'Intelligentie om te Je geven carriere „IK BEN NOOIT NAZI GEWEEST" c/HÖ\Rmtmma r(£y)vancfaaq... en gisteren l TV morgen] Lenny Kuhr onder Franse vlag naar Chili Voor de veiligheid Skikampioen Killy wordt nu filmster Boze Zarah Leander: Onderzoek naar representativiteit vakverenigingen Stagnatie in treinverkeer Nancy Holloway in ziekenhuis jfOENÖDAG 20 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 AMSTERDAM Het is een misverstand te denken dat Len ny Kuhr na de berichten van de afgelopen weken waarin bijna sprake is van een emigratie van het vaderlandse zangtalent naar Frankrijk, dag in dag uit vrolijk rondhuppelt op de Parijse boulevards of 's morgens bij het ontbijt alleen nog maar crois sants blieft. *i Niettemin heeft zij haar talent ten dele in dienst gesteld van de Franse vlag. Op 9 februari zingt zij op het songfestival van Chili als pertegenwoor dig ster van de Franse natie. Een opmerkelijke gebeur tenis voor een land, waarvan wij altijd dachten, dat de chansonniè- rs naast wijnranken met evenveel voortvarendheid omhoog schoten. Voor Lenny betekent het uitstapje naar Zuid-Amerika het doorbreken van haar druk bezette vaderlandse programma met optredens in Stads kanaal, Steenwijk, Almelo en an dere buitenplaatsen. Bij de lance ring van haar jongste lp "De zomer achterna" verkondigde zij al luid, dat een carrière ln Frankrijk haar aandacht had. Geen wonder, want aojuist was zij teruggekeerd van een tournee met George Brassens. Het is nu bijna twee jaar geleden dat Lenny Kuhr via winst op het Eurovisiesongfestival in Madrid een aureooltj>"' am haar carrière kon gaan breien. Niet in de laatste plaats door toedoen van het echt paar Nico en Jeanine Knapper is rij nu een eind op weg. In de flat leeftijdsnormen haar volwassen heid in. Zij viert op die dag haar 21ste verjaardag met een op treden in het Hofpleintheater in Rotterdam, waar Nico Knapper op namen maakt? voor een later :n het jaar uit te zenden tv-programma. Lenny: „Er is eigenlijk geen waar om. Het had net zo goed Engeland kunnen zijn, maar in Frankrijk kwamen de kansen nu eenmaal het eerst. Bovendien vindt men dat mijn manier van zingen iets zuide lijks heeft. Maar Je kunt niet zeg gen dat ik me alleen tot Frankrijk aangetrokken voel. Ik wil mijn car rière althans niet alleen tot daar beperken. Lenny haalt de schouders op en haar persoonlijk manager Jeanine van het echtpaar Knapper in het 'eens in dienst bij Toon Hermans) Amsterdamse Buitenveldert zegt zij staat haar bij„Wij zeggen altijd op een vrije zaterdag: „De opbouw je moet niet Franser willen zijn van Je carrière is belangrijk. Je j dan de Fransen". Binnenkort wordt moet in de eerste plaats natuurlijk j haar plaatje "Dans mon pays, dans talent hebben, maar behalve dat is mon village" in Frankrijk gevolgd er intelligentie nodig om je carrière door een lp met vertaalde teksten gestalte te geven". Met de grootsten in Frankrijk geboren teksten, al- mogelijke omzichtigheid is zij door j dus een Informatie van Jeanine en Frangaise Jeanine en tv-regisseur en eens ook troubadour Nico Knap per behandeld. Een interview met Lenny betekent Nico vult aan: „Chili is een buiten verwacht werd. Lenny: „Wij hebben het nooit over het betere lied. Er isvisie-optreden. voor ons maar één soort en dat is het goede lied. Dat geldt voor ieder veredelde artiestenmarkt. Ik hoop in het programma dat we gaan ma- het accepteren van ingrepen in deken ook een stukje film te doen gesproken