'Hoelabaloekinderlijk, maar niet kinderachtig' f/ra|ü\m9rmmm Jesus Christ vanavond te zien Superstar op tv ...en gisteren 1 9- Geprolongeerd effect in 'Morgen zien we verder' TV morgén] Robert Borremans over jeugdprogramma van de Tros IA Mia Farrow in oratorium Wild-westhelcl Andersom 90) gestorven Globe speelt Crnimberg NDERDAG 21 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 AMSTERDAM „Hij gaat ontzettend leuk met kinderen om, geweldig hoor". Martine Bijl, vanavond gaste van acteur Ro- >rt Borremans in zijn programma „Hoelabaloe", is tijdens de ©namen in studio Bellevue te Amsterdam, sterk vertederd oor de manier, waarop Borremans zijn publiek, jong grut irnamelijk, weet te boeien. 2 lit" Belgisch acteur Borremans: ,,Hoe dat komt? Misschien door een trlijke aanpak, kinderlijk maar vooral niet kinderachtig. Ik pro- ver de kinderen er sterk hij te betrekken. Niet in de stijl van „zin- ■in jullie dat liedje nou maar mee", eerder in de trant van ze te en luisteren en kijken". De gezichten, de ogen in het bij- icnder, vertellen Je dan enigszins teike een fantasie zich bij de kinde- afspeelt. [oor hen, moet ik de man zijn met ze alle kanten opkunnen. Ik geen one-man show. Tast wel want blijkt er geen improvisatie ontstaan, dan moet ik dat wel Kijk, wanneer Je voor ideren iets brengt als acteur, dan je in de ogen van velen wel werk, maar Ja het is en toch voor kinderen. Ik ga er luit, het is een vak en daarom Je ook in deze sector volledig Dan is er nog de theaterproduktie „Winnie de Poeh", die Borremans in oktober vorig jaar met het Ma rionettentheater Stockholm, even eens in de hoofdstad bracht. Succes noopte tot een nieuwe reeks voor stellingen, die voor april en mei staan geprogrammeerd. Met „Winnie de Poeh", waarin hij Christoffer Robin neerzet, heeft Borremans samen met de Zweed Michael Meschke, grootse plannen Het programma, aangepast voor Duitsland, Frankrijk en Amerika, hoopt hij samen met Meschke eind dit Jaar in de V.S. te presenteren. fessioneel bezig zijn. Je mag j Het liefst ziet hij zichzelf, na in verschil maken tussen kind en Nederland het geheel van de grond jwassene". te hebben gekregen wat weer zo- Jaar geleden kwam Robert i veel wil zeggen als theaterdirecties remans, vriendelijk gezicht, j enthousiast te hebben gemaakt schte ogen en goed verzorgd uiter- met het werk van Milne de wereld jt naar Nederland. Het geboorte- rond trekken. Bagage: twee assis- België, waar hij verbonden tenten en drie kisten, aan het Nederlands Kamerto- Praten met Borremans betekent fel, werd hem te eng „België weinig vernemen van zijn tv-bezig- vijftig Jaar achter. Geld voor j heden „er wordt toch al veel te lukties en belangstelling voor veel gekeken door kinderen". Kriti- NEDERLAND 6.45 6.55 7.05 7.29 8.00 8.20 9.10 9.55 10.40 10.45 NEDERLAND II (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Hoelabaloe, kinderprogramma (TROS) Met de camera op jacht: Bezoek aan de zee honden (TROS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Mission Impossible. TV-serie (TROS) (Kleur) Valkenjacht, filmreportage (TROS) (Kleur) Fragment uit de Rock-Opera Jesus Christ-Superstar van Lloyd Webber (TROS) (Kleur) Journaal (NOS) Dammen voor beginners. Herhaling les 18 (TELEAC) 6.45 6.55 7.05 7.10 7.50 8.00 8.20 11.05 11.10 (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Van gewest tot gewest (NOS) Tips van het Nationaal bureau voor toerisme (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Pik-in ('t is winter) Super de luxe!! Gevarieerd programma) (VPRO) (Kleur) De naam van Allah. Documentaire, deel I (CVK/IKOR) (Kleur) Journaal (NOS) Onze landbouw nu en straks herhaling les 11 (TELEAC) njekten op toneelgebied is er niet". D ons land was hij allereerst ver- inden aan het gezelschap Are- i/Nieuwe Komedie, waarna een izoen Zuidelijk Toneel Globe en bneelgroep Studio volgde, oor Borremans hebben gezelschap- ra voorlopig afgedaan. Een gastrol, »ls bij Theater in de in maart uit brengen „Onder het melkwoud" i Dylan Thomas, werd door hem og enthousiast ontvangen. Ik doe nu free lance-werk, wat ir my zoveel inhoudt als het ja neen kunnen zeggen, wanneer je zelf wilt. Benauwend van de nelschappcn vind ik de realiteit, it je een heel seizoen in een be- lalde vorm-structuur moet voort- obbelen. De directiewisselingen by lobe en Studio, die ik meemaakte, lebben de verwachtingen waarmee het seizoen begon, toen ook wel tschaad". Met de gastrol bij Theater ben ik !ij. In zo'n situatie denkt een re- isseur je echt nodig te hebben in stuk. Er wordt geen gebruik in je gemaakt, omdat je nu een- il in het gezelschap zit. Daarbij omt nog dat Adrian Brine, ik heb ;et hem gewerkt bij de Nieuwe sche noot bij zijn tv-programma, waarvan na morgen nog twee afle veringen verschijnen: TE KORT „Oorspronkelijk was het programma voor oudere kinderen. De TROS wilde vooral de jongsten bij het ge heel betrekken. Hierdoor is de juiste formule nog niet gevonden. Eén dagHebben deze tv-uitzendingen Robert studio is te kort voor een dergelijk Borremans niet geholpen meer be- programma. Er komen steeds ande-1 langstelling te kweken voor zijn re kinderen en zoiets blijft een gok. theaterprodukties? Er is te weinig tijd om aan het ge heel aandacht te besteden. Je moet de kinderen over hun bar rière heen helpen om tot een beter produkt te komen. Erg gelukkig ben ik wel met de muziek. Een sterk il lustratief element. Ja, ik dacht het wel. Ik hoop het tenminste, tenslotte blijft theater publiek het meest dankbare voor mü. Vooral moeders met kinderen, die dan ook nog pret aan het ge heel beleven. Maar ja, het blijft toch kleine kinderen kleine prijzen". De TROS brengt vanavond via Nederland I om 21.55 uur fragmen ten uit de met veel tam-tam aan gekondigde roek-opera „Jesus Christ Superstar" geschreven door de En gelse tekstdichter Tim Rice (25) met muziek van Andrew Lloyd Webber (22). Het verhaal gaat over de laatste zeven dagen uit het leven van komedie en Globe, 'de règie'Tom i Christus, beginnend bij de wonder en gelukkige bijkomstigheid. Zodra baarlijke genezing van Lazarus en ra regisseur me bewust kan ma- eindigend met de kruisiging op Gol- en, dat een bepaalde rol geschikt 6°tha. s, neem ik hem ook aan". j Jezus, uitgebeeld door Ian Gillian zanger bij de heavy-rock group PROBLEMEN Deep Purple, is voorgesteld als een i superstar die voortdurend botst met Boor sterk geïntrigeerd zijn door ^et gezag Om hen heen hangen de ■ken. samenhangend met huidige gebruikelijke fans, de twaalf disci- mee wKtie: É-jarig Kari 9 btstg leelplannen, blijft niet veel tijd over. De eigen zaken eisen ieel aandacht op. Vooral financieel fijn er einige problemen, lijn in 1970 uitgebrachte Jeugdpro- lukties „Peper en Zout", voor 5 tot •jarigen, „Spelen" voor 8 tot 11-ja- en „Hoelabaloe", voor 12 tot •Jarigen naar aanleiding van itstgenoemde produktie ontstond te