back van Alan B. Shepard .te multi-miljonair in de ruimte TV EN RADIO Directeur van Franse contraspionage wat al te openhartig ^f/rke, KRANTENWIJK Draaiboek in vogelvlucht ïjjjyjï in vogelvlucht Aan't Gardameer zult u het wel merken^. WOLTERS Ford-Engeland bedankt ervoor zelfmoordte gaan plegen LEIDSCH DAGBLAD PAGINA hepard, commandant van de mor- is deze derde maanlandingsvlucht :k in de ruimte. Na bijna negen ruimte te hebben geproefd werd oor de deskundigen als astronaut er won zijn bittere teleurstelling, ucces in het zakenleven, liet zich en, werd opnieuw opgenomen in is nu als oudste actieve Ameri- )m als eerste multi-miljonair de ie maan te zetten. draaien terwijl Shepard en Mitchell op de maan rondwandelen. Roosa is de jongste van het drietal. Hij werd geboren op 16 augustus 1933 in Du- ranga (Colorado). Hij kwam in 1966, tegelijk met Mitchell, bij het ruimte-team in de tijd dat het Gemi- ni-programma ten einde liep en het Apollo-project zou starten. Daar kwam twee Jaar vertraging in door de fatale brand in de capsule op 27 Januari 1967. In het controlecentrum in Houston heeft Roosa verschillen de vluchten op de voet gevolgd als lid van reserve-bemanningen en als ver bindingsman tussen centrum en ruimtevaarders. Hij heeft 4300 vlieg uren waarvan 3900 in straaljagers. Roosa is getrouwd en heeft vier kin deren, Christopher (11), John (9), Stuart (8) en Rosemary (7). Hieronder volgen de tijdstippen van enkele hoogtepunten van de vlucht, zoals die thans zijn vastge steld. Zij wijken hier en daar (b.v. het moment van de start) af van de tijden, die wij een week geleden noemden. Tot het laatste moment kunnen er nog steeds wijzigingen in het tijdschema worden aangebracht. De tijdstippen zijn in Nederlandse tijd gegeven. Zondag 21.23 uur: start van Kaap Kennedy 23.53 uur: ontbranding derde trap voor baan naar maan Maandag 00.24 uur: koppeling Apollo aan de maansloep 01.40 uur: laatste rakettrap in rich ting maan Donderdag 08.01 uur: in baan om maan op hoogte van 104—312 km. 08.30 uur: Rakettrap te pletter op maan 12.20 uur: in nieuwe baan om maan op hoogte 18—105 km Vrijdag 05.50 uur: maansloep los van Apol lo 14.53 uur: begin eerste maanwan- deling Shepard en Mitchell van on geveer 5 uur. Zaterdag 11.38 uur: begin tweede maanwan- deling van ongeveer 5 uur, o.a. naar Cone-krater op bijna 2 km afstand. 19.47 uur: start vanaf de maan 21.33 uur: koppeling aan Apollo 23.46 uur: maansloep wordt afge stoten om twee uur later te pletter te slaan Zondag 02.37 uur: terug op weg naar aarde Dinsdag 21.35 uur: afstoten dienstcomparti- ment 21.50 uur: Apollo stort in damp kring van de aarde 22.04 uur: landing in de Stille Oceaan op 171 gr. 30 min. wester lengte en 27 gr. 15 min. zuiderbreed te, ongeveer 1400 km ten zuiden van Samoa. Voor scholieren vanaf 15 jaar valt er een aardige zakcent te verdie nen met een Het bezorgen «/an onze krant, waar je per dag 5 tot 8 kwartier over doet, brengt een behoorlijke aanvulling op je zakgeld op. En dan hebben we het nog niet eens over de aantrekkelijke premies voor het aanbrengen van nieuwe abonnees, de vakantievergoeding en de twee gratificaties per jaar Meneer Breedeveld van de abonne menten-afdeling kan je er illes over vertellen. Hij is van half negen 's morgens tot 's avonds half zes op de krant te spreken. De krant: natuurlijk het LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. De Nederlandse televisie besteedt op de volgende tijdstippen aandacht aan de komende maanvlucht: Zondag 31 jan. 20.45-21.35 uur (Ned. II) reportage lancering. Vrijdag 5 febr. 14.35-15.15 (Ned. I) reportage eers te maanwandeling. 23.00-23.30 (Ned. I) samenvatting voorgaande. Zaterdag 6 febr. 15.30-16.00 (Ned. I) reportage twee de maanwandeling. 17.30-18.00 (Ned. I) voortzetting tweede maanwandeling. 23.20-23.40 (Ned. I) samenvatting wandel-reportages. Dinsdag 9 febr. 21.45-23.00 uur (Ned. I) reportage landing in Pacific. De radio besteedt aandacht aan de vlucht in een groter aantal rehct- streekse reportages, die bovendien nog uitgebreid kunnen worden in de loop van de vlucht en wanneer zich bijzondere ontwikkelingen voordoen. Vooralsnog zijn de volgende uitzen dingen geprogrammeerd: Zondag 31 jan. 21.15-21.30 (Hilv. I) reportage lan cering. 