Droomreis Sjaan schonk thee met vergif PvdA-VVD praten met willen D'66 Oostgroningers ontvangen kamerdeputatie met boe-geroep Tien jaar geeist voor moord op man Voorkeurstemmen25 procent is genoeg S Nu zon zoeken r DY uit rie man sterk in het water faar de haantjes graaide geen kip Elektronische bewaking van de patiënten VfgJPAO 18 J AKUART KT[ HI LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 WINSCHOTEN (ANP) Onder «en luid boe-geroep en snerpende fluitconcerten zyn gistermiddag om- mer^streeks vijf uur 25 kamerleden voor «en tweedaags bezoek aan oost-Gro ningen in Winschoten aangekomen. Duizenden verontwaardigde oost- Groningers stonden dicht opeenge pakt op het stationsplein. Van een zwijgend protest, zoals in de bedoe ling heeft gelegen van het comité „noodklok oost-Groningen" is niet gevijveel terecht gekomen. Daarvoor was kennelijk de verontwaardiging te groot. gent n/ol eng 'te Voordat de parlementsleden zich door de menigte naar het hotel aan de andere zijde van het plein bega ven, kregen zy door tien schoolkin deren een koperen miniatuurklok omgehangen. Hierop was de tekst aangebracht «noodklok oost-Gronin gen'. Op vaak felle wijze hebben ver tegenwoordigers van het actiecomité van vele bedrijven in oost-Groningen tegenover de parlementsleden uiteen gezet wat er in dit deel van de pro vincie zal moeten gebeuren om de sociale en economische achterstand in te halen. De ontmoeting met deze actiecomité's stond als eerste op het programma van de vijfentwintig oost- Oroningen bezoekende parlementsle den. Het gesprek werd ingeleid door de adviseur van de comité's F. Meis. Volgens hem diende in de eerste plaats gesproken te worden over de werkgelegenheid, de lonen en de be drijfssluitingen. Over het plan-Kik kert zei hy nog: „Dit plan mag er nooit komen". Verscheidene sprekers van de actie comité's voegden de parlementsdele- gatie verder toe dat er maatregelen moeten komen om verdere bedrijfs sluiting in de provincie te voorkomen. De discussie liep soms hoog op. Dit was o.m. het geval in een scherpe woordenwisseling tussen het PvdA- kamerlid drs. H. Wierenga en Meis. De eerste verweet aan het adres van Meis. dat de CPN in de Tweede Ka mer tegen de motie van hem zou zijn geweest t.a.v. de werkgelegenheid. Meis stelde daar tegenover dat deze motie helemaal niet in stemming was gekomen, maar in de ijskast was ge zet. Na deze bijeenkomst splitsten de kamerleden zich in groepjes om zo in een zestal plaatsen gesprekken te hebben met de bevolking. Tijdens die gedachtenwisseling bleek duidelijk de afwijzende houding van de aanwezi gen ten opzichte van het plan tot vestiging van militaire oefenterreinen in oost-Groningen. J VOOR meer jr EHr^HEINU ADVERTENTIE t 2! «I tere i r u Naar IfcaliS. Naar het Garda- meer. Wandelen, zonnen, zwemmen, vissen, niksen, roeien, wijn drinken, 's a- rgg I vonds gezellig dansen. Ex cursies te over. Prima hotels en appartementen in Garda en Bardolino. Ook speciale jongerenreizen.Vraag de Mag1- neet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Gard am eer vliegtuig 10 d. v.a. 1338.-, touringcar 13 d. v.a. f 298.-, trein 10 d. v.a, 324». r°J 15 £l ■1:1II I J;I I £f DE MAGNEET n 3! I de meest complete reisorganisatie Bredase Sjaan (63), een verbit terd vrouwtje met een mond als een ijzerschaar, lispelde op smartelijke toon dat zij twee nieuwe „fleskes" voor haar man gekocht had toen het eer ste fleske leeg was. „Fleskes rattengif", stelde de pre sident vast, „met een doods kop op het etiket". „Ja", fluisterde Sjaan. „En er stond op dat er thallium inzat, een gif waarvan u wist dat het dodelijk is". Het moorddadige vrouwtje knikte haar doorgroefde grijsharige hoofd. Geweten