VRIJHEID VERSLIJT VAAK MET DE JAREN 3-DAAGSE OPRUIMING! De doordrukker. Minishort 'in' in Rome Burgemeester weigert vestiging drugkliniek Secretaris Bejaardentehuizen Organisaties: Istizin DONDERDAG 21, VRIJDAG 22, ZATERDAG 23 JANUARI 9 UUR PRECIES DIJ KOMT WEER VRIJ Verkeersstagnatie in Rotterdam Tabaksprijzen gaan omhoog HASSELMAN PANDER ppJSDAQ 19 JANUARI 3,91^ LEID8CH DAGBLAD PAGINA In Nederland ls een bejaarden tehuis in aanbouw met centrale badgelegenheid. De bewoners van gtraks zullen er volgens 'n nauw keurig rooster in bad moeten. Dat baden gebeurt onder toezicht van een badmeester. De massale bad gelegenheid zoiets verwacht men hooguit nog in een internaat komt er op aanbeveling van de overheid. Zij vindt dat hier mee een efficiënte maatregel wordt genomen. Over het beperken van ander mans vrijheid door het nemen van een bepaalde maatregel praat die overheid niet of nauwelijks. Veel belangrijker lijkt voor haar 't veelvuldig baden van de bejaar den, op tijd eten wat de pot schaft en op vastgestelde tijden slapen tussen kraakheldere la kens. Wie niet in een bejaardentehuis troont - niemand gaat er voor z'n plezier naar toe, maar men doet dat omdat men zichzelf niet meer kan verzorgen - hoeft niet elke dag in bad. Bovendien is er geen sterve ling die daarop zal toezien. Er bestaat geen twijfel over dat elke bejaarde liever op zichzelf woont dan in een kleine wooneen- heid van een riant gelegen bejaar dentehuis met het uitzicht op keu rige groenstroken. Toch zijn steeds meer oude mensen afhankelijk van de zorg van en de verzorging door anderen. De ontwikkeling van de bejaardenzorg in ons land. die pa rallel loop met veroudering in de allerhoogste leeftijdsklassen (90 jaar en ouder) houdt in dat steeds meer bejaarden behoefte hebben aan een tehuis. Om risico's te voorkomen worden in de tehuizen meer veilig heden ingebouwd. Geschat wordt dat het aantal plaatsen in bejaar denoorden van 1970 tot en met 1972 met 34.000 uitgebreid zal worden. Dit is een van de maatregelen, voorgesteld ln de nota. bejaardenbe leid 1970. Als het aankomt op ver zorging alleen, wordt er wel meer voor de bejaarden gedaan, al be perkt die hulp zich meestal tot hei. Strikt noodzakelijke. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal plaatsen in de tehuizen houdt niets méér in: het is een maatregel van zuiver materiële aard. Dat de be jaarden in een mooi. schoon tehuis Iets meer mogen verwachten dan alleen een goede lichamelijke ver zorging, is te betwijfelen. Wie al leen zit en graag met iemand zou willen samenwonen, wordt diep te leurgesteld: samenwonen kan en mag absoluut niet in het bejaar dentehuis, zoals dit thans gebouwd wordt. Overal "Over het algemeen kun je zeggen dat het wonen in een tehuis de wijheid van de bejaarde per defini tie beperkt". Deze woorden van drs. A. M. A. J. Janssen, secretaris van de Stichting Landelijke Samenwer king Bejaardentehuizen Organisa ties, die zich ook in andere functies dagelijks inzet voor de zorg van bijna anderhalf miljoen Nederland se bejaarden, bevestigen nog eens de indruk dat vrijheid vaak verslijt met de Jaren. Drs. Janssen: „Overal waar een gemeenschap is, treedt beperking van de vrijheid op. Het wonen in een bejaardentehuis is nooit een menselijke ideale situatie. Maar wanneer iemand zijn zelf standigheid niet meer individueel kan beleven, kan opneming in een tehuis noodzakelijk zijn. Als Je in de gang van een bejaardentehuis komt, ga Je al door een stuk ge meenschap. Als bejaarde kun Je niet zo vrij naar de douche gaan als Je dat thuis zou doen. En vraag Je maar af waarom er vaak geza menlijk wordt gegeten. Omdat het bijna onmogelijk ls om dit in een tehuis met veel mensen anders te regelen. BIJ het streven naar maxi male vrijheid wordt het een afwe gen van de feitelijke mogelijkheden van de bewoner, de bezoeker en de regels van het huis. Moet elke be woner een sleutel hebben van het huis? Je bent geneigd om Ja te zeg gen, maar als hij of zij die sleutel verliest, wat dan? Die sleutel kan to handen komen van een dief". ■Ongemotiveerde extra vrijheidsbe perking door een instelling is fout. Ie moet steeds bekijken of die be perking wel reëel is. Je moet naar een compromis zoeken. Neem de vreugde van het huisdier voor oude mensen. Wanneer je ze dat ontzegt, weet je dat je een stukje leven- vreugde wegneemt. Toch is de risi cofactor te groot wanneer men het bouden van een huisdier ie een te- buis toestaat. 