De droevige thuiskomst van Zandraak Passief kiesrecht nu voor meerderjarigen Profiteer nu van de hoge rente bij de ABN MANN Olie in Amer nog steeds bedreiging voor vogels Magazijnbediende werd vermoord in zijn eigen huis Nijmeegs slachthuis produceert te veel 7% 7-8% hoofdpijn? kiespijn? pijnstillers Dronken vissers schoten op marinewachten Vergunning ingetrokken 7M2% 8% Algemene Bank Nederland helpen direkt PONDERDAG 21 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 DEN HAAG Zandraak Thenu was gisteren de enige van de 35 Zuidmolukkers, die de residentie van de Indo nesische ambassadeur hadden bezet, die op vrije voeten werd gesteld. Het liefst was hij thuis gekomen als een dief in de nacht. Om half een gistermiddag troffen we de 49-jarige Thenu aan in de woonkamer van de heer Lokollo, de waarnemend minister-president van de Republiek der Zuid-Moiukken. De heer Thenu, de oudste van de deelnemers aan de overval had net het afscheid van de 34 Ambonezen achter de rug, met wie hij de laat ste vier maanden in het Scheve- ningse huis van bewaring had door gebracht. Dat afscheid had hem diep aangegrepen. „Hij heeft geschreeuwd en gehuild als een kind", fluisterde mevrouw Lokollo, „hij heeft met zijn vuisten op de muren getimmerd, hij is er werkelijk helemaal kapot van dat hij niet meer met zijn vrienden in het huis van bewaring zit". Toch zijn de Scheveningse maanden Zandraak Thenu allesbehalve makke lijk gevallen. Al zwak van gezond heid ondermijnde de naargeestige afzondering zijn gestel nog meer. Vooral de eerste maanden kwamen daar nachtmerries bij. Zandraak werd vaak schreeuwend van schrik wakker, achtervolgd door afschuwe lijke dromen over zijn vrouw en twaalf kinderen. Als geen van de 35 vrijheidsstrij ders miste Thenu zijn gezin. In Bo vensmilde, het Drentse dorp waar de Thenus een van de ruim hon derd Ambonese gezinnen in de nieuwbouwwijk vormen, wekten de verhalen over de beproevingen die hij in Scheveingen doorstond alles behalve verbazing. Men kende hem als een zeer huise lijk man, die vooral gaarne te vin den was achter het dambord of voor het televisietoestel, het laatste wel zeer gepassioneerd wanneer zijn geliefde club Feijenoord in beeld was. In de lange maanden in Sche- veningen was zijn gezin geen ogen blik uit zijn gedachten. Lucifers De om zijn ijver en rustige gedrag in een Drentse blikfabriek zeer hoog aangeschreven handarbeider bouwde bijvoorbeeld voor de huiska mer in het verre Bovensmilde een geheel uit lucifershoutjes opgetrok ken prauw, een opmerkelijk werk stuk, dat het andere wijdse gebied van zijn heimwee uitdrukte. Men begrijpt waar het nu om gaat: het verlangen naar het eiland aan de andere kant van de aardbol, dat hij met zijn echtgenote en toen nog slechts twee kinderen twintig Jaar geleden moest verlaten. De idealen van de Zuidmolukkers hebben in de gisteren zo bitter te- neergeslagen Zandraak Thenu al die Jaren een warm pleitbezorger ge vonden. Zo zeer voelde hij zich bij de heilige zaak betrokken dat hij geen ogenblik aarzelde toen in au gustus de definitieve plannen wer den gesmeed voor de overval op 30 augustus op de residentie in Wasse naar. „Als ik met Jullie meega", zo heeft hij zijn Jonge strijdmakkers meer malen laten weten, „zal het Neder landse volk duidelijk worden dat ook de oudere Ambonezen achter de actie tegen het bezoek van Suharto ■t". Donker We zijn nu vier en een halve maand verder. Zandraak Thenu had niets liever gedaan dan zich per i trein naar Bovensmilde te begeven. Door Ary Jassies Hij had dan in een stationsrestau ratie willen wachten tot het