AIGONS TROEPEN IN LAOS GEEN AMERIKANEN tcratie 'beperkt in tijd en ruimte" vandaag Onvoldoende waarborgen bij komende volkstelling I ks Van Gothenburg tot Katwijk ld Ije Rome -d- ïokken IJ ZACHT PROF. DR. G. ZOUTENDIJK: Prijsverhoging olieprodukten KANS R00MS- RODE COALITIE ÏS GERING PLOT 75ct. het nieuwe blad bij Mosk& tijdschriftenhandel (Due/ QTu remos it 1 maart 1860 MAANDAG 8 FEBRUARI 1971 No. 33319 EIDSCH DAGBLAD Koopman leur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel. 25041. Redactie 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat 18 uur) Een Fiat 600, verpletterd on der vallend steen. WASHINGTON, SAIGON (AFP, Reuter, AP) -- Verscheidene eenheden van het Zuidvietnamese leger zijn vannacht om 2 uur Ned. tijd de zuidelijke grens met Laos overgetrokken teneinde de bevoorradingswegen van de Noordvietnamezen af te snijden. De operatie, die de naam draagt ,,Lam Son 719", is volgens de Zuidvietnamese am bassade in Washington „beperkt in tijd en ruimte 16 PAGINA'S In een boodschap aan zijn volk deelde president Thioe van Zuid- Vietnam mede, dat zijn land geen enkele gebiedsaanspraak Jegens Laos koestert, zich niet in de binnenland se aangelegenheden van het konink rijk Laos wil mengen, maar alleen de Noordvietnamese communisten, die in Zuid-Laos bases hebben tr°vestigd om hun agressie-oorlog tegen Zuid- Vietnam, Laos en Cambodia te voe ren. de voet wil dwarszetten. Uit militaire bronnen in Saigon werd vernomen, dat het ZuidviPtna- mese offensief tien dagen tot een maand zou kunnen duren en zich dertig tot vijftig kilometer op Lao- tiaans gebied zou kunnen uitstrekken Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon deelde mede. dat er geen Amerikaanse grondtroepen of adviseurs bij de inval betrokken zijn. Een reeks aardschokken Iterdagavond tussen tien 1 over zeven en half elf het The stadje Tuscania, negen- jieter ten noorden van Ro- )ewoonbaar gemaakt. Gis- werd ook nog een lichte |evoeld. Achttien Inwoners 7.000 kwamen om het le- aantal gewonden loopt in Èerden. Vierduizend perso- phten de afgelopen nachten t door. I een belangrijke stad uit I van de Etruskiërs, bezat >elangrijke kunstschatten, ernstig aangetast verwacht van vanavond tot 'ondhalf tot zwaar bewolkt tseli'k wat regen of metre- pwegend matige wind. eerst telijk, later krimpend naar in imum temperaturen om- h maxima ongeveer 8 gra- (Opgemaakt om 12.40 uur) 8.08 uur; onder: 17.42 uur. 16.51 uur; onder: 7.58 uur. Sr te Katwijk te 3.04 en laagwater te 11.09 en 23.29 Een wanhopige overlevende bij de puinhopen van wat eens zijn woning was. werden. De schade onherstelbaar. echter niet Dp aardbevingen vernielden ook het plaatselijke ziekenhuis. Patiënten werden onder het puin bedolven. Toen de bevingen begonnen was de plaatselijke bevolking net bezig met het avondeten. Velen renden in paniek de straat op, terwijl hun woningen achter hen instortten Een vrouw sprong in paniek van de derde verdieping naar beneden en was op slag dood. Overal klonk het gejammer van de slachtoffers Omdat zowel de elektriciteit als de telefoonverbindingen waren ver broken duurde het even voordat reddingsploegen ter plaatse wa ren. De plaatselijke bevolking was toen al begonnen met het bergen van de gewonden en de doden Er bestond een ernstig tekort aan verband en geneesmiddelen. Dp gewonden werden behandeld In de nabijgelegen plaatsen Arleno di Castro, Tesseoano en Piasana die eveneens