had zij het aeker. Want zij was geïnspireerd door niemand minder dan Sohyndelse Riet. ook al een selfmade weduwe, wier pro ces zij met argusogen had gevolgd in de krant. Riet verdelgde mannen als waren zij ratten. Sjaan vond het een voorbeeldig idee. Haaruitval Vier keer in Oktober en november 1969 kreeg echtgenoot Hendrik van E. door Sjaan met vaste hand een scheut thallium in zyn thee gegoten, voordat hij brakend, krimpend van pyn, met opgezette gewrichten, bijna (Van onze politieke redactie) r, DEN HAAG Bestuursleden van de politieke partij D'66 zullen kort na elkaar gesprekken 'ebben met de Partij van de Arbeid en de VVD. PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling zei gister middag dat het gesprek tussen zijn partij en D'66 in de loop van de volgende week zal plaats nden. Jgin februari staat er een bespre- [ng D'66-WD op het programma. hoofdbestuur van de VVD heeft (NIJMEGEN (ANP) In de NiJ- nieuwbouwwijk Dukenburg lkoiilde de 7-Jarige Wim Janssen de rtiipaliteit testen van het ijs, dat een )te overstortvijver afdekt. Toen een paar maal flink op het ijs ïpte, werd zijn twijfel weggeno- op het ogenblik dat hij er door ?n zakte. jDe 23-jarige mevrouw H. Polman, het zag gebeuren, zette haar kin- 'agen aan de rand van de vij- liep het ijs op en verdween irna voor de ogen van haar ver kijkende kleuter ook in het (ter. Een toevallig passerende inastiekleraar. de heer C. Dries- waagde zich voorzichtig op de /lakte en ploeterde kort daarna nummer drie in het wak. [Inmiddels was de politie gealar- ?rd. Een lichtgewicht onder de jmeegse hoofdagenten, de heer H. ssink, schoof over zijn buik over t ijs en slaagde er in. behoedzaam •euvrerend, achtereenvolgens i drenkelingen op het droge te rengen. I WINTERSWIJK (ANP) - Aan de Duitse kant van de grens post Kotten-Oeding by Winters wijk is gisteren een vrachtwa gen met aanhanger van de fir ma Kamphuis 'Ut Bameveld, die geladen was met ongeveer 25 00C diepvriesnaantjes gestolen De lading was bestemd voor Mlin- chen. De diefstal werd gepleegd ter wijl de chauffeurs in een Duits grensrestaurant zaten te eten na de grcnsformaliteiten te heb ben vervuld Toen zij weer bui ten kwamen, was de combinatie, geladen met 24 ton of oijna 25 000 haantjes verdwenen Tot dusver bleven alle nasporingen vergeefs. de uitnodiging van D'l een gesprek aanvaard. VVD-secretaris mr. F. Korthals Altes laat in de brief namens het hoofdbestuur wel weten, dat „de ge- sprekbasis is versmald" sinds de VVD bijna een jaar geleden reeds D'66 voor een gesprek uitnodigde. Tot zo'n gesprek is het nooit geko men. Onlangs nodigde het bestuur van D'66 in opdracht van het con gres de besturen van negen politie ke partijen uit voor overleg over een eventueel samenwerkingsver band. voor zulk en, KVP, ARP en CHU, en D'66. De PvdA richt zich op samenwer king met D'66, PPR en PSP. In middels heeft de algemene leden vergadering van de PSP zich ge schaard achter de opvatting van het bestuur dat samenwerking met de PvdA uitgesloten is. Dr. Vondeling zei gistermiddag, dat voortzetting van een gesprek met de PSP over een alternatieve rege ringscombinatie „niet veel zin meer heeft". Wel wilde hij het contact met de PSP over losse punten handhaven. Uiteenlopend De VVD wil in het gesprek met D'66 aan de orde stellen „de nogal uiteenlopende opvattingen op staatsrechtelijk gebied". Mr. Kort hals Altes herinnert er in zyn brief aan dat de algmene vergade ring van de WD samenwerking in een kabinet met de Boerenpartij, de CPN, de PvdA. de PPR en de PSP heeft uitgesloten. De VVD zag tijdens die vergadering in februari van het vorige jaar al leen mogelijkheden voor samenwer king met de drie christelijke partij- P.v.d.A.