tekst van Eindhovense van het festival in Chili. Je moet j ^^"Le^Tnlppénd'aan haar rode Lenny door afwisselend Jeanine en niet vergeten we praten wel over Nico, die haar moeten behoeden Frankrijk en zo .maar Nederland het moet kan ik .wel Lenny Kuhr tijdens een tele- ADVERTENTIE Een glas melk onderweg maakt n minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak bet Rijdt Yeilig met melk- embleem op nw achterruit. U krijgt het gratis als o een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswijk (ZH) Rijdt veilig met melk HOLLYWOOD (AP) De Franse skikampioen Jean Claude Killy, die drie gouden medailles veroverde tij dens de winterspelen van 1968, gaat de hoofdrol spelen in een romanti sche film, een productie van de War ner Brothers. De regisseur is George Englund. De eerste opname van de film, die „Schuss" gaat heten, beginnen tegen het eind van februari in Cervinia, in de Italiaanse Alpen. Killy heeft al eerder voor de ca mera's gestaan, in reclame-films en documentaires. voor uitspraken waarvan het pu- blijft voor Lenny heel erg belang- bliek dit of dat mocht denken. De rijk". enige manier om onder deze voogdij Haar nieuwe lp met louter Neder - uit te komen is af en toe over te landse teksten moet een en ander on- schakelen op een fluisterfrequentie, derstrepen. De plaat gaat goed, weet rij heeft nog niet zolang geleden Nico. Bekommert Lenny zich ook zo een belangrijke stap gedaan in de druk om de commerciële zijde van richting van een zelfstandig be- baar vak? Lenny: „Ik vind com- staan. De veilige beslotenheid van zo'n vervelend woord. Zo het ouderlijk milieu in Eindhoven vragen ze mij ook wel eens of ik heeft z« geruild voor een kamer in vinti dat ik commerciële liedjes Amsterdam zin8- Dat vind ^'h onzin. Iets Lenny: „Als Je op een bepaalde bat il: gewoon lekker vind, dat goed leeftijd komt wil iedereen geloof ik bi bet gehoor ligt is toch commer- zijn vrijheid. Niet dat ik het thuis cieel. niet naar mijn zin had. Integen- jIk schrijf een derde van mijn re- aeel Het is heerlijk om 's nachts pertoire zelf, maar ik ga echt niet thuis te komen van een optreden achter de tafel zitten met het idee, en vertroeteld te worde:, door je nu ga ik eens een commercieel lied moeder. Nu moet je voor je zelf Je schrijven. Ik ben er zelf altijd zorgen. Dat is soms leuk en soms helemaal bij betrokken. Het praten vervelend". over geëngageerde liedjes vind ik Op 22 februari gaat volgens ook zo'n snobisme. Wat is geënga geerd. Als ik over de liefde zing, over mensen en zo, dan ls dat toch ook geënaggeerd. Ik vind het zo weinig belangrijk. Belangrijker vind ik, dat iets als echt overkomt bij het publiek. Dat. wanneer ik een De veelgeprezen acteur Dus- tin Hoffman (33), bekend gewor den door films als Midnight Cow- S en 'The graduate', gaat een nieuwe film maken. Hij speelt in deze nieuwe film samen met het 20-jarige sterretje Susan George. De film zal 'The Straw Dogs' he ten en geheel in Engeland wor den opgenomen. Volgens de En gelse filmmakers belooft het een rpannende geschiedenis te wor den. zelfstandig zijn. In dit vak wordt Je het vanzelf wel. Je maakt dingen mee, waaraan Je vroeger alleen maar gedacht had. Je ontwikkelt je en nu nog sneller, nu ik op kamers woon. Maar ondanks dat moet je proberen jezelf te blijven. Dat lukt j geloof ik aardig. En verder wil ik eigenlijk lekker leven. Wat Je daar- j onder verstaan moet? Ja. dat i weet ik zo een. twee, drie niet. Ik kan moeilijk