e fanatieksten onder ons willen direct nieuwe actie Uw toeverlaat bij GRIEP Nu rente tot postspaarbank [Zuidmolukkers in woonoorden: Achttienjarigen mogen binnenkort ook stemmen Groepsregeling voor oorlogsslachtoffers is nu bijna gereed Garnalenkotter reclt vijf Deense vissers Prins Bernhard naar Spanje Tweede Kamer akkoord met initiatiefvoorstel: Dieven werden op hun beurt bestolen iedereen weet-Aspirine helpt. Ook de Senaat vraagt steun voor Groningen WOENox- uARI 1971 LEKDSCH DAGBLAD „U kunt rustig aannemen dat veel Zuidmolukkers deze straffen veel te hoog vinden en dat ook niet zomaar zul len nemen. De fanatieksten onder ons zouden het liefst onmiddellijk tot actie overgaan. Nóg kunnen wij ze in de hand houden, maar 'of ons dat morgen ook zal lukken. Aldus de 21-jarige Zuidmoluk- ker Gerson Rimasu uit Moor drecht. Hij hoorde gistermorgen bh elf uur over de radio-nieuws- jienst tot welke straffen de ïaagse rechtbank had beslist. heb er begrip voor dat er ge straft moest worden, maar wat tij onbegrijpelijk vinden is dat ie rechter deze zaak heeft beke ken als een gewone doodslag. Er it toch duidelijk ook een andere kant aan". "Een andere kant" die de rechter, volgens Gerson. niet heeft willen lien. Hij betreurt het dat hij er op de dag van de bezetting van de ambts woning van de Indonesische ambas sadeur in Wassenaar niet bij heeft kunnen zijn. "Ik was ziek, helaas". De stemming in de Zuidmolukse 'woonwijk van Moordrecht is gelaten. De mannen zijn kort in hun commen taar. De straffen zijn. vinden ze. te hoog. De vrouwen zetten zwijgend koffie en pas als de mannen weg zijn, zjjn ze bereid, zy het schoorvoe tend, voor hun mening uit te komen Een van hen: "Mijn man is vaak een paar dagen weg en dan weet ik niet waar hij naar toè gaat. Hij zegt alleen: ik ga even weg. Ik begrijp dan dat hij weg is voor de zaak van de RMS, voor een gerechtvaardigde iaak dus en daar heb ik vrede mee. Natuurlijk ben ik wel eens ongerust naar ook wy vrouwen moeten ons op offeren, net als onze mannen". Buitenland Volgens Gerson Rimasu die in 1966 betrokken was bij de brandstichting In de Indonesische ambassade („In dat jaar heb ik, ook al was ik pas 17, overtuigd gekozen voor de RMS en mijn hele opleiding eraan gegeven".) hoeft Nederland niet te vrezen voor nieuwe acties in de geest van "Was senaar". "Wel gaat er -iets gebeuren, dat is leker", voorpelt hy .Er hangt al geruime tijd iets in de lucht, meer kan ik er niet over zeggen. Alleen nog dat het waarschijnlijk buiten Ne derland zal zijn". Waarna hij dichtklapt. Het enige dat we nog uit hem krijgen, is dat hij 'af' en toe naar het buitenland gaat, voor de zaak van de RMS." Op unze vraag "naar welk land"? is het ant woord een brede grijns en een ver ontschuldigend "sorry". In IJsseloord, waar de zwaarge- straften vandaan komen, is de stem ming geprikkeld. We praten er met enkele vrouwen van Zuid-Molukkers. |"U boft dat onze mannen naar hun werk zijn, ar.ders had u het kamp niet ingekomen. Er is al te veel on zin over ons geschreven". Tranen vloeien er niet. Ook niet in de families van de veroordeelden. Een Zuidmolukse vrouw huilt niet Zij wéét. Er is zelfs plaats voor een gli-lach. "Onze mannen gaan ge woon door met de strijd", beseffen zij. Een strijd waar ze kennelijk ach ter staan. Stimulans Free-lance Journalist Hendrik Ba- karbessy (27), in Indonesië geboren" '(..Ik heb Ambon nooit gezien") leidt 3 rond door een kamp vol teleurge stelde vrouwen: "De opgelegde straf is een stimulans om er nog fanatie ker tegenaan te gaan. De Zuidmoluk kers volharden in hun strijd". Bakarbessy, getrouwd, een kind. hoopt er "een volgende keer bij te kunnen zijn". Niet als verslaggever. Zijn vrouw vindt dat een vanzp^sore- kende zaak. "Natuurlijk, er is een kans dat hij niet terugkomt, maar de aak is het waard". door Kees Haak 's Avonds, als de mannen thuis zijn, is het kamp hermetisch geslo ten voor Journalisten. Telefonisch meldt de Zuidmolukse journalist Ba karbessy ons dat "iedereen bij iede reen op visite is om over de straffen te praten". "En toch is het stil hier. De tv blijft uit, voor Peyton Place is van avond geen belangstelling". Hoger beroep Wat vinden de mannen in IJssel oord van de straffen? "De algemene mening is dat we op