„Doelmatigheid zoeken" is ver te Rente daalt in F5: druk op Europa Olie op het vuur Commissie-Mulder en het bestrijden van rellen Ombudsman Grote partijen hebben kritiek op nota over werkende jeugd AKI ZATERDAG 16 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 j De Zweedse regering heeft een ieertigjarige Jurist benoemd tot na- 11 onaal ombudsman voor de consu- ■*■1 jent. Die ombudsman zal vooral let- •n op misleidende reclame en ma- iflde verkoopmethoden en reageren p klachten hierover, zowel van het jX. ubliek als van (andere) fabrikan- »n en handel. Hij weet zich hierbij pgeh eruggesteund door een nieuwe wet, i aai le met ingang van dit jaar mislei- i de ing in reclame en quasikortingen vai rafbaar stelt. naXU Nu ligt Zweden sinds Jaar en dag eder P het punt van voorIichting, over- de en wetgeving betreffende consu- ïddei ïentenzaken, ver voor op de rest en im Europa. En de voorsprong van e Scandinavtërs op Nederland is wel iing ser groot. ind In Nederland praat men wel over e dingen, maar daar blijft het dan b Dk lange, lange tijd bij. Wij heb- en zes Jaren nodig voordat er eens zei oorzichtig aan iets zal worden ge- aan tegen de schandalige praktijken an de colportage-verkoop. Wij bera- en ons er in onze afschuiflade, de lociaal Economische Raad over T if het niet eens zinnig zou zijn, een >v eleefde verplichting te hebben, dat 'Aeannonceerde kortingen ook werke- Jk kortingen moeten zijn. Wij vin- en voorlichting wel mooi, maar ze loet geen effect gaan sorteren, an- K ers krijg Je maar wrijvingen en /at heb Je daar aan. 4.. Onze politie, rap met het arreste- en van jongelui die blaadjes met ertoornde politieteksten aan voor- lijgangers uitdelen, laat toe dat in ezelfde straten colporteurs met leu- ens en bedrog het publiek handteke- S ingen laten zetten voor wurgcon- A racten van Duitse tijdschriftenuitge- fers. Onze Kamers van Koophandel, die net een flexibele hantering van de - estigingswet, in samenwerking met e politie, malafide verkoop in zaal- les en tijdens bustochten een halt ouden kunnen toeroepen, doen maar ever niets. Wij lopen er in als wij iets gaan •n waarvan wy geen verstand ;open k* iebbei ^3 Wij Wij accepteren „garantie" waar- we niet eens weten watr die in- loudt. Hoe zouden wij, als wij dat wil- die achterstand op verder gevor- lerde landen kunnen inhalen? In het algemeen is de denktrant lierover aldus: wij bekijken zorgvul- lig wat 't buitenland heeft bestude ren de praktijkervaringen daarmee, m dan zullen wij eens kyken of wij n de toekomst ook zelf niet eens iets 01 urnnen doen, dat dat natuurlijk ook n het kader van onze eigen wetge ving moet passen. Met andere woor- PP< len, wtf begeven ons immer op lan- te omwegen. ïeni S^ech^s ^én geval is ooit eens )r(j( le behoefte van het publiek aan con- I umentenbescherming gepeild. Dat pas in 1964, toen na een publiciteits- jSj ictie, geleid door het Consumenten k{ Jon tact Orgaan, in korte tijd 1784 ,rj ia controle Juist bevonden meldingen w >ver colportage-zwendel bij het cco werden geregistreerd. Doch dat gebeurde dan op kosten en op initiatief van de samenwer- tende consumentenorganisaties, die voor dit soort werk van de overheid leen cent subsidie ontvangen. En wat gebeurt er verder, sinds dat ene voorbeeld van zes Jaar gele den? Zo nu en dan stellen kamerle den eens een minister een vraag over 'jjzaken die het ".onsumentenbelang be treffen. Zij zijn over het probleem dat zij aansnijden, nooit algemeen 'ïnformeerd, en evenmin zijn dat de departementen, waar men de wei nig-zeggende antwoorden van de be windslieden opstelt. Op een dergelijke alles-omzeilen- de manier gaat het n.l.: Vorig jaar vroegen de CHU-kamerleden De Boo en mej. Haars aan de minister van Economische Zaken een onderzoek in te stellen naar de prijsverhogin gen van campingstaanplaatsen en zo merhuisjes. Zelf hadden zij van eni ge onsociale prijsverhogingen gehoord De minister antwoordde dat hij geen macht bezat iets te doen aan de prij zen van onroerend