4! die n'ieine dingen bepalen ook de aversie van veel mensen tegen collectief samen wo- "en. Maar het zijn juist de kleine dingen die in een tehuis van we- venlijk belang zijn". Ander instituut .Bel bejaardentehuis wordt langza merhand een ander instituut. Jaren geleden nam men een paternalistl- Khe houding aan tegenover de be woners. Nu moeten wij ons opnieuw bezinnen op het bejaardentehuis en oudere personeelsleden te vervangen door Jongere krachten dan wel be staande vakatures niet altijd te vervullen". Begrip Drs. Janssen: „De georganiseerde bejaardenzorg ln tehuizen weet be ter wat de bejaarden in een tehuis nodig hebben dan de overheid. Van de zijde van de bejaardentehuizen is alle begrip voor een stuk orde ning en toezicht op het tehuis. In 1961 schreven wij al bij het eerste wetsontwerp van de wet bejaarden oorden aan de toenmalige minister van maatschappelijk werk: „De zaak dient wel geregeld te worden, maar dit alles wordt niet alleen ge creëerd door verordeningen en toe zicht, maar met begrip en tact, met liefde, behoedzaamheid en nauwge zette oplettendheid". De bejaarden zorg heeft als doel om de bejaarde te beschermen. Niet alleen door overheidsbemoeiing, maar met hulp van de hele bevolking". Dat men door overaccentueren van bepaalde problematiek ln feite de doelstelling van het bejaardentehuis in gevaar brengt, illustreert dit voorbeeld: In september 1970 werd in de provincie Utrecht een nieuwe brandveiiigheidsverordening van kracht. De nieuwe regeling houdt o.m in dat elk personeelslid, nie- mand uitgezonderd, in het bezit moet zijn van een sleutel van elk j vertrek in het bejaardentehuis. De bedoeling is goed gezien vanuit de brandveiligheid, maar het betekent i ook dat iedereen zo maar bij ieder- een "naar binnen kan. Het is ook: een grove beperking van de vrijheid van de bejaarden. Volgens drs. Janssen veroorzaakt door een stuk j "paniekvoetbal". ADVERTENTIE Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. ALBLASSERDAM Reeds ander half jaar zoeken de Rotterdamse GG en GD en het consultatiebureau voor alcoholisme naar een geschikt pand voor de vestiging van een kliniek voor aan drugs verslaafden. In augustus vond men te Alblasserdam Cortgene 127 en 129 een groot pand met aange bouwd woonhuis, eigendom van de heer J. P. Manders. dat zich uitste kend leent voor langdurige behan deling van verslaafden. De koopsom, inclusief inboedel werd bepaald op 300.000 gulden. Een voor lopig koopcontract werd opgesteld. Burgemeester en wethouders van Al blasserdam weigerden echter toe stemming te geven in de panden een kliniek voor verslaafden te vestigen. Het door de semi-arts J. F. Caljé, hoofd van de afdeling sociale psy- ohiatrie van de GG en GD. ingezon den verzoek voor vestiging van de kliniek is door de burgemeester van Alblasserdam. mr. J. H. Vijgeboom met zijn wethouders, de heren H. van Bockel en C. Maat in zogenaamd ambtelijk overleg afgehandeld. Men heeft nagelaten een voorstel aan de gemeenteraad te doen. Bur gemeester Vijgeboom is twee jaar ge leden verhuisd van Geervliet/Heen- vliet naar Alblasserdam en lid van de Partij van de Arbeid. De panden Cortgene 127 en 129 zijn nog steeds te koop. Voor nr. 127 is zaterdag geadverteerd. In nr. 129 is een aantal buitenlandse, meest Duitse gastarbeiders gehuisvest. ROTTERDAM (ANP) Een lek kende tankwagen met 25.000 liter stookolie is er de oorzaak van dat het spitsuur-verkeer in Rotterdam giste ren ernstige moeilijkheden onder vindt. Aanzienlijke verkeersopstop pingen doen zich voor op de beide Maasoevers, op en in de omgeving van de aanvoerwegen naar de Maas tunnel. De Rotterdamse politie adviseert geen gebruik te maken van de Maas tunnel, maar van de Maasbruggen en van de Van Brienenoordbrug. De verkeerschaos ontstond, toen op het Zuidplein een tankwagen met 25.000 liter stookolie van achteren werd aangereden. Er ontstond een lek, waaruit olie op het wegdek vloei de. Het verkeer ondervond al dade lijk hinder van het ongeluk en rond vijf uur gistermiddag meldde de po litie dat het verkeer in de Maastun nel volkomen vastzat. Omstreeks ze ven uur waren de verkeersstremmin gen voorbij. de houding ten opzichte van de be jaarden om een verzorging te geven die aangepast is. Vroeger moesten de mensen in een tehuis zich aan passen aan de gemeenschap van anderen. Die gemeenschap bestond vaak uit religieuzen. In een tehuis in Duitsland zag ik tot mijn verba zing een bord waarop de tijden van de kerkdienst stonden aangegeven: dat was maar liefst zes en zeven uur in de ochtend. Zoiets kan in Nederland niet meer gebeuren. In ons land zijn de instellingen wel