'AT LEIDEN IN DE KOMENDE JAREN WIL GAAN DOEN ijkssteun nodig voor ■linimaal leefklimaat Astronomen turen de nachtelijke hemel af mEN WIL FINANCIËN SANEREN, AAR MOET MILJOENEN INVESTEREN Tussen 10 en 11 SIERALEX Grote Bons en Kleine Bons ATTENTIE Leidse vragen over overneming Maarse Kroon met sjaal om in koude koepel van de Leidse Sterrewaeht ^0 15 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t breid, is te laat doordat er een sa neringsplan voor de gemeentelijke financiën aan is gekoppeld. Men wil deze achterstand inhalen en volgend jaar een investeringsplan als leid raad tot en met 1976 opstellen. Vele miljoenen moeten worden ge ïnvesteerd in de aanleg van de noordzuid- en de oost-westverbindin gen, (het Witte Singelplan, reconstruc tie van het Stationsplein en tal van brug en andere werken in de bin nenstad, waarbij werken in het ka der van het te creëren voetgangers gebied pro memorie zijn opgevoerd. Andere verkeerswerken, waarvoor kapitaal nodig is in de komende ja ren, zijn o.m. in het Morskwartier de Leidse invalsweg, de verlengde Warmonderweg en viaduct Wasse- naarseweg, in de Merenwljk het bouwrijp maken en in de Stevenhof- Jespolder de aanleg van wegen. En verder: doortrekken Vijf Meilaan en brug. Churchillbrug en tunnel Chur- chilllaan, doortrekken Lekstraat, verbetering kruispunt Herensingel. Kooilaan, Medusastraat, asfaltering busroutes (kosten f 1.500.000). Een gedeelte van het ruim f 30 miljoen vergende plan voor het Vliet- park (waarover morgen meer in het LD) is in de eerstkomende jaren no dig Uitbreiding en aanpassing van de huisvesting van diverse gemeen telijke instellingen zijn gepland, evenals zomaar een greep de bouw van een nieuwe brandweerka zerne (in de Waardbuurt). de inrich ting van een gezondheidscentrum in Zuidwest, aanleg nieuwe vuilstort plaats. uitbreiding en herinrichting woonwagenkamp. Voorts is er een overzicht ran werken, waarvan vaststaat, dat m na 1974 moeten worden uitgevoerd. Weer een greep: overkluizing Rljne- burgersingel, verbreding Morssingel, reconstructie Koninginnelaan e.cL, aanleg van bruggen in binnenstad, reconstructie Levendaal, afsluiting Plantage en reconstructie kruispunt bij Hogewoerd, reconstructie Bree straat, omhoog brengen spoorlijn Leiden-Warmond, aanleg recreatie gebied langs HaarlemmertrekvaarV reconstructie Rijnsburgerweg, over dekt zwembad binnenstad. open zwembad Morskwartier. Instructie- bad „De Vink," sporthallen en vel den Morskwartier en Merenwljk, re constructie sportpark Leidse Hout, wieleroefenbaan, ijsbaan. Het totaal van de bedragen, die nu bij benade ring zijn te schatten, is f 154.810.000. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN We zullen nog even moeten wachten voordat dit op de foto (LD-Holvast) in beeld gebrach te wachten voor de spoorwegover gangen in Haagweg en Morsweg voorbij is. Voor 1972 is het eerste nog bescheiden bedrag geraamd van de f miljoen, die de ge meente moet bijdragen in de kosten van het omhoogbrengen van de spoorlijn Leiden-Utrecht. In de kos ten van het omhoogbrengen van de spoorlijn tussen Leiden en de Vink, inclusief verbreding van het Lely- viaduct, is het gemeentelijk aandeel bijna f 6 miljoen Investeringen ten behoeve van het verkeer vormen een belangrijk aan deel in het zojuist verschenen inves teringsplan van Leiden voor de Jaren 1970 tot en met 1974. Het totaal van de investeringen in deze jaren is f 498.675.000, waarvan na aftrek van rijksbijdragen en opbrengsten van grondverkopen te financieren blijft f 346.178. Na 1974 is te financieren f 134.460.000, zodat in de planperiode een kapitaalbehoefte bestaat van f 211.718.000. Dit eerste investeringsplan, dat elk jaar met een Jaar zal worden uitge- Meneer weet u dat juist het Sieralex horloge een onverwacht charmant geschenk is, een supervrouwelijk accessoir waarmee uw vrouw er altijd goed uitziet en nog op tijd is ook. Alle horloges zijn uitgevoerd met perfecte Zwitserse uurwerken van f. 118.- tot f. 1500.- en een groot deel van de collectie tot f. 250.