Vrouw voelt zich verwaarloosd door de politieke partijen Dappere vrouw zorgde twee Biafraantjes voor Straks ook „vroedheer aan het kraambed? Spectaculaire uitspraak: PAGINA 22 LEÏDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 JANUARI 1971 fmsa Kmisti {AUEmy /zS rpHe%5uarEinKEDIA LUISTER FRAHSOISE. NO 2-ijN OOK BAAS 1/1 BKjEH BUIK, IK KKT x-" TMRVBSt fop të I [oruoie- ZOVEELI \VAatH Yii 1 W—T DEN HAAG De vrouw wordt door de politieke par tijen schromelijk verwaarloosd. Tot deze vlak voor de ver kiezingen nogal spectaculaire uitspraak kwamen dezer da gen driekwart van alle Nederlandse vrouwenorganisaties. De verenigingen, die totaal ruim 600.000 leden tellen, vin den dat de nieuwe regering naast gelijke beloning voor man en vrouw ook gelijke promotiekansen moet zien te realiseren. Verder eist men: een aparte belastingaanslag voor de gehuwde werkende vrouw het inrichten van een voldoende aan tal crèches het verruimen van de mogelijk heden voor parttime werk een betere consumentenbescher ming betere woningbouw waarbij meer aandacht aan de factor recreatie wordt besteed het legaliseren van abortus op sociale indicatie een snelle invoering van de echt- scheidingswet. Volgens de vrouwenbonden wordt in de verkiezingsprogramma's te weinig aandacht aan deze punten besteed. Dit blijkt uit een rondvraag die ons blad onder de 36 Neder landse vrouwenorganisaties en over koepelende instanties hield. Opmerkelijk is dat de vrouwenbond van de PvdA 14.000 leden verloor, „Vrouwen in de VVD" kreeg er 4000 nieuwe leden bij. De officieel strikt neutrale behoudend georienteerde Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen boekte een recordwinst van 10.000 nieuwe leden. De tot de zelf de groep behorende Landelijke Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden konden eveneens een forse winst noteren. Verliezers waren behalve de meer linkse groe peringen, de confessionele vrouwen organisaties, die hun winst aan de neutrale bonden af moesten staan. Het meest opvallende verlies in confessionele kring was de terugloop met maar liefst 2000 leden bij de Nederlandse Vrouwelijke religieuzen. Over het geheel genomen wogen de winsten echter niet tegen de verlie zen op. In drie Jaar tijd raakten de Nederlandse vrouwenorganisaties 17.575 leden kwijt. Door Jos Hagers De verliezen weerhielden de meeste verenigingen er echter niet van om het aantal bestuursleden flink uit te breiden. Ongeveer 40.000 dames bekleden op het ogenblik in ons land een functie bij een vrouwenor ganisatie. geld te doen. Vorig jaar incasseer- Door de contibutieverhogingen hoeft i den de Nederlandse vrouwenvereni- men het bovendien niet met minder gingen 6.137.000 ruim één miljoen WYCHEN Ndie (5) en Gozie tien) Onyema, twee Biafraanse kindertjes die een jaar geleden aan de zorgen van de familie Maasdijk in het Gelderse dorpje Wychen werden toevertrouwd, keren binnenkort te rug naar hun ouders, die nu in Ga bon wonen. Mevrouw Van Maasdijk (43), moeder van acht kinderen zegt. „Ik moet er niet aan denken Die kinderen zeggen nu nog mam ma en pappa tegen ons. Straks it alles voorbij, net als in een droom Ik denk dat ik er maar een dagje tussenuit ga als ze worden gehaald Mevrouw Van Maasdijk leerde dt ouders van Ndie en Gozie kennen in 1967, toen zij in Rotterdam een Afrikaanse vriendin van de boot haalde. Zij maakte toen kennis met de familie Onyema. die op weg wat naar Londen. Mevrouw Onyema vroeg of zij met mevrouw Van Maasdijk mocht corresponderen. Uit die