goed, maar dat zijn economische controle dienst op het punt van de dienstverlening in deze recreatie-branche waar de prijsregels wel voor gelden een oogje in het zeil hield. Over de warenwet zelf, vroeg VVD-kamerlid Tuinman aan de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid hoe het toch komt dat de afkondiging van nieuwe wareriwetbe- slulten zo traag verloopt. Of dat soms kwam door onderbezetting van het secretariaat van de adviescommissie warenwet. En ja hoor, het antwoord van het ministerie onthulde dat het secretariaat zonder mensen zat, reeds sedert Jaren. Zo kan men doorgaan met voor beelden van nooit werkelijk beant woorde vragen. Over de werking van het prijsbeleid, over gevaarlijke elek trische huishoudelijke apparatuur over gammele keukentrappen Maar terug naar de Zweedse om budsman. Hij kan klachten verzame len aan de hand daarvan de bestaan de wetten of overlegregelingen doen toepassen, enz. Wanneer zullen wij ooit zover ko men. Nadat wij uiteindelijk ook die wetten en regelingen hebben? Nederland kan zich aan het Scan dinavische voorbeeld spiegelen maar dan wel op een andere manier Wat men hier te doen heeft, is zonder verdere omhaal over te gaan tot in stelling van 'n ombudsman of klach teninstituut. voor consumenten en zich oneerlijk beconcurreerd voelen de handel. Dat wil zeggen een instituut dat klachten en toestanden kan inventa riseren. dat daardoor up-to-date in zicht kan verschaffen in de actuele situatie, op het moment dat er om maatregelen wordt gevraagd. Dan Mag men ook verwachten dat die maatregelen er komen die nodig zijn. Van onze juridische medewerker) LEIDEN Vorige week verscheen het rapport van de „commissie justitieel optreden tegen in groter verband ge pleegde strafbare feiten". Of korter: ,,de commissie Mul der naar de voorzitter, de secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie. Het rapport raakt aan het ter rein van 'gezag en orde' en heeft daardoor duidelijk politieke kan ten. De instelling van deze com missie is voortgekomen uit de on geregeldheden te Amsterdam, zo mer 1966, met onder andere als gevolg het vertrek van burge meester Van Hall. Het rapport- Enschede, dat een analyse gaf van deze onlusten, kwam onder meer tot de conclusie dat de 'rechterlijke bevelen', waarvoor ons Wetboek van Strafvordering in de artikelen 540 e.v. een rege ling geeft, in de praktijk weinig effectief bleken te zijn. Verbetering Het is bepaald een verbetering, dat in de voorstellen het vage begrip, „openbare orde" is vervangen door „gedrag, waardoor de veiligheid van personen of goederen, de onbelem merde doorgang van het verkeer of de openbare dienst in ge vaar wordt gebracht". Ook een verbe tering is dat de inhoud van de beve len wordt omschreven en niet aan de fantasie van de rechter of officier van Justitie wordt overgelaten. De betrokkene wordt bevolen geen Den Haag Zowel de vier rege ringspartijen als de PvdA hebben bedenkingen tegen de wijze waarop het vooroverleg is gepleegd voor de beleidsnota over onderwijs- en ar- beidsmaatregelen voor de werkende jeugd. In deze partijen betreurt men dat het Werkende-jongerenover- leg niet betrokken is geweest by de samenstelling van de nota. KVP, ARP en CHU vinden verder dat het overleg te incidenteel ge beurt, zowel met de werkende Jon geren als met anderen. Bovendien op tijdstippen dat de meningsvor ming op het departement en de schriftelijke voorbereiding reeds zo ver zijn gevorderd dat iedereen wel moet gaan denken dat van wezen lijk overleg geen sprake meer is. Dat alles staat in het zojuist ver schenen verslag van de bijzondere Kamercommissie, die is gevormd voor behandeling van de beleidsno ta. strafbare feiten voor te berei den of te begaan en zich niet op te houden bij oplopen waar geweldple ging te duchten valt. „Men vraagt, zich bij deze formulering wel af of een bezoek aan een voetbalwedstrijd nog tot de mogelijkheden behoort. Effect Deze opmerkingen betreffen de rechtmatigheid, maar hoe zit het met de