levrouw Boosten: 'Ik hoop altijd heelhuids thuiskomt LD 289r- edje van De Algemene i gespreid door sponsor Gothenburg Vandaag geen voetbal Koerstips |/ïf het leven van een scheidsrechter Met het naar iunum-De Musschen eerenveen is nu al it verkocht Jan Lubbers mag niet van NBB 4» AG 16 JANUARI 1971 lEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD HOENSBROEK Op het moment dat Theo Boosten (41), j scheidsrechter in het betaalde voetbal, besluit een pilsje in te schenken, worden trots de onderzettertjes getoond met afbeel dingen van voetbalstadions. Het is duidelijk, ten huize van deze arbiter wordt het gezins leven door voetbal beheerst. Dat blijkt ook uit het domein van de heer des huizes waar een menigte voorwerpen herinnert aan spectaculaire wedstrijden in binnen- en buitenland. Een collage van voetballen, speldjes, vaantjes, foto's en dankbetuigingen. j Mevrouw Boosten, om wie het in dit interview gaat, voelt zich j betrokken bij de liefhebberij van haar man en dat niet van- wege de commerciële voordelen die het scheidsrechteren de i goed florerende textielhandel oplevert. Aanleiding tot dit gesprek is de bereiken hebben er ongeveer vijfen- vraag of vrouwen van scheidsrech- twintig betrekking op voetbal. Me ters zich beklemd voelen door de ri- vrouw Boosten voelt er zich wel bij. sico's die hun echtgenoten lopen in Zelfs de vrouwelijke klanten, die arbitrages, die de wrevel opwekken van spelers en publiek. Een toene- voor een japonnetje de textielzaak binnengaan, hebben hun mond vol mende agressie maakt het fluiten over clubs, spelers en gewonnen en op de nationale en internationale verloren wedstrijden. Mevrouw voetbalvelden tot een hachelijke 1 Boosten: „Ik doe zelf ook aan zaak Het is geen zeldzaamheid dat sport. Schaatsen en tweemaal in de scheidsrechters onder politiebegelei- week volleyballen". Voor de liefheb- ding het veld' moeten verlaten en berij van haar man wil zij graag een enkele keer gaat de emotionali- een offer brengen. ..Vrijdagavond teit zelfs zo ver dat de arbiter har de klappen te incasseren krijgt. drinkt hij niet meer. dan gaat hij steevast om elf uur naar bed. Op Mevrouw Boosten is stapel op voet- zondagmorgen vertrekt hij al met ballen. Met haar dochter bezoekt zy de trein van kwart voor tien uit de thuiswedstrijden van MVV. ter- Sittard. 's Avonds om kwart voor wijl manlief elders in het land ob- acht haal ik hem weer op. Twee- jectief staande probeert te blijven maal per week traint hij om in in de belangenstrijd van het va- conditie te blijven. Iedere zondag derlandse voetbal. Mevrouw Boos- hoop ik maar dat hy heelhuids ten: ..Als ik zondags op de tribune thuiskomt". zit heb ik altijd een klein radiootje Afgelopen zondag, na de wedstrijd bij me. Dan kan ik de wedstrijd FC Ulrechtr-Feijenoord. moest van mijn man volgen. Ik hoor dan Boosten door de politie geëscorteerd ook of ze al of niet kritiek op zijn worden omdat het publiek meende fluiten hebben. Ik trek mé er niet dat hij het winnende doelpunt van zoveel van aan. maar ik word wel Feijenoord wegens buitenspel had nerveus als ik hoor dat er ruzie op moeten afkeuren, het veld ontstaat of wanneer het Mevrouw: ..Het was geen buitenspel, publiek kwaad wordt. Een enkele maar zelfs al had mijn man onge- keer ga ik met mijn man mee. Na lijk. iedereen maakt fouten. Het pu- afloop zeg ik wel eens wat ik niet bliek is vaak zo onbarmhartig." goed vond. maar dat kan hij niet Boosten zelf: ..Ravens heeft gelijk, verdragen". als bet zo doorgaat worden de scheidsrechters thuisfluiters". Hij Voetbal zegt de kranten niet meer te lezen waarin zijn optreden al dan niet Het L.D. organiseert In samen werking met reisbureau DE MAGNEET een 4-daagse reis per luxe touringcar naar de wereld kampioenschappen schaatsen In Gothenburg. Vertrek vrijdag 12 februari om 1 uur 's morgens. Vertrekplaatsen Noordwijk - Katwijk,- Leiden - Zoeterwoude - Hazerswoude en Alphen aan den Rijn. Thuiskomst: maandag 15 februari plm. 23 uur. Het programma. De rit gaat eerst naar Frederlks- haven in Denemarken, waar wordt overnacht. Zaterdag en zondag per luxe veerboot naar Gothenburg. De wedstrijden worden bijgewoond op een overdekte zitplaats ter hoogte van de finish. Aan boord van de Stena Danika kan na afloop van de wedstrij den worden gedanst. Ook voor ander amusement wordt gezorgd. Maandag vertrek uit Frederiks- haven, aankomst Leiden maan dagavond 11 uur. Deze geheel verzorgde trip kost u slechts Theo Boosten zelf..Ze heeft er verschrikkelijk veel verstand van" gunstig wordt beoordeeld. Later in het gesprek laat hij zich echter een Er zijn gezelschappen denkbaar,opmerl[lng ontvallen waaruit blijkt waarin niet de hele dag over voet- dat hy we, degenjk de maandagoch- bal wordt gesproken. In het gezin tendkranten spelt. Boosten is voetbal een vast terugke- J Mevrouw Boosten is er alles aan rend discussiepunt, al vraagt de geiegen dat haar man tot de zeven buitenstaander zich verbijsterd af scheidsrechters blijft behoren die waar al die stof uot praten over dit qqJj internationale wedstrijden mo- onderwerp vandaan komt. Van alle gen leiden. „Ik zorg er steeds voor telefoontjes die de familie dagelijks dat le niet uit zijn concentratie raakt. Hij moet goed gehumeurd de BON invullen en in open envelop (er hoeft geen post zegel op) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. Ik wil mee met het L.D. naar Gothenburg, en maak vóór 30 januari f 289.over op giro 57055 van het Leidsch Dagblad. Nèam Adres Voor vrijblijvende informatie tel. (01710) 25041 toestel 14. N Het bedje van de Alge- gespreid. In navolging van lybalclub Kangeroes en de «porters van de Danaïden, is jj Leidse korfbalvereniging De erin geslaagd een sponsor i. Van Wyk Dekens zal ln tknst de clubkas van De Alge- gezette tijden van gclde- ilfecties voorzien. Gisteren stel- Wijk Dekens bij monde heer Van Velsen hoofd 5t tratie van de verkoopafdeling oi «ldse korfballers een aantal ADVERTENTIE «nvang 2.30 uur n.m. feireln Haarlemmervaart. UCNVEEN Bij liet organisa van de strijd om het Euro- nploenschap hardrijden op de voor heren op 23 en 24 janu- Heerenveen, zijn aanmeldin- vljftlen landen blnnengeko- deelnemers vermoedelijk «rtegenwoordigen Zwitserland, ■Island. Polen. Rusland. Bel- inkrijic. Italië. Oostenrijk. Zweden. Engeland. Oost- M. Finland. Hongarije en Ne- f Tijdens de wedstrijden zal— laatste Jaren gebruikelijk is role worden gehouden op het kvan verboden stimuleren- en. beide dagen is het uitgebreide tadion nagenoeg uitverkocht, liceert dat zowel zaterdag als bijha 30000 schaatsllefheb- tribunes zullen bezetten. HVB heeft in verband met de Wedstrijden de ontmoeting feen-De Graafschap voor de ttie in de eerste divisie uitge- Voor het overige is er een voetbalprogramma. trainingspakken «met opschrift Van I Wyk Dekens» ter hand. De Leidse korfbalclub zal de "toelage" gaan ge- bruiken voor bijzondere acties. Het