Jaarlijks als ge volg 15.000 doden roken van 8-Daagse vakanties f183.- Dr. Hoefnagels benoemd bij „Scholten-Honig NS Minitrips in eigen land „Schmelzer heeft zich schrander opgesteld' Ritmisch circuswerk van Ike en Ina Turner Volledig verzorgde v.a." Hogere uitkeringen voor oud-invaliden WAARSCHUWING NEDERLANDSE ARTSEN Oliemisère nog groot in Biesbosch .voordelig uit met NS voordelig uit met NS Majoor Snoeck adjudant van Kon. Juliana Mr. Van Riel (WD): Prof. dr. Kooyman afgetreden •n Marktberichten Transarahische olieleiding werkt weer Experimentele opleidingen aan hogere zee vaartse holen Angstig avontuur met KLM-toestel op Schiphol LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 JANUARI 1971 ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) Vier medische specialistenvereni gingen hebben in een telegram aan staatssecretaris dr. Krui- singa (Sociale Zaken en Volksgezondheid) uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de schadelijke gevolgen van het roken op de volksgezondheid. Zij zien met grote zorg dat in deze tijd. nu de strijd tegen de luchtver ontreiniging in het middelpunt van de belangstelling staat, verreweg de gevaarlijkste vorm van luchtveront reiniging het roken van sigaret ten waaraan de individuele mens zichzelf blootstelt, de minste aan dacht krijgt. Bovendien is gebleken, dat het effect van atmosfe rische luchtverontreiniging op ro kers veel ernstiger is dan op niet- rokers. aldus de verenigingen. Het zijn de Nederlandse Vereniging van artsen voor longziekten en tubercu lose. de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie, de Nederlandse Inter nistenvereniging en de Nederlandse keel-, neus- en oorheelkundige Ver eniging. De voorzitter van de Vereniging van artsen voor longziekten, dr. J. G. Roosenburg. zei op een persconfe rentie in Amsterdam, dat nu de on rustbarende stijging van de met ro ken geassocieerde ziekten zich on verminderd voortzet de Nederlandse artsen een officieel geluid moeten la ten horen over roken en volksge zondheid. „Artsen als groep hebben nog nooit gesproken. Roken is ech ter zo'n belangrijke factor in de volksgezondheid dat zij niet langer kunnen, zwijgen". Dr. Roosenburg zei. dat roken ge volgen heeft die de nationale wa tersnoodramp van 1953 verre in de schaduw stellen. Hij raamde, dat in ons land jaarlijks 15.000 a 20.000 mensen door roken overlijden. mee eerst begonnen op de leeftijd van 25 jaar en later". Hoe hoog de nood is gestegen blijkt mannen van 50-70 Jaar tweemaal zo hoog is geworden als bij de vrouwen van gelijke leeftijd. „Nederland is hierdoor een land geworden, uitzon derlijk rijk aan weduwen. In 1950 was de sterfte bij de man niet meer dan een kwart hoger dan die bij de vrouw in deze leeftijdsgroep". Indrukwekkend noemen de vereni gingen de toeneming van de sterfte aldus de artsen uit het feit. dat de door ziekte van de kransvaten van totale sterfte by de Nederlandsehet hart bij de Nederlandse man. Ook bij de vrouw is een evidente stijging ontstaan, maar niet zo sterk als bij de man. Zij wijzen er voorts op. dat de slachtoffers van hartin farct steeds meer onder Jongere man nen worden gevonden. Sedert 195Ö nam de ziekte bij mannen van 35 tot 39 jaar met 350 procent toe. De sterfte aan langkanker vertoont een sterke en nog niet onderbroken stij ging. Het jaarlijks aantal doden door deze ziekte bedraaagt alleen al 5.000. Jeugd De vier wetenschappelijke vereni- gin n ach n de toenemende rook gewoonte bij tienrers een belangrijke bedreiging voor de toekomst van onze kinderen. „De gevoeligheid van de jeugd blijkt ondermeer hieruit, dat de kans op het krijgen van long kanker vijfmaal zo groot is bij man nen die voor het 15de jaar een be gin maakten met het roken van si garetten dan bij mannen die hier- GEERTRUIDENBERG 'ANP» Steeds