emartelde vrouw doodde mistiran met broodzaag LD 289r- ge zonder glans iruggekeerde Ver bon Meisje (2) verdronk Terrein „Sans Souci' bestemd voor villa's Gothenburg „Swift"' organiseert twee straatrondes Wimbledon verkort sets Juwelendieven gearresteerd Met het naar ;SGALA IN ROTTERDAM Do Doping-oliderzoek niet verplicht Vclll bij titelgevechten Geen hockey in Pakistan? R ielerprogramma 1971 Kansen voor UEFA-team PROGRAMMA ZAALVOET BAL Adri van Polanen in A-selectie LEIDSCH DAGBLAD mening van twee ervaren en in het justitiële werk geharde deskundigen. ..En desondanks hebt u hem nooit dood willen hebben?vroeg recht- mr. Da Costa bijna 5TERDAM De vrouw met het vermoeide bleke gezicht ir eigen man met een achttien centimeter lang gekar- roodmes zes steken toegebracht. Nota bene in zijn rug nan stierf aan een steek die dwars door zijn linker long de in zijn hart. Hij stierf in een plas bloed die tot over I mpel van zijn huiskamer stroomde, om half drie in de van 18 juli vorig jaar, in zijn flat aan de Slotermeerlaan sterdam. middag kwamen een psy- gn een psycholoog voor de damse rechtbank verklaren Uuw niet toerekeningsvat- Igeweest op het moment dat bankpresident, jloedbaci aanrichtte. verbaasd, van Justitie mr. A. Herstel „Nee", antwoordde de 50-jarige ferde to vrijspraak van vrouw zacht doch beslist, „ik ben en vrijspraak van opzette- ook principieel tegen de doodstraf" rengen van zwaar lichame- ..Hebt u nooit bij u zelf gedacht "Itl. de dood tot gevolg heb- viel hij maar dood neer met zijn jegens dodelijke mishande- dronken kop i hij slechts een gevange- ..Het is zelfs nog nooit bij me opge- van acht maanden met af- komen" irvan de vrouw niet opnieuw R Kt it de vrouw niet opnieuw Derucnt Sotjvangenis hoeft. Politiemannen van het bureau Lo- het publiek wel meer zeg- dewijk van Deijsselstraat getuigden Je wel. er komen een paar gisteren dat Dirk ter K. berucht was beweren dat zij ontoe- als een verstokte dronkaard en ge- dshfevafcbaat was en dan wordt weldenaar Om de haverklap moe?t esproken, of ze krijgt een de politie uitrukken om zijn acti- lage straf. Maar met derge- viteiten te beteugelen. Meestal bel- •rwegingen mogen en kun- den Elisabeths buren: de laatste in dit geval geen rekening keer omdat Dirk bezig was de bui tendeur van zijn woning in te trap pen. Elisabeth zelf belde alleen als Dirk dronken in zijn auto stapte en zij bang was dat hij misschien ie mand zou doodrijden Haar eigen Iers door het openbaar mi- lot droeg zij in stilte Als zij o graag gehanteerde argu- toonbaar was door de mishandelin de algemene preventie? gen. bleef zij eenvoudig binnen, zo dat niemand het zou zien. En on- Doodstraf danks alles droeg zij Dirk geen haat toe. Nimmer heeft zij zijn dood gewild, zei ze. De rechtbank kon het maar moeilijk geloven. Maar na een urenlang verhoor van de psychiater ,t wani onuanKs anes wnur en de psycholoog. geloofde zelfs de dood ^*®t.t officier van Justitie het. besloot mr. Herstel zijn re dat voor vrijwel honderd overeenstemde met het van de verdediger, ikt de zaak tegen de mes- be<J echtgenote immuun voor huwelijk was een martel- ireest waaraan zij in een van verstandsverbijstering lewild een einde maakte, i, want ondanks alles wilde dood niet. en woord van protest slikte r liane de vreselijke beledi- Uniek mderging zij mishandelin- rvan een reclasseringsamh- De psychiaters spraken van een egt dat zijn haren te berge uniek geval. Elisabeths