NOORDWIJK IS "STRAATARM'» Paardrijden is moeilijke zaak M Meeuwenoord bouwt mdi d. er it jaar nieuwe manege Nog geen invoering toeristenbelasting Bewoners klagen over de rommel rei ;di nV PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 FEBRpAG IC NOORDWIJK De gemeente Noordwijk is arm, zeer arm zelfs. Zij heeft in het nieuwe bestemmingsplan „Duin park" bollengronden gekocht, maar zij heeft geen geld om deze te betalen. „Een akelige zaak", noemt burgemeester mr. J. M. Bonnike deze toestand. „Want", zegt hij, „we kunnen niets tot stand brengen. En als er geen geld be schikbaar wordt gesteld dan zal de realisering van diverse objecten langer op zich laten wachten dan is gepland. Van zelfsprekend worden we daar ni ets wijzer van". Toeristenbelasting invoeren? „Ja ik geloof dat we daar in de toekomst zelfs niet onderuit kunnen. Maar ik wil eerst een volledig overzicht heb ben hoe de nieuwe belastingmaat regelen voor ons zullen werken. Toe ristenbelasting invoeren is een tere zaak. We kunnen de mensen wel een aanslag sturen met daarop vermeld dat zij in het seizoen bijvoorbeeld vijfhonderd overnachtingen hebben gehad maar dat moeten we ook kunnen bewijzen. Een particulier houdt geen boeken bij hoeveel va- ik toch eerst eens grondig onderzoe ken hoe we dit op de beste manier kunnen oplossen." „Een bezwaar vind ik ook dat Je je zo in het privé-leven van de men sen mengt. Niet iedereen is daarop gesteld. Het geld, dat deze toeristen belasting in het laad je zou brengen, zouden we wel hard kunnen gebrui ken. Deze opbrengsten zullen dan niet besteed moeten worden aan bij voorbeeld verbeteringen aanbrengen in oude huizen. Dat zou in mijn ogen niet fair zijn. Al het geld dat op de- ize soci G besli tussen de zal bl lemers betere einddo 7 AWW .imum |ke rei wei Als alle panden zullen zijn afgebroken zal met de aanleg van de paralell-boulevard worden be gonnen. De foto geeft een goed beeld waar de nieuwe ..parkeerweg" zal worden gerealiseerd. Maar er zal toch ook geld op tafel moeten komen anders kan het nog wel „even" duren voor deze uitwijkmoge lijkheid voor het verkeer gereed is. kantiegangers hij op bezoek heeft gehad. Nu kunnen we wel bij de V.V.V. de nodige inlichtingen probe ren in te winnen. Ik geloof echter niet dat dit de juiste weg is om te bewandelen. Daarnaast vraag ik me af of de V.V.V. deze gegevens wel prijs zou geven. Zou zij dit wel doen dan ligt zij direct uit de gratie en is er niemand meer die zich hier zal laten inschrijven als hij een kamer beschikbaar heeft. Nee, deze werk wijze keur ik beslist af." Geld innen „Wat natuurlijk ook een byzonder moeilijke zaak zal zijn is het geld op een redelijke manier binnen zien te krijgen. De één zal een beetje smokkelen met het opgeven van de overnachtingen terwijl een ander er niet over peinst om zijn bezoe kers te melden. Er is nog een moei lijk- punt aan deze kwestie. Stel Je voor dat je Noordwijker zou zijn en je krijgt in de vakantie je zus ter een paar dagen op visite. Als je het goed beschouwt zou Je dit ook moeten opgeven, want het is ten slotte een logee. Kijk en daarom wil Notities van een „ruiter" die voor de eerste keer op een paard reed NOORDWIJK AAN ZEE Zaterdagmorgen kwart voor tien. Het is nog rustig rond ma nege „Meeuwenoord." In de houten gebouwtjes zijn „Ome Arie," een pikeur en de stal knecht al druk bezig met de za dels op de paarden te leggen, zodat om tien uur direct kan worden weggereden. Vijf minu ten voordat de klok tien keer slaat, stappen de eerste ruiters binnen. In een ommezien is dit aantal tot vijftien „man" uitge breid. Zij zoeken een paard uit en lopen enkele rondjes met het dier. Tien uur klinkt een „op stijgen" en de stoet zet zich in beweging. Maar er doet zich een „inci dentje" voor. Een amazone, die al wat rondjes met haar paard had gereden, komt snel terug en zegt dat zij een pittiger dier wil hebben. Na veel vijven en zessen krijgt zij dat. En dan kan de tocht beginnen. Door de smalle Noordzeestraat over de Boulevard het strand op. En daar