MAANLANDING IN GEVAAR Bemiddelings poging B. en W. van Rotterdam Koppelingsproblemen na vertraagde start vandaag Wist l D Bestuur PvdA niet nader tot de KVP Man (26) gestorven na zeventien messteken P.v.d.A. wil aandacht voor de bejaarden 19,95 RADIOPLEIN 16 N.V.*.d. Velde Citroën Mistroostige sfeer Cinde van Britse i poststaking niet in zicht In sleepbootconflict ©01 KOUDE NACHT Belachelijk Mannensterfte net zo massaal als in oorlog VRIJSPRAAK VOOR VROUW DIEHAARMAN DOODSTAK (9ucJ Marokkanen vluchtten Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 FEBRUARI 1971 No. 33313 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bu vooruitbetaling:), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 2150* Nabezorging tot 20 uur, tel 30500 (zat 18 uur) 18 PAGINA'S Amersfoort Het bestuur van de Partij van de Arbeid zal zich niet fundamenteel anders opstellen te genover de KVP. Dit weekeinde is in Amersfoort vergaderd. Vanavond lalt de beslissing over de ontwerp- resolutie die komend weekeinde aan let congres zal worden voorgelegd. 1 De formulering van de resolutie die ij hans in de grondverf staat heeft ie instemming van de Nieuw-Link- uit het partijbestuur. 'De deur tot de confessionelen wordt ;vel op een kiertje gezet, maar de \roorwaarden zijn zo sterk, dat het ^uitgesloten wordt geacht, dat de Jthristelijke partijen er brood in «ien. LONDEN (Reuter) Het einde jvan de staking bij de Britse poste- fri.ien lijkt nog niet in zicht. Een be preking tussen directie en vakbon- [den de eerste sinds twaalf dagen [geleden het conflict begon leverde isteravond geen resultaat op. De di- 1 cectie hield vast aan haar aaftbod van icht procent loonsverhoging, terwijl 1 (e bonden vijftien pet eisen. „De sta- j ling gaat voort en wordt steeds ver- i iitterder. Het is duidelijk, dat de >osterijen het geschil als een kracht- neting zien", aldus de vakbondslei- <!er Tom Jackson. Ruimtevaarder Eugene Cer- nan laat in het ruimtevaartcen trum in Houston journalisten zien hoe hetzelfde ty-pe koppelingsme chanisme werkt als waarmee zich tijdens de Apollo-14-vlucht moei lijkheden hebben voorgedaan. Cernan was commandant van de reserveploeg voor deze maan- vlucht. Den haag De regering moet 'eel meer aandacht gaan besteden lan de problematiek van de bejaar- len. Daarom moet er een speciale rtaatssecretaris komen, die het be- leid voor de oudere bevolkingsgroe- pen voor zijn rekening neemt. No dig is ook een Raad voor Bejaar denvraagstukken, die optreedt als onafhankelijk adviesorgaan voor de regering. SYSTEMEN BRRNDKRSTEN Dit constateert de Tweede-Ka merfractie van de Partij van de Arbeid in een vanmiddag gepresen teerde nota over het bejaardenbe leid, die veel verder gaat dan de eerder verschenen nota over het be jaardenbeleid van staatssecretaris Van de Poel (Maatschappelijk Werk). De regeringsnota, waarop al eer der stevige kritiek is losgekomen, beperkt zich tot „de grootste knel punten". De PvdA-fractie probeert daarentegen een totaalvisie te geven op de belangrijke vraag hoe de be iaarden zo volledig mogelijk in wel vaart en welzijn kunnen delen. Vooral ook wordt als bezwaar ge voeld dat in de regeringsnota teveel wordt vastgehouden aan de tradi tionele grens van 65 jaar. „Een werkelijke oplossing van het bejaar denprobleem is alleen te vinden als men een eind maakt aan de feite lijke toestand van apartheid van de bejaarden in onze samenleving." KPNTOORINRICHTING I HOOFDSTR. 186 I I tel:01710-30797*1 IleiderdorpI Flinke op klaringen en op de mees te plaatsen droog weer met van nacht in het binnenland hier en daar matige vorst. Zwakke tot mati ge wind krimpend van noord naar west. Minimum temperaturen van, plus twee graden aan zee tot omstreeks min. vijf graden in het binnenland. Maximum temperatu ren morgen omstreeks 4 graden. Zon op: 8.20 uur; onder: 17.29 uur. Maan op: 10.29 uur; onder: 01.