duidelijker begint zich af te tekenen, dat de PNEM. rijkswater staat en andere deskundigen de ge volgen van de olieramp op 27 decem ber bij de Amercentrale in Geer- truidenberg hebben onderschat Toen stortte zich na een tankbreuk achtduizend ton ruwe stookolie in de Amer. Een na enkele dagen op gezette grote schoonmaakactie kon niet voorkomen, dat nog steeds en kele honderden tonnen olie op het water drijven en zich hebben vastge zet in het riet langs de oevers van de Amer en de kreken van de Bies bosch Als daar niet snel een af doende oplossing voor wordt gevon den. is een deel van de broedvo- gels. die dit jaar. gezien het weer beeld, al begin maart worden ver wacht. ten dode opgeschreven Tegen die achtergrond heeft bur gemeester Smits van Made-Drimme- len opnieuw bij de directie van de PNEM aangedrongen op een snelle re uitvoering van de belofte, dat de Biesbosch en de Amer volledig zul len worden schoongemaakt. De medewerking van ruim hon derd mariniers en geniemanschap pen heeft tot nu toe weinig effect gehad. Bekeken zal worden of er meer legerpersoneel moet worden in geschakeld. Voorlopig lijkt de beste schoonmaakmethode om over een afstand van twintig kilometer al het riet langs de kanten weg te snij den en te verbranden. ADVERTENTIE 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f 49.- 3 dagen Montferland f 60.- 3 dagen Friesland f 62.- 3 dagen Brabant f 64.- 5 dagen Terschelling f 75.- Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelflks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Volledig: verzorgd, dus Incl. hotel, maaltijden, reis en excursies. Keuze uit 13 verschillende reizen in binnen- en buitenland. van elk station. Alle inlichtingen in de brochure betreffende meerdaagse NS-vakantie- reizen op de stations. |T>} DEN HAAG <ANP) Met Ingang van 1 februari 1971 is benoemd tot adjudant van Koningin Juliana, ma joor der infanterie jhr. A. W. Snoeck Anton Wilhelm Snoeck werd op 27 december 1925 in Brummen gebo ren. Op 30 juli 1945 nam hy als oor logsvrijwilliger dienst bij de zeemacht als marinier derde klasse. Van 1948 tot 1950 diende hy in Nederlands-In- dië. In december 1950 werd hy eerste luitenant der infanterie bij het regi ment Johan Willem Friso. Na een kort verblijf in Nederland, vertrok hy eind 1951 naar Korea, waar hy door j de CDU in de komende twaalf jaar EINDHOVEN <ANP> Mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer voor de VVD heeft de indruk, dat dank zy met name het werk van drs. Schmel zer, voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer en volgens hem de machtigste man uit de regerings combinatie, het kabinet-De Jong de afgelopen vier jaar heeft doorstaan. „Drs. Schmelzer heeft de verantwoor delijkheid gedragen en waar ge maakt. Mijn dank daarvoor", aldus mr. Van Riel in een rede. die hij gisteravond op een WD-vergadering in Eindhoven uitsprak. Volgens mr. Van Riel ligt de plaats van drs. Schmelzer in de Nederland se staatkundige geschiedenis vast „door zijn schrandere opstelling ten aanzien van de gebeurtenissen in de nacht van Schmelzer en de resolute houding, die hy toen innam, ge steund door de voormalige W-leider mr. Toxopeus". Volgens mr. Van Riel is het onweerspreekbaar, dat het drs. Schmelzer Is die deels bewust, deels onbewust een nieuwe politieke op stelling in ons land heeft ingeleid. Dat de tegenpartij, te weten de PvdA. zo onhandig namelijk met de anti- KVP-resolutie zou ageren, kon nie mand voorzien, aldus mr. Van Riel. „In feite deed de heer Schmelzer veel meer voor zuiverheid en openheid, voor polarisatie, in de politiek dan de theoretici van D'66". Andere basis Mr. Van Riel zei niet verheugd te zijn over de achteruitgang van de confessionele partijen sinds 1918. „Er verdwijnt een basis-gegeven uit onze politiek, er verdwijnt