Staking leidt tot algehele ontwrichting oensdag chaos bij Britse post Bejaarde kassier (69) weerde zich geducht vandaag Opnieuw onrust in de Rijnmond Wist V? Verbetert loonstrijd GERS OVER 0|{EDESMACHT TOOSTEN bont van 5 Aan JEgmond Ot Is sportief bont Overvaller kreeg geen kans el bewolking CITROËN GS [rdnsbupg: Prijsindex voor gezinsconsumptie bleef gelijk Conflict loonvoorwaarden elektrotechnisch personeel West-Duitsland kreeg deel van Nederlands „plaf (§ud tettivs jicht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 JANUARI 1971 No. 33300 „EIDSCH eur: O. Koopman redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (bjj vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) 24 PAGINA'S jjhHINGTON (AFP) De Ame- se minister van Buiten- J Zaken William Rogers heeft n te kennen gegeven, dat ca en Rusland het eens kun- wden over het deelnemen aan vier-mogendhedenvredesmacht et Midden-Oosten, onder aus- Ovan de Verenigde Naties. In raaggesprek met de Ameri- televisiemaatsohappij CBS minister dat Amerika bereid verantwoordelijke rol te spe- de handhaving van de vrede betrokken gebied en dat Sow- sland, Engeland en Frankrijk kennen hebben gegeven hier- eid te zijn. acntte het echter te vroeg r genoemde vredesmacht te zolang VN-bemiddelaar Jar- et zijn missie bezig is. VAN EGMOND BREESTRAAT 1TERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 ||EL.(01710)-23337 LEIDEN a Voor zeker f 14.000 - arihuana is door acht Tilbur- i leeftüd variërend van zeven- it en met zevenentwintig jaar, tste maanden in Tilburg in en andere jongerenetablis- en omgezet. V(Jf van hen zijn officier van justitie in Breda leid. De overigen werden na »rgeleiding naar huis gezon- egens hun beperkt aandeel in del. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) De Britse Bond van PTT-personeel heeft tegen woensdag a.s. een nationale staking afgekon digd. De reden is de verwerping van een looneis van 1 5 procent door de PTT, die 8 pet. heeft aangeboden. Of de staking lang zal duren is de vraag omdat de stakingskas van de bond niet erg goed gevuld is. Tenzij de staking op het allerlaatste ogenblik mocht afsprin gen, betekent dit conflict in elk geval een verdere schaal vergroting in de algemene loonstrijd welke zich, sinds de conservatieve regering in juni aan de macht kwam, voorname lijk afspeelt in de overheidsbedrijven. President Podgorni van de Sowjet-Unie (links in het midden) heeft gisteren in Egypte een lint doorgeknipt als symbolisch gebaar van de ingebruikstelling van de Assoean-dam. Rechts: de Egyp tische president Sadat. Men zie ook b&richt en foto op de Buitenland-pagina. lilt verwacht van heden- tot bavond het algemeen zwaar bewolkt laatselijk enige regen of mot en hier en daar mist. Over- p l matige wind tussen zuid en I Minimumtemperaturen om- twee, maximumtemperaturen leks vijf graden. (Opgemaakt om 9 uur) 17 JANUARI F P: 8.40 uur; onder: 17.00 uur. op: 23.48 uur; onder: 10.36 uur I «er te Katwjjk te 6.42 en 18.56 hagwater te 2.30 en 14.49 uur. Als nu onderstaande bon invult, krijgt u het I .eidsch Dagblad 4 weken lang voor de halve >rijs. UBACH OVER WORMS (ANP) De 69-jarige heer Logister, kassier van het grenswisselkantoor in Wau- bach (gemeente Ubach over Worms in Zuid-Limburg) heeft door moedig optreden tegen een overvaller kun nen voorkomen dat die man er met het geld vandoor kon gaan. Gistermiddag gedreigde een grens dialect sprekende man de kasi met vermoedelijk een luchtpistool. De heer Logister liet zich niet overrom pelen en er ontstond een vechtpartij, waarbij hU tot bloedens toe op het hoofd werd geslagen. Het resultaat