loemenshow met vilttapijt Bollenvelden zijn in trek ALPHENAAR WIL MICRO-THEATER STICHTEN en Kees van Driel hebben nieuw idee Alphen op cultureel gebied een arm dorp Propaganda voor de badplaatsen in West-Duitsland Oegstgeest Actief liet het prijzen regenen Verplancke in Denemarken en Zweden Deelnemers aan strandzesdaagse naar Noord wijk Nieuws van de universiteit Katwijk groeit 971 [DAG 21 LBIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 pVSTREEK Jos van Driel (67 en „generaal" van het Bollenstreekcorso) is ic'e rnaancbn meer in de streek tussen Haarlem en Sassenheim te vinden, dan 0,nplaats Amstelveen. De oorzaak is niet moeilijk te raden: het bolbloemen- l24 april door de streek gaat rijden. Hij voert in alle Bollenstreekgemeenten jen over de opbouw en versiering van de gekozen wagens en doet zijn uiter- lOg enkele hij heeft er nu 23 bij te krijgen. Leuk zou hij het bijvoor- <èn als de V.V.V. s in de Duin- en Bollenstreek dit jaar ook van de partij zou- iKees <32) ontmoeten „De Nachtegaal" in d daar met enige Bol- bogen over een aantal jen. Druk gebarend en Jos zijn zienswijze ilstert rustig en mengt x in het gesprek. Die Iriel" weet trouwens ook is en het inrichten van buiten en binnen. Hij nu nog met adviezen gestalte geeft aan het al" in Spalding «Lin- geland), dat ieder jaar it gehouden, jrso 24 april rijdt heb- imschoots de tijd voor Is ook wel eens gebeurd, bet vliegtuig zaten als de maar net in Lisse was. orbereiding hebben we g toch ook wel nodig, et gaat om het opprik - bloemen", zegt Kees als b afgelopen en Jos ons idigd een poosje bij hen Ken om wat te babbe- gn bel spontaan en opge- imoeizame gesprek: „La- nu eens niet over het oro hebben, 'k Heb er ia-al over zitten praten, toet je Je zinnen eens ten. want anders loop Je een corso te wor- js jouw behoef ik niets bt jaarlijkse bloemen- rertellen. Je weet er al- jt weet ook met welke we ieder Jaar weer te en Ook dat het steeds pootjes terecht komt", tcorsomaker Jos zit wat zijn aktetas. Hu haalt er een dikke map uit met al lerlei papieren, tekeningen en foto's. Die legt hij voor me neer op het ta feltje. Dan zegt hu breed glim lachend: „Weer een nieuw idee van de Van Driels. Nee, niet voor een corso. Daar zouden we niet meer over praten. Het is een nieuwtje voor bloemententoonstellingen, die in een grote zaal of hal worden gehouden, 'k Geloof, dat we er wel succes mee zullen hebben. De inrichters van ex posities moeten er natuurlijk aan wennen. Zelf meen ik, dat ze er wel ingenomen mee zullen zijn". We kijken vader en zoon Van Driel veelbetekenend aan. Erg duide lijk si het ons nog niet. ,,'k Zal het -uitleggen", gaat Jos verder en Kees legt een foto voor ons neer. „Zie je hier wat aan?", vraagt de corsogene- raal. 't Is een foto met twee enorme tuilen bloemen op een standaard met daaronder een strak belünd iets. wat lijkt op een gazon met een pad. ..Je hebt het goed gezien", merkte Van Driel Sr. met zichtbare voldoening op. ,,'t Is het ei van Columbus. Ont werpers van bloemenshows hebben nu geen gras meer nodig". We kijken schijnbaar een beetje ongelovig als Jos ons zijn nieuwe ideetje vertelt, want met klem stelt hij: „Die Van Driel ziet het heus goed. Hij heeft de zaak voor en te na uitgeprobeerd voor hij zijn plan in de openbaar heid bracht, 'k Verwacht beslist niet, dat iedere arrangeur er direct in trapt. Men moet eerst het effect heb ben gezien om de schroom tekun nen overwinnen". De Amstelveense ..bloemenartiest" heeft voor zijn idee zijn heil gezocht in Vertonyl-Norma 104. Een soort naaldvilttapijt. dat een produkt is j van de Verenigde Touwfabrieken In j Door Cees Combee Leiderdorp. Wanneer het inslaat zijn de arrangeurs af van het steeds weer platgetrapte gras rond de borders en perken. Dat tapijt blijft goed en kan later weer elders gebruikt wor den. Al moet men dan wel door dat het gesneden is practisch dezelf de belijning aanhouden. Maar., de arrangeurs werken niet alleen in de bollenstreek. Ze doen het in allerlei plaatsen in binnen- en buitenland. bij de V.V.V Js rèeds op gang Belijning We laten Van Driel aan het woord: „We gaan uit van de gedachte, dat de paden van tegels zün. Daar tegen aan komt een sierlijke lijn van zand kleurig vilt. die direct aansluit tegen een in dezelfde lijn gesneden groene rand van vilt. Daarin zijn perken en borders uitgespaard, waar later de bloemen en planten in kunnen wor den geplaatst. Door die sterke aflij ning komen de geshowde „Flora's kinderen" beter tot hun recht, 'k Heb een dergelijk standje voor het eerst getoond tijdens een bijeenkomst met deelnemers aan het Bollenstreekcorso Ze waren dol-enthousiast. Men krijgt geen vierkante stukken meer. en geen rechte lanen, dich een grillige en grootsere belijning. Bovendien heeft vilt het voordeel, dat het van tevoren op maat kan worden gesne den. Ook al zou men gras gebruiken, dan verdient het toch nog aanbeve ling door het gebruik van vilt strak heid aan te brengen, die nu niet vierkant en rechtlijnig behoeft te zijn". Jos van Driel prijst met zoveel over tuiging zijn idee voor het gestalte ge- j ven van bloemenexposities aan, dat I hij wel overtuigd moet zijn van suc ces. Daarvoor kennen we hem en I zoon Kees te goed. Wanneer dat suc- ces er niet inzit beginnen ze er niet aan. Bij het afscheid zeggen we: „Jos I en Kees veel succes. We moeten eerst eens zo'n goede stand in nieuwe stijl i zien. Voor we een oordeel vellen. We wensen jullie veel succes". onzer verslaggevers) :e' L NOORDWIJK De ie badplaatsen Katwijk verrichten nu reeds de ngen voor het seizoen Is komen er stapels vooral van buitenlan- vakantie in één van de- dzeebadplaatsen willen de weekeinden komen al West-Duitsers uit stlalen en de Paltz oordzeekust om bij de Informeren naar adres- Is. pensions en particu- irhuurdcrs. kelijke is, vertelde ons V.V.V.-directeur Wim in de eerste maand van bezoekers voor het me- maties vragen naar te huizen, bungalows, zo- appartementen. Zo tomt de stroom los van vakantie willen door hotels, pensions of bij Katwijk als Noordwij k V.V.V.'s merken, dat Hing voor de Paas- en 1 ie van de zijde van de toeristen zeer groot is. reisbureaus uit West- ïgeland. Zweden en De- bben reeds laten weten, tochten zullen organise- s tijdens het weekeinde nstreekcorso op 24 april, op de nu reeds ontvan- ingen menen de V.V.V's, todig is geweest het cor- en rijden op 1 mei, want dan zouden er ongetwijfeld moeilijk heden zijn ontstaan bij de onder brenging van de buitenlandse gasten. OEGSTGEEST In een druk be zette en zeer geanimeerde bijeen komst is gisteravond in het Gemeen tecentrum de kroon gezet op het ve le werk dat het bestuur van "Oegst geest Actief" heeft verricht als ge volg van de zegelacties in november en december. Er waren door loting 50 prijswinnaars aangewezen, maar omdat de prijzen varieerden van f 10 tot f 300 was een bijzondere prijstoe kenning noodzakelijk waaraan op vex-zoek van de voorzitter van OA. de heer L. W. Trijselaar. medewerking wei'd verleend door wethouder J. J. Thorn. Hij prees de grote activiteit van OA en deelde mede dat de inge leverde zegelboekjes overeenkomen met een omzet van ca. IV2 miljoen gulden. E rzit dan ook een geweldige hoeveelheid werk vast aan deze ze gelacties. Aan het slot der bijeen komst werden bij loting nog twee prijswinnaars verrast met een be drag van f 100. De voorzitter van OA wees erop dat reeds begonnen was met de planning van een nieuwe ac tie. KATWIJK V.V.V.