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.51 en 20.15 uur; laag water te 3.38 en 16.07 uur. 24 stuks NOVA HAARDROOGKAPPEN in 127 en 220 V. Catalogusprijs f49,50 voor VIJF MEIPLEIN 16, LEIDEN TEL. 25100 EN 43631 ROTTERDAM (ANP) Uit vrees voor een uitbreiding van de staking van het sleepbootpersoneel is het ge meentebestuur van Rotterdam van ochtend begonnen te bemiddelen tus sen de stakers en de werkgevers. Het gemeentebestuur had de kwestie besproken met de minister van So ciale Zaken Roolvink. De wethouder van de Haven drs. Viersen ontving in de loop van de ochtend de drie bij het conflict betrokken bonden, die Ingelicht werden over de concessies waartoe de minister bereid is. De werkgevers deelden voor het ge sprek al de resultaten ervan te wil len afwachten voordat zij de rechter In kort geding vragen de loonmaat regel te verbieden. De bemanningen ongeveer ze venhonderd man van de negentW stadssleepboten in Rotterdam, leg den om 6 u. exact hun werk neer. Lie vakbonden riepen de staking uit o dat de werkgeversorganisatie za* dagmiddag het gestelde ultimatum verwierpgeëist werd 45 gulden loonsverhoging per week over 197] of een heropening van het loonge- sprek. De werkgevers menen dat de loon eis in strijd is met het loonmatigings- besluit van de regering. Zij noemen de stakingsoproep on rechtmatig en kondigen in de brief het kort geding aan. De werkgevers hebben nog geprobeerd het kort ge ding het afgelopen weekeinde te la ten doorgaan, maar dat bleek onmo gelijk. Vanochtend om zes uur hebben de bonden de bemanningsleden van de sleepboten per circulaire meegedeeld dat de staking doorgaat. Bij de ha venbedrijven werd op hetzelfde ogenblik een stencil verspreid waar in wordt gezegd dat men nog geen beroep doet op de solidariteit van anderen. De havenbemanningen van de Euro poortsleepboten is niet om solidari teit gevraagd. De ongeveer zevenhonderd stakers hebben zich tussen tien en twaalf uur laten registreren in gebouw Pa lace met het oog op een uitkering uit de stakingskas. v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 (Van onze redacteur ruimtevaart) Na een door het weer vertraagde lancering hebben de drie Amerikaanse astronauten Shepard, Mitchell en Roosa vannacht bij de eerste belangrijke operatie van hun maan- vlucht problemen ondervonden, die de beoogde maanlan ding in gevaar brengen. Roosa, die de Apollo-14 bestuurde, slaagde er aanvankelijk niet in, het ruimteschip aan de maanlander te koppelen. De Apollo had toen de parkeerbaan om de aarde reeds verlaten en bevond zich op weg naar de maan op ruim 30.000 km ajstand van de aarde. Pas de zesde poging tot koppeling gelukte. De vluchtleiding in Houston heeft nog niet besloten, welke consequenties de moeilijkheden voor de verdere operaties heb ben. Het is niet onmogelijk, dat de maanlanding wordt afge last. den worden zijn door deze medede ling eerder versterkt dan afgenomen. Dit alles droeg er niet veel toe bij, de lancering tot een eerste stap te maken, om de kater van de mislukte Apollo-13 vlucht te overwinnen. Na de lancering, die op de Kaap werd gadegeslagen door de vrouwen en kinderen van de maanrei- zigers, verliep de vlucht aanvankelijk gesmeerd. De drie rakettrappen func tioneerden volgens plan gedurende, 11 minuut, waardoor de beoogde parkeerbaan om de aarde op 160 km hoogte werd bereikt. De derde raket- trap bleef in die baan aan de Apollo- combinatie gekoppeld. Om 1 minuut, over half één vannacht werd de mo tor van deze trap voor ruim vijf mi nuten opnieuw ontstoken om de Apollo een snelheid van bijna 40000 km per uur te geven, nodig om aan de aantrekkingskracht van de aarde ontsnappen en de maan te bereiken. De lancering van Kaap Kennedy, had gisteravond laat onder letter lijk en figuurlijk depressieve om standigheden plaats. Zware wolken velden met regen en onweer noopten acht minuten en twee seconden voor de start tot onderbreking van de af telprocedure. Toen met een vertra ging van veertig minuten de torenho ge Saturnus-V tenslotte om 22.03 u.|_ Nederlandse tijd van het platform naar boven schoot, konden de half miljoen kijkers rond de lanceer- plaats het gevaarte slechts enkele seconden volgen, voordat het in de grauwe wolken verdween. Figuurlijk was de sfeer van de lan cering mistroostig in verband met de nieuwe besnoeiingen van het NASA- budget, die voor vele honderden me dewerkers aan het Apollo-programma ontslag op korte termijn betekenen. Bovendien werd kort voor de lance ring bekend gemaakt, dat de laat ste Apello-vlucht -imtfttmer 17, aan vankelijk medio 1972 geprojec teerd) vijf maanden wordt uitgesteld. De geruchten van de laatste tijd. dat de laatste 2 maanlandingen (Apol lo's 16 en 17) geheel geschrapt zou- Het moment, waarop de machtige Saturnus-raket zich van de grond verheft om enkele