contact tussen de sponsor en de Al gemene dateert al van de zomer maanden. gisteren volgde na een aantal besprekingen en de goedkeu ring van de Korfbalbond de defini tieve overeenkomst. Algemene-voor- zitter Oudshoorn: „Het bestuur zal Was ik even blij dat onverwacht en plotseling het voetbal afgelopen zondag toch nog doorging, zodat ik een waterdicht alibi had om naar Ajax—NEC te gaan inplaats van de Nederlandse kampioenschappen op de schaats op de Jaap Edenbaan! Begrijpt u mij goed, ik vind het prachtig, al dat schaatsen, en ik ben ook een warme aanhanger van Ard Schenk en Keessie Verkerk, maar als ik zeg warme aanhanger dan bedoel ik ook „warme" aanhanger, dat wil zeggen een supporter die thuis voor de buis zit, zonder een warme wollen muts op. zonder een cognacje ach ter de kiezen, en zonder de behoefte om alsmaar heya heya te roepen, wat door outsiders vaak als een teken van enthousiasme en aanmoediging wordt gezien, maar door de kenners allang ontmaskerd is als de beste manier om een beetje op tem peratuur te blijven. Kijk, sport is mooi, en de schaats sport is esthetisch gezien een van de mooiste sporten, vooral nu er de laatste jaren steeds minder deelne mers de bocht uitvliegen, maar het moet niet te lang duren vind ik En zo'n kampioenschap duurt veel te lang. En dan bedoel ik niet in de eerste plaats de tijdsduur van het geheel, van elf uur 's ochtends tot een uur of zes s' avonds, wat een hele zit is, en zeker een hele sta, maar lk bedoel de tijd die in de ze ven uur verloren gaat aan baan ve gen. starten, wachten op de volgen de deelnemers, om nog maar te zwij gen van alle tijd die verloren gaat tussen de start van een 10.000 meter en de finish ervan. Tienduizend me ter, 't is wel een eind! En nu zou dat op zichzelf nog niet zo erg zijn, 'want 100 km achter van jaar tot jaar bekijken, waarvoor wy het geld gaan gebruiken. Op jaar vergaderingen zal aan de leden een voorstel worden gedaan die dan kun nen, beslissen of het geld daarvoor zal worden aangewend. Dat voorstel zal via de contactcommissie ook worden voorgelegd aan de sponsor die dan ook kan zien wat er met het geld gebeurt." (Foto LD/Holvast) HILVERSUM. 17 JANUARI - 1.30 u Lydiaprijs: History Jewell. Gipsy. Hiltje G. Hero Maryke - Lucpriis, lste afd.: Impereur, Ina Hollandi? Infante W. Icarus Hanover - Long- shotprys: Hanny Hollandia. Hispano, Hoss Peterhof. Geluksster - Yonne- keprys: Heidepark, Hendrik BS, Honey Six. Go My Dear - Grote PrUs der Sterrensprinters: Quarte- ron II. Royal Hanover, Anton. Dio- gen - Amateurkampioenschap II: Fitis S. Comet Volann. Eric Kinlev Frisco H - La Changeprijs: Fair Play. Filter. Funny Boy. Fira Be- roona - La Bankaprijs: Horse L. Gracia Trickson, Heros. Fouska P - Lucprijs. 2de afd.: Icarus. Irish Khan. Isabel G. Iska Buitenzorg. deur uit gaan". Boodschappen Theo la stellig een bijzondere scheidsrechter, want mevrouw weet te vertellen dat haar man zelf zijr koffer pakt. Theo is ook op alles voorbereid, want voor iedere wed strijd neemt hij twee kostuums mee. Mevrouw: „Op maandag doet mijn man geen boodschappen, want dan zou hij uren kwijt zijn met het praten over de afgelopen wedstrijd. Deze maandag 9tond het hele per soneel van het postkantoor om hem heen. tot de directeur aan toe.. Ie dereen wilde praten over dit zoge naamde buitenspeldoelpunt". Anders gezegd: Hoensbroek leeft mee met het gezin Boosten. en dat is met al die angst voor agressie toch ook wat waard. DEN