-directeur Chris Verplancke heeft een twaalf daagse reis naar Zweden en Dene marken gemaakt. Hij heeft daar ou dé relaties bezocht en ook getracht contacten te leggen. Van- hij weer in de badplaats terug. Telefonisch berichtte hij gister avond aan Katwijk, dat hij een zeer succesvolle reis heeft gehad. Bij grote reisbureaus heeft hij gewezen op de voordelen, die Katwijk de buiten landse toeristen biedt om rust te zoe ken en te genieten van zee, strand en duinen. Ook dat men voldoende accomodatie in de hotel-, pension- en particuliere sector voorhanden heeft en dat Katwijk uitermate gunstig is gelegen voor het maken van uitstap jes naar Amsterdam. Rotterdam en Den Haag Het verblijf aan zee heeft hij niet alleen gepropageerd voor het hoog seizoen, maar ook voor het voor- en naseizoen, waarbij hij natuurlij be nadrukt heeft de pracht van de bollen-velden en Keukenhof in april en begin mei. Met Reso heeft hij weer een contract afgesloten. Leuk voor hem is ook, dat na zijn bezoek van de Zweedse automobiel club er reeds met een Katwijks ho tel contact is opgenomen voor het reserveren van kamers. Kees DuiJ- kers van „Riche" heeft namelijk met deze organisatie een contract voor tien kamers voor een gedeelte van het seizoen afgesloten. Dat geschied de telefonisch. De bevestiging is be grijpelijk al naar Stockholm toe. Jos en Kees van Driel willen naaldvilttapijt gebruiken voor het inrichten van bloemententoonstellingen. Het donkere op deze foto is groen vilt ter vervanging van gras en het lichte is zandkleurig vilt ter aflijning. ALPHEN AAN DEN RIJN Alphen aan den Rijn, het zeer snel groeiende ..dorp" in t hart van de Randstad, is op cul tureel gebied nog erg arm. On danks alle medewerking die bur gemeester en wethouders aan de Culturele Raad verlenen, blijft men ver bü andere gemeenten achter. „Maar" zo zegt de heer H. van Berkel, secretaris van ge noemde Raad, „hierin zal de ko- komende jaren beslist verande ring komen. Het college heeft reeds toegezegd, dat er binnen vijf Jaar een cultureel centrum moet zijn gerealiseerd. Hierin kunnen dan diverse activiteiten worden ontplooid. Ik denk bijvoor beeld aan een bioscoop want die wordt toCh wel gemist. Als men eens een film wil zien dan moet men altijd naar een andere plaats waar men wel over een theater beschikt. Het ligt dacht ik in de bedoeling, dat dit culturele centrum ergens in de kom van Alphen zal worden neergezet. Een beslissing is hierover echter nog niet geval len". „Ja, en hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de wijk Ridder- veld waar nu toch al zo'n 5500 mensen wonen. Er zijn wel wat lokaaltjes en zaaltjes waai- men op cultureel gebied wat doet. maar dit aantal is beslist onvol- doede. Als het kerkelijk cen trum er eenmaal is, begin vol gend jaar hoopt men met de bouw hiervan te beginnen) dat in 1972 klaar zal moeten zijn, dan zal het absoluut 'n heel stuk be ter worden. Dan komt er wat ruimte voor het