BLIK IN DE TOEKOMST: NIEUWSTE KLM AANWINST Hogere olieprijzen en meer inflatie Na de Basken roeren zich nu ook de Catalanen Week overzicht economie financiën ZATERDAG 30 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA I Fotograaf Frits Rotgans kijkt met deze prachtige opna me van een Boeing 747 in KLM-beschïldering tegen de achtergrond van het moderne Schiphol een eindje in de toekomst. De eerste van de zeven voor Nederland bestem de jumbojets" de KLM spreekt liever van „wijde romp machines" landt op z'n vroegst zondagmorgen op het veld, dat voor een reeks van jaren zijn thuis gaat worden. Rotgans' lensen zich niet storend aan afstand en tijd plaatsten de PH-BUA Mississippidie nu nog in Seattle aan de westkust van Amerika staat, alvast op Hollands bodem. Misschien morgen al kan deze plaat zonder kunstgrepen worden gemaakt. Het is de bedoeling dat de Mississippi" om elf uur zondagochtend voor het eerst zijn achttien- wielige onderstel tegen het asfalt van Schiphols banen stelsel drukt om koers te zetten naar de B-pier. Maar het kan gemakkelijk een dag later worden, want gezagvoerder P. M. Orange, die de zeven Boeings voor de KLM officieel van de fabriek overneemt, neemt geen ejikel risico. Het geringste mankement kan hem doen besluiten de twaalf uursvlucht naar Nederland nog een dag uit te stellen; al leen 't landingstijdstip van elf uur blijft gehandhaafd om de vele mensen, die het pronkstuk van 90 miljoen gulden willen verwelkomen niet de hele dag in afwachting te houden. Onder hen in de eerste plaats de douaniers. Ook een KLM-aankoop moet worden ingeklaard! Als dat ge beurd is, wordt het toestel naar de nieuwe hangar 11 ver sleept, nog niet helmaal op orde maar ver genoeg om de reusachtige bewoner te kunnen ontvangen. De KLM-har- monie zal de eerste rit naar binnen muzikaal begeleiden. Op 15 februari moet de Mississippi", in- en uitwendig opgewerkt naar KLM-standaardeisen, aantreden voor de eerste lijnvlucht Amsterdam-New York. Tot 23 maart gaat hij dan vier retourvluchten per week maken, daarna zes. Ingewijden weten, dat de KLM met de Boeing 747 toe treedt tot de groep luchtvaartmaatschappijen, die tijdens lange vluchten hun passagiers muziek- en filmprogram ma's aanbieden. Speciaal voor hun zij vermeld, dat de KLM-huisbioscoop om te beginnen het door Anthony Quinn en Shelly Winters gespeelde meesterwerk „Flap" op het speelplan heeft opgenomen. Menselijke energie telt niet meer, als in de Middeleeuwen, als voornaamste bron van voortbren ging. want olie, aardgas, steenkool en in zeer beperkte mate de atoomsplitsing hebben de taak van de mens overgenomen. Zonder deze energiebronnen zou de gehele sa menleving zijn overgeleverd aan de bitterste armoede. Vandaar dat de strijd tussen de grote olieconcerns en de landen waar de olie als het ware uit de grond opwelt, de gehele samenleving raakt. Ook al wordt er voor het ogenblik een bevredigende oplossing gevonden, zodat de olie voorziening ongehinderd kan voort gaan, dan is het zaak om met het oog op de toekomst attent te blij ven op de mogelijkheid dat de we reld door gebrek aan energie ten onder kan gaan. Dit geldt zowel voor het Westen als voor het Oos ten. Overal bestaat door de toege nomen motorisering een groeiende behoefte aan de aardolieprodukten, die er voor moeten zorgen dat de economie draaiende blijft. m In vele landen achter het ij zeren gordijn heerst een ontstellend tekort aan energie, zoals bijvoor beeld in Tsjechoslowakije, waar een goed deel van het verkeerswezen en de industriële produktie worden verlamd, terwijl de televisie-uitzen dingen gedurende een groot deel van de dag moeten worden gestaakt wegens gebrek aan energie. Als er geen uitzending is worden er geen toestellen ingeschakeld, die een massa stroom verbruiken. Mocht onverhoopt de oliekraan door de producerende landen worden dicht gedraaid dan zou eenzelfde lot de televisiekijkers in het Westen kun nen treffen, want zonder olie had- üen de kijkers de débacle van Jan Bols niet kunnen aanschouwen. Zowel de olieproducerende landen als de Westerse samenleving zijn erbij gebaat dat er eer. bevredigen de oplossing kwam voor het geschil met de