donker was, om zich vervolgens ongezien door de buurt naar huis te begeven. Het hoofdkwartier van de Badan Persatuan in Den Haag willigde het eenvoudige verzoek echter niet in: gezien Zaidraaks wankele gezond heidstoestand diende het traject per auto met chauffeur en ordedienst krachten te worden overbrugd. De Jasmijnstraat in Bovensmilde bood gistermiddag tegen vijf uur allerminst een feestelijke aanblik die men bij de terugkeer van een van de strijders van het onder de Zuid- molukse bevolkingsgroep zo geado reerde Wassenaarse guerrilla-poloton zou hebben verwacht. Niemand van de hier massaal woonachtige Ambo nezen bevond zich op straat, slechts hier en daar boog een gezicht zich even naar het raam. Zwijgen Zandraak Thenu was na vier en een halve maand weer thuis. Hij stapte traag de huiskamer binnen waarin ondanks de aanwezigheid van zijn echtgenote en enkele kin deren echter een doods en gespan nen zwijgen heerste uitte een korte groet en liet zich in een fau teuil neervallen. De deur ging open en een van zijn oudere zoons trad binnen. De jon gen wierp een verbaasde en tegelijk agressieve blik op zijn vader, stapte haastig terug en verliet met woe dende passen het huis. Vier van zijn andere kinderen stonden om hun moeder, die zich in de achter kamer nog steeds niet bewogen had. De scene was bijna te deerniswek kend om waar te kunnen zijn. Een gezin herenigd, de uit vier maanden voorarrest teruggekeerde vader naar de grond starend met een gezicht zo treurig, dat men veel medelijden voelde. Tien meter verder de moe der en de kinderen, de ogen vol af keuring en stille beschuldiging. Er verstreken ettelijke minuten. Toen sprak mevrouw Thenu enkele zinnen. Het was Maleis, maar we meenden aan de weinig hartelijke toon te merken dat zij allerminst naar de gezondheid van haar echt genoot informeerde. „Inderdaad", zei de heer Tauran, de Zuidmolukse bewindvoerder in de drie noordelijke provinciën, die ook daarna als tolk bleef optreden", ze is boos op haar man, ze zegt hem dat ze heel ontevreden is dat alleen hij uit de gevangenis is ontslagen en dat de anderen er moeten blij ven". Ook een van de zoons wierp zijn vader boze blikken toe en liet hem eveneens weten dat hij zijn thuis komst allesbehalve op prijs stelde. Zandraak Thenu zuchtte diep onder de afkeer van dit nieuwe tribunaal, dat hem in staat van beschuldiging stelde. Enkele andere kinderen kwa men binnen en namen, zonder hun vader te groeten,inde achterkamer plaats. lach en grappen vernemen. De stemming werd nog maar één keer, maar toen ook zeer hevig, bedorven. Plosteling stoof een nieuwe dochter de kamer binnen. Ze omhelsde haar vader vurig en verdween stralend van blijdschap naar de hal. Even later een hysterisch gehuil. Het meisje lag languit en hevig krijsend op de vloer. „Ze heeft in de gang gehoord dat alleen hij is teruggekomen. Ze roept nu dat het iets verschrikkelijks is dat pappa terug is", vertaalde de heer Tauran. rDEN HELDER Twee vissers uit Den Helder, die in beschonken toe stand ongeveer 20 schoten uit een buks losten op het wachtgebouw van de marineschutsluis, denken nu na over hun schutterscapaclteiten in een cel van het politiebureau. Wonder boven wonder werd geen van de mensen in het wachtgebouw gewond. Wel werden er lichtbakken vernield en vlogen de kogels door de ramen. De schade bedraagt 1250 gulden. Bij zijn aankomst dronk Zandraak Thenu een borreltje. En al die tijd voerde Tauran de be wijzen aan voor Zandraaks onschuld aan de terugkeer in zijn huis. „Het gaat om de eendracht, natuur lijk". zo vertaalde hij zichzelf later, „maar