vooral een zeer sterke binding uit de Nederlandse samenleving". De senator zei bereid te zijn de conclusie te trekken, dat granaatscherven aan zijn hand werd gewond. In 1955 werd hy benoemd tot kapi- tein. Na het volgens van diverse cur sussen werd hij in 1959 compagnies commandant by het 42ste bataljon infanterie. In 1960 vertrok hij naar het destijds Nederlands Nieuw-Gui- nea, waar hy twee jaar verbleef. Na zyn terugkomst werd hij benoemd tot majoor een andere basis dan de confessie voor haar aanhang zal moeten zoe ken. wil zij existeren. „Aan een samenwerking, over een aantal jaren natuurlijk, op vaste, zy het wat federatieve basis tussen de CDU en de WD zal niet te ontko men zijn. wil het land niet door ge organiseerd rood en vuurrood over spoeld worden Een grote en sterke CDU kan niet met de PvdA samen werken. al ware het alleen om de praktische reden dat een min of meer vage identificatie met een ook grote party die tegelijkertijd mededinger om de gunst van het kiezersvolk is, althans tot aanzienlijk stemverlies zal lijden. Samenwerking CDU-WD is eenvoudig gebeden." aldus mr. Van Riel I Het laatste vissershuisje van I de oude Zuiderzeestad Vollen- hove, daterend uit omstreeks 1820, is gisteren met twee lichters over de voormalige Zuiderzee naar Enk huizen gebracht en daar getrokken. Het stenen huis zal daar een plaats krijgen De Ike en Tina Turner Revue, in po winnende draaimolen, die plotse- (ULTl wal een kleine vijf jaar tijd uitgegroeid ling stopt en niet meer kan worden tot een brok professioneel show- aangedreven, werk. deed gisteravond Rotterdam Een show van zestig minuten, uit- hf>f 7,,,w~r^pnj .De Doelen) en afgelopen nacht gekiend tot op de laatste seconde. m ..t-uxaer „eemuseum Amsterdam (Concertgebouw) aan. trekt als een wervelwind voorbij, en Organisator Paul Acket haalde het doet verlangen naar meer. De mil- Amerikaanse gezelschap, dat mo- joenenformule van Ike en Tina menteel door Europa toert, naar Turner, de Ikcttes en dr achtm~ns- formatie Kings of Rhythm bestaat nog steeds. Het gelukkige bezit ver doezelt de niet aanwezige muzikale inventiviteit. Goud van oud. hoofd zakelijk. met als afwisseling een uitdagende blues, vormt de wezen lijke inhoud van het showpakket. Voeg daarbij de meest aantrekkelij ke verpakking en de Ike en Tina Turner Revue is een voldongen feit. Er aan ontkomen is een onmoge lijkheid. YONNE PARRE Nederland, waar men nog steeds sterk geïnteresseerd blijkt te zijn in hetgeen het echtpaar nu al geruime tijd aan het publiek voorschotelt. Een begrijpelijke zaak overigens. Wat. vooral Tina en haar drie be geleidsters, de Ikettes, op een po dium weten te brengen, blijft een waar kijkspel. Flitsende bewegingen, met de nadruk op het gelijkgestem de benen-, heup- en armenwerk, geven de toeschouwer de idee be land te zijn in een sidderend, rit misch circus. De seksy kleding (su permini glitterwerk) en de twee spraak licht en beweging onderstre pen de wervelende aanwezigheid van dc vier hoofdrolspeelsters nog sterker. Hetgeen gezongen en gespeeld wordt, vooral ..Nice and rough", verdwijnt hierdoor op de achter grond en dient ter verfraaiing van het te leveren vuurwerk. Het „Eve- ryday's, people". „Do you like good music". ..Sun of a preecher man", „Honky Tonk Woman". „Come To gether" en „I've been lovin' you too long", in Rotterdam onder meer tc beluisteren, gaan door een aan tem- KATWIJK AA NDEN RIJN, 29 jan. Groenteveiling. Waspeen A-extra 750 810. A I 540—770, A II 260—840. B-ex- tra 970. B I 520—930. C I 260—420. C II 140300. boerenkool 3341. breek- peen 14—^°/^AsPrulten 82- Aanvoer AMSTERDAM (ANP) Tijdens een onder overweldigende belangstelling gehouden buitengewone vergadering van Ko- 1 ninklijke Scholten-Honig is gistermiddag het doek opgegaan voor het volgende bedrijf van