oliemaatschappijen. Tijdens de eerste persconferentie, welke hij na twaalf Jaar hield, waarschuwde de Sjah van Perzië voor de kans dat de voornaamste olieproduceren de landen de kraan zouden dicht draaien als er geen bevredigende oplossing zou worden gevonden. Na tuurlijk zou een dergelijke ontwik keling niet alleen het Westen tref fen, maar ook het kerven in eigen vlees betekenen voor de landen, wier enige bron van inkomsten is gelegen in de olierijkdommen, welke in de bodem zijn verscholen. Alleen door de Westerse oliecon cerns is het mogelijk een bevredi gende afzetmogelijkheid te vinden voor de olie, want geen enkel der producerende landen beschikt noch over een raffinagecapaciteit. noch over het verkoopapparaat om de produkten aan ae man te brengen. De onderhandelingen in Teheran komen daarom neer op een poker- spel, waarbij getracht wordt de te genstander te overbluffen met bie dingen, desnoods met de vuist op tafel. Hoe de oplossing ook uitvalt, het staat wel vast dat de Westerse olie- verbruikende landen een hogere prijs moeten gaan betalen voor de energie, welke zij dankzij de olie kunnen opbrengen om hun econo mie draaiend te houden. Dat bete kent een drastische ingreep, want door de verhoging Van de olieprij zen zal het gehele prijsbeleid in be roering komen. De voortbrengingskosten stijgen als de industrie meer moet betalen voor olie en elektriciteit; het trans port wordt duurder en de consu ment moet meer uitgeven aan de benzine voor de auto, wèarin hij gedurende het weekeinde zijn ener gie moet uitleven. Voor het toch al door de inflatie geteisterde Westen is het een be nauwend perspectief dat er via de olie een nieuwe stoot wordt gegeven aan de opwaartse prijsbeweging. Het Centraal Plan Bureau heeft al ter inleiding van de verkiezings campagne laten weten dat overbe- steding en inflatie in de komende jaren zullen voortdurend, tenzij er een kabinet zou kunnen worden ge formeerd dat het heft in handen zou kunnen houden. Bij het com promis dat bij de kabinetsformatie noodzakelijkerwijs tot stand moet komen is het weinig waarschijnlijk dat er een dermate krachtige for matie kan worden verkregen dat een ommekeer in de inflatoire ten dens mogelijk is. Het Planbureau heeft een Jaar lijkse reële inkomensverbetering van 4% becijferd in geval er een loon stijging van 10% optreedt, maar hij 7M>% loonstijging bedraagt de ver betering slechts 3%. Gezond boerenverstand doet de vraag rijzen of er zonder de loon stijgingen ook al niet een reële in komensverbetering te verwezenlijken zou zijn. Daarbij behoeft dan niet alleen aan een verbetering voor de loontrekkers te worden gedacht maar ook aan een Inkomensverbete ring voor de niet meer werkenden. De pensioentrekkers staan in deze verkiezingstijd weer in een goed blaadje. Alle partijen beijveren zich om te verklaren dat er iets voor hen moet worden gedaan. Er worden plannen ontworpen voor waardevaste pen sioenen en uitkeringen boven de AOW, terwijl alle partijen spreken van een aanpassing van de AOW aan het minimumloon, alsof daar mee de onrechtvaardigheid van de inflatie voor de oude besparingen ongedaan kan worden gemaakt. Het leuke van de ramingen van het Planbureau is, dat wordt uitge gaan van een produktiegroei van 5,3% k 5,4% per jaar, terwijl de in vesteringen met 7% k 8% zullen toenemen, terwijl de laatste tijd juist valt te constateren dat er een domper is gezet op de investerings activiteiten. In vele bedrijfstakken is de laat ste Jaren een dusdanige uitbreiding aan de produktiecapaciteit gegeven dat er kalmpjes aan moet worden gedaan. Vooral in de chemische in dustrie is het parool dat er minder kan worden geïnvesteerd, omdat an ders het prijspeil dusdanig in ge vaar komt dat de grote concerns met verlies zouden moeten werken. Het voornemen van de Koninklij ke/Shell Groep om de enorme uit breiding van de raffinage- en che mische installatie in Groot-Brittan- nië op te schorten geeft reden tot bedachtzaamheid. Ook bij AKZO is de investeringskraan dichtgeknepen, terwijl de president van de Duitse vereniging voor de chemische indu strie. professor Hansen van de Bay erf abrieken, verteld heeft dat de chemische industrie in