van Gemenebest ver wapenlevering Zuid-Afrika Polen bereidt CDU-leider warm onthaal Israël pakt verzet in Gaza hard aan BRITSE ETTERS VRAGEN STEUN VAN COLLEGA'S aar voor %A\0- pimage Wereldraad Kerken: doodstraf afschaffen Bijna twee ton voor arresteren dr.Mengele eleionistes breken staking wl WIR tig Breuk voorkomen Kardinaal Bacci (85) overleden Voor bredere basis Oostpolitiek Ondertekening niet actueel Begrip Berlijnse problematiek Zaken door allerlei omstandigheden uit de hand gelopen JKDERDAG 21 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 SINGAPORE (Reuter, AFP, AP) Op de Gemenebestcon ferentie in Singapore is besloten de kwestie van de bescher ming der zeeroutes en de daarmee samenhangende wapenleve ringen van Groot-Brittannië aan Zuid-Afrika te verwijzen naar een studiecommissie, die zo spoedig mogelijk verslag moet uit brengen. De commissie bestaat uit de vertegenwoordigers van acht landen: Engeland, Australië, Canada, India, Maleisië, Ke nia, Nigerië en Jamaica. app LONDEN (Reuter, AP) De 1(1 ikbondslelers die met ingang van [g" sieren cei algehele staking by de iai, itse posferyen hebben afgeroepen ond2iks vele hoopgevende be- ihten tosh niet geheel tevreden, gstakiig mag dan wat de postbe- "^rs ea andere postbeambten be- compleet zijn. de telefoondienst nctioneeide op de eerste dag byna fin, rmaal. De reden daarvan was dat vele Lelfefonisten en telefonistes weiger- n aan de stakingsoproep gevolg te '•jjven. Ze zéden normaal zo weinig verdienen dat ze zich niet kun- ino-k1 veroorloven te staken, terwijl de -akbond niet in staat stakingsgelc uit te keren. Daar 1 dan nog bij dat een minder- n, i id van het prsoneel van de tele- 'Slotp ?ARIJS/KRLSRUHE (Reuter, DPA) - Het Franse hof voor katsveiligbid heeft de voormalige TKAVO-arch'aris Francis Roussilhe tvintig aar gevangenisstraf ver- a.b ordKld wgens spionage voor Roe- lenii. Rossilhe werd in augustus 959 n Bussel aangehouden en door dg* aai Frankrijk uitgeleverd om iirterejht te staan. Volgens de 'TS™iïlach, heeft hij ongeveer 12.000 inenten en fotokopieën aan een l{aj van de Roemeense inlichtin- Rilenst toegespeeld. De documen- a verschaften nauwkeurige gege- over de strategische sterkte van 'Westelijke mogendheden. Pb zijn inkomsten wat te vergro- l j i had Roussilhe ganzelevers uit inkrijk naar Brussel laten komen o deze met winst aan zijn collega's ibs'verkopen..Zo kwam hij in contact ^jpt de Roemeense spioen Caraman, 1 zich voordeed als een Griekse im- fteur. Caraman wist met de Frans- wer tn bevriend te raken en begon de iaai cumenten van hem te kopen. Vol- is de rechter ontving Roussilhe sen 1963 en 1969 een bedrag van 000 francs (65.000 gulden) in _id. toussilhe handelde niet uit ideolo- 260 ;he overwegingen, maar alleen om geld te komen, aldus de rechter, 'olgens welingelichte kringen zijn de arrestatie van Roussilhe in nkrijk nog zeven personen gear- ■erd, die voor Roemenië gespio- 'd hebben. Onder hen zouden twee Jtenaren van het ministerie van jj, tenlandse Zaken zijn en een agent lef de contraspionage. Lui i Goslar, vlak bij de grens met de leD" R zijn vier Westduitsers gearres- d die al lange tijd voor de Oost- niïjtse inlichtingendiest gewerkt zou- hebben. De twee mannen en vrouwen hadden militaire in- tingen verzameld en deze over de o naar hun opdrachtgever in de R hebben doorgegeven. foondienst tot andere vakbonden behoort die geen staking hebben ge proclameerd. De meeste zaken worden op het ogenblik telefonisch afgedaan. Dit heeft geleid tot een toenemende over belasting van het automatische tele foonverkeer. Hoewel desondanks op enkele plaat sen het verzuim toch nog 50 procent was scheen de bezetting in het ge hele land voldoende om de dienst enigszins normaal te laten functio neren. Het automatisch telefoonver keer verliep zoals gewoonlijk en zelfs gesprekken door tussenkomst van een telefoniste ondervonden