Jacht op tientje boete kost vaak duizenden guldens PAGINA 25 Er bestaat in Nederland een alarmerend verschil in berechting in verkeers overtredingen. Er wordt echter aan begonnen met het ontwerpen van een uniform beleid, waarbij verkeersovertreders snel ler en meer uniform be recht worden. Foto links: De eigenaar van deze auto heeft een parkeen-fout begaan. Vandaar het briefje on der de ruitenwisser. Foto rechts: Bij zoveel auto's :s het vaak moeilijk geen par- keerfout te maken. stopt een BMW 2500 met een Duits kenteken voor parkeermeter in Utrecht. De chauffeur zo uit z'n Ierland heeft nog geen Nederlands kleingeld, be- eerst met z'n vrouw te gaan eten, komt terug en een bon. Kwaad gooit hij de boete van tien gulden )ber wordt dr. Günther Har- uit Nürnberg <om die man iet» thuis opgebeld door de lijke politie: „We hebben een erzoek van Interpol om uw qs op te nemen". Het wordt december. De politie komt nu voor een afspraak. Der ïwalt in Nürnberg moet op van een Utrechtse collega i r van justitie) de man ver- wegens deze verkeersovertre- I Het innen van een tientje Utrechtse politie. Utrecht- Ier. Interpol. Nürnbergse po nterpol. Utrechtse officier, ijrgse Statsanwalt en Nürn- 4 rechtbank een kostbare ftgenheid. De jacht op het tien- it zo duizenden guldens. Een i geval. Jn Amsterdam woont meer die regelmatig bekeurd wegens fout parkeren. Eén de twee maanden komt een ter uit zijn rayon bij hem en stapeltje schikkingen dip prompt betaalt. Een week le brigadier weer eens is ge- logeert de man in het.* Rot- Hilton hotel. De volgende vroeg wordt hij door twee ieu~*„van m'n bed gelicht" I jiiij) voor een bedrag van 36 1 dat nog open stond. Innis van het Haarlemse kan- écht uit '69 dat nooit was Iteerd. omdat volgens het fcise parket de man niet se beschikken over een vaste of verblijfplaats. De rijkspo et opsporingsregister, twee ïse rechercheurs en een I administratieve rompslomp voor Hans Boskamp <pla- en theaterproducent) met als vasté woon- en ver- ats Joost Banckersweg 3 in Waarom hij niet ge- zoals altijd een schik- huis heeft gehad weet nie- Chaotisch D twee gevallen. Willekeurig, iderzoek naar de achtergron- deze twee gevallen levert rbluffend resultaat op: de n justitiële afwikkeling ïkeersovertredingen gebeurt laotisch. bepaald niet uni- zeer traag en verstopt in -ate de administratieve kana- vooral politie en Interpol aindere mate die van justi- sterkst merkbaar is dat bij andeling van buitenlanders «s land een verkeersovertre- Saan. -al werden vorig jaar 1.661.608 sovertredingen geconstateerd. werden 783.829 direct ties in handen van de politie ïdaan. Inkomsten uit deze igen leverde een bedrag op ai 7 miljoen gulden. Het is .jniet na te gaan hoeveel het itie kost om voor de sector ^overtredingen een apparaat A te houden, dat het moge- akt ruim 1,6 miljoen overtre- te constateren. Ruwe schat- spreken van minstens het tdige. 'ministerie van justitie heeft i bij wijze van hobby uitgere- it de volgende fasen van ver- t van verkeersovertredingen Stitiële apparaat alleen al Een voorkoming van vervol- SUlden, een behandeling door itongerecht vijftig gulden en fkeersovertreder die voor het t verschijnt kost het ambte lijk apparaat al vijfhonderd gulden. Van die ruim 1,6 miljoen in '69 de den 644.414 het af met de officier van justitie, lieten 233.365 het voor de kantonrechter komen en gingen 3647 in hoger beroep. Bij elkaar alleen al voor justitie een onkos- tenbedrag van 16.713.820 gulden. Geschat wordt dat minstens het dubbele aan opgelegde boetes nodig zou zijn om financieel quitte te spelen. Men vindt dat het „commerciële" argument bij de rechtspraak op z'n hoogst een zeer ondergeschikte rol U heeft zojuist een verkeers overtreding begaan. mag spelen. De heer Eschmeier van i het Haagse parket? „Het gaat er niet om of bij het behandelen van overtredingen