degelijk afgestemd op de behoefte van de bejaarden". „Het is nodig dat bestuur en direc tie van een tehuis inzicht hebben in de wensen van de bejaarden. De di rectie moet de tijd en de mentali teit hebben om aan al die zaken te werken. Bejaardenzorg en bejaar denverzorging zijn twee verschillen de dingen. In een tehuis gaat het vooral om die mentaliteit. Het per- DEN HAAG (ANP) De minis ter van Economische Zaken heeft toestemming verleend voor een prijsverhoging van in Nederland ge produceerde pijp-, shag-, en pruim tabak met 5 cent per 50 gram. Deze prijsverhoging is aanvaard baar, omdat eerder gestegen grond- stofkosten nog niet in de prijs wa ren verwerkt, aldus het ministerie. Drs. A. M. A. J. Janssen. soneel moet bestaan uit zeer fijn- zinnige mensen die kleine subtiele gevoelens moeten kunnen peilen. Het gaat hier om een heel andere benadering dan huishoudelijke vor ming. Het voorlezen van een brief aan een oude man of vrouw kan vaak meer betekenen dan veel an dere dingen die ook nodig zijn". Niet iedereen onderschrijft de me ning van drs. Janssen dat goede bejaardenzorg meer gekwalificeerd j en ervaren personeel eist dan er nu is. Terwijl elk tehuis schreeuwt om meer ervaren mankracht doet een provinciaal bestuur plotseling iets onbegrijpelijks. In het kader van het prijzenbeleid schrijft het aan drs. Janssen: „Wij moeten overwe gen om in voorkomende gevallen ADVERTENTIE Botermarkt 21-23 - Breestraat 146 - Leiden ROME Nog even en na deze sombere midi win ter zal er meer vrouwenleen dan ooit tevoren te bewonderen zijn. De dyvrye mi- nishorts, een vondst van mini- koningin Mary Quant, belooft deze zomer een bestseller te worden. De couturiers en confectio nairs zitten dringend om een verkoopsucces verlegen, want de midl's die de textiel wereld de afgelopen winter uit de misère moesten helpen, hebben de ont werpers en fabrikanten juist in de grootste financiële moeilijk heden sinds de crisisjaren ge bracht. In Rome, waar de voorjaars- en zomershows begonnen, rea liseerden de couturiers zich voor het eerst, dat de vrouw zich niet langer zo maar een bepaalde mode voor laat schrijven. In de wat beangstigende malaisesfeer, die vrijwel alle salons beheerste, ontpopten de meest pinnige ont werpers zich plotsèling als vriendelijke snoezepoezen. Door het wegblijven van tientallen belangrijke inkopers uit Europa en Amerika heeft het zelfver trouwen van de Romeinse mo dewereld een duchtige knauw gehad. Rome hoopt nu de ko mende zomer weer toonaange vend te kunnen worden door voor een gevarieerd modebeeld te zorgen. Niet iedere vrouw hoeft een minishortje aan, maar de shorts hebben wel een belangrijke in vloed op de overige roklengtes. Midi ls bij een aantal mode huizen fini. Carosa, de zusters Fontana, Tiziani, Di Lazarro. Rlva en Antonelli lieten al vast doorschemeren dat zij voor het voorjaar de voorkeur geven aan een rok op of iets boven de knie. Mila Schon en Salari schijnen van plan te zijn om naast mini- shorts voor het komende seizoen mldi's te showen, terwijl Gre- goriana nog het meest voor ma xi voelt. Wat de kleuren betreft verdween paars als nummer één van de hitparade om plaats te maken voor koningsblauw, beige en zacht rose. Bruin, grijs en zwart zijn er nog wel, maar alle mogelijke latyrusachtige kleu ren zoals rose, lila, custardgeel, zachtblauw, wit en zeegroen zijn duidelijk in de meerderheid. Bi) de beroemde stoffenfabri- kant Nattier nam men gifgroen en fuchsiarose weer in de pro- duktie. De shocking colours van 1967 komen daarmee weer in het modebeeld terug. En dat met opzet, om de Marilyn Monroe poplijn te accentueren, waarop de couturiers het voor zomer '71 hebben voorzien. Felgekleurde pop - applicaties werden speciaal voor de mini- shorts en de bijpassende bole ro's ontworpen. En dat terwijl prinses Galitzine van plan is om voor de terugkeer van de kleurige gebloemde stoffen te zorgen. Ook Valentino bestelde gebloemde en felgedesslneerde stoffen, maar dat alleen om daarmee de zoom van zijn effen jurken te garneren. Een creatie van Grego- riana voor lente 1971. Een ul tra kort gebloemd pakje met maxi-mantel. Kortom: Rome biedt iedereen wel wat. En de mannen worden daarbij niet vergeten. De toon aangevende kleermakers Nativo, Bazzarini en Coccoli gaven hot startsein voor een totaal nieuwe herenmode: een pantalon die voortaan alleen nog met een reverloos jasje een soort vest dus en een open geknoopt overhemd plus sjaal mag wor den gedragen. JOS HAGERS

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7