weinig vertraging. Telefoneren met Europa was zonder vertraging mogelijk maar het internationaal verkeer met de rest van de wereld is voorlopig tot stilstand gekomen. Steun Voor vakbondsleider Tom Jackson was één en ander aanleiding steun aan het buitenland te vragen. In een telegram aan de internationale or ganisatie van PTT-beambten in Brussel verzocht hij om solidari teitsacties tegen de zoals hy het noemde „zwarte onderkruipers". Ge noemde organisatie vertegenwoor digt 2.500.000 postbeambten in Ame rika, Nieuw-Zeeland, Japan, Austra lië en bijna alle Westeuropese lan den. Overigens noemden de vakbonds leiders de staking nu al een succes. Zij durfden in ieder geval al te te stellen dat het werk niet zal worden hervat voordat het aanbod van 8 procent loonsverhoging zal worden verbeterd. Het ziet er voorlopig dan ook erg somber uit. De werkgevers worden in hun aanbod gesteund door de Conservatieve regering- Heath, hetgeen hen niet gauw tot het doen van concessies zal brengen. De vakbonden weten zich in hun strijd gesteund door het Britse pu bliek. Een aanduiding van de publie ke steun voor de stakers werd woens dag reeds gegeven door de „Evening News". Dit Londense blad hield een onderzoek waaruit bleek dat zes van de zeven personen achter de stakers staan. „Van niemand kan worden verwacht dat hij kan leven van het geld dat zij verdienen, vooral ge trouwde mannen met kinderen", was een typisch antwoord. Gesprek, op de Gemenebest- conferentie in Singapore: links de secretaris-generaal Arnold Smith, rechts de president van Tanzania, Julius Nyerere. In het midden de president van Oeganda Milton Obote. Vliegers verongelukt Vier vlie gers, die deel uitmaken van het Britse team stuntvliegers „Red Ar rows" genaamd, zijn woensdag om het leven gekomen bij een botsing van twee vliegtuigen boven de op leidingsbasis te Kemble, in het graafschap Gloucester. Met dit besluit, het belangrijkste resultaat van de tweedaagse geheime besprekingen over dit punt, hebben de 31 delegatieleiders een breuk weten te voorkomen. Het voorstel was afkomstig van Nigerië en werd door Pakistan nader uitgewerkt. Volgens de indieners is de studiecommissie bedoeld om Engeland een mogelijk heid te bieden zich zonder gezichts verlies los te maken van het begin selbesluit de wapenleveringen aan Zuld-Afrika te hervatten. De tegen standers van wapenlevering hopen, dat Zuid-Afrika niet zal willlen wachten op de uitkomst van de stu die en zyn wapens elders dan in Engeland zal gaan bestellen. De Britse premier Heath is intussen ak koord gegaan met de instelling van een studiecommissie van acht, maar daaraan wel enige voorwaarden ver bonden: Engeland moet vrij zijn in de ko mende maanden, ook al wordt de kwestie intussen bestudeerd, ver plichtingen op grond van vroeger afgesloten verdragen na te komen, waaronder dan ook het Engels— Zuidafrikaanse defensieverdrag van Simonstad gerekend zal moe ten worden; i Engeland vrij moet blijven alles te doen wat het nodig acht ter bescherming van zijn nationale belangen. Deze beide voorwaarden zijn door de andere Gemenebestlanden met Geen geheime stemmingen De Tsjechoslowaakse communistische partij heeft besloten dat er voortaan op partijbijeenkomsten' geen geheime stemmingen gehouden mogen worden omdat die „niet in overeenstemming zijn met de party tradities". ADDIS ABEBA «Reuter) Het 120 man sterke bestuur van de We reldraad van Kerken, dat in Addis Abeba confereert, heeft gisteren de leden van de raad met nadruk aan bevolen gezamenlijk een poging te doen om de doodstraf afgeschaft te krijgen. De aanbeveling was er één van de negen die door 'n bestuur zyn goed gekeurd en die alle betrekking hebben op de rechten van de mens. Afschaf fing van de doodstraf, aldus het be stuur, is in overeenstemming met ons geloof in de heiligheid van het leven. Het toporgaan van de We reldraad kantte zich ook