,Als amateur tel niet meer mee Koerstips Vlieg mei het LD naar Glasgow! Leidse KNVB-teams (behalve UVS) n morgen thuis 55 Roodenburg-U.V.5. Bona Stars overklast Agon voor beker: 87-47 Waardeloze week in Nederland f 199,50 f 199,50 Celtic-Ajax in beroemd Hampden Park num - Zwijndrecht irsalaris van 0.000 mark et genoeg... - Laakkwartier Hoogoventoernooi Nu Oostenrijkse arbitrage bij Twente-Juventus J )AG 30 JANUARI 1971 PAGINA 13 EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD EN Het mag een nogal merkwaardig toeval" it als decor dient voor de vervolmaking van het eidse derbies. RoodenburgUVS speelt tegen déze ond: alle Leidse KNVB-teams behalve dan spelen thuis. (Lugdunum ontvangt Zwijndrecht, itrijdt Laakkwartier, DOCOS gaat in duel met jk en ASC tenslotte dient het Haagse Ooievaars repliek te dienen) hes van de vier Leidse top- p dat competitieprogram - bij monde van drie ti één vice-voorzitter van UVS is op vakantie) achelijk" tot „idioot" «al- van UVS is een andere egedaan vooral omdat jke situatie zich dit sei- ier heeft voorgedaan, irg-voorzitter Uiterdijk: regelingMen zegt '4et niet anders kan met tie-indeling. Natuurlijk is een competitie-leider erg y laar voor zo'n wedstrijd wel eens een keertje als liden moeten kunnen spe- Door Paul de Tombe Belachelijk Lugdunum-voorzitter Breedeveld: „Het is een belachelijke regeling. Daartegen hebben we al een paar maal geprotesteerd, maar daar trek ken de heren zich niets van aan. Je j krijgt op deze manier sterk de in druk dat je als amateur helemaal niet meer meetelt. Je mag nog zo vaak vragen of je dan misschien een derby „alleen" zou kunnen spelen, het blijkt altijd te moeilijk om dat I te realiseren. Vroeger ging dat nog wel. de laatste jaren wordt er totaal geen rekening meer mee gehouden. En voor ons tLugdunum» is dit na tuurlijk een strop. Leiden is te genwoordig toch al niet zo voetbal- minded zodat Je in dit geval alleen mag hopen op de „eigen" mensen. De donateurs, want meer dan dat aantal zal beslist niet komen. Mis schien 500 toeschouwers, ik schat dat zo'n drieduizend mensen naar de derby zullen gaan. Ik hou het op Roodenburg, want sinds die verjon ging is die ploeg zeer sterk gaan spelen". Gerard Désar omdat wij drie eerste klassers heb ben. dat telt natuurlijk ook. Nee, we zijn er beslist niet gelukkig mee Concurrentie zie ik niet zo erg. De eigen aanhang komt toch wel. De aanhang van UVS en Roodenburg I ziet een gelijskpel". ADVERTENTIE JUDOCLUB „EENDRACHT" Maandagavond 7 uur aanvang JUDOCURSUS o.i.v. oud wereldkampioen W. RUSKA. Aanmeldingen nieuwe leden Vestestraat 40, Leiden. uiburg-voorzitter Uiter- wordt weinig rekening gehouden". or de competitie begint wensen in en wat blijkt 95 procent van die wen- ■feehonoreerd. Dat er he- ts van terecht komt. Na- ebben we vooral al be ls aakt tegen deze situatie, i. et er zo weinig tegen. Het waanzinnige zaak. Er al geen rekening met ons In Rotterdam waar dat .Jok speelt, kan het kenne- aar wordt zoveel mogelijk gehouden met amateur- L| it die niet tegelijk met j d Feijenoord thuisspelen. I k nou zo bang ben voor 1 een derby trekt toch neer mensen. Ik denk dat rjugdunum meer gedupeerd Als je tenminste van kunt spreken, want die lelangstelling loopt toch „wild". Wat komt er te- nog bij een derby? Als zend bezoekers