- Lex Eigeman Edelsmid juwelen - sieraden - horloges Kort Rapenburg 13 Leiden 01710-43740 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het Leidse in vesteringsplan zal van onder af worden opgebouwd om zoveel mogelijk mensen bij het proces in te schakelen. B. en W. willen dit, omdat ze van mening zijndat veel plannen tot mislukking ge doemd zijn, omdat zij van bovenaf worden opgelegd, waardoor degenen, die de plannen moeten uitvoeren, te weinig betrokken zijn. Op het moment, dat de Grote Bons en de Kleine Bons uit het Nijverdal van de televisie verdwijnen, zijn in Leiden een Grote Plancom missie" en een „Kleine Plan commissie" ingesteld. Beide staan onder leiding van de wethouder van Financiën. In de „grote" zit een aantal hoofden van dienst, in de „kleine" alleen de gemeente secretaris, de chef financiën en de chef economische za ken. De kleine commissie wordt bijgestaan door een centraal planbureau. B. en W. achten het nood zakelijk regelmatig met de raad van gedachten te wis selen over de plannen. Op deze wijze krijgt de raad bij alle fasen van het planning- Ij proces een goede inspraak. Op de foto wethoudei Harmsen, de „Grote Bons'' van de grote en de kleine plancommissies. ADVERTENTIE DEN Hoofdpunt van het beleid in Leiden zal in de vai nst moeten zijn de verbetering van het leefklimaat, dat n fe i wensen overlaat. Een oude en voor een belangrijk deel len binnenstad, de verkeerstoestanden en de woningsi- zijn omstandigheden, die uiterst dringend verbetering kkii^en. De bestrijding van de woningnood staat voorop. e woningen zijn ook nodig voor een krachtige sanering, a kader waarvan moet worden gestreefd naar een likwida- de open riolen in de binnenstad. Herstel van sterk ver monumenten, walmuren en bruggen zal ter hand moe- ►rden genomen. Met het oog op de binnenstadsontwikke- ras i de toenemende verkeersdrukte is het noodzakelijk ook lomeratieverband belangrijke verkeersvoorzieningen tot ;e brengen. in grote lijnen het beleid. vo emeester en wethouders voor D Hide jaren voor ogen staat. >en dit neergelegd in een in- ',s- en saneringsplan voor de >n t en met 1974. Belangrijk zijn d inmeringen, die de financiële ndeing met het rijk oproepen, rale financiëring vormt een het hinderpaal voor een planma- d. Een nog ernstiger belem- is de budgettaire positie van Zj lente. Een sanering van de- aar Ie is noodzakelijk. Daarom is Hij met het investeringsplan een pri splan voor de gemeentelijke gin n opgesteld. :t ladelige invloed op de finan ce i de ligging van Leiden in de di d (schaarsteverschijnselen kostenverhogend) en de da le het inwonertal met een toe- Vie vergrijzing van de bevol- ?alelk verschijnsel schadelijk is ied onderwijsuitkeringen. iei en Structureel g van tarieven is bezwaar - winst van de SLF zal in de i jaren verdwijnen. Er zijn ele tekorten, maar ook ande voorbeeld noemen B. en W. zienlijke tekort op de exploi- n de Groenoordhal als gevolg in het verleden genomen be- )t een gezonde financiële ba- omen moet de gemeente zelf jsmaatregelen treffen. B. en n aan belangrijke organisa- ingrepen in het gemeente- aat, dat niet in alle opzich- de eisen van efficiënte be- iring voldoet. oepen zijn of zullen in het irden geroepen voor de on- ADVERTENTTE keergelegenheid heeft U bij I voor de deur. Of op een juut afstand v. d. Werf- |at, Oude Ryn, Kaasmarkt minuten Hooigr. (Ir. >enstraat). H t loont de om onze grote collectie [de beste merken in te zien. traditie is „altijd voor geen valse leuze „van :1 voor zoveel" maar het ele Jaar „voor zoveel". En ■ak-standing als echte reliers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit r echte vakservice te bie- Doet er Uw voordeel mee Wen sieraden, verlovings- len, horloges, klokken, cas es, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horlogei v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 derwijsuitgaven, de subsidieregelin gen, de kosten van openbare werken, automatisering, de brandweer en voor de Groenoordhal (om een bete re exploitatie-uitkomst te verkrijgen) Verfijning Inkomstenverhoging ziet het college door verfijningsmaatregelen). IHet ver trouwt erop, dat Leiden alsnog in de verfijningsregeling slechte bodemge steldheid zal vallen, wat f 1.6000.000 oplevert. De verfijningsregeling oude stadskern brengt 1 miljoen op. De bijkomende belastingcapaciteit door het wegvallen van de rijks- en pro vinciale opcenten rekenen B. en W. ook op 1 miljoen. Ze willen door effi ciënte bedrijfevoering het tekort van de reinigingsdienst terugbrengen van een miljoen tot f300.000. wat dus f 700.000 oplevert. Voorts over weegt het college optrekking van rechten en tarieven, wat twee ton zou opleveren. Op deze manier rekent het college in de komende Jaren de inkomsten te vermeerderen met ruim f 4 miljoen. Verder achterop Als het voor de leefbaarheid van de stad strikt noodzakelijke investerings programma wordt uitgevoerd, blijft extra steun van het rijk onontbeer lijk. Blijft deze uit, dan is Leiden ge doemd verder achterop te raken en zal het thans reeds zichtbare verval steeds ernstiger vormen gaan aanne men. De gemiddelde behoefte aan kapi