Klassiek tuniek-broekpak nog lang niet uitgeteld BIJ DE BURGERLIJKE STAND MAG TEGENWOORDIG ALLES 'De boodschap' is niet meer dan holle kolder Poolse arbeiders bespreken eisen ictori aanse jurken met ruches bij Mila Schön Beroepingswerk 601 ste staatsloterij Automobilist richt ravage aan Muzikale dieven slaan hun slag Roelofarendsveen biljart goed Werkster vindt vijf koffers met sieraden Nieuwe uitgeven PAGINA 10 LEIDSCH DAGBLAD i DONDERDAG 21 JANUARI 1971 Mila Schön presenteerde een wit met blauwe vliegersoverall van kunstleer voor regenachtige dagen en een regenjas van bruine kunststof die moet worden ge dragen over een short met laar zen. NED. HERV. KERK Beroepen naar de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van de stichtingen het Hoogeland en Hullenoord te Beekbergen) M. J. van de Ende te Diepenheim; te Dokkum T. Poot te Groningen; te Rouveen P. H. van Harten te Molenaarsgraaf; te Oostermeer en Eestrum J. L. Ra- vesloot te Veen; te Stolwijk kandi daat H. Vreekamp te Houte. Bedankt voor Alblasserdam J. I. J. Knottnerus te Rotterdam-Delfshaven. Voor Heteren P. van den Heuvel te Hagestein. Aangenomen naar regio Groot- Amsterdam. als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (studen tenpredikant). dr. B. A. Deurloo. pre dikant met bepaalde opdracht te Eindhoven. GEREF. KERKEN Beroepen te Marum Tj. Ausma te Lexmond - Ameide GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor Zwijndrecht-Groote Lindt J. de Peijter te Hoogezand-Sap- pemeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Murmerwoude kandi daat D. J. van Vuuren te Doorn spijk Misgreep van Will Spoor in Mickery Will Spoor heeft het lankmoedige publiek dat gisteravond vol verwach ting in het Mickery-theater in Loe- nersloot bijeen was gekomen, op zijn zelfbewuste manier getracteerd op de première van de jazz-mime-opera "De Boodschap". Hij schreef het li bretto naar de prentjes uit het bees tenkwartet van Peter Vos. en Willem Breuker componeerde er de muziek bij. Will Spoor, die verkondigt dat tot nu toe niemand de wezenlijke draag kracht van mime gestalte heeft ge geven. kreeg na zijn studie bij Etien- ne Decroux en Marcel Marceau terecht overigens genoeg van de gestroomlijnde wereld en verkoos het experiment boven de wat stoffig ge worden pantomime. Nu kan een mens zich in Mickery. die werkplaats voor eigentijds toneel, beslist veel veroorloven. En niemand zal het daar een kunstenaar kwalijk nemen dat hij niet van de ene per fectie in de andere vervalt. Dat neemt echter nog niet weg dat ook het absurde aan wetten is ge bonden. En zo een libretto zwakke plekken vertoont, of, zoals in "De Boodschap", de hele historie van holle kolder aan' elkaar hangt, dan zal de vorm de inhoud aanvaardbaar moeten maken. EERSTE KLASSE 20 januari 1971 Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 50 zijn gevallen op nummers eindigende op. f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: f 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummeri f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: f 2.000 is gevallen op het nummer: De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: f 25.000 Is gevallen op het nummer: De extra prijs van f 50.00 is gevallen In de serie K op het nummer: en de troostprijs van f 1.000 op nummer: van elk van de andere series. Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 6 40 47 843 576*) 326*) 565 9148 021563 059250 001239 055776*) 021156') 019974 021111 071548 071548 Het spel vertoonde sporen van het Japanse poppentheater, waar pop pen of maskers door in het zwart geklede mensen over het toneel wor den gedragen, en waar de decors by open doek worden verwisseld. Alles was aanwezig om er iets bijzonders van te maken, maar Spoor en de zijnen hebben er een onvoorstelbare rommel van gemaakt. De enorme prétentie waarmee het geval werd opgediende wekte verwachtingen. Maar ook als wij waren uitgenodigd om behulpzaam te zyn bij het bou wen van een slordig fuifje, zou het resultaat beschamend zyn geweest Als er gerepeteerd is. dan is er1 slecht gerepeteerd. In de loop van de avond verviel het gezelschap van kwaad tot erger, en tenslotte moest men getuige zijn van de meest in- i fantiele gein die men zich kan in denken, Hoe het mogelijk is dat een i gezelschap van formaat zich zo kan I vergissen, is onbegrijpelijk. RICO BULTHUIS Van een vrachtwagen met oplegger, kwam gisteravond bij de Amsterdamse Poort in Haar lem de lading, bestaande uit ba- len papier, op een personenwa gen terecht. Op de foto de be- stuur der van de personenwagen die gezien het feit dat hij met de schrik vrij kwam echt wel reden tot lachen had, op het wrak van zijn auto. ROME (GPD) Sophia Loren had gisteren nu niet bepaald haar ..bon jour", toen zij samen met prinses Ira von Fürstenberg en een paar minder fameuze filmsterren als eregaste de show van het Milanese modehuis Biki bijwoonde. De actrice, die twee weken geleden door een Ameri kaans damesblad werd uitgeroe pen tot de slechtst geklede vrouw van dit jaar, had een verschrik kelijk ouwelijk, bruin mantelpak je aangetrokken. „Het is de enige manier om nog een beetje incog nito te kunnen blijven", excuseer de zij zich tegenover de mode pers. Sophia kwam samen met haar zusje Maria, die aan het be gin van deze week officieel van Romano Mussolini scheidde. Biki zorgde dit keer naast de haute couture ook voor een zeer laag ge prijsde confectie-collectie. De kom- binaties van mouwloze knie-bedek kende vesten met minishorts te koop voor nog geen honderd gul den waren een duidelijk bewijs dat modieuze kleding echt niet al tijd zo kostbaar hoeft te zijn. Biki, die overigens maar een enkel minishortje liet showen hield het meer op combinaties van knie-be dekkende boothalsjurken met ver laagde tailles en korte jasjes in de parabole-lyn. De asymmetrisch ge sloten. kraagloze mantels die tot dusver in geen enkele collectie ont braken waren natuurlijk ook bij Biki te zien. Sophia Loren vond ze prachtig want iedere mannequin kreeg een hartelijk applaus. De capes bewaarde Biki voor bij zijn pakjes met effen, knie-bedekkende splitrokken en korte tweed Jasjes. En voor 's avonds, hoe kon het ook anders, waren er vlinderachti ge lange mousseline jurken met meterswijde cirkelrokken. Bij Mila Schön waren de klassieke tuniek-broekpakken het belangrijk ste. Beeldschone modellen in zacht oranje, gigroen, vergeet-me-niet- blauw en zandgeel. De minishort- pakjes kwamen als tweede uit de bus en de op of net iets over de knie reikende v-hals jurken met mouwloze jakken eindigden eer vol als derden. Eenvoudig, strak belijnde creaties, die bijna alle maal met opgestikte brievenbus- zakken waren gegarneerd. Niets nieuws dus, maar wel pure haute couture. Voor 's avonds gaf Mila Schön de keus uit zwarte doorkijk- jurken met glinsterende borduur sels en rijk met kantjes en ruches gegarneerde Victoriaanse japon nen van doodgewoon wit katoen. Tenslotte was er gisteren dan de presentatie van Gucci, 's werelds meest luxueuze leerboetiek, die zich sinds kort ook in suède midi- kleding is gaan specialiseren. Al les even tijdloos en klassiek. Hoog tepunt van de collectie was een rok van 165 aan elkaar gestikte stukjes van baby-krokodil. De schoenen, laarzen, tassen en leer- assessoires van Gucci zyn in Ne derland bij Maison de Bonneterie in Amsterdam en Den Haag te koop. WARSCHAU (Reuter. AFPi In de Poolse havenstad Gdansk hebben gisteren personeelsleden van het openbaar vervoer nun eisen voor hogere lonen, betere arbeidsomstan digheden en een betere werkorgani satie met de directie besproken. Het tram- en busverkeer lag daardoor opnieuw gedeeltelijk stil. De sfeer bij het overleg was rustiger dan de dag tevoren, toen op een massa bijeenkomst leuzen en eisen werden geschreeuwd. Volgens genoemde kringen werden tezelfdertijd