doelmatigheid van de gedane voor stellen? Wat is het te verwachten effect van een ernstige waarschuwing, met mo gelijke vrijheidsberoving bij niet-na- leving, aan het adres van „gangma kers" of vermoedelijke gangmakers? Wat hebben we sinds de jaren 1965 1966 met de provorellen in dit opzicht geleerd? Het afgelopen jaar bracht het conflict met Zuidmoluk- se bevolkingsgroepen, en in Amster dam, gewelddadige plunderingen als gevolg van het „schoonvegen van het Nationaal Monument op de Dam". Deze golf van agressief gedrag „ver baasde" de autoriteiten. Uit de strafzaken bleek dat de plunderingen juist niet zijn uitge voerd door de groep „Damslapers". Van deze groep weten we door deel onderzoeken vrijwel alles af. We weten uit wie de groep is sa mengesteld, hoe ze slapen, leven en wat ze eten. Maar over die andere groep, die als het ware uit het niets kwam opduiken, weten we niets. Een wetenschappelijk onderzoek van de Amsterdamse universiteit ging in dertijd niet door, omdat de gemeente medewerking weigerde. Voorwaar de was volgens de universiteit om al le bij een conflict betrokken groe pen in het onderzoek te betrekken. De Groningse socioloog prof. Buik. huisen onderscheidde in een artikel in het Nederlands tijdschrift voor criminologie van juli 1967 een aantal soorten „rel". De rel kan als doel hebben de aandacht op zich te ves tigen, sing". Een breed samengestelde com missie. waarin vooral vertegenwoor digers van de gedragswetenschappen zitting zouden moeten hebben, zou de Justitiële autoriteiten kunnen bege leiden bij hun taak. Weigeren De samenstelling en de taakom schrijving van de commissie-Mulder sloot een fundamentele benadering van het orde-vraagstuk waarin der gelijke sociologische oplossingen be trokken konden worden van te vo ren uit. Misschien had dit aanleiding moe ten zijn voor de commissie om haar opdracht te weigeren. De commissie is behoudens enkele politie-amb tenaren uitsluitend bemand met juristen. Maar we leven niet meer in een tijd, waarin maatschappelijke pro blemen opgtlost moeten worden door wetgeving, gebaseerd op gezond ver stand en een dosis juridische ken nis. We beschikken over mogelijkhe den voor maatschappij-onderzoek, kan zuiver reactief zyn dus over deskundigen die dit kun- het afreageren van emoties, de j nen verrichten op het gebied van de rel kan doel op zichzelf zijn. Zonder massa-psychologie en de gedragsso- inzicht in de verschillende soorten ciologie. En wetgevende arbeid rellen en de aan iedere vorm „eigen" Iis vooral zinvol, als sluitsteen op het oorzake, is effectieve relbestrijding aan de hand van dergelijk onderzoek uitgesloten, vindt deze hoogle-verkregen inzichten, raar. Een standpunt dat overigens, Door deze procedure wordt het mn- ook wordt gedeeld door de directeur I gelijk oordeverstoorders geduren- van de politie-academie mr. Offers, j de een korte periode van hun vrijheid Ook hier geldt de gulden regel: ken- j te beroven, ook als voor het straf ba- nis is macht. re feit dat zij begingen geen voorlo- De commisssie-Mulder constateert Pige hechtenis is toegelaten. De com- zmet veel nadruk dat het zoeken naar missie-Mulder kreeg nu als opdracht de oorzaken van de conflicten buiten om na te gaan hoe deze regel doelma- haar opdracht viel. Zij heeft wel haar tiger gemaakt kon worden, natuur- voorstellen voorgelgd aan de profes- hjk met behoud van de rechtmatig- soren van Braam en Ter Hoeven, bei- j heid. de hoogleraar in de sociolgoie in Rot terdam, die kennelijk moeite hadden met veel nadruk dat het zoeken naar Dit laatste heeft de commissie bij dracht aan de commissie. Zij dachten haar werk centraal gesteld. Zo voelt meer aan de instelling van een over- zij niets voor de zogenaamde "met- heidsdienst voor conflictbeheer- hode-Koppejan", genoemd naar de Centraal Amsterdamse commissaris van poli tie, die "lastige elementen" opbracht naar een lokaal aan de rand van de stad, om ze na een korte periode weer los te laten. Deze methode acht zij strijdig met het