taal in de komende Jaren is 42 mil joen per Jaar. Leiden moet dan nog berusten in uitstel van werken, die voor de leefbaarheid eigenlijk eerder zouden moeten worden uitgevoerd. Met veel rekenwerk komt het college aan een begroting voor 1974, het laat ste jaar uit het investeringsplan. B. en W. becijferen daarvoor, alles in aanmerking genomen, nog een tekort van rond 6 V2 miljoen. Hierin moet het rijk een aanvullende bijdrage verlenen. Hiervan uitgaande vraagt het col lege de raad het investerings en sa neringsplan als basis voor het beleid in de periode tot en met 1974 te aan vaarden. Film over aquarium gaat naar Duitsland LEIDEN De Leidse aquarium vereniging "De Natuurvriend" heeft gisteravond in Adler typemachine bedrijf een bijeenkomst gehouden waar ongeveer 150 mensen aanwe zig waren. De heer J. H. Visser ver toonde daar eigen films over de Aqua Hortus, die afgelopen zomer gehouden werd en een film over het verzorgen van aquariums. Van de ze laatste film zijn tien copieën ge maakt. Acht worden naar het be stuur van de Duitse aquariumver enigingen gestuurd voor vertoning op verenigingsavonden en twee an dere worden het Nederlandse lande lijke bestuur aangeboden. LEIDEN Het Leidse raadslid Kuyper (D '66) heeft ingehaakt op de overneming van aandelen Maarse en Kroon door de Nederlandse Spoor wegen in een aantal schriftelij ke vragen aan B. en W. van Leiden. Hij poneert de opvatting, dat grote openbare vervoerseenheden nodig zijn per agglomeratie, waarin naast de NS en dochters ook de gemeen ten moeten deelnemen. Hij vraagt naar de mogelijkheid, dat de gemeente Leiden participeert in Maarse en Kroon en hij vraagt of Leiden initiatieven kan ontplooien om ook andere gemeenten in het ge bied van de busonderneming hier voor te interesseren. Het raadslid is bang, dat buson dernemingen in handen komen van de NS, waardoor eigen vervoers plannen van gemeenten gevaar zou den lopen. LEIDEN Het jeugdmuziekkorps "De Burcht" heeft de door Noord- wijker Arie Westgeest gecomponeer de SJoukje Dijkstra-mars ingestu deerd en gaat deze onder leiding van Koos Mark ten gehore brengen vóór de laatste voorstelling van de Ween- se IJsrevue zondagavond in de Leid se Groenoordhal. De Weense IJsrevue wil volgend jaar al terugkomen in Leiden, maar dan wel in het najaar. weersverwachtingen van De Bilt. Zeer nauwkeurig wordt door ons na- gegaan hetgeen dit weerstation in weinige woorden probeert te zeggen over de toestand van de hemel. Heeft De Bilt het over een koude nacht, dan weten wij uit ervaring, dat het helder wordt. Uiteraard laat de winter ons meer tijd tot waarne mingen toe dan de zomer, wanneer de nachten korter zijn. De winter heeft echter weer het nadeel, dat de weersomstandigheden nog al eens wisselvallig zijn en het weer soms met het uur verandert. Het wil dan nog wel eens gebeuren, dat Je 's-a- vonds en ook wel 's-nachts uit het raam van je woning kijkt en het er naar uitziet, dat het weer voor waarnemingen uitstekend geschikt Is. Op weg naar de Sterrewaeht trekt de hemel dicht en blijft er niets an ders over dan naar huis terug te ke ren. Een vergeefse tocht De waarnemingen bij het sterrekij- ken zijn zeer verschillend. Zo wor den bij deze waarnemingen de bewe gingen van de sterren regelmatig gevolgd, wordt de polarisatie van het licht gemeten en wordt ook het verloop van de helderheid gecontro leerd. Wetenschappelijke waarne mingen, waarvoor de onderzoeker zich bedient van een "rolstoel" (fo to onder L.D./ Holvast) dan wel een oplopende bank (tribune). Terwijl het merendeel van de bevolking zich naar bed begeeft of van een nachte lijke rust geniet, zijn het de austro- nomen van de Leidse Sterrewaeht. die zeer nauwgezet de hemel afturea op zoek naar "hun sterrebeeld". Morgen hebben we een „latertje" LEIDEN In één van de koude koepels van de Leidse Sterrewaeht "bij onze waarnemingen zijn wij met het oog op de temperatuur dik gekleed: hoed op, handschoenen aan. wollen sjaal om" troffen wij gis teravond tussen tien en elf uur dr. G. van Herk aan. Met zijn volgkij- ker tuurde hij het nachtelijke hemel rond af om de door hem gewenste ster op de cameralens te krijgen. Voordat dr. Van Herk aan zijn "operatie" begon plaatste hij een tralie voor de cameralens (foto r. L.D./ Holvast) teneinde van elke ster meer dan één beeld op de gevoelige plaat vast te leggen. Bij onze waarnemingen, zo vertel de ons dr. Van Herk, zijn wij zeer afhankelijk van de weersgesteldheid: een heldere hemel. Voor een belang rijk deel "leven" wij daarbij op de

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3