nistreerd, gefactureerd, gedebiteerd, gecrediteerd en in het grootboek op genomen. Drie jaar heeft men gezocht, geke ken en bestudeerd, wat de beste me thode zou zijn. Het liefst had men toen besloten tot een eigen computer, maar dat bleek geen haalbare pons kaart. Dus werd ID '70 opgericht, een computercentrum in Den Haag. stond al Jaren vast. dat de admini- j waar met andere bedrijven het me talen geheugen van de machine wordt gedeeld. Maar een deel staat HNG permanent ter beschikking. Dat mechanische geheugen- en boek- houdwonder wordt gevoed door pons kaarten. Binnenkomende bestellin gen door de dealer op eenvoudige wijze reeds op ponskaarten vastge legd gaan per koerier naar Den Haag. Spoedbestellingen kunnen vla de niet al te snelle terminal vanuit Sassenheim rechtstreeks naar het centrum worden doorgeseind. De computer doet dan verder de hele boekhoudkundige was. Witter dan wit. Alles houdt hij bij. Aan de men sen erom heen slechts een voortdu rende controle, waaruit allerhande conclusies kunnen worden getrok ken. Maar alle gegevens staan door lopend schier feilloos ter beschik king. Het spaart heel veel handwerk. En manuren, die elders beter kun nen worden gebruikt. Het zou ons te ver voeren al de technische details van de computer te bespreken, dat valt trouwens buiten ons bestek. We hebben slechts even de schijn werper gezet op dit 46-Jarige bedrijf, dat al 15 Jaar ln Sassenheim ls ge vestigd en op dit moment nog recht kan doen gelden op het predikaat „grootste auto-importeur uit deze contreien". Wij hopen met H.N.G., dat het zo blijft. hij ook een wat bijzondere klanten kring. ..Alleen mensen die zich zo'n duur dere auto kunnen veroorloven. Di recteuren van grote bedrijven. Vaak ook personen in vrije beroepen, zo als specialisten. Ze willen die luxe. dat comfort. Voor hen is ook een pluspunt, dat die grote motoren met veel vermogen nagenoeg geen on derhoud vergen. Daar zijn ze vaak gevoelig voor. Er zijn er velen, die overgaan van Europeanen naar Ame rikanen. Enkele jaren geleden niet. Toen lag het prijsverschil nog op zo'n vijf mille. Maar door de Kenne- dyronde en de verhoging van de prijzen in Europa zijn die verschil len vrijwel afgebroken. Verhoudings gewijs zijn ze niet duurder meer", bepleit de heer Van der Klugt. Als wij veronderstellen dat 't hier toch om personen gaat, die wat min der enthousiast tegenover het ver schijnsel auto staan, begint de heer Van der Klugt te lachen. „Neen L "laten we zeggen: tevreden h<*>r, ze zijn even fanatiek. Het ge- j beurt herhaaldelijk, dat b.v. een di- niet voldaan. Dat kunnen recteur van een groot bedrijf, die je normaal pas via vijf secretares- j^rouwens nooit zijn aan de telefoon krijgt of niet, D karakteriseert de heer Wil- omdat hij geen tijd heeft hier j uren naast de monteur staat als ie met zijn auto bezig is. Wel rijden ze j gemiddeld niet zo veel kilometers. I Ze gaan bijvoorbeeld zelden met de auto met vakantie. Of ze moeten met een caravan op stap gaan. Het I komt vaak genoeg voor, dat we een telefoontje krijgen van een klant, die I meedeelt dat hij met vakantie gaat. Of we zijn wagen voor een onder houdsbeurt maar even van Schiphol willen halen". De heer Van der Klugt meent, dat er zeker een markt voor zulke gro te auto's zal blijven. En ondanks de vele fusies in de automobielwereld ziet hij de toekomst van American Motors niet somber in „Het mag dan klein zijn vergele- ken bij giganten als General Motors- j en Ford, maar het ls nog altijd een groot concern. Zeker na aankoop I van Kaiser-jeep. Daardoor is de pro- j duktie gestegen tot 600.000 wagens i per Jaar. Grote Europese bedrijven j kunnen daar nog niet aan tippen. En met een orderportefeuille van 321 miljoen dollar alleen voor het Ame- 1 rikaanse leger heb je wel een ste- j vig fundament". Derhalve durft de heer Van der Klugt ook de toekomst van de Leid- j se H. A. I. met vertrouwen tege moet te zien. „Het aantal mag dan niet groot zijn. de winstmarge ls natuurlijk in ver houding. Bovendien leveren wij A.M - C.