er geld bij moet of j dat het geld opbrengt Justitie: I „De boetebedragen kennen een mi nimum en een maximum; niet uit economische overwegingen, maar zuiver om het psychologisch effect, om de preventieve werking". De substituut-officier mr. Herstel in I Amsterdam: „Men mag natuurlijk I geen rekening houden met de be- drijfsmatige efficiency Ik zou het i benauwend vinden voor onze rechts- orde als ik rekening zou moeten I houden met het rendement van een zaak. Gelukkig is onze strafrechts- j pleging op geen enkele manier af- I hankelijk van de kosten". het vervolgen van verkeersovertre ders. En dat niet alleen Nederlan ders, maar ook en misschien wel vooral buitenlanders die in ons land worden bekeurd. Het hierboven ge geven voorbeeld van dr. Harnisch blijkt geen uitzonderlijk geval. Jus titie heeft geen uniforme richtlijnen voor het vervolgen van buitenlandse ver keersover treders In mei is in Den Haag een confe rentie gehouden van Europese mi nisters van justitie om te komen tot drie internationale verdragen executie van vonnissen in het bui tenland. overdracht van strafvervol ging en internationale rechtshulp. Met bepaalde landen (zoals Duits land, Engeland en Oostenrijk) heeft Nederland afgezien nog van het Benelux-verdrag op bilaterale basis op deze punten al verdragen. Maar dat heeft nog niet geleid tot uniforme berechtingen van buiten landers in Nederland. Het geval in Utrecht is de ene ui terste grens van vervolging. De an dere uiterste grens wordt toegepast in bij voorbeeld Roermond. De offi cier van justitie A. Schrickx in die plaats bij de grens: „In het grens verkeer komen erg veel Duitsers over de grens. Ze krijgen als alle Nederlanders een bon. Schikken ze niet dan volgt een veroordeling en worden ze gesignaleerd. Komen ze dus in het opsporingsregister. Ik heb wel eens contact met een offi cier over de grens, maar dat komt ioch niet zo vaak vooivbie Duitsers nomen zo vaak over de grens, dat net innen van de boete bij controle vrij makkelijk is". ..Maar als bij voorbeeld een Frans man een bekeuring krijgt. Nou, die komt van zo ver en die komt waar schijnlijk voorlopig ook niet terug. Nou. dan seponeer ik zo'n verbaal tje vrijwel meteen. Voor vijftien gulden begin ik niet aan zoveel rompslomp en werk. Dat kost een stapel geld". Met Frankrijk is het trouwens Ja renlang toch een vreemde zaak ge weest. De Haagse politievoorlichter Boersen: „Een aantal jaren geleden was het wel zo dat we wisten dat ze er in Frankrijk toch niks aan deden. Dus bekeurden wij ook maar niet". Soepeler Eenvoudiger Toch zou ook zonder de onafhanke lijkheid van de strafrechtspleging aan te tasten, de kostenfactor van het vervolgingsbeleid aanzienlijk verlaagd kunnen worden door een In het algemeen bekeurt de politie nu wel alle buitenlanders. Hoewel, zegt politievoorlichter Jagerman van Amsterdam: „We in het algemeen wel wat soepeler zijn, omdat ze na tuurlijk niet alles kunnen weten wat een Nederlander wel kan". In diverse steden —zoals Amster- dam. Den Haag, Utrecht en sinds kort ook Rotterdam wordt naast I het parkeerbonnetje bij de buiten lander ook een papiertje in de drie internationale talen gevoegd, waarin duidelijk wordt gemaakt dat de be- treffende auto bij voorbeeld fout I staat geparkeerd, dat de bestuur- der (ster) een boete moet betalen en dat hij/zij zich daarvoor naar het politiebureau moet begeven. Vrij veel buitenlanders betalen op deze J wijze. I In Haarlem, waaronder ook de i „Duitse badplaats" Zandvoort ressor- J teert, gebeurt dat niet. Op het par ket daar verzucht men: „Het zou vereenvoudiging van het systeem bij voor ons wel makkelijk zijn. In Spanje krijg je in vier talen het vex*zoek in het vervolg niet meer verkeerd te parkeren. En daar blijft het bij. Dat maakt toch een heel wat plezieriger indruk". In Leeuwarden wordt weer een an- j der systeem