Herenwijk liet meer illeen n vlakte: iïERSTE FLAT NADERT TOP W®* FORUM OVER GEZAGSCRISIS IN KERK DAF-DAG BALLY W rt n<j \gX aan tapijten i i gestolen reaupeeraen tok in Leidse kieskring Welke conflicten zijn er Is afstand groeiende baiansverkoop RECEFHE (2) Woningnood en kapitaal (3) Zwembad-beraad WAR] DONDERDAG 21 JANUARI 1971 LFTDCCTT TMGWLAf* PAGINA 3 reesn kraci iet OUW( bij, de van 'ienai ;n v« ïwe N.T nu nieu* let (i eet' ,n vi oond cie rill awilr wip» -w-tc ir-sawsr rr -sf.tsr'-wi (Van één onzer redacteuren) 1^1 DEN De Merenwijk is een accent geworden in D/Ho! vlakke landschap tussen Leiden, Oegstgeest en War- id. De wijk is niet meer alleen de iets golvende, op poten zandlaag in het eerste compartiment van dit toe- nstige stadsdeel voor twintigduizend Leidenaars. In nentenbouw is er in enkele maanden een flatgebouw t rezen. Achthoog moet het worden, zeshoog is het nu. los rijden elke dag aan met betonnen elementen. In deel van de flat zit al glas. In de loop van dit jaar kry- de 250 huizen bewoners. 4 danks de hoogbouw, die in het i i e land beslist geen torenindruk A 1, is de Merenwijk nog groten- ij een zandvlakte, waarin bulldo- i tn graafmachines hun krachti- erk verrichten. De wegen liggen |g stil. Bouwverkeer is het enige. ndvlakte strekt zich bijna uit J boerderij middenin het land. |de bestemming hiervan wordt psproken. Er wordt gedacht aan «stemming in de horeca-sector, fljzonder aardig zou zijn. Nieu- Ijken missen meestal een derge- ment. tu Bl delt w' fck Leefklimaat Er wordt over de Merenwijk toch veel gedacht. De interne stuurgroep Merenwijk is ermee bezig. Van de werkgroep cultuur en recreatie is een voorstel verschenen over een tecten en andere ontwerpers met kunstenaars ten behoeve van het aanzien en het leefklimaat in de toe komstige nieuwe wijk. De werkgroep heeft een nieuwe regeling opgesteld voor objecten, die buiten de anderhalf-procentsrege- ling en de vrije kunstopdrachten val len. Deze derde vorm regelt de in vloed van de kunstenaar op de archi tectuur, vooral bij de woningbouw en overige zaken als plantsoenen, ande re groen- watervoorzieningen, buurt- stoffering en straatmeubilair. Het voorstel gaat uit van een meer structurele samenwerkings vorm. waarbij op een flexibele ma nier de gewenste artistieke bijdrage ADVERTENTIE I Ult üfiK 1 oor f13 000 mmen bii de J ALPHEN AAN DEN RIJ,, a°t'r imnlllVk T brekers hebben gisternacht kans ge- UIIL/ILIJJ JjCIUCII zien om uit het bedrijf van de firma DEN Het bestuur van de lub Leiden nodigt alle dam- uit Leiden en omgeving uit om Ie nemen aan de zg. Huisdam- rijden. Iedere dinsdagavond het treffen tussen de dammers sin het clublokaal van de Dam- Leiden aan de Hooigracht op leUl oer 84. Er is een aparte gele- Jreda in de eerste storm van jaar om zich in de damsport te ,er!( imen, namelijk van zeven uur cht uur iedere dinsdagavond, e film pi I 1 1DEN De stichting Bejaar- nrtij 65 plus en de stichting lo peerde groepen 18 plus tot en r fl tó plus nebben o.a. in de kies 'e[j Leiden een borgsom gestort «W te nemen aan de Tweede trverkiezjng. t is tot nog toe in zeven kies- ?n gebeurd. De samenwerkende »n zuller onder de naam Ge- srde groepen 18 plus tot en plus deelnemen aan de ver- «en. Lijsttrekker is E. C. Gus Ten. bedrijf Couvé aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn een aantal tapijten ter waarde van ongeveer vijftienduizend gulden te ontvreemden. Via een ach teringang zagen zij kans het gebouw binnen te dringen. Eerst probeerden de inbrekers een brandkast te kra ken. maar toen dit niet lukte, namen