LIETPARK: recreatie in het groot Eremetaal voor vijftal \*i ify Kijken bij de laatste treinen... RECREATIEVE INSPRAAK GEBODEN ijlhilarissen bij Clos Leembruggen WCLTERS In Benidorm zult u het wel merken... jffrke AFSCHEID VAN BURGEMEESTER VAN LEIDEN ellgli (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Recreatie in 't groot kun je de plannen noemen, die de gemeente Leiden heeft in de vorm van het Vlietpark, waar voor de Kon. Ned. Heidemaat schappij een ideeënschets heeft gemaakt. Op dit moment worden de kos ten geraamd op f 24 miljoen. Daarvoor krijgt Leiden een lange groene strook met volkstuinen, parkstroken, sportvelden, een kampeerterrein, een restaurant, speelterreinen e.d. Het gebied waar het Vlietpark zal worden aangelegd, maakt deel uit va een in het streekplan Rijnstreek-west als parkstrook aangemerkt gebied tussen de Vliet en de rijksweg 4. Het sluit aan de zuidzijde aan bij het na zandwinning eveneens als recreatie terrein in te richten gebied in Leid- schendam en Zoeterwoude, 't water sportgebied „De Vlietlanden." Aan de Het voormalig Kruisheren klooster aan de Vrouwenweg komt in het Leidse Vlietpark. (Foto LD/Holvast) 1966 was hij hoofd van de bedrijfs- en loonadministratie en chef van de bedrijfs-administratie en inkoper van verfstoffen en chemicaliën. De diensttijd van de heer Koore- man ging op 10 maart 1930 in. Zijn eerste functie was magazijnbediende. Eind 1932 werd hij centrifugeer der en in 1945 volgde zijn aanstelling in de functie, die hij nu nog vervult: garenstomer in de ververij. De heer Hartevelt trad op 8 april 1930 in dienst als verver in de ver verij. Dat is hij 40 jaar gebleven. De heer Diersman trad op 27 ok tober 1930 in dienst bij de firma Van Wijk en Co alst voorspinner. Tot ok tober '67 werkte hij daar als twijner en haspelaar. Na de produktieoverna- me van Van Wijk door Clos en Leem bruggen werd hij aangesteld als twijner. DEN Gistermiddag zijn in de van de Sajetfabrieken P.Clos (ruggen 5 jubilarissen ge- Ter gelegenheid hiervan zij 'n koninklijke onder- ;lIng. Jubilarissen zijn J. Taffijn, uelis Lotte (beiden ruim 50 jr. nst) p. Kooreman, P. Hartevelt A. Diersman. De laatste drie Q er 40 jaar opzitten. De heren n en Lotte hebben de zilveren edaille ontvangen en de Jubila- met 40 dienstjaren kregen onzen ere-medaille, verbonden e Orde van Oranje-Nassau. heer Taffijn begon zijn dienst- P 25 oktober 1920. Hij heeft op ïiadministratie, de factureer- ig en de boekhouding gewerkt. Un pensionering op 21 oktober as hij achtereenvolgens nog Even poseren voor de foto graaf met het eremetaal op de borst. (Foto LD/Holvast) werkzaam op de calculatie-afdeling, als wolinkoper en als chef van de Hollerith-afdeling. Daarnaast is de heer Taffijn van 1947 tot 1970 voor zitter van de bedrijfsvereniging tot ontspanning geweest en van 1948 tot aan zijn pensionering in oktober 1970 voorzitter van de bedrijfsklaverjas- vereniging. Op 14 juni 1920 startte de heer Lotte zijn werkzaamheden op de fac- tureerafdeling van de firma. Nadat hij in 1940 bevorderd was tot chef van het voorraadmagazijn, kreeg hij in 1943 de functie van chef van de (toen pas gereorganiseerde) admi nistratie van de ververij. Van 1949 tot ADVERTENTIE wat wel en wat niet een rustig hotel is. Fijn als u dan een Arke reis geboekt hebt, want dan zit u stalles voor uw geld. Uw reisbureau kan u precies vertellen waaróm. De Arke-reisgids ligt daar voor u klaar. A uw kiene reisregelaars reis-passagebureau Vismarkt 1 - Leiden Tel. 24862—42365 LEIDEN Op maandag 22, dins dag 23 en woensdag 24 februari gaat Leiden afscheid nemen van burge meester Van der Willigen. Op maan dag wordt 's middags een bijzondere