-onderdelen door heel Europa. En dat valt ook niet weg te cijferen. C. van der Klugt, algemeen teur van de Hollandse Auto 3Jortmaatschappij H.A.I. n.v. de Zoeterwoudseweg in Lei- BANI zÜn conclusie van het afge- i 13 en jaar. rie Jaar geleden begon hij daar I Hde voormalige vliegtuigloods van I K Amerikaanse leger waarin LL;ier Eltaxbussen en trucks een tel. jptdak hadden gevonden zijn lortbedrijf met eigenlijk weinig ■r dan een grote dosis goede wil. (Leidse aannemer Stigter maakte k veel improvisatie-talent van de >glijke loods een toch wel repre- .atieve ruimte voor de automo- ien van American Motors. En die Idt zich als zuiver Amerikaans -Iriif niet bezig met het kleine rk. Het gaat echt om de „grote ke dingen", zoals de heer Van Klugt ze bij herhaling noemt. In het eerste Jaar van zijn Leid- vestiging bleef de verkoop be- (kt tot zo'n 45 van die sleeën. Vo- Jaar gingen er echter al 127 de ttr uit. Na drie Jaar dus bijna drie- lal zoveel. Vergeleken bij de tota- autoverkoop in Nederland van ser dan 400.000 stuks natuurlijk Ét zo veel. Maar Ford haalde in land toch ook niet meer dan 207 luwe grote Amerikanen. „En ter- |1 de anderen zakken, stijgen wij", istateert de heer Van der Klugt it zonder trots. Bovendien gaat het hem meestal om wagen van e- maar nog vaker ver boven de (.000 gulden, met de Javelin als toloper. De vorig Jaar geïntrodu- lerde „kleine" wagen van A.M.C. de Gremlin doet het geheel vol- (ns de verwachtingen hier niet zo «t. De heer Van der Klugt weet Ét uit zijn hoofd niet precies, maar U dacht dat er nu vijf rondreden. [Neen, het gaat bij hem hoofdzake- |k om de echte grote Amerikanen, (thans in onze ogen. Derhalve heeft In Leiden en omgeving vinden we vier importeurs van toevallig sterk uiteenlopende automerken. Ter gelegenheid van de komende RAI-tentoonstelling hebben wij met verschillende representanten een praatje gemaakt over de bloei en groei van hun bedrijven. De snel toenemende verkeersstroom rechtvaardigt hun optimisme voor de toekomst. Veelal is hun grootste zorg: hoe verwerken we dat allemaal? Voor Hart Nibbrig en Greeve is daar vorige week een levensgroot probleem bijgekomen. Tekst: Koos Post Foto's LD/Holvast Datsun Nederland N.V. aan de Wilhelminalaan in Sassenheim barst aan alle kanten uit zijn jasje. De magazijnen puilen uit. De kantoorruimten zijn te klein. De opslagplaats voor 350 auto's blijkt bij lange na niet toereikend. In het klein vindt men dat alles terug in het kantoor van adjunct- directeuer C. N. M. Hamer. Zijn zwaar beladen bureau staat omge ven door kasten, kastjes, stapels pa pieren, foto's en andere zaken. Van daaruit probeert hij met directeur W. R. Greeve jr. de ontstuimige groei van het bedrijf in goede banen te leiden. In het verbouwde bollenbe drijf van Sonneveld en Co moeten zij trachten de snelle opmars van de Japanse automobielen in ons land bij te benen. De aanval, die nog maar luttele jaren geleden vanuit 't land van de rijzende zon op Europa werd ingezet, zet stevig door. Het gaat enorm hard. Nauwelijks zes Jaar geleden werd Datsun Nederland opgericht. In mei 1966 werden de eerste Datsuns geïntroduceerd. In 1967 werden er nog slechts 549 ver kocht. Maar vorig jaar waren dat er al 4450. Voor volgend Jaar gokt men glad weg op zo'n 8.000. „En de Japanners willen over een jaar of vier een om zet van 20.000 wagens halen", zegt de heer Hamer zonder met de ogen C. N. M. Hamer te knipperen. Geen wonder, dat de getransformeerde bpllenschuren dat niet allemaal kunnen verstouwen „We hebben op verscheidene plaat sen ijzers in het vuur voor nieuw bouw. Het liefst blijven we in de Randstad. Maar waar we precies terecht zullen komen, kan ik nu nog niet zeggen", merkt de heer Hamer op Hij is er langzamerhand wel aan gewend in het groot te denken. De Japanners strekken hem