correspondentie groeide een hechte vriendschapsband. Het ging aanvankelijk niet goed met hel Biafraanse echtpaar in Londen. De heer Onyema raakte werkloos, werd ziek en moest worden geopereerd Bovendien raakte zijn vrouw in verwachting. In 1968 kon Onyema werk krijgen bij een scheepvaartmaatschappij in Hong-Kong. Mevrouw Van Maasdijk: „Die maatschappij betaalde wel de over tocht voor hem én zijn vrouw, Zijn ze niet schattig? Ndie en Gozie Onyema voelen zich goed thuis in het Nederlandse gezin in Wychen. Maar spoedig gaan ze naar hun eigen vader en moeder terug. En dat valt vooral voor mevrouw Van Maasdijk niet mee! gulden meer dan drie jaar geleden. Daar komt nu nog bijna twee mil joen gulden aan overheidssubsidie bij, verstrekt door de ministeries van CRM, sociale Zaken, onderwijs, landbouw, volkshuisvesting, buiten landse zaken en provinciale- en ge meentebesturen. De 36 verenigingen zijn werkgeef ster van ongeveer 60 fulltime en parttime krachten die voornamelijk de administratie beheren. Slechte service De huisvrouw moest sinds 1 Januari aanzienlijk dieper in de beurs tas ten maar zij krijgt daar niet de service voor die zij eigenlijk ver langt. Over de dienstverlening wa ren vrijwel alle vrouwenorganisaties bijzonder ontevreden. Het grootste probleem doet zich volgens hen voor wanneer er kar weitjes in huis moeten worden ver richt of wanneer er alleen iets moet Het is opvallend dat de Dolle Mi- na's ondanks al hun akties nauwe lijks enige invloed op de Nederland se vrouwenverenigingen hebben ge had. Dat komt omdat de diverse organisaties al discussies over crè ches, gelijke beloning van man en vrouw, de echtscheidingswet en het abortusvraagstuk hielden, voordat de Dolle Mina's begonnen. Met uit zondering van de Bond van Chris telijk Gereformeerde Vrouwenver enigingen waren echter alle bonden het ee*is of voor een deel eens met de principes van de Dolle Mina's. Al vonden sommigen het wel jam mer dat aan de aktiviteiten van de Dolle Mina's meer aandacht-, krijgen dan de werkzaamheden van de vrouwenorganisaties. Men vergat daar echter bij dat door de uitbreiding van het aantal bestuursleden en de verdeling van de bevoegdheden sommige vereni gingen in zo'n bureaucratische sfeer van onnodige gewichtigdoenerij zijn voor de de leveranciers en de monteurs zich bijna nooit aan hun afspraken hou den. Anderen vinden dat vooral de bejaarden het slachtoffer worden van het verminderde dienstbetoon. De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Vrouwencontact van de PvdA en „Vrouwenbelangen" zijn voor de oprichting van een na tionale consumentenorganisatie. Met alle andere verenigingen is men het er over eens dat er meer koopavon den moeten worden georganiseerd om vooral de werkende vrouw in de gelegenheid te stellen om bood schappen te doen Bovenaan het verlanglijstje van de diverse vrouwenbonden prijkt de uitbreiding van het aantal crèches en het verbeteren van de overblijf - mogelijkheden op school. Dat alles om de vrouw in de gele genheid te stellen zich buiten de deur meer te ontplooien. De vrou- terecht gekomen dat zij kende pi bereikbaar zijn geworden. worden bezorgd. Verscheidene ver- i enigingen beklagen zich er over dat werkende publiciteitsmedia on- Echtscheiding Ruim de helft van alle vrouwenor ganisaties vindt dat de nieuwe echtscheidingswet niet ver genoeg gaat. De Bond van Gescheiden Vrouwen is echter van mening dat de vrouw daarin niet genoeg be schermd wordt. Wat de abortus be treft. is het opvallend dat de