gehanteerd. Mr. Jansen, officier in Rotterdam en lid van de Verkeerscommissie Openbaar Minis terie (Veconn: „In Leeuwarden waar ik gewerkt heb, daar belde de politie mij meteen op. als bij voor beeld een buitenlander bij een aan rijding was betrokken, met het ver- j zoek een schikkingsbedrag telefo nisch vast te stellen. Achteraf werd er dan een proces verbaal opge maakt met vermelding dat het be taald was. Dat heb ik hier ook voorgesteld. Je vermijdt dan een lange procedure". Grenscontrole De meeste gebruikelijke procedure althans met buitenlandse ver keersovertreders is dat de Nederlandse kantonrechter tot een i veroordeling komt en dat de be- I trokken buitenlander vervolgens in het opsporingsregister terecht komt. Adjudant Van Dam. chef bureau grensbewaking van de marechaus see: „Wij controleren nu alleen nog maar de grens met Duitsland en de vliegvelden, omdat door het Bene lux-verdrag de grens verlegd is naar de Belgisch-Franse grens en de Luxemburgse-Duitse grens. Daar controleren onze collega's. Die con trole aan de grens op verkeersover tredingen doen wij steekproef ge- wijs. Van oktober. '69 tot oktober van dit jaar hebben wij 2067 signaleringen ten uitvoer gelegd, voor een bedrag van 72.983,54 gulden. Zo'n zestig procent daarvan waren verkeerso vertredingen. En daarvan warei weer tachtig tot negentig procent Nederlanders. Dus het aantal bui tenlanders dat je voor een in Ne derland begane verkeersovertredin pakt is gering". „Een voorbeeld heb ik bij de hanc Een zwager van mij rijdt met een Duits nummerbord, veroorzaakt hier in Den Haag een aanrijding. Nou. die man passeert wekelijks de grens Maar hij is nooit betrapt, en na twee jaar verdwijnen die verkeerso vertredingen uit het opsporingsre gister. want dan zijn ze verjaard". En dat terwijl er vooral door het grensverkeer per jaar zo'n 26 miljoen Duitsers de grens passeren. Het vervolgen van buitenlanders voor verkeersovertredingen lijkt daarom een zinloze zaak. Vooral omdat het ambtelijke apparaat steen en been klaagt over het ver stopt raken van zijn administratieve kanalen. Interpol gaat daarbij voor op. Als een officier bij een proces verbaal van een buitenlander slechts over een kenteken beschikt, verzoekt hij Interpol om nadere ge gevens. Dan gaat er een telex naar Interpol in het betreffende land, die verzoekt de politie de gegevens te vragen, die gaan per telex terug. Interpol Nederland vult een formu lier in en stuurt dat naar de be treffende officier. Dat gebeurt hon derden keren per maand en kost een enorme hoeveelheid tijd. Het is maar en klein deel van de ambte lijke molen. Over die molen maken vooral de Duitse verkeersovertreders zich kwaad. Zowel bij de Duitse ambas sade in Den Haag, de Nederlandse ambassade in Bonn, de Niederlandi-1 sche Fremdenverkehrs Zentrale in Keulen, als bij de ANWB en de KNAC komen klachten van Duitsers binnen. Bij elkaar opgeteld een paar honderd per jaar. De meeste ten onrechte. Dat was ook het ant woord in september van de staats- secretaris van het Duitse ministerie van verkeer op vragen uit de Bondsdag Maar de frustratie over de afwikke ling van verkeersovertredingen leeft niet alleen bij de buitenlanders. Door de hoeveelheid, kan het maanden duren voor een zaak indien men geen schikking wil in behandeling genomen kan worden. Mr. Jansen uit Rotterdam: „Mis schien is het in de toekomst moge lijk een computer te hulp te roe pen; hoewel, die moet je dan wel erg goed programmeren Je kan moeilijk gerechtelijke vonnissen uit een computer laten komen. Er wordt wel aan vereenvoudiging ge dacht. Maar in Nederland duurt dat allemaal langer, wij hebben een sterk ethisch gevoel". Mr. Herstel uit Amsterdam: „Gelet op de enorme omvang die dit gaat aannemen, vooral in Amsterdam, is het vooral wat de buitenlanders betreft admi nistratief niet meer haalbaar, het vonnis te