van de vechtpartij was dat de over- AUTO VAN HET JAAR Maak een afspraak voor een proefrit. v. d. VELDE Citroen Zoeterwoudseweg 23, Leiden Telefoon 01710—33741 n Ik word abonnee per 1 februari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitenc als abonnee. naam: fedres: plaats: Ö'ronummer: fokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder Postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer ■H Leiden. valler niet in het kantoortje kon bin nendringen en wegvluchtte. Hij verdween in een lichtgrijze Opel-Kadett met Duits nummerbord, afkomstig uit Jülich in de richting Duitsland. Voor hij dit kon doen. had de heer Logister nog kans gezien het pistool met kracht in de richting van de auto te gooien. Hierdoor werden vermoedelijk de voorruit en een zij ruit vernield. Het pistool is in de auto terecht gekomen. Geen geld Twee mannen met nylonkousen over het hoofd hebben gistermiddag in Kerkrade een zilverkleurige kist met het opschrift „Amro-bank" die was voorzien van een hangslot, uit de hand van een 16-jarig meisje ge rukt. Zij sprongen weer in de auto, waarin zij het meisje zaten op te wachten en verdwenen. De rovers wisten toen nog niet dat in de kist slechts administratieve bescheiden zaten. De jonge vrouwelijke bankemployee uit Kerkrade had de kist gehaald bij de Amro-bank in Heerlen en was per trein naar Kerkrade teruggekeerd. Op weg van het station naar de Am ro-bank in Kerkrade werd zij over vallen op de Kapellerlaan, voor de woning van de burgemeester. Zij haalde de kist wel meer in Heerlen op, zodat de politie aanneemt dat de overvallers van deze gang van zaken op de hoogte waren. Het meisje wist dat in de kist nooit geld zat. De regering heeft het personeel meteen de handschoen toegeworpen en verklaard dat buitensporige, in- flatiebevorderende looneisen onver biddelijk zullen worden afgewezen. Dit in de niet helemaal reële ver wachting, dat het particuliere be drijfsleven het voorbeeld van de ge nationaliseerde industrieën zal vol gen. De regering beloofde echter in elk geval pal te staan, hoewel zij j het tegen de gemeentewerklieden j met hun "vuile baantjes"-staking welke een maand duurde, moest af- leggen. Maar de overlast voor het grote publiek, welke deze staking en de daarop volgende elektriciteitsta king met zich mee bracht is slechts kinderspel vergeleken bij een vrij wel algehele stopzetting van de pos terijen, die niet alleen het persoonlij ke, maar ook het zaken- en maat schappelijke leven in het algemeen dreigen te ontwrichten. Bij de staking zijn 230.000 PTT-be ambten betrokken. Het betekent dat brievenbestellers en sorteerders (da gelijks 35 miljoen brieven en een half miljoen pakjes!), telefonisten ook die van de overzeese telefoon diensten, de telex inbegrepen lo ketbedienden en telegraafbeambten het werk zullen neerleggen behalve voor noodgevallen, zoals alarm voor de politie, brandweer en ziekenhuis, terwijl ook de sociale uitkeringen normaal zullen doorgaan. Telegraaf kantoren zullen alleen telegrammen behandelen wanneer Iemands leven op het spel staat. De scheepsradio- telefoondienst zal voorlopig blijven werken. Uitzonderingen De PTT-bond heeft ervoor gezorgd dat postkantoren ten behoeve van ouderdomspensioenen en dergelijke enkele dagen per week gedurende enkele uren geopend zullen zijn waarbij het personeel echter geen betaling zal ontvangen. Hetzelfde geldt voor kleine plaatselijke tele fooncentrales die vrijwillig door de telefonisten zullen worden bediend. Het zal voor gewone telefoonabon nees niet mogelijk zijn overzeese ge sprekken te voeren, tenzij zij de nummers in het