JAAR 4GE WAAIT OVER UIT V.S.: FUN-CHOPPER pmkrachtregelaar schakelt AUTO VAN nselijke üten uit imgrijke ontwikkeling bij Daimler-Benz 1 ut wegen, wagenswielen en wat Werec uitwerking NIEUWE AUTOBOEREN SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Hef bekroonde typeCitroen G.S. i De journalist H. GEnklaar, die het autonieuws voor Else- viers Select verzorgt heeft geen geluk gehad. Toen hij reeds geruime tijd geleden zijn verhalen voor het R.A.I -nummer van E.W. moest klaarmaken heeft hij voetstoots aangenomen, dat de Volkswagen K 70 „auto van het jaar" zou worden. „Als dat niet zo is, dan heb ik pech gehad, want dan moet ik de hele boel te elfder ure nog grondig omgooien", vertelde hij ons. Hij heeft zijn artikel inder daad moeten omspitten, want inmiddels is gebleken, dat niet het door Volksioagen van N.S.U. overgenomen model de erepalm van de internatio nale autojournalistiek mag wegdragen, maar de Citroën G-S.. die merkivaardig genoeg in het ivereldje van de Ne derlandse autojournalistiek niet zo bijster hoog stond ge noteerd. Oh ja. iedereen was het er over eens. dat het om te zien een pracht van een wagen is. En dat de technische con ceptie vooral wat onderstel, vering en geluid betrofvoor treffelijk ligt. Maar er werd toch erg zwaar getild aan het lichte 1000 cc motortje. Veel te licht, vond men. Er werd gesproken over „een gazelle met een hazehartje"De me ning overheerste, dat deze motor als een voorlopertje was bedoeld voor een stevi ger uitvoering. Nu is gebleken, dat de 44 journalisten uit twaalf lan den, die mochten meestem men in de door het weekblad „Autovisie" uitgeschreven verkiezing, dat motorvermo gen van de G.S. niet zo zwaar hebben laten tellen. Integen deel: 28 van hen wezen deze Citroën zonder enig voorbe houd als de beste aan van de 23 wagens, die in 1970 als nieuwe op de markt zijn ver schenen. De K 70 door Volkswa gen enige tijd geleden in Zuid-Fr ankrijk geïntrodu ceerd haalde nauwelijks de helft van het aantal punten, dat de G.Sverzamelde. En dat, terwijl de Duitse wagen in de Nederlandse pers vrij algemeen als een voortreffe lijke auto was begroet. Eén voorbehoud moesten de Ne derlandse journalisten echter van het begin af maken. De prijs van de auto is voor ons land zelfs nu nog niet be kend. En dan is het heel moeilijk te beoordelen of men waarde voor zijn geld krijgt. Overigens doet de prijs in Duitsland vermoeden, dat deze nieuwe Volkswagen hier aardig in de papieren zal gaan lopen. En dan gaat er al veel verloren van de at tractie, die zonder twijfel achter deze modern gesty- leerde en prettig rijdende wagen schuilt. Wellicht is dat een door slaggevende factor geweest voor de beoordelende journa listen, die de voorkeur gaven aan de Citroën. Het is opval lend om te zien, hoe verschil lend sommige zaken kunnen worden benaderd, ook bij een zo concreet gegeven als een auto. We zeiden het reeds, de Nederlandse autojournalis tiek vertilde zich aan het lichte motortje van de G.S. De Engelse collega's gaven daarentegen de Citroën G.S- een zeer warme ontvangst. Zij benaderden 't net van de andere kant. „Voor een wa gen met een 1000 cc motor zit er erg veel pit in zo schreven zij ongeveer. In elk geval kan Citroën de veren oppoetsen voor de 11de februari (de openingsdag van de R. A.I.-tentoonstelling Dan zal hoofdredacteur Fred van de Vlugt van .Autovisie" zelf ook niet ondersteboven van de G.S.tijdens een re ceptie in het Hilton Hotel in Amsterdam de aan de titel verbonden trofee overhandi gen aan Raymond Ravenel, president-directeur van Ci troën. Auto's verkopen is een hoogst harde en bitter commerciële zaak. Als een merk bij zoiets in de prijzen valt moeten de topmensen zich gevleid tonen en de be kroning met een stralende glimlach incasseren. Maar achter die lach ziet men als het ware de gedachten mijlen ver toeg schieten. Want men moet in de reclame duidelijk gaan maken, dat men de al lerbeste auto verkoopt. Daar