Nieuw spel in Wormerveer: Laat „raadstribunevergadering Populariteit van De Jong is gestegen Vier kamerleden solidair met Joodse betogers 1 uw vakantie niet bederven door tegenvallers Binnenkort wet op ondernemingsraden Vertrouw op dit label l!w vakantie is het waard! Petitie werd door Russen geweigerd Pseudo-vogelpest op de terugtocht Bijna 6 min. voor sportzalen en -hallen Les vliegtuig maakt een noodlanding j u^NöDAG 27 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD advertentie De heer Muis, een van de „tribunalen" WORMERVEER Bode Dick Ofman van het ge meentehuis in Wormerveer heeft gisteravond 78 kopjes koffie met (Zaanse?) koek uitgedeeld. Dat is drie keer zoveel als tot nu toe, tijdens een raads vergadering. Maar gisteravond beleefde de bevolking van deze gemeente in de Zaanstreek althans zo'n stuk of dertig van de 1 5.000 inwoners een landelijke primeur. „Dat het woord vreemdeling deni grerend is, moet ik tegenspreken. Elkeen die geen Nederlander is, is volgens onze wetgeving een vreem deling". Om die zaak helemaal af te maken haalde de gemeentesecre taris er Sinterklaas nog even bij: „Het is een vreemdeling zeker, die verdwaald is zeker..." De raad had in het begin van de vergadering nog duidelijk moeite met het nieuwe spel. want het oude dat voor vijftien raadsleden (twee dames en dertien heren) is duidelijk uit. Aan de andere kant moesten ook de mensen op de pu blieke tribune nog een beetje wen nen, vooral aan de spelregels. De heer Muis wilde meer, dan zelfs technisch mogelijk was: „Het was hier vorige vergaderingen een dooie boel, daar wil ik verandering in brengen". Het spel ging ongeveer zo bij punt 1111: „Beschikbaarstelling krediet energievoorziening marktplein" voor de komende kermis. Een meneer Ooms van de publieke tribune: „Is het echt waar dat je moet gaan staan als Je een vraag wilt stellen en, o ja, ook je naam noemen? Nou mijn naam is meneer Ooms en ik ben verbaasd over het feit dat er voor de uitbreiding van een kast van 25 Ampère naar zestig Ampère 13.000 gulden nodig is". Wethouder Van Leeuwen 'CPN): „Tja, ik ben niet zo technisch, maar ik zal het laten onderzoeken en u krijgt zeker een antwoord. Maar ik hoop in ieder geval te kunnen zeggen: „Joh, we hebben weer een leuke kermis gehad". De voorzitter had het er zelf soms ook nog een beetje moeilijk mee. Toen de aankoop van een schilderij aan de orde was, riep hij na in fluistering van zijn secretaris uit: „De publieke tribune, mijn he mel, daar moet ik nog een beetje aan wennen". Maar de publieke tri bune hoefde niet. Burgemeester Hillen zonder ambtsketen: „Gut, die heb ik nog nooit gedragen" na afloop van een 2% half uur durende raads- en tribun'evergadering „Dan rest mij slechts een woord van dank aan de bezoekers van de tribune die het woord hebben gevoerd". En na het sluiten van de vergade ring: „Ik vond het op zichzelf leuk. Er was een goede stemming. Als voorzitter moet Je Je erg bewust zijn van de orde, maar dat was geen probleem. Ach, er waren niet zo erg veel onderwerpen die zich voor inspraak leenden. Ik had graag het bestemmingsplan ten Ze mochten per agendapunt meepraten over de belangen van hun gemeente. Met acht tegen ze ven stemmen heeft de overwe gend ..linkse" raad van deze plaats een daartoe strekkend voorstel van B. en W. in novem ber vorig jaar aangenomen. Tot groot ongerief overigens van het VVD Eerste-Kamerlid dr. P. g. van der Vliet, die tijdens de begro tingsbehandeling van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer het de- mocratiseringsexperiment in Wor merveer een „bijzonder gevaarlijk precendent" vond. In zijn antwoord bleek ook minister Beernink niet te juichen. En toch is het ervan gekomen, zoals er in Wormerveer de laatste tijd wel meer wordt gedemocrati