op de scheepswerven van Gdansk bijeenkomsten gehouden voor het kiezen van nieuwe vakver enigingsraden. Bij de arbeidsonlusten van vorige maand in steden ais Gdansk, Gdynia en Stettin, werd vooral fel geageerd tegen de vakor ganisaties. die te weinig de belan gen van de arbeiders zouden hebben behartigd. Een woordvoerder van het plaatselijk bestuur verklaarde, dat ondanks de bijeenkomsten het werk normaal doorging. Ook in Elblag. een industrieplaats op 60 km van Gdansk, hebben com munistische partijfunctionarissen af vaardigingen van de arbeiders van de grote ondernemingen uitgenodigd voor het bespreken van hun grieven. De Franse chansonnier Char les Aznavour in de kleedkamer van het Parijse Olympia met zijn vrouw Vila en zijn vader gefoto grafeerd na een van zijn succes volle shows. LEIDEN Een 34-jarlge Leidse glazenwasser verkeerde gisteravond laat zodanig onder drankinvloed dat hij met zijn auto op de Zijlsingel achtereenvolgens een boom. een paal. een auto, een fiets en een hou ten hek voor een woonark ramde. De dronken automobilist trok zich van de ravage niets aan en reed met hoge snelheid door. Hy kon echter even later in de Rijnstraat worden aangehouden. LEIDEN Muzikale dieven heb ben zich in de afgelopen nacht toe gang verschaft tot een radiozaak aan het Wagnerplein. Behalve hon derddertig grammofoonplaten met een volledig Beethovenrepertoire werden ontvreemd vijf sets cassettes, een cassetterecorder, een draagbare tv en een witgelakt tv-apparaat, een versterker en twee platenkoffers. De daders zyn de winkel binnengedron gen na vernieling van een glasruit. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor j de landscompetitie van de KNBB j werd een groot aantal biljart-wed- strijden gespeeld in de afdeling Veen en Rijnstreek. De uitslagen hiervan waren: C 1, de Sport 1—Roelofarends- i veenl 25, Vergulde VosRoelof- j arendsveen 2 0—7. Monopole 1—de I Plas 1 2—5, Roelofarendsveen 2de Sport 1 61, de Plas 1-Roelofarends veen l 25, Vergulde Vos 1Mono pole 1 52. C 2, Nieuwe Wetering 1 Vergulde Vos 2 7—2. Roelofarends veen 3—Jacobswoude 1 7—2, Ons Ge noegen 1—de Schelp 1 4—5, de Kroon 1—de Schelpl 7—2, Ons Genoegen I— Jacobswoude 1 45, Roelofarends veen 3Vergulde Vos 2 27. C 3, de Plas 2Monopole 2 36. de Kroon 2—Ons Genoegen 2 72, Roe lofarendsveen 4de Sport 2 27, Jacobswoude 2RBU I 27, - Hara- co 1Nieuwe Wetering 2 63, RBU 1 de Plas 2 45, Nieuwe Wetering 2 —Jacobswoude 2 90, Monopoie 2 Ons Genoegen 2 7—2, Roelofarends veen 4—de Kroon 2 72. de Sport 2 Haraco 1 54. C 4, Jacobswoude 3—Ons Genoe gen 4 54, Nieuwe Wetering 3—de Schelp 2 90, de Sport 3Nieuwe Wetering 4 72, de Kroon 3— Ver- guide Vos 3 27, de Schelp 2RBU 2 8—1, Nieuwe Wetering 4Ons Genoe gen 4 7—2, Vergulde Vos 3Nieuwe Wetering 3 27. de Kroon 3—Nieuwe Wetering 4 27, Monopole 3de Sport 3 0—9. GELEEN De werkster van een lagere school in het Limburgse plaatsje Spaubeek, die de politie bel- de met de mededeling dat er vijf j zware koffers in de tuin van de school lagen, had geen flauw ver. moeden dat zij de buit van een paar uur eerder gepleegde juwelentfiefstal had gevonden. In de koffers zaten arrruanden, kettinkjes en horlogebandat ter waarde van dertigduizend gulden. De eigenaar was een Amsfcrdamse D vertegenwoordigen, die de koffers had achtergelaten in zijn aito. toen hij stopte bij een hotel in Geleen. Twee andere koffers, waain voor veertigduizend gulden aan sieraden zaten, nam hij mee naar zjn hotel- kamer. 