Toestand in Ulster ernstiger Israël tegen extremisten roep C.N.V. op cialisten en nfessionelen vandaag éw regen Wist V? riserMaak een kabinet ons kan aanspreken Van Blankenstein vertrekt onder zware bewaking Vertraging in betaling AOW Ambassade Egypte beschadigd N.v.*.d.v^Cltroën teuws -jriJ.t naarl 1S:0 MAANDAG 18 JANUARI 1971 No. 33301 LONDEN (GPD) Velen die meenden dat Noord- Ierland kalmer tijden tegemoet zou gaan, hebben helaas ongelijk gekregen. De botsingen in de beruchte buurten van Belfast hebben een feller karakter aangenomen. De autoriteiten zien thans duidelijker dan ooit hierin de hand van het herenigde, illegale „Ierse Republikeinse Leger", de IRA, die de Britse troepen naar huis wil hebben. Bij razzia's in een rooms-katholiek woonblok werden machine geweren aangetroffen, die daar door de IRA moeten zijn binnengesmokkeld. Rinses Margriet viert morgen haar 28ste verjaardag. Ter gelegenheid van dit feest in 't Loo maakte Max Koot deze plaat ie jarige met haar zonen Maurits (rechts) en Bernhard. Bij botsingen zaterdagavond in rJc. wijken van Belfast en London derry werden 19 personen aange houden. De militairen maakten weer i gebruik van rubber kogels, de Brit- ten zetten ook pantserwagens in, na- dat ze langdurig met benzinebommen en zelfs met metalen kruisboogpijlen I waren bestookt. Zondag kwam het ÏECHT CNV-voorzitter J. Lanser heeft vanmorgen een gedaan op de Partij van de Arbeid en de drie confessio- om te komen tot een kabinet dat de vakbeweging wat samenstelling als program betreft, kan aanspreken, partijen blijven beneden de maat van hun verantwoor- indien zij zich bij voorbaat uitsluiten van een derge- Lanser, sprekend op de ring van de verbonds- het Christelijk Nationaal zei dat de houding van per definitie ge- erder is tegenover een kabinet dan zonder de VVD. als vakbeweging niet zijn wat voor kabinet verantwoordelijkheid sociaal-economisch be- il gaan dragen. Want dit kan alleen door een goed pel ussen regering en vak- worden gerealiseerd", economische ontwikkeling heer Lanser dat afremmen economie simpel gezegd tot dat er enige of wat 'kloosheid ontstaat. „Dat is ildelijk de bedoeling en het leen zin daar fluisterend over Het is immers een feit de economie niet zo weten te dat werkloosheid daar- rlig kan worden geweerd", de heer Lanser is het ook van de vakbeweging zich in ten voor een evenwichtiger keling van onze economie. van zich medeverant- woordelijk weten voor de nationale economie van de vakbeweging is in de toekomst alleen mogelijk wanneer de mondigheid van de werknemers meer kansen krijgt en het inkomen billijker wordt verdeeld, stelde de CNV-voorzitter. Er zullen betere ver houdingen moeten komen. Of de particuliere ondernemingsge wijze produktie daarvan een hoek steen moet zijn is voor de heer Lanser een vraag naar de doelma tigheid ervan. „Ik geloof dat deze produktie-organisatie in de toekomst een bijdrage kan leveren aan de groei van welvaart en welzijn". Er moet echter wel ruimte zijn voor experimenten op dit terrein, ook al omdat in de toekomst een aantal gro te industriële ondernemingen het beeld van de samenleving goeddeels gaan bepalen. „Het zal noodzake lijk zijn dat dergelijke ondernemin gen een ander karakter krijgen" verwacht van heden- tot bewolkt met tijdelijk regen, tot krachtige, aan de kust af harde wind uit zuid tot zuid- temp. omstreeks 2, max. °®streekj 6 graden. (Opgemaakt 11.15 uur) 19 JANUARI 1971 °P 8.38 uur; onder: 17.04 u. D°p: 059uur, onder: 10.58 uur tater te Katwijk te 7.56 en T; laagwater te 3.34 en 16-57 MONTEVIDEO (AP. ANP) De Nederlandse ambassadeur in de Uru- guayse hoofdstad Montevideo dr. H. van Blankenstein is gisteren onder zware politiebewaking naar het vlieg veld van de stad gebracht en van daag vertrokken naar Aruba de Nederlandse Antillen voor een am bassadeursconferentie. Uit de Uruguayse hoofdstad werd gisteravond opnieuw bericht dat Van Blankenstein zou zijn bedreigd door leden van de stadsguerrillabeweging Tupamaros. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade weigerde nadere bijzonderheden te verstrek ken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zei dat tot nu toe geen schrijven van de Tupama ros was ontvangen zoals berichten uit Montevideo suggereerden. Begin deze week meldde het Britse dagblad The Times dat de Tupamaros Van Blan kenstein op haar lijstje hadden staan. De correspondent van dit blad had dit vernomen van een van de Tupamaros-lelders. WASSENAAR Het af scheid van mr. Geertsema als burgemeester van Wassenaar heeft zaterdag een carnava lesk slot gekregen. De schei dende eerste burger stortte zich in de feestvreugde van het prinsenbal van de carna valsvereniging „De Deylknot- sen" in gezelschap van mi nister Bakker van Verkeer en Waterstaat. Vooral de laatste werd gehuldigd in verband met zijn inspanningen voor de verbetering van de ver keerssituatie Kerkehout. Op de foto LD/Holvastgroeten minister Bakker en burge meester Geertsema elkaar op de manier van het carnaval: alaaf! DEN HAAG De uitbetaling van de uitkeringen voor AOW- en AWW- trekkers is deze maand enkele dagen vertraagd. De oorzaak vormen de twee recente verhogingen die in de computer moesten worden verwerkt. Als gevolg van de feest-dagen is de ze procedure bij de Sociale Verzeke ringsbank in Amsterdam niet op tijd gereedgekomen. Geweld in Calcutta In een nieu we golf van geweld tussen marxis tische communisten, maoïstische Naxalieten en andere politieke par tijen zijn gisteren in Calcutta vijf tien personen, onder wie een re chercheur en een zakenman, om het leven gekomen. De meeste slachtof fers vielen in het zuiden van de stad. waar de politieke groeperin gen met bommen, zwaarden, zelfge maakte geweren en revolvers een straatgevecht leverden. Ook vielen zij groepjes politiemannen aan, die tussenbeide probeerden te komen. NEW YORK (Reuter. AP) De Israëlische regering heeft gisteren het optreden van extremistische Joodse groeperingen, zoals de in Amerika opererende Joodse Defen sieliga veroordeeld. Een ontploffing beschadigde gis teravond het gebouw van de Egyp tische missie bij de VN. Een Egyp tische woordvoerder meende dat de Defensieliga voor de aanslag ver antwoordelijk was. Het gebouw werd beschadigd maar niemand werd ge wond. In de Australische hoofdstad Canberra zijn twee mannen gear resteerd in verband met een bom aanslag op de Russische ambassade. De arrestanten behoren niet tot de Australisch-Joodse Defensieliga, die vorige week dreigementen uitte te gen personeelsleden van de ambas sade. Zij zijn afkomstig uit Midden- Europa. Honderden betogers, leden van de rechts-extremistische organisatie „Aktion Widerstand" bekogelden za terdag in Bonn het ambassadege bouw van de Sowjet-Unie. In Moskou is de voorruit inge gooid van een auto d.e eigendom is van Pan American Airways. Een functionaris meende te weten dat het een vergeldingsmaatregel was. Donderdag was in New York en ruit ingegooid van een Russisch reis bureau. Twee Russische burgers van Joodse afkomst mogen naar Israël emigreren: de natuurkundige Bo ris Zuckermann en de architect Wi- tali Swtsjinki hebben toestemming gekregen de Sowje-Unie te verla ten. De Newyorkse rabbijn Meir Ka- hane riep zaterdag op tot uitbrei ding van de campagne tegen Rus sen in de VS Een internationale groep, gespe cialiseerd in de verkoop van valse Libanese paspoorten aan Joden uit Oost-Europa is door de Libanese recherche ontdekt. De leider van de groep, die zijn hoofdkwartier in So fia had, is gearresteerd. v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASStNAAR. FEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 tot een treffen tussen driehonderd protestantse en roomskatholieke kin deren in Springfield Road. Er werd een half dozijn benzinebommen en stenen naar de troepen geworpen voordat de orde kon worden hersteld. De algemene toestand wordt