WC WA uit de brand POLITIE REKENT OP ENORME TOELOOP UTO-RAI IN ROERIGE SFEER L.I.A.M Problemen oplosbaar? Bijzondere auto's en toebehoren og nooit zoveel verkocht -- Nog nooit zo'n groot verzet aviljoen voor schone lucht fan Leiden naar Oegstgeest Kunststoffen SAMENGESTELD DOOR KOOS POST 64e RAI personenauto's 10 FEBRUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD de eerste maal in Europa (eer- gebeurde het in Tokio, eind •ig jaar) zal op een autotentoon- Uing een stand te zien zijn, ar wordt ingegaan op een van problemen die de auto met zich ebrengt, nl. de luchtverontreini- "luchtverontreinigmgspaviljoen" iet 248 m2 en is gesitueerd in de j ordhal (stand nr. 491). Het pa- joen is verdeeld in drie afdelin- n, die in elkaar overgaan: de )b!eemstelling, de research van auto-industrie en in samenhang De twaalfde R.A.I.-tentoonstelling van personenauto's gaat morgen beginnen in een voor de autowereld ongekend roerige sfeer. Terwijl de motorisering van het Nederlandse volk steeds sneller toeneemt (een prognose van bijna vijf miljoen per sonenauto's in 1980 wordt thans zonder blikken of blozen als realistisch aanvaard), gaan de kosten van het autorijden bijna even snel omhoog en wordt het verzet tegen de auto steeds groter. Dat verzet richt zich minder tegen de auto als zodanig dan tegen de grote hoeveelheid en de daaraan verbonden nadelige gevolgen voor het leefmilieu. Het sterkst richten de bezwaren zich tegen de steeds erger wordende verstopping van de binnensteden en de hand over hand toenemende vervuiling van de lucht door de schadelijke bestanddelen in de uitlaatgassen. De K 70 het van N.S.U. overgenomen model van Volks wagen werd al geruime tijd geleden internationaal geïntrodu ceerd, maar tot op heden is zelfs de prijs in Nederland nog niet bekend. De importeur komt nog niet verder dan: de normale uit voering met 75 pk motor blijft beneden de f. 11.000,- Renault komt met twee versies van de 12 op noviteit. Een tarmee de aanpassing van de mo- stationcar en een Renault 12 Gordini, een soort sportversie. Een ren, en de eigen activiteiten van 1565 cc motor met een vermogen van 113 DIN-pk. Topsnelheid e automobilist. j ruim 180 km. Prijs inclusief btw f. 13.395, de stationcar kost f. 8.775. Nederlandse Vereniging van [dernemers in het Carrosseriebe- kortweg FOCWA genoemd) 5 in het begin van dit jaar van I Breestraat in Leiden naar de pnjelaan 2 in Oegstgeest ver- De werkzaamheden breidden i zo uit, dat men niet genoeg had de beschikbare kantoorruimten het hart van de Sleutelstad. Bo- idien werd het parkeerprobleem eds nijpender. Vlak voor de ver- Izing brandde het kantoor aan de Bestraat af. wat grote schade en van administratieve moeilijkhe- 1 met zich meebracht. Met behulp de duizend aangesloten leden st die weer op poten worden ge- teeds meer autogebruikers vinden schade de rechtstreekse weg de carrosseriebedrijven. Voor- n liepen de opdrachten tot herstel n zo'n schade meestal via de ga- Bes. Thans is al zestig procent I n de opdrachten rechtstreeks af- mstig van de automobilist. Dat >pt nogal op. In 1970 werd door FOCWA-reparatiebedrijven meer i 250 miljoen gulden omgezet, ngerekend komt dat neer op on- veer honderd gulden per Neder- idse auto. En daarnaast zijn nog igeveer 300 bedrijven bij de DCWA aangesloten, die zich geheel gedeeltelijk met nieuwbouw van ■rrosserieën bezighouden. De drie- lizend mensen, die daarin werk iden. haalden vorig