door schokken waren ge troffen. zonder ernstige gevolgen overigens. De Italiaanse politie moest gisteren de toegangswegen tot Tuscania blokkeren Duizenden automobilisten vonaen "n bezoekje aan het rampgebied op de vrije zondag de moeite waard Slechts ambulances, vrachtauto's met medische en andere hulp wer den toegelaten. LEIDEN De Wet op de Volks tellingen omvat onvoldoende waar borgen. dat de verkregen gegevens van de komende volkstelling op de juiste wijze worden behandeld en niet wqrden misbruikt. Ernstiger nog is, dat de regering met deze wet in de hand over tien jaar veel sterker, in de privé-sfeer indringende vragen kan stellen zon der nadere parlementaire goedkeu ring. Het is onbegrijpelijk en onvergeef lijk, dat aan dit aspect bij de parle mentaire behandeling van de wet geen aandacht is besteed. Dit meent prof. dr. G. Zoutendiik uit Leiden, die gisteren in Sociëteit Minerva de spreker was in het Stu dium Generale ter gelegenheid van de viering van de dies natalis van de Leidse Universiteit. Hij sprak over "Computer en democratie". Prof. Zoutendijk stelde in zijn toe spraak dat als grondregels voor ver plichte enquetes zoals de volkstelling zou moeten gelden, dat de overheid slechts die informatie mag vragen, die voor de beleidsbepaling noodza kelijk is; dat deze informatie in de wet vermeld moet worden: dat de wet ook moet vermelden wanneer de persoonlijke gegevens weer vernie tigd moeten worden; alsmede welke overzichten vervaardigd zullen wor den en hoe de verspreiding daarvan zal zijn. Al deze zaken kunnen dan bij de openbare behandeling in het parlement aan de orde komen. De wet op de volkstellingen van Ju li k.l. vermeldt slechts, dat de aard van de te verzamelen gegevens en het tijdstip van vernietiging der per sonalia bij algemene maatregel van bestuur moeten worden bepaald. Over de inhoud en verspreiding van overzichten wordt niets vermeld, noch in de wet noch in de algeme- mene maatregel. ROTTERDAM (ANP) De geza menlijke oliemaatschappijen delen mee dat als gevolg van de gewijzig de marktomstandigheden de prijzen van enkele aardolieprodukten met ingang van vandaag zijn verhoogd Autogasolie wordt aan de pomp 0.8 cent per liter duurder. De prijzen van gasolieën een en twee en dunne stookolie gaan met 80 cent per 100 van gasoliën, huisbrandoliën een en twee en dunne stookolie gaan met 80 cent per 100 liter omhoog. Petro leum wordt 0,4 cent per liter duur der. De laatste stelt wel, dat negentig procent van de persoonsgegevens voor 1 maart 1974 moet worden ver nietigd, maar vermeldt niet. dat de resterende tien procent op naam be waard zal worden om tien jaar iater na een nieuwe volkstelling een ver gelijkende studie mogelijk te maken Dat laatste kan nuttig zijn, maar de wettelijke basis hiervoor is wel erg smal. Prof. Zoutendijk acht de uitvoering van de volkstelling wel uitermate summier geregeld. Niemand schijnt op het denkbeeld te zijn gekomen de eerste kaart met de personalia niet op het Centraal Bureau van de Sta tistiek te doen bewaren, maar op een andere plaats, hetgeen uit het oog punt van voorkómen van misbruik toch voor de hand had gelegen. Niets is er voorts vermeld over de in het rekencentrum geldende administra tieve procedure ter voorkoming van misbruikt. maar dat wel Amerikanen met vlieg tuigen en helikopsters bijstand ver lenen. De premier van Laos Prins Soevanna Phoema heeft een „mild protest" laten horen