Vmerika is al bezig met de erkiezingscampagne - '72 SUPERCO-OP Tegenstelling in gelederen Palestijnen ASSOEAN-DAM HEEFT VOOR- EN NADELEN Beginselverklaring" an Kaoenda naar een commissie verwezen Opnieuw stakings poging in Polen Joorbereidingen van Muskie McGovernen Hughes GRATIE VOOR DE BISSCHOP VAN KAMEROEN Russisch-Egyptisch project vandaag geopend joenen dollars een door ruit roflot-kantoor i New York Geldig t.m. 16-1-1971 BLOEMKOOL, per stuk BINTJES, 5 kilo 98 95 le soort BANANEN, kilo. 89 CO-OP Doodstraf nu levenslang 'Grootheidswaan en achterdocht* jlJDAG 15 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE HSHINGTON (GPD) Vroeger en openlijker dan gewoonlijk de eerste onmiskenbare symptomen waar te nemen van de jnde verkiezingscampagne voor het presidentschap in 1972. Se- r Edmund Muskie is bezig aan een buitenlandse reis voor ont- ingen met regeringsleiders in Israël, Egypte, de Sowj et-Unie en rDuitsland. Senator George McGovern heeft officieel te kennen ven dat hij zich kandidaat zal stellen voor het presidentschap en tor Herald Hughes heeft, evenals Muskie en McGovern, een kantoor in Washington ingericht waar het begin van een staf medewerkers de basis legt voor een eventuele verkiezingscam- klassieke patroon was tot nog dat de adspirant-kandidaat- iet-Witte-Huis zo lang mogelijk Iruk bleef wekken dat hij nau- s aan de mogelijkheid van het entschap had gedacht, hoewel anzienlijk uitgebreide staf van perkers al maanden lang stad nd had afgekamd om de ver- iteun van politici bij elkaar te >en. ar Muskie noch McGovern Hughes hebben hun belang- lg voor de presidentskandida- Door Mr. H. L. Leffelaar f YORK (AFP) Onbeken- ebben gisteren een vitrine ver- |van de Russische luchtvaart- happij Aeroflot in New York. tijd later meldde de Joodse isie aan een krant dat zij voor ad verantwoordelijk was. gemeester Lindsay van New heeft het incident betreurd. Hij - it de politie van New York haar te best doet om hen die ver- Dordelijk zijn voor deze daden iterhalen. Bowjet-Unie heeft gisteren weer »cht geuit dat „straatschenders" «teeds de normale activiteiten de Russische delegatie by de ligde Naties onmogelijk maken Amerikaanse autoriteiten ver- hiertegen maatregelen te tref- de mag of de Russische de le tevreden was met de politie- erming die het gezantschap gekregen tegen demonstraties de Joodse Defensie Liga, ant- Ide perswoordvoerder Loganow innend. tuur van hun partij dit Jaar onder stoelen of banken gestoken. In het geval van Muskie, die op dit ogen blik als de waarschijnlijkste kandi daat van de Democraten wordt be schouwd, kreeg zijn campagne een onverwachte bonus toen hem na mens de Democraten werd gevraagd om zich aan de vooravond van de tussentijdse verkiezingen In novem ber, via alle televisienetwerken tot de natie te richten, als tegenhanger van een uitzending waarin president Ni xon het woord voerde. Zijn bedaarde, maar zorgvuldig geformuleerde be zorgdheid stak scherp af bij Nixons aanvallen op de rebellerende jeugd en bezorgde hem een belang rijke voorsprong op andere kandida ten voor de Democratische presi dentskandidatuur. Hoe logisch de keuze van senator Musie als woord voerder ook leek, omdat hij tenslotte de weliswaar verslagen maar niet ge havende Democratische kandidaat was voor het vice-presidentschap in 1968 (toen Hubert Humphrey de last van president Johnsons Vietnam-er- fenis torste), de eer om het Ame rikaanse volk toe te spreken zou hem niet ten deel zijn gevallen, had hij zich niet zorgvuldig voorbereid op zijn kandidatuur. Want de politieke machinerie van de Amerikaanse par tij ver kiezingen is uiterst gecompli ceerd. Overal rondreizen De adspirant-kandidaten dienen de steun van de wezenlijke partijbon zen te hebben