23.50-23.55 (Hilv. I) vertrek uit aardbaan in richting maan. Donderdag 4 febr. 12.15-12.20 (Hilv. I) ingaan van baan om maan. Vrijdag 5 febr. 10.00-10.30 (Hilv. I) landing op de maan. 14.50-20.00 (Hilv. II) onderbrekin gen voor reportages tweede maan wandeling Zaterdag 6 febr. 11.30-16.30 (Hilv. II) onderbrekin gen voor reportages tweede maanwan delin.g 19.35-20.00 (Hilv. II) start van de maan. 21.20-21.35 (Hilv. II) koppeling maansloep-Apollo. 23.40-23.55 (Hilv. II) afstoting maansloep en inslag op maan. Dinsdag 9 febr. 21.35-21.55 (Hilv. II) landing in Pacific. 21.55-22.30 (Hilv. II) onderbreking voor reportage berging astronauten. Dit zijn de vrouwen van dede verrichtingen van hun man drie maanretzigers, die de ko- nen in de grootste spanning zul- mende tien dagen van uur tot uur I len volgen. Van links Tiaar rechts Louise Shepard, Joan Roosa en Louise Mitchell. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De directeur van de Franse contra-spionage, pre fect Jean Rochet, heeft het complete ministerie van Buitenlandse Zaken plus nog een royaal aantal ambas sades in en buiten Parijs op stelten gezet door de verrassende openhar tigheid waarmee hij dezer dagen in een televisieuitzending uit de school meende te moeten klappen. De mi nister van Binnenlandse Zaken Mar- cellin had hem, bij hoge uitzonde ring, toestemming verleend zijn me dewerking aan 'n forumuitzending te verlenen, waarbij het publiek deze opperbaas van de contra-spionage, die zich anders nauwelijks in het openbaar vertoont, alle vragen kon stellen die het wenste over zijn even geheimzinnige als verantwoordelijke arbeid en functie. Geen vraag is on beantwoord gebleven, want de pre fect had zich voor de camera's en zijn weetgierige miljoenenpubliek nu echt eens breeduit in zijn praatstoel geïnstalleerd. Hij toonde niet al leen opwindende James-Bondappa- Tien jaar zijn verstreken sinds de nafhankelijkheidsbeweging in de inden van Zwart Afrika om zich een begon te grijpen. En er zijn laar weinig zelfstandig geworden ;aten ,die sindsdien niet een staats- reep of een poging daartoe hebben toeten doorstaan. Er gaat vrijwel ïen maand en soms geen week voor- j of er is hier of daar sprake van iterne moeilijkheden, al zijn die jorgaans slechts van tijdelijke aard hebben zij niet de verwoestende twerking als de conflicten in Kon- >-Kinsjasa (Katanga) en Nigerië ïiafra). Onbegrijpelijk zijn die wry- ngen allerminst. Het is nu eenmaal «makkelijker om vrijheid te roepen jt een gedegen organisatie op te tten en daarmee, zonder dat er al veel aan de strijkstok blijft han- n, een onderontwikkeld gebied te sturen. Maar niet alleen het ge ek aan brede bestuurservaringen eft spanningen veroorzaakt; daar- .ast mag niet onvermeld blijven, t de oorspronkelijke bestuursvor- ;n sterk afwijken van de Westers- mocratische. Voeg daarbij dan nog tweedracht tussen de stammen derling en het feit, dat de staat- ndige grenzen in Afrika in vele /allen allerminst overeenkomen •t die van de bij elkaar behorende /olkingsgroepen, dan begrijpt men t dit alles een extra-belasting was is voor de jonge staten, die wan end him weg in de wereld zoeken, a e x t r a -belasting, want boven- n hebben die jonge staten net als andere landen te maken met economische tegenslagen, die u doorgaans harder aankomen in staten, die door betere orga- atie en hoger levenspeil een stoot- kunnen velen. Bij dit alles komen ook nog maar in dit opzicht it Afrika niet af van wat zich elders afspeelt de Invloeden van buiten. Er zijn immers landen, die hun verloren machtspositie via de economische achterdeur pogen te herwinnen, en andere, die Afrika als een voorheen vergeten jachtterrein voor hun machtsbegeerte zyn gaan beschouwen. Zowel militair - strate gisch als door de rijkdom aan grond stoffen vormen bepaalde delen van het zwarte continent immers bege renswaardige