Zo wordt het bij „De Vink erantwoordelijkheid verpleegster behoeft dringend wettelijke basis" ZUSTER WEVELS, SCHEIDEND DIRECTRICE LEIDS Snel reageren onderweg door melk onderweg balansverkoop Nieuws van de universiteit MEAB 25 JAAR ASVA wil dit jaar ineens 650 gulden Rijdt veilig met melk LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN/VOORSCHOTEN Over vier a vijf jaar ligt bij De Vink een groot verkeersknooppunt. Die situatie is op de grote tekening te zien. In dit knooppunt is ver werkt de nieuwe Waddingerbrug, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd. Daar ontspringt ook de Leidse Baan, de provinciale weg 1 6, die Leiden rechtstreeks gaat verbinden met Den Haag. Alle verkeer uit Noord-Hofland. Voorschotens nieuwbouwwijk, zal over de huidige Trompweg en een nieuw aan te leggen weg aansluiten op de Leidse Baan 'in vervolgens op de Rijndijk richting Den Haag en Amster dam. Daarmee vermijdt dit ver keer het kruispunt De Vink. De tekening laat voorts zien, dat de Leidseweg aansluit op de Leidse Baan en als Haagweg richting Lei den koerst. Er komt ook een aanslui ting onder de Leidse Baan door, rich ting 'issenaar, via de Rijndijk. Ge- plan zijn vele kunstwerken, zoals de i verlengde) Trompweg richting Wassenaar onder de spoorlijn Lei denDen Haag en onder de Leidse Baan door, met op- en afritten. Dan ook is de Waddingerbrug in het geheel in de tekening opgenomen met de vooropgezette functie, die zij nu nog niet vervult, al is zij thans gedeeltelijk aan het verkeer dienst baar gemaakt. De situatie, zoals deze in de zo mer van dit jaar wordt bereikt (op kleine tekening links) is tijdelijk. Weliswaar is dan de Waddingerbrug geheel ln gebruik, maar de Leidse Baan ontbreekt. De Noordhoflanders moeten nog steeds van het kruis punt De Vink gebruik maken, maar kunnen zich ruim baan verschaffen onder de brug-aansluitingen in de Haagweg door en vervolgens aan sluitend op de Rijndijk, die om streeks 1975 een ondergeschikte rol zal spelen, maar voorlopig de ver binding door Wassenaar moet ver vullen. Zomer 1971 (eind Juli) komt ook een einde aan de soms benarde si tuatie van thans tekening rechts on der), waarin het verkeer uit Voor schoten via de Leidseweg risico's moet nemen om naar Amsterdam- Den Haag te komen. De kruising Haagweg'Rijndijk omet worden over wonnen. In deze huidige situatie zijn de parallelweg van de Haagweg en de parallelbrug in gebruik. sta 7 ADVERTENTIE (Door P. Bok) ei8EIDEN Er zijn de laatste pjin enorm veel taken overgehe- van arts naar verpleegster, is daarom zeer urgent gewor- beider juridische verant- rdelijkheid nauwkeurig af te rin enen. Men schrikt evenwel terug voor een wettelijke re jig, omdat de materie te ge- pliceerd is en bovendien nog ne k in beweging. De verschui- rin de praktijk gaat voort. de verpleegkundigen er lang- :ierhand echter niet bovenop ngen, kunnen er spoedig zeer dingen gebeuren. Hoe meer er komt van de zijde van Verpleegkundigen, des te snel- zal het probleem worden op is de opvatting van iemand, er na een ruim veertigjarige ring in alle richtingen van de ►leging een oordeel op na mag len dat waard is vermeld te len: zuster E. N. Wevels, die enkort afscheid neemt als di- ice van het Leids Acade- ch Ziekenhuis. Niveau en techniek b, waaroni moet U" nou over vervelende zaak beginnen?" eerde zuster Wevels in eerste in- ie op onze vraag over haar me ten aanzien van deze verant- t delijkhcidsproblematiek. Maar ju ct daarop kwam toch een gede- ,r ird. zorgvuldig geformuleerd ant- a Z nder aarzeling zoals zij ,r ilijkheden en verantwoordelijk- in haar veertigjarige verple eg tfienst nimmer uit de weg is I in an. ?n fee factoren zijn van grote in- B J geweest op die taakverschui- op en daardoor ook praktische ver- oordelijkheidsverschuiving van w naar verpleegkundige: het veel 1 re niveau van de verpleegsters- ding en de onvoorstelbare uit- r ing van de technische hulpmid- i en ontwikkeling van het medi- 1 kunnen. Het is nu eenmaal zo ffden, dat de verpleegkundige een grote kennis van zaken en een uitgebreide apparatuur bij 'and. steeds