verenigingsleven beschikbaar en zullen er ook avonden voor volwassenen kun nen worden georganiseerd". „In Ridderveld is reeds een stichting Sociaal Cultureel Werk in het leven geroepen. Zij heeft het voornemen om buurt huiswerk te gaan verrichten. Daarnaast is er in Alphen een Stichting Cultureel Centrum, die eveneens plannen heeft om. als het cultureel centnr-" er een maal is, activiteiten te gaan ont wikkelen. Deze stichting heeft een Jaar of vier geleden onder de bestaande verenigingen een en quête gehouden en gevraagd welke wensen er bij hen leefden. Aan de hand van deze gegevens zal men vermoedelijk een pro gramma opstellen". „Door het gemis aan een goe de toneelaccommodatie hebben vele prominente acteurs al te kennen gegeven om liever niet in Alphen op te treden. Zo weiger de Paul van Vliet onlangs naar het dorp te komen omdat er in de zaal waar hij zou moeten op treden, geen echt podium aan wezig was. Op deze manier had hij teveel moeten improviseren, en daar voelde de caba retier niets voor. Hoewel hij nog niet heeft toegezegd, ziet het er nu wel naar uit, dat Fons Jan sen volgend jaar een bezoek aan de gemeente zal brengen. Waar mee we ook bijzonder blij zijn is het optreden van de Anita Kerr Singers met het Tro Louis van Dijk. Zij komen 29 januari hier naar toe en ge ven dan een nachtconcert in de Goede Herderkerk aan de Ten Harmsenstraat". „We gokken op een populair niveau om zoveel mogelijk men sen in het uitgaanspatroon te krijgen. Maar er zijn helaas nog te weinig mogelijkheden. Daarom moet het «ultureel centrum in een ijltempo van de grond ko men. En de tijd die daarvoor is gepland (vijf jaar) mag beslist zeer snel worden genoemd. Als Je nu nagaat, dat er een Jaar ge leden zo goed als helemaal niets op het culturele vlak ge beurde, dan zijn we, in verge lijking daarmee, toch wel een klein stukje verder gekomen. Het moet nogmaals gezegd wor den, dat het college zijn schou ders ook wel onder deze belang rijke taak zet". „We hadden ook een museum, nou Ja van museum kun Je ei genlijk niet spreken want het is niet constant geopend. Maar nu de Stichting Oud-Alphen waarvan alle potjes, schilderijen munten en dergelijke zijn, heeft opgehouden te bestaan is het idee geopperd om in het pand van het museum de Cul turele Raad onder te brengen" „Ook de oprichting van een jeugdwerk staat voor de deur. Er zün reeds diverse besprekin gen met mensen uit het jeugd werk gevoerd of zü iets voor een taak hierin voelen. Het ziet er naar uit dat deze instan tie in februari van het volgend Jaar door de gemeenteraad kan worden ingesteld" zegt de heer Van Berkel tenslotte. Jos (67) en Kees (32) van Driel zijn goede bekenden in de Bol lenstreek. Hier kijken zij naar het voorbijrijden van het corso. LEIDEN Aan de Leidse Univer siteit is de heer A. J. M. Beenakker NOORD WIJK Tot de overnach- tot doctor in de letteren gepromo- tingsplaatsen van de deelnemers aan de strandzesdaagse, die van 12 tot en met 17 juli wordt gehouden, behoort ook Noordwijk. Het is een wandel tocht over het strand van Hoek van Holland naar Den Helder over een afstand van 140 km. Er wordt onderweg uitsluitend overnacht in zelf meegebrachte ten ten. In Noordwijk zullen deze waar schijnlijk weer worden opgezet op het terrein van het Gemeentelijk sportpark. De pleisterplaatsen tussen Hoek v. Holland en Den Helder zijn Was senaar, Noordwijk. IJmuiden. Eg- mond aan Zee en Callantsoog. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De VVV-Noord wijk heeft de nieuwe folder voor 1971 van hotels en pensioens in de bloem- badplaats gereed. Het is een zeer overzichtelijk geheel geworden. Ook de restaurants en de gelegenheiden, waar de badgasten ontspanning kun nen genieten zijn erop vermeld. Uit deze hotel- en pensioengids blijkt, dat men in Noordwijk de be schikking heeft over een 1550 hotel bedden, 540 in pensions, 315 in va kantiehuizen en 35 in 't kinderhotel. Daarbij komen dan nog de apparte menten en de motels, waarvan geen opgave van het aantal bedden wordt gegeven. Bovendien hebben Katwijk en Noordwijk hun propaganda in West- Duitsland voortgezet door een pagi na te bezetten in de Hollandbrochu re, waarin wetenswaardigheden over de gehele Nederlandse kust te vinden zijn. Deze brochui-e is samengesteld onder auspiciën van het Nationaal Bureau voor Toerisme. Zij zal in sa menwerking met het kantoor Keulen van het NTB worden verspreid in Deken in arrest De Anglicaanse Noord-Rijn-Westfalen. Voorlopig in veerd op een proefschrift, geti teld „Breda in de eerstest orm van de opstand. Van ketterij tot beelden storm <1545-1569)" Promotor was prof. dr. I. Schöffer. Voor het proefschrift van dr. Been akker werd subsidie verleend door de Stichting Zuidelijk Historisch Con tact te Tilburg. deken van Johannesburg. Gonville A. Ffrench-Beytagh, is gisteren door de Zuidafidkaanse veiligheidspolitie ge arresteerd. De autoriteiten en de vei ligheidspolitie wilden geen woord over de zaak loslaten. een oplaag van 250.000 maar hoogst waarschünlük zal deze dit jaar nog moeten worden opgevoerd tot 750.000. De pagina's van Katwijk en Noord wijk in deze brochure laten de meest mark«nte plekjes uit deze badplaat sen zien en bevatten voorts een be schrijving van wat de buitenlandse gasten naast strand, zee en duinen kunnen vinden. Vüf toekomstige VW-inf or matrices, die een opleiding volgen bij de Stich ting vakopleiding WV-informatrice in Den Haag, zullen vrijdag de gehe le dage stage lopen in Noc-dwijk. De ze cursus wordt door de ANVV geor ganiseerd. De dames zullen in het VVV-kantoor door prominenten uit het vreemdelingenverkeerswezen in Noordwijk worden getest. Vragen zul len worden gesteld, die normaal door de gasten aar. de balie worden ge daan aan de informatrices. KATWIJK Het aantal inwoners van Katwijk steeg in de maand de cember met 76. Het inwonertal nam toe door geboorte en vestiging met respectievelijk 74 en 173 en daalde door overlijden en vertrek met res pectievelijk 26 en 145. Per 1 decem ber waren er 36820 inwoners en per 1 Januari 36896. N DEN RIJN „Het is if dat er eens wat meer aan het culturele leven aan den Rijn wordt ge- Bet dorpje van vroeger aiet meer. Toen v er behoefte om eens ergens toe te gaan. Maar wil men er toch nog uitvliegen. En waar moet dan aar toe? Er an naar zaakjes waar Je stoei kunt gaan zit- n kop koffie kunt drin- dat is toch - "cht Varaan hier behoefte be- aantal goede kroegen. 6 in Brabant op verschel en tegenkomt. Daar eens echt uitleven en to altijd in de houding fee, wat dit betreft is de ze plaats een achtergebleven ge bied". Dit is de mening van de heer P. Ro sier. die tot voor kort zeer actief in het wereldje van de plaat selijke amateur-tonelisten. Hij wil oroberen ~nkele enthousiastelingen te vinden, die samen met hem een micro-theater wlilen stichten. „Ja. ik heb mijn oog inderdaad al op een gebouw laten vallen. Ik dacht dat gebouw „Rhenania" best voor dit doel geschikt te -""ken