>ollo op de vlucht voor ale maansverduistering KINDEREN VECHTEN IN ULSTER TEGEN BRITTEN Papoea's willen snel zelfregering TORENS BOUWEN IN YALLS (SPANJE) sttur ,-rming te waarneming door apparaten ter plaatse .ese Dreigend separatisme in Australisch Nieuw Guinea Nieuwe tactiek van interventietroepen n eit FEBE BRUAKr 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 I (Van onze redacteur ruimtevaart) Wanneer de Amerikaanse maanreizigers, die 10.04 uur Ned. tijd op aarde worden terugver- J dagen later van de maan waren vertrokken, zou- Its hebben beleefd wat te vergelijken zou zijn met Jwoners van New York dezer dagen ondergingen: Ineens zijn uitgevallen. Iele uren nadat de astronauten thuis zijn, vindt ei Jtotale maansverduistering plaats: de aarde onder- lor korte tijd het zonlicht, en de volle maan van It bijna anderhalf uur zonder licht moeten stellen. Iten zijn er welbewust tijdig vandoor gegaan, hoe It verschijnsel ook mag zijn. Maar voor het eerst Benis zal een dergelijke verduistering wel worden nog in bedrijf zijnde menselijke waarnemings- maan, zowel Amerikaanse als Russische. maanreizigers rduistering ontstaat, de aarde wentelende schaduwkegel van de maansverduistering bij vole maan op. |tussen zon en maan in keert ons dan een Icht toe. lenen werd demaan- .jllo-14 niet zodanig I, dat de ruimtevaar- het unieke schouw- maansverduistering :ens een zonsverduis- aarde) meemaakten. 1 der aats is het om tech- eze 23i vooralsnog niet goed 'd donders dan nabü het zichtbare maanschijf indien moet een lan- tgevoerd op een ge- Jtg ®r "maan. dat nog niet c elkaar door de zon »est: bü langduriger no® 7de hoge temperatuur T' .gevaren kunnen op- ïofoon)anreizlgers en maan" :iek. di ie Be& dat men voorlopig nomei*n moet landen kort Henk i..eerste kwartier", dus Paul volle maan wanneer n vanhistering kan optre den ge hoe i moet de Bi Hij a lik ma •e 31 s in t gebrui t>) Het Sowjetrus- Ingsblad „Izwestia" tming en de militari- Y opera, het toneel, de tvisie in de Chinese y veroordeeld. Het blad van „oppositie" in ie ik [en in Peking, waar ik vfenge zuiveringen van e beflvolutie bepaalde kun- rjaarjden in het verdedi- tandpunt en weiceren jrg olaan de uitvoering van atie a wijzigingen zijn aan- egeve 'ich tbeaters te brengen n zifese aut°rite*ten "mi" ns Jnenten daarheen, die dan ji van Mao Tse-Toeng van pren ze övan het artikel, Kor- j»p, dat het repertoire er uitstekende opera h 1957 wel 1.300 wer- jterwiji er thans niet Een tweede reden is, dat tyden# een maansverduistering zeer sterke temperatuursschommelingen plaats vinden in een korte periode. Het zou veel materiaal en energie kosten om beveiligingsmaatregelen hiertegen voor maanreizigers en maanlander te treffen. Grote verschillen De temperaturen op de maan schommelen gewoonlijk in een „et maal" op de maan, dat zijn ruim achtentwintig dagen (de aardse maand), van aanzienlijk meer dan 100 graden celsius tot minder dan 150 onder het nulpunt. Deze scherpe temperatuur wisselin gen hebben een tweevoudige oor zaak. Ook op aarde daalt de tempe ratuur gewoonlijk in de loop van de nacht. Die nacht duurt bil ons ech ter gemiddeld 12 uur. op de maan twee weken. Overdag stijgt op aarde de temperatuur door het' schijnsel van de zon, maar ook slechts gedu rende 12 uur, en ook weer op de maan gedurende twee weken. Een uitermate belangrijke tweede factor is echter dat op aarde de dampkring veel zonnewarmte gevan gen houdt in de nacht, terugkaatst I overdag en het gehele etmaal door de verspreiding van de zonnewarm te bevordert. Op de maan ontbreekt een dergelijke temperatuur en regu- j lerende atmosfeer Vandaar dat de verschillen daar veel extremer zyn. Bij een maansverduistering, wan neer dus de aarde het zonlicht op de maan onderschept, gebeurt dit wan neer de volle maan juist een tem pera tuurtop beleeft. Het onder die