Jaar een to- al omzet van ongeveer 150 miljoen We zullen hier niet op details ingaan, maar in de autowereld overheerst de mening, dat deze pro blemen oplosbaar zijn. Wat het ver keer in de binnenstad betreft wordt gedacht aan meer wegen en meer parkeergarages. De schadelijke be standdelen in de uitlaatgassen kun nen worden bestreden met wettelij ke maatregelen, die een druk zetten op het technisch vernuft van de autofabrikanten. Zij zullen dan on getwijfeld met afdoende voorzienin gen voor de dag komen. Maar hoe simpel hier ook neerge zet. zelfs zo is duidelijk, dat dit on ontkoombaar kostenverzwarend werken. We hebben het al meer be toogd, de rationalisering en vergro ting van produktie in de automobiel fabrieken heeft een punt bereikt, dat hogere kosten niet meer kunnen wor den opgevangen. Elke verzwaring van de lasten zal in de prijs tot uiting moeten komen. Bovendien gaat de autohandel nogal gebukt onder ver- kooppieken. Zo werd in Nederland mede door het Witteveen-effect een record-aantal van 432.231 auto's ver kocht. Topverkoop vraagt topcapaci teit. Die in het rustige jaar daarna niet meer volledig kan worden ge bruikt. Extra zware lasten. Niet al leen in Nederland, ook in andere landen heeft men dat het hoofd te bieden. In Duitsland heeft dat ertoe j geleid, dat men de autoshow van i Frankfurt heeft afgelast. De Duitse j automobielhandel heeft becijferd, dat dat een besparing gaf van 100 mil- joen mark. Wat men een niet onaan zienlijk bedrag vond om terug te i winnen in -een periode van sterk op gelopen kosten. Kan men een dergelijke ontwikke ling ook in ons land verwachten? Is het einde van de R.A.I.-tentoonstel lingen in zicht? Natuurlijk werden die vragen ter tafel gebracht, toen in Amsterdam de persconferentie voor deze R.A.I. werd gehouden. Voorzitter J. L. Lang achtte het heel onwaarschijnlijk. In de eerste plaats zijn in ons land de afstanden niet zc groot. Men kan met één ten toonstelling in Amsterdam het gehe- I le land bestrijken. Bovendien wordt XI' ADVERTENTIE CUISINE FRANCAISE tvjpisch Fronse gerechten service sur ossiette FOCWA-bedrijven: gespecia liseerd in het repareren van schade. gulden. Maar tweederde van de FOCWA-bedrijven houdt zich bezig met schadereparatie. Voornamelijk herstellen van autoschade met de daarbij behorende werkjes. In steeds meer gevallen is het carrosseriebe- drijf in staat de gehele reparatie voor zijn rekening te nemen. Men heeft daarnevens nog wel andere specifieke activiteiten, zoals bijvoor beeld de anti-roestbehandeling (M.L.) of het inbouwen van schuif- daken, maar de reparatie voert de boventoon. Het kantoor in Oegst geest (modern, goed bereikbaar, een representatief visitekaartje) houdt de stijgende kosten van de bedrijfs tak scherp in het oog en staat de le den met raad en daad terzijde. Bovendien zetelt aan de Oranje laan de niet onbelangrijke arbitra gecommissie. Klanten, die van me ning zijn, dat de reparatie niet deug delijk is verricht, kunnen daar hun klacht deponeren en zij kunnen ,er- van zijn verzekerd, dat aan hun be zwaren grondige aandacht zal wor den besteed. Anders zou het geen zin hebben met een stand (444) op de RAI te gaan staan om het auto rijdend publiek de weg naar deze ge specialiseerde bedrijven te wijzen. