Eén incident motief voor optreden VAR A-ombudsman Gesprek over sleepboot staking werd voortgezet Breuk dreigt tussen bestuur CH en jongeren OOK VOOR HOGE SPAARRENTE Vhivona 7 Brigadier sta] 4-0 gevonden brommers geweldige shampoos ga metua tijd mee-ga imrdenmb mi,ky' ff 'iè Fusie-commissie SER wil melding aan ministerie BUIT IN APELDOORN MEER DAN f 750.000 Confessionele werkgevers: bij staking periode van afkoel ing Snip en Snap terug uit de Antillen EISENDE PARTIJ IN KORT GEDING TEGEN VAN DAM Geen directe resultaten van eerste onderhandelingen V r PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 p Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8P/o NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst ROTTERDAM De werkgevers in het stadssleepbootbedrijf hebben vanochtend opnieuw met de vakorganisaties gesproken over het door hen ingediende ultimatum (45 gulden meer per week over het hele jaar '71). Het gesprek is voortgevloeid uit de bemiddelingspoging die wethouder drs. H. J. Viersen gis termorgen deed om de twee lijnrecht tegenover elkaar staande partijen opnieuw tot onderhandelen te krijgen. Afhankelijk van dat gesprek van vanochtend is het kort geding dat de werkge vers tegen de bonden hebben ingediend. Levert het gesprek geen resultaat op dan zou het kort geding vanmiddag om half drie voor de president van de Rotterdamse rechtbank dienen. Direct resultaat heeft het vijf uur durende gesprek in het stadhuis gis teren niet opgeleverd: alleen de be reidheid van de werkgevers om ver der te praten. Van hun kant stelden zij de eis dat de bemanningsleden dan vandaag wel aan het werk moes ten gaan, maar de heer W. J. Huls- ker «voorzitter Bedrijfsgroep Havens van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel) weigerde die toezeg ging als woordvoerder van de bon den te doen. Toen hij die weigering gistermid dag tijdens een stakingsvergadering de ongeveer 400 stakers meedeelde, kreeg hij een ovatie. Hij zei op de uitnodiging van wet houder Viersen te zijn ingegaan, om dat ook de bonden zo snel mogelijk een einde willen maken aan de staking. "Maar we hebben wel als eis gesteld dat er gesproken zou worden op ba sis van ons ultimatum", aldus Huls- ker. 'Toen aan het eind van die vijf uur praten bleek dat de werkgevers opnieuw rond de tafel willen, heb ik gezegd dat we zullen blijven staken totdat er resultaat is". de vergadering de staking een logi sche consequentie van de vorige sta king in de haven. Hij zei het onver standig te vinden dat de werkgevers een verder uiteenlopen van de lonen in de haven niet proberen te voorko men. Over het kort geding merkt hij op: 'Tk begrijp niet dat de werkge vers de arbeidssituatie zien te be heersen door middel van een kort ge ding. Wetten en uitspraken zijn niet bepalend. Het is alleen de vraag of er redelijke voorstellen op tafel ko- j men. Het is een zeer gevaarlijke weg die de werkgevers inslaan. Als de bonden in 't ongelijk worden ge steld dat is er de kans dat extreme organisaties zich op de staking zullen werpen". Logisch De heer A. de Boon. tweede voor zitter van het NVV en op het laatste moment ook bij het gesprek met de wethouder betrokken, noemde in ADVERTENTIE ap- sM - kruiden, kuur i Vragen De werkgevers hopen dat de recht bank aan de bonden 'n verbod op zal leggen de werknemers tot staking op te roepen onder een dwangsom van f 25.000 voor elke overtreding. Dit geldt voor elk van de drie bonden. De rechtbank zal de gpdaagden moeten bevelen hun gedane oproep binnen twee uur na het vonnis in te trekken onder een dwangsom van f 5.000 voor elk uur. dat deze oproep voortduurt Een dwangsom van f 25.000 wordt ge vraagd voor het uitlokken door de bonden van een staking of voor steun verlening aan een actie die in strijd is met de loonmaatregel. Schepen Voor Hoek van Holland lagen gis teravond zes schepen voor anker, die in verband met de staking van de stadssleepboten in