zijn. mag en dichtknijpen. Maar de toeschouwers gaan na- lar een derby. Het resul- an staat over«3ens al vast: n niét. We hebben in een •wedstrijd nog nooit van nnen Het zal wel op een litdraaien". Lugdunum-voffrzitter Breede veld: Als amateur tel je niet meer mee". Moeilijk LFC-voorzitter (en bestuurslid van de afdeling Leiden van de KNVB) Holswilder: Ik zal het zwak uit drukken: we zijn niet erg gelukkig met dit programma We hebben het er onderling al vaak over gehad, maar het is ontzettend moeilijk vechten tegen de competitie-leider. En als Je dan toch wat wilt onder nemen wordt er gezegd: we kunnen het beter niet doen omdat het zo moeilijk vechten is «enz.). Het is al meerdere malen voorgevallen en het had toch wel anders gekund? Maar het zal ook erg moeilijk zijn Toeval j Tweede UVS-voorzitter (en eerste elftalseleri Gerard Désar is de eni ge die volledig openstaat voor de moeilijkheden die een competitie leider nu eenmaal heeft „De be langstelling zal ongetwijfeld minder zijn als alle zes clubs «of beter vijf j want UVS speelt uit) thuisspelen. i die anders niet met een uitwedstrijd 1 Lugdunumsupporters bijvoorbeeld. I I waren meegegaan, zul Je nu missen j bij de derby. We kunnen alleen re kenen op de aanhang van Rooden burg en UVS. Volgens mij wordt echter heus wel geprobeerd een an dere regeling te vinden, maar met zo veel ploegen is het soms gewoon niet te vermijden. Dit kan voortgekomen zijn uit een toevallige omstandigheid, misschien in verband met de afge lastingen. Het zou dan ook veel be ter zijn als er twee goede verenigin gen waren die passieve recreatie bo den plus een viertal clubs dat voor de actieve recreatie zorgt. We verdwij- nen in de middelmatigheid in deze omgeving waar we allen wat willen maar waar we met tien midderlma- tige clubs rondlopen. Er zou naar gestreefd moeten worden om 'n goede club te krijgen die de Kikkerpolder bespeelt en een die op sportpark Noord speelt. In de rest van de clubs zou je dan alleen de benen kunnen strekken, die twéé clubs zouden goe de passieve recreatie moeten bieden Dan zou ook dit soort zaken wor den vermeden. En geloof me. 'n com petitie-indeling maken is ongeloof - 'I lijk moeilijk. Toen ik aan het be gin van de competitie de indeling zag vond ik dat er nog een redelijke spreiding was. En ze zullen heus niet zeggen we gaan nou eens ex pres al die Leidse clubs thuis la- j ten spelen. Daar geloof ik niet in ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Sportpark Noord. Kassa vanaf 12 uur geopend. «Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bona Stars kan vol gende maand met een gerust hart naar Amsterdam reizen voor de be ker-return tegen Agon. De Leidse Stars versloegen gisteravond in de Vijf Meihal de onderaan de ranglijst in de eredivisie bengelende Amster dammers moeiteloos met 40 punten <8747) en plaatsten zich daarmee in feite reeds bij de laatste acht. Bona Stars, de laatste weken in vorm gegroeid, heeft Agon geen schijn van kans gegeven. Tot in de zevende minuut konden de Amster dammers de speels combinerende Leidenaars nog wel redelijk in be dwang houden «8—6), maar daarna drukte de Leidse basisformatie, waarin Peter de Jong «te laat) ont brak en verder de afgetrainde Ad van Slingerland evenals tegen Punch een goede wedstrijd speelde, door. In de negende