zij enkele uitgestalde tapijten mee. in het planningswerk van gemeente werken wordt ingevlochten. Deze op lossing gaat in feite uit van het con stateren, dat de overheid voor het ontwerpen en uitvoeren van haar plannen een team medewerkers ter beschikking heeft dat weliswaar ver scheidene technisch georiënteerde, bekwame deskimdigen telt, maar waarin voor de artistieke bydrage en deskundigheid géén plaats is inge ruimd. In het verleden werden deze taak en leemte niet zo onderkend. In het licht van de ontwikkeling van de opvattingen over het leefklimaat, ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons DAF ientrum Leiden Verdamstraat 6. telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 vooral bij zo'n grote opgave als die van de Merenwijk, pleit de werk groep voor een realisering des noods bij wijze van proef van de volgende maatregelen: Drie kunstenaars Bij de dienst gemeentewerken wordt bij voorkeur voor de afdeling stadsontwikeling, een salaris gere serveerd voor nominaal één medewer ker van niveau, stel in de orde van f 25.000. Voor dit salaris worden tij delijk. d.w.z. aanvankelijk voor een proeftijd van een half jaar. onder verantwoordelijkheid van de direc teur gemeentewerken. 3 kunstenaars, op part-time basis aangesteld, die in of by de afdeling stadsontwikkeling een pied-é-terre hebben. Eén van de drie kunstenaars treedt op als con tactman en daarmee als hoofdscha kel met de directeur en de afdeling. Voor de keuze en de aanstelling van de kunstenaars zou er via b.v. een advertentie een open aanmelding van gegadigden, uit praktische overwe gingen bij voorkeur uit Leiden, zijn. De aangestelde kunstenaars nemen kennis van alle plannen betreffende de Merenwijk (ook van belangrijke beslissingen besprekingen hierover) en krijgen de gelegenheid over intern opgestelde of ingezonden ontwerpen hun adviezen te geven. Dit kan zijn als correctie, maar ook als opdracht tot uitwerking van onderdelen van b.vmateriaal- en kleurkeuze by de behandeling van de ingangspartij en, kleuren, vormgeving van elemen ten als balustrades, variatiemogelijk heden in het interieur etc.Zij kun nen onderlinge overleg plegen en ta ken verdelen, hetzy voor bepaalde onderdelen van de buurt hetzy b.v. naar hun specifieke persooniyke „sterke punten": kleuren, vormge ving. totale ruimtelijke conceptie. In die gevallen waarbij de inzich- Foto boven: het eerste flat gebouw in Merenwijk nadert het hoogste punt. Foto onder: oude boerderij, verscholen achter opge spoten zand. Komt hier een res taurant? (Foto's LD/Holvast) ten van ontwerpers of directie en kunstenaars in eerste instantie niet tot elkaar te brengen zijn, vormt het bouwteam dit zijn vertegenwoordi gers van gemeente, architecten, aan nemers en woningbouwverenigingen) een volgend stadium waarin de waar de en de belangen van de strijdige inzichten tegen elkaar kunnen wor den afgewogen. ADVERTENTIE ^Schoenen k&t kenmerk, KMI hu/eciiteit »an Daten Don.lcersie.eg zi Leiden. ADVERTENTIE ZEER INTERESSANTE Uzenden aanbiedingen met 25% KORTING. Verzilverd 3-delig THEESERVIES 109,—. Zie verder onze etalages. 