LANDING IN BERGLAND OP MAAN Aarde en maan ongelijke tweelingen Onervaren trio Shepard-Mitchell-Roosa \tart 31 januari met de Apollo-14 irERDAG 28 JANUARI 1974 Lit IDA OH DAGBLAD PAGINA 15 LEIDEN Met een vertraging van vier maanden vertrek- iiAlan B. Shepard jr., Edgar Jean Mitchell en Stuart Allen josa op zondag 31 januari om 23.23 uur Nederlandse tijd van tóp Kennedy met de Apollo-14 naar de maan. Daar moeten r.tgenoemde twee astronauten een landing uitvoeren in het ater- en bergcomplex Fra Mauro. Het programma van deze acht komt voor een belangrijk deel, maar niet geheel, over- d met dat van de Apollo-13, dat niet kon worden uitgevoerd or de wereldschokkende „schipbreuk in de ruimte" in april rig jaar. De vier maanden uitstel van de vlucht van de Apollo-14 zijn bruikt voor het aanbrengen van een reeks verbeteringen in ruimteschip, waardoor de kans op herhaling van de drama- che gebeurtenis afgelopen lente aanzienlijk is verkleind. Uit sloten echter niet. De bemande ruimtevaart blijft vooralsnog kant pionieren met primitieve middelen, waarmee van alles t gebeuren. Reconstructie Wj ramp met de Apollo-13 was M.-tijd te wijten aan een foute Heling bij het testen van de ap- Htuur op de lanceerbasis. Hier Hontstond een aanvankelijk on- tmerkt mankement, dat door een ienloop van omstandigheden tij- F, de vlucht naar de maan tot explosie in het dienstcompartl- it van de Apollo-combinatle leid- Zonder landing op de maan keer de drie astronauten Lovell, Hai- Schwigert behouden terug op na een dramatische vlucht, rin de nog aanwezige maansloep "reddingsboot werd gebruikt en lamgeslagen commandocapsu- voor de landing dienst I Hoewel op zichzelf een foute han- i deling bij de grondcontrole oorzaak 1 van de ramp was, besloot men toch de constructie en uitrusting van de Apollo-combinatie aanzienlijk te ver- I beteren, zodat de gevolgen van een incidenteel mankement minder uit de hand zouden lopen. Met deze re constructie zijn vier maanden ge moeid geweest. Meer zuurstof, water en energie De voornaamste verbeteringen zijn de volgende: In de dienstcompartimenten zijn drie zuurstoftanks aangebracht i.p.v. twee, en wel zodanig dat ze minder kans lopen beschadigd te worden en te exploderen of in brand te raken bij kortsluitingen of door overver hitting ergens in het complexe sy steem. De energievoorziening van de com binatie Apollo-dienstcompartiment is uitgebreid met een noodbatterij van vierhonderd ampère, die voldoende energie levert om het ruimteschip naar de aarde terug te brengen, ook Het trio van de Apollo-14: van links naar rechts Alan Shepard, Stuart Roosa en Edgar Mit chell. Zij zijn in quarantaine sinds 11 januari. Boven de landingsplaatsen op de maan in de laatste jaren. plaats waar Armstrong en Aldrin van de Apollo-11 rondwan- j ad len in de Zee der Rust: 2. het wandelgebied van Gordon en Bean de Apollo-12. die in de Zee der Stormen landden: 3. in dit ge- ju l rijdt het Russische maankarretje Loenochod-1 rond voor het fc* mande maanonderzoek4. het Fra-Mauro-complex, waar She- i en Mitchell hun maansloep moeten neerzetten, nier een opname, gemaakt door een van de Amerikaanse Orbi- 1 r van het landingsgebied van de Apollo-14. De maansloep moet ie grond worden gezet even boven de plaats, waar de twee kra- t&enden onder op de foto elkaar aan de bovenzijde ontmoeten. al beschikt men niet meer over de andere energiebronnen, zoals die van de maansloep. De astronauten van de Apollo 13 zouden absoluut zeker om het leven zijn gekomen wanneer de fatale explosie zich op de terugreis had voorgedaan en de maansloep niet meer voorhanden was geweest. Een uitbreiding heeft ook de wa tervoorziening ondergaan. Tijdens de rampvlucht kreeg men ernstig wa tergebrek. doordat het mechanisme voor de watervoorziening van het dienstcompartiment