het door bestuurstwisten ver scheurde concern. Vice-voorzitter M. K Honig open- i de de vergadering met een verklaring dat de vrede binnen het bestuur ge- I heel hersteld was. Hij hoopte dat aandeelhouders de drie commissaris- BEIROET (Reuter) Het olie- sen, die hun mandaat ter beschik transport door de Transarabische king gesteld hadden, zouden willen pijpleiding („Tapline") is gisteren terugroepen. Daarna nam commissa- na een stagnatie van ongeveer ne gen m Tanden hervat. De door Ame rikaan e ondernemingen gefinan cierde pijpleiding, waardoor ruwe olie uit Saoedi-Arabië naar de reser voirs aan de Middellandse Zee wordt gepompt, werd vorig jaar mei in Sy rië door een graafmachine dusdanig beschadigd dat zij moest worden af gesloten. Reparatie was op korte ter mijn niet mogelijk doordat Syrië dit niet wilde toestaan. Nadat de regering in Damascus donderdagavond bekendmaakte dat zij met de onderneming tot een ak koord was gekomen en dat men di rect met het herstel kon begin- ANP» By het nen toog een reparatieploeg aan het zal met ingang werk. die het beschadigde stuk buis AMSTERDAM zeevaar tonderw ijs van de cursus 1971—1972 begonnen in zeer korte tijd door een nieuw ge worden met nieuwe experimentele deelte heeft vervangen. ris ir O. Meyer de leiding over. Hij las een verklaring van president-di recteur prof. dr. Kooyman aan het personeel voor. waarin deze aankon digde af te treden. Prof. Kooyman riep de mensen op vertrouwen in de nieuwe leiding te hebben. Ir. Meyer deelde mede dat de he ren dr Van der Wal. drs. De Graaf en De Jong als voorwaarde voor hun terugkeer als commissaris hadden gesteld dat het fusieverdrag met be trekking tot de Honig certificaten voor 1 juli uitgevoerd moet zijn. Enige aandeelhouders verzetten zich tegen de terugkeer van de com missarissen. „Bovendien heeft dr. Van der Wal het bij de KLM nu druk genoeg", aldus een van hen. De waspeen 200.000 1 AALSMEER. 29 jan. Bloemenvel opleidingen voor stuurlieden scheepswerktuigkundigen. Bij de hui dige structuur van het zeevaarton- derwijs moet men om de hoogste diploma's te behalen na de basisop leiding afwisselend vele malen een cursus volgen en examen afleggen. Daardoor kan men de hoogste diplo ma's slechts op latere leeftijd be halen. De nieuwe opleidingen hebben het Men verwachtte, dat de 1.213 km voorzitter van de Vereniging Effec ting: Anjers: William Sim 3543. Rose grote voordeel dat zy een afgeronde Sim 40—49. White Sim 40 48. G. J ctiiHip vormen waarbif men na vier Sim 35—39. Dusty Sim 33—41, Arthur studie vormen waarop men na vier Sim 40—46. Shocking Sim 20—30. Kee- baar het einddiploma kan behalen fer Sim 35—38. Elegance 28—35 Ro- De hogere zeevaartscholen, die met fSrt®accca,ra w,° deze nieuwe opleidingen zullen be- 100125. Jr. Miss 7093. Pink Sen- sation 80—100. Super Star 125—170. gmnen zijn. voor sturlieden. de stich- Motrea 55—68. Zorlna 4063. Nordia i ting Hogere Zeevaartschool i.o. in 6219?' „c2rai Prll}cess 60—75. Carol Amsterdam en de gemeentelijke Ho- STas-S? Zeevaartsuhooi „Rotterdam" In rimba 3049, Bridal Pink 6080. Jack I Rotterdam. Voor scheepswerktuig- Frost 4061. Diverse bloemen: Ama- i kundigen zyn 't de hogere zeevaart- iSt Uhoo. voor scheepswerktuigkundigen 360. Iris 175—350. Lelies kelk 40—47. in Amsterdam en de Hogere School Asp. plumosus 100—130, Tulpen 240— voor Scheepswerktuigkundigen (Ho- 470, Narcissen 120—175. Hyacinten 40 zeevaartschool) ln Rotterdam —56. Stepman. 4 kop 120—165. idem j Beie zeevaai tscnoon in notieiaam. 2 kop 80—105. Mar Legraye, 4 kop 60 Aangezien er bij de Nederlandse 70. idem 2 kop 4056, Lavaüensis koopvaardij op het ogenblik een zeer 110—155. Ludwig Spath 100145. H. 1 Ellers 125—165, Forsythia 60—85. Pru nus triloba 80115. Sneeuwballen 120 160. RIJNSBURG. 