-congres Op 4, 5 en 6 februari houdt de PvdA een congres in de RAI te Amsterdam. Daar zal een resolutie aan de orde komen over samenwer kingsverbanden met het oog op de verkiezingen van 28 april. Aan de ontwerptekst van deze resolutie werkt het partijbestuur nog. „We hadden gedacht dat de ont wikkelingen op partij-politiek ge bied al verder zouden zijn. Vermoe delijk zullen wij de resolutie pas aan de vooravond van het congres indienen" deelde dr. Vondeling mee. kaal door haaruitval werd opgeno men in het Bredase Laurentiuszie- kenhuis. Afgezien van alle andere symptomen is haaruitval voor elke deskundige al reden genoeg om aan de mogelijkheid van vergiftiging te denken. Maar zo niet in Breda. Vrijwel direct na zijn opname be gon Hendriks haar weer weelderig te groeien. Maar zyn herstel vergde maanden. In februari '70 werd hy helemaal gezond aan Sjaan w meegegeven. Enkele dagen genoot hy van zyn hernieuwde vitaliteit. Het was voorjaar. Op de brommer reed hy zyn meest geliefde viswatertjes af. Toen besloot Sjaan dat het tyd was hem definitief op te ruimen. By de vogelhandelaar kocht zaj twee nieuwe fleskes". Toewijding Sjaan hanteerde haar fleskes als een toegewijde gifmengster: niet te veel en niet te weinig. Twee keer in de week een dosis, in Hendriks eigen kopje. Een kopje met een zwart vogeltje er op. Sjaan zag zorg vuldig toe dat Henk zyn „thee" ook echt opdronk. Zy liet niets aan het toeval over. Sjaans dodelijke toewijding wekte by de buitenwereld en by Henk zelf de indruk van engelachtige barm- nartigheid. Geen moeite was Sjaan te veel om het haar gemartelde man naar de zin te maken. Maar Hen- ADVERTENTIE Extra voordelige vluchten per KLM in januari en februari, (vliegreis en appartement of hotel). CA1SARISCHE EILANDEN iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. ƒ468, BENIDORM iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 322,- MAJORCA iedere vrijdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 306,- COSTA DEL SOL iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 336,— DE MAGNEET nv de meest complete reisorganisatie -/ Alphen a. d. Ryn, Reisbureau Europa n.v., v. Boetzelaerstr. 7, tel. 01720— 3658 en 4909. Leiden, reisbur. Middel- hoek, Stadhuisplein 3, tel. 01710— 40642. reisbur. Middelhoek Haven 21a tel. 01710—32222. driks toestand werd snel erger. Hel se pijnen in de opgezwollen ge wrichten van handen en voeten, haaruitval, uitval van nagels, ver lammingen, niets bleef hem bespaard. Sjaan verzorgde hem met tedere hand, schonk hem thee met thal lium, hielp hem daarna op de wc en reed hem voorzichtig in een rolstoel naar de oogarts. Want de thallium, verlamming was inmiddels al uit gebreid tot Henks oogzenuwen, zo dat hy byna blind was en Sjaan vol deelneming besloot dat hy een bril nodig had. Aan bezoekers bezwoer Sjaan met tranen in haar stem dat zy zo no dig met liefde haar arme man voor de rest van zijn leven in het wa gentje zou rondrijden. En liefdevol stak zy een sigaretje voor hem aan, Zy had makkelijk praten, want Hendriks dagen waren geteld. Na thuiskomst van de oogarts kreeg de stervende man direct weer verkwik kende warme thee. Uit het kopje met het zwarte vogeltje. Met thal lium uit een fleske. Het was het laatste fleske, want Sjaan gebruikte ook wel eens lets van het gif om muizen mee uit te roeien. Dat ging in één moeite door. Toen Hendrik half mei ten tweede male in het Laurentiuszlekenhuis werd opgenomen was hij niet meer te redden. Ditmaal werd zyn urine wél opgestuurd naar een laborato rium. Zij bevatte 4 milligram thal lium per liter. Terwijl Sjaan naar een cel verhuisde werd Henk over gebracht naar het academisch zie kenhuis