Rotterdam de ha vens niet konden binnenvaren Hun aantal zal vandaag, naar verwacht, aanzienlijk stijgen. Twee schepen, die Rotterdam als bestemming had den, wijzigen hun koers en voeren door naar Amsterdam. Een schip week uit naar Londen. Voor zover be kend zijn drie zeeschepen, die ge woonlijk bij het binnenlopen van de Rotterdamse havens gebruik maken van de stadssleepboten. op eigen kracht ^binnengekomen. Volgens de havendienst in Rotterdam heeft een zeeschip maandag in verband met de staking de Rotterdamse haven niet kunnen verlaten. Alle andere sche pen. die volgens schema zouden moe ten vertrekken, hebben dat op eigen kracht gedaan. In de have van Europoort heers te de normale drukte Zoals bekend doen de bemanningen van de grote Europoortslepers niet aan de staking mee. De aanvoer van ruwe olie naar de in het Rotterdamse havengebied gevestigde raffinaderijen loopt der halve geen gevaar. inhoud t50 cc. De Bengaalse gier, die sedert begin januari in de hoge naald bomen in de gemeente Dongen verblijf heeft gehouden, is gister morgen door enkele boeren uit de omgeving gevangen. Het dier was totaal uitgeput en liet zich ge makkelijk pakken. Het zal naar een vogelpark worden overge bracht. De boeren gebruikten bij hun vangpogingen een klapnet DEN HAAG De fusiecommissie van de Sociaal-Economische Raad. belast met het toezicht op de nale ving van de vrijwillige fusieregels wil dat de fusiecode wordt aangevuld met een meldingsplicht van voorge nomen fusies aan de minister van Economische Zaken De besturen van de bij de voorge nomen fusie betrokken ondernemin gen moeten als het advies van de commissie wordt gevolgd de overheid informeren op het tijdstip dat ook de vakbeweging wordt ingelicht. De Informaties aan Economische Zaken moeten een indruk geven van de eco nomische en sociale gevolgen van de fusie De Sociaal-Economische Raad zal de invoering van een meldingsplicht van voorgenomen fusies aan Econo mische Zaken op 19 februari bespre ken. APELDOORN <ANP> De buit van de brandkastkraak. die in de nacht van zaterdag op zondag gezet is in het hoofdpostkantoor te Apel doorn. bedraagt zeker f 762 000 Aan vankelijk was opgegeven, dat er on geveer f 300.000 gestolen was. Van het verdwenen bedrag is f472.000 aan bankbiljetten 'eigen geld" van de PTT en f 290 000 werd gehaald uit opengemaakte envelop pen van aangetekende zendingen. Dit laatste bedrag kwam vast te staan, nadat PTT-personeel zich in verbinding had gesteld met de afzen ders of geadresseerden Een enve loppe moet een bedrag van f 200 000 als inhoud gehad hebben De kluis, waarin het geld van de PTT en de aangetekende stukken ge borgen lagen, is met een snijbran der opengebrand De snijapparatuur i werd door de daders mee teruggeno men. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt! UTRECHT ANP n 55- a ge Utrechtse brigadier v. n politie, die vorig jaar een 40-tal bromfietsen verduisterde ter waarde van enkele duizenden guldens, zal gerechtelijk worden vervolgd. Misbruik makend van zijn functie ais chef van de rU- wielcentraie 'bewaring en opsporing van brom fietsen verkocht hij sinds maart vorig jaar met kleine aantal len tegelijk in beslag genomen of ge vonden bromfietsen aan een. naar later bleek, bona fide opkoper Hij koa een tydlang onopgemerkt zijn gang gaan. In beslag genomen brom mers. die normaal openbaar worden verkocht, boekte hij gewoon af op de administratie en het geld stak hij in zijn zak Maar toen na verloop van tijd bleek dat steeds meer brommers verdwe nen waren wanneer b.v. de eigenaar ze op kwam halen, werd hij hierop door zijn ondergeschikten die hun chef aanvankelijk niet verdachten opmerkzaam gemaakt Er werd een intern onderzoek ingesteld dat ech ter niets uithaalde. Toen er brom- mei-s bleven verdwijnen stelden de Utrechtse recherche en de rijksre cherche een onderzoek in Het spoor leidde al snel naar de brigadier Stakende sleepboten op de Rotterdamse