minuut was het ver schil reeds tien punten <19—8) en met de grote man tegen Punch, Pe ter de Jong weer binnen de lijnen, werd Agon nog voor de rust op een duidelijke achterstand gezet: 4117 via 3413 in de 17de minuut. Na de rust stuurde assistentcoach Cees den Hollander een "experimen terend" Bona-team binnen de lijnen: zonder pivot Pieter van Tuyll en mét de opdracht van pressing man- to-man. Binnen vijf minuten was het verschil in de score tot 30 punten op gelopen <5524). Toen geloofden de Stars het verder wel enigszins. Pas toen de Amsterdammers, bij wie al leen de lange Bob Plantinga «'16 pun ten) een werkelijke tegenstander was. in de slotfase hun fysieke kracht in de strijd brachten en de Stars daardoor prikkelden, kwam er nog wat sfeer in de toch nog redelijk ge vulde Vijf Meihal. Wel sfeer in de laatste minuten, maar bepaald geen spanning via 8140 «16de min.) zegevierden de Leidenaars zonder ook maar een moment de reservekrachten aan te spreken «vanavond wacht de Stars in Den Haag de altijd lastige strijd te gen Suvriki) met 8747 De scorers bij Bona Stars waren: Paul Ruysenaars 20 «128), Harry Stol 20 «10—10». Peter de Jong 9. <36-, Ad van Slingerland 8 '4—4», André de Jong 8 <6-2), Rob Wallaart 6 <2—4). Wim Stol 6 «0—6), Pieter van Tuyll 4 <40». Ben van Cleef 4 <04) en Cees van Diest 2<02). HILVERSUM. 31 JANUARI - 1.30 u Hairos II-prijs: Icarus Hanover. Irman Buitenzorg. Harvest Mac, Ha nover Cavaljos - Rocquepineprijs: Hendrik BS. Heliotroop R. Gonny Princess. Flipsen - Jaminprijs: Ike Hollandia, Stal Van Aalst. History j Jewel. Ivoor S - Upsalinprys: Ge- n r.nl Padua B Royal Hanover. C Alkestis VE. Anton - Amatricewi»-- tcrkampioenschoap III: Electra W, Gento BH. Eric Kinley. Gracia Pe terhof - Masinaprys: Grenadier. Fil ter Funny Boy. Goldfinger - Tos- n •••lis; Fleetwood. Heros. Gracia Trickson, Grace Rodney - Gelinotte- p. ij>: siiaLian, Hannie Judson W Henry Trckson. Gids. Na een langer verblijf in Nederland dan we hadden verwacht, zijn we weer gearriveerd in het voor ons zo bekende KNA-hotel in Oslo. En staan we klaar voor de viJf-landen- wedstryd. waarvoor ik me volledig zal inzetten. Lichamelijk althans, want onbewust sta je mentaal toch anders tegenover zo'n wedstrijd dan voor een groot kampioenschap. Ik zal me op alle vier de afstanden helemaal geven en zoveel mogelijk punten proberen te verzamelen Maar aangezien er geen persoon lijke belangen op het spel staan, weet je niet of je je het hele toer nooi goed kunt concentreren. We hebben overigens een waardeloze week achter de rug. En dat had volgens my voorkomen kunnen worden. Leen Pfrommer had dins- Door Ard Schenk dag op Schiphol moeten zeggen: „jongens we gaan toch naar Oslo, ook al is er op dit moment geen ijs". Want dan hadden wü op de kunstijsbaan Valle Hovin kunnen trainen. Wat ik nu ga zeggen, klinkt mis schien raar: ik vind, dat de ploeg te veel inspraak heeft gehad bij de beslissing om in Nederland te blij ven. Er waren te veel verschillende meningen. De één wildo in Eind hoven trainen, de ander in Amster dam. Die wilde terug naar Heeren veen en weer een ander koos voor Deventer. Pfrommer had daar bo ven moeten staan en voor Noorwe gen moeten kiezen. Het weer slaat hier veel vlugger om. Dat is wel uitgekomen. Woensdagavond vroor het alweer in