doelen, vooral voor Russen en Chinezen, voor wie Afrika vroeger niet "bestond", maar die nu ontdekt hebben wat dit werelddeel voor hen kan betekenen. Al die inwendige tweespalt maar al te vaak uitgelopen in militair be stuur en de tegelijkertijd onder nomen pogingen om de Afrikaanse krachten te bundelen doen vanzelf sprekend haar invloed gelden op de wijze, waarop de Afrikaanse leiders naar buiten optreden. In de afge lopen weken is weer eens gebleken, dat pogingen om in internationale kringen op te vallen door schijnbaar zeer beginselvaste standpunten niet uit innerlijke kracht behoeven voort te komen, maar mogelijk zelfs uit het tegendeel. Men denke aan pre sident Obote van Oeganda, die op de Gemenebest-conferentie in Singapore e en van de felste tegenstanders bleek te zijn van het Engelse voornemen wapens aan Zuid-Afrika te leveren. Hy kon echter niet meer nafr huis terugkeren, omdat zijn bewind intus sen door de chefs van leger en politie van de kaart was geveegd. Als balling verblijft hij thans bij zijn (oud-) collega Nyerere van Tanzanië, voor lopig nog gescheiden van zijn in Oeganda achtergebleven gezin. Het was intussen niet de eerste maal, dat Obote in moeilijkheden kwam, al waren die voorheen niet zo definitief als het er nu naar uit ziet. Bekend is zijn conflict met de „kabaka" of „koning" van Oegan- da's belangrijkste deelstaat Boegan- da, Sir Edward Moetesa, in Enge land bekend onder de populaire naam „Koning Freddie". Het kwam in mei 1966 tot een krachtmeting tussen Moetesa, die naar verdere on afhankelijkheid van zijn gebied streefde, en Obote, voor wie een cen- traal-bestuurde en straf-geleide een heidsstaat altijd voorop heeft ge staan. Koning Freddie moest het on derspit delven: hij vluchtte naar Engeland, waar hij in Oktober 1969 onder nog altijd niet opgehelderde omstandigheden het leven liet. Het merkwaardige is nu, dat Obote's op volger, generaal Amin, de afgezette president heeft verweten zijn eigen stam te hebben bevoordeeld. De tra giek van Oeganda evenals die van vele andere Afrikaanse staten is namelijk, dat het een gemengde be volking bezit: de helft bestaat uit Bantoes, de rest zijn volken van ha- mitische en soedanese oorsprong. In september 1969 gaf de Londense „Ti mes" een speciaal aan Oeganda ge wijd bijvoegsel uit. dat op de eer ste pagina een artikel bêvatte on der de veelzeggende kop „Separatism nog a dying force" (separatisme nu, d.w.z. onder Obote's leiding, een wegstervend verschijnsel)De gebeur tenissen van deze week hebben aan getoond, dat dit wat al te optimis tisch was gezien. In een hoofdarti kel in het nummer van 26 Januari JJ. schreef de „Times" dan ook wel iets anders: zeker sinds 1969 /aren er tekenen van wrijving tussen de niet tot de Bantoes behorende stam men, die het overgrote deel van le ger- en politiepersoneel plegen te le veren. Wat Obote nu ook geweest is: een eerzuchtige tiran —zoals wijlen Koning Freddie hem noemde of een fanatiek strijder voor nationa le eenheid, hij is te gronde gegaan aan juist datgene wat hij bestreed, de onderlinge stammenstrijd. Ook hij kon zich niet onttrekken aan de zuigkracht van zijn eigen afkomst en wakkerde daardoor onenigheid met anderen aan. Intussen is het de vraag of er nog andere Afrikaan se leiders zijn, wier positie aanzien lijk zwakker is dan hun luidruch tige presentatie zou doen vermoe den. President Nyerere van Tanzanië vond het tenminste verstandig ijlings naai- zyn land terug te keren. Ook over president Kaoenda van Zambia gaan geruchten: hy zou overwegen enige veranderingen in zijn kabinet aan te brengen om te voorkomen dat er rassenonlusten ontstaan. De Bemba's, die de meer derheid der bevolking vormen, kla gen steen en been, dat zij niet vol doende regeringsbetrekkingen en partij functies krijgen. Tegelijkertijd zijn de prijzen gedaald van koper, het voornaamste uitvoerprodukt van het land. Er zijn tekorten aan het voornaamste voedsel, mais, en er is zo druk gehamsterd, dat de winkels vrijwel leeg zijn. Kaoenda voelt zich kennelijk zo in het nauw gedreven, dat