Maas. HEN HAAG Dp confessionele werkgevers menen dat in het wets ontwerp over het stakingsrecht, dat momenteel bij de Tweede Kamer ligt, een afkoelingsperiode moet worden voorgeschreven. Volgens de werkge vers moet de bevoegdheid om een af koelingsperiode te gelasten ingeval van een dreigende staking worden toegekend aan de minister van so ciale zaken. Eerder al hebben de vakcentrales verklaard dat de recente staking van één uur en vooral ook de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank in het kort geding van de NS-directie tegen de vervoersbonden voor hen aanleiding zijn voor een hernieuwde bestudering van het wets ontwerp. Van hun kant zien ook de christelijke werkgevers reden voor nieuw beraad. Stakingen krijgen steeds meer een politiek maatschappelijk karakter, aldus het bestuur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Wan neer een werkstaking algemeen maat schappelijke en nationaal economi sche belangen schaadt moet de over- AMERSFOORT Er dreigt een breuk te ontstaan tussen de CH- jongerenorganisatie en de CHU. Aan leiding hiertoe is de kandidaatstel ling van de partij voor de Kamer verkiezingen. Daarbij duikelde de kandidaat van de jongeren. Jacq. Iluysen een aantal plaatsen. Op zijn (verkiesbare) plaats kwam drs. Van Leyenhorsi.. De CHJO vindt dit een onthutsende ontwikkeling „ge zien het oprukken naar conservatie ve richting". Met de toekomstige CHU-fractie wordt de uitvoering van het urgentieprogramma van de drie confessionele partijen een weinig ge loofwaardige zaak, volgens de CH- jongeren. „Drs. Van Leijenhorst ln plaats van de oud-jongerenvoorzitter Huy- sen betekent de verkiezing van de exponent van het verzet tegen chris tendemocratisch» samenwerking, te gen de CH-programs, tegen de ver nieuwing en tegen lijsttrekker Udink in plaats van de exponent van het streven naar samenwerking binnen de groep van 18 en een moderne aan pak". „Het is verbijsterend dat de zo sterk vergrijsde CHU de uiterst be kwame jongerenkandidf.at afwees De hetze tegen hem gevoerd door middel van leugens en verdachtma kingen is een christelijke partij on waardig en het is een des te ernsti ger zaak dat zelfs een CH-minis- ter, mr. Beernink, hieraan deelnam", aldus een communiqué. Bespreken Op korte termijn zal het hoofd bestuur van de CHJO bijeen komen om de toestand te bespreken en de relatie met de CHU op langere ter mijn te bezien. Intussen zal het dagelijks bestuur van de CHJO niet meer deelnemen aan vergaderingen van het dagelijks bestuur van de CHU, het hoofdbe stuur en de unieraad De medewer king aan de voorbereiding voor de verkiezingen zal worden gestaakt De CHJO zal een gesprek op gang brengen met de vele anderen binnen het CHU-hoofdbestuur, unieraad, kamerkringen, kiesverenigingen en vakbondskringen, die over de kan didaatstelling ontsteld zijn. SCHIPHOL i ANP i Zonver brand zijn Willy Walden en Piet Muijselaar gistermiddag in Neder land teruggekeerd van een tournee van twee weken door de Antillen. Sa men met vier andere leden van de Slees wijk Revue hebben zy op Cura cao en Aruba in totaal negen voor stellingen gegeven, waarbij ook de dames Snip en Snap ten tonele wer- dn gevoerd. „Het was een onvergetelijke ge beurtenis voor ons", zeiden zij bij te rugkomst op Schiphol. „We hebben werkelijk een enorm succes gehad en het leuke was dat er naast Neder landers ook veel Antillianen in de zaal zaten. Bij ons vertrek uit Wil lemstad waren er honderden men sen naar het vliegveld gekomen om ons uit te zwaaien". heid de mogelijkheid hebben een af koelingsperiode voor te schrijven, waardoor wellicht bemiddelingspo gingen beter tot hun recht kunnen komen. CALCUTTA (Reuter» Sinds au gustus vorig jaar zijn er in de In diase deelstaat Bengalen ruim vier honderd personen omgekomen bij po- ïtieke rellen en straatgevechten Zon dag j.l. lieten zes personen het leven, onder wie twee politiemannen. Nadat de centrale regering in