om een kans te ma ken de begeerde benoeminng te ver overen. Alleen de partij is in staat de MCGOVERN miljoenen dollars te verschaffen die aan een presidentverkiezing te kos te worden gelegd. Senator Mus kie zorgde, zoals iedere politicus die zijn gooi naar het presidentschap se rieus neemt ervoor dat hij niet al leen altijd beschikbaar was voor spreekbeurten waar de partijkas mee gespekt kon worden, maar ook dat hij op goede voet kwam te staan met de politici in de staten die straks de delegatie samenstellen die naar het partijcongres worden afgevaar digd. Daarvoor zijn veel excursies, gesprekken en ontmoetingen nodig met gouverneurs, burgemeesters van grote steden, en zelfs met kleinere partijmannen. Muskie liet in dit op zicht weinig aan hte toeval over. In de maanden die aan de verkie zingen van 1970 voorafgingen be zocht hij zonder veel publiciteit bij na alle belangrijke landelijke politi ci, steunde kandidaten waar het po litiek geen windeieren zou opleveren, en liet zich in vrijwel alle staten zien. Zijn huidige wereldreis naar West- en Oost-Europa valt in dit- I zelfde patroon. Niet alleen kan hij I inderdaad veel hebben aan de ken- nis die hij opdoet in gesprekken met buitenlandse regeringsleiders, maar even belangrijk is het beeld, dat men In Amerika van hem moet krijgen als iemand die op hoog niveau met buitenlandse staatslieden verkeert. Zijn reis is dan ook een van de ri tuelen die aan de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen voorafgaan en waarbij Europa onmisbaar blijkt te zijn. Kennedy afzijdig Senator MC Govern, die nog open lijker dan Muskie heeft laten door schemeren dat hij geïnteresseerd ls in de Democratische presidentskan didatuur, gaf onlangs zijn positie op als lid van de commissie tot hervor ming van de Democratische partij, om daarmee zonder belangenconflic ten de weg te effenen voor de offi ciële verklaring van zijn mededin ging naar de kandidatuur van zijn partij. De aanwijzingen zijn dat Mc Go vern zich linkser zal opstellen dan Muskie, waarbij hij er blijkbaar van uit gaat dat de oorlog in Vietnam in 1972 nog steeds een belangrijke fac tor zal zijn in het nationale politie ke leven. De Democraat, van wie men.voor- j al in het buitenland blijkbaar, grote verwachtingen blijft koesteren, sena- j tor Edwérd Kennedy, heeft zich tot nog toe afzijdig gehouden. Kennedy heeft geen kantoor in Washington van waaruit een aanval op het Wit- j te Huis wordt voorbereid, noch heeft j hij zich op opvallende manier in de afgelopen weken politiek zichtbaar gemaakt. Toch rijden er in Washing ton en elders auto's rond met bum perbiljetten: "Kennedy for 1972". Het is de vraag, wie deze biljetten- campagne leidt en financiert. Voor lopig moet echter worden aangeno men dat de Kennedy-strategen er niets mee te maken hebben, en dat het in dit geval om een particulier initiatief gaat. Edward Kennedy heeft besloten, en ook in het open baar verklaard, de presidentskandi datuur van de Democraten niet te ambiëren. Maar in de Amerikaanse politiek betekent dat nog niet, dat men zich voor die mogelijkheid dan ook werkelijk niet meer beschikbaar houdt. De vraag blijft, waarom de gega digden van de oppositiepartijen zich dit jaar vroeger dan anders openlijk opstellen. Het antwoord daarop is eenvoudig: men heeft meer dan ooit het gevoel dat president Nixon in 1972 verslagen kan worden. YAOENDE (AFP) De bisschop van Kameroen, Albert Ndomgmo, die vorige week met twee anderen door een militaire rechtbank ter dood werd veroordeeld, heeft gratie ge kregen. De doodstraf van mgr. Ndongmo, bisschop van' Nkongsamba, is gewij zigd in levenslange gevangenisstraf. President Ahidjo verleende voorts gratie aan Celestin Takala, die wordt beschouwd als de