Oslo. Hiermee wil ik trouwens niet zeggen, dat die rommellge^week ons schade heeft berokkend. Misschien is het zelfs wel goed geweest om eens een paar dagen minder te trainen. Er heerste bovendien wel een prettige sfeer, omdat de spanning van het Europese kampioenschap verdwe nen was. Alleen de trainer was wat korzelig. Omdat hy zich naar aan leiding van de affaire-Bols ten on rechte bekritiseerd voelde in enkele maandag-kranten. In hoeverre we er vóór- of nadelen van ondervinden, kan pas over twee Weken worden bekeken, by het we reldkampioenschap. Maar ik ben toch wel erg blij, dat wij maandag weer naar Davos gaan. Want daar train ik graag Goed Us, meestal goed weer dat ligt me wel. Maar eerst hebben we nog de vyf- landenwedstrUd. Een serieus toer nooi, dat wy moeten kunnen win nen. Veel zal afhangen van onze sprinters Jan Bazen en Marten Hoekstra. Zy moeten punten pak ken op de 500 meter en goed rijden op de 1500. Want Boerjes en Kö- nig, de snelle Zweden, zullen wel uitblinken op de sprint, maar hun 1500 meter zal niet zo goed zijn, verwacht ik. Jan en Marten kun nen daar hun winst nemen. En als wy dan. Kees, Jan, Eddy en ik, goed bijblijven op de korte afstan den en op de overige onderdelen voorin eindigen, zitten we goed. Ik zou het toch wel fijn vinden. Om dat het je een zekere stimulans geeft. Maar, er zal stryd voor ge leverd moeten worden. De Noren zijn immers op revanche belust. De nederlaag in het Frogner-stadion. ongeveer een maand geleden, zit hen nog dwars. En zij zullen daar om geladen aan de start komen. Al met al kan het dus een span nend toernooi worden Het LD organiseert in samenwerking met reisbureau De Magneet op 24 maart een één-daagse vliegreis naar Glasgow, waar voor de kwart finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen AJAX de returnwedstrijd tegen CELTIC speelt. COMFORTABEL De vliegreis wordt gemaakt met een DC-8 van de KLM. Vertrek 9.30 uur van Schiphol. Vliegduur: 11/2 uur. WAT KRIJGT U Vliegreis Schiphol-Glasgow v.v. Luchthavenbelasting op beide vliegvelden Lunch Touringcarvervoer vliegveld-city stadion-vliegveld. Goede zitplaats inliet Hampden Park. Reis-, bagage- en ongevallenver zekering. EXTRA (1) Een EXCLUSIEVE verzekeringl Indien de wedstrijd één dag wordt uitgesteld en de terugreis dus een dag later plaatsvindt, komen de daaraan verbonden kosten voor logies en maaltijden VOOR REKENING van het LD. Zou na uitstel met één dag de wedstrijd alsnog worden afgelast, dan zal de totale reis- som worden terugbetaald en ko men ook de extra kosten voor logies en maaltijden voor ONZE rekening. EXTRA (2) Deelnemers aan deze LD-vliegreis naar Glasgow kunnen, desgewenst, ook de eerste wedstrijd op 10 maart in het Amsterdamse Olym pische Stadion tussen Ajax en Celtic bijwonen. De méérprijs voor deze EXTRA (de kaarten zijn schaars!) bedraagt f!3.