ka tholieke instellingen soepeler tegen over de verruiming van de abortus wetgeving staan dan de uitgespro ken prot. chr. organisaties. Dit terwijl de meer conservatieve vrouwenverenigingen vinden dat de seksuele voorlichting in ons land voldoende is, terwijl de meer pro- gresssieve bonden van oordeel zijn dat er aan de voorlichting nog veel ontbreekt. De meningen van de 36 vrouwenor - wenorganisaties koesteren echter ganisaties zijn representatief voor niet al te hoge verwachtingen, want het oordeel van de Nederlandse maar niet voor de kinderen. Omdat het echtpaar nauwelijks over geld beschikte heb ik aangeboden de kinderen in mijn gezin op te ne men. Eind 1968 -kwamen ze hier. Zij hadden niets. Alleen hele dikke buikjes en u weet wat dat wil zeg gen." De familie Van Maasdijk heeft het niet breed. Mevrouw zegt: „Wij zijn maar een gewoon arbeidersgezin. Maar wij hebben wel een huis, bed den en voldoende te eten. Wij kre- peren niet zoals vele mensen in Afrika. Toen wij eenmaal besloten hadden de kinderen op te nemen hebben we er allemaal wat voor ge daan. Mijn man en zoons werkten over, want er moest meer brood op de plank komen. En als we 's a- vonds naar de televisie keken aten we geen kroketje of frites meer. En De familie Van Maasdijk met rechts de twee Biafraantjes. als je dat wilt, kun je best wat langer met een Jurk doen of minder sigaretten roken." Enkele maanden geleden werd ook de familie Van Maasdijk door moeilijkheden overvallen. Man en zoons werkten in de bouw in Duits land. In oktober raakten ze zonder werk. Vader, moeder en tien kinde ren moesten rondkomen van 150,- per week. Mevrouw Van Maasdijk: „Maar de kinderen zijn niets tekort gekomen. We hebben ze verzekerd, kleren voor hen gekocht en speciaal voor Gozie een box. vVe hebben het met z'n allen ge fikst. Als je zo bij de televisie zit te kijken naar al die ellende in de wereld zeggen we allemaal „ach" en lan schakelen we om naar een spannende film op het tweede net. \ls je zelf wel eens ellende hebt gehad, help je misschien sneller. In mijn jeugd leed ik aan tbc en later heb ik negentien operaties moeten ondergaan. Maar ik blijf een gebo ren optimist. Ik heb ook niet de tijd om er stil bij te blijven staan." Tijdens het gesprek kruipt de klei ne Gozie by „haar" moeder op schoot. „Moeder" toont trots op kleu renfoto's van het St. Nicolaasfeest ten huize van de familie Van Maas- lijk. „Als ik weer voor de keuze kwam te staan zou ik geen seconde twij felen. Ik heb mijn hele leven nog geen dag vakantie gehad. Maar als men mij zou laten kiezen tussen een vakantie in Spanje, naar de winter sport of het zorgen voor hulpeloze kinderen hoef ik niet eens na te denken". zij vinden dat de Nederlandse v«ouw in onze maatschappij niet genoeg kansen krijgt. vrouw want 1 op de 7 vrouwen bo- van de 21 jaar is in ons land lid van een vrouwenvereniging. Korte broek, lange jas Volgens Paris Match mogen we er wel op rekenen dat de midi-mode de winter niet zal overleven. Op de boe tieks van de Rive Gauche houdt men uitverkoop van lange kleren, terwijl een nieuwe versie van de minimode met gejuich wordt binnengehaald: shorts, gedragen onder Jassen van uiteenlopende lengte. De nieuwe broekjes hebben korte nauwsluiten de pijpen, zijn gebreid of worden uit geruite stoffen gemaakt. Geruite Jas sen erbij, maar ook maxijassen en mouwloze midijassen van bont, voet lange capes en enorme omslagdoeken met franjes. Kniekousen of laarzen eronder. Cardin: in keramiek Modeontwerper Pierre