TROS-serie, waarvoor „Hoelaba- een verjongingskuur moest on- iergaan, zijn weliswaar gunstig ont- i langen, een verzekering in de vorm II ran een rijkssubsidie is echter nog Biet binnen. Met uitkopen wordt jetracht de continuïteit van de kin- iermatinees te verzekeren. Tn het Shaffytheater te Amsterdam naakte men reeds kennis met Bor- lemans' jeugdprogramma's. „Wan- neer is er weer zo'n feest, meneer i Borremans", vroegen na afloop en kele enthousiaste kleuters. Aan Ro bert zal het niet liggen. Het liefst trakteert hij ook de andere grote iteden op een serie voorstellingen, Ik zou het erg graag willen. Kwa men de mensen, die het in deze Reden vóór het zeggen hadden, maar eens kijken, wat ik breng. Ze keten er van". pelen. Voorts Maria Magdalena (Yvonne Elliman) als een soort groupie. Mike d'Abo eens bekend als solo-zanger bij Manfred Mann heeft de rol van koning Herodes. ciie Jezus op grond van allerlei be schuldigingen als ondermijnen van het gezag, het in bezit hebben van drugs en wat dies meer zij, ter dood veroordeelt. De muziek wordt verzorgd door een roek-groep van zes man en een symfonie-orkest met een bezetting van 85 man. Het duo Rice-Webber trad twee Jaar geleden voor het eerst in het nieuws met het orato rium „Joseph and the Amazing Technicolour Dreamcoat". De opnamen die vanavond te zien zijn werden opgenomen in de Lam- bertuskerk in Haaren (NBr.) Na afloop discussieert een panel be staande uit geestelijken, de acteur Lex van Delden en de componist Henri Arend over de geestelijke en muzikale waarde van het werkstuk. Yvonne Ellimam als Maria Magdalena. Robert Borremans en Mar tine Bijl met het jonge grut in Hoelabaloe. LONDEN (AP) Mia Farrow, eens het prototype van het korte haar la Jeanne d'Arc, repeteert voor een nieuwe rol: de Franse patroonheilige zelf. ZU zal de rol spelen in het ora torium van Honneger, "Jeanne d'Arc op de brandstapel" op 7 februari in de Albert Hall door het versterkte Londense Symphonieorkest. Dirigent zal haar echtgenoot Andre Previn zün. HOLLYWOOD (AP) Gilbert "Bronco Billy" Anderson, die in 1903 zün filmdebuut maakte in de eerste Amerikaanse speelfilm, "The great train robbery", is woensdag op 90- jarige leeftyd gestorven. Anderson werd de eerste wild westheid van het witte doek. In 1958 werd hy voor zün pionierswerk on derscheiden met een byzondere Os car. Woensdagavond, dat is be kend, zendt de NOS een speel film uit, als het voetbal niet te genzit. Lang niet alle films zün van onvergankelyke waarde, maar af en toe zit er een byzon dere film tussen en dat was gis teren het geval. „De vuurproef', het stuk dat Arthur Miller in 1953 schreef onder invloed van de Amerikaanse heksenjacht op communisten of mensen die de zelfde haarkleur hadden, be hoort tot zün allersterkste wer ken en kreeg in de film van Raymond Rouleau met een zeer sterke rolbezetting de allerbeste kansen. Rouleau had ook de re gie toen „De vuurproef" als to neelstuk in Parijs in première ging, eveneens met het echtpaar Montand-Signoret in de hoofd rollen. Merkwaardig genoeg maakte het stuk ook nu nog een actuele indruk, los dus van zün „eeuwigheidswaarde", want de vragen van schuld, massabe- invloeding en eigenwaarde zul len altyd wel rechtsgeldig bly- ven. Het actuele zag ik nu min der in de Amerikaanse situatie, dan wel in die achter het IJze ren Gordün, te meer omdat de tirade van John Proctor over de eigenwaarde, het opgeheven hoofd, by na letteriyk zo ge