— ■fr Ik wil met het LD naar Glasgow f 199.50. -tr Ik wil toegangskaart voor thuiswedstrijd f 13,—. Naam Adres: Plaats: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Voor vrijblijvende informatie tel. 01710» 25041, toestel 14. ADVERTENTIE ag 2.30 uur n.m. 1AARLEMMMER VAART (ANP) Willi Lip- linksbuiten van de laclub Rot Weiss Essen bestuur van de ver- iten weten dat hy zyn dat aan het eind van •en afloopt, niet zal ver- Lippens. die de Neder - nationaliteit bezit, maar n Duitsland heeft ge- achtte het drie-jarig dat Rot Weiss hem niet lucratief genoeg, jarige Lippens zou een ris krijgen van 100.000 Die Ente" ide eend) zo lens in Duitsland wordt kwam aLs 19-jarige B Kleve naar Rot Weiss 'olgens Lippens zou hy tha BSC uit Berlijn een keiijker contract aange- - hebben gekregen. Men 1 van een jaarsalaris van 'mark. ADVERTENTIE indag 2.30 uur ïin Boshuizerkade. Met toch wel een lichte verbijste ring heb ik al dat gedoe in Heeren veen inu een even zwaar met neder- loag beladen naam als Huddersfield, i Mookerhei en Arnhemgadegesla gen. Het viel me tenslotte nog mee dat Friezen en Hollanders niet geza- i menlijk met pikhouwelen optrokken naar het Thialf-stadion. of de baan onklaar maakten door het strooien van zand of kóeiemest op het ijs. Ik heb nog even de illusie gekoesterd dat de Noren en Zweden het "waar is Jan Bols' -geroep zouden interprete ren als Nederlands enthousiasme en gevoel voor humor en dat ze het boe geroep en gefluit toen Dag Fornaess over de baan ging psychologisch zou den willen duiden, niet als een blijk van afkeuring Jegens de Noor. maar als een gezonde manier om een ge voel van teleurstelling af te reage- j ren. Maar helaas, zo lieftallig zijn de Zweden en Noren niet geweest. Nederland als schaatsnatie bleef geen zegekrans over. schreef de Noorse krant Aftonposten. Nu moet ik zeggen dat onze schaatsers de minste blaam troffen van allen en 't valt Pfrommer als coach te vergeven dat hij in eerste instantie geëmotio neerd reageerde en verklaard heeft dat Bols het Europese kampioen schap zeker zou hebben gewonnen. Dat laatste is natuurlijk onzin. Laten we de mogelijkheden van de tweede dag even nagaan. 1. Bols wordt niet gediskwalifi ceerd, voelt zich daardoor toch be voordeeld en blijkt de tweede dag mentaal als een pudding in elkaar te' zijn gezakt., 2. Fornaess is zo boos over die veronachtzaming van de regels door een Nederlandse, dus partijdige hoofdscheidsrechter Roos. dat hij fu rieus alle wereldrecords op de 1500 en 10.000 meter aan flarden rijdt en toch wint.. 3. Tsjegoelajev valt niet op de 1500 meter en wordt verrassend Eu ropees kampioen., 4. Bols valt op de 1500 meter.. 5. Bols rijdt op de 10.000 meter tweemaal achtereen een binnenbaan. 6. Bols wordt op de 10.000 meter door een even onverklaarbare Inzin king getroffen als Schenk op de 5.000 meter.. 7 Bols verstuikt bij het betreden van het Thialf-stadion zijn enkel en kan niet rijden. In al dié gevallen zou Bols geen kampioen zijn geworden. Ja maar. zult u zeggen, dat zijn allemaal gro te onwaarschijnlijkheden. O ja? Gro tere onwaarschijnlijkheden dan het tweemaal achtereen rijden van de buitenbaan? Dat gebeurt heus heel wat minder vaak dan het vallen, het inzinken, en het enkel verstuiken Als we zeggen dat Jan Bols de mo rele winnaar was van de eerste dag en Dag Fornaess de morele en daad werkelijke winnaar van de twee da gen samen, dan hebben we aan bei de rijders alle eer bewezen. Fornaess won op beide dagen een van de twee afstanden en waar is dan de trots van de Nederlandse schaatsnatie als Iedereen roept: alleen dank zij de afwezigheid van Bols! Tellen Schenk en Verkerk en Verheijen tegenwoor dig niet meer mee? Won Fornaess op die tweede dag. onder boe-geroep, niet dezelfde 1500 meter waarop Schenk en Verkerk