omstandigheden wegvallen van het zonlicht in slechts enkele ogenblik- j ken heeft enorme temperatuurdalin- gen in zeer korte tud tot gevolg, evenals zeer scherpe stijgingen na j afloop van de verduistering Dit leidt tot barsten en lichte bevingen van de maanbodem, waar van men de sterkte niet kent. Instrumenten Men is in wetenschappelijke krin gen uitermate benieuwd, hoe de ac tieve instrumenten van mensenhand de eerste belevenis van deze aard zullen doorstaan en of zij iets van de merkwaardige verschijnselen zul len registréren. De eerste instrumenten, die op de 1 nu....! .,o. .„tu gvjj.^aisi en nog in werking zijn, dateren van de maan landing van de Apollo-12 in novem ber 1969. Sindsdien hebben twee gedeeltelijke maansverduisteringen plaats gevonden «waarbij niet de ge hele maan door de schaduwkegel van de aarde trekt» maar daarbij ging de aardschaduw niet over de plaats, waar de instrumenten zijn opgesteld. Deze verduisteringen von den plaats op 21 februari en 1' augustus van het vorige jaar. Bij de eerste volle maansverduiste ring van morgen zijn er maar liefst drie waarnemingsstations, die het verschijnsel ondergaan. De instru menten van de Apollo-12 uit novem ber 1969 zijn nog in actie, evenals Zo gaai de maan doo, de schaduwkegel van de aarde. Ge arceerd de doorsnee van de kern- schaduw, grijs de bijschaduw. De pijl naar de Poolster wijst het noorden aan. 1. het ogenblik van intrede \n de kernschaduw, 2. het begin en 3. het eind van de to tale verduistering, en 4. het mo ment waarop het verschijnsel tot het verleden behoort. de instrumenten die er afgelopen week door Shepard en Mitchell zijn gedeponeerd. Maar de Russen delen in de primeur Hun automatische maan wagentje Loenochod-1 is dezer dagen na de derde nonactieve perio de gedurende een maannacht weer in actie gekomen en heeft met een perfect werkend instrumentarium opnieuw een rit over het maanop pervlak gemaakt Volgens de huidige opvattingen verloopt de temperatuur tijdens een maansverduistering op de volgende wijze: meer dan 100 graden bij het begin na een kwartier in de ..half schaduw" 87 graden: vijf kwartier na het begin van de volle verduiste ring min 75 graden; tegen het einde van de volle verduistering min 97 graden; anderhalf uur na de volle verduistering weer honderd graden of hoger. Foto's? Ongetwijfeld zullen door de Apol- lo-stations en de Loenochod belang wekkende waarnemingen worden gedaan bij deze verduistering. Al leen van de Russische Loenochod worden foto's verwacht van het ver loop van het verschijnsel en even tueel van de zonsverduistering door de aarde zoals die op de maan te zien was. De Apollo-stations hebben j geen fotoapparatuur. Bovendien is men erg benieuwd of de apparatuur, die berekend is op grote temperatuurschommelingen ge durende een maan-etmaal van veer tien dagen, deze zelfde schommelin gen ook kan overleven wanneer zij zich in een zeer korte periode voor doen. De verduistering begint morgen ochtend om 6.52 uur. is totaal om 8.Q3, blijft dat tot 9.26 uur en is ge heel afgelopen om 0.37 uur. Helaas is het verschijnsel zelf in Nederland niet waar te nemen: de maan gaat voor ons al om 8.12 uur onder BELFAST iReuter, AP) Briga de-generaal Marston Tickell van de Britse troepen in Noord-Ierland heeft op een persconferentie in Bel fast meegedeeld dat zich bij felle straatgevechten in de Noord- ierse hoofdstad schoolkinderen in de voorste linies bevinden. Niet alleen jongens maar ook meisjes gooiden stenen naar de Britse militairen Een veertienjarige Jongen werd een arm afgerukt toen de bom die hij naar de Britse soldaten wilde gooien, voor tijdig ontplofte Militairen arresteer den onlangs vijf meisjes verdacht sabotage-activiteiten Sinds augustus 1969 is het de taak van het leger geweest als een buffer te fungeren tussen de twistende Noordierse protestanten en r.