verdrag van Ro me ter bescherming van de rechten van de mens (1951). Ook houdt de commissie vast aan het rechtbegin- sel dat dader en feit "geïndividua liseerd" moeten worden. Dit betekent dat zij niet toegeeft aan de hier te lande ook wel gehoor de wens die inmiddels in Frankrijk wet geworden ls om deelnemers aan een oploop collectief aansprake lijk te stellen voor de daaruit voort gekomen schade. „Je was er by, dus je bent er bij", wijst de commissie uitdrukkelijk als redenatie van de hand. Voorstellen Om toch tot een uitbreiding van de ze "rechterlijke bevelen ter handha ving van de openbare orde" te ko- men, stelt zij het volgende voor: Niet de rechter maar (ook) de officier van Justitie kan deze beve len geven; Dit kan hij niet alleen als de be trokkene een strafbaar feit heeft ge pleegd, waarvoor geen voorlopige hechtenis mogelijk is, maar ook "als iemand wordt aangetroffen onder omstandigheden die het vermoeden wettigen, dat de betrokkene een mis drijf zal begaan, waardoor de veilig heid van personen of goederen wordt aangerand". strijdig Deze eerste uitbreiding lijkt niet zo spectaculair. Ook nu kan de ofifcier van Justitie, als hij kennis heeft ge nomen van een strafbaar feit, de zaak seponeren dat wil zeggen niet verder vervolgen onder be paalde voorwaarden gesteld aan de verdachte. Wel ingrijpend en strijdig met fundamentele rechtsbeginselen van ons strafproces, ls de bevoegd heid aan het openbaar ministerie om op te treden ook als er nog geen strafbaar feit is gepleegd, maar al leen een vermoeden bestaat dat dit zou kunnen gebeuren. Ons Wetboek van Strafvordering geeft het Openbaar Ministerie be paalde bevoegdheden, zodra iemand verdacht wordt van een strafbaar feit. Dit systeem te doorbreken door een soort voorafgaand optreden te scheppen in de vorm van een ernsti ge waarschuwing met ingrijpende consequenties, zou een stap op de verkeerde weg zijn. Voor preventief optreden heeft de burgemeester bevoegdheden, met ge bruikmaking van het politie-appa- raat. Preventief optreden door het Openbaar Ministerie doorkruist het rechtsstaatbeginsel en zou i n een minder democratische samenleving dan wij nu kennen, gevaarlijke con sequenties kunnen hebben. De wetge ving mag het overheidsapparaat nim mer een handvat bieden om bij drei gende onlusten bijvoorbeeld "langha- rigen" te arresteren of komt de onrust van Zuidmolukise zBjde "kleurlingen" op te pakken. Deze voorstellen gaan ook in te gen de tendens bij de vrijheid van de monstratie het preventief (vooraf gaand) toezicht te vervangen door een repressief (achteraf) toezicht. De redenatie hierbij is dat in 'n samen leving van volwassenen burgers de eigen verantwoordelijkheid centraal gesteld moet worden. De strafrech ter behoudt de controle voor exessen. De voorstellen van de commissie- Mio-(-r volgen weer de bestaande re geling van de rechterlijke bevelen, door inschakeling van de rechter te eisen, zodra de bevelen niet worden opgevolgd. De rechter kan het bevel herhalen en 'n borgsom eisen. Wordt de borgsom niet betaald, of na be taling het herhaald bevel niet na geleefd, dan kan hij de betrokkene voor 10 dagen van zijn vrijheid bero ven. De rentedaling in de Verenigde Staten, welke geforceerd werd door het verlangen van Washington om de economie weer goed op gang te helpen, heeft vanzelfsprekend grote j invloed op de rentestand in Europa. In navolging van de discontoverla ging, waartoe de Federale Reserve Board de vorige week besloot, moes ten Frankrijk en Italië al tot een aanpassing van de geldrente over gaan en het zit er in dat ook Groot-Brittannië tegen wil en dank eerlang tot een verlaging van het disconto moet besluiten. Voor de Nederlandsche Bank is er nog geen aanleiding om al tot verlaging van het disconto over te gaan. Dat zou pas het geval zijn als er een grote toevloed van deviezen zou ontstaan. Daarvan is op het ogenblik geen sprake, eerder is het tegendeel het geval. Wel is het zo dat de Nederland- j sche Bank een deel van de