te tUrecht. De artsen voch ten voor zyn leven. Op 30 mei over leed hij, na een langdurig en vre selijk lijden. Doorgejast De strafzaak tegen Bredase Sjaan, aie toch terechtsond voor een niet alledaagse gifmoord, werd gisteren door de Bredase rechtbank in nog geen uur er doorgejast. Snel als mi- trailleurschoten volgde de korte vra gen van president mr. A. F. Stem- foort elkaar op; de gemompelde antwoorden van Sjaan werden nau welijks afgewacht. In de kortst mo gelijke tyd had de president aan alle wetteiyke formaliteiten voldaan en was het verhoor van de verdachte ten einde. Precies 15 minuten na de aanvang van de zitting zei de pre sident: „Dan geef ik nu het woord pan den officier". Pas in het requisitoir van offi cier van justitie mr. K. M. A. Thys- sen kwamen voor het eerst de ach tergronden van Sjaans leven ter sprake en de conclusie van het over haar uitgebrachte psydhia/fcrisohe rapport. De president had hierover met geen woord gerept. Toch is het van groot belang dat Sjaan een byna debiele vrouw is met een chaotisch geestelfjk leven, die door de deskun digen van de Psychiatrische Obser vatiekliniek te Utrecht beslist wordt beschouwd als verminderd toereke ningsvatbaar. Geniepig De officier memoreerde ook het trieste leven van de vrouw, die van jongs af aan door haar familie werd beschouwd als het zwarte schaap, die achtereenvolgens haar beide huwe- lyken ruïneerde en die tenslotte op het noodlottige idee kwam dat zij zich alleen door moord van haar drankzuchtige tweede man kon ver lossen. „Gifmoord is het laaghartigste en afschuwelijkst denkbare misdrijf. Te gen een mes of pistool kan men zich nog enigszins verweren, maar tegen een geniepige gifaanslag is niets bestand", zei de officier. Re kening houdende met de verzachten de omstandigheden Sjaans trieste leven en haar beperkte geestvermo gens eiste mr. Thijssen tien jaar gevangenisstraf met aftrek en voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. Verwijt Advocaat mr. J. Vreyiing uit Ber gen op Zoom stelde zich zeer kri tisch op tegenover het psychiatrische rapport. Volgens pleiter is Sjaan vrywel krankzinnig en kan haar toerekeningsvatbaarheid niet meer dan minimaal zyn. Hy bepleitte dat uitsluitend een voorwaardelyke ter beschikkingstelling van de regering zou worden opgelegd met de bijzon dere voorwaarde dat Sjaan zal wor den opgenomen in een inrichting. „Als artsen van het Bredase zie kenhuis de duidelijke vergiftigings- verschynselen tydig hadden her kend, zou het helemaal niet tot moord hebben kunnen komen", ver weet pleiter. De Bredase rechtbank zal op 28 januari uitspraak doen. Officiële publikatie Burgemeester en Wethouders van Leiden maken bekend, dat ln verband met een te verlenen vrystelllng als be doeld ln artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, inzake de bouw van een kantoor- showroomruimte ln twee lagen met daarboven 72 bejaar- denwonlngen en 2 dienstwoningen ln zes lagen op een terrein op de zuld- oostelyke hoek van de vyf Mellaan en de Rooseveltstraat, de desbetreffende stukken gedurende veertien dagen na heden voor een leder ter Inzage zijn gelegd ter Secretarie (Stadhuis, kamer 11). Gedurende deze termyn kunnen 8chrlfteiyke bezwaren by ons College worden Ingediend. Lelden, Januari 1971. Burgemeester en Wethouders van Lelden. ADVERTENTIE I Gft per vliegtuig naar Joego slavië. Geniet van het formi dabele strandleven langs de blauwe Adriatische zee. Ho tels in Dubrovnik, Crikvenica Of ga naar het eiland Korcula of Krk Daar is 't fijn. Daar is alles wat uw vakantiehart begeert. Ook speciale jonge renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids Dubrovnik 15 d. v.a, f547.-* Korcula 15 d. v.a. f 498.