toenemende mate te kampen heeft met overca- paciteiten. die een druk op de prij zen leggen. Een toenemende concurrentie valt te bespeuren op de binnenlandse markt, waar de eigen industrie in toenemende mate hinder ondervindt van de kostenstijgingen, welke voortvloeien uit de loonbeweging. In zeker opzicht zal de verminde ring van de investeringsgeneigdheid •ertoe bijdragen dat er een verdere ontspanning kan optreden op de kapitaalmarkt in ons land. De laat ste tijd is er al zodanig aan de rente geknabbeld, dat het Rijk de mogelijkheid schoon heeft gezien om een nieuwe Staatslening uit te schrijven tegen een rente van 7%% bij een emissiekoers van 99%. Het rendement kan worden berekend op 75.75%. Het bedrag van de lening zal pas na het sluiten van de in schrijving op 4 februari worden be paald. Indien de vraag van buitenlandse zijde naar Nederlandse obligaties net zo groot is als bij voorgaande inschrijvingen het geval is geweest, dat zou de Schatkist een groot be drag kunnen krijgen. Het lijkt echter niet erg waar schijnlijk dat de minister het on derste uit de kan zal halen. Het af romen van de kapitaalmarkt, waar toe de lening in de eerste plaats dient, kan niet in geforceerd tempo geschieden, want dan ontstaan er tegenstromingen, welke de rentebe weging in ons land terdege kunnen verstoren. Het is begrijpelijk dat de rente zich onder invloed van de ontwik keling in het buitenland in neer waartse richting beweegt, maar fundamenteel is de binnenlandse kapitaalvoorziening nog niet van dien aard dat er al van een blij vende ommekeer kan worden gespro- en. De rentedaling van de laatste tijd valt geheel en al toe te schrijven aan buitenlandse Invloeden, al valt er uiteraard ook wel enigszins de weerslag te ondervinden van de verminderende vraag van het bin nenlandse bedrijfsleven nu geaar zeld wordt met de investeringen. Bij de Nederlandsche Bank zou echter nog een waslijst van aanvra gen liggen voor toestemming voor het uitschrijven van emissies. Het is enigszins merkwaardig dat voor het eerst sinds lange tijd toestemming werd gegeven om twee leningen te gelijkertijd te doen plaatsvinden. Behalve de Staat is ook de Rot- terdam-Antwerpen Pijpleiding over gegaan tot het uitschrijven van een lening maar terwijl de Staat leent voor een termijn van 25 Jaar, komt de Pijpleiding uit op een looptijd van 8 Jaar. Aangezien de laatstge noemde lening een rente zal dragen van 7 3/4%, zullen er nog liefheb bers genoeg voor zijn, zodat de Staat de zaak niet in de wielen rijdt. (.van onze correspondent BARCELONA Het afgelopen monsterproces tegen het Baskische nationalisme heeft nog een lang staartje gekregen in de andere Spaanse streek met een diep ge- wort?ld nationalisme: Catalonië. Reecis tijdens het proces van Bur gos was de Spaanse reactie buiten het Baskenland het sterkste in Bar celona en omgeving. Hier vond ook de protestbijeenkomst plaats die de grootste aandacht in de hele wereld trok: 300 vooraanstaande Catalaan se intellectuelen sloten zich in op de heilige berg Montserrat om een gemeenschappelijke houding tegen over de krijgsraad van Burgos en haar gevolgen te bepalen. In hun uiteindelijke verklaring (die zelfs in l'Osservatore Romano verscheen) verzekerden zij dat de problemen van de Baskische nationalisten pre cies overeenstemden met die van het Catalaanse volk. De Guardia Civil omringde de berg en grendelde de toegangswe gen af, en uiteindelijk zagen alle deelnemers zich gedwongen him naam op te geven om Montserrat te kunnen verlaten. Dezer dagen zijn zij allen door de politie verhoord, velen van hen raakten hun pas poort kwijt, en twee werden aange houden. Eén van deze, de 46-jarige hoogleraar Jordi Carbonell. weiger de tijdens het verhoor iets anders dan Catalaans te spreken. Hij werd prompt achter de tralies ge zet en na vijf dagen volkomen af zondering verplaatste de politie hem op 17 januari naar de psychiatri sche afdeling van de Barceleense gevangenis, waar hij nog steeds verblijft. (Aangezien er een be perkte noodtoestand in heel Span je heerst sinds de Burgos-affaire, kan de politie iedereen zolang zij wil vasthouden zonder een officiële gerechtelijke aanklacht in te die