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 In verband met de 64e RAI TENTOONSTELUNG VOOR PERSONEN WAGENS welke wordt gehouden van 11 t.m. 21 februari aa. tn het RAI-GEBOUW in AMSTERDAM, zouden wR gaarne nog enige punten onder Uw aan dacht brengen, te weten Dat de N.V. L.I.A.M. official Mercedes-Benz dealer is voor Leiden, Rün-, Kust en Bollenstreek. 9> Dat onze vertegenwoordigers de heren A. P. van der Meer Chr. Steketee op de Mercedes-Benz stand no. 316, gedurende de GEHELE TENTOONSTELLING volledig tot Uw be schikking staan. Dat in ons bedrijf diverse demonstratiewagens aanwezig zjjn, evenals goede occasions. Dat wij tevens official dealer zjjn van Mercedes-Benz Bestel- en Be drijfswagens. deze show gehouden in een eigen ge bouw. waarin vele andere exposities worden georganiseerd. Daardoor kun nen de kosten van zo'n automobiel salon aardig worden gedrukt. En bij de importeurs schijnt de mening te overheersen, dat deze grootse etala ge van het autovak nog steeds ren dement oplevert. Hoewel het moeilijk te zeggen is welke auto's op de R.A.I. worden verkocht en welke ook zon der de R.A.I. toch aan de man zou den zijn gebracht is men over het algemeen geneigd te veronderstel len, dat de verkopen door zo'n show gunstig worden beïnvloed. Het ziet er dus niet naar uit, dat spoedig een streep door dit tweejaar lijkse evenement zal worden gehaald. De animo groeit nog steeds. De in beslag genomen oppervlakte is groter dan ooit. Het aantal auto's ook. Bijster veel nieuws is er niet te vin den tussen al die glanzende pronk stukken. Van een echte primeur is geen sprake. Er staan wel auto's tus sen. die nog niet op de Nederlandse wegen rijden, wellicht zelfs nog niet in de showrooms van de dealers zijn verschenen. Maar op de een of ande re wijze kwamen zij alle reeds eerder in de publiciteit. Kennelijk zien de autofabrikanten er meer heil in nieu we wagens afzonderlijk in de aan dacht te plaatsen dan het risico te lopen, dat zij „verdrinken" in de massaliteit van zo'n autosalon. Wat is er eigenlijk veranderd in de twee Jaren, die liggen tussen deze en de vorige RAI? Het publiek is wel eens geneigd te denken, dat de ontwikkeling in de auto-industrie zich schoksgewijze voltrekt. Dat komt, omdat het alleen bij de introductie van nieuwe modellen met noviteiten wordt geconfronteerd. Maar die in druk is vals. Elke ontwikkeling vol trekt zich achter de schermen vol gens lijnen der geleidelijkheid. In de afdelingen wetenschappelijk onder zoek werkt men gestadig aan nieuwe projecten, experimenteert men ermee en test ze in de praktijk. Veelal be treffen het verbeteringen, die elke opvallendheid missen. Er zijn talloze voorbeelden te geven. Wellicht spreekt in deze de factor veiligheid nog het meest. Nog maar luttele Jaren geleden dachten slechts weinigen aan de veiligheid van een auto. Tot dit facet ineens midden in de belangstelling werd geplaats. Hoe wel we vrezen, dat het ook vandaag de dag nog geen doorslaggevend argu ment is, maakt de grotere veiligheid van een bepaalde auto toch wel de gelijk deel uit van de overwegingen Een ander punt: de hogere snel heden. Die stellen grotere eisen aan vele onderdelen van de auto. Het dui delijkste voorbeeld is natuurlijk de remmen, maar er is nog een groot aantal onderdelen, dat bij grotere snelheden grotere belasting krijgt, waar tegen ze bestand moeten zijn. Achter de schennen worden die ver beteringen verwezenlijkt zonder dat er erg de nadruk op komt te leggen. Veel sprekender is de kwestie van de kunststoffen. Nog steeds is er behoudens in een enkel merk nog geen sprake van een massaal gebruik van