wat dat betreft ten voorbeeld. Van een pa pier ie lepelt hij enkele indrukwek kende cijfers op over het Nissan con cern, de leverancier van de Datsuns. De fabriek werd eind 1933 gesticht, maar beperkte zich voor de oorlog tot vrachtwagens en tijdens de we reldbrand tot oorlogsmateriaal. Pas in 1953 ging Datsun zelf personen auto's bouwen na een tijdlang de assemblage van een Austin te h-'-^en verzorgd. Vijf Jaar later kwam de export op gang. Het eerst naar 4me- rika. Sindsdien is het concern opge groeid tot negen kolossale fabrieken, waarin in 1966 reeds meer dan 600.000 auto's werden geproduceerd. En voor dit Jaar wordt een prod uk- tie van meer dan twee miljoen(!) auto's verwacht. Het behoeft geen betoog meer. dat zoiets alleen lonend kan draaien bij een grote export. Met zeven eigen schepen die 1600 tot 3000 auto's kunnen vervoeren worden de Nis- san-produkt naar alle delen van de wereld gebracht. Dit Jaar komt er een opslagcen trum in Rotterdam, waar constant ongeveer 8.000 auto's in voo- ad zullen worden gehouden. De onder delen voorziening wordt op soortgelij ke wijze geregeld. Door deze wijze van vervoer wordt de vrachtprijs van Japan naar hier niet onevenre dig hoog en kan men op kostprijsba sis de concurrentie met Europese en andere merken aan. Voor het familiebedrijf Englebert aan de Dobbeweg in Voor schoten betekent de import van personenauto's slechts een deeltaak. Het bedrijf (met in totaal 160 man personeel) heeft heel wat meer en zeer afwijkende pijlen op de boog. We noemen autoradio's, versterkers, grammofoons, cassette recorders en dergelijke. Van Mitsubishi en sinds kort ook van Lloyd. Verder het z.g. mechanische transport. Bijvoorbeeld vorkheftrucks en veegmachines van Komatsu. Daarnaast land bouwwerktuigen, zoals de McGormick van International Har vester. En dan de grondverzetmachines. Bijvoorbeeld de NCK- draglines en -kranen en de International-bulldozers en payloa ders (voor het laden van vrachtwagens). En dan hebben we dr gewone vrachtwagens nog niet eens genoemd. Een verkoopstrijd op vele fronten dus. En de strategie van de top is er op gericht dat aantal steeds meer uit te breiden. Maar de personenauto's belichamen een oude liefde uit de allerprilste begintijd. Henry Engle bert stichtte zijn bedrijf op 10 decem ber 1898. Op een zolderkamertje er gens in Leiden. Daar begon hij met het assembleren van Belgische FN- rijwielen. Via motoren kwam hij later bij de auto's terecht. „Verschrikkelijk veel" merken heeft hij in der Jaren gevoerd. Onder meer heeft hij het alleen-importeurschap voor Ford in Nederland verzorgd tot dit merk met een eigen vestiging kwam. Tussen al die merken kan men ook de Tsjechische Minor tegenko men. Het merk is inmiddels vergeten. Maar het was wel verantwoordelijk voor de banden tussen Englebert en dat land. die tot op heden besten digd zijn gebleven. Nog steeds neemt een Tsjechisch merk (Skoda) het leeuwedeel van de activiteit van Eng lebert op het gebied van personenau to's voor zijn rekening. Daarnaast, verkoopt een volledige Englebert- j dochter, de Delftse Motoren Hande. die inwoont in Voorschotel en waarvan de heer Guy Engle bert directeur is wel het merk Isuzu. maar wanneer men de cijfers van vorig Jaar naast elkaar zet (2200 Skoda's en 350 Isuzu's) dat ligt voot de hand wie de boventoon voert. Hoe komt het eigenlijk, dat Isuzu niet meedraait in de Japansr stormloop? I De heer P. F. M. Kampshoff, tweedi I assistent-manager heeft verschillen de verklaringen bij de hand. „In de eerste plaats is Isuzu de grootste vrachtwagenproducent van Japan pas enkele Jaren geleden met personenauto's begonnen. Ze hebben nog een beperkte lijn. Bovendien en dat zal wel de voornaamste oorzaak zijn, was de import eerst ln handen van een Haags bedrijf. Dat stopte er plotseling mee. Van de ene dag op de andere stonden de Isuzu-rijders in de kou. Dat doet een merk geen goed Anderhalf Jaar heeft het