tegen de by- zonder strenge gevangenisstraffen, waartoe minderheidsgroeperingen en mensen, die het met de officiële politiek van een bepaald land niet j eens zijn, veroordeeld zijn. „Dergelij- j ke maatregelen kunnen alleen I maar leiden tot een grotere verbitte ring en meer geweld". In een andere aanbeveling worden het ontvoeren van onschuldige men sen voor politieke doeleinden en het geweld van regeringen dat die ontvoe ringen uitlokt, veroordeeld. Wat het Midden-Oosten betreft meent het be stuur, dat de kerken, die bij de We reldraad zijn aangesloten, regeringen van alle landen moeten aansporen de volkerenorganisatie te steunen bij haar pogingen de resoluties van de Veiligheidsraad op een doeltreffender wijze uit te voeren. Het bestuur wil ook, dat de leden van de Wereldraad de regerin gen waarmee zij te maken hebben, proberen af te brengen van hun eventueel voornemen de bouw te steunen van de Cabora-Bassadam in Mozambique die „zal leiden tot ver sterking van de op rassendiscrimina tie gebaseerde regeringen in Afrika". TEL AVIV Een Israëlische or ganisatie voor actie tegen Duitse oorlogsmisdadigers heeft een belo ning van 180.000 gulden uitgeloofd voor een ieder die de oorlogsmisda diger Josef Mengele weet op te spo ren en te arresteren. Mengele, die arts is geweest in het concentratiekamp Auschwitz, is na Martin Bormann de meest gezochte nazi-oorlogsmisdager. Hij zou op het ogenblik in Paraguay verblijven. De beloning is uitgeloofd door het in Haifa -gevestigde documentatie centrum inzake nazi-misdaden. Op een persconferentie werd een brief voorgelezen van de Westduitse pre sident Heinemann. waarin deze liet weten dat Mengele de nationaliteit van Paraguay bezit en dat de auto riteiten van dat land geweigerd heb ben hem uit te leveren of zelf te be rechten. De voormalige kamparts verblijft in het moeilijk toeganke lijke grensgebied van Paraguay, Bra zilië en Argentinië. Naar gelang de politieke situatie in deze landen zich wijzigt, verandert hij van verblyf- plaats, aldus het schrijven van de Westduitse president. Volgens hem zou een nieuw uitleveringsverzoek uit Bonn nutteloos zijn. De directeur van het genoemde centrum, dr. Toevia Friedman, deel de voorts mee, dat binnenkort een af vaardiging van zijn organisatie naar West-Duitsland gaat om daar met vertegenwoordigers van de regering en verscheidene industrieën te spre ken over een schadevergoeding voor mensen die tijdens de Tweede we reldoorlog gedwongen in Duitsland hebben gewerkt. Volgens hem waren dat er meer dan twee miljoen, van wie er slechts 200.000 de oorlog heb ben overleefd. Tot dusver zijn alleen I schadevergoedingsregelingen getrof fen met grote maatschappijen als I Krupp, Telefunken, Siemens en IG I Farben. Tientallen andere onderne mingen, zosls de Volkswagenfabrie ken. hebben echter tot dusver niets betaald. Dr. Friedman deelde mee, dat er na de oorlog gegevens waren verza meld van 250.000 nazi-oorlogsmisda digers. tegenzin aanvaard. Van Britse zijde is er de nadruk op gelegd, dat Zuid- Afrika de verzekering heeft gegeven eventueel te leveren wapens niet voor andere dan overeengekomen doel einden te gebruiken. Wat de studiecommissie betreft, deze zal zich bezighouden met vraagstukken als het belang van het Brits-Zuidafrikaanse verdrag van 1955, de omvang van de Sowjetrus- sische dreiging in de Indische Oce aan en de militaire consequenties van wapenlevering van Engeland aan Zuid-Afrika voor de zwarte buurlan den. VATICAANSTAD (AP) Kardi naal Bacci. de grote latinist van het Vaticaan die vele moderne tech nische begrippen in de oude taal van de kerk wist in te passen, is gisteren na een langdurige ziekte op 85-jari- ge leeftijd overleden. Na zijn dood telt het college van kardinalen nog 125 leden. Kardinaal Bacci, die verlamd was, oefende zijn functies reeds geruime tyd niet meer uit. Hij behoorde tot de uiterst con servatieve