was uitgevallen. Dat dorst de ruimtevaarders ging kwellen was wel zeer hinderlijk en ook gevaarlijk doordat de concentra tie op ingewikkelde taken daardoor kon verslappen, maar het was niet het ernstigste gevolg van het wa tergebrek. Het dreigendst was name lijk het gebrek aan koelwater, waar door verschillende systemen aan boord van de combinatie wel eens konden uitvallen. De Apollo-14 krijgt vijf waterzakken van elk 3,8 liter extra mee, zodat men het zelfs zon der de voorraden van de maansloep kan stellen. Start in donker Het reisschema ziet er voorlopig als volgt uit (het kan tot op het laatste moment en zelfs tijdens de vlucht nog worden gewijzigd De start van platform 39-A op Kaap Kennedy vindt zondag 31 januari op 23.23 Nederlandse tijd plaats. In Flo rida is het tijdens de start het begin van de avond. Het is de bedoeling dat Shepard en Mitchell op vrijdag 5 februari om 12.14 Ned. tijd met de maansloep Antares landen in het berggebied Fra Mauro. Roosa blijft in het commandoschip Kitty Hawk om de maan cirkelen. De landings plaats ligt vrij dicht bij de maan- evenaar, nl. op 3 gr. 40 min. 17 sec. zuiderbreedte en 17 gr. 29 min. 46 sec. westerlengte, in het heuvel- gebied op 24 km ten noorden van de rand van de grote Fra Mauro-kra ter. Twee wandelingen 8hepard en Mitchell blijven gedu rende 34.5 uur op de maan. Hun be langrijkste aktiviteiten zijn die ge durende beide vier tot vijf uur du rende maanwandelingen. Zij zullen daarmee aanzienlijk langer buiten de maansloep zijn dan de astronau- j gen de twee kilometer bereiken zij tijdens hun tweede wandeling, wanneer ze de intrigerende Cone- krater zullen bezoeken. Hun eerste taken buiten de maan sloep tijdens de eerste maanwande- I ling bestaan uit het plaatsen van wetenschappelijke waarnemingsin strumenten en een kleine kernreac tor, die minstens gedurende een I jaar energie aan de achter te laten 1 instrumenten en zender moet leve ren. De metingen van deze instru menten betreffen voornamelijk de studie van oppervlakte verschijnse- j len en de interne structuur van de J maan, de uiterst ijle atmosfeer en ionosfeer, de zonnewind en het mag netisch veld van de maan. Tijdens de tweede maanwandeling j gaan de astronauten op stap met een I wagentje, een soort veredelde krui- wagen, om verder van de maansloep instrumenten te plaatsen, boringen in de maanbodem te verrichten tot veel grotere diepte dan tot dusver voorts een seismometer te plaatsen, explosies in de maanbodem te ver oorzaken en oppervlaktemateriaal te verzamelen. Oer-stenen i Men hoopt stenen te kunnen vin den die viereneenhalf miljard jaar geleden bij de inslag van een grote i meteoriet uit het inwendige van de maan zijn losgeslagen en naar de i oppervlakte gebracht. 1 Reeds tijdens de wandelingen van de Apollo-12-astronauten werden ste- nen verzameld die ruim vier miljard jaar oud waren, terwijl 't uodste ge vonden aardse gesteente het niet veel i verder brengt dan drie miljard. Ste nen van meer dan viereneenhalf mil jard jaar stammen volgens de hui dige wetenschappelijke inzichten uit de vormingsfase van het planetenstel sel. Het handkarretje van Shephard en Mitchell kan in totaal 32 kg ma teriaal torsen. Dat is voldoende voor de te vervoeren instrumenten, de vijf mee te nemen camera's en het te verzamelen materiaal. Water zoeken water in de maanrotsen. Onlangs heb ben laboratoriumproeven in Amerika I met reeds voorhanden maan- stof hoopvolle Indicaties in deze rich ting gegeven. De aanwezigheid van j water in een of andere vorm zou be- I tekenen dat maankolonies metter tijd over eigen watervoorziening en i mede daardoor over eigen zuurstof - j bronnen kunnen beschikken. Dit i zou de vestiging van een maansta- j tion enorm vereenvoudigen. Overigens begint het seismische 1 maanonderzoek