schreven is door een van de dis sidente Russische oppositieleden. Grigorenko. Niet langer buigen voor de intimidatie, maar met alle persoonlijke risico's van dien, openiyk rebelleren tegen alle aanmatigingen van het ge zag. Een boeiende film dus. Wat deed derhalve de slome duike laar by de NCRV die verant- woordelyk is voor de program mering van zyn omroep? Hy zette er tegenover een Duits documentair televisiespel van Hans Gottschalk, getiteld „Aan slag op Hitier". Gelukkig had ik „De vuurproef" al gezien, en konden we ook na dat Duitse spel nog geruime tyd naar Mil lers stuk kijken, anders had ik misschien de domheid begaan niet naar dit Duitse spel te ky- ken. Want het betrof een mees terwerk, dat terecht werd be kroond. Het ging over Georg Eiser, een eenling die met een ongeloof- lüke mierenviyt werkte aan een aanslag op Hitler, in de hoop daardoor een wereldoorlog te voorkomen. Het verhaal is even adembenemend als een film als „Een ter dood veroordeelde ontsnapt" of ,Du Rlfifi chez les hommes", omdat we ook nu ge tuige waren van minutieuze maandenlange voorbereidingen, waarby Eiser 's nachts in de Bürgerbraukeller beetje voor beetje een pilaar uitholde, waar in hy tenslotte zün explosieve klok verborg, die precies om 21.20 uur op 8 november 1939 moest ontploffen als Hitier es. daar hun jaariykse bijeenkomst hielden. De bom ontplofte in derdaad en het gebouw stortte in. Maar Hitler was tegen zyn gewoonte in even tevoren weg gegaan, want u weet hoe het gaat: aanslagen op Gandhi, Kennedy en Luther King lukken altyd, die op Hitier mislukten steeds. Het is op zichzelf al een ongelooflyk (maar waar) ver haal, zo'n man die allerlei baan tjes aannam om zün helse ma chine te kunnen maken, die het houten beschot rond de pilaar eerst omwerkte tot een onzicht bare deur, zodat hy 's nachts alleen maar de „deur" hoefde te openen om te kunnen hakken in de pilaar en die dan na zoveel precisiewerk, op onnozele wüze gepakt wordt by de grens, nog voor de bom ontploft is, dan ook nog te horen krügt dat niet Hit- Ier maar een aantal „onschuldi- gen" is omgekomen, opgesloten wordt in concentratiekampen om na de overwinning in een showproces te worden veroor deeld. om tenslotte vlak voor de bevryding te worden geëxecu teerd! En dan te bedenken dat deze Eiser by het gelukken van zyn aanslag misschien tientallen miljoenen mensenlevens ge spaard had, door het wegvallen van de Tweede Wereldoorlog! Een homerisch verhaal, dat voortreffeiyk in beeld was ge bracht, via flash backs tydens Eisers verhoor, met af en toe even een ware getuigenis erin van iemand die hem gekend had. Zoals gezegd: een meester werk. Maar hoogst ongelukkig geprogrammeerd en door de om roepbladenbladen van de VPRO (geen woord), de NCRV en de KRO heel summier en dan nog fout ook) op ontoelaatbare non chalante wyze begeleidt. VRIJDAG 22 JANUARI 1971 HILV. I 402 ni. on FM-kanalen. 7.00 KRO. 14.55 TROS 18.Q0 NCRV. 22.00 TROS. 7.00 Nieuws 7.11 Het levende woord 7.16 klassieke. seml-klassieke- en amusementsmuziek (gr.) (7.30 Nws; 7.32-7.40 Actualiteiten; 8.00-8.10 Nws) 8.25 Overweging 8.30 Nws 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw) 9.40 Schoolradio 10.00 (S) Aubade: klass. muz. (gr.) 11.00 Nws 11.03 Voor de zieken 11.55 Mededelingen 12.00 (S) gevarieerd progr. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Meded t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act. 13.00-13.05 Ra den maar...) 14.05 Schoolradio 14.30 (S) Muslësta: licht muzlekprogr. 