Jeugd leek ii hij er van hoorde. En de haar voor een dergelijk lot te heb- - vond: Wat deze vrouw ben voorbestemd. Zij was het kind loeten doormaken, grenst van een dominerende moeder, die ongelooflijke. Dat is de j haar vader telkens opnieuw in bij zijn van de kinderen vreselijk ver neder de. Elisabeth was er getuige van en zij kreeg er voor de rest van haar le ven een ziekelijk schuldgevoel door, dat haar in staat stelde zonder pro test alles te slikken wat haar eigen man haar later zou aandoen. Maar zij reageerde als een tijgerin toen de dronkeman zijn hand op hief tegen een van zijn kinderen. Eerder die avond was haar zoon Gustaaf 18 tussenbeide gekomen toen Dirk haar weer mishandelde. I Stomdronken was Dirk daarna in zijn auto gesprongen, met veer tienhonderd gulden aan invaliditeits- uitkering en kinderbijslag op zak. Zijn maag was operatief verwijderd. Hij mocht geen druppel alcohol drinken. Ma?r hij dronk nietteirVn als een dragonder en gedroeg zich als een beest. „Het beste wat over hem gezegd kan worden", aldus de officier, „is, dat hij zelf ook veel el lende heeft doorgemaakt". Bezetene Over tweeën die nacht kwam Dirk thuis, erger dronken dan ooit. Eli- sabeth stond nog brood te maken voor Gustaaf die de volgende dag op trektoch zou gaan. Toen "zin stiefvader het huis in wankelde, kwam Gustaaf voor de zekerheid zijn bed uit. Dirk had een ijzeren staaf in de hand. Gustaaf greep er naar De jongen worstelde met de man. Terwijl Dirk met één hand de staaf beet hield, hief hij zijn andere hand omhoog. SASSENHEIM De tweejarige Caroline Vrolijk uit Sassenheim is gistermiddag vlak bij haar ouder lijke woning verdronken. Het kind werd tegen vier uur vermist, onge veer een uur later trof de politie in een zandsloot het stoffelijk overschot van het kind aan. In zijn vuist glinsterde een klein mes. Op dat moment kwam Elisa beth de keuken uit. Als een bezetene timmerde zij op de rug van de man, die haar zoon naar het leven stond. Zonder een geluid te geven zakte Dirk in elkaar. Elisabeth dacht eerst nog dat het komedie van hem was. Zoiets deed hij wel meer. Toen zag zij de bloedspatten. En terwijl haar ogen groot werden van ontzet ting zag zij dat haar rechterhand het broodmes omklemd hield. Het achttien centimeter lange gekartelde lemmet was rood van het bloed. Sectie Later, bij sectie zou blijken dat Dirks bloed bijna twee promille al cohol bevatte. De patholoog-anatoom constateerde dat Dirks buikholte sterk rook naar alcoholhoudende drank. Nog later concludeerden de psychiaters na een uitvoerig onder zoek dat Elisabeth de dood van Dirk niet gewild heeft. Sterker nog: zij heeft helemaal niet geweten wat zój deed. Verdediger mr. Van Waarden vroeg derhalve vrij spraak. Subsidiair bepleitte hij c.rtslag van rechtsvervolging op grond van noodweer-exces. Vonnis 1 februari. ARNHEM 'ANP) De Arnhemse politie heeft gisteren twee mannen uit Duisburg gearresteerd. Zij wor den ervan verdacht ln Franeker bij een juwelier voor 60.000 gulden aan juwelen en horloges te hebben ont vreemd. samen met de eerder gear resteerde 25-jarige Arnhemmer E. J B. De twee Duitsers, de 32-jarige E. S. K, en de 25-jarige N. M.. zouden ook betrokken zijn geweest bij een roofoverval in het afgelopen week einde op een juwelierszaak in Epe Daarbij werden sieraden en horloges ter waarde van ruim 50.000 gulden gestolen. Het L.D. organiseert in samen werking met reisbureau DE MAGNEET een 4-daagse