een week tevo ren hun fabuleuze "onder de 2 minu ten-tijden" hadden gereden? Toen Fornaess in Januari 1969 zijn eerste Europese titel won, w on hij geen enkele afstand, nu twéé. En vo rig seizoen. Januari 1970. werd For naess weliswaar geen Europees kampioen «dat werd Schenk), maar hij eindigde zowel op de 1500 als de 10.000 meter (de beitfe afstanden van de tweede dag. die Bols die "zekere" overwinning zouden hebben geschon ken «Bols 7de). en als le op de 10.000 meter «Bols 2de». Van een "zekere" overwinning was ook afgezien van al le buitengebeurens. bij een in vorm gegroeide Fornaess, dus zeker jeen sprake. Niet waai En dan dat mallotige gepraat over de gerechtvaardigheid van Jan Bols" diskwalificatie. Het is alsof iedereen voor het eerst ontdekt dat de rijders elke ronde van baan moeten verwis selen. Men reageert ongeveer alsof men zeggen wil "Ja. dat doen ze na tuurlijk wel. dat is natuurlijk tradi tie, maar het hoeft eigenlijk niet" Zo zout heb ik het echt nog nooit ge geten. Daar begint bij het schaatsen nu juist alles mee. Het is 't wezens kenmerk van schaatsen. Ook bij at letiek loopt men. zolang het om één ronde gaat «400 meter) steeds in zijn eigen baan, maar dan start men op ongelijke afstand om het verschil ln lengte door binnen- en buitenbocht op te heffen. Dat zou men bij het schaatsen ook kunnen doen (wie in de buitenbocht start, blijft in de bui tenbocht. maar mag dan wel 25 me ter per ronde verder vooraan starten Maar men heeft nu eenmaal voor de bestaande methode gekozen. En neem zwemmen. Ook daar start en zwemt men in banen. Wie tai een andere baan terecht komt «ik heb het nog even bij de KNZB geverifieerd. wordt ogenblikkelijk of hij iemand hindert of niet. Van baan verwisselen bij schaatsen is het meest essentiële onderdeel van de wedstrijdsport. Wie daaraan tornt, tornt aan het wedstrijdschaatser Enfin, toen nam Jan Bols twee keer achter elkaar de buitenbaan en toen is het Nederlandse volk zich als een zot gaan gedragen. Men kwam bijvoorbeeld aanzetten met de origi nele Engelse tekst van de betref fende regel. Taalkundigen moesten uitmaken of „shall" even dwingend was als „must"Henk Terllngen, wiens vader leraar Engels is, kwam op de televisie al met een aardige wegwezer: ln de tien geboden in het Engels staat ook steeds „shall" en niet „must" Wat een gedoe over een zo vanzelfsprekende zaak. Laten we voor de grap even aannemen dat de taalkundigen hadden uitgedokterd dat „shall' meer een aanbeveling WIJK AAN ZEE «ANP) De j Nederlandse schaker Frans Kuypers j heeft zyn afgebroken party uit de I veertiende ronde van de grootmees- tergroep van het Hoogovenschaak- toernooi tegen de Zweed Andersson zonder verder te spelen gewonnen gegeven. In de meestergroep werden twee I partyen uit de veertiende ronde uit- i gespeeld. De uitslagen waren: Har- I toch—Timman 0—1. Witkowski— Krabbé 0—1. inhield dan een dwingend voor schrift. en dat Jan Bols op grond daarvan niet gediskwalificeerd was geworden. Wat zou Dag Fornaess dan de tweede dag hebben gedaan? Hij zou de hele 10.000 meter in de binnenbaan hebben gereden, want ja. er staat „shall" nietwaar, en niet „must". Men zou hem dan moeilijk hebben kunnen diskwalificeren. Ja maar. roept u vertwijfeld uit, dat is iets anders. Hij zou dan zichzelf hebben bevoordeeld, terwijl