financier van de „Beweging van het Heilige Kruis" en Mathieu Njasser, secreta ris van Ernest Oeandie. Ook deze «GAPORE (AFP) Op de Ingsdag van de Gemenebestcon- 'tie in Singapore heeft president ®da van Zambia direct de tie van de voorgenomen hervat van de Britse wapenleveranties Zuid-Afrika aan de orde gesteld, deed dit door aan de conferen- ..beginselverklaring" voor te waarin „elke vorm van bij- 1 die kan bijdragen tot een ver ing van de racistische regimes", t veroordeeld. voorstel van premier Gorton Austalië werd besloten het Zam- bse document ter bestudering de commissies voor commu- l's te verwijzen. De delegaties daardoor in de gelegenheid mogelijke wijzigingen in het te bespreken. pnler Milton Obote van Oegan- N dat „geen compromis met de P mogelijk is" en suggereer- pverduidelijk dat wat hem betreft, IBritse voornemen een list is. „De willen ons uit het Gemene- werken omdat zij zich gaan aan- bij de EEG" zei hij. de fel tegenovergestelde wordt op de conferentie [getracht een soort compromis te fen in besloten bijeenkomsten ter de schermen. De meeste politieke ingewijden op de conferentie geloven echter dat de regering-Heath kort na afloop van de Gemenebestconferentie, die tot 22 ja nuari duurt, een positief besluit in zake de wapenleveranties zal ne men, ongeacht wat op de conferentie gebeurt. straffen werden omgezet In levens lang. De doodstraffen van Oeandie zelf. alsmede van Gabriel Tabèu, stich ter van het „Heilig Kruis" en Ra phael Fotsing, contact-man tussen bisschop Ndongmo en Oeandie, zijn door Ahidwjo bekrachtigd. De recht bank veroordeelde voorts vorige week nog vijf andere beklaagden tot le venslange gevangenisstraf, vijftien tot twintig jaar, vijfentwintig tot tien jaar en dertien tot vijf jaar gevan genisstraf, vyftien' beklaagden kre gen vrijspraak. In totaal stonden 76 personen terecht. Zij waren beschul digd van pogingen het bewind van' president Ahmadoe Ahidjo omver te werpen. In een ander proces werd bisschop Ndongmo wegens rebellie tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. In beide processen was in zes gevallen doodstraf de uitspraak. Reacties De vonnissen brachten in ver scheidene landen' reacties teweeg. Zo deed o.a. het Vaticaan een beroep op de regering van Kameron de le vens van de ter dood veroordeelden te sparen. Deze reageerde met een beschuldiging van' „tendentieuze en kwaadwillige vergelijking die in be paalde buitenlandse kringen wordt getrokken tussen de processen in Yaoende en andere recente proces sen in de wereld". De Kameroense regering doelde hiermee op de pro cessen in Leningrad en Burgos. WARSCHAU (Reuter) Een Pools blad heeft gemeld dat een groep arbeiders op een werf in de Oostzeehaven Szczecin (Stettin) te vergeefs heeft geprobeerd een sta king op touw te zetten. Collega's van de betrokkenen hadden pogin gen in die richting verijdeld. Volgens het plaatselijke blad „Glos Szeczecinski" had een lid van het Poolse politieke bureau, Jan Szydlak, dezelfde dag (maandag) op een bij eenkomst van de partijorganisatie in Szczecin over de stakingspoging ge sproken. Szydlak zei, dat de poging tot staking door een kleine groep arbeiders van de Adam Warski-werf was ondernomen. Dit bedrijf was by de onlusten van vorige maand een van de voornaamste haarden van onrust. Szydlak gaf als zyn oordeel, dat „over de fouten van de oude party- leiding de hele waarheid moet wor den gezegd teneinde herhaling van' de gebeurtenissen van vorige maand te voorkomen". Op de bewuste bij eenkomst werd de plaatselijke secre taris-generaal van de partij, Antoni Walaszek, afgezet en opgevolgd door zyn plaatsvervanger Eugeniusz Oloe- bek. Intussen hebben de nieuwe leiders in Warschau opgeroepen tot vergro ting van de