ai vóór de maan sloep van de Apollo-14 landt. Men wil namelijk de laatste trap van de Saturnus-raket na het gebruik voor de voortstuwing in de richting van de maan sturen en daar te plet ter laten vallen. Snelheid, gewicht en plaats van de inslag kunnen nauw keurig worden vastgesteld. De re gistratie van de inslag door de seis mometer die door de Apollo-12 werd achtergelaten kan daardoor nauw keurige informatie geven over de in wendige structuur van de maan. Een zelfde soort proef wordt genomen na terugkeer van Shepard en Mitchell in de Apollo door de overtollig ge worden maansloep elders op de maan te pletter te laten slaan. Proe ven van deze aard zijn reeds eerder gedaan met verrassende resultaten. Na een verblijf van bijna ander half etmaal op de maan starten She- perd en Mitchell van de maan op zaterdag 6 februari om 21.44 uur Ne derlandse tijd. De Apollo met de drie herenigde astronauten moet dins dag 9 februari om 22.01 uur landen in de Pacific. Zeventien minuten Er is nog nooit een Amerikaanse bemanning naar de maan of voor een andere Apollovlucht gelanceerd die zo weinig ervaring heeft in de ruim te. Voor Mitchell en Roosa is dit de eerste ruimtevlucht. Commandant Shepard is slechts éénmaal in de ruimte geweest en dan nog maar heel kort. Hij maakte op 5 mei 1961 zijn eerste ongeveer 17 minuten durende ballistische vlucht met de eenmans „Mercury" en werd daar door de eerste Amerikaan in de ruimte. De Rus Joeri Gagarin was hem op 12 april van dat Jaar voor gegaan. maar die maakte een volle omwenteling om de aarde. Shepard. die sindsdien niet meer in de ruimte is geweest, is de oudste Amerikaan die wordt gelanceerd. Hij is thans 47 Jaar. Het ziet er naar uit dat de vlucht van de Apollo-14 voorlopig de op één na laatste maanvlucht van de Ame rikanen wordt. Nadat reeds eerder de Apollo's 18 en 19 door Nlxon waren geschrapt uit het maanprogramma om zuinigheidsoogmerken en ora meer prioriteit te geven aan de ont wikkeling van een ruimtestation in een baan om de aarde, zijn er nu goed gefundeerde geruchten nadat ook de nummers 16 en 17 worden afgelast. Daarmee zal na de komen de vlucht alleen nog die met de Apol lo-15 in de komende zomer, vermoe delijk Juli, worden uitgevoerd. Daar voor zijn de veteranen David Scott en de ruimtedebutanten Alfred Worden en James Irwin als be manningsleden aangewezen. Het lan dingsgebied voor de Apollo 15 is voor lopig bepaald op het gebied van de Hyginus-rille, een kloof even ten noorden van de evenaar op het oos telijk halfrond. Het is evenwel mo gelijk dat voor deze voorlopig laatste maanvlucht nog een ander doelge bied wordt gekozen. WAT IS MIST Mist is een wolk welke tot op de aarde hangt] Er bestaan tien soorten van mist. Men spree kt^ïn mist zodra het zicht minder dan duizend meter is. Verwarming r v van de lucht doet de mist verdwijnen. Eén vierkante cm dikke mist bevat120. 250 water. r— druppeltjes ||dag |p|| In een zeegebied ten oostenv. Canada komt minstens 100 en per jaar mist voor. Een zeer onderzoek van de structuur van de bodem door twintig kleine explosies in boorgaten. waarvan de trillingen door seismo- meters worden geregistreerd. Men I Zb loopt Mitchell binnenkort met de veredelde kruiwagen" over de maan. Dit karretje was b\j ten van de Apollo's 11 en 12 en zich j hoopt hieruit o.m. conclusies te vorige landingen niet strikt nodig omdat men toen vlak terrein bezocht en betrekkelijk korte wandelin- bovendien verder van de maansloep kunnen trekken over de eventuele gen maakte. Nu wordt over moeilijker terrein verder gewandeld en moet meer worden meegesjouwd verwijderen Het verste punt te- aanwezigheid van al of niet gebonden aan instrumenten en bodemmateriaal. In de laatste tien Jaar is onze ken nis omtrent de maan veel meer ver groot dan in de duizenden