91 Lucas van leyden 't smalste pand van Leiden Nieuwe RUn 4, Leiden. LEIDEN De Leidse studentenvereniging „Augustinus" organiseerde gisteravond in samenwerking met de katholieke studenten parochie een forum over het thema „Onrust in de kerk". Aan het forum, voorgezeten door de heer S. Cies'lak, studentenpastor in Leiden, werd deelgenomen door dr. L. Laeyendecker, lector in de sociologie aan de universiteit van Amsterdam, prof. dr. H. Goddyn, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Amsterdam, de heer L. Weit- jens S.J., voorzitter van de werkgroep cate chese van het bisdom Rotterdam, en de heer drs. Gerelings. De bedoeling van de avond was te discus siëren over de vraag welke conflicten ten grondslag liggen aan de binnen de Neder landse kerkprovincie bestaande onrust. De directe reden ervan, vertelde de heer Cieslak, heeft te maken met de recente ontwikkelin gen binnen het bisdom Rotterdam. Aan de hand van twee hoofdvragen, die de leden van het forum ieder vanuit een eigen per sooniyke visie toelichtten, werd voldoende stof verzameld om zo met elkaar een heldere discussie op te bouwen. Vraag I: Welke conflicten liggen ten grondslag aan de onrust die heerst in de Nederlandse kerkprovincie? Vraag II: Is er sprake van een groeien de afstand tussen de z.g. „avantgarde" en het kerkvolk? Aan alle verschuivingen binnen de Ne derlandse kerk ligt één fundamentele kwes tie ten grondslag, aldus de heer Laeyen decker. Zoals men binnen de samenleving democratischer gaat denken, zo wordt ook de kerk met deze nieuwe, „vrye" denkvorm geconfronteerd. De huidige structuur van de kerk is een gevolg van de traditionele verticale denkwyze. En zodra dan het nieu we beleven binnen de kerk belichaamd moet worden in concrete vorm, dan komen de tra- tioneel denkenden en het autoritaire kerk gezag in opstand. Inzake kwesties als 't celi baat, de huwelyksbeleving, de bisschopsbe noeming etc. is dit al vele malen overdui- delyk gebleken. Het uit te spreken machts woord beriep zich en beroept zich nog steeds op een wyze van denken, die achterhaald is, en zet zo weer een rem op de gevolgen van dat vrye denken, een mogelyke nieuwe ont wikkeling. Verwijdering De heer Goddyn noemde drie typen con flicten, n.l. dat tussen het individuele ge weten enerzyds en de kerkstructuur ander- zyds, het conflict RomeNederland en het sociografische conflict tussen Noord-West Europa en Italië. Hy vindt het onjuist, kerk volk en avant-garde slechts onder deze twee noemers te vangen. Het zou een eenheid binnen deze groepen impliceren, die er be slist niet is. Wel is hy bang voor een toe nemende verwydering tussen deze twee. De kerk moet proberen, zo sprak de heer Gerelings, haar aardse werkeiykheid terug te vinden. Vaak wordt datgene wat binnen de ecclesia gebeurt beschouwd als iets aparts, iets alleenstaands, beslissingen worden geno men zonder dat rekening wordt gehouden met de ontwikkelingen in de wereld erom heen. Opmerkeiyk in dit verband was de op merking uit de zaal, dat men by een discussie over de gezagscrisis in de kerk niet de goddelyke vetten mag betrekken („daar is immers niet aan te tomen!") maar uitslui tend de kerkeiyke. Hierop inhakend merkte de heer Layendecker op. dat het by het discutabel stellen van de goddelyke wetten niet gaat om hun wezenskern, maar om de interpretatie, die er in de loop van de eeuwen, gezien vanuit de traditionele kerk- stuctuur, aan is gegeven. Maar het is te begrypen, dat mensen, die op een bepaalde autoritaire wyze zyn opgevoed, later niet meer in staat zyn open te staan voor ver- andere informatie. Aan de andere kant kan juist by de geïnteresseerde mensen een zekere vermoeidheid optreden, een teleur stelling, indien bepaalde veranderingen die zy beogen toch niet doorgevoerd worden. Dit laatste is weer juist een gevolg van de te genwerking van die autoritaire machtsbe- zitters: Curie, nuntiatuur en rechts-katho- liek. Het forum meende, dat Juist deze zoe kers. deze vernieuwers, deze „rand"kerkely- ken. als creatief