seerd", bij voorbeeld bij de benoe ming van leerkrachten aan de twaalf gemeentelijke scholen. En dat er belangstelling voor is heeft bode Dick Ofman gisteravond gewe- „Normaal staan hier zo'n 24 stoelen, waarvan er vrijwel nooit meer dan tien bezet zijn. Ik heb er nu tien bijgezet. Meer kan niet. De rest moet dan maar staan". De rest stond, al gebiedt de eerlijk- ïeid dat vijftien van de ruim vijf- ig belangstellenden afkomstig wa ren van de Cicsa (Een sociale aca demie) in Amsterdam. Opwindend sas de agenda overigens niet. Daarom deed burgemeester M. J. (Rinus) Hille (57) als voorzitter ,n de raad om drie minuten over 1. half acht gisteravond na het ope nen van de vergadering „terwille van de publiciteitsmedia die mis- schien vroeg weg moeten" het 0) voorstel punt VII-5 /„Vaststelling verordening op vreemdelingenpen- slons") als punt 1 te behandelen lp dat punt werd nogal wat dis cussie verwacht, met medewerking van de publieke tribune. De discus sie duurde 57 minuten. Om 11 minuten voor acht werd aannemer Vet uit Wormerveer een historische figuur. Hij was de eerste die vanaf de publieke tribune aan het raadsdebat deelnam; aangemoe digd door voorzitter Hille: „Is er ie mand van de publieke tribune die aver dit punt het woord wil voe ren?". 65-Plussers en erkend vier- daagse-loper Muis „een man die richzelf graag hoort spreken", zo vil de plaatselijke roddel, was de tweede. Hij zou zich deze avond nog ettelijke malen laten horen. Het ging onder meer over het voord vreemdeling. Voorzitter Hille bestuurslid van de plaatselijke VVV had er geen moeite mee: westen van de watering op de agen da gehad, maar dat is niet gelukt. Voor zo'n eerste keer want daar is natuurlijk wel veel belangstelling voor was dat erg leuk geweest". Op de publieke tribune hebben een wethoudster van Westzaan en twee raadsleden van Koog aan de Zaan het nieuwe spel bekeken. Of er in hun gemeenten, ook zo'n spel zal komen, wilden ze niet zeggen. De geweldige spielmacher Dick Ofman moeten ze in ieder geval al missen: vier vaasjes narcissen, zuurtjes voor de niet rokers en, zegt hij: „De vol gende keer nog meer kopjes koffie". Leerlingen van de Sociale Academie Amsterdam op de pu blieke tribune in Wormerveer. DEN HAAG —Premier De Jong mag zich verheugen in een stijgende populariteit van het enquétepubliek. Bij het derde door het Bureau Itomart op ver zoek van de televisierubriek Brandpunt-Special uitgevoerde onderzoek bleek, dat 13.6% van de ondervraagden De Jong als minister-president wil zien te rugkeren na de parlementsver kiezingen van 28 april. In november was dit percen tage 9.3 en in december 10,7. De enige die een beetje in de buurt van De Jong blijft is de AR- fractieleider in de Tweede Ka mer, mr. B. W. Biesheuvel. Hij behaalde in januari 10.2van de stemmen. De nieuwe VARA- voorzitter André Kloos kwam niet verder dan 6.3% en PvdA- fractieleider Den Uyl bleef ste ken op 4,3%. De steeds terugkerende vraag: "Als er morgen verkiezingen zouden zijn voor de Tweede Kamer, op welke partij zou u dan stemmen?" leverde an dermaal als resultaat op. dat geen van de twee meest kans rijke combinaties op een meer heid kan rekenen. De huidige regeringscombina tie van KVP, ARP. CHU en de VVD zou 40% van de stemmen halen. Een even hoog percenta ge scoren PvdA, D '66 en PPR samen. In november waren de ze percentages respectievelijk 44 en 34. Als er inderdaad combinaties aan de verkiezingen zouden meedoen (hetgeen alleen nog maar vaststaat van de christe lijke combinatie van KVP. ARP en CHU» dan zou de huidige re geringscombinatie 46% van de stemmen halen. De zogenoemde progressieve combinatie van PvdA. D'66. PPR en PSP zou 43% halen. Als speciaal onderwerp had Brandpunt-Special deze maand de woningbouw in de enquête Van de ondervraagden bleek 49% bereid meer belasting te betalen voor de oplossing van de woningnood. 