begint de narigheid voor het vrouwtje op het pittige paard. Het dier, dat even wil kijken wie de baas is, hij of zijn berijdster, heeft al gauw in de gaten dat hij alle kanten met de amazone heen kan. Dat is een „kolfje naar het been" van het intelligente paard. Hy ver tikt het om de groep te volgen en gaat zijn eigen weg. Wat de vrouw ook doet, zij kan het dier niet tot andere gedachten bren gen Integendeel zelfs. Loopt het eerst in tegenovergestelde richting van de groep, nu draait het zich plotseling om en koerst regelrecht de zee in. Na veel geschreeuw komt het paard weer op het droge en stijgt de amazone af. Zij wil weer een ander dier, want dit paard is niet te berijden. Nadat zij met een pikeur heeft geruild, kan de tocht worden voortgezet. Dit was mijn eerste echte kennismaking met de paarden sport. Mijn eerste rit op een paard gaat nu ook beginnen. Stapvoets gaan we vooruit, ter wijl de pikeur het dier vast houdt aan een apart aange brachte „teugel." Binnen enkele minuten is de groep uit het oog verdwenen en sukkelen wij samen langzaam voort. Na eni ge tijd besluit mijn „meester" het paard in een draf te laten overgaan. Het zitten in gewone pas was niet zo'n probleem, maar nu wordt het spannend. Als het dier iets sneller gaat lo pen, weet ik niet hoe gauw ik de teugels moet laten vieren en mij moet vastpakken aan het zadel. Na een paar keer gaat het al wat beter en ook recht in het zadel blijven zitten lukt wat gemakkelijker. Voordat ik er erg in heb zijn we halverwege de rit en wordt er bij het Duin hotel gestopt om een kop koffie of iets anders te drinken. Als iedereen een plaatsje aan de lange tafel heeft gevonden, komen de verhalen los. De één heeft dit meegemaakt en een ander vertelt weer dat zijn paard hem heeft afgeworpen, Een groepje ruiters en een amazone begeven zich via het strand op weg naar de duinen. omdat- het van een hond is ge schrokken. Er worden mopjes verteld en er wordt ook een bor rel gedronken. De pikeur, die naast mij zit, vertelt dat er en kele weken geleden een aantal studenten uit Leiden bij hem kwam rijden. Toen de jongens aankwamen droegen zij allen een grijs kostuum en een bol hoed. Enkelen hadden ook nog een wandelstok bij zich. Het bleken allemaal beginners te zijn. Met veel moeite haalde men de duinrand en daar deed zich het eerste „lachertje" voor. Een van de studenten had een filmapparaat rpeegenomen om de nodige opnamen te maken. Maar om dit te doen moest hij los op het paard zitten. En of het zo moest zijn, het dier maakte een onverwachte bewe ging en de student dook er af. Ongedeerd bleef hij op zijn rug liggen en reageerde met: „Nu ga ik de buik van het paard fil men." Een half uur is verstreken en de terugtocht wordt aanvaard. Nadat de dekens van de paar den zijn afgenomen stijgen we op en rijden de duinen in. Het gaat nu „lekker" en de pikeur houdt de „bij-teugel" niet meer vast. Het paard gehoorzaamt nu ook veel beter. Op het strand aangekomen, staat mij weer wat nieuws te wachten. Nico, zoals de pikeur heet, stelt voor om nu maar eens in een gestrekte draf over te gaan. Nou, als Je dat voor de eerste keer meemaakt, weet Je niet wat Je overkomt. Ik denk dat ik het zadel er af trek zo hang ik er aan. Ik ben dan in mijn bin nenste ook wel blij dat ik niet met een sierlijke boog in het zand ben terechtgekomen als we weer in een normaal tempo rijden. De 3oulevard komt in zicht en het einde van de tocht nadert. Achter ons komt de hele groep, die een andere weg heeft geno men, aangestoven en schiet ons in een hoog tempo voorbij. Aan de rand van de Boulevard moet even worden gewacht om een bus te laten passeren en dan gaan we naar de manege waar de paarden van een welverdien de rust gaan genieten. NOORDWIJK Voor de realise ring van de parallel-boulevard zijn reeds verscheidene panden onder de slopershamer gevallen. De openge vallen ruimte wordt, zoals burge meester Bonnike zegt, voorlopig als parkeergelegenheid gebruikt. Daar- j naast staan er ook wat huizen leeg en in de omgeving