landbouwproduktie. Vol gens het partyblad „Triboena Loe- doe" verwacht de gemeenschap beter werk van de boeren". Onder het be wind van Gomoelka was de tien mil joen boeren, die voor het grootste deel eigenaars van hun land zyn ge bleven, veel vrijheid gelaten. Waar nemers vragen zich af, of de nieuwe machthebbers daar een eind aan zul len maken. De mijnwerkers in het gebied van Katowice hebben gisteren toegezegd, dat zij dit jaar 900.000 ton steen kool extra zullen delven om te hel pen bij het oplossen van de econo mische moeilijkheden van het land. Koning Hoessein van Jorda nië, die gistermiddag de kliniek in Londen verliet, waarin hij 21 december teas opgenomen voor ,,een rustperiode en een medisch onderzoek"De Jordaanse vorst heeft zijn intrek genomen in een Londens hotel en zal 'waarschijn lijk in het begin van de volgende week' uit Londen vertrekken en naar Amman terugkeren. PRAAG (Reuter) De Tsjecho- slowaakse communistische partij heeft in een analyse van de Tsje- choslowaakse politiek in de afgelopen vijf jaar ex-president Nowotni aan gewezen als de hoofdschuldige voor de afwykingen van het Stalinistische tijdperk die de voedingsbodem zijn geweest voor de hervormingen onder Doebtsek. Nowotni was niet alleen „verwaand" geweest, maar had ook geleden aan „grootheidswaan" en een b|jna „ziekelijke achterdocht". De partij heeft echter ook kritiek op de naaste medewerkers van No wotni velen van hen bekleden nog hoge party- en regeringsfunc ties omdat zij de voormalige pre sident niet op zijn fouten gewezen hebben. De politieke koers werd des tijds in hoofdzaak uitgestippeld door Nowotni, die, aldus de analyse, to taal geen waardering had voor denk werk en alle kritiek zonder onder scheid afwees. Nowotni, die in mei 1968 geschorst werd als lid van de partij, leeft nu teruggetrokken. AMMAN De militie van de Pa lestijnse verzetsstrijders verwerpt het akkoord dat in de nacht van woensdag op donderdag met de Jor daanse regering is gesloten. Aboe Sultan», de numm°,r twee van de commando's van het vluchtelingen kamp Wahdat, die dit tegenover de pers bekendmaakte, voegde er aan toe, dat zij daarom ook zullen wei geren hun wapens in te leveren. Zij zullen een guerrilla blijven voe ren tegen „het reactionaire Jordaan se regime". Volgens Sultan hebben de vertegenwoordigers van het Cen- tralé Comité van de Palestijnen be slissingen genomen zonder vooraf de basis te raadplegen. Hij erkende echter wel dat er bepaalde positie ve punten in het akkoord zitten. Ondanks de uitlatingen van Sultan zijn de Palestijnse guerrillaleiders gisteren begonnen met het uitvoeren van het akkoord. Zij verzamelden wapens van de militie van de Pales tijnen, hetgeen er wellicht al toe heeft bijgedragen dat het in Amman rustig is geweest sinds het akkoord over een tijdschema voor het oplos sen van de problemen van kracht werd. In de Jordaanse hoofdstad Amman heeft het normale leven intussen weer zijn loop hernomen. De com mando's zijn begonnen zich uit Am man terug te trekken. Opperbevel hebber Jassir Arafat heeft gezegd, met de overeenkomst akkoord te gaan en de toezegging gedaan dat zijn guerrillastrijders zich "letter lijk" aan de overeengekomen punten zullen houden. De opperbevelhebber van de Jor daanse strijdkrachten, maarschalk Habez al Majali, heeft in een dagor der tot de troepen de bereidheid van het leger uitgesproken het akkoord volledig en "in de geest" van de in houd uit te voeren. Jassir Arafat heeft gezegd dat de duurzaamheid van het Jongste vre desakkoord voor een groot gedeelte zal afhangen van de goede trouw van de Jordaanse regering. De guer rillaleider uitte de beschuldiging dat de Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst 'CIA) de hand heeft gehad in de Jongste