14.55 (S) verzoekplatenprogr. 16.00 ADVERTENTIE Dit ishet recept: Kaasfonduevan Nededandsekaas. Caquelon Inwrijven met wat knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Nu 600 gr fijngesneden Jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena en op smaak afmaken met zout. peper, nootmuskaat en een scheutje kirsch. sn met maïzena b. De Fransman Jean Claude Grumberg heeft zijn felle beden kingen tegen de vermoeide thuis- zitters, die glazig naar de wereld schokkende feiten kijken, maar nooit een hand uitsteken tot wat dan ook. Die braven hebben al een vooroordeel voor zij een oor deel hebben. De malsheid van het lapje vlees op het bord is het voornaamste strijdpunt, kortom ihet zijn de gelukkigen, die zich I in een vredig bestaantje kunnen koesteren. Nu moge de hemel ons bewaren voor wereldbestormers en welt- schmerziyders in groepen van mil joenen, maar het aantal burgers dat welbewust niet over zich laten lopen om zo de kwade tirannen buiten de deur te houden is klein, veel te klein. Grumberg is van leer getrok ken in een satire „Demain, une fe- nètre sun rue", dat Globe nu speelt als „Morgen zien we verder. In een door de oorlog gehavend vertrek kykt een familie uit op de frontgebeurtenissen of zij een aardig programmaatje op de kleurentelevi sie zien. Er stappen wat militairen met een mitrailleur binnen en buren komen blij vertellen dat voor hun raam fusillades te bezichtigen zyn. Het stuk Is niet alleen realistisch men krijgt bovendien een forse do sis symboliek toegeschoven, die vooi- namelyk is terug te voeren tot da tegenstelling van verbitterde armen en onaandoenlijke rijken. Parüs heeft Grumberg als een auteur ontvangen met beloften. Die Ujken my in „Morgen zien we ver der" maar nauwelyks aanwezig. In .Dantans dood" van Büchner laat de auteur iemand, die een serie te rechtstellingen heeft gezien, opmer ken dat het regende Een sterk ef fect, dat in zyn terloopsheid een schokkende werking bereikt. Maar Grumberg maakt van zoiets een geprolongeerd effect, al het "erge" wordt de gehele voorstelling door als iets bykomstigs- te berde gebracht, een reeks omgekeerde cli maxen, welke dan ook niet werken Uit goede bedoelingen wordt niet zonder meer goede kunst geboren. Grumberg heeft vooral veel naïvi teit by de hand. Het lag in dit geval niet alleen aan de auteur Er is op zichzelf wel wat te zeggen voor een sfeer, die zeer naturel gehouden is om de toe schouwer gemakkelyk tot herken baarheid te dwingen, maar door niet liever voor een aangeschroefd absur distische styi te kiezen bracht regis seur Henk Rigters „Morgen zien we verder" in fe'te de doodsteek toe Anderhalf uur lang gebeurde er in dubbel opzicht niets op het toneel ondanks de dramatische problemen Het toneelbeeld van Eric Wijnands had de beste gen inspiratie meegekre- P. RUIVENKAMP Nws 16 03 (8) Disco-Drlve-InDe showbusiness op de korrel geno men. 17.00 Aktua/Sportkompas: (sport)nieuws, reportages, commenta ren en muz. 18.00 actueel progr. met muzikale ill. (18.19-18.20 Politieke Partijen: Uitzending van de Boeren Partij 18.30-18.41 Nws 19.00-19.10 We reldpanorama). Tussen 18.30-19.00 Europese kampioenschappen hardrij den op de schaats voor heren ln Heerenveen 19.30 Veelgevraagde gew. muz. (gr.) 20.00 (S) Promenade-or kest met zangsollst: amusements- en operamuz. 