is. M°ar ik zeg er wel nadrukkelijk bij dat ik er alleen "slist niet aan beein. Met de hulp van een paar mensen die hier oo1' - f voor voeler is er best wat van te maken. Er is gewoon beh^fte aan een plaats waar men zich zo nu en dan eens kan ver maken. Nu trekken de inwoners naar andere steden omdat ze hier nergens heen kunnen. En als je er dan nog in slaagt om er wat sfeer te scheppen, dan moet zo'n theatertje gewoon levensvatbaar zijn". ,Wat natuurlijk ook heel belangrijk is, is dat Je zoiets met steun van de gemeente of 'n andere instantie moet opzetten. Anders hoef Je er niet aan te beginnen. Het werk, dat hierin moet worden verricht, zal gezamenlijk moeten worden uitge voerd. Als men deze Job op de schouders van één man legt, dan houdt het natuurlijk nooit stand. Daarnaast -Mllen we het met elkaar moeten exploiteren. Op deze wtl-v kan er dan best wat winst wor den gemaakt. In het theatertip '.ou er toneel kunnen worden gespeeld, ballet kunnen worden opgevoerd en films worden gedraaid. Dat er aan dit laatste behoefte bestaat ben Jk van overtuigd. Het is toch te gek om over te praten dat er in een plaats met zo'n veertigduizend in woners niet eens een bioscoop is. Nee. daar moet nodig wat verande ring in worden aar-""bracht. Bij het theatertje zullen ook de nodi ge parkeervoorzieningen moeten worden getroffen. Als de mensen tegenwoordig ergens naar toe jaan, moeten ze voor de deur kunnen uit stappen of niet te ver hoeven te lopen anders zoeken ze wel een gelegenheid op waar ze de auto wel in de naaste omgeving kwijt kun nen". .Volgens mij heeft de gemeente de boet goed gemist toen zij weigerde het Nutsgebouw te kopen. Van -it pand had een fraai cultureel cen trum kunnen worden gecreeërd, dat ook voor de naaste omgeving aantrekkelijk had geweest. Maar Ja. dat is nakaarten en daar wor den we nu niets wijzer meer van." Als ik hem even later vraag hoe het nu met de toneelvereniging WIK «Willen Is Kunnen) is, vertelt de heer Rosier dat deze club niet meer bestaat. „Eind vorig jaar waren er nog twee mensen over en daar kun je niets mee begin nen. Hoe dit komt? Een aantal le den ging trouwen, enkele anderen verhuisden en zo bleef er niets meer over. Toen heb ik de knoop maar doorgehakt en gezegd ik kap er mee. Hoezeer mij dit ook aan het hart ging. Zoals het in veel verenigingen gaat, kwam ook hier het werk op de schouders van één man neer. Op deze manier was het geen aardigheidje meer, maar werd het een tweede baan." „O zeker, ik ben er diverse keren op uit geweest om nieuwe leden te werven. Dames kun Je nog wel krijgen, maar mannen is een heel moeilijke zaak. En als Je denkt er een paar te hebben gestrikt, dan is hun vrouw er weer tegen, omdat er wel eens een scène met een an dere vrouw moet worden gespeeld. Het aantal bezoekers tijdens de op voeringen liep de laatste tijd sterk terug. Volgens mij is dit voor een groot gedeelte te wijten aan de te levisie. Maar ook het gen is van een goede zaal is hieraan beslist debet. Als er een goede accommo datie zou zijn en dat hoeft hele maal geen zaal te zijn. waarin zo'n vijfhonderd mensen kunnen, dan zou die belangstelling er wel weer komen. Het is daarom te hopen dat er wat mensen zijn die ook wat voor een micro-theater voelen. Dan kunnen we gezamenlijk pro beren het culturele leven in Alphen naar een hoger niveau te tillen." Tekst en samenstelling: Jan Westerlaken Foto's: Will Dijkman

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11