-, Een vliegreis: Crikvenica 15 d. v.a. 427.- l l DE MAGNEET nv I de meest complete reisorganisatie j IJMUIDEN In het Umuidense Antoniusziekenhuis, dat op het ogen blik in aanbouw is en dat in no vember van dit jaar zal worden ge opend, zal de bewaking van patiën ten grotendeels elektronisch verlo pen. De geneesheer-directeur dr. C. F. J. Lampe heeft verklaard dat zyn ziekenhuis een van de eerste in ons land zal zyn waar de patiënten in de gaten worden gehouden. Niet alleen zal dat gebeuren door de verpleegster-centraliste. die met iedere patiënt in bed d;rect spreek- contact heeft, maar ook door de per manente bewaking van patiënten met een hartaandoening op de zoge naamde coronary care-afdeling. Ver der zullen de hartpatiënten die voor het eerst weer mogen lopen draad loos worden gecontroleerd op hart slag en bloeddruk. De elektronische bewaking die naar men verwacht de kans op het maken van fouten zal doen afnemen, wordt in het IJmuidense ziekenhuis ook toegepast op patiënten die een ope ratie ondergaan. Hetzelfde geldt voor pasgeboren baby's als er zich kansen op ademhalingsmoeilijkheden voor doen. Het Antoniusziekenhuis ls irtt het oog op dit geperfectioneerde con trolesysteem reeds begonnen met ge specialiseerde opleidingen daarvoor. De elektronicaopleiding van operatie assistente heeft momenteel ook bui ten de gemeentegrenzen van IJmui- den al sterk de aandacht getrokken Binnen afzienbare tyd zal worden begonnen met een gecombineerde op leiding tot ziekenverzorger, ver pleegkundige en bejaardenverzorger DEN HAAG Vijfentwintig pro cent voorkeurstemmen is bij de ko mende verkiezingen genoeg om via een onverkiesbare plaats gekozen te worden. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren aan gekondigd het wetsontwerp van de regering te steunen. Geen enkel Kamerlid verwacht overigens wonderen van deze wets wijziging. Het grotere effect van de voorkeurstem wordt vooral een theoretische verbetering genoemd. De VVD-er Wiegel diende een wij zigingsvoorstel in om de 25 procent niet te laten slaan op de kiesdeler in een kiesdistrict maar oj. de landelij ke kiesdeler van elke partij. Minis ter Beernink (Binnenlandse Zaken) laat het oordeel over aan de Kamer, die daar volgende week over beslist. Het voorstel van de heer Wiegel kan rekenen op voldoende steun, omdat het de duidelijkheid dient. De kiesdeler ligt per partij in elke kieskring anders, en het is doorzich tiger om in het hele land met het zelfde criterium te werken, zodat 'n kandidaat voor de verkiezingsdag kan uitrekenen hoeveel voorkeur stemmen hij ongeveer nodig heeft. Minister Beernink beloofde de Tweede Kamer dat hij aan de Kies raad advies zal vragen over het op tellen van stemmen die een kandi daat in verschillende kieskringen haalt. Als de lijsten van zijn partij in de kieskringen verschillend zijn, mogen deze stemmen niet bij elkaar worden geteld om aan voldoende voorkeurstemmen te komen. De DAF 55 Marathon, die in serieproduktie zal worden gebouwd, is voor de eerste maal te zien op de autotentoonstelling, die volgende week in Brussel opent. De DAF 55 Marathon moet niet gezien worden als een rallywagen. Het is een gewone gebruikswagen voor hen. die een sportievere wagen willen hebben dan de DAF 55 de Luxe. Het interieur is sportief en comfortabel. Een sportstuur met diep liggende naaf. De slaapstoelen hebben wollen bekleding. De motor levert 13 pk meer dan de Luxe en maakt een topsnelheid (tevens kruis snelheid) van 145 km per uur mogelijk. Het remsysteem is voorzien van een vacuum-bekrach- tiger. De prijs bedraagt f 8295,-. De produktie zal volgende maand aanlopen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7