reis per luxe touringcar naar de wereld kampioenschappen schaatsen in Gothenburg. Vertrek vrijdag 12 februari om 1 uur 's morgens. VertrekplaatsenNoordwijk - Katwijk - Leiden - Zoeterwoude - Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. Thuiskomst: maandag 15 februari plm. 23 uur. Het programma. De rit gaat eerst naar Frederiks- haven in Denemarken, waar wordt overnacht. Zaterdag en zondag per ;uxe veerboot naar Gothenburg. De wedstrijden woeden bijgewoond op een overdekte zitplaats ter hoogte van de finish. Aan boord van de Stena Danika kan na afloop van de wedstrij den worden gedanst. Ook voor ander amusement wordt gezorgd. Maandag vertrek uit Frederiks- haven, aankomst Leiden maan dagavond 11 uur. Deze geheel verzorgde trip kost u slechts NOORDWIJK Op het terrein van „Sans Souci" aan de Prins Hen- drikweg, dat oorspronkelijk voor raadhuisbouw was bestemd, zullen in de toekomst villa's worden gebouwd. Voorgesteld wordt het terrein te ver kavelen in 13 villapercelen, in opper vlakte variërend van ongeveer 735 m2 tot 1270 m2. De prijzen per per ceel zullen afwisselen van f 53.000,- tot f 88.500,-, afhankelijk van grootte en ligging. Het aanleggen van een weggetje voor het bouwrijp maken en bereikbaar maken van de percelen, komt op f 65.000. In totaal zal de verkoop van de grond ruim f 900.000 in de gemeente kas brengen. Op 1 maart zullen de eerste van de 138 in ..Boerenburg" in aanbouw zijnde woningwetwoningen voor be woning gereed komen. Het college stelt voor de aanvangs- huur voorlopig vast te stellen op f 170,- per maand. Het is dan prak tisch zeker dat navorderingen ach terwege blijven en zelfs is ae moge lijkheid niet uitgesloten, dat huur- restitutie plaatsvindt, als de minister de huren definitief heeft vastgesteld. Voor het stroomgebruik van het cen- traal-antennnesysteem moet een kwartje per maand worden betaald. De kerkvoogdij van de Ned.herv. gemeente in Noordwijk aan Zee heeft aan de gemeente verzocht om een subsidie in de restauratiekosten van het orgel in het kerkgebouw aan de Hoofdstraat. De subsidiabele kosten bedragen f 35.700. Hiervan draagt het rijk 50% bij, de provinciale subsidie bedraagt vermoedelijk 10%. B en W stellen voor 30% van genoemde kos ten voor rekening van de burgerlijke gemeente te nemen of wel een bedrag van f 10.710.-. BON invullen en in open envelop (er hoeft geen post zegel op) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Ik wil mee me' het L.D. naar Gothenburg, en maak vóór 30 januari f 289,over op giro 57055 van het Leidsch Dagblad. Naam Adres aatc\. Voor vrijblijvende informatie tel. (01710) 25041 toestel 14. LARK ANA «ANP» De presi- GENEVE <AN>P De Europese dent van Pakistan Yahya Khan, zal Boksunie <EBU) heeft itjdens een binnenkort een gesprek hebben met bijeenkomst, die in Geneve werd ge- de gewezen minister van Buitenland- houden, besloten een doping onder- se Zaken Zulfikar Ali Bhutto. Het zoek bij Europese titelgevechten niet voornaamste onderwerp zal zijn de verplicht te stellen. De EBU schreef wereldkampioenschappen hockey in voor dat bij Europese titelgevechten Lahore apparatuur om een dopingonder- In Pakistan is veel beroering ont- zoek uit te voeren wel aanwezig moet staan over het feit dat ook India aan Uitslagen amateurs: H. Boog^erds zijn. Een onderzoek kan echter al- het toernooi zal deelnemen. Diverse «Huiz.) onbeslist tegen Van Kuyk leen plaats vinden wanneer een groeperingen in Pakistan