buitenland zelf auto matisch kunnen draaien. Plaatselij ke telefoongesprekken, ook niet-auto- I l/ojoiuum MEUBELENI VEILIG GEKOCHT 1 IB'J DE VAKMAN DEN HAAG (ANP) Het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie zoals het C.B.S. dat maandelijks sa menstelt op basis 1964 is 100, bleef nagenoeg gelijk: 135,1 in december tegen 135,0 in november. yoor brood, vlees en vleeswaren, meubelen, vloerbedekking, schoeisel en treintarieven werd een stijging geregistreerd. Daartegenover stond een daling voor aardappelen, groen ten. eieren en kleding. Het gemiddeld indexcijfers voor 1970 kwam op 132,4 tegen 126,8 voor 1969. Een stijging derhalve van 4,4 pet. ROTTERDAM (ANP) In een groot aantal elektrotechnische bedrij ven in het Rijnmondgebied is onrust ontstaan naar aanleiding van een conflict tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties over nieuwe loonvoorwaarden voor de zevendui zend man elektrotechnisch perso neel ln dit gebied Volgens de heer J. Thijssen van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond N.V.V. gebruiken de werk gevers de loonmaatregelen voor de re gering als argument om eerder over een gekomen loonsverbeteringen niet door te laten gaan. Werkgevers- en werknemersorga nisaties bereikten begin december van het vorig Jaar een akkoord over een loonstijging van gemiddeld acht procent per 1 Januari 1971 en een loonstijging van één procent per 1 juli 1971 boven de indexcluasule. In deze percentages was, aldus de A.N. M.B.-bestuurder, rekening gehouden me. een al in 1961 door beide par tijen geconstateerde loonachterstand van het elektrotechnisch personeel. De vakbonden achten het onjuist dat de werkgevers de loonmaatregel als argument gebruiken. „Er is hier sprake van toegezegde arbeidsvoor waarden en die moeten nagekomen", aldus de heer Thijssen. Hij ver wachtte dat de huidige onrust in de meeste elektrotechnische bedrijven in het Rijnmondgebied zal leiden tot acties, als niet snel een oplossing kan worden gevonden. „We hebben de zaak nu nog wel in de hand. maar als die oplossing niet komt dan ge beuren er misschien vervelende din gen". aldus de heer Thijssen. Werkgevers- en werknemersorgani saties zullen dinsdag een nieuw ge sprek hebben over de gerezen moei lijkheden. Komt men dan niet tot een oplossing, dan moet volgens dhr. Thijssen de zaak met de minister van Sociale Zaken worden uitgepraat. In laatste instantie denken de werk nemersbonden aan een gerechtelijke procedure tegen de werkgevers. matische, blijven waarschijnlijk mo gelijk. Wanneer een telefoontoestel stuk is. zal het niet worden gerepa reerd. Telefooncellen zullen alleen blij ven werken zolang de geldbakjes niet vol zijn. Gevreesd wordt dat de ze een dankbaar object voor dieven zullen worden. Brievenbussen zul len, indien men deze ondanks de sta king blijft gebruiken, spoedig vol zijn. De politie zal dan een gedruk te mededeling op de brievenbussen plakken waarop staat dat er niets meer bij kan. Hoewel premier Heath heeft ver klaard dat hij de loonstrijd desnoods ten koste van een algemene werk staking welke er sinds 1926 niet is geweest wil uitvechten, ont vangt de regering ook uit eigen kring steeds scherpere kritiek we gens het ontbreken van een werke lijke inkomenspolitiek, hetgeen tot een algemene chaos en op arbeids gebied tot terugkeer naar „Victo riaanse" toestanden dreigt te lelden. Wat dit betreft zijn de scherpslij pers aan conservatieve zijde (die het nieuwe politieke klimaat thans bepalen en die de bonden voor de inflatie aansprakelijk stellen) en de militanten in de vakorganisaties het met elkaar eens. Een gedwongen