raadsvergadering gehouden, gevolgd door een besloten receptie. De voor 's avonds geprogrammeerde gewone raadsvergadering wordt verschoven naar maandag 1 maart. Dinsdag avond neemt het personeel van de gemeente afscheid van mr. Van der Willigen. Hier komen hoofden van dienst, chefs van afdelingen en de legaties. Het gehele personeel kan op woensdagmiddag de burgemeester ten afscheid de hand drukken op een receptie, 's Avonds volgt in de burgerzaal een afscheidsreceptie voor de burgerjj. LEIDEN De Kroon heeft het door de gemeenteraad op respectieve lijk 2 maart en 9 november vorig jaar vastgestelde onteigeningsplan voor het gebied Herengracht-Zyisingel goedgekeurd. De goedkeuring betekent dat bin nenkort een begin zal worden ge maakt met de onteigeningsprocedu res voor de nog niet in gemeentelijke handen zijnde percelen in het sane- ringsgebied. Binnen enkele maanden zal de gemeenteraad moeten beslui ten bij de rechtbank in Den Haag een onteigeningsprocedure aanhan gig te maken tegen de nog 19 eige naren van wie dan geen schikking is bereikt. noordzijde wordt het gebied begrensd door de Leidse Rivierenwijk. Het Vlietpark wordt doorsneden door de spoorlijn Leiden-Utrecht en de Europaweg. Daardoor komen er drie compartimenten. Het Vlietpark zal aan de zuidzijde worden begrensd door de geprojecteerde rijksweg 11. Het gebied zal worden doorsne den door nieuwe wegen. Gepro jecteerd is de z.g. Matiloweg ten oos ten van het Rijn-Schiekanaal van Hoge Rijndijk tot eventueel te ver lengen Churchill-laan via 'n onder doorgang in rijksweg 11 doorlopend in het water sportgebied „De Vlietlan den". De eventueel te verlengen Chur chill-laan krijgt een aansluiting op ryksweg4 ted plaatse van de bestaan de aansluiting van de Europaweg. Gedacht wordt aan een toegangsweg voor het gebied vanaf het Lammen- schanscircuit. En verder aan een noordelijk van de spoorbaan ge dachte verbinding met het industrie schap „De Grote Polder" in Zoe- terwoude. Avontuurlijk spelen; Compartiment I (tussen nieuwe rijksweg 11 en Europaweg)Het ter rein tussen de geprojecteerde ont- sluitingsweg en de Vlietweg zal wor den ingericht als volkstuincomplex. Hier komen parkstroken met wandel paden. Een kampeerterrein van 11 ha. is gedacht nabij de kruising van rijksweg 4 en rijksweg 11. Het krijgt een goede aansluiting en ligt gunstig ten opzichte van „De Vlietlanden." Bij het kampeerterrein komt een res taurant, alsmede een haventje voor vissers. Een groot park in dit compartiment krijgt waterpartijen, o.a. vijvers voor amfibische recreatie. In de omgeving van het bestaande gemaal kan een botenberging en een „overhaal" voor kleine schepen worden verwe zenlijkt. Misschien is ook een over haal mogelijk naar „De Vlietlanden." Het park biedt ruimte voor zaken als „avontuurlijke speeltuinen," „in structief plantsoen" en kleine sport- accomodaties. Sportvelden en ijsbaan Compartiment II tussen Europa weg en spoorlijn Leiden-Utrecht) Hier komen drie complexen voetbal velden, resp. van vier, vier en vijf velden met oefenhoeken, kleed gebouwen en parkeerruimten. De dertien velden kunnen nog worden uitgebreid met vier velden. Verder zijn geprojecteerd drie korfbal- en vier hockeyvelden. Voorts is er een veldijsbaan gedacht, waarop een lange en een korte baan naast elkaar kunnen worden uitgezet. In het centrum resteert een groot parkgebied. Een bestaande tuinderij kan als gemeentekwekerij worden in gericht, wellicht met instructief ka rakter. Heuvels op vuilstort Compartiment III (tussen spoor lijn Leiden-Utrecht en noordelijke grens)De noordelijke grens wordt j gevormd door de Rivierenwijk, wel- ke officieel „Meerburgerpolder" gehe ten wijk wellicht