Nieuw Delhi in maart van het vorig Jaar het be wind in West-Bengalen had overgeno men zijn er ongeveer vijftig politie mannen vermoord, 't merendeel door aanhangers van het Chinese Mao-be- wind Deze maoisten noemen, zich Naxalieten. AMSTERDAM (ANP) De fa briek van de gazeuse „Exota". welk mer in tv-uitzendingen van de Om budsman van de VARA Marcel van Dam over het exploderen van limo- nadeflessen met nadruk is genoemd, heeft een kort geding aangespannen tegen de VARA en Marcel van Dam. dat gisteren onder grote belangstel ling voor de president van de Am sterdamse rechtbank heeft gediend. De fabriek. Van Tuyn's Limonade- fabriek en Distilleerderijen in Don gen NBeiststopzetting van de ac tie tegen Exota. voorlezing van het vonnis door Van Dam in zijn tv-pro- gramma zonder commentaar en toe- lating van de fabriek tot een weder woord in de eerstvolgende tv-uitzen ding van de ombudsman. Er is op niet nakomen van het gevraagde tel kens een dwangsom van f 150.000 ge steld. Voorts wordt de president ge vraagd het gedrag van de VARA en Van Dam onrechtmatig te verklaren Het motief voor 't optreden van v. Dam is volgens de advocaat duide lijk De achtergrond is het geval van een kind van de familie de Meyer in Amsterdam dat aan een oog werd gewond door het exploderen van een limonadefles. Over deze zaak loopt nog een procedure bij de Amsterdam se rechtbank. Niemand weet wat voor fles het is geweest. Toen uit de fles drie glaasjes waren geschonken en deze onder een bank op straat was weggezet het was warm drukkend weer was de fles geëxplo deerd waarbij het kind was getroffen. De moeder beweert dat het een exo- tafles is geweest, zei mr. Van Es. Stoel De VARA en Van Dam gaan in fei te op de stoel van de rechter zitten, matigen zich een conclusie aan zon der onderzoek. Mr Van Es zei dat de zaak een positief resultaat heeft ge had. De fabrikanten van frisdranken hebben een collectieve verzekering gesloten voor de gevolgen van explo derende flessen. Dit werd in een tv- uitzending medegedeeld. In de tv-uitzending van 8 Januari, kwam de climax ten top. zo vervolg de de advocaat. Daarin werd. zonder, vermelding van de naam Exota. een vertraagde opname van het springen van een limonadefles getoond. Daar bij werd een binnengekomen brief ge- geciteerd. waarin speciaal de naam Exota werd genoemd ofschoon er geen aanwijzing is. dat Exotaflessen méér springen dan andere. De advo caat. stelde dat 't motief van de actie is de fabriek te dwingen 'n regeling te treffen met de heer De Meyer, ook al is er in rechten geen bewijs en heeft de rechter nog geen uitspraak gedaan Aandacht De advocaat van de VARA en Marcel van Dam. mr M G. Rood. stelde dat hetgeen in de uitzendingen was gedaan is de aandacht van het publiek vestigen op het uit elkaar springen van flessen met koolzuur houdende dranken. En voorts of er geen taak voor de overheid is voor verbetering van de veiligheidsvoor schriften. Er wordt nooit 'n probleem van een enkeling aangepakt om voor een individu een schadevergoedings regeling te bereiken Directeur Van Tuyn heeft op 7 ja nuari met Van Dam gebeld en Van Dam vroeg toen of hij onjuiste fei telijke mededelingen had gedaan De directeur zei dat dit niet 't geval was. „Wij beschikken niet over feiten dat Exota-f lessen meer springen dan flessen van andere merken", zo merk te mr. Rood op. Van Dam blijft be reid de heer v. Tuyn de gelegenheid te geven in de uitzending te komen als hij feitelijke onjuistheden wil rechtzetten. Er is geen sprake van. dat er een campagne tegen de fabriek is gevoerd. Waar Exota is genoemd, is dat gebeurd op grond van feiten medegedeeld door slachtoffers, zo voegde de advocaat er aan toe. De advocaat merkte nog op dat het ver bieden van commentaar in strijd is met de grondwet. ADVERTENTIE V (f m t i ei O it e: re m n a d ai tl! |ii ir ei rl ie S( •b f e. Z' h t b e h e P n.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6