in de buurt van de I snt is en in urgente gevallen be- U ngen ten bate van de patiënt a nemen, terwijl de arts veelal el- of in touw is en niet ieder ogenblik iddellijk ter beschikking kan Dank zij de betere opleiding fin allerlei taken inderdaad oe- ip fan de verpleegkundige worden pi lelaten, aldus zuster Wevels. is is zeker het geval in afdelingen die voor intensive care, waar b zelfstandige beslissingen van N lerpleegkundige essentieel voor ijn o behoud van de patiënt De verpleegkundigen horen en 1 Bn voor de daaruit voortvloeien- P ïantwoordelijkheid niet terug te ïken. Maar zij mogen wel eisen, Zuster L. J. Reinhoud, op- wigster van zuster Wevels als adjunct-directrice. dat die verantwoordelijkheid wette lijk is vastgelegd. Leerling buiten schot "Ik wil geen oordeel vellen over de trieste affaire in Rotterdam. Maar ik wil er wel over zeggen, dat de gang van zaken daar bijzonder onele gant is geweest. En zonder twijfel fout in zoverre, dat een leerling-ver pleegster nooit ter verantwoording geroepen hoorde te zijn voor de rechter. Hier had toch in ieder geval de direct boven haar gestelde ver pleegster of de hoofdzuster de schuld op zich moeten nemen, ook wanneer zij afwezig was geweest Een leer ling-verpleegster hoort onder welke omstandigheden ook, geen verant woordelijkheid te dragen en nooit door de rechter ter verantwoording te worden geroepen". Opleiding Deze opvattingen over verdeelde mits afgebakende verantwoordelijk heden (de beroepsorganisaties van verpleegkundigen zouden hier veel kunnen doen, maar die zijn helaas verdeeld en niet eenstemmig) past zeer wel bij de mening van zuster Wevels, dat de opleiding van de ver pleegkundige op nog hoger niveau moet worden gebracht. Pas dan zal het de verpleegster mogelijk zijn niet onder maar naast de arts-zon der-voetstuk te staan. Zo er al ie mand op een voetstuk hoort, dan is dit de patiënt, voor wiens heil arts en verpleegster beideh op gelijk ni veau werken. Zuster Wevels Juicht het toe, dat er bv in Leiden. Utrecht en Amster dam gespreksgroepen zijn waarin artsen en verpleegkundigen deze prin cipiële evenwaardigheid bespreken. Overigens is het niveau van de verpleegopleiding al enorm geste gen, mede door toedoen van zuster Wevt'ls. Bovendien heeft zij zeer po sitief bijgedragen tot de verbetering van 't leefklimaat in de verpleging. De theoretische scholing behoeft echter nog steeds uitbreiding, maar dit kan slechts gebeuren door de leerlingen langere perioden dan thans aan de praktijk te onttrekken. Dat brengt weer praktische problemen mee. Zuster Wevels juicht toe. dat bin nenkort experimenteel in Nijmegen en Utrecht gestart wordt met een op leiding van verpleegkundigen op ho ger beroepsniveau, tot welke oplei ding alleen het diploma middelbaar onderwijs toegang geeft, niet een minder omvattend diploma dat recht geeft op de gewone verpleeg stersopleiding. Deze hogere vorming is vooral van belang voor de vervul ling van kaderfuncties, waar thans nog een tekort aan krachten bestaat. Overigens meent zij dat praktijk doorstroming naar het kader moge lijk moet blijven. Alle stadia Zelf heeft zuster Wevels deze laat ste weg gevolgd. Uiteraard, want er is nog geen andere. Zij werd gebo ren op 6 januari 1911 te Hekelingen en begon haar verpleegstersopleiding in het Amsterdams Kindersanato- rium te Laren in 1929. Drie jaar la ter zette zij deze opleiding voort in het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar zij vervolgens ver pleegster en eerste verpleegster werd. Van 1942 tot 1945 was zij direc trice-hoofdverpleegster van het Dia- conessenhuis te Eindhoven, waar zij de moeilijke wederopbouwperiode meemaakte. De meest emotionele periode van haar loopbaan betrof die in Indone sië, waar zij van november 1945 tot november 1948 werkzaam was ach tereenvolgens als hoofdverpleegster in het Militair Hospitaal te Batavia en directrice van t Tjikinini Zieken huis te Batavia, het noodziekenhuis te Buitenzorg en het Bijzonder Zie kenhuis te Batavia. "ipie vele functieveranderingen in een korte periode waren het gevolg van de