-katho lieken. De militairen vinden nu dat zij niet langer tot taak hebben de beide par tijen uit elkaar te houden maar dat zij een gewapende opstand moeten neerslaan. Een belangrijke minister I van de Ulster regering heeft ver- i klaard: „Wij willen er met de wa- pens een eind aan maken". De nieuwe taktiek van het leger is de oproerlingen dicht bij de soldaten te laten komen en het vuur te ope- nen als betogers benzinebommen of vuurwapens gebruiken. Brigade-generaal Rickell noemde het gebruik van vrouwen en kinde ren in de voorste linies van de op roerige menigte een ernstig probleem voor de Britse troepen als zij ge dwongen worden tot een schietpartij met de leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). In de nacht van zondag op maan dag zijn minstens twee mensen door kogels getroffen. Een Britse soldaat werd licht gewond toen een legerpa trouille onder vuur kwam van scherpschutters. In het Lagerhuis in Londen ver klaarde Robert Chichester-Clark. een broei van de Noordierse premier, dat leden van het Ierse republikeinse le ger kleine kinderen geld geven om de soldaten met stenen en andere voorwerpen te bekogelen en om zich achter hen te kunnen verschuilen. De Britse onder-minister van het Le ger, Ian Gilmour, zei echter dat hem niets bekend was over deze omko perij. Gistermiddag braken opnieuw rel letjes uit in Belfast. Militairen en politiemannen werden bedolven on der een hagel van stenen en flessen De menigte had twee bussen ge kaapt die in brand werden gestoken om als barricade te dienen tegen de oprukkende veiligheidstroepen. Een vijfjarig meisje dat in een straat van een r.k. wijk in Belfast speelde werd gistermiddag door een Britse pantserwagen doodgereden Een woordvoerder van het Britse le ger zei dat het een ongeluk was Toen de wagen een hoek om reed. stak het meisje plotseling de straat over, zo zei hij. Enkele minuten na het overlijden van het kind bekogel den schoolkinderen samen met hun ouders de Britse soldaten. Vier kinderen werden daarop ge troffen door machinegeweerko gels. afgevuurd door een sluipschut ter. Rond 200 mensen namen na het ongeluk deel aan de aanval op de Britse militairen. Vrachtwagens en auto's werden in brand gestoken. De vier kinderen zouden in him benen getroffen zijn. De Britse troepen heb ben inmiddels versterking gekregen. Naar eeuwenoud gebruik vindt in Valls (noordoost-Spanje, ten westen van Barcelona) van tijd tot tijd de herdenking plaats van de patroon van de stad. Dit gebeurt echter slechts eenmaal in de tien jaar en wel wan neer het jaartal op een één ein digt, zoals nu dus in 1971. Of schoon het staatshoofd Franco voornemens was geweest de feestelijkheden bij te wonen, liet zijn gezondheidstoestand dat niet toe. De minister van Binnenlandse Zaken nam nu zijn plaats in. De feestelijkhe den worden gekenmerkt door het tonen van reuzenfiguren, zoals dat trouwens ook elders in de wereld, zoals aan de Franse Riviera, eveneens pleegt te gebeuren. Het ligt voor de hand, dat de muziekkorpsen van stad en omgeving eveneens aanwezig waren en voor de no dige afwisseling zorgden tussen kijken en luisteren. Een van de bijzondere hoogtepunten van de feestelijkheden is het vormen van menselijke torens, die een grote hoogte kunnen bereiken. Hier ziet men een van die to rens in „aanbouw"! lof zes zijn overgeble- Qe inhoud „grondig ge- koop De regering ng vfdt ca 60 kastelen, pa- t>t zJnhuizen, die de afge- th bqzUn gebouwd, te koop acultfen van 40.000 tot een 5e ujfeovenaan de lijst staat in g^ackerstein bij Ingol m^dnchen en Neuren- 'micfmiljoen moet opbren- gebife gebouwen zijn niet de kis het wel lijkt, om- th isJuwingskosten astrono- nedeflen zijn. ;gen de SST De ïtvaartpionier Charles ian die voor het eerst imerika naar Europa de SST, de superso- ïachine, omdat deze loet vliegen met een /an 2880 kilometer per luur en veel