gaat een berg werk aan vast zitten. En daarom wil men dat graag bijtijds weten, dan kunnen maatregelen worden genomen. Vorig jaar was het Fiat. die bij de toch al vele be slommeringen rond de vrrachtwag en-R.A.I. er nog eens de drukte van „Auto van het jaar" bij kreeg. Een jaar daarvoor had Peugeot met dat bijltje mogen hakken. Ditmaal is Citroën dus aan de beurt. Dank zij de G.S. met een luchtgekoelde vier- cilinder boxermotor van exact 1015 cc inhoud en het hydropneumatische veersy- steem. cessoires, een heel hoog stuur, een comfortabel zadel met een hoge leu ning en uitlaatpijpen, die in de lucht steken. En van die basis uit kan men bouwen en knutselen, zoveel als men wil. Coureur Jos Schurgers (23) rij dend in het Kreidler-team was er na het zien van de Amerikaanse film "Easy riders" om zo te zeggen "ka pot" van. Hij kon 't dan ook niet na laten het zelf eens te proberen. Appa ratuur en ruimte van Kreidler-im- porteur Van Veen in Amsterdam stonden hem ter beschikking. Het kostte hem geen moeite de mensen van Van Veen ook enthousiast te krijgen. Zó werd hij de geestelijke vader van de eerste Nederlandse Fun-chopper. gebouwd op basis van Kreidler-onderdelen. Het enthousiasme in en om de werkplaats werkte aanstekelijk en bracht de heer Van Veen ertoe deze nieuwe vorm van bromfiets in pro- duktie te nemen. Het is geen goed koop dingetje. Bijna achthonderd gulden is een flinke prijs, maar toch geloven wy wel met de heer Van Veen, dat de chopperrage, die over heel Amerika waaide, ook Neder land wel zal aandoen. De jongelui houden er soms van te knutselen en rommelen aan hun brommers. Maar dat gaat vaak nog al provisorisch. Daarom is deze Kreidler-chopper een goed uitgangs punt. al is hij voorlopig nog slechts beperkt leverbaar. Met opzet heeft men in Amsterdam gekozen voor een lichte brommer met automatische versnelling. Iedereen kan er zo op wegrijden. Een imposan te wegwerker, die de eerste demon stratie in Amsterdam zag en die ge zien zijn diep grijze haren de pen- sioenstreep dicht naderde, kwam grijnzend dichterbij lopen. En toen toen hij even de kans kreeg schopte hij zijn klompen uit en klom op zijn sokken op de chopper. "Een mieters ding", was zijn commentaar. Hij had gelijk, op een gewone bromfiets zit je beslist niet zo prettig als op deze bromchopper. 16 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 "Klére, wat een ruige dingen De bewondering van het puur Am sterdamse joch was volkomen op recht. Zelf nog beneden de bromfiets- maat kon hij het nieuwe vehikel, dat hij toevallig zag demonstreren best waarderen. Maar niet alleen de jeugd was en thousiast. Ook de oudere journalisten lieten zich de kans niet ontnemen om voor de eerste en wellicht ook eni ge maal op een z.g. fun-chopper te rijden. Want het lijkt, dat deze nieuwe vorm van bromfiets aan de .longeren voorbehouden zal blijven. Wat zijn nu de karakteristieken van een z.g. "chopper"?. Veel chroom, bonte kleuren, talrijke (vaak nuttelo ze, maar in elk geval opvallende) ac iding, die van grote betekenis kan zijn voor een itoverkeer in de toekomst is gelanceerd door 'ènz, 's werelds oudste autofabriek, die de Mer- roduceert. reft hier een elektrische remkrachtregelaar, die 1 le wielen niet meer kunnen blokkeren, waardoor 3eonder alle omstandigheden bestuurbaar blijft. eren der wielen leidt vele slippartijen in. hetgeen met ysteem wordt voorkomen. k er volop mee in bochten worden geremd, zonder dat de a \ekt of in een slip geraakt. tem men het nieuwe systeem veel krachtiger worden ge- op natte en gladde wegen. ïonstratie bleek dat bij ran 1 0 km p. u. op een een wagen met deze ïlaar slechts een rem- 17 meter nodig had om komen, terwijl die leter bedroeg voor een gelaar. van een elektronische laar is niet nieuw. Ve nten en toeleverings- erimenteren er al ja- Daimler-Benz hield ir dan tien jaar mee 1966 gemeenschappelijk gfdit terrein gespeciali- de fa. Teldix, een •J leming van