denkende christenen meer appreciatie binnen de kerk verdienen dan degenen, die klakkeloos de authentieke leer aannemen en naleven. Beroepsethiek De heer Van Breukelen vroeg zich af of van de kant van de priesters wel genoeg ondernomen is, om in eerste aanleg de ge lovigen te begeleiden in de velen zo onzeker makende veranderingen binnen het kerk gebeuren: „Hebben zy zich wel goed van hun beroepsethiek gekweten?" Gegeven de innerlyke gewetensstryd van de priesters enerzyds en de laksheid van de gelovigen om zich terdege te oriënteren onderzyds, is het onmogeiyk hier een afdoend antwoord op te geven. Uitgaande van de toch steeds groter wor dende kloof tussen traditionelen en vooruit- strevenden, meende de heer Gerelings, dat deze laatsten misschien zó lamgelegd worden door de autoritaire kerkstructuur, dat zy tenslotte hun streven zullen staken. Maar als meer toepasseiyke en optimistischer conse quentie achtte hy het raadzaam, om de progressieve hjn voort te zetten, méér infor matie te verstrekken en de kerk van onder af in beweging te brengen. Als nadelige gevolgen (in het byzonder n.a.v. de affaire-Simonis) van de gezagscri sis noemde de heer Goddyn: Het episcopaat is uit zyn balans: demoralisering; rond de nieuwe bisschop zullen zich vooral rechtse kleefkevers gaan verzamelen: de parochies zullen meer vryheid eisen; herleving van de integraliteit; de recrutering van de priester studenten zal zo mogeiyk nog moeiiyker wor den. Naar aanleiding nan dit laatste vindt hy, dat de priesteropleiding meer maatschap- pelyk georiënteerd moet zyn, zodat er voor priesters, die op morele gronden uit hun ambt stappen, reëlere alternatieven kunnen ontstaan. Geen volgzaam schaap Hy voorzag daarentegen als voordelen, dat Rome de Nederlandse kerkprovincie niet langer meer zal kunnen zien als een oubol lig volgzaam schaap, dat ieder Jaar weer zo vele missionarissen naar de missie zendt; verder dat met het ontstaan van de schei ding der geesten een eeriyke keuze tussen de verschillende stromingen mogeiyk is; dat eindeiyk komt de godsdienstbeleving los van het traditionele kerkinstituut; dat de proble men kunnen bijdragen tot een meer persoon iyke gewetensvorming. Voor moedeloosheid is volgens de heer Weitjens nauweiyks plaats, en iedereen dient zich ervan te ver gewissen (in het byzonder het onderwyzend-, personeel, dat als eerste van onderaf de kerk in beweging moet zien te krygen) dat elke religieuze overtuiging slechts een voor- lópige beleving is. Studentenpastor Van Well zei tenslotte, dat er voor veel priesters een moment zal komen, waarop zy zullen moeten kiezen tussen de kerk van het verleden en die van de toekomst, en dat velen dan vóór die avoant-garde kerk zullen kiezen in het trieste bewustzyn dat zy daarmee ook me nigeen met zyn onzekerheden in de kou zul len laten staan. jc/ui/rct In antwoord op het schrijven van de heer V. d. Zeeuw zou ik hem in de eerste plaats willen zeggen, dat de bijbedoeling van deze receptie, tot doel had de onderlinge verstandhou ding tussen de Leidse verenigingen te verbeteren Ten tweede kwamen diverse vere nigingsbesturen eens kennismaken met deze gemeenteraadsleden die hun sporcbelangen verdedigen m de raad. Voorts geloof ik niet dat wanneer deze receptie ergens anders had plaatsgevonden, de Leidse Sport dan uit haar financiële zorgen had ge weest. Tot slot zou ik willen opmerken, dat ieder die iets voor het eerst organi seert, dit zo goed mogelijk wil doen, vandaar 't Karrewiel. J Reij ken Zuidsingel 2 Leidei Zojuist las ik de reactie van de heer H. J Maas op