hebben ge- 'Dongen»: H van Zetten 'Le Noble vertegenwoordiger van de EBU, de eist. dat India zal worden geweigerd, essure buiten de touwen te zijn gebleven tornde Verbon Sport) onbeslist tegen Van Boxtel scheidsrechter of de ringarts sterke In dat geval zal de Internationale (Dongen)Ben Moussa 'Frankrijk) efs op tegen de geroutineerde Franse veteraan Gilles <ta TERDAM Terugkomen in de harde beroepssport is I k. Dat ondervond Joop Verbon gisteravond in de met in gevulde Rivierahal. Na acht maanden wegens een iga en kans enige glans aan zijn come-back te geven. Door t onbeslist na een slecht j i_i u tegen de Fransman Ait Henk Meijer ittr was een rijkelijke he- oor de Rotterdamse wel- feslotpartij liet Nico Alo- n wat de juiste mentali- Risico's nemend die nu in de bokssport onver Uitslagen (36) Tien ronden lang drukte de Fransman moeiteloos Eversteyn 'Huiz.> w.o.p. van Ernest gebruikt. Andalon 'Frankrijk). De EB ipo en gaf door een consequente dubbele dekking Ver- i Dongen); Ben Moussa (Frankrijk) vermoedens hebben dat een van dei Hockey Federatie de organisatie van w.o.p. van P. Wullems (Huiz.) Cor boksers stimulerende middelen heeft 'Jtellend was opnieuw het van Aad Jansen. Een En toen de Fransman in de tweede ronde een aanval inzette, counterde Jansen perfect. Op een rechtse hoek sloeg de Fransman tegen het can- zijn. dwong de Amster- vas. kwam even op de knieeèn en de Fransman Robert in de derde ronde naar 't ;>r': rustig tempo kon Verbon in ronde Fincato gemakkelijk len tegen de touwen zet- rolde weer om. Na acht tellen stond hij evenwel weer in de gevechts houding maar het commando „bok sen" van Benny Bril duurde Jansen te lang. Hij stoof op zijn opponent af maar werd door Brill terugver- Daardoor bleek ook het bij de Rotterdammer opge- en kort „hoekte". De we- brand en de Fransman herstelde lemende Fransman hield zich eenvoudig. Ook in de zesde f toen al bleek dat de ge- wezen, rde vüistschermer vrij ge- „vuur" bezig met zijn defensie Verbon. alhoewel hij wei- eu -!:e in zyn stoten legde, zon- riar aan een puntenvoor- toiwen. Eerst in de achtste Verbon het op een voor- ide aan te sturen, maar de dekking van Fincato hield toen Verbon hem met 'oede serie slagen tegen de zette. In de slotronde de Fransman met harde toch nog een zege te for to *ar Verbon bleef ondanks Rare treffers bekwaam ove- 111 de vijfde ronde kreeg ik van mijn hand", veront- voflte Verbon zich na afloop. 01 wel doorgaan maar Je uit de naad tegen die ft mocht ook geen risico *ant hij bleef dreigen met 1 lts l Sterk begin f>n begon sterk, dwong de *it el Menceur in de "ide tot verdedigend boksen. ronde wankelde de snel aangeslagen Fransman even door de ring maar de traag reagerende Jansen was niet bij machte te profiteren. In het verdere verloop kregen beide boksers nog een waarschuwing we gens incorrect boksen. Een briesen de Theo Huizenaar na afloop: „Het is elke keer weer hetzelfde liedje. Jansen kan briljant boksen maar zo komt hij niet verder. Prachtig zoals hij in die tweede ronde countert, maar dan gaat hij weer niet door. Het is om moedeloos van te wor den." De EBU besloot verder voortaan bij titelgevechten de punten die de scheidsrechter en juryleden geven, openbaar te maken. Piero Pini. de secretaris van de EBU maakte ver der bekend dat de EBU besloten heeft de gewichtklasse Junior lichtgewicht officieel te wijzigen in zwaar veder gewicht. Bas van Duivenbode, de Ne derlandse kampioen in het half- zwaargewicht. zag zijn hoop op een Europees titelgevecht tegen de Ita liaan Piero del Papa de bodem in geslagen omdat de EBU de Engels man Eddie Avoth officieel als uit dager aanwees. Jürgen Blin (W.