omstandigheden. Er moest overal telkens weer iets nieuws wor den opgebouwd, de eisen en hoeveel heden werk veranderden snel naar gelang de politieke en militaire ont wikkelingen". In 1948 keerde zuster Wevels aan het einde van de contractuele perio de terug naar Nederland. "Politiek wijzere mensen dan ik, raadden mij aan geen nieuwe contractsperiode aan te gaan, omdat de Nederlanders er toch wel uit zouden moeten Leiden Van november 1949 tot september 1951 was zij hoofdverpleegster in het Leidse A.Z Daarna tot juli 1954 di rectrice van het militair hospitaal Oog in Al te Utrecht, en van Juli 1954 tot mei 1956 commandant van de groep Geneeskundige Dienst van de Milva. "In het militaire mannenkamp in Ermelo was onze komst, want we waren met drie vrouwen, een sen satie. Het was wel een gekke tijd. Ik heb er veel geleerd vooral wat betreft de papierwinkel die je dage lijks moet doorworstelen. Dat was voor defensie, maar het verschilt nauwelijks met wat ik als directri ce van het Leidse AZ later te ver stouwen kreeg". In mei 1956 aanvaardde zij de functie van adjunct-directrice van het Leidse AZ. de functie die zij nu met de officiële titel van directrice neerlegt. "Of ik tevreden ben, of deze func tie mij gebracht heeft wat ik er van verwachtte? Daar heb ik nooit over nagedacht. Het is een heel prettige tijd geweest, met veel werk en enorm veel verbeteringen op vrijwel ^lle terrein. Ik ben in Voorschoten blij ven wonen (na aanvankelijk intern te (moeten) zijn geweest, omdat Lei den niet voldoende uitzicht op lucht en ruimte biedt, zoals mijn werkka mer in het AZ. Ik kijk nu uit naar een huisvesting op de Veluwe, óók met een enorm uitzicht en ruimte om me heen". ZEER INTERESSANTE Duizenden aanbiedingen mei 25% KORTING. 110 BRILJANTEN RINGEN met 25% korting. LUCAS VAN LEYDEN 't smalste pand van Leiden Nieuwe Ryn 4, Leiden LEIDEN Tot lector in de or ganische chemie aan de Leidse uni versiteit is benoemd dr. A. van der Gen, hoofd van de sectie organische research van de N V. Chemische Fa briek „Naarden". LEIDEN Het Leidse onderwijs instituut MEAB aan de Herengracht bestaat a.s. maandag vijfentwintig Jaar. Ter gelegenheid van dit Ju bileum wordt er die dag van 4.30 tot 7 uur in „Nieuw Minerva" een re ceptie gehouden. Nieuwe top "Ik ga niet met pensioen, maar met functioneel leeftijdsverlof Dat is een organisatorische kwestie. Het is louter toeval, dat de hele top van de AZ-leiding ineens vervangen j wordt. Ik had mogen blijven, maar i nu de rest van de directie wisselt, j vond ik het beter, ook maar te gaan I Juist in een tijd van enorme organi satorische her-oriëntatie. Dan moet de weg vrij zijn voor nieuwe inzich ten, nieuwe krachten". Op 10 februari zal, na een eerder afscheid van het personeel, zuster Wevels afscheid nemen tijdens een receptie van 4 tot 6 uur in de aula van het AZ. Ze hangt dan niet haar uniform aan de wilgen, want dat heeft ze als directrice nooit gedra gen. Om niet autoritair te schijnen. "Ik weet nog niet, wat ik nu ver der ga doen, afgezien van enig com missiewerk dat ik voorlopig voort zet. Vooralsnog: niet altijd ergens hoeven te zijn, altijd plichten hebben. De wekker zet ik stil. Heerlijk, een lange vakantie". Er zullen er slechts weinigen zijn, die het haar niet gunnen....a AMSTERDAM/LEIDEN Beurs studenten zouden een uitkering van 650 gulden ineens moeten krijgen. Dit ter compensatie van de gestegen kosten van levensonderhoud. Dit heeft de ASVA Algemene studenten vereniging Amsterdam berekend. Volgens het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) in Den Haag is deze gerekening Juist. De ASVA heeft daarom de minister gevraagd dit be drag nog dit jaar in de vorm van een beurs uit te keren. In de toe komst zouden volgens de ASVA Rijksstudietoelage maxima en schalen voor lager beroepsonderwijs waardevast moet worden. De ASVA dringt er ook op aan, dat het hui dige systeem van rijksstudietoelagen wordt afgeschaft. Er voor in de plaats zou een welvaarts- en waarde vast studieloon voor alle studenten moeten komen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3