de baarlijke on zin die de heer A. Verboom in uw blad van 15 Januari heeft mogen spuien. Wellicht was laatstgenoemde heer gegrepen door het cabaretliedje „Mensen noem elkaar geen Mietje "Want we weten allemaal ,,'t Is altijd hetzelfde liedje „Het is de schuld van 't kapitaal zijnde een liedje dat in een leeg hoofd een uitrekende plaats vindt Een ander „liedje" luidt, maar niét op rijm: Tegen domheden vechten zelfs de Goden tevergeefs" En dat is echt wel een doorden kertje voor de nogal waanwijze heer Verboom, zijnde een man die het al tijd wel bij het liedje van Mietje zal houden. N, de Geest Witte Singel 16 Leiden Reeds enkele weken wordt er in de Leidse raad gesproken over „een" zwembad. Reeds maanden daarvoor was er in overleg met de dienst ge meentewerken en Sportstichting een terrein gevonden, dat qua afmetin gen voldeed aan het plan tot het bouwen van een zwembad Dit ter rein is gelegen aan de Kennedylaan in Zuid-West. Wat zeer belangrijk is, het terrein is eigendom van de ge meente Leiden en kan onmiddellijk terbeschikking worden gesteld. Wat betreft het zwembad, dit was opgezet als instructiebad met de af metingen 25 meter lang, 15 meter breed en 2 meter diep. Op de geringe diepte van het bad is destijds door diverse commissies kritiek geleverd, maar voor het vlot verkrijgen van de vereiste toestemmingen bleek dit noodzakelijk te zijn. Indien dit zo is zou het alleen maar Jammer zijn aangezien de mogelijkheden betref fende het diploma zwemmen beperkt blijven tot het diploma A en B. Voor recreatief zwemmen zou dit bad in feite ongeschikt zijn. Een vergroting van de diepte tot 2,50 meter zou het bad meer univer seel maken. Insiders waren ondanks deze negatieve punten al dolblij dat er op korte termiijn met de bouw kon worden begonnen. Daarna kwam de touwtrekkery in de raad om de plaats van vestiging. Mevr. Den Haan moest de aandui ding zwembad in „Zuid-west" wijzi gen in „een" zwembad. De wijziging van de simpele weglating en toevoe ging betekend een uitstel van maan den. Want wie vindt er nu een ge schikte plaats, die zonder moeizame onderhandelingen in gemeente eigendom kan overgaan? Diverse insiders hadden inmiddels een „kladrapport" ontvangen met wensen voor de toekomst. Nadat dit rapport zou zijn besproken met de omliggende gemeenten zou een de finitief rapport worden uitgebracht aan de Leidse raad. Plotseling doet de heer Van Aken de mededeling dat hij het nodig vindt dat er een 50 meter wedstrijd- bad in Leiden moet komen. Hij weet zich daarbij gesteund door Leidse zwemverenigingen, die daarom heb ben verzocht. Ik vermoed dat de heer Van Aken zich vergist of zijn adviseurs hebben niet verder geke ken dan hun neus lang was. Er is in Leiden niet één vereniging, ook geen gefuseerde, die de huur van 50 meter bad voor training e.d. zou kunnen betalen. Voor de gemeente is het helemaal niet aantrekkelijk ge zien de onrendabele hoeveelheid ruimte die zulk een bad geeft. Een onderzoek bij andere gemeenten zal dit wel leren. Wij hopen echter dat èn de heer Van Aken en de heer In 't Veld achter een plan gaan staan, dat voorziet in de bouw van 2 goede, volledige, ruime overdekte baden van 25 meter, daat zijn de Volksgezond heid, het verenigingsleven en het schoolzwemmen mee gebaat. Een wijze raad van mevr. Den Haan was dan ook de zwembadnota af te wach ten, maar laten we intussen begin nen met de bouw van het bad in Zuid-West, maar dan 2,50 meter diep. want dit duldt geen uitstel meer. A. v. d. Berg. Voorz. Leidse Watervrienden,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3