nen). Klaarblijkelijk was het feit dat een man uitsluitend Catalaans wenst te spreken, voldoende bewijs om hem voor gek te verklaren, ook al is hij een hoogleraar. Affaire Men verwacht in de komende da gen heftige en openlijke protesten van de Catalaanse oppositie. De aanhouding van professor Carbo nell belooft op kleinere schaal een soortgelijke affaire te worden als het monsterproces tegen de Bas kische nationalisten en dat geeft ook de juiste verhoudingen weer. Het Catalaanse nationalisme be staat zonder twijfel en berust op even historische en begrijpelijke gronden als het Baskische nationa lisme, maar is de laatste Jaren minder heftig geworden. Dat neemt niet weg dat de kreet "Visca Cata- lunya Lliures" (de vertaling" Le ve het vrije Catalonië" nog steeds grote kracht heeft. Maakten de Basken reeds de Ro meinse legioenen het leven zuur, de Catalanen die in de vroege Mid deleeuwen al een machtig en onaf hankelijk prinsdom hadden, deden niet voor hen onder. Zij brachten koning Philips de IV op de rand van de afgrond met hun opstand van 1640 tot 1651 onder de strijd kreet van "met het bloed van de Castilianen zullen wij onze onaf hankelijkheid tekenen". In het na bije verleden verkregen zowel het Baskenland als Catalonië autono mie tijdens de tweede Spaanse re publiek die tegen generaal Franco'6 troepen ten onder ging. Tijdens die kortstondige autonomie deed zich ?en verschijnsel voor dat de poli tieke deskundigen nog steeds met .tomheid slaat. Catalonië was het ?nige land ter wereld waar ooit het inarchisme 'n goed sluitend maat schappelijk systeem heeft onder houden. Het vruchtbare platteland en de rijkste industriesteden bereik ten uit eigen beweging een samen werking op grond van hun ideolo gie die alle overheid afwijst. Met de overwinning van Franco's nationalisten kwam er een onmid dellijk en hard einde aan de Cata laanse onafhankelijkheid, maar dit kon de onafhankelijkheidsdrang van de Catalanen allen versterken. Een verbod op het openbaar ge bruik van het Catalaans moest in weinige Jaren weer afgeschaft wor den omdat men er niets mee be reikte. (Maar zelfs nu wordt de pu- blikatie van een dagblad in het Ca talaans nog niet toegestaan). De Catalaanse partijen gingen onder gronds en zijn vandaag de dag nog springlevend, vooral de anarchisten die hun hoofdkwartier verplaatsen ïaar Toulouse in Zuid-Frankrijk. Ook nu nog moet iedere nieuwe po- ieke of sociale beweging die in Catalonië wil opereren, Catalaanse >unten in haar programma opne men om te kunnen voortbestaan. Zelfs de communistische partij heet hier vanouds de "Partit Socia- lista Unificat de Catalunya", (de vertaling: Verenigde Socialistenpar tij van Catalonië. Lichtbaken Het lichtbaken dat het Catalaan se nationalisme wakker houdt en de weg wijst is in vele opzichten de heilige berg Montserrat, een kerkelijke enclave van de Benedic tijner orde, die een zekere onaf hankelijkheid bezit en de regering van Madrid sinds Jaar en dag een doorn in het oog is. Haar beroemd ste gemijterde ambt. de onlangs gestorven Dom Aureli Escarre ver oorzaakte zelfs een storm tussen Madrid en het Vaticaan door in een voorpaginainterview met „Le Monde" het Catalaanse nationalis me te verdedigen en de regering, van generaal Franco harde beschul digingen voor te werpen. De meest voorkomende beschul diging van de Catalaren tegen Ma drid is dat het „separatisme" juist door de Spaanse hoofdstad wordt, veroorzaakt door haar dlscrimina- tiepolitiek. In zekere zin is dat be grijpelijk en men merkt dit het dui delijkst in de economie. Catalonië is de rijkste streek van Spanje en brengt verreweg de grootste portie aan staatsgelden in de schatkist maar krijgt daarvoor bitter weinig terug. De voornaamste ontwikkelin gen in Catalonië zijn aan het pri- vé-initiatief te danken, dus het is geen wonder dat ook de rijke Ca talaanse bourgeoisie het nationalis me s te* int. Zowel het Baski sche als het Catalaanse „separatis me" zijn een probleem dat geen van Spanje's vele centralistenrege ringen ooit uit de wereld heeft kun nen helpen, en ook voor de nabije toekomst is er geen oplossing in zicht.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7