-Dld.) zal Henny Cooper <GB de Europese kam pioen in het zwaargewicht, uit mo gen dagen. de kampioenschappen als nog aan een ander land toewijzen. LAS PALMAS - ANP) Het Duit se UEFA-jeugdelftal heeft tijdens een internationaal voetbaltoernooi in Las Palmas op de Canarische Eilan den na verlenging met 32 22, 2 2) gewonnen van Frankrijk. Ook het Nederlands UEFA-jeugd elftal neemt aan dit toernooi deel. De pupillen van Arie de Vroet spe len vandaag tegen een vertegenwoor digend elftal van Las Palmas. Indien Nederland deze wedstrijd wint. komt het zaterdag in de finale uit tegen West-Duitsland. DEN HAAG In de kantine van de Nederlandse Betonmaat- schappij in Den Haag zijn afge vaardigden van wielerclubs en comité's bijeen geweest om de wielerkalender voor het noorde lijk deel van de provincie Zuid- Holland samen te stellen. Veel problemen leverde dit niet op en tamelijk vlot konden de verschil lende koersen vastgesteld worden. Het Leidse „Swift" vroeg datum reservering aan voor twee rondes en de Ren- en Toervereniging „De j Bollenstreek" liet vastleggen drie koersen De Amsterdammer Nico Aloserij maakte korte metten met de Frans man Robert Mercier. Al in de eer ste ronde kwam de fel aan^-'-- 'ti de Aloserij met een rechtse voor de dag die de Fransman moeilijk wegslikte. In de derde ronde Het Mercier mch in de hoek zetten en nadat een links rechtse combinatie de Fransman voor acht tellen had neergehaald teisterde een volge-de i dunum <9 u>. serie Mercier zod«nig dat de Frans- i man zich gewillig liet uittellen. Eerste klasse LONDEN 'ANP» Het ziet er niet naar uit dat het record voor de langste Wimbledonpartij. dat Pancho Gonzales en Charles Pasarell twee i jaar geleden op 112 games (22—24. 16, 1614, 63 en 119) voor Gon- zales brachten, ooit verbeterd zal Joop Verbon in het defensief, worden. Het organisatiecomité wil nl. LEIDEN Na een stilstand van bijna twee maanden (winterpauze en Weense IJsrevue) wordt vanavond in de Groehoordhal de zaalvoetbal competitie van de Afdeling Leiden hervat. Het programma ziet er als volgt uit: Eerste klasse: B en T LDWS 8 u). LFC Koejaké '9 u>, Unitas Leiden UVS «8 u), VNA Lug- A: UVS 2 De Munnik '8 u), Lugdunum 2 Koe jaké 2 (8ui. Tweede klasse: SVOW Wernink (8 u), SCL ZLC (9 u), Regenboog Durisol (8 u), Gazelle Oranje Groen (7 u), ASC Stormvogels <9 u). Tweede klasse A: ASC 2 ASC 3 »9 u>, Oranje Groen 2 Koejaké 4 »7 u). Wernink 2 Gazelle 2 '9 u). SCL 2 Regenboog 2 (7 u), Koe jaké 3 Durisol 2 <7 u). Junioren: ASC 2 ZLC (7 u), UVS VNA (7 U). bij het komende Wimbledon-evene- ment gaan werken met het „Tie- breaker-systeem", dat deze winter ook bij indoorwedstrijden in Neder land reeds in praktijk is gebracht. Op Wimbledon zal de strijd om de beslissende twaalf punten ingaan, als in de set de stand van 88 is bereikt. Er is een uitzondering: in de vijfde set bij de heren en de derde set van de dames is het oude systeem ge handhaafd. „Op deze wijze hopen wij een compromis te hebben bereikt tus sen het oude en het nieuwe systeem", aldus Herman David, voorzitter van het organisatie-comité. Het is de eerste keer in de meer dan 19-jarige geschiedenis van Wim bledon dat een zo belangrijke wijzi ging in de telling wordt doorgevoerd. Bij 