dollars, die een maand of drie geleden van de handelsbanken werden overgeno men met het oogmerk de binnen landse geldhoeveelheid te verruimen wegens de geldbehoeften tegen het einde van het jaar. voorlopig in portefeuille zal behouden. De banken hadden de verplich ting de dollars na drie mas^aen te rug te kopen, maar besloten werd de gelegenheid open te stellen de positie met drie maanden te verlen gen Dat kosf de banken wat meer rente dan bij de vorige gelegenheid, maar zij hebben er wel wat voor over. omdat zij bij teruggaven van alle dollars in het binnenland krap in de contanten zouden zijn geko men. Averechts Het zou een averechtse uitwerking hebben gehad op de geldrente, die daardoor zou zijn opgelopen met het gevolg dat de buitenlandse in stellingen er aanleiding in zouden hebben gezien om hun geld naar Nederland over te hevelen, hetgeen uiteindelijk aanleiding zou zijn ge weest voor de Nederlandsche Bank om aan de discontobei te trekken. Nederland heeft in de gegeven omstandigheden geen aanleiding om tot verlaging van het disconto over te gaan. De economische situatie in ons land toont nog steeds tekenen van oververhitting, die maken dat de monetaire teugels strak gespan nen moeten blijven. Verlaging van het disconto zou pas mogelijk zijn als tegelijkertijd de teugels van de kredietverlening zou den worden gevierd. Dat is nu juist iets wat de monetaire autoriteiten willen voorkomen. Er bestaat nog steeds een over spannen situatie, welke bij een da ling van de rentevoet en verruiming van de kredietverlening tot gevolg zou hebben dat de manometers van de economie tot boven de rode streep zouden komen, hetgeen on vermijdelijk tot gevolg zou hebben dat de veiligheidskleppen in wer king zouden treden. Stoom afblazen is in economisch opzicht een serieu ze aangelegenheid. De invloed van de door de Ame rikaanse autoriteiten geforceerde rentedaling is toch al erg genoeg voor Europa, waar in vrijwel alle landen met man en macht moet worden getracht om het economi sche bestel in goede banen te lei den. Niet rooskleurig In West-Duitsland ziet de econo mische situatie er momenteel be paald niet rooskleurig uit. De beste- dingsdrang schijnt er nog toe te nemen, hetgeen zou kunnen worden afgeleid uit de omvangrijke verko pen, welke de grote warenhuizen, als Karstadt en Kaufheus tijdens de feestdagen boekten. Aan de ene kant bestaat de nei ging de prijzen der verbruiksgoede- I ren op te schroeven en aan de an- dere kant zijn er sectoren, zoals ra dio en televisie, waar het prijsbe- derf al begint op te treden door verscherping van de concurrentie verhoudingen. Helemaal duidelijk is het daarom niet uit welke hoek de wind van de prijsbeweging in West-Duitsland gaat waaien. Ten gunste van de industrie zal dat ze ker niet zijn, aangezien de loonbe- weging niet te stuiten lijkt. Zeker is het dat de rentevoet bij de Oosterburen zich in neerwaartse richting beweegt. De Bundesbahn heeft dezer dagen een lening van 300 min. DM uitgeschreven tegen een emissiekoers van 991/4% en een rente van 8De looptijd van de lening is tien jaar. Het rende ment komt uit op 8,11%. Voor deze lening werden de inschrijfformulie ren met mandenvol aangedragen. Voor 8% pandbrieven met langere looptijden is de koers tot pari opge lopen, hetgeen betekent dat de Duitse rentemarkt in een paar we ken tijds van 8*6% tot 8% is terug gelopen. Ook de geldrente heeft een j dalende richting ingeslagen, zodat I als de beweging in het huidige tem po voortgaat, de kredietrente in de komende maanden tot 6% a 6^4% zal dalen. Mocht intussen het dis conto omlaag gaan dan zal de geld rente nog wel verder teruglopen. De president van de Bundesbank heeft vorige week verklaard dat de rente op de geld- en op de kapi taalmarkt in de komende weken een neergaande richting zal blijven vertonen. Er zou een grote staatsle ning In voorbereiding zijn en de rente daarvoor zou wel eens op 7y»% uit kunnen komen. Verwacht wordt dat de lening DM 400 a 500 min groot zal zijn. Ook