braak gele gen. Toen konden wij er weer van I voor af aan mee beginnen. In augus- I tus 1967 was dat. Het jaar daarop P. F. Af. Kampshoff voor de nieuwe, aantrekkelijke Skoda-coupé. kwamen we niet verder dan 150 auto's Nu is dat aantal al meer dan het dubbele. Nog geen grote getal len. maar de groei zit erin en dat zal wel zo doorgaan. We hebben er zelf veel vertrouwen in. De aanvoer van wagens en onderdelen levert geen moeilijkheden op. De auto's zijn uitstekend. De prijs ligt niet te hoog. Het zal best gaan". Trouwens ook de verkoop van Skoda's heeft ups en downs gekend. De be ruchte bestedingsbeperking heeft de omzetvergroting destijds grondig, aangetast. Maar sinds de komst van de 1000 MB (en zijn opvolgers) stij gen de verkoopcijfers gestadig. Worden die beïnvloed door cijfers niet nadelig het feit, dat het hier gaat om een wagen van achter het ijzeren gordijn? De heer Kampshoff aanvankelijk: „Ach, er zullen altijd mensen zijn, die zo'n auto persé niet willen rijden. Maar dat aantal is te verwaarlozen. Er bestaat misschien wel een ze kere terughoudendheid ten opzichte van de onderdelenvoorziening. maar dat is volgens mij volkomen ten on rechte. De Tsjechen hebben de de viezen broodnodig. Het is voor hen derhalve een levensbelang auto's naar het Westen te exporteren. En ze weten, dat ze daar alleen een kans hebben bij een perfecte organisatie". De heer Kampshoff later: „Ik ge loof. dat als die fabriek toevallig en kele honderden kilometers meer naar het westen had gestaan, dus voor het ijzeren gordijn, dat de verkoopcijfers veel groter zouden zijn geweezt". Maar hij heeft blindelings vertrou wen in het produkt-op-zichzelf. En volgens zijn zeggen hij niet al leen. „We hebben vele vaste klanten, die gewoon niet anders meer willen dan Skoda. Misschien waren de wa gens vroeger wat rauw en stug, maar met de komst van de 1000 MB is dat voorbij. Ze hebben vergeleken bij de andere wagens in hun prijsklasse veel meer te bieden. Goed afgewerkt. Een motor, die niet stuk is te krijgen. En vooral veel ruimte naast vele techni sche snufjes. Er zijn mensen, die zo verzot zijn op Skoda, dat ze de nieu we 110 R coupé die met de 100 TS als Nederlandse primeurs naar de RAI komen van een plaatje heb ben gekocht. Ze hadden de wagen zelf nog niet gezien. Ze wisten de prijs niet eens. Maar ze moesten en zou den hem hebben. De wagen moet nog in de verkoop en nu heb ik al wachtlijsten. Maar deze perfecte organi satie kan toch niet alleen de oor zaak van die grote groei zijn? Wat brengt het publiek ertoe auto's uit Japan te kopen? De heer Hamer geeft zonder aar zelen enkele redenen „Kwalita tief goed. De tijd van Japanse rom mel ligt ver achter ons. Het publiek wil een economisch vera" ^orde wagen, relatief laag ln onderhoud. En men wil wel eens wat anders. Dat daar een lagere Inruil waarde tegen over zou staan ls gewoon niet waar. Kijkt u de betreffende boekjes er maar eens op na. De Datsuns staan niets slechter dan de verge lijkbare andere gangbare merken. En ik verwacht, dat dat wel zo zal doorgaan. Het is gewoon meer auto voor minder geld. Bovendien groeit ons dealernet gestadig. Eind 1966 hadden we zestien dealers, van wie maar één exclusief. Nu hebben we er 135 over heel Nederland, van wie negentig procent alleen ons merk voeren. In de omringende landen is het net zo Behalve dan in Duits land, maar daar gaat Datsun dit Jaar beginnen. En niet te ve- ?n. wij brengen een heel complete lijn modellen. Maar liefst negentien. Van zes tot zestienduizend gulden". Op de komende RAI worden er weer drie nieuwe modellen geïntro duceerd. Daarnaast experimenteert Nissan met de Wankelmotor en met elek trische auto's. Het merk rijdt mee in vele rally's. Alles bij elkaar druk te genoeg in het Sassenhelrr.* be drijf, dat in enkele Jaren tijds jok personeelsbestand zag groeien van drie tot vijftig man.....

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 23