te kost- lucht tot heel ver bo- erontreinigt. Themistocles Arbei- werkzaamheden ver bouw van een onder in het hart van Athe- bijna volkomen gaaf itukken van een weg ingenomen wordt dat deel vormde van de die Themistocles in tus inderhaast liet aan- ihene te beveiligen te- (van de Perzen. (Van onze correspondent) CANBERRA Het is lang rustig geweest in Australische Nieuw-Guinea sinds de inlandse Ma- taungan organisatie op het schiereiland Gazelle van Nieuw Brittannië demonstraties heeft gehou den als protest tegen de instelling van een plaat selijke raad met anderen dan inlanders alleen als leden. De Mataungan organisatie wenst een raad van uitsluitend inlanders. Op het eiland Nieuw Ierland echter hebben inlanders onlangs een demonstratie gehouden om uiting te geven aan hun misnoegen over de Mataungan. Nieuw Ierland heeft namelijk, tot volle tevredenheid der inlanders, een plaatselijke raad waarin alle daar wonende rassen zijn vertegenwoordigd, Chinezen inbegrepen. Het is voor Australië dus wel moeilijk om alle partijen tevreden te stellen. Maar nu is de Australische regering onverwacht van een andere kant bekritiseerd. De 'speaker' (voorzitten van het Huis van Afgevaardigden in Port Moresby, dr. Johi Guise (55) heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de Australische regering teveel aandacht besteedt aan Nieuw- Guinea (noordelijk deel) en te weinig aan Pa poea (zuidelijk deeli Dr. Guise is zijn carriere begonnen als ongeschoold arbeider. Hij is een self-made man, die ook buiten Nieuw Guinea veel heeft gereisd. Hij is een halfbloed en spreekt naast Engels en Pidgin vijf of zes inlandse talen Hij heeft eens beweerd een afstammeling te zijn van een der bekendste 1 ranse edellieden en een Papoea-meisje allemaal uit grootvaders tijd John Guise is een knappe man. Zowel van uiter lijk als van intellect. In augustus heeft de uni versiteit van Papoea-Nieuw Guinea hem de ere titel van 'doctor' verleend (honoris causal. WAARSCHUWING AAN CANBERRA Tot voor kort heeft dr. Guise als Papoea een neutrale houding aangenomen in het Huis van Afgevaardigden. Hij heeft echter de Australische regering gewaarschuwd dat de eenheid van Pa poea-Nieuw Guinea gevaar loopt als de regering op de ingeslagen weg voortgaat om Nieuw Guinea te bevoordelen boven Papoea, 'enkel en alleen om een wit voetje bij de Verenigde Naties te krijgen' Papoea is een kolonie van Australië. Nieuw Gui nea wordt door Australië uit naam van de Vere nigde Naties beheerd als een bestuursgebied, na dat Duitsland het na de Eerste Wereldoorlog als kolonie had verloren Officieel is het beleid van de Australische regering gericht op de economi sche ontwikkeling van Papoea-Nieuw Guinea als één geheel, samen met de naastliggende eilan den waarvan Nieuw Brittannië. Nieuw Ierland en Bougainville de grootste zijn. Elke beweging, di® gericht is op afscheiding beschouwt Australië als een doorkruising van haar plannen om Papoea- Nieuw Guinea voor te bereiden op de komende onafhankelijkheid. AUSTRALIË WEIGERT DATUM De Verenigde Naties hebben met 98 tegen nul stemmen en vijf onthoudingen (Australië. Enge land. Frankrijk. Verenigde Staten en Portugal! de Australische regering verzocht een datum te noemen, waarop aan Papoea-Nieuw Guinea onaf hankelijkheid zal worden verleend. Australië trekt zich van die resolutie niets aan. Het heeft in het verleden herhaaldelijk verklaard dat Papoea- Nieuw Guinea zelf moet beslissen. Intussen, zo zegt Australië, voeden we de bevolking geestelijk zowel als economisch zo goed mogelijk op ter "oorbereiding van de t.Hd waarop onafhankelijk heid zal worden verleend In Panoea-Nieuw Guinea is de bevolking echter verdeeld: de primitieve hooglanders bijvoorbeeld voelen er niets voor. zelfs niet voor zelf-regering als een tussenvorm naar onafhankelijkheid. Zii beschouwen zelf-regering met