zou er een lening van de Bundespost op stapel staan. Vaste houding In Nederland heeft de obligatie- markt de laatste tijd een vaste houding aan de dag gelegd dankzij de niet aflatende belangstelling van buitenlandse zijde voor guldenobli gaties. Niet alleen kan daarbij ge bruik worden gemaakt van de be trekkelijk hoge rentevoet in ons land, maar bovendien zitten er voor vele buitenlandse beleggers fiscale voordelen aan belegging in obliga ties in Nederland, waar de coupons aan de loketten van de banken kunnen worden verzilverd zonder inmenging van de fiscus. Aangenomen mag worden dat bij de inschrijving op de lening van f 75 min van de AMRO-bank tegen een rente van 7het buiten land op de tenen heeft gestaan om zo hoog mogelijk te kunnen in schrijven. Bij de toewijzing werd dan ook een minimale portie van het aangeboden bedrag toegewezen. De totale inschrijving zou dicht in de buurt van een paar miljard heb ben gelegen. Voor de lening van de Nederland se Gasunie, die maandagmiddag werd aangekondigd, zal naar ver wacht mag worden wederom een grote belangstelling van buitenland- sezijde bestaan. Ook voor binnen landse rekening bestaat een flinke vraag naar obligaties, nu de aande len qua belegging wat uit de gratie zijn geraakt. Op de beurs vroeg men zich maandag al af hoe hoog men zou moeten inschrijven om verzekerd te kunnen zijn van een zodanige toe wijzing dat de cliënten redelijk goed aan hun trekken zouden kun- j nen komen. Zonder de buitenlandse belang stelling evenwel zou er in ons land zeker geen rentedaling te verwach ten zijn. De grote institutionele be leggers hebben al zoveel op voor hand toegezegd voor allerlei doel einden dat zij bepaald niet zitten te springen om nieuwe obligatielenin gen. Het publiek zou ook gauw reti reren als zou blijken dat de rente niet onder druk bleef staan van het buitenlandse aanbod. De kapitaalbe hoeften zijn nog van dermate grote omvang dat de kapitaalvoorziening bepaald tekort zou schieten als er de laatste maanden niet zoveel ka pitaal uit het buitenland zou zijn aangevoerd. We zitten nu eenmaal niet op een eiland, zodat de relatief hoge rentevoet een grote zuigkracht op buitenlands kapitaal blijft uitoe fenen, vooral omdat zo langzamer hand iedereen er wel van overtuigd is dat de gulden nog niet in de vuurlinie ligt om voor devaluatie in aanmerking te komen. Trouwens de valutamarkt toont momenteel geen tekenen dat er sprake zou kunnen zijn van een aanval op enigerlei valuta. Het zou hoogstens de dollar kunnen zijn, maar de centrale ban ken in Europa staan er borg voor dat de dollar zich kan handhaven. De ellende zou niet te overzien zijn als er wel iets zou gebeuren. Soms kan men zich wel zorgen maken over hetgeen er op onze obligatiemarkt zou plaatsvinden als het buitenland plotseling een ander doelwit zag voor zijn beleggingen. Zodra de enorme hoeveelheid Ne derlandse obligaties, welke in de af gelopen maanden in buitenlandse handen is gekomen, op de markt zou worden gesmeten, zou het leed niet te overzien zin. Er zou dan een dusdanige koersdaling voor obliga ties kunnen optreden dat het staatskrediet in gevaar zou kunnen komen. De schorsing van politiecommissa ris J. Th. Sprockel is door het poli- tie-corp op Curasao ontvangen als een direkte oorlogsverklaring door de Antilliaanse regering. De „griepaktie" die tot voor kort 50 pet van het po litiepersoneel thuis hield, heeft nu een bijna totaal karakter gekregen. De politie was woensdag uit het straatbeeld van Willemstad ver dwenen. Er werd niet meer ge patrouilleerd en op de politieposten waren slechts enkele agenten aanwe zig. Ook een kort geding, dat door de Antilliaanse regering was aangespan nen tegen de rebellerende poli tieagenten heeft niet tot een direkt resultaat geleid. De zitting werd voor onbepaalde tijd verdaagd, nadat bei de partijen er op aandringen van de rechter mee instemden, het politie conflict aan een commissie van goe de diensten voor te leggen. In het schorsingsbesluit wordt com