44had die be reidheid niet. Bijna zestig pro cent meende, dat de overheid zelf meer huizen moest laten bouwen. D.w.z. dat de overheid meer rijkssubsidie voor de woningbouw beschikbaar moet stellen. 32% vond dat de opvoe ring van de woningbouw aan de particuliere bouwbedrijven moet worden overgelaten. Twee van de drie ondervraag den vond het geoorloofd, dat 'n huurbelasting werd opge legd aan degenen die in een in verhouding tot hun inkomen te goedkoop huis woonden. Maar meer dan de helft meende dal men de mensen niet mag dwin gen naar een duurder huis te verhuizen. De kwaliteit van de doorsnee nieuwbouwwoning laat volgens 68% van de ondervraag den te wensen over. De slechte afwerking wordt het meest al' euvel genoemd. UTRECHT De pseudo-vogelpest in ons land is duidelijk op de terug tocht. Het aantal nieuw aangemelde gevallen dat in de laatste week van december honderdenachttien be droeg, daalde afgelopen week tot vier enzeventig. Drs. W. J. Roepke, wetenschappe lijk directeur van de gezondheids dienst voor pluimvee, zei gisteren in Utrecht dat ook de kwaadaardigheid van de ziekte afneemt: de sterfte wordt aanzienlijk minder. Nadat de pseudo-vogelpest voor het eerst op enkele bedrijven in Zuid-" 'land werd geconstateerd, is de ziekte tot dusver door zeshonderd bedrijven gemeld. De voorzitter van het produkt- schap voor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, deelde mee dat van de 12,5 miljoen eieren die tot en met vorige week werden ingeleverd voor opslag in koelhuizen, inmiddels tien miljoen zijn bestemd voor het Wereldvoedselprogramma van de Landbouw en Voedselorganisatie van de Verenigde Naties (FAO>. Op het ogenblik zijn er in Nederland geen grote voorraden dank zij de enorme exporten tot het moment waarop de Itailaanse en Franse grenzen voor de Ned—'andse eieren dicht gingen. DEN HAAG «ANP» Minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft ruim f5.750.000.- aan subsidies toegewezen voor de bouw van sportzalen en sporthallen. Dit had plaats op grond van de "rijksregeling subsidiëring overdekte sportaccomodaties 1970". Het maximaal mogelijke subsidie bedrag per sportzaal van tenminste 16x28x7 meter werd vastgesteld op een ton. Dat voor sporthallen van tenminste 22 bij 42 bij 7 meter op f225.000.-. Dit bedrag was een jaar eerder f 200.000.-. De subsidiëring van sportzalen was met ingang van 1 januari 1970 nieuw. In totaal werden voor rekening van 't begrotingsjaar '70 negen sport zaal- en 24 sporthalprojecten met subsidie gesteund. Daarmee was res pectievelijk f884.865.- en 4.877.577,- gemoeid. Aanvullende bedragen op eerder verleende subsidies werden toegewezen voor f34.655.-. Eind vorig jaar waren 167 sporthallen officieel in gebruik gesteld, terwijl er daaren boven nog elf voor bespeling werden vrijgegeven, waarmee het totaal op 178 was gekomen. DEN HAAG (ANP) Een les- vliegtuig van General Aviation uit Zestienhoven heeft gistermiddag 'n noodlanding gemaakt op een wei land in Moerkapelle. De piloot-in structeur. de heer V. Ligthard. en de leerling, de heer C. j. Fonkray, lie pen geen verwondingen op. Het toe stel werd zwaar bescha'i--' let schoot zo diep de grond in, dat het uitgegrav ,->] v ':,v Mo torstoring dwong de piloot boven Moerkapelle tot het maken van een noodlanding. Het vliegtuig, een Cess na, was opgestegen van en weer on derweg naar het vliegveld Zestienho ven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de stemmen te gen van de fracties van Boerenpartij en PSP heeft de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stem men de wet op de ondernemingsra den aanvaard. Minister Roolvink (so ciale zaken) beloofde, dat de wet op korte termijn van