plastic bij de carrosseriebouw. Het hardnel&ige verhaal blijft de ronde doen, dat de auto-industrie er niets voor voelt om verganke lijk staalplaat te vervangen door duurzame panelen van kunststof. De auto zou daardoor een te lange levens duur krtfqgen. zo luidt de conclusie Een onjuist verhaal, want de werke- De nieuwe kleine Datsun, de Cherry met een vier-cylinder motor van 988 cc. Vermogen 59 SAE-pkDe prijs is nog niet bekend. De Ziguli, oftewel de Russische Fiat, geïmporteerd door Gremi in Groningen. In veel gelijkend op de Fiat 124 maar met een nieuwe motor, 1200 cc, 62 DIN-pk. Verder nog wat wijzigingen zoals een gesloten koelsysteem, steviger carrosserie e.d. Topsnelheid ook 140 km. Prijs wordt later bekend gemaakt. lijke oorzaak moet men zoeken op produktietechnisch terrein. Staal- J plaat laat zich gemakkelijk plooien bij massa-produktie. Het vormen van een paneel van kunststof is heel wat tijdrovender en vraagt veel meer ruimte. Dus veel kostbaarder. Pas onlangs heeft de kunststoffenindu- 6trie die uiteraard naarstig naar een weg zocht een methode ont wikkeld. die zich wel voor massapro- duktie leent. Dit is de z.g. sandwich - methode. waarbij een paneel van kunststof en een kern van schuim- plastic in één bewerking kan worden vervaardigd. Voor toepassingen waar bij een zekere stijfheid en een glad oppervlak wordt vereist, kan deze methode volgens de fabrikant con curreren met staalplaat. Een interes sante ontwikkeling, die perspectieven opent voor de kunststof. Andere belangwekkende aspecten kan men vinden bij de accessoi res, ook in zeer groten getale op deze R.A.I. Het is echt nog niet zo verschrikkelijk lang geleden, dat b.v. autokachels, schokdempers, bumpers en ruitensproeiers als „toebehoren" werden bijgeleverd. Thans heeft ie dere auto deze zaken als standaard uitvoering. Hoe duurder de auto des te meer standaard. Maar deson danks zijn er ong vele zaken te koop. die het leven van de auto mobilist veraangenamen. De vin dingrijkheid blijkt eindeloos. Ver klikkertjes om te waarschuwen voor dit, lampjes om te waarschuwen voor dat, apparaatjes om het starten te vergemakkelijken, steeds eenvoudiger autoradio's, betere accu's, verbeterde en nog betere lampen en wat al niet meer. Een bijzonder accessoire is de air-conditioning. Tot dusver een bar kostbare zaak. Toch lijkt het heerlijk. In de winter een behaag lijk warme auto, in de warme zomer een prettig koele wagen. Technisch is het te verwezenlijken. Het kostte tot nu toe echter een kapitaaltje. Op de ze tentoonstelling treft men een in- bouwinstallatie aan. die inclusief montage ongeveer f. 1500 kost. En die zorgt niet alleen voor frisse lucht, maar ontvochtigt ook de lucht. Dus geen beslagen ruiten meer. Men ge bruikt de installatie twaalf maanden per Jaar. Steeds een ideale tempe ratuur in de auto. Het kost veel geld. Maar het is wel verleidelijk. Maar dat is niet alleen deze in stallatie op de R.A.I. Er staat zoveel verleidelijks dat men wel sterke be nen moet hebben om financieel onbeschadigd van de show terug te komen. Maar van de andere kant, het is wel eens leuk zich te verlusti gen in al die weelde op wielen, die de komende week in Amsterdam staat opgesteld. Zelfs als men niets w il kopen. Op dc RAI-tentoonstelling staat een aantal auto's, die voor het eerst in Nederland te zien zijn: BMW 2000 Til Touring Chevrolet Vega 2300 DAF 55 Marathon Datsun 1000 Cherry Datsun 2200 Diesel Jeepster