Cardin heeft zijn twintigste boetiek geopend. Het winkeltje staat in Brussel en Marie Claire weet te melden dat de meester het interieur zelf heeft ontworpen, Het bijzondere van deze Jongste Car- din-bpetiek is dat er niet alleen kle ren, accessoires, parfums en tassen met het Cardin-etiket worden ver kocht, maar ook keramiek-voorwer< pen. Asbakken, vazen, tafelaanste kers. sigarettendozen, potloodbakjes: alles in strakke rechthoekige vor men. ontworpen door (alweer) Car din zelf. ADVERTENTIE Het beroep van verloskundige, tot nu toe toch wel algemeen ge doodverfd als „typisch vrouwelijk beroep" krijgt In Nederland ook perspectieven voor de man. Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid heeft onlangs gezegd dat hij ook mannen in de gelegenheid wil stellen, een oplei ding aan de Nederlandse scholen voor vroedvrouwen te volgen. De term „vroedvrouw" zou moe ten worden vervangen door verlos kundige, een woord dat overigens al vrijwel is ingeburgerd: in het da gelijks leven spreekt men zelden over de vroedvrouw, meestal over de ver- loskundiige. In Amsterdam is men het besluit van de staatssecretaris al een stap voor. De directeur van de Amster damse school voor vroedvrouwen, me vrouw J. Klomp, vertelt dat de school sinds enkele maanden één man on der de leerlingen telt. die voordien als technisch assistent in ziekenhui zen heeft gewerkt. „Ik verwacht in de toekomst wel meer mannen voor de opleiding. De belangstelling is er zeker", zegt me vrouw Klomp. Zij ziet voor mannen met een dergelijke opleiding voorlo pig vooral een taak op de kraamaf- delingen der grote ziekenhuizen en dan speciaal op het gebied van de technische apparatuur. Maar naar haar mening zal op den duur volko men integratie in dit beroep zeker mogelijk zijn. zodat te zijner tijd ook de man zijn eigen praktijk als verlos kundige zal kunnen hebben. „Logische ontwikkeling" In Rotterdam zegt geneesheer-di recteur R. F. van Wering van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen „In principe is onze leiding al lan ger voor mannen open. Tot nu toe is echter van die kant nog geen daad werkelijke belangstelling". Hij ziet het werk van de verloskundige niet langer als een specifiek vrouwelijk beroep. „Waarom ook? We hebben immers ook verscheidene mannen die vrouwenarts zijn". De directeur van de R.K.-vroed vrouwenschool in Heerlen, dr. R. J. J. Omers vertelt dat hij tot nu toe al leen maar vrouwelijke leerlingen of school heeft, maar vindt de ontwik keling op dit terrein een logische aansluiting op de algemene ontwikke ling in de ziekenhuizen waar de stren ge scheiding tussen mannelijk en vrouwelijk verplegend personeel im mers steeds meer wordt doorbroken. Als binnen afzienbare tijd inder daad meer mannen op de scholen voor vroedvrouwen verschijnen zal het woord vroedvrouw waarschijn lijk definitief door het begrip verlos-j kundige worden vervangen. Bena mingen als vroedheer. vroedman ol vroedmeester klinken de moderne mens wel erg onwennig in de oren „De neiging om ook verplegers tol dit beroep toe te laten bestaat al 'an ger". zegt hij. „Incidenteel geven wij wel cursussen aan GGD-personeel met het oog op complicaties die bij bevallingen tijdens het vervoer in de ambulance kunnen optreden. Ik zie voor mannen in dit beroep vooral een taak als hulpkracht in de kraam kli nieken en dan speciaal voor de be waking van de technische apparatuur die bij gecompliceerde bevallingen onmisbaar is".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 22