onlusten ln Jordanië. "Zoals de CIA ook de macht achter de schermen was in de burgeroorlog van september". ASSOEAN (DPA, AFP, ANP) De grote Egyptische stuwdam van As- soean in Opper-Egypte, die de wa teren van de Nijl bedwingt, is van daag door de Egyptische president. Anwar el Sadat, en de Sowietrussi- sche president Podgorni officieel in gebruik gesteld. De kosten van de aanleg zijn dan volgens de Egypti sche regering al terug verdiend, zij becijfert de groei van het nationale inkomen door de dam van 1964 tot 1970 op ongeveer 3750 miljoen gul den. De dam. de elektrische centrale van 2.1 miljard kilowatt en de 1.576 kilometer lange leidingen van 500 ki- lovolt hebben naar berekening on geveer 2665 miljoen gulden gekost. Daar komen nog 2040 miljoen gul den by voor de nog aan te leggen pro jecten, die nog in het stadium van voorbereiding zijn, zoals een aluml- niumgietery die alleen al 40 pro cent van de opgewekte stroom zal ver bruiken. De Sowjet-Unie heeft bo vendien nog een fosfaatfabriek, een petrochemisch complex en een ferro- siliconenfabriek beloofd. De yoordelen van de dam. waarin 4,2 miljoen kubieke meter beton en aarde is verwerkt 17 maal de py- ramide van Cheops zijn talrijk. Met het opgestuwde water kan 750.000 hectare land worden ont gonnen, door de geregelde bevloeiing kan voortaan drie maal per Jaar worden geoogst in plaats van eemaal. er kan 500.000 hectare rijst worden verbouwd, de scheepvaart op de ri vier wordt er regelmatiger door en per jaar wordt tien miljard kilowatt uur elektriciteit opgewekt door de twaalf generatoren van 175.000 kw. elk. Er behoeft niet langer gevreesd te worden voor de soms catastrofale overstromingen, de magere en vette Jaren zoals de Bijbel die vermeldde behoren tot het verleden. De getem de Nijl zal voortaan steeds dezelfde hoeveelheid water leveren. Derde Met zijn opslagvermogen van 160 miljard kubieke meter water i6 de dam wat grootte betreft de derde ter wereld. Geheel voltooid is het project nog niet, de 4.000 Egyptische arbei ders die eraan gewerkt hebben zullen ook de komende jaren nog taken moeten uitvoeren. Tijdens de bouw zijn 452 arbeiders, onder wie ook eni ge Russische deskundigen, om het le ven gekomen. In het begin werkten er 1.800 Russische vaklieden, die gaandeweg door Egyptenaren zijn vervangen. Na 15Januari blijven nog 40 Russische specialisten twee jaren aan dam werken. De bouw van de dam heeft niet alleen voordelen meegebracht. Door dat hun gebied onder water kwam te staan moesten 50.000 Nubiërs verhul zen. Talrijke oude tempels zijn onder het water verdwenen, terwijl bij het stijgen van bet water een verontrus- ter toeneming van de gevreesde ziekte bilharziose onder de plaatselij ke bevolking is waargenomen. Een ander gevolg ls, dat de vis aan de Egyptische kust van de Middelland se zee is verdwenen. Eeuwen lang heeft de Nijl water met zouten honderden kilometers de zee in gestuwd. Dat gebeurt nu niet langer, zodat het nodige voedsel voor de organismen ontbreekt. Slip De dam houdt voorts per jaar eni ge honderden miljoenen ton slib vast, zodat de landbouwgebieden in Ne- der-Egypte deze natuurlijke meststof niet langer ontvangen. Ook zal de delta van de rivier, die in een proces van eeuwen door de aanvoer van het slib is gevormd, steeds meer te lijden krijgen van erosie door de zee. meent echter dat het dicht slibben van het stuwmeer niet zo'n vaart zal lopen Volgens bereken'n?en zal pas over 500 jaar het ondeste deel van het meer zijn opgevuld Wel begaat er gevaar voor erosie van de Nijlb"dem en de oevers, maar dat wil men tegen gaan door de bouw van nog e^ns vijf sto en met de daarmee gepaard gaande vertraging van de stroomsnelheid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9