over mezelf praten. Ik praat liever over mijn werk". STOCKHOLM 'GPD) Een dui- voor te stellen. Maar ik was niet (Van onze politieke redactie? uuvo DEN HAAG De Tweede Kamer sta te zingen het publiek j beeft gisteren een motie van drs. E. delijke boze Zarah Leander heeft in een vraaggesprek met een Zweeds dagblad verklaard nooit nazi te zijn geweest. „Zijn vandaag soms alle mensen ineens sociaal-democraten geworden?" en: „Ik vind het trou wens onbeschoft om dergelijke anti- Duitse hetze-programma's uit te zen den", aldus Zarah Leander. Aanleiding voor de boosheid van de 63-jarige Zweedse diva vormde liedje voelt dat ik er bij betrokken ben. Dat ik het zelf ben. die op het to neel sta, en niet iemand, die toneel staat te spelen. Dat moeten de mensen kunnen voelen". Nico lacht zachtjes en knikt Lenny bemoedigend toe. Een vraag die geïnteresseerd in politiek. Ik was ar tieste en deed mijn werk, ook in Duitsland". Dat werk werd in het toenmalige Duitsland enorm gewaardeerd. Zij was één van de favorieten van de Führer, die de actrice met de ge voileerde stem graag zag optreden. „Ik begrijp trouwens niet waarom dergelijke anti-Duitse programma's dertig jaar later weer vertoond moe een televisieprogramma over het ^en wor>den. En waarom vragen ze vijftigjarige bestaan van de Duitse no°b naa-r Ingrid Bergman in dit Nypels «D'66.» aanvaar, waarin de regering wordt gevraagd een studie te verrichten naar de representativi teit van de vakorganisaties. Dit on derzoek wordt van belang geacht voor de bemanning van inspraakcolleges in de bedrijven. Voor de motie stemden behalve de oppositiepartijen D'66, PvdA, Groep Aarden en Groep Goedhart, ook de ARP-fractie en de CH-Kamerleden Scholten, Mellema, mej. Haars en Tolman en het GPV-lid Jongeling. Alle andere moties van de opposi tie, die waren ingediend by de be handeling van de begroting van So ciale Zaken en Volksgezondheid, wer den verworpen. Daaronder was een motie van de PvdA-er mr. Van Lier, waarin werd gevraagd het minimum loon meteen per 1 januari op f 167,70 per week te brengen 'en niet pas 1 april» en per 1 juli het minimum loon nog eens met drie gulden extra te verhogen. UTRECHT (ANP) Door een stroomstoring in hert gemeentelijk elektriciteitsnet van Haarlem is gis teravond op ae „oude lijn" (Amster dam-Haarlem-Rotterdam) en het traject Haarlem-Beverwijk het trein verkeer ernstig ontwricht geweest. Van 18.20 urn tot iets over half acht was het station in Haarlem zonder stroom, zodat de spanning op de bo venleiding en de seinen uitviel. Een groot aantal treinen moest toen uitvallen. Tegen kwart voor acht kwam het treinverkeer weer op gang, zy hef met vertragingen van omstreeks een half uur. De stroomstoring was waarschljn- lijk te wyten aan een slecht wer kende relais, zo deelde men by het Haarlemse GEB mee. In de stad zyn van ongeveer half zeven tot iets I over half acht de straatverlichting en de verkeerslichten in een 15-tal 16traten uitgevallen. UFA-filmmaatschappij. Het pro gramma omvatte delen uit pro-nazi films voor en tijdens de Tweede We reldoorlog, waarin mevrouw Lean der meespeelde. Zarah Leander nam ln 1937 de plaats in van o.a. Marie ne Dietrich, die evenals regisseur Fritz Lang het bruine geweld ont week door naar Amerika te emigre ren. De eerste ontmoeting m$t de mi nister van propaganda Joseph Goeb- bels vond toen ook plaats, waarby Goebbels volgens Zarah Leander op merkte dat haar voornaam nogal Joods klonk. De Jodenvervolging