kracht zal wor den. In de wet wordt aan ondernemin gen met meer dan honderd werkne mers de verplichting opgelegd on dernemingsraden te vormen. Hij ver vangt een wet uit 1960, die onderne- j mingsraden voorschreef in bedrijven met meer dan 25 werknefers. Met dit voorschrift is evenwel veelvuldig de hand gelicht, mede omdat er geen sancties in de wet waren voorzien. De 1 pas afgetreden NVV-voorzitter A. j H. Kloos (PvdA» noemde de nieuwe j wet in de Eerste Kamer wel aan- Let op het KLM-tourlabeL Het garandeert u een zorgeloze vakantie. Immers, vliegvakanties voorzien van dit label zijn samengesteld door de vertrouwde reisorganisaties ett voldoen aan de door de KLM gestelde normen: u vliegt per KLM en u betaalt niet meer dan de tour (zowel voordelige als luxe-arrangementen) werkelijk waard is. Dat is een wWtwM vaardbaar. Hij vond echter, dat de leden van de ondernemingsraad in de toekomst meer bevoegdheden moe- ten krijgen. In plaats van een advi serende stem zouden zij een beslis- j sende stem moeten krijgen. Kloos meende, dat de invloed van i de kapitaalverschaffers in het be drijfsleven nog te groot is. Hij vond, j dat het wetsontwerp teveel is ge baseerd op angst voor conflicten in de bedrijven tussen werknemers en werkgevers. Minister Rooi ving nam een sug-1 gestie van Kloos over om de scholing van ondernemingsraadsleden te fi- 1 nancieren via een heffing op het be drijfsleven. Rooivink suggereerde, dat dit zou kunnen door enkele opcenten te leggen op de heffing die het be- drijfsleven al betaalt ter instand- I houding van de Sociaal Economische Raad. Voetbal - Amersfoorts eerstedivi- sieclub HVC krijgt over het vorige, het lopende en het volgende voetbal seizoen subsidie van de gemeente In die drie jaar toucheert de club 30.000 gulden per seizoen, en kan zij tevens een renteloze lening ter waarde van hetzelfde bedrag opnemen. (Van een onzer verslaggevers) DEN haag Vier leden van de Tweede Kamer, de cabaretier Ted de Braak van Farce Majeur en ruim honderd Hagenaars hebben er gis teravond door hun komst voor ge zorgd, dat de 24-uur demonstratie van Joodse studenten voor de Rus sische ambassade niet onopgemerkt ten einde is gelopen. Het protest, dat een etmaal heeft geduurd, werd gisteravond om half acht in de stromende regen op waar dige wijze beëindigd met het Hati- kwa-lied, het lied van de Hoop. De tweede-kamerleden mevrouw Padt-Jansen en de heren Nederhorst. Wieldraayer en Stemerdink waren persoonlijk naar de ambassade geko men om door het zetten van een handtekening onder de petitie, hun solidariteit te betuigen. De petitie is echter nog steeds in handen van de betogers; functiona rissen van de Russische ambassade hebben de boodschap ondanks ver scheidene aanbiedingen, niet willen aannemen. Wel werd gistermiddag een delegatie van twee man. Abra- scha Straszewski en Rob Sprecher, voor een kort gesprek met de eerste secretaris uitgenodigd, maar zij kwa men na enkele minuten mét de peti tie weer naar buiten. Ted de Braak, medewerker aan het televisie-programma Farce Majeur, had eveneens medewerking toegezegd en zong het lied .Als ik nou een Rus was", een nummer uit een van zijn programma's geschreven door Alex ander Pola. Ook werd een uit Leningrad ge smokkelde brief voorgelezen over een op handen zijnd proces tegen negen Joden uit Leningrad. In de ochtenduren hadden de be- i togers bezoek gekregen van de rabij- nen Soetendorp, Rozenzweig en Brodman. Rabijn A. Soetendorp ver telde dat er geruchten gaan over de processen tegen vier Joden in Riga. die een dezer dagen zou beginnen. Ook Ted de Braakmedewer ker van Farce Majeure verklaar de zich gisteravond solidair met de demonstranten en zong het lied .glls ik nou een Rus was".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7