29 Jan. Bloemenvei ling: Spider 175275. Fybrand 350 410. Tulpen: Lustige Witwe 160200. Preludium 180215. v. d. Eerde 180— 200. Prominence 250275. Brilliant Star 100120. Pink Trophy 160180, Paul Richter 170200. Narcissen 100 150. Hyacinten 100—135 Anjers: Witte Sim 2535, rode Sim 28—37. rose Sim lange pijpleiding hedenavond weer op haar volle capaciteit. 480.000 bar tenbescherming. Van Ketwick Ver schuur, herhaalde enige woorden reis, d.i. 76 miljoen liter per dag, zou van de heer M. K. Honig „We moe- kunnen werken. ten nu ingrijpen en geen half werk groot tekort is aan stuurlieden en werktuigkundigen worden de voor uitzichten voor hen die het einddi ploma hebben behaald zeer gunstig genoemd. Gezien het personeelsver loop is voor afgestudeerden een functie aan boord verzekerd. Naast de nieuwe opleidingen blijven zowel aan de bovengenoemde scholen als DEN HAAG »ANP» De minister raad is akkoord gegaan met een wets ontwerp tot extra verhoging van de uitkeringen der zgn oud-invaliden (dat zijn degenen die vóór 1 juli 1967 invalide zijn geworden, de datum waarop de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering van kracht werd). De verhoging geldt voor die oud- invaliden wier dagloon wanneer zij niet vóór genoemde datum invalide waren geworden thans hoger zou zijn dan het dagloon waarop hun hui dige WAO-uitkerlng is gebaseerd. De WAO-uitkering is voor deze groep personen gebaseerd op een dagloon van f40.28 (f201.40 per week). De voorgestelde verhoging zal niet eerder dan 1 juli 1971 kunnen ingaan en zal. al naar gelang het loon dat thans zou zyn verdiend, maximaal aan de overige hogere zeevaartscho- 2736. Crowiy Sim 3039, Dusty Sim i ]en in Nederland de opleidingen- 1 2V^«Ustm1MS3LGRM-M(2 oude-styl gehandhaafd. Een en an- circa f 600 per jaar bedragen 41. Freesia: Golden Yeilow 100—200. j der hebben de directeuren van de Diverse bijstandsuitkeringen zijn White Swan 150—250 Diversen An- hogere zeevaartscholen in Amster- door staatssecretaris Van de Poel van I thurium 90—190 Gerbera 18—48. Eu- ,am en Rotterdam in een brief aan CRM aangepast aan het minimum- 'de middelbare scholen meegedeeld, 'loon De uitkeringen krachtens de rijks groepsregeling werkloze werknemers en de tijdelijke rijksgroepsregeling mindervaliden zijn verhoogd. Ze be dragen per week. exclusief huur en verschuldigde premies, met ingang van 1 januari van dit jaar: f99.90 voor kostwinner zonder kinderen, f 101.80 voor kostwinner met 1 kind, f 103,50 voor kostwinner met twee kinderen, f 105.30 met drie, f 106,55 met vier, f 108.80 met vyf of meer kinderen. Voor een alleenstaande is de uitkering f 69.95. Voor de kostwinners met kinderen worden bedragen nog aangevuld met het per week omgerekende bedrag van de kinderbijslag De uitkeringen voor persoonlijke behoeften op grond van de tijdelijke rijksgroepsregeling voor bejaarden in bejaardenoorden en de rijksgroepsre geling voor oorlogsslachtoffers, gere- patrieerden en ambonezen, de zoge naamde zakgeldregelingen, zijn ver hoogd tot f 86.50 per maand voor al leenstaanden en tot f 149,50 per maand voor een echtpaar. doen. want bij Scholten-Honig zijn duizenden mensen betrokken". Na een oproep van ir. Meyer „Ik verzeker u dat het weer beter zal gaan indien u thans achter het bestuur staat" werd op verzoek van enige aandeelhouders tot stem ming overgegaan. Aangenomen Na enige strubbeling over de vraag of schriftelijk of mondeling zou moe ten worden gestemd, bleek bij mon delinge stemming, dat zes van de 182 aandeelhouders zich tegen het voor stel kantten om de heren dr. Van der Wal. drs. De Graaf en De Jong terug te laten komen. Nadat het voorstel was aangenomen nam de M. K Honig geprobeerd te hebben de tweede kapitein op het Scholten- Honig schip te spelen, terwijl de laat ste dit dr. Hoefnagels in de schoe nen trachtte te