enigszins zal wor- I In het toekomstige water sportgebied „De Vlietlanden' wordt zand gewonnen. Het Leidsê Vlietpark gaat op dit recreatiege bied aansluiten. (Foto LD/Holvast) den uitgebreid. Het storten van huis-* vuil in dit gebied zal zich naar ver wachting een aantal Jaren blijven voortzetten, waardoor een groot deel moet worden gereserveerd. Daarna zal de stort worden afgedekt met grond. Op dit geaccidenteerde terrein kan een aantrekkelijk park met speel mogelijkheden worden aangelegd. Het programma van eisen voor t Vlietpark stoelt op een in 1966 opge stelde raming behoefte aan recrea tievoorzieningen voor de Leidse ag glomeratie in 1980 en beschouwingen van de sportstichting. Het gebied beslaat 285 ha, 120 in t eerste, 110 in het tweede en 55 in 't derde compartiment. De kostenra ming bedraagt f 24 miljoen: f 11 mil joen voor 't eerste, f 10 miljoen voor het tweede en f 3 miljoen voor het derde compartiment. LEIDEN Het station is een bijzondere plaats tn elke stad. Er zijn grote groepen toeristen, die in het buitenland nooit de kans voorbij zullen laten gaan eens uitgebreid op spoorwegstations rond het Stationsplein zal kun- over de bevolking. Na een paar uur kijken kan ivorden vastge steld hoe de bevolking is samen gesteld, of er veel industrie is, hoe de jeugd zich gedraagt, etc. Wie het nog nooit probeerde moet de proef eens nemen. Dat kan zelfs in Leiden. Wie zich 's avonds ophoudt rond het Statiansplein zal kun nen zien hoe tussen elf en twaalf de dag langzaam over gaat in de nacht. De topdrukte op het Leids station ligt tussen vijf en zeven. Daarna streft het verkeer lang zaam af. De reizigers, die Leiden tussen elf en twaalf nog verlaten of binnenkomen accentueren de stilte. Een enkele auto haalt een late reiziger op, een jongen om helst zijn vriendinnetje voor de laatste keer (op foto LD/Holvast) twee meisjes komen giechelend terug van een avondje uit en een gewichtige man met een aktetas verdwijnt met rappe schreden in de nacht. Iedereen is nu op weg naar huis. Op weg ook naar het einde van de dag. De 70-75 rei zigers, die tussen half elf en tiuaalf uur de stad verlaten bie den een leuk schouwspel. Slechts een paar keer per week is het werkelijk drukker op het station tussen elf en twaalf. Op vrijdagen als veel mensen op weekeind gaan, als ouders hun kinderen op gaan zoeken en meer mensen uit de omliggende plaat sen uitgaan in de stad is het wat drukker. Ook zondagavond lijkt het leven in de stad langer te du ren. De militairen (nu voorname lijk in burger) komen zo laat mo gelijk naar de kazerne en de eer ste studenten komen ook al weer terug van het weekeinde elders. De rest van de week beperkt het verkeer zich tot enkelingen, die 's avonds ook nog iets te doen hadden. Ze reizen voornamelijk naar AmsterdamRotterdam, Haarlem en Utrecht. Rust kenmerkt behalve op de spitsuren het Leidse station. De hele dag. Toch staat Leiden hoog op de lijst van steden met snel groeiend reizigersvervoer. Vorig iaar was de toename van het treinverkeer vanuit Leiden twaalf procent. toa4aTERDAG 16 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 J LEIDEIN Het Leidse college van B. en W. wil kenneiyk ernst maken met inspraak. Las u gisteren in deze krant de opvatting van wethouder Harmsen. vandaag biykt, dat ook de wethouders mevr. Den HaanGroen en Kr et (op foto LD/Holvast) om inspraak vragen. Dat gebeurt ten aanzien van de plan nen voor het Vlietpark, een groot recreatie gebied-van-de-toekomst Ek ligt alleen nog maar een ideeënschets. waarvan u de weer slag vindt in onderstaand verhaal. Recreatie- raad. sportstichting en andere betrokkenen zullen er het hoofd over buigen voordat het plan naar