ja. de rechter bekijkt het anders, heel anders. Die heeft niets met de eendracht van de 35 te ma ken. Het is jammer, maar pappa kan het niet helpen. Echt niet, hij moest absoluut terug naar huis, ge loof me toch. Hij wilde het hele maal niet, hij is er zelf ook hele maal ontevreden over". Het was toen ook tijd voor een kor te verklaring van de heer Thenu „Ik vond het ook helemaal niet fijn naar huis te gaan", zei hij. „We zijn met zijn allen naar Wassenaar vertrokken. Nu kom ik alleen terug. Het moest van de rechter. Ik wilde helemaal niet Begrijpen jullie dat toch. Ik had gehoopt om een straf van één jaar te krijgen, net als de anderen. Het mocht niet van de rechter". Moeder en kinderen knikten elkaar nu tevreden toe. De stemming klaarde aanzienlijk op. Zandraak J van het gezelschap verliet de ach- ontkurkte de Jeneverkruik, de rest terkamer en eindelijk kon men ge- NIJMEGEN De exportvergun ning van het slachthuis in Nijmegen wordt 1 februari ingetrokken omdat niet aan de keuringseisen wordt vol daan. De minister van landbouw en visserij is hiertoe overgegaan omdat de produktie van het slachthuis, een van de grootste van Nederland, zó, groot is, dat aan de door de EEG ge stelde eisen van hygiëne niet kan worden voldaan. Het intrekken van de vergunning, zal waarschijnlijk het ontzag van een aantal van de 350 personeelsleden tot gevolg hebben. Na een gesprek met een deputatie van het Nijmeegse gemeentebestuur, werd gezegd de intrekking niet te laten doorgaan als de produktie voor 1 februari tot de helft wordt terug gebracht. In de laatste Jaren is het slachthuis met financiële steun van de gemeen te, aanzienlijk uitgebreid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer meent dat het passief kiesrecht (het recht om gekozen te wor den in vertegenwoordigende lichamen) moet worden gekop- peld aan de burgerrechtelijke meerderjarigheid. Op het ogen- I blik is men meerderjarig vanaf zijn 21ste verjaardag. Er is een voorstel in studie om deze leeftijd te verlagen tot 18 jaar. I Een voorstel van de regering om grens op te nemen in de grondwet het passief kiesrecht te laten ingaan wees de Tweede Kamer af. Via een I op 21-jarige leeftijd en deze leeftijds- amendement-Wiegel koppelde de Ka- DEN HAAG (ANP) Er bevin den zich bij de Amer nog kleine olie resten in hoeken, gaten of steenglooi ingen en in rietkragen, die een ern stige bedreiging kunnen vormen voor ADVERTENTIE spaardeposito - twee jaar opzegging spaardeposito met oplopende rente - twee tot vier jaar opzegging spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 4'/2 tot 6% bij de ABN. het planten- en dierenleven. Dit heb ben woensdagmiddag deskundigen van Rijkswaterstaat, het RIZA, het ministerie van C.R.M., Staatsbosbe heer, de Koninklijke Landmacht, het gemeentebestuur van Made Drimme- len, het Internationaal instituut voor Luchtkartering, de KLM. Aero- carto, de PNEM en de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels ter plaatse geconstateerd. Volgens de afdeling voorlichting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, stelden de bezoekers unaniem vast, dat de Amer nu praktisch vrij is van drijvende olie. De olie is geruimd door schepen met grijpers. Voorzover de olie zich tegen de oevers bevond is deze zoveel mo gelijk afgebrand. Men gaat voort met het ruimen van de olieresten. Men zal een proef nemen met het verwijderen va nolle op basaltglooi ingen door oliebestrijdingsmiddelen, onder toezicht van Riza en Staats bosbeheer. Hisrtoe werd ter vergade ring door de deskundigen besloten. Afhankelijk van de resultaten van