missaris Sprockel ondermeer verwe ten, dat hij in de afgelopen weken, de politieakties heeft gesteund en dat hij heeft geweigerd zijn medewer king te verlenen aan de pogingen, van de gezaghebber en de minister van Justitie om een einde te maken aan de gezagscrisis in 't politiekorps. Dat Sprockel een aktieve rol speelt in het huidige conflict, is niet zo ver wonderlijk. De protestaktie van de politiebond is niet alleen gericht, tegen de slechte salariëring, maar ook tegen de benoeming van een vijftal Nederlandse politieofficieren op hoge posten in de Nederlandse Antillen. Commissaris Sprockel. die al ruim een half jaar als waarnemend hoofdcommissaris in functie is, voelt zich als Antilliaan gepasseerd, nu de Wassenaarse politieofficier W. van Ballegoijen de Jong zeer binnenkort aan het hoofd zal komen te staan van het Antilliaanse politiekorps. De ge schorste commissaris weet zich ge steund door de Antilliaanse politie bond, die in 't gevoerde benoemings beleid een aantasting ziet van de pro motiekansen van de Antilliaanse po litieofficieren. Men vraagt zich in politiekringen af hoe een aan tal kersverse makamba's (blanken», die geen enkele notie hebben van de Antilliaanse mentaliteit, de juiste, leiding kunnen geven aan 't politie korps op de Nederlandse Antillen. Een punt dat ook heeft bijgedra gen tot de huidige conflictsituatie is ae reeds lang bestaande slechte ver standhouding tussen commissaris Sprockel en zijn direkte chef. gezag hebber (burgemeester) Kibbelaar van Curasao. Een slechte relatie, die af gelopen zondag nog tot uitging kwam toen de geschorste commissaris wei gerde een brief te laten verspreiden onder het politiepersoneel, waarin het werd opgedragen onmiddellijk de normale werkzaamheden te hervat ten. „Ik ben geen postbode", was het niet zo gewaardeerde antwoord. Het is overigens niet de eerste keer dat commissaris Sprockel uit zyn, functie is ontheven Een jaar gele den werd hij eveneens geschorst, na dat hij in een gesprek met het hoofd van de veiligheidsdienst had ver klaard, dat het politiekorps niet op gewassen zou zyn tegen eventuele nieuwe ongeregeldheden. Déze schorsing is toen weliswaar via het ambtenarengerecht ongedaan ge maakt, maar de promotiekansen voor de heer Sprockel waren er wel mee verkeken. De poging van de Antilliaanse re gering om via een rechterlijke uit spraak de politiemensen uit hun ge fingeerde ziekbed te krijgen, heeft nog niet tot het gewenste resultaat geleid. Een kort geding met de hele politietop in de verdachtenbank en de zieke ondergeschikte op de stamp volle publieke tribune eindigde in een voorlopige kleine overwin ning voor de politi-mensen. President mr. Engel ging niet mee met mr. Hage, die namens de rege ring een dwangsom eiste van f25.000 voor iedere dag dat de aktie zou wor den voortgezet. Mr. S. le Poole, die namens de politiebond het woord voerde kreeg de rechter wel mee. toen hij stelde, dat een gerechtelijk von nis misschien wel een einde zou kun nen maken aan de protestak tie, maar het conflict alleen nog zou verscherpen. Uuiteindelijk kwam de president van het hof met het voor stel om een commissie van goe de diensten in het leven te roepen. De politiebond ging hiermee akkoord en wilde zelfs weer normaal aan het werk gaan. indie*» '.ij van de regering de toezegging zou krijgen, dat er geen Nederlandse politieofficie ren naar de Antillen zouden komen, hangende de werkzaamheden van bovengenoemde commissie. Mr. Hage kon deze verzeker ng niet ge- ven, waarop de rechter de zitting voor onbepaalde tijd schorste. De oplossing zal wel buiten de rech s aal gezocht moeten wor den. Maar ook een commissie van goede diensten heeft een slechte ge sprekspartner aan een demissionair kabinet dat meer oog heeft voor po litieke dan voor maatschappe lijke problemen. De tijd begint te dringen: volgende week werdt de nieuwe hoofdcommissaris W. van Ballegoijen de Jong o~ Curacao ver wacht. GERARD HABRAKEN

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7