Telefunken als eerste het experi- ium nu afgesloten en ans tot de serieproduk- zullen alle Mercedes- sns er mee kunnen wor- Geen patent bij Daimler-Benz, - dat als Anti-Bloc- ekoit A-B-S) is geregi- nnen twee jaar als ex- zal zijn op al haar voor een meerprijs 31 ijs is dit veiligheidssy- niet rijp voor in- (f Ie wagens. Speciaal op drukt zo'n prijs nogal fordt echter niet ver patentrechten. want '-Benz vele miljoenen twikkelmgsproject heeft Bend ïx deze remkracht tegen onverhoogde ndere autofabrikanten It dus uitsluitend be- le nogal ingewikkelde ie bestaat uit een im- aftaster) op alle vier lektronisch regelorgaan isch brein) en een hy- tdeelte (remdrukregel- Werkingl egd is e werking hier- op het punt staat te dus tot stilstand oen loopt zijn om leid uiteraard terug i meldt dit dreigend ge- elektronisch brein, die rh gedeelte opdracht van de remvloeistof *uste wiel te verminde rt het wiel geen kans keren, maar gaat weer draaien. Ook dit wordt 'e aftaster doorgegeven ironisch brein, dat daar "k weer iets laat verho- et wip! steeds een opti lde werking kan uitoe- r dat het gaat blokke- Dit alles speelt zich af zonder dat de bestuurder er enige invoed op heeft. Zou by een noodremming een in paniek geraakte bestuurder zwaar op de remmen gaan staan, dan heeft dit geen enkele invloed, want de ap paratuur corrigeert met mathemati sche zuiverheid de toelaatbare rem- druk naar de wielen. Fouten Bij alle totdusver doorgevoerde remverbeteringen (zoals schijfrem men en dubbel remsysteem) kon men fouten van de bestuurder niet uitschakelen. Het Anti-Bloc-Systeem doet dat wel. Zelfs als de bestuurder midden in een bocht op de remmen gaat staan gaat de wagen de bocht niet uit, om dat het regelsysteem de wagen in bestuurbare toestand houdt. Bij blokkerende voorwielen wordt de wagen onbestuurbaar, maar gaat door in de richting die hij heeft, ten minste als de achterwielen blijven draaien. Op een rechte weg is dit nog een betrekkelijk gunstige situa tie. maar o wee als er in zo'n toe stand een bocht opdoemt, dan gaat de wagen er onherroepelijk uit. Twee auto's met gelijke snelheid rijdend beginnen op hetzelfde moment te remmen. De donkere wagen (met remkrachtregelaarhaalde het gemakkelijk om voor de blokken tol stilstand te komen. De witte wagen zonder die regelaar vloog er vierkant doorheen. Blokkeren daarentegen allen de ach- i dwarsstabiliteit bijna altijd in een j situaties worden vermeden, onafhan- terwielen, dan breekt de wagen aan I slip. kelijk van de bestuurderscapacitei- de achterkant gemakkelijk uit en Het grote belang van het nieuwe sy- ten van de man achter het stuur, geraakt door het verlies van zijn steem is nu. dat dergelijke gevaren- Daar het in de Verenigde Staten geoorloofd is vergelij kende reclame te maken, hebben Amerikaanse dealers de mogelijkheid naast de au to's van het door hen gevoer de merk ook een concurre rend model te plaatsen om aldus de voordelen van het eigen merk beter te laten uitkomen. Van deze mogelijkheid maakten ook vele GM- en Ford-dealers gebruik bij het uitkomen van de anti-VW auto's Vega en Pinto, echter niet altijd met het gewenste gevolg. Zo had een Ford-dealer naast een fonkelnieuwe Pin to een VW uit het bouwjaar 1968 geplaatst. Op aandringen van de plaatselijke VW-dealer werd dit oude model door 'n 1971- kever vervangen. Reeds een dag daarna, zo schrijft een Duits blad, moest de Ford-dealer de vergelij kingsverkoop opheffen, daar vele bezoekers zich sterker voor de VW dan voor de Pin to interesseerden. Een bezoe ker belde zelfs vanuit de Fordgarage de plaatselijke VW-dealer op om de zojuist bekeken kever te bestellen. „Die heerlijke auto's" door dr. J. M. Fuchs, verschenen bij G. J. A. Ruys Uitgeversmaatschappij in Am sterdam (f 24.50). Niet-automobilisten mopperen vaak op de auto's, die het leven van de voetgangers zouden bedreigen en die alsmaar bezig zijn de atmosfeer te verzieken. Automobilisten mopperen vandaag