vleugel van de curie. In Italië en en het buitenland trok hij in 1969 grote aandacht door een protest tegen de nieuwe misliturgie, die Bacci evenals kardinaal Ottavia- ni vond grenzen aan ketterij. Asiel gevraagd Een jonge Rus sische tolk, de 22-jarige Maria Wow- sjok, heeft in Engeland asiel ge vraagd. zy was een week geleden met een gezelschap studenten uit Le ningrad in Manchester aangekomen. (Van onze correspondent) BONN Na in Bonn nog eens duidelijk te hebben verteld dat het Pools-Westduitse verdrag zijn Christen-Democratische Unie onvol doende is en dat de kans om nog tot een gemeenschappelijke „oost politiek" te komen door Willy Brandt is vernietigd, is gisteren Rai- ner Barzel, leider van de oppositie in het parlement, voor een drie daags bezoek in Warschau aangekomen. Hij voert er besprekingen met de voornaamste Poolse leiders, o.a. dus met partijleider Gierek. De grootste ontvangst, die hem ten deel is gevallen, is naar zijn oordeel te verklaren uit het feit dat hij ongeveer de helft van de Westduitse kiezers vertegenwoordigt. Uit de inderdaad opmerkelijke ontvangst, die Barzel is bereid, blijkt de onverminderde Poolse inspanning om het verdrag een brede basis in het Westduitse parlement te bezorgen. In de ijskoude, cy nische taal die men van hem gewend is, heeft de oppositieleider nog voor zijn vertrek echter duidelijk gemaakt dat de ratificering van de verdragen met Warschau en Moskou door het parlement in Bonn een niet-actuele aangelegenheid is, aangezien de houding van de Sowjet-Unie zo negatief is. dat de regering-Brandt er niet mee voor de dag zal kunnen komen. Niet alleen Barzel, maar ook de voormalige CDU-minister van Buitenlandse Zaken Schroder, verblijft in Oost-Europa. Schroder is de afgelopen dagen in Moskou ontvangen door premier Kosigin en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko. Hij heeft met name de voor Bonn zeer belangrijke kwestie-Berlijn besproken. Het afhanke lijk stellen van ratificering van het verdrag met Moskou (en min der officieel ook dat met Warschau) van een bevredigende regeling in de kwestie-Berlijn is eergisteren door het Russische partijblad Prawda krachtig van de hand gewezen. Schroder, die tot de gematigden in de CDU behoort, verklaarde in Moskou bij Kosigin begrip te hebben gevonden voor de betekenis der Berlijnse problematiek. Bijna geheel in strijd met Barzels uitla ting was zijn mededeling dat hij goede hoop heeft op het tot stand komen van een bevredigende regeling voor Berlijn en dat hij in veel opzichten de houding van de regering-Brandt nadrukkelijk heeft kunnen ondersteunen. Overigens heeft het dertiende gesprek tussen de ambassadeurs van de „Grote Vier", dat dinsdag in West-Berlijn plaatshad, geen enkele aanwijzing gegeven dat men dichter bij een nieuwe regeling voor het stadsdeel komt. Bekendgemaakt werd slechts dat de vier diplomaten op 9 februari weer bijeen komen, terwijl intussen des kundigen elkaar zullen raadplegen. Journalisten uit de Sowjet-Unie hebben laten doorschemeren dat op een duidelijke lijn in de Berlijn- politiek van hun regering pas kan worden gerekend na het partij congres dat in maart plaats heeft. WIM TIMMERS Liefde Inmiddels blykt de postduif als .nieuwe" methode van postvervoer niet te voldoen. „Concorde" of de postduif die moest dienen als koerier voor een grote onderneming in Londen, heeft althans wat de hem opgedragen taak betreft het byitje erby neergelegd. Nog geen twee kilometer na zyn ver trek maakte hy door gevoelens over mand rechtsomkeert en vloog pyisnel naar zyn hok terug. Voor duiven is het momenteel het „seizoen van de liefde" en deskun digen hadden reeds voorspeld dat „Concorde" niet op Buckinghamshire zou aankomen waar hy voor zyn baas een microfilmpje moest afleve ren. Dat was gisterochtend, de limiet die voor hem was gesteld, inderdaad nog niet het geval en zyn baas sprak al van een aanval door een of andere roofzuchtige groep posters. Nog geen drie uur later echter kwam een 14- jarige knaap triomfantelyk vertellen dat hy „Concorde" zacht kirrend in het duivenhok gevonden had. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) De Israë lische regering heeft besloten in Ga za de bakens te verzetten en veel harder op te treden tegen Palestijn se commando's en hun handlangers. Voor Israël is de maat vol, nu in 1970 vijftien Israëliërs en 116 inwo ners van de Gaza-strook blijken te zijn gedood bij terroristische acties. Er werden in totaal 459 incidenten geregistreerd, waarbij ook nog 795 gewonden vielen. De acties varieer den van het opblazen van lichtmas ten en gebouwtjes tot aanslagen op militairen en executies van Pales tijnse collaborateurs. Ongeveer tachtig inwoners van de Gaza-strook zijn het afgelopen jaar wegens be weerde samenwerking met de Is raëliërs door de commando's in hun huizen neergeschoten of naar buiten gesleept en daar afgemaakt. Als bij komende straf werden vaak ook ge zinsleden geëxecuteerd. Israël heeft ook de nog door de Egyptenaren benoemde burgemees ter Rageb al-Alemi ontslagen. Hij liet zich zowel aan de Israëliërs als de eigen volksgenoten weinig gele gen liggen. De politie is versterkt met eenheden van de grenswacht: goed getrainde mannen, vooral Dru- zen en Circassen, die korte metten maken. Het leger verricht dag en nacht huiszóekingen en in de negen kampen met totaal 22.000 vluchtelin gen zijn nu ook militairen gelegerd. Zowel in de stad als daarbuiten hebben de commando's er de wind goed onder Winkeliers en zakenlie- j den, die het erop wagen hun „advie zen" te negeren zijn -nauwelijks te vinden. Ook Palestijnen, die politie of leger inlichtingen willen verschaf fen, moeten met een lantaarn wor den gezocht. Dat het zover kon komen heeft meer dan één oorzaak. De politiebe waking was tot dusver volstrekt on voldoende. Het gewone politiekorps kampte met personeelsgebrek. De grenswacht opereerde tot nu toe vrijwel uitsluitend in het noorden en in het bezette Jordaanse gebied, waar de groene baretten het verzet zo goed als geheel de kop hebben in gedrukt en voor rust en orde zorg den. Gaza en omstreken zijn van oudsher het werkterrein van het (Egyptische) Palestijnse leger, een schepping van de inmiddels door zijn politieke kameraden aan de dijk gezette Sjoekeiri. Een deel heeft tij dens de zesdaagse veldtocht de vlucht naar Egypte genomen, maar anderen zijn in de Gaza-strook ge bleven en houden zich bezig met sa- j botage en het zaaien van onrust. Tenslotte heeft Gaza, in tegenstel- I ling tot Cis-Jordanië, geen leiders van betekenis. Dat in het bezette Jordanië over het geheel genomen rust heerst, komt mede doordat er een kleine groep bestaat van notabe len, merendeels welgestelde intellec tuelen, die grote invloed op de bevol king heeft. Gaza mist zo'n „kaste," want het Egyptische bewind deed al het mogelijke om zelf de teugels in handen te houden en de intelligent sia te beletten vat op de massa te krijgen. De bevolking is daardoor volking het gevoel te geven, dat Is- nagenoeg aan zichzelf overgelaten en een speelbal geworden van de po litieke en sociale verwikkelingen. Hierbij komt, dat het Israëlische militaire gezag in Gaza de lijn tot het uiterste heeft gevierd om de be- raël er niet op uit is zijn wil over matig op te leggen. Economisch is dat liberalisme Gaza en omgeving ten goede gekomen, maar de open bare veiligheid is er ernstig door be dreigd. De „fedajln" hebben het door de i Twee Arabische mannen bij nieuwe maatregelen moeilijker ge-een door een bomaanslag ver- kregen. De toekomst zal leren of zij nlelie auto in de strook van zich zullen weten te handhaven of Gaza, dat het hun zal vergaan als hun strijdmakkers op de westelijke Jor- daanoever, die hebben moeten lnbln- I den.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9