was in Duitsland toen al in volk- gang. "Dat vind ik trouwens ook van de naam Joseph", zei Zarah ad rem en snoerde daarmee de heer Goeb bels de mond. Op de vraag, of zy haar carrière in Duitsland begonnen zou zijn als ze had geweten wat er allemaal aan de hand was, verklaarde Zarah Le ander: „Daar kan ik eerlijk gezegd niet op antwoorden. Dat is moeilijk verband? Die speelde toch ook voor de UFA in Goebbels tyd?" Dat klopt inderdaad, echter met dit ver schil dat Ingrid Bergman in 1938 één film maakte, en daarna na een ruzie naar Amerika vertrok. Zarah Leander maakte in totaal acht films en bleef tot 1942. „wte i wist toen trouwens dat de Joden zo erg vervolgd zouden worden?" vroeg ze zich af. NEDERLAND 5.00 6.45 6.55 7.05 7.10 8.00 8.20 8.30 8.35 8.40 10.40 11.03 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.05 8.00 8.21 9.50 Hoe laat zal men gisteren in de Russische ambassade de te levisie hebben aangezet om te kijken wat die rot-Hollanders van het interview met de 71- jarige Soerkow hadden ge maakt. Misschien hebben ze eerst naar een interview van Ageeth met „genie, charlatan en legitimist" Salvador Dali ge keken. Een legitimist is een aanhanger van de leer dat de vorstelijke waardigheid en macht een eigen recht is, on afhankelijk van de volkswil. Da- li bewees onomstotelijk dat Rembrandt blind was, en kon digde aan als pendant van de Nachtwacht een Dagwacht te zullen schilderen. De twee be langrijkste paren ogen ter we reld kwamen uit Delft, zei hij. De ogen van Vermeer en de microscoop van Leeuwenhoek. Soerkow en de zijnen zullen wel hun wijze hoofd hebben ge schud: zo'n man zou bij hen thuis de kans niet krijgen, niet waar? Daarna wipten ze over naar Mod Squad. Een neger op ge lijke voet met een blank meisje en een blanke jongen, dat viel Soerkow mee van die Amerika nen. Hij wist natuurlijk niet waarom de KRO besloot de serie te beëindigen en voortaan Andy Williams weer uit te zenden. Het aantal gecontracteerde af leveringen was op. Het was heel moeilijk gebleken om voor Ne derland acceptabele afleveringen te selecteren, omdat veel er van de problemen van een Ameri kaanse kant benaderen die de onze niet is. Over drugs, abor tus, rassenzaken, celibaat, waarmee de KRO zich niet geluk kig voelde. Wat we te zien heb ben gekregen waren de accep- tabelste, met als twijfelgeval de celibaat-aflevering die toch uit gezonden werd. Om die selectie problemen te ontgaan heeft men nu maar voor Andy Wil liams gekozen, wat ik prima vind, al zal ik jullie missen. Maar daar krijgen we de beer voor terug! Toen kwam Brandpunt- Spe cial. Dat was leuk. dat konden ze grotendeels verstaan, want het ging over Russische Joden die de kans hadden gekregen naar Israël te emigreren. Ze za gen een telefoongesprek vaneen man die zijn vrouw, had moeten achterlaten (de oude truck), een klandestiene opname uit Rus land waarop we Joden in een bos zagen dansen en hun „emi- K in dei-programma (NCRV) (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Den Haag vandaag (NOS) Première: veertiendaags programma over film- kijken en filmmaken (NOS) Kenmerk. Informatierubriek over kerk en sa menleving (CVK/IKOR/RKK) (Kleur) Journaal (NOS) Uitzending van de Volksparty voor Vryheld en Democratie. Trekking Staatsloterü (NOS) Uitzending Stichting Soeutera De vuurproef. Speelfilm (NOS) Studio Sport (NOS) Wet-strüd, spel over kennis van recht en wet (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) Eddy Ready Go: licht muziekprogramma (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) Aanslag op Hitier. Documentair TV-spel (NCRV) Memorboek: programma over het leven van de Joden in Nederland tot 1940 (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) gratie-lied" zingen, en ze hoor den dat er afgelopen Jaar 42.000 Joden naar Israël waren ge- emigreerd, waarvan „enkele honderden Russen". Dat valt me nog mee, zal Soerkow wel gezegd hebben. En het feit dat men het juiste aantal niet wilde noemen, deed vermoeden dat het eerder groter dan kleiner is dan we denken. Dat kikkerde hem weer even op, maar hij kikkerde meteen weer af toen verteld werd dat de Russische geschiedenisboeken niet vermel den dat ook de Joden tegen het nazi-regime waren, en dat er zes miljoen Joden in de oorlog zijn omgebracht. Wat nu te doen? De^ leden van de Russische ambassade ble ven nog even naar Paul Vlaan deren kijken, maar toen zij za gen dat Paul en Ina elkaar niet op de mond kusten, maar al leen de wangen tegen elkaar legden en dan nog niet eens op Russische wijze drie keer, lie ten ze Vlaanderen voor gezien en zetten zij Avro's Televizier aan. Uit de gedwongen doorstro ming van goedkopere naar duurdere woningen begrepen ze dat Nederland in ieder geval één ding met de Sow jet-Unie ge meen heeft: woningnood! En toen kwam Soerkow! Niet met professor Karei van het Reve, zoals Vara's Achter het Nieuws eerder had voorgesteld (maar dat werd afgeslagen, waarna de Vara van de eer afzag), maar met Fons van Westerloo, die aan het eind van het interview de boeken van Amalrik en an dere uitgaven van de Alexander aanbood. Laten zien of krijgen, vroeg die nog Krijgen, was het antwoord. Maar na afloop bleken de Russen pisnijdig en weigerden zij dit „propaganda materiaal". Soerkow zei pas in het Westen iets over Amalrik te hebben gehoord: „Een nieuwe Russische klassieke schrijver die over onze hoofden heen in het Westen is geschapen". Maar hij heeft toch drie Jaar strafkamp gekregen voor zijn boeken. „Ik ken dat proces niet en wil niet liegen". En over al die in het Westen uitgegeven Russische schrijvers zei hij: „Waarom zouden wij in Rusland heruitge ven. wat al in het Westen is verschenen?" Verslagen zat men na afloop in de ambassa de bij elkaar. Kunnen die Hol landers nu nooit eens gewoon aardig zijn? Nico Scheepmaker. donderdag 21#1 Hilv. I. 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO. 10.00 NOS. 12.00 NCRV. 15.30 NOS. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord 7.16 Badlnerie: klass. en moderne muz. (gr.). (7.30 Nws.; 7.32—7.40 Ac tual.; 8.008.10 Nws.) 825 Overwe ging. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.009.10 Gymn. voor de hulsvr.). 10.00 Wat heeft dat kind? Pedagogische lezing. 10.20 (S) Muziek uit de Barok (opn.). 11.00 Nws. 11.03 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Los-Vast: gevar. progr. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws. 12.41 Hier en Nu; Actual. 12.58 Radio-Rebus). 14.00 Bij de tijd: actuele informatie over ont wikkelingen in de samenleving. 14.20 (S) Jazz-trlo, 14.30 (S) Country and western rubriek. 15.00 Evangellsch- Lutherse middagdlenst. 15.30 Meer over minder: De stem van de spre kende minderheid. (16.0016.02 Nws.). 17.30 NCRV en Bloc: actueel progr. met muz. lllustr.. (18.3018.41 Nws). 19.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 19.16 Kerkorgelconcert: klass. en moderne muz. 19.45 Muziek van het Leger des Hells (S). 