wantrouwen Ve len zijn bang dat met de verlening van zelf-rege ring een einde komt aan de financiële steun die het land van Australië ontvangt. De ontwikkeling van kopermijnen op Bougainville eist een inves tering van 1200 miljoen gulden en is aanleiding geweest voor sommige inlandse groepen om de daaruit voortvloeiende welvaart uitsluitend voor dit eiland op te eisen. De regering daarentegen wil geheel Papoea-Nieuw Guinea ervan laten pro fiteren. Deze tegenstelling heeft geleid tot ont wikkeling van een separatistische beweging op het eiland. De politieke ontwikkeling van Papoea-Nieuw Guinea staat in haar kinderschoenen. Toch tre den meer en meer jonge, ontwikkelde inlanders naar voren met recalcitrante zowel als uitdagen- .de nieuwe ideeën, die erop gericht zijn Papoea- Nieuw Guinea zelfstandigheid te verschaffen De 28-jarige Tom Korara, lid van het Huis van Af gevaardigden. beweert dat Papoea-Nieuw Guinea over twee jaar, in 1972, rijp is voor zelf-regering. Als de meerderheid der bevolking zich echter te gen zelf-regering zou uitspreken, dan zijn de an deren misschien bereid om te wachten, zo zei hij. Een pas gevormde politieke beweging. Papoea Actie, waarbij verschillende leden van het Huis van Afgevaardigden zich hebben aangesloten, hebben verklaard voor de afscheiding van Papoea te werken als de regering de economische ont wikkeling van dit deel van het eiland niet vlug ger ter hand neemt. Zelfs een blanke vertegen woordiger van Papoea in het Huis van Afgevaar digden heeft zich kritisch over het beleid van de Australische regering uitgelaten. Een inlands lid Ebla Olewale, leider van de Papoea Actie, heeft °apoea beschreven als de 'assepoes' van het ter ritorium KRITIEK OP VERHOUDINGEN Inderdaad werd vorig jaar slechts 32 miljoen gulden besteed aan openbare werken in Papoea tegen 72 miljoen gulden in Nieuw Guinea. In 1968 is 400 miljoen gulden besteed in Nieuw Guinea tegen slechts de helft in Papoea. In 1969/'70 kreeg Nieuw Guinea bijna vijf keer zoveel als Papoea. De overheid heeft hiertegen aangevoerd dat Pa poea slechts 700.000 inwoners telt tegen Nieuw Guinea-1.700.000. Dr. Guise heeft niettemin in zoveel woorden gezegd dat de Australische rege ring 'Papoea laat rotten met bijna geen enkele weg. vliegveld of scheepskade en geen enkele in dustrie van enige betekenis'. Hij voegde er aan toe: „Het punt is bereikt, waar gerommel van ontevredenheid en frustatie onder het volk wordt geconstateerd". De rege ring kaatste terug: „In sommige districten van Papoea gaat driekwart van de schoolplichtige Jeugd naar school; in de hooglanden van Nieuw Guinea daarentegen slechts een derde deel" Intussen organiseert de Mataungan op Nieuw- Brittannië een verkiezing voor een eigen plaats- UJke raad met uitsluitend inlanders. Zij weigert de bestaande raad te erkennen. Duizenden To- lais (op het Gazelle-schiereiland wonende inlan ders) weigeren plaatselijke grondbelasting tc be talen. Hun 29-jarige leider. Oscar Tammur. is wegens niet-betaling van belasting veroordeeld tot 30 dagen gevangenisstraf en beschouwt zich nu als een martelaar De regering heeft bakzeil gehaald door de huidige districtscommissaris die door de Mataungan als een vijand werd be schouwd, te vervangen door een ambtenaar die bij deze organisatie in hoog aanzien staat. Ook heeft de regering een vroegere leider van de Mataungan, Robert Kumaina, benoemd tot ad ministrateur van de Nationale Spaar- en Lening- bank voor Papoea-Nieuw Guinea Kennelijk hoopt de Australische regering het smeulende vuur van ontevredenheid op deze wijze in bedwang te houden. Het is een wijze politiek die er op gericht is steeds meer inlanders op leidende posten te plaatsen. Het is een deel van haar beleid om Papoea-Nieuw Guinea voor te be reiden op zelfstandigheid en onafhankelijkheid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9