21.10 Een bruidegom voor Marcella, hoorspel 22.00 Aktua-Maga- zlne: reportages, commentaren en muz. 22.30 Nws 22 40 Hullen op de trap: muz. ge/llustreerd radlo-feullle- ten. 23.05 Apollo XXI: fantastische ruimtevaart mysterie (23.30 (S) Toontle later: licht muzlekprogr. 23.55 Nws. HILV. II 298 ni. en FM-kanalen. 7.00 AVRO 9.00 NOS 10.00 AVRO. 12.00 NOS 13.11 VARA 14.00 EO. 5.00 NOS. 16.00 VPRO 21.00 VARA. 7 00 Nws 7.11 Ochtendgymnast. 7.20 lichte gramm.muz. <8.00 Nws 8,11 Radiojournaal 9.00 (8) Internationaal spectrum: klass. en mod muz. 9.35- 9 40 Waterstanden) 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekpl. progr. (11.00 Nws) 11.30 Horlepiep: muz. van de India nen 11.65 Beursber. 12.00 Informatief progr. 12.30 Overheldsvoorl. uitzen ding voor de landbouw 12.40 (S) Lichte gramm. muz. 12.50 Recht en slecht, praatje 13.00 Nws 13.11 Act. 13.20 (S) Tenor en plano: klass. lie deren 13.35 (S) Fluit en gitaar: klass. muz. 13.45 (S) Radiokoor: mo derne koonnuz. 14.00 Ruimte: radio magazine met gewijde muz., lezingen, en een korte overdenking 15.00 (S) Aspekten van de kamermuz.: klass. en mod. muz. voor strijktrio en strijkkwartet 15.40 program, met toe ristische informatie uit binnen- en buitenland 16.00 muz. commentaren, reportages. Interviews, berichten en telefonische reaktles (Om 16.00 Nws: 17.55 Meded.; 18.00 Nws 18 20-18.30 De Vrije Gedachte: 19.30 Nws) 2100 (8) Rotterdams Phllharmonlsch Or kest met soliste: klns6. en mod. muz. 22,40 Nws 22.50 Meded 22.55 Act. 123.05 (S.) Licht platenprogramma 23.50 Nws. HILV. III 240 m. en FM-kanalen 9.00 VARA. 10.00 NCRV 13.00 NOS. 9.00 Nws 9.02 De Eddy Becker Show 10.00 Nws. 10.03 Muz! bij de koffie. (11.00 Nws (12.00 Nws 12.03 Pers vers: nieuwe platen 13.00 Nws 13 03 Jan Corduwener Show. met o.a. Eu ropees Popparlement 14.00 Nws 14.03 De Fellx Meurders Show (15.00 Nws) 16.00 Nws 16.03-18.00 Top-30 (17.00 Nws). DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Vrijdag 22 Januari van 18-20 unr Johann Strauss „Der Zigeunerbaron" Operette in 3 bedrijven op tekst van Ignatz Schnltzer Waldemar Kment, tenor (Sandor Barlnkay); Hllde Rossl-Majdan, alt (Czlpra); Gerda Schreyrer. sopraan (Saffl); Kurt Pre- ger. tenor (Kalman Zsupan): Emmy Loose, sopraan (Arsena): Erlch Kunz, bariton (Graf Peter Homonay); Eber- hard Wachter, bariton (Conté Carne- ro); Elisabeth Fez, alt (Mlrabella); Paul Spanl. tenor (Ottokar); Koor en Orkest van de Weense Staatsopera; Dirigent: Anton Paullk. Fréhlings- stlmmen Walzer op 410 Phllharmo nlsch Orkest van Wenen o.l.v. Willi Boskovsky. Nederland L NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 De Falbetjeskrant NOS 18.55 Journ. EO 19.05 Van hart tot hart progr. voor de zieken 19.15 Nader be keken. De Wereldr. v. Kerken 19.40 Van hart tot hart vervolg NOS 20.00 Journ. NCRV 20.21 Please Sir tv serie 20.45. Hier en Nu act. rubr. 21.10 Hup Hol land Hup een muz. ode aan de voet balsport 22.10 Farce Majeure satirisch progr. 22.35 Psalter een progr. ln woord en toon over psalm 23. NOS 22.40- 22.45 Journ. Nederland n. NOS 18.45 De Fabeltjeskrant NOS 18.55 Journ. NOS 19.05 Ter Visie par lementair en pol. weekoverzicht VARA 19.30 Charlie Brown en het kleine grut tekenfilm NOS 20.00 Jour. VARA 20.20 Manntx-Prlvé detective tv serie 21.10 De Ombudsman 21.35 Kort en Klein amusem. progr. 22.15 Een klein uur: U presentatie van mensen en hun me ningen NOS 22.55 Journ TELEAC 23.00 23.30 Studeren les 2 herh.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5