nieuw zijn gediscrimineerd. Een Ne derlander die zyn vrouw overhoop steekt krijgt een jaar of zes maan den. Onze mannen worden veroor deeld tot een jaar en vier maanden, een Jaar en zes maanden, twee Jaar en drie Jaar." Hendrik Bakarbessy verwacht dat de veroordeelde Zuidmolukkers in ho ger beroep zullen gaan. "Voor de rest wordt hier druk maar rustig be raadslaagd over wat ons verder te doen staat. Wel is hier vandaag dui delijk geworden dat velen nieuwe ac tie willen. Vooral in de noordelijke kampen Bovensmilde, Hoogkerk, NiJ- verdal. Wierden, Groningen en Delf zijl wil men er op los. Men is daar nog veel fanatieker dan hier." MADRID (AP) Prins Bernhard is vandaag als piloot van een Neder lands regeringsvliegtuig naar Madrid gevlogen. Hij zal ergens in Spanje aan een jachtpartij deelnemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Achttienjarigen mogen van de Tweede Kamer stem men. Maar by de parlementsverkie zingen van 28 april moeten zij nog thuisblijven. Met vrywel algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gisteren een voorstel van vier oppositiepartyen aangenomen de kiesgerechtigde leef tyd te verlagen tot achttien jaar Alleen Boerenparty en §pP waren tegen. Na de aanstaande verkiezingen moet de nieuwe Tweede Kamer dit voorstel met tenminste tweederde van de stemmen steunen om Je Grondwet op dit punt te kunnen wyzigen Als dat is gebeurd, kan de Kieswet worden gewyzigd. Pas na die wyziging is de weg vry vooi achttien jarigen by de dan eerstvol gende verkiezingen naar de stembus te gaan. Over een voorstel van de regering om het passief kiesrecht (het recht om gekozen ce worden in vertegen woordigende lichamen) te verlagen tot 21 jaar is de Tweede Kamer ver deeld. Gisteravond leek het erop, dat een meeroerheid vanmiddag zou stemmen voor een amendement van i de VVD-er Wiegel. In dit amende- I ment wordt het passief kiesrecht gekoppeld aan de burgerrechtelyke meerderjarigheid (thans 21 jaar) De regering zou volgens enkele kamerleden positief staan tegenover voorstelen de meerderjarigheid al op achttienjarige leeftyd te laten in gaan. Minister Beernink (Binnen landse Zaken) deelde echter mee, dat een voorstel van deze strekking niet meer in deze kabinetsperiode is ts verwachten. De PvdA-er Van Thyn verdedigde een amendement, dat het passief I kiesrecht meteen op achttienjarige leeftyd wilde laten ingaan. Minister Beernink ontwikkelde hier bezwaren tegen. Hy vond het gebrek aan maatschappelijke ervaring by acht tienjarigen een onoverkomelyke han dicap. De minister vond overigens wel. dat de politieke partijen in het al gemeen de verantwoordelykheicl moesten dragen voor de geschiktheid van de kandidaten voor Staten-Ge- neraal, provinciale staten en ge meenteraden Veranderingen Het voorstel om de kiesgerechtigde leeftyd te veriagen tot achttien jaar (het recht om te stemmen) werd achter de regeringstafel verdedigd door mej. Goudsmit (D'66), en de heren Wiebenga (PSP). Aarden (PPR). Van den Bergh en Van Thijn (beiden PvdA). Als woordvoerder trad Van Thyn op. Hy noemde enkele maatschappe lijke verandermgen die de initiatief nemers mede tot hun voorstel heb ben gebracht: de opleidingsmogelykheden zyn geïntensiveerd jongeren reizen meer; jongeren gaan zich vroeger zelf standig huisvesten en zy trouwen vroeger. Bovendien wees Van Thyn erop, dat jongens vanaf him achttiende jaar kunnen worden opgeroepen voor militaire dienst. Ook Wiegel had aangevoerd, dat iemand die geschikt wordt bevonaen en verplicht kan worden zyn land te verdedigen ook zou moeten meestemmen over het bestuur van zyn land. De Zuidmolukse journalist Hendrik Barkabessy: „De volgen de keer doe ik mee" ADVERTENTIE AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft twee loswerklieden uit de hoofstad gearresteerd die er van worden verdacht driehonderd Japan se fototoestelen ter waarde van on geveer honderdduizend gulden te hebben gestolen. Veel wyzer zyn ze er echter niet van geworden, want zy werden op hun beurt bestolen door een 28-jarige zeeman uit Aruba Ook deze zit nu in een cel. De loswerklieden zaagden in sep tember van vorig jaar een deur van het entrepotgebouw op Schiphol open en laadden de fototoestellen in een vrachtwagen met aanhanger. In Amsterdam vertelden ze