des gemeenteraad gaat om in eer ste instantie gestalte te krijgen. Op het moment, dat de raad de zaak heeft behandeld, is het meer dan een ideeënschets geworden en de verwachting is, dat er dan een publikatie van de gemeente over zal ver- schynen. Vooruitlopend hierop is by het Leidsoh Dagblad een voor krantendruk dui- delyke kaart in voorbereiding van de ideeën zodat iedereen er over kan meedenken. Het L.D. zal deze kaart binnenkort publiceren. Je hebt geen kaart nodig om te constateren dat Leiden grote plannen óp recreatiegebied heeft. Alleen uit een opsomming van wat in Door Hans Melkert dit gebied mogeiyk is biykt reeds welk een rykdom een groen-arme steens tad als Leiden tegemoet gaat als de plannen worden uitge voerd. De financiën spelen natuuriyk ook in dit geval de hoofdrol, maar in gemeentekrin gen is men niet pessimistisch. Er komt veel subsidie op recreatieplannen en dat geeft de Leidse burger moed. Met dit ruim 250 ha. grote Vlietpark wil Leiden inhaken op de vingerwyzing van ho gere overheden om de strook tussen rijks- weg Amsterdam-Rotterdam en het Ryn- Schiekanaal groen te houden en dit gebied aan te passen aan de behoeften, die in dit dichtbevolkte gebied bestaan aan actieve en passieve recreatie. Grote vraag is en de ideeënschets geeft daarop geen antwoord natuuriyk: wan neer heeft Leiden deze groene long voor sport spel en verpozing? De wethouder van cultuur recreatie en maatsohappelijk werk, mevr. Den Haan. houdt zich op de vlakte wat de tydsbepaling betreft, en wethouder van stadsontwikkeling Kret zegt voorzichtig, dat er de eerste vyf jaar weinig te zien zal zyn. Directeur gemeentewerken ir. Vos tenslotte spreekt van „over tien tot vyftien jaar". Het is een logische zaak, dat men moeilyk kan zeggen „dan en dan". Verwezenlyking hangt van een groot aantal factoren af. Om te beginnen is er de vraag hoe lang het duurt voordat de ideeënschets na de inspraak-pe riode voor Leidse begrippen uniek vroeg en nooit eerder voorgekomen de raad gaat passeren. Daarna moet ergens een begin wor den gemaakt. Vast staat, dat dit het geval zal zyn in het middelste van de drie compartimenten, het stuk. dat aansluiting krijgt op het Lammen- schanscircuit. Daar zyn, zoals in onderstaand verhaal te lezen is, sportvelden gedacht. Een voordeel is, dat de grond van een groot ge deelte van dit compartiment reeds eigendom van de gemeente is. Hiervoor moet een be stemmingsplan worden gemaakt, dat nor maal „door de molen" gat en daarna in uit voering komt. In het hele gebied van het Vlietpark is on geveer één-vyfde van de grond in handen van de gemeente. De verwachting is. dat na het sportvelden-compartiment wordt begon nen met dat deel, waar nu volkstuinen zyn. Die kunnen gedeeltelijk biyven en anderdeels zullen ze een gewyzigde situering krygen. De Leidse volkstuinders zyn overigens ver heugd over dit plan, dat een vaste plaats biedt voor vestiging van volkstuinen. Het laatste komt aan de beurt het gedeel te by de Hoge Ryndyk. Hier is vuil gestort en zal in de toekomst ook puin worden ge stort. Door deze storting wordt het mogelijk aansluitend aan de Rivierenwyk een wat heuvelachtig park aan te leggen. Er is enige ruimte voor uitbreiding van deze wyk, waar bij de plannenmakers denken aan school- en andere voorzieningen, die in dit deel van Lei den ontbreken. Het bosgebied van het landgoed Crone- stein biyft. Nog „wit" in het plan is een stuk grond tussen Vrouwen- en Europaweg, waar enige bebouwing is en waaraan de gemeente Zoeterwoude de bestemming „woongebied" heeft gegeven. Wat Leiden met deze .grens- wyzigingserfenis" gaat doen is nog de vraag.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3