Commando - Marcos Mazda RX-2 Peugeot 504 Diesel Renault 12 Break Renault 12 Gordini Scaldia 427 Stationcar Skoda Rally Sunbeam 1500 GT Triumph Stag Triumph Toledo Volkswagen K 70 Ziguli (Vaz 2101) Bijzondere verschijningen zijn: Triumph Stag V8 Opel Rekord Cabriolet Fiat Abarth renwagen Ford GT 70 Escort Mexico Toekomstvoertuigen Vauxhall SRV (experimenteel) Porsche 917 (winnaar Le Mans) Oldtimer Scania Alfa Romeo Montreal Datsun 240 Z Scaldia 412 Gas Goldenrod (wereldsnelheidrecord) Bijzondere accessoires: Air conditioner Hoofd- en neksteun met opberg ruimte Autoradio's Kuipstoelhoes Waarschuwingssysteem Lifelift om verkeersslachtoffers zonder risico op te nemen en te verplaatsen V1 eugelbrancarddrager (geen tril lingen) Vinyl-top-cleaner Startversneller Lichtwekker Accu van morgen 21 FEBRUARI 71 De organisatoren van de morgen te openen RAI-tentoonstelling van personenauto's verwachten zo'n gro te toeloop, dat de politie bijzondere parkeermaatregelen heeft genomen. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat opent morgenochtend de ze twaalfde show van personenauto's. Groter dan ooit, omdat nu ook de Amstelhal erbij is. In totaal wordt een oppervlakte van 46.000 vierkan te meter in beslag genomen. Daarop vertonen 187 exposanten hun produk- ten (56 automerken uit maar lief6t twaalf landen) De tentoonstelling wordt gehouden tot en met zondag 21 februari. De openingsuren zijn op maandag, dins dag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur. Op zaterdag en zondag is de ten toonstelling alleen van 10 tot 17 uur geopend. Men zij dus gewaarschuwd, het is voor de eerste maal dat de show niet op zaterdagavond te be zichtigen is. De toegangsprijs is vier gulden per persoon. We zeiden het reeds, er zullen spe ciale maatregelen worden genomen om het parkeren in goede banen te leiden. De vorige maal kwamen er zo'n 400.000 autoliefhebbers naar de RAI en het zou niemand verbazen als het bezoekersaantal ditmaal dicht in de buurt van de half mil joen zou komen. De politie is derhalve op het ergste voorbereid. Zij heeft speciaal lucht foto's van het RAI-gebouw en omge ving laten maken om alle lege plek ken te ontdekken, waar de naar Am sterdam snellende auto's kunnen worden opgeborgen. Een legertje po litiemensen zal op de been zijn. Bij grote drukte wordt bezoekers verzocht met duidelijke letters RAI op de voorruit aan te geven wat de be stemming is. Maar nog dringender, wordt verzocht de aanwijzingen van de politiemensen op te volgen. Als ie dereen probeert toch eerst het RAI- gebouw te bereiken dan kan men er tevoren alvast op rekenen dat de boel in het honderd loopt. Het kan zijn, dat men ergens ver op de Europabou levard een plaats krijgt of zelfs op het Stadionplein. Er zal echter van verder afgelegen parkeerplaatsen, worden gezorgd voor gratis busver- voer naar de tentoonstelling. Tegen fout parkeeren zal streng worden op getreden. Tenslotte voor hen, die de weg niet weten: komende uit deze richting over rijksweg 4 letten op verwijsborden, die zijn geplaatst tussen Schiphol- tunnel en het klaverblad Badhoeve dorp. Hier rechtsaf en borden volgen via afslag Aalsmeer, Oude Schiphol- weg en autoweg door 't Amsterdam se Bos tot verkeerslichten op kruising met Amstelveenseweg. waar politie aanwijzingen geeft. 11 TM 21 FEBRUARI'71 Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel. 33144'

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 21