tegen de Zuid vietnamese invasie maar tevens ver klaard, dat „de verantwoordelijkheid in eerste aanleg bij de Noordvietna mese agressors berust". Drs. Schmelzer DEN HAAG Volgens de fractie voorzitter van de KVP in de Twee de Kamer drs. W K. N Schmelzer is het uiterst onwaarschijnlijk, dat er na de verkiezingen van 28 april een kabinet komt met confessionelen en- socialisten. Het was de reactie van drs. Schmelzer op de resultaten van het PvdA-congres dat het afgelopen weekeinde werd gehouden. Drs. Schmelzer verweet de PvdA voort durend van koers veranderd te zijn. Oud-minister-president dr. W. Drees sr. is bij zijn voornemen ge bleven om niet onmiddellijk na het congres te reageren. Van Drees is bekend, dat hij zich zorgen maakt over de koers van de PvdA. Hij meent, dat alleen een samenwerking met de christelijke partijen de PvdA weer in de regering kan brengen. Het bestuur van de PSP conclu deert uit de beslissingen van het congres, dat de PvdA steeds verder verwyderd raakt van 'n doeltreffende samenwerking van de socialistische krachten in Nederland. „De knieval voor D'66 betekent, dat de PvdA geen andere kant meer kan opgaan dan naar rechts, aldus de PSP. 0 Mevrouw Shepard heeft alle reden om uitbundig te lachen. Haar man en F.dgard Mitchell hebben hun (vermoeiend) uitstapje naar de maan volbracht. Met een flinke vracht maanstenen stapte het tweetal weer aan boord van het moederschip, waarin Stuart Roosa geduldig had gewacht. „Dik te vreden" begon het drietal aan de terugweg naar huis PAGINA 14 De computer kan de democratie dienen, maar ook doden STADSPAGINA De VVD ziet voorlopig niets in een vr|jage met DS'70 PAGINA 13 Bij de sport domineren schaatsen en voetbal. De Nederlandse schaatsdames kwamen er bü de wereldkampioenschappen iets be ter af dan bij de Europese titel strijd. Stien Kaiser werd nu twee de. Atje Keulen-Deelstra was kansloos. Door een braam In de top van het allerhoogste voetbal heeft ADO voorlopig moe ten afhaken. Het is de vraag of de Hagenaars zover zullen terugko men. dat zü in de slotfase van de competitie nog een rol van beteke nis kunnen spelen. De XJit het Leidsch Dagblad van 7 Februari 1871: Hedenmorgen vroeg ont sliep alhier, na eene krank heid van eenige weken, de waardige oud-Hoogleer aar (n de Godgeleerdheid. Dr Wessel Albertus van Hengst Geboren den 12 Nov 1779 bereikte hij den zeldzamen ouderdom van meer dan 91 jaren. De Rector Magnificus Prof. J. E Goudsmit. zal Woensdag namiddag a.s. te één uur het rectoraat over dragen can den hoogleeraai Rauwenhoff met een ora tie, in de groote gehoorzaal van het Academie-Gebouw LEIDEN Een van een sigaret gevallen stuk vuur is vermoede lijk de oorzaak van de brand, die vanmorgen om negen uur de be nedenverdieping van de Leemansstraat 21 te Leiden verwoestte. De zoon des huizes was net naar school, toen zijn nog op bed lig gende ouders werden gealarmeerd door de rook. Zij konden een goed heenkomen vinden, maar beneden brandde alles uit. De schade be draagt naar schatting 50.000 gulden. (Foto LD/Holvast) Met het Leidsch Dagblad kunt U naar Gothenburg en Glas gow reizen. Maar het leukste is toch dat het Leidsch Dag blad dagelijks door de eigen omgeving reist: van Katwijk tot Waddinxveen, van Voorschoten tot Nieuwkoop. Dage lijks nieuws uit de buurt. Neem eens een proef. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 23 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1