's Ochtends bemerkte hi dat de vijf koffers waren gestoler De die ven zijn waarschijnlijk gechrokken van de inhoud en hebben ich er zo vlug mogelijk van willen ondoen. Tot aan de uitersten der arde Bij de uitgeverij Nijgh ei van Dit-i mar verscheen de roman un Miklós Batori: "Tot aan de ui testen der aarde" (oorspronkelijke ttel: "Les va-nu-pieds de Dieu")me' als onder f titel: "Het verhaal van c aposte len". Deze roman speelt zich vf tussen Goede Vrijdag van het jaai 33 en d( verwoesting van Jeruzaleit in hel jaar 70, het eerste tijdperk dus van het Christendom. Als hoofdpersoon Is gekozen de figuur van de «vxngeliS Marcus, die ten tijde van ie kruisi ging van Jezus ongeveer li Jaar oud moet zijn geweest en stierfin 74. De schrijver heeft gepobeerd de ingrijpende gebeurtenissei van die tijd te beschouwen door te ogen van een eenvoudige toenmalge gelovige. En inderdaad is dat eer boelend ge geven. Het brengt allelei personen en situaties die door dt traditie stard waren, weer (tot even. Het iii echter de vraag of de aiteur werke lijk door heeft gehad, vat de aposte len en hun medestamers bezielde, Sommige legendarisch voorvallen zyn te klakkeloos de traditie overgenomen. De goede Nederlanse vertaling is van G. R. de Bruin. Van onze correspondent» DEN HAAG (GPD) Elke va der mag sinds 1970 zijn zoon of doch ter elke voornaam geven die zijn fan tasie produceert. Geen ambtenaar van de burgerlijke stand zal daar meer aanmerking op maken: wet- i sommige ambtenaren zich stipt hiel- telijk is elke naam toegestaan, mits den aan de letter van de wet en een I niet onwelvoeglijk of gelyk aan de voornaam die naar hun smaak niet geslachtsnaam. De wetswijziging heeft een einde gemaakt aan het tijdperk waarin door de beugel van de burgerlijke stand kon, weigerden in te schrlj ven. Zulke ruzietjes waren altijd goed voor een kadertje in de de krant, en vaak ook voor twee als de halsstarrige vader zijn „recht" bij de kantonrech ter ging zoeken. Hebben de Nederlandse vaders in de afgelopen twaalf maanden massaal gebruik gemaakt van de mogelijkheid hun inventiviteit te demonstreren door hun pasgeboren kinderen exoti sche namen mee te geven? Nee! Zeg gen de afdelingen burgerlijke stand S van Amsterdam. Den Haag. Rotter dam en Utrecht. „Van een hausse hebben we niets, helemaal niets ge merkt". Hun ervaring is dat er in feite sinds 1970 niets veranderd is en dat komt erop neer dat vaders en moeders nog steeds „klassieke na men" voor hun zoon of dochter be denken. namen van grootouders, oom en tantes. Tot voor kort waren de ambtena ren gebonden aan de Code Napoléon- tis, daterend uit het begin van de ne gentiende eeuw. Dat betekende dat volgens de letter van de wet alleen namen die een verband hadden met namen van heiligen, mochten wor den toegestaan. Stringent is die be paling de laatste jaren niet meer toegepast. Zeker in de grote steden niet. Wetend dat er aan de wetswij ziging werd gesleuteld gingen de ambtenaren, uitzonderingen dparge- I laten, toch al soepel te werk. daar bij het „voornamenboekje" han terend waarin enkele duizenden „goed. I relwurde" voornamen ©taan. Fanilienaira I ..Er is een sterke hang naar ta rnen van familieleden, ie ouon' gaan op de oude voet vooft. Af>n toe gebeurt het dat een valer a dochter een bloemennaam geeft, mr dat behoort tot de uitzondering. Wat wél voorkomt is dat namen wt den verdraaid of anders gespeld: At tje wordt Alice en Dik wordt Dicl aldus de Rotterdamse ervaring. Utrecht vertelt hetzelfde verhaa „Er is eigenlijk alleen in de theorl wat veranderd. De grote steden ware toch al geruime tijd ingespeeld op d nieuwe regeling". Bewijs hiervoor ll dat de burgerlijke stand in de Dom stad sinds januari geen voorname heeft ingeschreven die vroeger zou den zijn geweigerd. Dat alles neemt echter niet dat tal van ouders het piekeren ov* een voornaam op één lijn stellen mi de aanschaf van de babyuitzet. Hfl is anders deze willekeurige greep ul een lijst met exotische namen te v klaren? Aracre, Merove, Dardf Writsaert, Nijamekije, Jeroslauw, Al faris, Chandrawatie, Gangelhof, Her rybeth, Ismlnia, Gradie Ate, Leven! Efradus, Quico. Talliende, Pieteran ca. Chanderkalie. Eén ding is in elk geval duidelijk jonge ouders noemen hun kinderen (bijna) niet meer naar leden van koninklijke famiü*.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10