wettelijke loonpolitiek wordt alge meen als onpraktisch beschouwd, maar een vrijwillige regeling wordt, gezien de thans ontbrandende strijd- van-allen-tegen-allen, hoe langer hoe meer onontbeerlijk geacht. De moeilijkheid is dat in Enge land vele werknemers, tenzij ze er tot het uiterste voor vechten, geen periodieke verhogingen voor de jaar lijkse stijging van de kosten van le vensonderhoud ontvangen. De tac tiek van de bonden is om verhogin gen te verlangen die niet alleen de toegenomen kosten van levensonder houd compenseren, maar ook vaak de geschatte toekomstige kostenstij ging moeten dekken plus nog een percentage dat een verbetering van het reële loon betekent. Mevrouw Boosten is getrouwd met een bekend Nederlands voetbal scheidsrechter. „Ik ben elke week weer blü als h|j heelhuids thuis komt", zegt ze in een interview. Haar man is nu weer in 't nieuws omdat hij een aanklacht heeft in gediend tegen de trainer van FC Utrecht. Hij kende het winnende doelpunt van Fejjenoord toe en dat mocht niet van trainer Ja cobs. „Ik hoop. dat zijn kleed kamer niet dicht is met al die woedende supporters in de buurt", zei deze. Dat was zelfs Theo Boos ten te gortig PAGINA 13 Leiden heeft grootse plannen voor een recreatiegebied tussen de Vliet en de rijksweg 4. Maar of het Vlietpark er in 1980 zal liggen? STADSPAGINA De Russische hulp aan Egypte Is niet ten einde nu de Assoeandam gereed is. De Russen zullen hel pen dorre gebieden vruchtbaar te maken PAGINA 9 Wat gebeurde er met Celina, het 16-jarige Portugese meisje, dat mei vorig jaar in de Amstel viel? PAGINA 6 Oplossing en prijswinnaars van de kerstpuzzel PAGINA 15 Een brom-rage waait over uit Amerika PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) Van het Nederlandse deel van het continen taal plat zal 5.000 km2 naar Duits land overgaan. De Nederlandse re gering is gisteren akkoord gegaan met een verdrag daarover. De begrenzing van het continen taal plat onder de wateren van de Noordzee is gedurende enkele Jaren een bron van conflict geweest tussen Nederland en Duitsland enerzijds en tussen Denemarken en Duitsland an derzijds. Dit conflict bracht partijen voor het Internationaal Gerechts hof en gezien de uitspraak van het hof is Nederland bereid tot het doen van concessies. Van het aanvankelijk deel van het Nederlandse conti nentaal plat, ter grootte van 61.000 km2, zal Duitsland 5.000 km2 toege wezen krijgen, waardoor het Duitse deel wordt gebracht van 23.000 km2 op 28.0 00km2. Op het nieuwe Duitse deel van het plat wordt thans reeds geboord. De actrice Joan Crawford, die onderscheiden werd voor haar filmcarrière, welke terug gaat tot 1925, feliciteert de tele visiehond Lassie", die dat. hono reerde met een stevige lik, wam de actrice maar matig van was gediend. Het tafereeltje werd ge zien tijdens de uitreiking van de Benrus awards Lassiewas aan wezig, omdat de *ilmserie van de hond de langste in de televisie geschiedenis zou zijn, namelijk 17 jaren. Uit het Leidsch Dagblad van 16 Januari 1871: De driekleur, die reeds in den vroegen morgen van 's- raadhuis-toren wapperde, was de bon augure voor hen die heden aan het ijsver maak, door den studenten ijsclub bereid, zouden deel nemen. Een ieder was dan ook reeds vroegtijdig aan gewezen plaats, den Witten Singel. Hedenavond worden de prijzen ln de Stads-Ge- hoorzaal uitgereikt. 's Gravenhage. Z.M. de Koning heeft benoemd tot Militieraad te Leiden, het 'id, den Majoor M M Wes tenberg; en tot plaatsver vanger den Majoor F. G. H Driessen, beiden van het 4de regiment infanterie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1