hiervan wordt nogal wat rommel neergegooid. Een bewoonster van de Van Speykstraat (mejuffrouw Barnhoorn» vindt dat dit de reputatie van Noordwyk geens zins ten goede komt. Zij zegt: "Er staan in deze omgeving vele wonin- ze manier binnenkomt -moet worden aangewend voor toeristische aange legenheden en anders niet." Parallel-boulevard „Een object dat bijvoorbeeld hier van betaald zou kunnen worden is de parallel boulevard. Deze willen we tenslotte realiseren voor de toe risten. Met deze weg, waarvan we hopen dat hy in 1973 reeds in ge bruik kan worden genomen, zullen we het verkeer over de boulevard langs zee ontlasten. Alle panden en grond in deze omgeving is al lang in het bezit van de gemeente. Op 1 april gaan we beginnen met het slo pen van garage Beuk. De terreinen die hierdoor braak komen te liggen zullen in eerste instantie bruikbaar worden gemaakt om te parkeren. Tekst en samenstelling Jan Westerlaken Foto's Jan Holvast •w an een jventig stand, van za aar ger )rdt in >verleg( ikbewe r dan vastge it voori weer Jkhed< een v een V ner d lachtei t liefl rgen c ,ar eer oemer ruk te 1 aan :eispla deze cl be op h« II mg: der n te b< afwa nde ge\ a Burgemeester mr. J. M. Bonnike. Voor de financieringf jecten zitten we kompleet aan de grond". Hoewel het rijk tachtig procent in de kosten van realisering van de pa rallel boulevard bijdraagt, zal de gemeente Noordwijk toch eerst op de één 'of andere manier aan geld moeten komen want anders zal dit werk nog „even" moeten worden uitgesteld. Aan deze parallel boule vard zullen géén terrasjes komen. Deze zal hoofdzakelijk als parkeer gelegenheid gebruikt kunnen wor den. Daarnaast is er ook de moge lijkheid om nieuwe pensions neer te zetten." „Er zijn in Noordwijk diverse ob jecten die moeten worden verwe zenlijkt. Als je nu eens nagaat dat onze gemeente de enige plaats bo ven de twintigduizend inwoners in Zuid-Holland is die nog geen biblio theek heeft. Dat is toch een lacher tje? Ik moet er echter wel bij aan tekenen dat er op het ogenblik hard aan wordt gewerkt om deze zo snel mogelijk te kunnen laten draaien. Dan is er de bouw van het nieuwe raadhuis. Op het ogenblik is het gemeentepersoneel in zes gebouwen ondergebracht. De communicatie on derling hangt aan elkaar als los zand. Op deze manier kan er toch niet goed worden gewerkt?" U rgentieschema „Een dezer dagen komt er een urgentie-schema uit waarop wer ken voorkomen die binnen niet al te lange tijd zullen moeten wor den uitgevoerd. Hierop komt ook de bouw van een zwembad voor. Ik zal alles in het werk stellen om te pro beren om de realisering hiervan bui ten de gemeentelijke financiën te houden. Of dit lukt moet ik maar af wachten." „En dan is er natuurlijk ook nog het scholenprobleem in In deze nieuwe woonwijk! niet één school. Als dit J is dan wonen er zo'n 451] Dan zullen er toch schol komen. Als de bouwvei straks rond zijn en men L meente aanklopt om fina dan is er geen geld. Er wie zo twee zesklassige la{ len worden gebouwd alsi drieklassige kleuterscholen| ten dit Jaar ook nog gulden aflossen waarvoorP nieuwe lening mogen afsli gend jaar gaat het precis de. We zitten voor de fi| van objecten kompleet aan__ Militaire regering A ters van de Oegandese ra I generaal Amih zijn in het' I genomen. Zij hebben tijden te kabinetsbijeenkomst van de republiek de eed van tfB legd, een verplichting vooi litair. Zij zullen een milij ning moeten ondergaan aal de waarvan zij tot offio worden. De „vuilnisbelt". gen die onbewoonbaar zijn verklaard maar onverklaarbaar worden be woond. Zowel Nederlandse als bui tenlandse gasten hebben dikwijls hun verbazing uitgesproken over deze si tuatie. En wat te denken van het erf (direct zichtbaar vanaf de openbare weg) aan de Binnenweg/hoek Van Speykstraat, dat reeds lang als op slagplaats dienst doet, is in een der gelijke staat van verval, dat het voor de omwonenden, die constant tegen deze bouwval moeten aankij ken, een voortdurende bron van er gernis. Ik hoop dat deze krotten spoedig mogelijk uit het