aan de zeeman welke buit zy in de aan hangwagen hadden. Enkele dagen later koppelde hy de aanhangwagen aan zyn eigen auto en verdween. De nummers van de gestolen fototoe stellen werden aan alle fotohandela ren in Nederland toegezonden. Een oplettende fotograaf in Rotterdam kreeg er een aangeboden en waar schuwde de politie. De identiteit van degene die de camera had verkocht was toen snel bekend: het was de zeeman. BAYER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Naar het oordeel van staatssecretaris mr. H. J. van de Poel zal door de rijks-groepsre geling voor oorlogsslachtoffers, waarvan de voorbereidingen het eindstadium bijna hebben bereikt, voor een groot deel worden tegemoet gekomen aan de bezwaren, die van verschillende zijden zijn ingebracht tegen het ontbreken van speciale pensioenregelingen voor verschillen de groepen oorlogsslachtoffers. Spe ciaal het Nederlands Auschwitz Co mité en de stichting voor Joods maatschappelijk werk hebben zulke i bezwaren kenbaar gemaakt. Als antwoord op vragen van ver- I schillende senatoren, die dit „een pijnlijke zaak" hadden genoemd, zei de staatssecretaris bij de behande ling van de begroting van CRM gis teravond in de Eerste Kamer, dat naar zijn mening de Joden niet los gemaakt mogen worden uit de totale groep van oorlogsslachtoffers. Mr. Van de Poel deelde mee. dat het advies van de Raad van State over de ontwerp-regeling dezer da gen wordt verwacht, waarna de rege ling zo spoedig mogelijk van kracht zal kunnen worden. Zij zal in ieder geval terug kunnen werken tot 1 Juli 1970 in sommige gevallen zelfs tot 1 Juli 1968 waarbij bovendien in ieder individueel geval de gehele si tuatie betreffende invaliditeit e.d. sedert de Tweede Wereldoorlog in aanmerking genomen zal kunnen worden. Verwacht wordt, dat binnenkort in de Tweede Kamer hierover een openbare commissievergadering zal worden gehouden Momenteel ligt er een brief over dit onderwerp van staatssecretaris Van de Poel bij de Kamer ter discussie. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren via een vorige week door de socialist drs M. C. Verburg ingediende motie de regering uitge nodigd extra maatregelen te nemen ten behoeve van Oost-Groningen. Do motie, die met 37 stemmen voor en 25 tegen werd aangenomen, wyst op de buitengewone structuurproblemen van Oost-Groningen vergeleken met de vorige probleem- en stimulerings gebieden in Nederlanc. Als maatregelen om dit gebied te helpen worden om genoemd ver plaatsing van bedryven van het westen, maatregelen op het gebied van de infrastructuur en de vesti ging van stuwende dienstverlenende bedryven. Voor de motie stemden de fracties van de PvdA, de CHU, de CPN, de PSP, de PPR en de Boerenparty De AR-fraotie stemde verdeeld: drs S. van Tuinen en P.Chr. Elfferfbh stemden met de KVP- en WD- fracties tegen. VLIELAND Door puur toe val heeft de garnalenkotter Wierin- gen 89 gistermiddag tegen vier uur vijf Deense vissers gered, die tussen Vlieland en Texel in een reddingboot dobberden. Hun schip, de HG 135 uit Helgoland, was een uur eerder plotseling gezonken. De Nederlandse kotter, die op thuis reis was, kruiste de route van de red dingboot en nam de Denen aan boord. Schipper Jörensen vertelde, dat zijn schip tegen het middaguur was vastgelopen in het Eierlandse Gat en omstreeks drie uur slagzij begon te maken. Jörensen vroeg per radio om assistentie en verliet met de beman ning het snel zinkende schip. De reddingboot Ida Mary van Texel, die het eerst bij het gezonken schip, aankwam, trof geen mensen meer aan boord aan. Alleen het voorste deel stak boven water uit. De sleepboot Stortemelk en de reddingboot Carlot van Terschelling, stoomden eveneens in de rich ting van de stranding, terwijl een he likopter van de luchtmacht de omge ving afspeurde. Na een uur was nog steeds geen spoor van de Denen gevonden, totdat de Wieringse kotter een ra diobericht uitzond dat de schipbreu kelingen waren gered. ADVERTENTIE Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze onder vermelding „8% nieuwe rekening". rekeningen geld op te nemen zonder Formulieren en afrekening worden u toegezonden. voorafgaande opzegging. Volledige inlichtingen aan alle postkantoren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7