HAAG De Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond heeft alle wedstrijden voor de zaterdagcompe titie van dit weekeinde afgelast. Ook alle afdelingen van de KNVB heb ben de wedstrijden voor vandaag af gelast. Het bestuur van de Nederland se boksbond heeft het verzoek van trainer Piet Termeulen tot het orga niseren van een gevecht tussen de Amsterdammer Jan Lubbers en de Spanjaard José Manuel Ibar. beter bekend als Urtain. afgewezen. Urtain verloor op 10 november zijn Europese titel in het zwaargewicht aan de Brit Henry Cooper. ..WIJ zijn van i mening." aldus de heer J. Hofman, voorzitter van de NBB. „dat Urtain een te sterke tegenstander is voor Lubbers." de grote motoren is ook een eind, of 5: km baankampioenschap. of 10 ki lometer hardlopen, maar bij het wielrennen en de atletiek zijn ze ten minste zo slim om een heel stel deel nemers ln de baan te sturen bij een dergelijke afstand. Dat vrolijkt de boel een beetje op. Er gaat er een. eentje op de loop. er flikkert een eentje met zijn neus op de sintels er vormt zich eens een kopgroepj dat dan weer achterhaald wordt dooi een neger, lk bedoel: je hebt wat te zien onderweg. Of bij wielrennen zijn ze zo slim wat premies uit te lo ven, om de zoveel ronden een rook wordt of een speenvarken voor de winnaar van het sprintje, zoiets houd de belangstelling gaande. Maar bij schaatsen zit je vastge bakken aan die twee rijders, en als de een dan wat beter ls dan de an der komt het al gauw neer op twee solo's over 10 kilometer, met als enige hoop dat degeen die voorop ligt de baan uit zal slierten, zodat het toch nog even spannen wordt. Daarom geloof lk dat we Jappie van Dijk dankbaar moeten zijn voor zijn exhibitie in Oslo, waar hij, dwars tegen alle regels ln, een duel aan ging met Guttormsen of Thomassen of een van die andere Noorse vrijers nadat deze hem had ingehaald. Jap pie bleef in zijn kielzog hangen, en nam af en toe met korte tussen- sprintjes de kop weer van hem over. met alle gevaren vandien natuurlijk, want hoe licht raakt zo'n Noor niet verward in een Friese doorloper'' Maar het publiek vond het prach tig. eindelijk een echt duel waarin je met het blote oog kon waarne men wie nu eigenlijk voor lag. ge vaarlijk bochtenwerk, ellebogenwerk hete adem'in eikaars nek, wielren nen op de schaats kortom, maar in plaats dat Jappie na afloop gehul digd werd door de internationale schaatsunie werd hij gediskwalifi ceerd. .Zo gaat het latijd, profe ten worden niet geëerd, zeker niet in andermans land als zij een "en profeet hinderen bij diens bochten werk. maar wie weet heeft het de of ficials toch aan het denken gezet. Ik zie voorlopig nog geen kampioen schappen met aan de startlijn zes „renners" die de beschikking krijgen over het hele tweebaansijs, maar bij officieuze invitatiewedstrijden zal af en toe misschien eens zo'n „sensatie race" worden Ingelast, en zo gaan deweg zullen er organisatoren komen die schaatsers van naam een heel aardig startgeld bieden, en prol te- lijke overwinningspremies, voor zul ke wedstrijden in één baan, want uaar komt het publiek heus wel op i af. Als het zover is. hoop lk dat het voetbal een keertje wordt afge last Allemaal degelijk Het idee is trouwens allerminst nieuw Want wat schrijft Frans En- sink in zijn boekje „Schaatsen Hij noemt het „onvoorstelbaar" wat tij dens de Olympische Winterspelen van 1932 op het Amerikaanse Lake Pla cid gebeurde Ik heb het zojusit voorgesteld, dus