Bols zichzelf alleen maar benadeeld heeft Dat laatste is maar hoe Je het be kijkt. Hij reed dertig meter meer, dat is waar. Tenminste, dat lees Je overal. Maar het is niet waar. Slechts 1 2Vz meter Ik heb het even voor u uitgere kend. De baan is 400 meter, de af stand 5000 meter, dat betekent dat de rijders 12% ronde moesten rij den. Bols startte in de binnenbaan, een halve baan voor de finish. HIJ be gon met een hele binnenbaan, reed dt vierde en de vijfde ronde beide in de buitenbaan en eindigde daar door met een halve buitenbaan in- plaats van een halve binnenbaan. Hij reed derhalve precies evenveel als zijn directe tegenstander Tsje goelajev die in de buitenbaan start te Alleen met dit verschil dat Tsje goelajev wel de compensatie «diffe rentiatie) had gehad voor zijn halve buitenbaan meer. en Bols niet. Die differentiatie is 3 1/7 maal de breedte van de baan. Die was. ver moedde men bij de KNSB. 4 meter, de compensatie die Bols dus miste was 22/7 maal 4 meter ls 12% meer. Bols reed met andere woorden 12% meter te veel en niet 30 meter. Met andere woorden: hy reed 1/400 van de afstand te veel HIJ deed 7.43.9 over de afstand. 1.6 sec. lang zamer dan Fornaess Als hij 1/400 korter had gereden, had hij 1.16 sec. sneller gereden, dat is nog altijd een ENSCHEDE De return van de runners up-cupontmoetlng tussen FC Twente en Juventus in het Diekman- stadion in Enschede zal worden ge leid door de Oostenrijkse scheidsrech ter Erich Linemayer uit Llnz. HU zal op woensdag 17 februari worden ge assisteerd door zyn landgenoten Hans Karrer uit Salzburg en Arnold öhlin- ger uit Steyr. halve seconde langzamer dan For naess. Je kan het natuurlijk niet precies zo uitrekenen, want hij was dan 12% meter minder moe geweest, maar aan de andere kant had hij ln de luwte van de buitenbaan «daarom reed hij immers zo ver aan de bui tenkant) een halve ronde extra pro fijt getrokken van de aanmoedigin gen van het publiek en het „zo wei nig mogelijk last hebben van die storm." om zijn eigen woorden te gebruiken. We moeten, met andere woorden, de dingen nuchter blijven bekijken. Wie kampioen wil worden, moet al lerlei dingen beheersen. Hij moet snel schaatsen, hij moet zijn even wicht bewaren, hij moet zo slim mo gelijk met zijn uithoudingsvermogen omspringen, hij moet de aanwijzin gen van de coach in zich op kunnen nemen en zijn tempo daaraan aan passen. En hij moet bij dit alles ook nog eraan denken bijtijds van baan te wisselen. Vijf punten, ruw ge schat. Wat de eerste vier punten betreft, hielden Bols en Fornaess elkaar in evenwicht. Maar blijkbaar kostte die com'-'-'itie van krachtsinspanningen Jan Bols net zoveel, dat hij dat vijf de essentiële punt vergat. En niet „even" vergat van baan te wisselen, maar twee volle ronden niet ln de gaten had dat hij fout zat. ook nog niets merkte toen hij in dezelfde baan bleek te zitten als zijn tegen stander en nog geen verdenking te gen zichzelf koesterde toen hij ln een buitenbaan finishte in plaats van ln een binnenbaan. Kortom: Jan Bols had kennelijk te veel van zijn krachten gevergd, wat autocoureurs ook wel eens doen, waardoor zij hun wagen verspelen. Maar er is geen mens die dat dan aan de reglementen gaat wijten, of de werkelijke winnaar gaat uitflui ten

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13