zo ernstig geacht, dat de Noordierse premier majoor Chichester Clarke zijn voorgenomen bezoek aan Ame rika heeft uitgesteld en vandaag ver gezeld van enkele andere top-minis ters. naar Londen is gegaan om be sprekingen met de Britse minister van Binnenlandse Zaken Maudling te voeren. De Noordierse regering wil een ra dicale verandering wat betreft het ge bruik van de zevenduizend Britse militairen die in Noord-Ierland zijn gelegerd. Tot dusver was hun rol merendeels passief. Chichester Clar ke wil dat de troepen niet langer als ren buffer tussen vechtenden optre den, maar de straten en huizen uit kammen om IRA-activisten. anar chisten en links-extreme elementen die hen bijstaan te arresteren. Het economische gevolg van de toe stand in Noord-Ierland is dat de Britse industriëlen hoe langer hoe sluwer worden om er te investeren en dat de werkloosheid in sommi ge gebieden van de provincie reeds twintig procent bedraagt. De Noordierse regering wil door scherp militair optreden tegenover de oproerstokers duidelijk laten zien cia-t ze geen kans hebben hun doel te bereiken. Overigens staat de Noord ierse regering op het standpunt, dat er, nu de sociale grieven door wetge vende maatregelen worden weggeno men, geen reden is voor opruiing en oproer. De IRA maakt echter ge bruik van de ingewortelde haat en de ontevredenheid van de r.k. min derheid over de trage voortgang van het sociale en economische hervor mingsprogramma. Zondagochtend vroeg is in Dublin het monument voor Daniel O'Con- nell, een Ierse patriot die in 1827 emancipatie voor de Ierse rooms katholieken verwierf, licht bescha digd. Het 56 meter hoge monument, een ronde toren, is het grootste en meest indrukwekkende gedenkteken voor een patriot in de Ierse repu bliek. De „Ulster Volunteers", een verbonden protestantse tegenvoeter van het eveneens verboden Ierse Re publikeinse Leger heeft onlangs laten weten dat er represailles zullen wor den genomen op aan het IRA gewe ten aanslagen in Noord-Ierland. 16 PAGINA'S De Zwitserse ambassadeur in Bra zilië Giovanni Bucher heeft na veertig dagen te zijn vastgehouden door Braziliaanse terroristen zaterdag zijn vrijheid herkregen. En dan is het de hoogste tijd om eens naar de kapper te gaan PAGINA 14 Het staat nu vast, de Bengaalse gier komt uit Duitsland. Maar het dier heeft in het weekeinde wel vele kijkers naar Dongen getrok ken PAGINA 13 We naderen het einde van de klok rond in Leiden. We zijn al geko men tot de uren, waarin sommi gen waken, terwijl de anderen slapen STADSPAGINA En dan natuurlijk weer veel sport. Het amateurvoetbal werd wel af gelast, maar het betaalde voetbal ging gewoon door. Bovendien werd er geschaatst in Davos. En hoe! Verkerk en Schenk joegen elkaar op tot een fenomenale prestatie op de 1.500 meter. Schenk won, maar beide rijders kwamen onder de magische twee-minutengrens. In de top van het betaalde voetbal kwamen enkele verrassingen voor. Na lange tijd zetelt Feljenoord weer eens op de hoogste troon, zjj het samen met ADO. De stand is nu: Feüenoord 18—29 ADO 18—29 Sparta 18—29 PSV 18—27 Ajax 18—26 FC Twente 17—25 Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januari 1871: Buiten de Koepoort zakte gisteren een knaap door het ijs. Twee personen die tot het ver-eenen van hulp toeschoten, zouden echter de slachtoffers van hunne menschlievenheid zijn ge worden. indien niet andere omstanders door middel van lange stokken hadden gehol pen. Bij Kon. besluit van 14 dezer no. 20 is benoemd tot adjunctcommies bij het de- parlement van financiën de heer Mr W. N. Van Hamel, te Leiden. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve prijs. Q Ik word abonnee per 1 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitenc als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. EIDSCH DAGBLAD eUr: G Koopman Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.1® per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1