20.00 Radio Actief: gevar.progr. (22.20 Avondoverdenking: 22.30 Nws.: 22.38 Den Haag vandaag). 23.55 Nws. Hilv. n. 298 m en FM-kanalen. 7.00 AVRO. 19.35 IKOR. 20.05 AVRO. 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaat: lichte gramm.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radio- Journaal. 8.20 <S) Dag met een plaat- Je (vervolg). (8.308.33 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Omroepork. en soliste: mod.muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Scala: ontmoetingen met Jonge Nederlandse kunstenaars: Mezzo-so- "ïiÖÓ KRO Praan piano: klass. liederen. 14.00 v 17.30 NCRV iDe Notedop. gevar. progr. 15.00 Voor levende "woord !de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Land der muzen: kunstkroniek. 17.00 Avro's Toppop. 17.30 O: Mededel. 18 00 Nws. 18711" Radiojour naal. 18.20 Uitzending van D'66. 18.30 (S) Dameskoor. 18.55 (S) Jazz Spec trum: oude en mod. Jazz. 19.25 Ge sproken brief. 19.30 Nws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bij bel. 19.50 Memo: pas verschenen theologische en aanverwante litera tuur. 20.05 (S) Wührer Kammeror- chester: klass. en mod.muz. In de pauze: fragmenten uit de discussie tussen het publiek en de musici. 22.00 Hilversum tien: pleisterplaats voor mensen uit studio en thea ter. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Radiojournaal. 22.55 Tout k tol. klankbeeld. 23.20 (S) Pianorecital: klass.muz. 23.56 Nws. Hilv. III. 240 m en FM-kanalen. 9.00 NCRV. 11.00 EO. 12.00 VPRO. 14.00 KRO. 9.00 Nws. 9.03 Zing, zing, zing: Lich te volkale muz. (10.00 Nws). 1100 Nws. 1103 De muzikale fruitmand: verzoekplaten voor zieken. 12.00 Nws. 12.03 Joost mag 't weten: de weke lijkse tlpparade 13.00 Nws. 13.03 De Felix Meurders Show. 14.00 Nws. 14.0318.00 KRO-op-Drle: pop-mlxtu- re. (15.00, 16.00 en 17.00 Nws.). PARIJS (Reuter) De Ameri kaanse zangeres Nancy Holloway. die maandagavond in alleryi naar een Parys ziekenhuis werd gebracht om ar- u.uu avtos pkt z|j veel slaapmiddelen had in- eugdprogr. 17.55 genomen, is nu buiten levensgevaar. Dit heeft de Parijse politie gisteren bekendgemaakt. Nancy Holloway woont en werkt al verscheidene Jaren ln Frankryk. ADVERTENTIE ó(.Minr—.u)t CUISINE FRANCAISE service sur assiette menus fl. 8.50 plots fl. 5.65 Zondags gesloicn tegenover parkeerterrein Steenstroat 49/51. LEIDEN. Tel 33144* Nederland I. ZARAH LEANDER Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvltaml- NOS-NOT 10.45-12.00 en 14.00-14.50 nen: pop verz.pl.progr. (11.00 Nws.) Schooltelevisie NOS 18.45 De Fabel- 11.30 Rondom 12: progr. v.d vrouw tjeskrant NOS 18.55 Journ. TROS 19 05 (Om 11.55 Beursberichten 12.30 Mo- I Hoelabaloe klnderprpgr. 19.29 Met de dern platteland. 12.35 Sportrevue camera op Jacht Bezoek aan de zeehon- 13.00 Nws, 13.11 Radiojournaal, 18.30 i den fllmreport. NOS 20.00 Journ. TROS 20.20 Mission Impossible tv 6erle 21.10 Valkenjacht, fllmreport. 21.55 Frag ment uit de Rock Opera Je6us Christ- Super star. van Lloyd Webber NOS 22 40 Journ. TELEAC 22.45-23.15 Dammen NOS voor beginners les 18 herh. Nederland II. NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journ. NOS 19.05 Den Haag van daag 19.10 Van gewest tot gewest 19.50 Tips van het nationaal Bureau voor Toerisme NOS 20.00 Journ VPRO 20 20 Pik-ln ('t Is winter) Super de Luxe!! ar. progr. CVK-IKÓR 22.30 K naam van Allah dl. 1 docum. NOS :evar. progr. 22.30 K

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5