deze proef zal men overwegen dllt op grotere schaal toe te passen. Voor het verwijderen van olieres ten uit rietkragen zal een proef wor den genomen met het afsnijden van dit riet. Deskundigen menen dat de ze laatste resten zo spoedig moge lijk moeten worden weggenomen, speciaal met het oog op de vogel stand. Alle aandacht zal worden besteed aan het opruimen van de olie die na het invallen van de dooi in de Bies- bosch is doorgedrongen", aldus Verkeer en Waterstaat. De Konin klijke Landmacht is gevraagd bij de opruimingswerkzaamheden met man schappen en materieel assistentie te verlenen. mer het passief kiesrecht aan de meerder J arigheid. Tegen het amendement van de VVD-er stemden de fracties van D'66 de groep-Goedhart. CHTJ, SGP de GPV-er Jongeling, de Boerenpartij, de groep-Harmsen en de KVP-er Westerterp. Een amendement van de PvdA-er Van Thijn om meteen in de grondwet op te nemen, dat het passief kies recht ingaat op achttienjarige leeftijd werd verworpen. Het kreeg alleen de stem van PvdA, D'66, PSP, CPN en de gro&p-Aarden. Als de grondwetswijziging die het passief kiesrecht koppelt aan de meerderjarigheid ook in tweede le- j zing door de Staten-Generaal wordt I aanvaard, kan de leeftijdsgrens door j een eenvoudige wijziging van het i Burgerlijk Wetboek worden verlaagd. 1 De Tweede Kamer besloot dinsdag j de leeftijdsgrens voor het actief kies recht (het recht om te kiezen) te ver lagen van 21 tot 18 jaar. De actiegroep "Stemmen wordt steeds leuker" te Amsterdam heeft Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren een bezoek gebracht aan een aantal bedrijfs onderdelen van Philips in Eind hoven. Op de foto: het koninklijk paar op de afdeling stirlingmo toren". de verlagingen van actief en passief kiesrecht "half werk" genoemd, om dat niet meteen in beide gevallen de leeftijdsgrens van achttien Jaar is in gevoerd. ADVERTENTIE Vis van 30 miljoen jaar Tijdens werkzaamheden aan de bouw van de ondergrondse spoorweg van de stad Charkow. in de Oekraïne, is een grote versteende vis gevonden, die aan het plaatselijke natuurhistori sche museum is overhandigd. Het fossiel is van een zeevis, die 30 mil joen Jaren geleden heeft bestaan. De vis is bijzonder goed geconserveerd. Zelfs de schubben zijn gaaf gebleven. AMSTERDAM De 56-Jarige ma gazijnbediende Jos Meeuwis, die gis terochtend levenloos in zijn huis aan het Korteweghof in Amsterdam-oost werd gevonden, is vermoord. De schedel van het slachtoffer is inge slagen. Hoofdinspecteur J. Steene- veld, die het onderzoek leidt, heeft nog geen zekerheid omtrent het mo tief. maar acht roofmoord niet uitge sloten. "Het is een enorme rommel in dat huis. Het lijkt er veel op dat alle kamers zijn doorzocht", zei hij. De heer Meeuwis, die sinds de dood van zijn moeder in 1969 alleen woon de, had nauwelijks contact met zijn buren, Men vondt het "een stille, aardige man, die weinig vrienden had". De man was dinsdag niet op zijn werk gekomen. Zijn werkgever, de directeur van een handelsonderne ming in de binnenstad, waarschuwde toen de politie. Rechercheurs klommen op het bal kon aan de achterkant van het huls en zagen door de ramen Meeuwis op zijn rug op de grond liggen. Hij was gekleed. "Waarschijnlijk", aldus de recherche, "is hij van achteren met een stomp voorwerp neergeslagen". De politie heeft Iets gevonden dat mogelijk een spoor wijst in de rich ting van de dader. In hoeverre de vondst waardevol is. wilde hoofdin specteur Steeneveld niet zeggen. De "moordbrigade" is de gehele nacht bezig geweest met het onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7