ogenblikken later in het grauwe wolkendek te verdwijnen. Hartspecialist: UTRECHT (ANP) „Het lijkt i: wel oorlog, nu steeds meer man- nen in de leeftijd van 30 tot 50 jaar uit het leven worden weg gerukt door hart- en vaatziek ten". Dit zei de hartspecialist dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen op de eerste hartkaderdag van de Nederlandse Hartstichting in Utrecht, waar in feite tevens het 6tartschot werd gelost voor de eerste Euro-hartweek. die van 22 tot en met 28 februari in heel Europa wordt gehouden. Dr. Van Nieuwenhuizen zei. dat van alle doodsoorzaken de hart- en vaatziekten het sterkst toenemen, vooral bij mannen. „Er is sprake van een sluipend proces in de aantasting van de kransslagader. Afwijkingen in de bloedvaten komen het meeste voor. De oorzaak ervan is nog niet bekend, maar vast staat wel reeds een aantal risico-fac toren. die het proces versnellen. Dat zijn roken, bewegingsar moede. calorierijke en vette voe ding en de psychische druk van het moderne leven". AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de vijf tigjarige Elisabeth vrijgesproken. De vrouw bracht op 18 juli vorig jaar haar man met een achttien centi meter lang broodmes zes steken in zijn rug toe. De man overleed ter plaatse. De man stond bekend als een dron keman. Hij placht zijn vrouw als een beest te behandelen. Desondanks had zij zijn dood niet gewild. Op de zitting eiste de officier van justitie veertien dagen geleden voor dodelijke mishandeling acht maan den gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, met aftrek van het voorarrest. Zelfs die dodelijke mishandeling zag haar verdediger niet zitten. De vrouw had volgens hem niet gewe ten wat zu deed. Hij vroeg vrij spraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweer-exces. Ard Schenk heft de handen jui chend ten hemel, nadat hij in het Bislet Stadion in Oslo Europees kampioen Dag Fornaess op de tien kilometer een bijna verplet terende nederlaag had toege bracht. Nederland won daar met veel machtsvertoon het vüflan- den toernooi. De Nederlandse dames daarente gen deden het in Leningrad heel magertjes. De Russin Statkevitsj werd Europees kampioene. Van daag werden de laatste nummers afgewerkt. Dat vindt u elders. De dag van gisteren kunt u op een van de zes sportpagina's vinden. i Daarop staat ook de topvoetbal- lerjj. Ongemeen spannend dit sei zoen. Fegennwd kreeg van NEC een meer dan bittere pil te slik ken, waardoor er vier ploegen ge lijk aan kop staan. Met Ajax pal op de hielen. i Voor modebewuste vrouwen: Yves St. Laurent de meest gezag hebbende in Parijs houdt het OP kort PAGINA 13 i Bij het naderen van het einde van het bestand houdt Egypte er reke ning mee, dat de gevechten met Israël zullen worden hervat PAGINA 15 ten ids Uit het Leidsch Dagblad uit 31 Januari 1871 Burgemeester en Wethou ders van .eiden doen te we ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van drie Hulponderwijzers der 4de klasse, elk op een jaarwedde van f 300 Bewijs stukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag in te zenden aan B. en W. De raad der gemeente A- peldoorn heeft eene verorde ning vastgesteld op de jaar- reedden der onderrvijzers, ten gevolge waarvan eenigen hunner, minder zullen ont vangen dan zij vroeger ge noten. DEN BOSCH Twee Marokkanen hebben in de nacht van zaterdag op zondag met zeventien messteken de 26-jarige H. van de Polder in een cafetaria in Den Bosch zo zwaar verwond, dat hij kort daarna in een ziekenhuis is overleden. Al ruziënd waren de drie mannen tegelijk de cafetaria binnengeko men, waarna een vechtpartij ont stond. Een van de Marokkanen viel op de grond en zou toen door Van de Polder in het gezicht zijn ge trapt. Zonder dat de aanwezige bezoekers er iets van merkten werd het slachtoffer vervolgens zeventien messteken toegebracht. De hal van de cafetaria stond vol mensen en het slachtoffer had een rode trui aan, waardoor het is te verklaren- dat alleen de laatste messteek door iemand werd opgemerkt. Terwijl het slachtoffer bloedend bleef liggen, achtervolgde die getui ge de twee mannen, maar hij ver loor hen op zeker moment uit het oog. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik wordt abonnee per 16 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f] Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1