zo onvoorstelbaar is het nu ook weer niet. Hij schrijft „Daar gingen op elke afstand de rij ders tegelijk van start. Alle titels gin gen naar Amerikanen in afschrik wekkende tijden De paar Europea nen die er waren, kwamen er onder deze vreemde omstandleheden niet aan te pas. Shea won de sprint in 43.4 en de mijl ln 2,57.5. een bizarre slechte tijd. De langere afstanden waren voor Jaffee in 9.40.8 en 19.13.6. Op de tien kilometer finishte hij vóór de befaamde Noor Ivar Ballan- grud, die met wrok aan dit belache- ijke toernooi heeft teruggedacht". Ik heb er ook nog even een stan- aardwerk over de Olympische Spe en op nagekeken, en het klopt in- jrcla-'d. De 43.3 waarmee Shea in .932 de sprint won. was overigens dezelfde tijd als waarmee Thunberg en Evensen vier jaar eerder, ln 1928 in St. Moritz de 500 meter wonnen. De 2.57.5 waarmee Shea de 1500 me ter won. stak Inderdaad schrikbarend af bij de 2.21.0 waarmee Thunberg lie afstand in 1928. en 2.20.8 waar mee hij in 1924 won bij de eerste Olympische Winterseplen. Ook de 1.50.5 waarmee Ballangrud de 5000 meter won in 1928. is beduidend sneller dan de 9 40.0 van Jaffee vier jaar later. Gelijktijdig starten komt de snelheid dus kennelijk niet ten goede. Maar het heeft weer andere aantrekkelijkheden, zoals uit de uit slagen van Lake Placid-1932 blijkt. Alleen de tijden van de eerstaanko- menden zijn aangegeven, en van de nummers 2 en 4 wordt alleen gemeld 5 meter achter en 8 meter achter (500 meter), of 2 meter achter en 4 meter achter (op de 500 meter» Dat wijst toch op grote spanning! En dat geldt zeker voor de uitslag van de 1500 meter, kijkt u maar: 1. Shea «USA) 2.572, 2 Hurd «Canada) 7 meter achter. 3. Logan «Canada) 6 meter achter. Het ataat er. lk kan het ook niet helpen! Meelbes loos kunnen noemen Denk maar eens aan de hanana-shots waardoor Ard Schenk verspeelde zijn Neder lands kampioenschap d<x>r een braam aan zijn schats. Ik weaet niet of het u wel eens opgevallen is, maar Nederlandse sportlieden zijn altijd de dupe van vruchten. Hun verweer daartegen zou je vruchte- Tonny van Leeuwen en de rest van de achterhoede van het Nederlands elftal zich op 5 april 1967 tegen Oost-Duitsland lieten verrassen. Denk aan Henk Wery. die tegen Po len die penalty naast peerde. Denk aan Bram Appel, door wiens gebrek aan schotvaardigheid het Nederlands elftal op 3 april 1957 met 1—2 van West-Duitsland verloor. Denk aan die laatste wedstrijd tegen Oost- Duitsland. toen de Oostduitsers ln de tweede helft toch nog een doel punt wisten te forceren door h^' n- zetten van een kers-verse kracht 1 Denk aan Johan Cruljff, die van Kessler niet mee mocht spelen, om dat hij tomaat op de training ver scheen. en denk aan die nederlaag tegen Denemarken op 4 oktober 1967. toen het Nederlands elftal zijn bra niet deed. Denk aan Jan Janssen, die een keer niet naar de wereld kampioenschappen werd afgevaar digd omdat hij te veel noten op zijn zang had. en vergeet Plet Keizer niet die tegen Joegoslavië zo framboos werd op Holcer dat hij deze natrap te en het veld werd uitgestuurd. En dan zwljf ik nog maar van Coen Me loen, die vlak voor de ogen van scheidsrechter Mandarijn door zijn directe tegenstander, de Belg Pol Granaatappel zo ge-aardbeid werd dat het bloed uit zijn vruchtlveen stroomde en hij vervangen diende to worden door Slem Kruisbes, die ver volgens twee keer ln eigen kool schoot 1

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13