dorpsbeeld zullen verdwijnen en dat er maatre gelen worden getroffen om aan deze toestand nog voor het komende sei zoen een eind te maken". M AfSJEGE MEE UW EMOORD NOORDWIJK Manege „Meeu wenoord", die eveneens moet verdwij nen voor de realisering van de pa rallel-boulevard, zal nog dit Jaar (1 oktober) beginnen met de bouw van een nieuw complex op de terreinen van de Noordwijkse Golfclub. De ac commodatie, waarin de paarden nu zijn ondergebracht, is niet zo best. De manege barst letterlijk uit haar jasje. Diverse ruiten van de groene gebouwtjes zijn ingegooid en het lijkt er op of de ratten enkele hou ten wanden van het complex hebben kapot gevreten. Ondanks dat men binnen niet al te lange tijd over een fraaie en moderne manege kan be schikken zegt de heer A. Meeuwen oord, beter bekend als „Ome Arie": „Voor mij hoeft het allemaal niet. Ik had net zo lief in het oude spul letje blyven zitten. Er wordt hier een goed belegde boterham verdiend en we moeten maar afwachten hoe dat in de nieuwe omgeving zal zijn. Het is best mogelijk dat nog meer lief hebbers van paardrijden zich zullen aanmelden. Maar dat is een kwestie van afwachten". De nieuwe accommodatie gaat zo'n drie-en-een-halve ton kosten. „Het geld dat we voor de oude panden en de grond van de gemeente hebben ontvangen, is lang niet toereikend voor de nieuwbouw. Ongeveer ander half jaar geleden is alles beklonken. Zeg dat Je dan nog een half jaartje had moeten wachten voordat je met de bouw van het nieuwe spul had kunnen beginnen, dan had nu alles rond geweest. Dit had ook betekent dat ons geld een Jaar geleden meer waard zou zijn geweest dan dat het nu is. Maar Ja, daar is niets meer aan te veranderen". De 32-Jarige zoon Niek neemt nu het gesprek van zijn vader over en vervolgt: „Dit komt hoofdzakelijk dat de nieuwe terreinen van de Golfclub in de Noordduinen veel later klaar waren dan was gepland. De grasgroei vlotte niet zo erg en ook het optrek ken van de gebouwen nam nogal wat tijd in beslag. Hierdoor zijn wij in wezen op ons schema achter ge raakt". Bar De nieuwe accomodatie wordt hy permodern. Er zal een stalling wor den verwezenlijkt voor veertig paar den en er zal een goede zadelkamer by komen. Dit laatste laat op het ogenblik wel wat te wensen over. In een klein vervallen hokje worden de dure leren zadels nu opgeslagen, 's Nachts wordt deze ruimte met een eenvoudig slot afgesloten. Naast de genoemde voorzieningen zal ook een bar komen waar de ruiters en ama zones na een rit langs het stand en door de duinen een verfrissing zullen kunnen gebruiken. De bereikbaarheid van de nieuwe manege wordt ook veel beter dan die van de oude gebouwen. Er zullen ook voldoende parkeerplaatsen worden ge creerd zodat men niet naar een plekje hoeft te zoeken om de auto neer te zetten. „Ome Arie" zal zich, als het nieuwe gedeelte klaar is, terug trekken uit de manege en het werk Dit is de voorgeve nieuwe manege ,JMeeui Met de bouw hiervan hl nog dit jaar te beginnen moet ruimte maken voor we paralell-boulevard. aan zijn zoon Niek overp oude schelpen visser rijdt za regelmatig paard ondanks i tig Jaren. Hij zal nog dagelj nieuwe manege aanwezig 5 zijn huis er aan vast wordtf Niek: „Er rijden bij uit alle delen van het lani^ die altijd „binnen" rijden wel eens een frisse neus i len. De zee en de dulnfl hiervoor een goede gelegef aanduiding elitesport is vol thans niet meer van toepaf is tegenwoordig een recrej lijkheid voor iedereen, twintig paarden die dagelijf alle in gebruik zyn. Om - machtig te worden is het l beter dat Je eerst een pal neemt. Maar heb Je daarr in dan kan men zonder ervaj' aan aan de buitenritten Daartegen bestaat geen zwaar. Voor de kosten hoeft] weg te blijven. Als men een j rug van een paard wil do< dan kost dit acht gulden.! ook van plan", besluit Nil wenoord zijn verhaal, ,,oml' len in de badplaats aan te en de leerkrachten te Jeugd aan te sporen om paardrijden. Het is tenslotte! hen een fijne afleiding"» n.l mlw

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10