hij een aanzienlijke hoeveelheid mais gekocht heeft vanZuid- Afrika, een land, dat hij herhaal delijk voor al wat lelijk is heeft uit gemaakt wegens Pretoria's politiek van „gescheiden ontwikkeling". Dat bevolkingsproblemen toch niet zo ge makkelijk zijn op te lossen als zij denken hebben nu zowel Obote als Kaoenda aan den lijve ondervonden Rl. raatjes als miniatuurzendertjes in de vorm van een schroevendraaier en fototoestelletjes die Je onder Je re vers kon verbergen, maar hij wist ook nog allerlei dolle liefdesavontu ren, vaak met naam en toenaam, tus sen vrouweiyke Franse spionnen en buitenlandse diplomaten te ont hullen die op Agatha Christie en Si- menon bovendien nog voor hadden dat ze gegarandeerd echt waren ge beurd. De hoogste chef van de contra spionage nam evenmin een blad voor de mond toen hij verscheidene com munistische landen als Oost-Duits- land, Tsjecho-SIowakije en de Sow- jet-Unie officieel beschuldigde, om dat het Franse hof voor de veilig heid van de staat al tientallen ap peltjes met hun diplomaten had moe ten schillen. En de prefect was bij zijn onthullingsdrift zelfs niet te stuiten toen hij de directeur van de binnenlandse veiligheid verweet dat hij een spionage-affaire, op eigen bodem, waarbij een Franse departe- i mentssecretaresse en enkele hoogge plaatste Algerijnse diplomaten wa ren gecompromitteerd, naar zijn oordeel veel te coulant had opgevat. Het schouwspel waarbij men deze Franse topfunctionaris dus als een olifant door de porceleinkast van zijn eigen staatsgeheimen zag stap pen, heeft het tv.-publiek uiteraard wel een onvergetelijk kijk- en luister avondje bezorgd. De Quai d'Orsay (Buitenlandse Zaken) toonde zich, als gezegd, echter minder voldaan met dit experiment, want de volgen de dag stonden alle telefoontoestel len van het ministerie roodgloeiend van de buitenlandse en speciaal Cen- traaleuropese ambassades die wenste te protesteren tegen het natuurlijk geheel onverdiende! diskrediet waarin de officiële staatstelevisie hen nu had gebracht. Het is onwaar schijnlijk, dat het Franse publiek binnenkort aan de hand van deze opperchef nog eens een tweede blik in de keuken van de contra-spiona ge zal mogen slaan. En het lijkt bo vendien aannemelijk dat prefect Jean Rochet zijn hoge en hyperver- trouwelijke functie nu wel voor de langste tijd zal hebben vervuld. Examen Onder de eerstejaarsstu denten in de scheikundige technologie aan de technische hogeschool in Delft is een protestactie uitgebroken nadat voor het voorexamen anorga nische scheikunde tachtig procent van hen een onvoldoende behaalde. Geëist werd dat het examen in mei zou worden overgehouden en de be oordeling van de werkstukken genu anceerder zou plaatshebben. LONDEN (DPA) Gisteren, en kele uren na afloop van de staking bij de Britse luchtvaartmaatschappij BEA en bij het voortduren van de volledige impasse in de poststaking dreigde een nieuwe staking, ditmaal in de auto-industrie en wel bij de Fordfabrieken in Engeland met on geveer 48.000 werknemers. Het aanbod van werkgeverszijde het weekloon met twee pond sterling te verhogen werd door de 16 Ford-vak verenigingen gisteren als onaan vaardbaar van de hand gewezen. On geveer 5.000 arbeiders in twee fabrie ken legden spontaan het werk neer waardoor de produktie tot stilstand kwam. Van vakbondszijde eist men een loonsverhoging per week van 12 tot 16 pond sterling alsook gelijktrek king van de lonen der vrouwelijke werknemers met die der mannelijke. De onderhandelaar namens de Ford directie heeft verklaard, dat ingaan op deze eisen een loonsverhoging met 50 pet zou betekenen. Dit zou slechte kunnen leiden tot „economische zelf moord" van Ford. ADVERTENTIE dat men op heel wat manieren aan 't zelfde meer kan zitten Fijn, als u dan een Arke reis geboekt hebt, want dan zit u stalles voor uw geld. Uw reisbureau kan u precies vertellen waaróm. De Arke-reisgids ligt daar voor u klaar. uw kiene reisregelaars reis-passagebureau Vismarkt 1 - Leiden Tel. 24862—42365

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9