jaren voordien. En de laatste twee jaar hebben het leeuwendeel van die kennis voor hun rekening genomen, vooral als gevolg van het onderzoek van naar de aarde gebracht maan- materiaal en de waarnemingen, verricht door op de maan geplaat ste instrumenten De Russen hebben nog weinig re sultaten bekend gemaakt van het on derzoek van de automatisch naar de aarde gebrachte materialen en de be vindingen van het maanwagentje Loenochod-1. De Amerikanen daar entegen hebben wel vrij veel resulta ten gepubliceerd. Deze tonen aan. dat aarde en maan. waarschijnlijk in een zelfde vormingsproces ontstaan en derhalve min of meer tweelingzusjes in de kosmos, van principieel ver schillende constructie zijn. De voor naamste verschillen sommen wij hieronder op. Men moet echter in het oog houden, dat het hier om voorlopige conclusies gaat, hoewel zij vrij goed zijn gefundeerd. Op aarde drijft een korst met continenten en oceanen in een vrij gestage beroering op 'n verschillend gelaagde kern, die steeds dichter en heter wordt naar het middelpunt toe. De kern bestaat vermoedelijk uit een duizenden graden hete gesmol ten sterk ijzerhoudende massa. De maankorst daarentegen is stug, en niet in beroering zoals die van de aarde. De kern is verrassend „koud" en bestaat voornamelijk uit gesteente, tot het centrum tot in vaste vorm. De seismometer van de Apollo-12, die op de maan is achtergebleven, re gistreert ongeveer één maanbeving per dag. meest kleinere bevingen dan die welke wij op aarde gewend zijn. Er treden echter regelmatig krachti ge bevingen op. Juist op de ogenblik ken dat de maan zich het dichtst bij de aarde bevindt. Daaruit conclu deert men, dat de bevingen niet van interne oorsprong zijn, zoals op aarde)maar veroorzaakt worden door de aantrekkingskracht van de aarde en de daardoor ontstaande getijde werking. Waarnemingen hebben uitge maakt. dat de maan zonder ophou den gebombardeerd wordt door kos mische deeltjes, merendeel zeer klein van omvang. Maar gemiddeld eens per maand stort een meteoriet van een grotere omvang neer, gemid deld zoiets als een grapefruit. Dan ontstaat een duidelijk krater- tje in de maanbodem. De waargenomen langdurig aan houdende schokgolven door de maan bij inslag van grote massa's, bv. ra- kettrappen en maansloepen en gro te meteorieten duiden er op, dat de maan een stijve compacte en dikke korst heeft, zonder overgang naar een mantel om de kern zoals bij de aarde het geval is op een diepte van ongeveer 20 kilometer. De maan blijkt een zeer ijle at mosfeer en een ionosfeer te bezit ten. De ionosfeer bestaat waar schijnlijk uit deeltjes, die ontsnapt zijn uit de maan zelf, zoals helium dat bij de vorming van het hemel lichaam is ontstaan. De maan heeft een uitermate zwak magnetisch veld, minder dan een duizendste van de aarde. Het is waarschijnlijk ontstaan onder invloed van het magnetisch veld van de zon dat in de oertijd sterker geweest is dan thans. Met ingenieuze technieken en waarnemingen is men er ln ge slaagd. de temperatuur van de kern van de maan vast te stellen. Deze bedraagt slechts 800 tot 1000 gra den celsius. Het grootste deel van de massa van de maan wordt gevormd door basalt. Er zijn aanwijzingen, dat er geen vrij water voorkomt in het maange- steente, maar in een of andere vorm gebonden water kan waarschijnlijk wel voorkomen. De afwezigheid van vrij water is waarschijnlijk verant woordelijk voor de stijfheid van de maankorst. De maankorst zal waarschijnlijk de eerste 100 miljoen Jaar na het eerste vormingsproces van de maan gesmolten zijn geweest door de hit te van de stofwolk, waaruit de pla neten zijn ontstaan. Het samenbal len van dit stof tot planeten en de maan heeft waarschijnlijk niet lan ger dan duizend jaar geduurd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15