executeren. Als we alleen het kenteken hebben, dan laat men j de zaak vaak schieten. Natuurlijk, zodra het geval van enige impor- tantie is voor de verkeersveiligheid, dan neemt men een andere houding aan". Hoofdcommissaris Hopman van de Arnhemse politie en voorzitter van de Centrale Politie Verkeers Com missie (CPVC>: „Het is bekend dat sommigë steden tegen buitenlanders soepel optreden, meer in de sfeer van waarschuwingen werken, omdat ze werkelijk als gastheer willen op treden. Personeelsgebrek is natuur lijk een belangrijk punt. Het werkt al bijzonder preventief als de politie j zich kan laten zien. Tja, een andere aanpak graag. Hoe minder pa- pieren, hoe gunstiger. Er moet naar gestreefd worden de administratieve rompslomp zo gering mogelijk te j doen zijn". overtredingen (een soort menu kaart). die veel verder gaat dan de mogelijkheid van schikken in Ne derland. Bij ons wordt ter ontlas ting van de politie in diverse steden gewerkt met parkeerwachters. Op 9 september is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de gerechtelijke macht, waarin de nieuwe functie van ver keersschout is opgenomen, die het Door Rolf Boost Standrecht i Er zijn voorbeelden in het buiten- land. In Frankrijk wordt wel zoge- naamd standrecht gepleegd als het gaat om snelheidsovertredingen of het overschrijden van een doorge trokken witte streep. In Duitsland beschikt de politie over een lijst met boetes voor allerlei soorten De Amsterdamse politie verpakt haar bekeuringen bij slecht weer keurig in een plastic zakje onder de ruitenwisser korps van officieren van Justitie wat moet ontlasten en de mogelijk heid van promotie binnen dat korps moet vergroten. Het is duidelijk niet voldoende. Afgelopen maanden vergaderden de eerder genoemde Centrale Politie Vërkeers Commissie en de Verkeers- commissie Openbaar Ministerie ge zamenlijk. Tijdens die vergadering is een aantal vragen behandeld over de onoverzichtelijke en duidelijk ongelijke maatstaven die zowel poli tieel en Justitiëel bij verkeersover tredingen (van Nederlanders en j buitenlanders) worden gehanteerd. Hoofdcommissaris Hopman over het resultaat van die vergadering: ..De zaak is inderdaad zeer onbevredi gend gebleken. Er ligt nog een ter rein braak. Het is nu alleen nog .•en beetje lospraten geweest. In ie der geval is er bepaald geen unifor miteit en daar moeten we wat aan oen". Alarmerend Mr. Jansen over diezelfde vergade ring „Het is zo alarmerend ver schillend gebleken dat we op inter nationaal niveau de zaak moeten gaan bekijken. Er moet hoognodig een ander beleid komen. Vooral bij de politiekorpsen zijn er nogal wat die zo verstopt raken. We moeten eens bekijken of we de transactie in handen van de politie niet kun nen uitbreiden. Bij voorbaat in plaats van een bon gelijk een giroo tje in een plastic zakje achter de ruitenwisser. Gebleken is dat diver se korpsen koortsachtig bezig zijn een achterstand weg te werken. Eerst moet de politie een uniform systeem vinden en dan kan het openbaar ministerie daarbij aanslui ten. Er komt meen ik een werkcom- missie die dat gaat uitwerken". Parkeerwachters en straks verkeers schouten, het is duidelijk niet vol doende. Er zal nu begonnen worden met het ontwerpen van een uniform beleid, waarbij verkeersovertreders sneller en meer uniform bereeht worden. Een late ontdekking, dank zij een paar simpele vragen. Maar of die ontdekking van de „alarme rende verschillen" binnen het appa raat snel tot een afdoende oplossing zal leiden, valt te betwijfelen. Het wetsontwerp waarin onder meer het systeem van verkeersschouten wordt voorgesteld, dateert van september. Het voorlopig verslag van de be trokken Kamercommissie wordt voorlopig nog niet verwacht :gt het ministerie van justitie: „Dat zal wel het volgende zittingsjaar wor den".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25