schuiven. Ir Meyer deelde nog mede dat dr. Hoefnagels op het ogenblik niet overweegt zelf president-directeur te worden. Een van zijn taken zal zijn het zoeken naar èen goede kracht. Hier wordt de delegatie van dr. Hoefnagels be ëindigd. Bij schriftelijke stemming aanvaardde de vergadering dr. Hoef nagels tenslotte als commissaris. SCHIPHOL <ANP> Bemanning ,en 73 passagiers, die gisteravond- in hr. De Jon 7ijn plaat-s achter de be- een DC-9 van de KLM uit Hamburg stuurstafel weer In. Dr. Van der Wal „aar Schiphol vlogen hebben een en dra. De Graar waren verhinderd angstig avontuur met an happv en- te komen. De heer De Jong zei er 1 ding beleefd, toen by de nadering zeker van te zijn dat de kwestie van j van Schiphol het neuswiel van de de certificaten spoedig zal worden opgelost. De voorzitter maakte melding van een brief van het personeel van Scholten-Honig, waarin werd ge vraagd een personeelscommissaris te benoemen. Het bestuur acht dit thans niet mogelijk, maar deed de toezegging binnen een maand hier over besprekingen te zullen begin nen. Een lid van de personeelscom missie drong aan op een concrete toezegging van de raad van bestuur. De voorzitter wilde zich niet tot een. wat hij noemde, ondoordachte daad verleiden Hoefnagels Van een werkelijk verzet tegen de benoeming van dr. W. Hoefnagels was thans nauwelijks sprake meer. Wel werden veel vragen gesteld over de duur van de delegatie van de oud-staatssecretaris van Finan ciën. De heer W. C. Posthumus Mey- Jes vroeg zich alleen af wat Schol ten-Honig een en ander zou gaan kosten. „Dr. Hoefnagels krijgt f 98.000,— voor een tweedaagse werkweek. Dat heeft hij zelf verklaard", zo merkte hij op. Ir .Meyer antwoordde dat dit een verklaring was van vóór het heengaan van prof. Kooyman. Thans Is de situatie veranderd en krijgt dr. Hoefnagels een volledige werk kring. Een andere aandeelhouder conclu deerde dat deze benoeming "lap werk" was. Uit de woorden van het bestuur maakte deze aandeelhouder op dat de kandidaten voor het pre sident-directeurschap niet staan te dringen. „Het water staat Scholten- Honig dus verder aan de lippen dan aandeelhouders tot nu toe aangeno men hebben". Hij verweet de heer machine aanvankelijk niet naar be neden wilde komen. Driemaal zocht gezagvoerder Amesz uit Amstelveen hogere luchtlagen op om vervolgens in duikvlucht naar beneden te suizen en dan de machine scherp op te halen in een poging om op die wijze het neuswiel naar buiten te schudden, maar telkens tevergeefs. Maar voor hy de landing ging uit voeren nam gezagvoerder Amesz het besluit voor de vierde en laatste maal een duikvlucht uit te voeren en wie schetst de opluchting van alle inzit tenden. toen de poot met het neus wiel zowaar uit de pomp tevoorschijn bleek te zyn gedraaid. Maar niet zeker was of de elleboog van de poot ook in het slot was ge vallen. zodat ogenschijnlijk het ge vaar bleef bestaan, dat het neuswiel bij de landing temg zou klappen. Maar dat gebeurde niet. De DC-9. registratie PH-PNA „Am sterdam", maakte een vlekkeloze lan ding. „We hebben het gered", riep een der bemanningsleden opgelucht en ln de cabine klaterde een spon taan en dankbaar applaus op van de passagiers. Vonnissen in Brazilië In Bra zilië zijn de eerste vonnissen geveld in verband met het optreden van de „brigade des doods", een ondergrond se beweging van vermoedelijk over wegend politiemannen of gewezen gerechtsdienaren. De brigade begon twee Jaar geleden in de grote steden te opereren en heeft sindsdien hon derden personen vermoord, zoals handelaars in verdovende middelen. Een rechtbank in Sao Goncalo ver oordeelde een inspecteur en een agent ieder tot 65 Jaar gevangenis straf. Beiden verklaarden zich on schuldig en lieten hoger beroep aan tekenen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6