de dag ook. Er is geen plezier meer aan. Overvolle wegen, lange files, nergens parkeerruimte. En nog veel meer Het lijkt of niemand tevreden is Althans tegenwoordig niet. Maar er is een tijd geweest, dat auto-rijden in ons land nog „heerlijk" was. We kunnen het ons nu niet meer voor stellen, maar volgens de Amster damse publicist dr. J. M. Fuchs heeft die periode geduurd van de komst van de eerste auto tot aan 1940. Op dat punt sluit hij tenminste zijn heerlijk" boekje ..Die heerlijke auto's" af. Dr. Fuchs heeft voor zijn werkje vele bronnen geraadpleegd. In de tijd dat nog niet elk gezin een auto voor de deur had staan, was het wat gemakkelijker voor auto's om de krant te halen. Want gelooft u nu toch niet. dat de protesten tegen de auto's van deze I tijd zijn. Integendeel, ze zijn in feite J net zo oud als de auto z.lf. Gelooft u ook toch niet. dat de he kel aan de verbrandingsmotor iets van de huidige generatie is. Uit het boek van dr. Fuchs kunt u ervaren dat al aan het begin van deze eeuw aan andere krachtbronnen werd ge dacht. Zelfs werd .al gesproken van elektrisch voortbewogen wagentjes. De auto een vervuiler van de na tuur? De bekende natuurvorser dr Jac. T. Thijsse dacht er anders over Hij was van oordeel, dat het auto mobilisme een stimulans betekende voor het bezoek aan de natuur. Zo kunnen we nog geruime tijd doorgaan. Het boek van dr. Fuchs is een lange aaneenschakeling van Reeds in 1904 zag een poli tiek tekenaar de strijd tegen de luchtvervuiling door auto's zo. bijzonderheden uit een autotijd, waarover tot nu toe bijzonder weinig in de publiciteit is verschenen. Bo vendien werd het nooit zo duidelijk gerangschikt. Want per provincie verschijnen de maatregelen, die na tuurlijk tegen de auto en het toene mende verkeer werden genomen. In een Friese gemeente heeft men zelfs eens alle straten voor auto's verbo den tot Gedeputeerde Staten inbegre pen. Men ziet, ook wat dat betreft, is er niets nieuws onder de zon. want -vandaag gaan weer talrijke stem men op om steeds meer straten af te sluiten voor gemotoriseerd ver voer. Trouwens, niets is nieuw Snel heidscontrole is ook al zo'n zeventig jaar oud en maximum-snelheid ook. Men vindt het allemaal terug bij dit vlot geschreven werk van dr. Fuchs, dat in zijn detaillering eigenlijk een naslagwerk is, maar zeker niet als zodanig werd bedoeld. Het geeft een grote hoeveelheid in formatie uit de voor onze begrippen wonderlijke tijd, dat autorijden nog „heerlijk" was. Voor die informatie moet men flink betalen, voor v°len zal het dat waard zijn. „Tien jaar rally's" door Rob Wie- denhoff. vcrsc'-cnen bij Uitgever maatschappij Interventura N.V. De DAF in Eindhoven zal men het helaas moeten toegeven —heeft jarenlang het weinig benijdenswaar dige aureool van autootje-voor-be- jaarden gehad. Nederland (en ook het buitenland) heeft moeten wennen aan het kleine wagentje met „het pienterste pookje ter wereld." Waar schijnlijk mede onder invloed van deze image heeft DAF zich meer dan tien jaar geleden verbeten op de rallysport geworpen. Het besluit werd wat smalend glimlachend ont moet. Met zo'n DAF-je kon je toch niet gaan bezig houden met rallys als die van Monte Carlo, Tulpenral ly, Acropolisrally en de vele andere. Maar de praktijk heeft die sceptici in het ongelijk gesteld. Wagentjes en coureurs hebben de wereld bewezen, dat het etiket van trage-oude-juffers- wagen ten onrechte op de DAF was geplakt. Dat is alweer zo'n tien jaar geleden. Autosportjournalist Rob Wiedenhoff heeft die (nog korte) historie nu ln een boekje vastgelegd. Al die wederwaardigheden heeft hij samengevlochten tot een prettig leesbaar boekje, waarmee vooral de liefhebbers van deze tak van sport zich enkele uren aangenaam zullen kunnen bezighouden. Waarna dan de naam DAF diep in het Teheugen zit gegrift. Vand"m dat „Eindhoven" niet helemaal onschuldig is aan deze uitgave.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17