88 in de tie-breaker-sets gaat de set naar degene, die het eerst zeven punten scoort met een marge van twee punten. Wordt het in de tie-breaker-game 66 dan serveren de spelers om beurten eenmaal tot een verschil van twee punten is be reikt. De meeste afgevaardigden waren het niet eens met de verhoging van het wedstrijdgeld tot tweehonderd gulden door de KNWU en zij ver zochten consul Joop de Jager dan ook om bij de bond een voorstel in te dienen om de financiën uit een an dere bron te putten. Behalve de twee straatrondes zal „Swift" zondag 14 februari op het landgoed „Duinrell" een cycle-cross organiseren voor profs, amateurs, nieuwelingen, aspiranten en vetera nen. Voor de Zuidhollandse renners is aan deze veldrit de provinciale ti tel verbonden. Het rooster van de wegwedstrijden ziet er als volgt uit: 20 maart: „klassieke" ronde van Zuid-Holland voor amat. (comité); 30 april: Voor burg voor amat. (Sparta); 30 april: Zoeterwoude voor nieuw. (Swift); 19 mei: Naaldwijk voor amat. en asp. WWV); 23 Juni: Maasdijk voor amat. en nieuw (WWV); 24 Juni* Gouda voor amat. (Excelsior). De in ternationale wieler-avondzesdaagse gaat door van 28 juni tot en met 3 juli in de Bet je Wolffstraat (Den Haag). Rozenburg, Zuiderpark (Den Haag). Delft, Waddinxveen of Zwa nenburg, Lelden en Scheveningen. De slotwedstrijd vindt ditmaal niet in Leiden plaats, maar a de boulevard in Scheveningen en zal vooraf ge gaan worden door een koers voor profs. Het rooster vermeldt verder 4 Ju li: Alphen a. d. Rijn voor amat., nieuw, en asp. (AvantU7 Juli 's- Gravenzande voor amat. (WWV); 9 Juli: Pijnacker voor amat. en asp. comité); 13 Juli: Leimuiden voor amat. (Swift); 31 Juli: Zuiderpark voor amat. en asp. (Spartaan); 1 aug. Poeldijk voor profs en nieuw, (comité); 5 aug.: Nootdorp voor amat. «Hollandiai; 7. au gustus: (Noordwijkhoutof Lisse voor asp. (Bollenstreek); 11 aug.: Honse- lersdijk voor profs, amat., nieuw, en asp. (WWV); 28 aug.: Zoetermeer voor amat. en nieuw. (Sparta); 2 sept.: Noordwijk voor nieuw (Bol lenstreek); 8 sept.: Noordwijkerhout voor amat. (Bollenstreek); 11 sept.: Berkel voor profs (Rott. Leeuw). De traditionele Bevrijdingsronde van Capitol in Den Haag is komen te vervallen, omdat men geen toe stemming meer krijgt om op het par cours te rijden. Hoewel er op de ka lenderbespreking geen da'umreser- vering is aangevraagd, ligt het toch wel in de bedoeling van „S ift" om daags na het nationale wegkam- pioenschap een ronde voor profs in Leiden te organiseren. LEIDEN Adri van Polanen, 3e dan en speftleraar van de Leidse Sportschool Luiten, is door de Ne derlandse Budo Bond gekozen in de landelijke kernploeg 1. Deze kern ploeg, die weer voor het eerst on der leiding staat van oud-wereld en Olympisch krmpioen Anton Gee- sink, 7e dan. zal iedere zaterdag avond en zondagmorgen in zijn sportschool tezamen komen met net oog op de is Nederlandse Kam pioenschappen en de Europese titel strijd die meoio mei in Zweden ge houden wordt. Eind augustus volgen in Ludwigshaven de wereldkam pioenschappen. De trainingsploeg ziet er als volgt uit: lichtgewicht: Karei Gietelink (Amstelveen), nalfmidden Ed van der Pol He»mond)midden: Adri van Polanen (Leiden), Peter Snij ders (Eindhoven). Martin Pogiajen (Heerlen», halfzwaar: Jan Snij ders 'Eindhoven). Ernst Eugster (Utrecht); zwaar: Wim Ruska Am sterdam), Dirk Eveleens (Burger veen).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13